t is weer voorbij, )ie mooie i0mer... haar op de 5randewijns- ;racht schijnt )e zon... „Er is meer ondergrond nodig" Binnen stad onder de loep NS-Minitrips naar het buitenland Oud-directrice "Rijn en Vlietover inas-opleiding Al een gesprek gehad met uw verzekeringsadviseur? Uw gezin is het waard •ennia verzekeringen —voor een vertrouwd houvast KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken. Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden LEIDEN 't Is weer voorbij, die mooie zomer De nostal gie van Gerard Cox klopt niet voor de Brandewijnsgracht, want daar schijnt figuurlijk nog steeds de zon. De bewoners hebben hun grauwe straatje veranderd. Het is nog niet af, maar vóór de volgende zomer hopen ze hun "gezamenlijk buiten" helemaal af te hebben. En die zomer begint zowat in mei Brajndewynsgracbt. Zes huisjes uit de vorige eeuw aan een vrij brede, op een schutting doodlopend straatje. Het trottoir van de Lange- gracht loopt door om aan te geven, dat het straatje niet is om in te rijden. Door Hans Melkert Dat is sinds kort. De gemeente heeft het vroegere grachtje het werd ver vóór de Langegracht ge dempt herstraat. De oude bestra ting is gehandhaafd, maar er zijn ludöeke elementen aan toegevoegd: bloemenperkjes, een bak voor plan ten, een zandbank, paaltjes. De auto is uit de straat gebannen, al moest de doorgang naar het bedrijf ach ter de schutting openblijven (voor noodgevallen). De bewoners zorgen er niet alleen voor, dat er bomen en ander groen in de perken komen, maar frissen ook de wanden van het intieme "binnenpleintje" op. De zes gezin nen meest jonge mensen haken enthousiast in op de straatverbete ring die de gemeente heeft toe gepast. Als zodanig is de straat een voorbeeld. Grauwe straatjes blijven grijs als er alleen wat aan de straat gebeurt. De Brandewijngrachters hebben Sikkens ingeschakeld. De verffa- briek heeft een plan gemaakt voor de straat en dat is gedeeltelijk uit gevoerd met verf voor inkoops prijs door de bewoners zelf. Alle grauwe muren hebben ze behandeld en stralenid wit geverfd. De deuren en kozijnen worden donkerbruin, evenals de schutting achterin, die als speels effect een oranje bal op de deur krijgt. Op de ene foto zijn bewoners aan het verven, tussen de zandbak, waarin de kinderen spelen, en de perkjes, waarom de ouderen zitten. Na die lange, koude winter.Op de andere foto ter vergelijking de vroe gere situatie. Inderdaad, een voor beeld. 2 dagen Brussel «Af 66- 3 dagen Hamburg v.afll4.- 4 dagen Gotenburg »jl f 105.- 4 dagen londen ïj. f 128.- 5 dagen Parijs va f150.- Alle informatie in de brochure „Toeren met NS" op het station. voordelig uit met NS 7ATERDAG 20 OKTOBER 1973 LEIDEN Het zwartboek voor de opleiding van hmchtingisassisteaiite (inias) heeft na zijn verschijning vo rige week maandag verschillende re acties losgemaakt. Eén van die reac ties luidde zo: „Ik sta voor tachtig procent achter dat zwartboek. Maar ik vind wel dat de meisjes ook zelf iets aan de gebreken in de opleiding kunnen doen". Door Wim Wirtz Foto Jan Holvast Die reactie was afkomstig van me juffrouw A. J. van Nienes, oud-di rectrice van het bejaardentehuis „Rijn en Vliet" en tien jaar lang be trokken bij de stage-opleidimg van de inas. Bijna twee weken later: „Er moet in de inas-opleiding meer on dergrond komen en wat meer moti vering. Inas' betekent op het ogen blik helemaal niets. Het is een ver schrikkelijke kolder". Mejuffrouw Van Nienes Is een dui delijk tegenstander van de huidige onderwijsstructuur in de opleiding tot inrichtingsassistente. Evenals het zwartboek, dat vorige week aan mi nister Van Kemenade werd aange boden, signaleert zij manco's In de aansluiibingsmogelijkheden voor inas- sers op bijvoorbeeld een opleiding tot verpleegkundige en ziet zij dat de inas-opleiding voor wat betreft de huishoudelijke sector te weinig op de vaktechnische eisen is afgestemd. Toch blijft er tegenover de tachtig procent solidariteit van mejuffrouw Van Nienes met het zwartboek „Ik ben toch zo blü dat ze nu ein delijk zelf eens wakker zijn gewor den" altijd nog zo'n slordige twin tig procent staan. Wat doen we daarmee? Mejuffrouw Van Nienes: ,Ik heb in dat zwartboek eigenlijk ge mist dat de meisjes zelf over de op leiding meedenken. Ze moeten bij voorbeeld goed beseffen dat de eisen voor een verpleegkundigenopleiding zwaarder zijn geworden. De verple ging wordt speciali9tischer, denkt u maar eens aan de intensieve care. In de verpleging wordt ook steeds meer van de verpleegkundigen ver wacht dat ze over allerlei dingen kunnen meepraten. Daarom zal een inas die de verpleging in wil over meer ondergrond moeten beschikken. Ze zal moeten beseffen dat ze ten minste havo zal moeten hebben om die opleiding te kunnen doen". De mogelijkheid voor inassers om na, hun opleiding aansluiting te zoe ken bij de opleiding tot verpleegkun dige is bij de wet geregeld. Mejuf frouw Van Nienes: „Dat weet i'k wel. En daar ben ik het ook helemaal niet mee eens. De wet zal daarom ook moeten worden aangepast". Mejuffrouw Van Nienes is geen onderwijsdeskundige. Ze zegt dan ook niet te weten hoe de volgens haar zo noodzakelijke ondergrond in de inas-opleiding moeten worden inge bouwd. Als de aansluitingsmogelijkheid op de verpleegkundigenopleoding echter wegvalt, blijft er voor de inassers een beperkt aantal alternatieven over. Mejuffrouw Van Nienes: „Behalve dat de opleiding een treedje is naar het beroep van zieken verzorgster, be jaardenverzorgster en andere verzor gende beroepen, richt zij zich ook op de huishoudelijke sector". „In inrichtingen is de huishoude lijke sector vaak een achtergebleven gebied. En dat speelt bij meisjes die de inas-opleiding volgen vaak ook een rol wanneer ze besluiten om de verpleging in te gaan. Nu is mijn bezwaar tegen de huishoudschool da* daar de inas te weinig wordt gepro pageerd als een opleiding voor een beroep zoals dat van de huishoud kundige". „De huishoudelijke sector is niet zomaar iets. Als huishoudkundige moet Je inzicht hebben in de essen tie van het huishoudelijke werk. Je moet bekend zijn met de voedings leer, met dieten, je moet warenken nis hebben en weten hoe de groot- apparatuur werkt. Daarbü vind ik dat meisjes die de huishoudelijke sec tor kiezen ook met sociale wetten op de hoogte moeten zijn, zodat ze zich bewust worden van hun eigen positie in de maatschappij". Volgens mejuffrouw Van Nienes het zal inmiddels duidelijk zijn moet er meer aandacht worden be steed aan het huishoudelijke aspect van de inas-opleiding. Ze weet niet hoe wat dat betreft de situatie in het ziekenhuis „De status van de po gaat veruit boven de status van de pan" moet worden verbeterd. Maar wel heeft ze duidelijke ideeën als het er om gaat van de inas-op leiding een meer gerichte opleiding te maken die geschoolde huishoud kundigen kan leveren. Mejuffrouw Van Nienes denkt in verband met de verbetering van de opleidinng aan de toekomstige mid denschool. Vragen over de toekom stige bestemming vad de huishoud school want wat moet daar dan mee gebeuren? wenst ze liever niet te beantwoorden. Wel zegt ze: „De motivering is vaak verkeerd. Als de meisjes niet weten wat ze later moe ten gaan doen, dan zeggen ze vaak: kan gaan we naar de huishoudschool. En dat is natuurlijk zonde".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3