EIDSCH DAGBLAD Staakt het vuren in M. Oosten van kracht A VAN DER VELDE Citroen CRISIS OM NIXON Geldtransport overvallen: buit f. 80.000 vandaag issmger Israel Tekst resolutie Israel en Egypte akkoord met bestand SM: NIET ER DAN 12 FSLAGEN e brand in lenf abriek oen schade Iitie: veel arrestaties verwacht eer pepsmokkel van imburg naar Zweden 3500 DODEN DOOR ASTMA MEDICIJN Ook olieboycot voor Nederland J^DAS 22 OKTOBER 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34151 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (TV De Amerikaanse mi- Buitenlandse Zaken is addag: in Israël aangekomen ir in opdracht van president te proberen een einde te a3n de vijandelijkheden in (idden-Oosten. Ook moet hij jfren dat de resolutie van (jigheidsraad over de wapen- umJ in het Midden-Oosten ten uitvoer wordt ge- Er zijn geruchten dat de ie premier Kosygin voor ifde doel naar de Egyptische litad Car© is vertrokken. kwam om half een in Is- un met een speciaal lucht- t vliegtuig uit Moskou. Voor (Moskou vertrok verklaarde t op het vliegveld: "Wij twee dagen achter ons van er intensieve, bijzonder ictieve en bijzonder vrucht- tëprekingen die werden ge in een hartelijke en war- zei dat hij verwacht dat elutie die door de Veiligheids aangenomen ook zal wor- ugeleefd. "Verder zullen wij erken aan een oplossing van bondigheden die tot de vij- jlheden hebben geleid", al- Amerikaanse minister. Hij it commentaar op vragen eventueel gezamenlijk —Russisch toezicht op stand. De veiligheidsraad: 1. Doet een beroep op alle partijen in de huidige strijd het vuren geheel te staken en niet later dan twaalf uren na het moment waarop dit besluit is aanvaard, alle militaire ac tiviteit te beëindigen in de po sities die zij nu innemen; 2. Vraagt aan de betrokken partijen onmiddellijk na het staken van het vuren te begin nen met de uitvoering van de resolutie van de Veiligheids raad, in al haar onderdelen. 3. Besluit dat onmiddellijk en gelijktijdig met het bestand on derhandelingen tussen de be trokken partijen beginnen on der gepast toezicht, met het doel te komen tot een recht vaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten". DAM Bij de Koninklijke ïise Stoomboot Maatschappij zullen op korte termijn tffknemers vooral admi- employés moeten wor- dagen. De KNSM-directie daarover morgen met verte- ügers van de vakbonden, [-directie ontkende van- met nadruk dat op wat lan- ap aanzienlijk meer werk- het veld zouden moeten rui- at de mogelijkheid dat ibije toekomst nog „een zeer ral ensen" zal moeten af- igen zijn een gevolg van een satie, die noodzakelijk is ge- ioor de inkrimping van de DAM Een felle uitslaan- heeft vanochtend ruim "n ?ulden schade aangericht, adenf abriek Hof ka in het Klaaswaal. De brand de produktieafdeling, 'abriek waar een vonk van paraat een hoeveelheid co- le maal in brand zette, ar breidde zich snel uit maar an personeel wist zich tij- iji itDlgheid te stellen. Volgens 'l! «Ie is de bandenproduktie nd voorlopig gestag- (Van onze correspondent) WASHINGTON De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft vannacht om enkele minuten voor zes Neder landse tijd een staakt-het-vuren-resolutie in de bestaande frontlindes met 1 4 stemmen voor en geen enkele tegen aan genomen, hoewel China niet meestemde. Israël en Egypte hebben de resolutie aanvaard. De resolutie die door de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten werd ingediend, en die na 2,5 uur van debatteren ter stemming werd voorgelegd, voorziet in een beëindiging van de vijande lijkheden vanmiddag om acht minuten voor zes. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft vanmorgen vroeg zonder tegenstemmers be sloten de Amerikaans-Russische resolutie aan te nemen, waarmee een staakt-het-vuren in het Midden-Oosten werd bereikt. Alleen de Volksrepubliek China onthield zich van stemming. EINDHOVEN Twee gemas kerde Jongemannen hebben van morgen in Eindhoven een overval gepleegd op een geldtransport. Ze verdwenen met een geldkist met f 80.000. De overval gebeurde, toen de be drijfsleider van de Nederlandse Mid- denstandsbank de geldkist samen met een personeelslid van Van Gend en Loos via een achteruitgang van de bank in het winkelcentrum Woensel wilde overbrengen naar een enkele meters verder geparkeerd staande geldauto van Van Gend en Loos. Op dat moment sprongen de twee Jongemannen, die zich onher kenbaar hadden gemaakt met be hulp van een bivakmuts en die met vuistwapens waren gewapend, uit 'n busje, dat vlakbij geparkeerd stond. De geldkist moest op de grond wor den neergezet en de bedrijfsleider en de man van Van Gend en Loos wer den gedwongen het bankgebouw weer binnen te gaan. De chauffeur van de geldauto was volgens voor schrift in zijn wagen blijven zitten. De overvallers verdwenen, vermoe delijk in een gestolen rode „Austin". Het onderzoek heeft tot nu toe niets DEN HAAG Burgemeester E. J. M. Kolfschoten van Leidschendam wordt commissaris van de koningin in Noord-Brabant. Het kabinet-Den Uyl heeft hem ter benoeming voorge dragen aan de Koninging. Kolfschoten is Jarenlang lid geweest van de Tweede Kamer. Na deze benoeming van een KVP-er tot commissaris van de koningin in Noord-Brabant laat de KVP niet de eis vallen dat er ook een KVP-er (oud-minister Bogaers) benoemd moet worden als burgemeester van Eindhoven. De tekst van de resolutie voorziet verder in onmiddellijke onderhande lingen tussen de betrokken pairtijen, maar gaf geen details hoe en waar deze plaats zouden moeten vinden. In kringen van de Verenigde Naties, wordt gesuggereerd dat deze onder handelingen in New York plaats zul len hebben, maar andere diplomaten zeiden dat het waarschijnlijk was dat, wanneer het inderdaad tot ge sprekken tussen Israël en de Arabi sche vertegenwoordigers zou komen, deze onderhandelingen op Cyprus zouden plaatsvinden. Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, is al eerder de plaats geweest waar Israëli sche en Arabische diplomatieke voelhorens werden uitgestoken. Tijdens de debatten in de Veilig heidsraad bleek dat vooral de klei nere derde wereld landen vreesden dat het gezamenlijke initiatief van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten zou kunnen leiden tot de mogelijk heid dat deze twee grote mogendhe den ook de afwikkeling van de oorlog en het begin van de vredesonder handelingen zouden domineren. De vertegenwoordigers van deze landen legden er dan ook de nadruk op dat die fase van de toepassing van de staakt-het-vuren-resolutie plaats diende te vinden onder auspiciën van de Verenigde Naties. Tot zo ver onze correspondent. De Israëlische regering heeft van morgen aangekondigd dat zij be reid is de oproep van de Verenigde Naties voor een wapenstilstand in het Midden-Oosten te aanvaarden, maar voegde daaraan toe te zullen staan op het uitwisselen van krijgs gevangenen. Het heet dat Israël maar al te graag bereid was om een staakt-het- vuren te accepteren, Juist omdat het geen verdere verbetering van zijn oorlogspositie verwachten kon. In dit verband wordt erop gewezen dat, terwijl Egypte in de Sinai" een min of meer houdbare linie verdedigt, Is raël met zijn doorstoot naar de ande re zijde van het Suezkanaal wel een militair huzarenstukje heeft gele verd, maar dat het een militaire ope ratie was die op de lange duur on verdedigbaar was, en geen verder terreinwinst zou opleveren. De Amerikaans-Russische resolu tie heeft politieke Arabische kringen niiet bovenmatig verrast. Egypte heeft het bestand van de Veiligheids raad aanvaard. Volgens radio Cairo heeft president Sadat de strijd krachten opdracht gegeven de ge vechten te beëindigen. Radio-Damascus heeft vanochtend de resolutie volledig genegeerd en wijdde de eerste ochtendbulletins aan de gevechten die zich sinds zondag afspelen rond de berg Hermond. Het zelfde geldt voor de twee ln de Syri sche hoofdstad verschijnende bladen di© zich volkomen in stilzwijgen hul len over de door de Verenigde Na- aties ontplooide activiteit. De houding van Saoedi-Arabië lijkt er een te zijn van teleurstelling over de supermacht-diplomatie. De Saoe- die-Arabische ambassadeur in de Veiligheidsraad zei: „Opnieuw zijn wij gewikkeld in het spel van machts politiek en invloedssferen". Irak heeft de resolutie van de Vei ligheidsraad, waarin een wapenstil stand ln de Arabisch-Israëlische oor log wordt voorgesteld verworpen al dus een regeringsverklaring, die vandaag door radio-Bagdad werd bekend gemaakt. SICHT - De rijkspolitie van stockholm clnd vorlge week. «lent is in samenwerking 18 oktober werd daar een 24-Jarige f8 Stockholm opnieuw zwee(jse student aangehouden, die «smokkel in pepmiddelen vanuit een sportvliegtuigje een tas '«en op het spoor. Net als met hefc pepmiddel preludine boven toen de zwendel van de een parjc afgooide. De verboden waar «er Karl Paucksch en de fa- wercj gevonden door een toevallig uit Schaesberg aan het passerende wandelaar, die de politie wordt een groot aantal op bet spoor van het vliegtuigje wist verwacht. te zetten. Zo werd in Zweden een •cheurs van de Zweedse nar- bende van 'vijf man opgerold. ;&le kwamen tot de conclu- Weuw vanuit Nederland of ^middelen naar Zweden Ktransporteerd, naar aanlei- Verklaringen uit die hoek leidden naar Nederland en België, waar Zweedse rechercheurs dit weekeinde gegevens natrokken, die uit de ver- arrestatles in de omgeving horen in eigen land waren voortge komen. De rijkspolitie in Maastricht wil nog niet zeggen of collega's van Paucksch en de familie P. weer bij de smokkel zijn betrokken. Wel werd duidelijk, dat de Zweden nu zelf de verboden pepmiddelen per vliegtuig op een geheime plaats ko men ophalen. Karl Paucksch, die in Zweden een gevangenisstraf van acht jaar uitzit, en de familie P. zon- itht regen westen uit toenemende be- R'olgd door reegn. Matige tot «nd tussen west en zuid- oinlmum temperaturen om- ^den. Morgen overdag wis- ™oU»t met hier en daar een tot krachtige noordweste- 11 maximum temperaturen den de preludine vorig Jaar nog per koerier naar Zweden. De dienst luchtvaart van de rijks politie is nu ingeschakeld om uit te zoeken waar het vliegtuigje van de student dit pepmiddel heeft opge haald. '1 Ifraden. (Opgemaakt te 11.15 uur) *■12 uur: onder: 15.58 uur. te Katwijk te 0.50 en 13.18 ■"«er te 9.07 en 21.22 uur. LONDEN Vrijwel zonder dat men er zich buiten medische en farmaceu tische vakkringen van bewust is ge worden, heeft Engeland in de Jaren zestig een ramp met geneesmiddelen doorgemaakt die het sof tenon-drama verre overtreft aldus het Britse zon dagsblad 'The Observer", Softenon heeft in Engeland 400 kinderen mis maakt geboren doen worden. Spuit bussen met het geneesmiddel isopre- naline voor astma hebben tussen 1961 en 1967 vermoedelijk de dood, van 3500 astmalijders veroorzaakt. Isoprenaline en verwante middelen worden ln Engeland grotendeels verhandeld onder de handelsnamen Madihalen-Lso en Iso Forte; de fa brikant is een dochteronderneming van de Amerikaanse 3M. Bij Juist gebruik is het een goed en veilig mid del. Het is nu alleen op recept ver krijgbaar, maar toen het in 1957 op de markt kwam, was het overal vrij te koop. En dat blijkt zeer verkeerd geweest te zijn.- Pas in 1965 en 1967 rees er in me dische kring argwaan tegen deze spuitbussen. Het was opgevallen dat de sterftecijfers aan astma gestegen waren en de commissie van toezicht op geneesmiddelen waarschuwde al le artsen. Van dat ogenblik af daal de het sterftecijfer zeer scherp. De supermachten hebben met hun dramatische resolutie in de Veiligheidsraad een wapenstil stand in het Midden-Oosten min of meer gedicteerd. De vechtende partijen zouden de strijd op de ongekende schaal van nu nog maar betrekkelijk kort kunnen volhouden. Im mers wanneer de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hun immense bevoorradingspro gramma's stopzetten, zal de schaarste aan oorlogmaterieel al heel spoedig verder vechten onmogelijk maken. Israël is heel snel geweest met het aanvaarden van een staakt- het-vuren, uiteraard onder het beding dat de Arabieren het zelfde doen. In Cairo kwam de akkoordverklaring trager. Dat kan verschillende oorzaken hebben. De belangrijkste is waarschijn lijk de penetratie van Israël op de westelijke oever van het Suezkanaal, die de bescheiden winst van Egypte in de Sinaï meer dan neutraliseert. Het po litiek zo belangrijke herkrijgen van de controle over het Suez kanaal is Sadat niet gelukt. Geen enkel wapenfeit heeft Cairo de zo diep begeerde smaak van succes doen proeven. Een tweede oorzaak voor het talmen kan zijn dat Egypte meent het langer te kunnen volhouden dan Israël, ook al zouden de grote mogendheden hun materiële hulp beëindigen. De enorme personele inzet van Israël gaat de zaken thuis op den duur ontregelen, wanneer op de meeste essentiële punten met plaatsvervangers moet worden gewerkt. En ten derde speelt "gepast toezicht" (door VN-troepen waarschijnlijk) kwalijk in op de trots van de Arabieren, die al eerder, in 1967, de pottekijkers de deur hebben gewezen. Maar uiteindeik was er ook voor de Arabische zijde van het ge wapend conflict geen keus. En nu Israël in elk geval zijn te genstanders niet heeft verplet terd en Cairo ten nieuwe ver nedering is bespaard gebleven is er enige hoop dat van die zijde het emotionele hunkeren naar weer een nieuwe vergel- dingskrijg wat is bekoeld. Daar tegenover zal Israël niet langer zijn politiek kunnen baseren op de lang aangenomen onover winnelijkheid. Dus misschien is ook van Jeruzalem matiging te verwachten bij zijn politieke verlangens en eisen. Voor de toeschouwer blijft de cy nische vraag onoplosbaar: waarom hebben Moskou en Washington niet eerder het di plomatieke grof geschut in stel ling gebracht dan dit week einde: de hot line is al dagen lang druk gebruikt tussen de twee hoofdsteden. Hepft bij Moskou meegespeeld de her nieuwde grootscheepse vernie tiging van z'n moderne wapens, ging Washington zdch inder daad zorgen maken over de Arabische boycotplannen met de olie? Het stokken van de stroom olie vraagt kennelijk urgenter han delen dan het doen stoppen van de stroom bloed. Het zij zo. 20 PAGINA'S President Nixon heeft in de Verenigde Staten een constitutionele crisis veroorzaakt Dit riepen zelfs leden van Nixons eigen partij, nadat bekend was geworden, dat de president de man had ontslagen die speciaal was aangewezen om het schandaal rondom Watergate tot de bodem uit te zoeken' Amerika is geschokt door dit besluit en de gevolgen hiervanPAGINA 4 Na Amerika is nu Nederland doel wit geworden van de Arabische olieboycot. Algerije levert ons land geen olie meer. Irak heeft het Nederlandse aandeel in de Basrah Petroleum Company ge naast. Het Arabische bureau voor de boycot van Israël heeft andere olielanden opgeroepen het voor beeld van Algerije te volgen. PAGINA 5 En dan natuurlijk de sport. Het natte weer van de laatste tijd had er wei voor gezorgd, dat er in de lagere regionen niet werd gevoet bald, maar in de eredivisie ging men ondanks storm en slagregens rustig verder. Ajax kwam drui pend uit het Olympisch Stadion, waar het ene punt aan PSV had moeten laten. Maar Feyenoord profiteerde niet van de Amster damse misstap. Het verloor bij Telstar, waar het netjes in de op gezette val liep. Rudi Lubbers bokste zaterdagmid dag in Djakarta tegen Moham med A1L Hij was in alle opzich ten de mindere, maar bleef over eind. Er wordt nog wat uagekaart temidden van veel andere sport. PAGINA'S 9—17 WASSENAAR LEIDEN Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 Zoeterwoudseweg 23 tel. 1441 tel. 33741 Voor president Nixon komt het succes van Kissinger als een reddingsboei bij stormweer. Hij zal alles moeten zetten op steun in de politieke opinie, nu hij door zijn nieuwste noodgrepen in de Watergate-affaire het Congres ziedend heeft gemaakt en rijp om hem te beschuldigen. De onbekookte serie ontslagen van zaterdag zijn geïnspireerd door Nixons wanhoop. In de voetballerij trekt een verdedi ger zijn tegenstander ook bij zijn shirtje van de bal af, als deze alleen op het doel afgaat. Het is natuurlijk verbijsterend, maar voor ieder doorsnee-mens gaat de wil tot overleven boven alles; alleen ethisch zeer hoog staande mensen maken daar een uitzondering op. Het is dus wat onzinnig om bij Nixon der gelijke hooggestemde karakter trekken wel te veronderstellen. Wie heeft het al die jaren wél verwacht? Wat anders is natuurlijk dat Nixon door een gerechtelijke procedur- te frustreren de Amerikaanse democratie tot in diepst van haar wortels heeft aangepakt. In het Amerikaanse staatkundige bestel kan de rechter de wetten steeds weer aan de constitutie toetsen en ook Nixons steeds weer beleden "voorrechten van de uitvoeren de macht". Door in deze oude waarden bruusk in te grijpen speelt Nixon het hoogste spel uit zijn politieke bestaan. Mis schien dat het Congres als scheidsrechter vanwege het Midden-Oosten laat doorspelen. Maar een gele kaart, gekoppeld aan een strafschop ligt. meer voor de hand. Om van uit het veld sturen nog maar even te zwijgen, want waar vindt dit verscheurde Amerika zo gauw een andere Ausputzer?

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1