ijl miljard lilden voor teun Israël OOK LIBlL STOPT MET OLIE-LEVERING AAN VS sraëlische eenheden in Egypte Derde Wereld waarschuwt het Westen CONFERENTIE IN BRUSSEL Blokkade rond de ambassade in Chili Griekse drachme opgewaardeerd Duitse spelling? in vogelvlucht OTiïraiï) in vogelvlucht Russische raket batterijen door Israël veroverd? J0AG 20 OKTOBER 1973 BUITENLAND PAGINA 9 ADVERTENTIE jaire situatie in het midden- ijjinenvatting) jfliTEL AVIV Een Israë- jjoottrcep van minstens" 300 - 12.000 soldaten is vrijdag ,agen tot op 32 kilometer Sgyptisch grondgebied aan •front, tot op een afstand, tOometer van Cairo, zo heb- jflische en Amerikaanse mi- woordvoerders bekendge- j hoogste militaire leider zei, td tankland" voor de Israëli sche stoottroep open lag en dat de weg naar Cairo "gebaand" was. De Amerikaanse inlichtingendienst, in Washington verklaarde dat het oprukken van de Israëli's door de Egyptische gordel van SAM-lucht- doelraketstellingen "zo snel gaat dat het bijna niet te houden is". In Egyptische communiqués werd vrijdag gewag gemaakt van zware gevechten op het schiereiland Sinaï, en de Egyptische kant van het Suezkanaal. Er stond in dat de Is raëli's zware verliezen leden, berich ten van Westerse correspondenten, die vanuit Sinai Cairo bereikten meldden, toenemend Egyptisch mili tair verkeer over het kanaal heen naar door Israël bezet terrein. Egypte zond aanvankelijk 1.000 tot 1.200 tanks en 100.000 soldaten over het Suez-kanaal. Pentagonkringen, verklaarden dat Israël ongeveer 600 van deze tanks had vernietigd, en zware verliezen aan de troepenmacht had toegebracht, zonder getallen te geven. Cairo zei dat "honderden" Israëlische tanks werden vernietigd, en vele Israëlische soldaten gedood of gewond. Amerikaanse commentatoren acht ten het niet onmogelijk dat Israël troepen van het Sinaifront zou moe ten weghalen en inzetten op het Sy rische front, vanwege grote aanvoer van Russische artillerie en tanks in Syrië. Luitenant-generaal David Elazar, de Israëlische stafchef, heeft zich voorzichtig optimistisch over de oor log uitgelaten. "Ik denk zo dat dit het begin is. Wij zijn begonnen met het voorschrijven van de plaats waar slag geleverd wordt. Ik kan niet zeggen dat we de vijandelijke forma ties al doorbroken hebben, maar wat ik wel kan zeggen is dat het stap voor stap volgens een gekris talliseerd plan gebeurt. Onze situa tie wordt met het uur beter", zei hij. Een Egyptische regeringswoord voerder heeft het Israëlische bericht over een stoottroep op de westelijke oever, "een tot mislukken gedoem de show" genoemd. ïodschap aan Congres SHINGTON (AP/UPI/AFP) President Nixon heeft merikaanse Congres verzocht een bedrag van ruim vijf j| gulden voor onmiddellijke militaire steun aan Israël Ibaar te stellen. In een boodschap aan het Congres zegt dat het geld nodig is om de Verenigde Staten in staat fen "blijk te geven van hun verantwoordelijkheid in twee len waar stabiliteit van vitaal belang is als men tot we- wil komen". een miljoen gulden aan prijzen Elke week te winnen: een Erik elektrische 2-persoons de ken, t.w.v. 192.-. Puzzel mee voor de Aktie Natuur. Een geschenk van Erik Verkoopkantoor BV te Lisse. schrijft dat de aanvullende set spoed nodig zijn om te ai dat het militair even- tgrijpend wordt verstoord bevoorrading op grote Syrië en Egypte door de Unie. de eerste 12 dagen van de lebben de Verenigde Staten its naar Israël gestuurd bedrag van 825 miljoen dol- roer inbegrepen. Als de aan- gelden niet direct nodig zijn niet uitgegeven worden, al- ons boodschap. esident deelde mee dat Is- oonlyk de noodzakelijke uit loopt met contant geld of op Een onafzienbare rij Russisch oorlogsmaterieel (artillerietrek kers met gesehut, enz.) ligt verschroot in Syrië na een ver nietigende aanval door de Israëlische luchtmacht. fïü? I?habi hetf door d9 raad voor de burgerlucht- ten gaan terugbrengen van 70 tot ook Libië besloten geen olie meer te vaart. De vier maatschappijen zijn 55. Hierdoor zal elke maand 6 5 mil teveren aan de Verenigde Staten. United, Trans World en American. Joen gallons ma ong^veer 3 81her» Naar gisteren to Tripoli werd mee- De grootste inkrimping wil men jetbrandstof worden bespaard gedeeld maken de leveranties aan invoeren op de dienst van New York (Van onze correspondent) BRUSSEL „Wü geloven dat de in- „maar de omvang vam het Amerika ongeveer elf procent van naar Chicago en terug, en het to- conflict, ook gezien de om- de Russische bevoorrading, aoeften geschapen die Israëls heden om deze betalingswijze zetten, te boven gaan". de Libische produktie uit. Libië heeft verder een aanzienlijk verhoging van de prijs van zijn ruwe olie bekendgemaakt die erop neerkomt dat de internationale olie maatschappijen ongeveer tweemaal zoveel voor de olie moeten gaan be- talen. Volgens een bericht van het wSt Liblsche persbureau ARNA is de ■toebsche eanfUct^ maar waarde van een vat op Sebracht. Hoewel het er niet bijgezegd, werd moet worden aange nomen dat het hier gaat om een nieuwe "posted price" (prijs waar over belasting en royalty's worden berekend;. De Libische "posted pri ces" bedroegen tot dusver ongeveer 4.60 dollar per vat (van 159 liter) Drie Amerikaanse luchtvaart maatschappijen die binnenlandse diensten onderhouden hebben be sloten op vier belangrijke routes in totaal 22 retourvluchten per dag te annuleren om brandstof te spa ns tevens noodzaakt om voor- te treffen voor een strijd. „Om het krachten at te behouden en daardoor te veroorzaken levert de ie Staten op dit moment mi- ■Jeriaal aan Israël om de ver- de strijd goed te maken", In .Japan maakt men zich ernstig ongerust over de prijsverhogingen en de produktiebeperkingen die de Arabische olielanden de afgelopen dagen hebben bekendgmaakt, zo is van regeringsfunctionarissen in Tokio vernomen. Japan is sterk af hankelijk van het Midden-Oosten doordat het 88 procent van zijn olie behoeften in dat gebied dekt. Volgens zegslieden zijn de voorra den in Japan op het ogenblik vol doende voor 79 dagen normaal ge- noodzakelijk om te voor- dat er een belangrijk gebrek Qwicht zou ontstaan als een ion de Russische wapenleve- op grote schaal aan Syrië en .De president zei tevens te- ;s dat „de kosten van rangen van verloren gegaan il van de Israëlische strijd- zeer hoog zijn geweest. De intensiteit is groot geweest, verliezen aan beide zijden steden merkten op dat het ent gevraagde bedrag ser blijft bij de in sommige t miljard dollar begrote behoeften. Men be- verzoek van Nixon als ibg om het congres te tonen Indragen er gemoeid zouden Et onvoorwaardelijke Ameri- Seun aan Israël. tt dergelijke onvoorw aarde- Staire steun werd gisteren in senatoren ingediende re- opgeroepen. 200 leden van het o Afgevaardigden hebben een &e resolutie ingediend, wordt aangedrongen op een aantal wapenzendingen salisering van de Sowjethulp Arabieren. Dit moet nog worden goedgekeurd tale aantal dagelijkse retourvluch- ATHENE (AP) De Griekse drachme is ten opzichte van alle bui tenlandse geldsoorten met 10 procent Ze achten het vrijwel zeker opgewaardeerd, zo heeft het mtois- J M terie van Economische Coördinatie gisteren bekend gemaakt. Het besluit tot revaluatie is geno men om een halt toe te roepen aan de 'geïmporteerde inflatie' en de stij gende prijzen op de binnenlandse markt, zo verklaarde minister Tha mes KapsaJlis tijdens een persconfe rentie. Kapsalis vertelde dat de nieuwe koers is vastgesteld na over eenstemming met het Internationaal Monetaire Fonids. Het besluit tot revaluatie van de drachme komt 12 dagen na de instal latie van het burgerkabinet van pre mier Syros Markezinis, dat tot taak TT een crisis in de V ereenvoudiging su:,t- O O welke crisis dai WENEN (DPA) In de Duitsta lige landen dienen voortaan alle woorden met uitzondering van eigennamen en bij het begin van een zin met kleine letters geschre ven te warden. Met deze aanbeveling aan de rege ringen van West-Duitsland, Oost- Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Licht ens1 te in, is vrijdag in Wenen een congres van twee dagen over wij ziging van de spelling der Duitse taal besloten. Het congres sprak zich verder in beginsel uit voor het afbreken van lettergrepen op grond van de uit spraak. Hat congres vindt vervolgens dat het plaatsen van komma's voort aan zo veel mogelijk beperkt moet worden tot gevallen, waarin het rlit- van Qatars voornemen de strijd te- megevoel van de schrijver met de dat de prijsverhogingen en produk tiebeperkingen tot een vermindering van de stroom olie naar Japan zul ten leiden. Patar, een van de minder belang rijke olielanden aan de Perzische Golf, heeft gisteren ook besloten zijn olieproduktie onmiddellijk met tien procent te verminderen. Sjeik Abdoelaziz bin Galifa al Thani, mi nister van financiën en olie, zei dat de emir van Qatar de produktie beperkingen heeft gelast als bewijs staat tussen de EG-landen onderling. Hij noemde in dit verband de kwestie van de wederkerigheid van ternationale gemeenschap nu voor handelsv00rdelen en de stablllsatle een crisis in de economische betrek- ernstig is als dan ook, waaraan zij op andere gebieden het hoofd heeft Hij herhaalde de els dat alle land- moeten bieden. Een crisis in wezen bouwprodukten uit deze landen tussen de ontwikkelde en de zich vrije toegang moeten krijgen tot de ontwikkelende staten, waarvoor be- Europese markt, ook als zij onder loften niet langer toereikend zijn een marktregeling van de Gemeen- als de daden maar steeds op zich schap vallen, laten wachten. Als wij falen bij de nu begonnen onderhandelingen, zullen wij aan zienlijk hebben bijgedragen tot de vergroting van die crisis waarvan de gevolgen niet te voorzien zijn voor de betrekkingen tussen de rijke en de arme landen". Deze waarschuwing uitte gisteren de Zairese minister Namwlsi ma Koyi op de ministersconferentie tussen de EG en 43 ontwikkelings landen in Afrika, het Caraibische gebied, de Indische en de Stilte Oceaan. De Zaïrees sprak niet al leen voor de groep Afrikaanse lan gen Israël te steunen. Volgens de minister gaat het slechts om een eerste stap in een reeks maatrege- grammaticale bouw vain de zin over eenstemt. Men was tot slat van me ning, dat een scherpe 's' door 'ss' heeft Griekenland voor te bereiden len die bedoeld zijn de levering van vervangen moet wonden en dat het zijn teleurstelling te laten blijken Negers ook op blanke universiteit van Z.-Afrika JOHANNESBURG - De Rand Afri kaans Universiteit in Johannesburu den. maar ook voor de twee andere gaat binnenkort zwarte studentin regionale groeperingen van staten, toelaten. Het wordt hiermee de Malawi, dat had aangekondigd voor eerste Afrikaanstalige universiteit in zichzelf te zullen spreken, zag daar Zuid-Afrika die een dergelilke stan van af, zodat er een eenheidsfront neemt. Overigens zal er van een van de 43 ontwikkelingslanden was. sociale integratie met blanke studen- De Zairese minister schroomde niet ten geen sprake zi)n. op algemene verkiezingen en 't hoofd te bieden aan de toenemende econo mische problematiek. olie aan de Verenigde Staten en andere landen die Israël steunen te verminderen. lidwoord 'das' en het voegwoord 'dass' beide als 'das' geschreven moe ten werden. ederlandse ariniers n beter W YORK Een redacteur «t Amerikaanse weekblad ^eek" heeft een onder- Sehad met Miles Copeland voorheen CIA-agent en adviseur van president f vain Egypte. Copeland thans als een van de Arabisten van geheel a- Toen de man van Sïeek" vroeg naar een mo- rol van het leger van de daïrikaanse staat Libië in hjd in het Midden-Oosten 'Copeland dat leger niet al ^8 aan te slaan. „Als ik de had tussen een paar pelo- Nederlandse mariniers en blbische leger, zou lk ten kjtlde de voorkeur geven Nederlandse mariniers", over de onenigheid die bij het be- *n eeh circulaire van de raad en de gin van deze onderhandelingen op senaat van de universiteit heet het een aantal belangrijke punten be- dat de regering goedkeuring heeft gehecht aan het univereiteitsbesluit een niet gespecificeerd aantal post- gegradueerden en lectoren toe te la ten van niet-blamke instellingen „Alleen aanvragen van niet-blanken die al een graad hebben behaald of lector zijn aan een niet-blanke uni versiteit, en die voor een studie aan de Rand Afrikaans Universiteit zijn aanbevolen door hun eigen universi- Tot de diepste oorzaken van de te- van de Sinaï en de hoogten van Wat zich thans in het Midden- nietiging van Israël uit is. Zijn dat teit zu^en overweging worden ge- genstellingen in het Midden-Oos- Golan. Op 18 november 1965 ver- Oosten afspeelt is een herhaling de Arabieren of is het de Sowjet- nomen Voor elk geval afzonderlijk ten behoort het feit, dat Israël een klaarde de toenmalige Egyptische van de oorlogen 1956 en 1967, toen Unie, die de Arabische wereld slechts Jf goedkeuring van de regering en politiecontrole maakt het vrijwel on- Westers element is in een Arabi- president Nasser; "Ons doel is 't de Arabieren met grootscheepse mi- als fagade gebruikt. André Scé- m^ver^telt vereist Het is niet de mno-piiik rJat nnir mppr mpnwti hnn sche omgeving, een technisch-mo- volledige herstel van de rechten van litaire steun van de Sowjet-Unie mama, correspondent in Jeruzalem het tot 0611 sociale in- mogenjK, aai nog meer mensen nun „ijju, „t tegratie met de blonk* toevlucht zoeken tot de Nederlandse ambassade in Chili. De militaire junta heeft wachten gèposteerd voor de toegangswegen van de ambassade. van een archaïsche gemeenschap. Minister-president Den Uyl ver telde dit gisteravond tijdens een on derbreking van de vergadering van de ministerraad. Hij dacht dat de geavanceerd Israël een ernstige be- mie en wetenschap in de totale oor- stukken artillerie en grote hoeveel- men zich in Europa niet voldoende houding van junta te verklaren is dreiging zien van hun bevoorrechte log te storten die het einde van Is- heden benzine. De waarde van de bewust is. Met de Amerikanen", al- uit de opstelling van de Nederlandse posities. Tegen deze achtergrond raël zal betekenen". Toen Nasser de- wapens en uitrusting, die Egypte dus nog steeds deze Israëlische zegs- regering als geheel. In de Nederlandse ambassade zit ten thans zestien mensen die om derne eenheid midden in een ver- het Palestijnse volk, met andere poogden de staat Israël te vernieti- van de Parijse 'Xe Monde", tekende met de. Manke studenten ouderde wereld en vooral ook een woorden: ons doel is de vernietiging gen. Sommigen zijn vergeten, dat uit de mond van een diplomaat op, uuculaire zegt dat „zij (de brok sociale ontwikkeling temidden van de staat Israël". En via radio- Israël na de oorlog van 1956 In de dat "de Russen, door de Arabische .vt VOOUilun eigen ^amer en Met name tegen dit laatste richt zich het verzet van de Arabische "effendi's", die in een sociaal- logsmaterieel buitmaakte: 7000 ton het "Israëlische expansionisme' munitie, honderden tanks, duizend willen bestrijden. Zij (de Russen) militaire voertuigen, honderden hebben andere oogmerken, waarvan landen tot de oorlog te drijven, niet to een het "Israëlisehp pxnansionlsmp" »a(nk.elijk fe"V0OT tee- klinkt de verontwaardiging over het lot der Palestijnen nogal hol. Van die Palestijnen trekken de Arabische politiek asiel hebben gevraagd. Er leiders zich in wezen niets aan: ze wordt aan gewerkt deze mensen zo snel mogelijk een vrijgeleide naar Nederland te bezorgen. Daarnaast is de regering bereid vijftig mensen onderdak te,verlenen die bij de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingenhulp om steun hebben gevraagd. SANTIAGO (AP) De militaire junta van Chili heeft bekend ge maakt dat er opnieuw 21 personen door vuurpeletons zijn geëxecuteerd. Een van de slachtoffers was de direc teur van een Jeugd-symfonieorkest. Deze executies brengen het aantal geëxecuteerden sinds de machts overname op 72. Wielrennen - - Aan het begin van de tweede avond in de zesdaagse van gebruiken hen alleen als een geraf fineerd reclame-object. Als de Ara bische landen werkelijk iets voor de vluchtelingen zouden willen doen, be hoeven zij Jaarlijks slechts een paar toem in augustus 1967, dus na de zes procent van hun kolossale inkom sten uit de olie beschikbaar te stel ten om die kwestie in een wip uit vrede met dat land te sluiten en de wereld te helpen. Dat dit geen gis sing maar werkelijkheid is, blijkt uit het feit dat alléén reeds Saoedii- Arabië binnen drie Jaar grotere fi nanciële reserves zal bezitten dan Amerika, West-Europa en Japan sa men, aldus recente cijfers uit de uitspraken deed was er nog vóór die strijd in slechts een Jaar man, "zijn wij de enigen, die de geen sprake van "door Israël bezet te gebieden" in de Sinaï en Golan, ontvangen, werd geschat op Toch ging het volgens deze duidelij- ruim anderhalf, (toenmalige) gul- wezenlijking, met Arabische tussen- ke uitspraken om de vernietiging dens. De Sinaï was dus een reus- komst, door vernietiging van Israël tot stand kan worden gebracht". Zo dat tegen Israël gebruikt moest komen. Op de conferentie van Char- regering in Jeruzalem na de erva- in de al tientallen Jaren durende daagse oorlog, besloten de Arabische ringen van 1956 en 1967 eerst wel tegenstelling tussen Arabieren en landen Israël niet te erkennen, geen eens garanties voor het toekomstig Israël, of veeleer een inleidend fa- LT^B]gebruik van dat woestijngebied eet van de Derde Wereldoorlog. Mi geen onderhandelingen te voeren, 'n wenste, alvorens over teruggave te litair-technisch gezien is het dat gedragslijn die tot op dit ogenblik in praten. Het ging dus niet alleen om zeker. Het Kremlin Jegens het praktijk wordt gebracht. Tengevol- oliebronnen en mineralen maar Westen nog altijd met de mond vol ge van de oorlog in 1967 verloren veeteer om een reeds tweemaal ge- over "ontspanning" heeft de Egypte en Syrië de Sinaï en de bruikte aanvalsbasis om Israël van Arabieren van de nieuwste raketten hoogten van Golan. Inplaats van de de kaart te vegen. Hetzelfde geldt voorzien, waartegen de Israëliërs werkelijkheid onder ogen te zien en voor de hoogten van Golan, van niet of nauwelijks zijn opgewassen "Christian Science Monitor". In 1974 samen met Israël over een nieuwe waaruit de Syriërs systematisch tenzij Amerika zijn nieuwste wa- toekomst te praten, hebben de Ara- aanvallen deden op vreedzame dor- Densystemen ter beschikking stelt, bische landen sindsdien door agita- pen in Israël. Als Israël Golan be- Tragisch is, dat de ontwikkeling tie in de Verenigde Naties getracht, zet hield (sinds 1967) en nu op- van deze worsteling, door de enorme die grond terug te krijgen, daarbij nieuw veroverd heeft, dan deed en aanvullende leveranties aan belde Tegen 1980 zal Koning Feisal ten- de indruk wekkende, dat het agres- doet het dat voor zijn veiligheid, partijen herinneringen oproept aan zal Saoedi-Arabië 38 miljard gulden uit de olié incasseren, waarvan het maar acht miljard voor binnenland se ontwikkeling zal kunnen besteden. sieve Israël "zomaar" tot bezetting Overigens let men in dit verband te de strijd in Spanje, die een oefen- was overgegaan. Wat zou men ervan weinig op de rol van de Sowjet- terrein was voor de Tweede Wereld- Dortmund werd het klassement minste 250 miljard gulden aan finan- aangevoerd door Eddy Merckx en ciële reserves hebben verzameld, en Patrick Sercu. Twee koppels lagen daarmee tot de grootste bankiers zeggen als de Duitsers zouden probe- Unie, nu reeds voor de derde maal oorlog. Laten we hopen, dat dit al- in dezelfde ronde als het Belgische paar. namelijk Haritz/ Pijnen en Schulze/ Renz. van de wereld behoren. Al even zwak klinkt dat andere Arabische ar gument tegen Israël: de bezetting ren op dezelfde wijze hun verloren groot-leverancier van Arabisch wa- les veel te somber gezien is, al wij- oorlog te doen vergeten? pentuig. Onwillekeurig rijst de zen dan bepaalde feiten helaas in vraag wie er nu eigenlijk op de ver- een andere richting TEL AVIV (AP) Een Israëlische offioier heeft meegedeeld dat de in vasiegroep die zich heeft genesteld ten westen van het Suezkanaal onge veer 10 Russische raket-batterijen had vernietigd. „Maar we hebben err ook een paar klaar liggen om mee terug te nemen". Dit zou betekenen dat de Israëliërs erin waren geslaagd een of meer van de geheime wapens intact in handen te krijgen. Bekend is dot Israëlische, Ameri kaanse en Britse deskundigen er al lang op gebrand waren een Russische raketönst&llatie van het type SAM-6 te bestuderen. Een der redenen is na tuurlijk dat men dan kan gaan speu ren naar een systeem om de vlieg tuigen tegen aanvallen van de SAM-6 te vrijwaren. De meeste Israëlische vliegtuigen zijn in deze oorlog neergehaald door vijandelijke raketten, aldus had de plaatsvervangende chef-staf generaal J&riv hier verleden week meegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9