Jaren vijftig blijven modebeeld beheersen Alsjeblieft. JSabobank O IcnUjK Kleinere banken geven vaak de hoogste rente MACHINIST TIJDENS RIT OVERLEDEN Cees Bal wint "Ster van de Toekomst" Twee prinsen voor de NCRV-televisie Amerik. filmmaker Crane Wilbur overledei Spaanse televisieprijs voor Jaap van Meekre:) *MNC "lot volgende week dinsdag krijgt iedere spaarder iets aardigs bij de Rabobank. MINIMUMLOON VOOR MANNEN EN VROUWEN TOT 23 JAAR Toekomst van D'66 ter dis- cussie 4^1 <Fc >|o MAANDAG 22 OKTOBER 1973 PARIJS De herfst is nog maar net begonnen, maar de confectiefa brikanten denken nu al weer aan de lente. Op de internationale Con- fectiebeurs, die deze week in Parijs gehouden wordt, laten meer dan 900 fabrikanten uit 15 landen zien, dat de mode het komende voorjaar niet zo heel veel zal veranderen. Marilyn Monroe en andere favo riete filmsterren uit het begin van de jaren vijftig blijven het mode beeld beheersen. En vandaar dat Marilyn's favoriete in grote steken gebreide vesten, maar ook haar fa meuze sexy omslagjurken van glan zende Jersey „bestsellers" voor lente 1974 zuulen zijn. Net als trouwens de klassieke rechte, met korte blou- sonjasjes gecombineerde pantalons en ouderwetse met rubber gevoerde regenjassen. Verreweg de meeste confectiefabri kanten houden de rokken het vol gend Jaar voor overdag op of iets boven de knie en voor 's avonds net boven de enkel. Hemelsblauw, zachtgroen, ivoorwit, bitergeel, oranje, rood en kastanje bruin zullen de nieuwe modekleuren voor het komende voorjaar zijn. En het is te hopen dat u uw hot pants nog niet heeft weggedaan, want die komen de volgende zomer weer terug. Net als trouwens de stadbadpakken, die dit seizoen al op de boulevard van Saint Tropez wa ren te izen. Er zijn trouwens nog meer opmer kelijke nieuwtjes waardoor de mode het volgend Jaar zal opvallen. Door de biklkini's, avondjurken, overgooiers, maxi-rokken, kniebroe ken, bermuda's en tassen van spij kerbroekenstof bijvoorbeeld. Jeans zullen in 1974 in alle mogelijke va riaties te koop zijn. En het ziet er zelfs naar uit dat mannen hun tra ditionele donkere pak voor een, in verschillende kleuren blauw, opge lapte spijkerbroek, een met metaal beslagen Indiase ceintuur en een zwart zijden overhemd moeten ver vangen. Voetbal De 25-jarige Deen Jan Frandsen, contractspeler bij N. E.C., liep reeds na tien minuten in de wedstrijd FC GroningenNEC een scheen- en kuitbeenbreuk op. Frandsen moest weggedragen wor den na een stevige charge van de Groninger maddenspeler Bloemberg. De Deen wend vervolgens naar een ziekenhuis vervoerd. En alsof dat nog niet genoeg is zal de Italiaanse autofabriek Lancia sportwagens met stoelen van spij kerbroeken stof gaan verkopen. Maar minstens even opmerkelijk is het dat de confectiefabrikanten vol gend Jaar op grote schaal t-shirts, zomerjurken, spijkerbroeken, biki ni's, rokken en jacks met veterslui tingen zullen lanceren. Ook al weer een bewijs dat de mode er in 1974 een stuk prakti scher op wordt. Oorlog of geen oorlog, de Israëlische confectiefabrikanten gaan onverminderd voort met de export van bedoeïenjurken. Kleurige creaties, geïnspireerd op de bont geborduurde jurken van door de Sinai-woestijn rondzwervende Arabische herders- ■vrouwen. De Israëlische stand op de Internationale Confectie- beurs, die deze week in Parijs gehouden wordt, hangt weer vol met exotische folklore jurken, want die worden nog altijd best verkocht. Om de verkoop van de bedoeïenmode nog meer te stimuleren lieten de fabrikanten van Beged-Or, Kitan, Ma- zette en Rikma een paar dagen voor de oorlog enkele manne quins in hun beste creaties bij een oase midden in de Sinaï- woestijn fotograferen. Dankzij de medewerking van een groep bedoeïen loerden het idyllische plaatjes van een deel van de woestijn, waar nu de grootste tankslag uit de geschiedenis uit gevochten wordt. Geldrop De 50-Jarige machinist van de NS D. H. T. Serier uit Eind hoven is zaterdag toen hij met een goederentrein op weg was naar Maastricht tussen Geldrop en Heeze onwel geworden en later overleden. Men kreeg in de gaten dat er iets niet in orde was toen de trein niet op )jja Geldrop passeerde. Een machi nist van een achterop komende trein, die voor een onveilig sein stond te vachten, kreeg opdracht door te rij den om te kijken wat er aan de hand was. Deze trof zijn collega bewuste loos in de cabine aan. De heer Serier bleek bij aankomst in Geldrop over leden te zijn. VANNES Cees Bal heeft de eer ste grote overwinning van zijn profcarriere geboekt. De Zeeuwse wielrenner zegevierde dit weekeinde in de "Ster van de Toekomst", een etappewedstrijd in Frankrijk. De tweede plaats in het eindklassement was voor de Belg Willy Teirlinck, die een achterstand had van drie se conden. Derde en vierde werden Ro ger Rosiers en Michel Pollentier, Cees Bal eindigde gisteren in het eerste gedeelte van de vijfde en laatste etappe, een rit over 171 kilo meter van La Gallacy naar Vannes, als achtste op 18 seconden van de winnaar, de Fransman Guillemot. In de afsluitende tijdrit over 3357 meter werd hij gistermiddag vierde in de tijd van 1 minuut 28.1 seconde. De zege was hier voor Teirlinck met 1.26.8. HILVERSUM (ANP) Prins Bernhard en prins Claus zullen vanavo&j toor de NCRV-televisie aan het woord komen. Prins Bernhard zal verteÜq over zijn gesprek met Spaanse autoriteiten tot behoud van het belangrijke natuurreservaat Coto de Donans. Onlangs zijn hier 50.000 vogels het slacht, offer geworden van een vergiftiging. Prins Claus spreekt in verband met actie Sahel ten behoeve van de hongergebieden in Afrika. TOLUCA LAKE, Californië (AP) Crane Wilbur, hoofdrolspeler i 'Perils of Pualine' een serie uit de periode van de stomme film, is in ouderdorm van 86 jaar in Toluca Lake overleden. Wilbur verwierf tev« [P7plfil, grote als schrijver-regisseur de drie-dimensionele 'House of Wax'. Hij heeft een halve eeuw i: acteur, schrijver, producer en regisseur vai begon in de periode van de stomme film, mi produkties. De laatste film, die hij schreef women' in 1965. de filmindustrie gewerkt 1 films en toneelstukken. ar hij werkte ook in moder ;n regisseerde, was 'House DEN HAAG (ANP 1 Jaap van Meekren, eindredacteur van AVRO ?i Televizier Magazine, is één van de tv-mensen die zijn onderscheiden m i( de Spaanse Prix Ondas 1973. De jury heeft dat vrijdagavond in Barcelo n bekendgemaakt. Van Meekren krijgt de prijs voor zijn tv-reportage Turk| Tj in Rotterdam', die hij vorig jaar maakte tijdens de rellen tussen buite 17VT"''—Jde Rotterdamse Afrikaanderbup landse werknemers en Nederlanders i Uit deze creatie van Guy Laroche blijkt dat de rok- lengte op kniehoogte blijft. Gijzelaar bevrijd De 37-jarige Brit David George Heywood, hoofd boekhouder in Buenos Aires op een fabriek van de British-American To bacco Corporation, is zaterdag door de politie ongedeerd bevrijd. Er was een losgeld gevraagd van 300.000 dol lar. Heywood werd op 21 september ontvoerd in de plaats Merlo, die 27 kilometer van Buenos Aires ligt. De twee ontvoerders konden kort nadat zij het losgeld wilden ophalen, na een wilde jacht per auto worden ge grepen. biH-k Leuke attentie Omdat we 't altijd op prijs stellen als iemand op bezoek komt. Daarom doen we nu ook eens iets aardigs terug. Met een leuke attentie. Voor de kinderen bijvoorbeeld zo'ngrappig 'Ping'-kleurboek of 'n spannend 'Ping'-stripboek. Omdat 't deze week een beetje feest is bij de Rabobank. Spaarplannen uitvoeren Als u komt, kunt u meteen uw spaarplannen in daden omzetten. Laat u maar eens vertellen hoe u bij de Rabobank kunt sparen volgens uw eigen wensen en omstandigheden. sparen doet u bij de DEN HAAG De regering streeft er naar per 1 Januari 1974 een mini mumloon vast te stellen voor man nen en vrouwen tussen 15 en 23 jaar. De Jeugdlonen worden afgeleid van het wettelijk minimumloon, dat thans per maand f. 985,40 bruto be en aagt voor elke werknemer van 23 jaar tot en met 64 Jaar. Voor elk Jaar Jonger dan 23 wordt een aftrekpercentage van 7,5 toege past. Een vijftienjarige heeft volgens de regeling recht op een bruto maandsalaris van f. 394,20 (dat is 40 pjocent van het minimumloon voor boven 23-Jarigen). Een achttienjari ge moet minstens f. 615,90 verdienen en een 20-jarige f. 763,70. In het geval van één dag leerplicht bij een vijfdaagse werkweek be- Qiaagt het minimumjeugdloon voor een 15-jarige viervijfde deel van f. 394,20. De banken hebben de rente op spaargeld in de loop van dit jaar al een paar keer veranderd. Een voor deel daarvan is voor het sparende publiek, dat die veranderingen tel kens verhogingen zijn geweest. Een nadeel is. dat vrijwel geen mens meer weet welke bank nu welke rente betaalt. Want nauwelijks is de ene reclamecampagne afgelopen, of er begint alweer een nieuwe met andere rentestanden. Daarom geeft deze rubriek weer eens een globaal cverzicht van de renten, die de verschillende banken betalen bij diverse spaartermijnen. Globaal, want de spaarvoorwaarden verschillen soms op meer punten dan alleen maar wat de rente be treft. Bij de ene bank moet je bij voorbeeld meer tegelijk inleggen dan bij de andere. Of je kunt meer tegelijk terugkrijgen. Of Je krijgt er een net spaarbankboekje (wat som- m.'ge mensen plezieriger vinden dan per post nagestuurde dagafrekenin gen, die makkelijker zoek raken). Of de ene bank is gewoon dichter in Je buurt dan de andere, en dat wil ook wel eens schelen met spa- HAARLEM Het landelijk con- gies dat D'66 op 24 november zal houden zal in het teken staan van de bezinning op de toekomst van de partij. "Voorzitter Jan Ten Brink heeft het hoofdbestuur gevraagd de agenda voor de vergadering zo te wijzigen, oat er ruime aandacht kan worden besteed aan de aktuele politieke si tuatie. Hij verklaarde dat in Haarlem op het congres van de regio Noord-Hol land van D'66. Ten Brink geloofde niet dat het financiële failissement van zijn partij nodig is. Hij denkt, da« de leden de broodnodige 90.000 gulden wel bij elkaar zullen brengen. Vele leden uitten zich op het con- gies zeer somber over het voortbe staan van D'66. "D'66 moet zich rea liseren dat zij nog een rol heeft te vervullen, want in het kabinet zitten nog één minister en drie staatssec retarissen", aldus Ten Brink. De voorzitter van de Amsterdamse raadsfractie, Martini, vindt dat D'66 niet moet stoppen "als we dat wél doen drijven we de PvdA in de ar men van de CPN". PvdA-fractieleider Ed van Thijn, heeft dit weekend in Rotterdam op een PvdA-gewestvergadering, een hartstochtelijk pleidooi gehouden voor de instandhouding van D'66. Van ThijnD'66 heeft ons door drongen van de grote noodzaak om tL komen tot democratisering van de sr erheid". Van Thijn is ervan overtuigd, dat D 66 het nog kan redden als deze partij terugkeert tot haar oude iden titeit. Maar als je deze en andere dingen buiten beschouwing laat, en alleen maar op de rente let, dan zie je dat die rente bij kleineree banken nogal eens hoger wil zijn dan bij de grote. Een bijzondere bank, vergeleken met de andere, zijn de Grenswissel kantoren NV Die hebben aan de grenzen en op en aantal spoorweg stations kantoren die ook tijdens de weekeinden open zijn. Een uitkomst voor wie door de week geen tijd heeft om naar een bank te gaan. Op enkele plaatsen staan in ons renteschema dubbele percentages genoemd. Bij de Bondsspaarbanken komt dit, rdat deze spaarbanken (nog) niet allemaal dezelfde rente geven. Bij de andere dubbele percentages as het ene de rente die men krijgt bij een bepaalde opzegtermijn, en het andere is de rente die men krijgt als mem zijn geld die hele tijd vast zet. Want al klinkt dit nogal eender, daar is verschil tus sen. Bij een opzegtermijn van bij voorbeeld twee jaar, kan men zijn geld (of een deel daarvan) een jaar na opzegging terugkrijgen. Bij een vaste looptijd van twee jaar, gaat het heel anders: dan krijgt men zijn geld automatisch twee jaar na storting terug. (Opmerkelijk is, dat men bij Slavenburg al vanaf de zeer korte termijn van drie maan den voor dergelijke zogenaamde vaste deposito's terecht kan). Bij de meeste banken beginnen dn termijnen voor vaste deposito's bij één a twee Jaar. Voor langer dan twee jaar bestaat als regel geen mogelijkheid van opzegging. Breuk met Israël De Centraalafri- kaanse republiek heeft zondag beslo ten de diplomatieke betrekkingen met Israël te verbreken. Het is daar mee het zestiende Afrikaanse land dat met Israël breekt. President Bo- kassa verklaarde in een radio-uitzen ding, dat Israël de gehele verant woordelijkheid draagt voor de huidi ge situatie in het Midden-Oosten. Eerder had ook Malagasië (Mada gascar), met Israël gebroken. Nieuwe uitgaven Desmonds Bagley omnibus: De man zonder verleden Op dood spoor De gouden kiel Elsevier, f 22.50. Wachttijd, door C. Harrod-Eagles Zwarte Beertjes. Uitgeverij A. W. Biuna en Zoon, Utrecht, f 3.50. De zoete wraak, door L. Burford. Lruna.f 3.50. Een komeet boven moemvallei door T. Jansson. Bruna. f 3.50. Het meisje Petrovka, door G. Fei- for. Bruna specials, f 5.—. De kleine heilige, door G. Simenon. Bruna. f 8.90. De lange mars 1935, Het epos van het voortbestaan van het Chinese f.cmmunisme, door Dick Wilson. Uit geverij De Arbeiderspers, Amster dam. f 28.50. De antichrist, Vloek over 't chris tendom, door Friedrich Nietzsche. De Arbeiderspers, f 9.50. Een golfje op de stroom, door Hermann Hesse. Uitspraken en afo- r smen uit boeken en brieven. De Arbeiderspers, f 10.--. Mijn Michael, door Amos Oz. Uit geverij H. Nelissen, Bloemendaal. f 14.90. Johannes Gijsen, omstreden bis schop, door R. Auwerda. Uitgeverij H. J. W. Becht, Amsterdam, f 12.90. Nikolaj Gogol, door Vladimir Na bokov. Uitgeverij Meulenhoff, Am sterdam f 9.50. 40plus be-leefd aanbevolen, ia J Bylsina-Vriens. Uitgeverij "1 mond" Helmond f 4.90. Wiegel, profiel van een politic ;er door Hans van der Werf. Uitgefl Meulenhoff, Baarn. f 7.90. „u De Gaay Fortman, profiel van politicus, door Hans Meulenhoff. f 7.90. Bijbelverhalen opnieuw yerti?e door G. Fussenegger. Uitgeverij' Keuning, Wageninj Vrijgeleide Het Chileense Binö Buitenlandse Zaken M zaterdag de Hoge Commissaris 1 de Verenigde Naties voor de vluct lingen een lijst overhandigd ntf h namen van 300 buitenlanders desgewenst Chili met hun ge® kunnen verlaten. a di Volksduitsers Polen heeft 1 dag toegezegd, binnen drie a vijf J1 de kwestie te zullen regelen van l°or Volksduitsers die uit Polen te vertrekken. Volgens het W Kruis in West-Duitsland 280.000 personen Polen verlaten. communique, uitgegeven n&f bezoek van drie dagen aan Polen1 de Westduitse minister van Bul'1 f landse Zaken, Scheel, heet het,1 Bonn bereid is het verlenen vanö dieten op gunstig voorwaarden ypvgf-m a k-kpli Jfrpn

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 18