Bontrages bedreigen zeldzame diersoorten /«nittV flozebotteljam als uddel tegen de griep FANCY-NAMEN BRENGEN VERWARRING Lama's nieuwe mode Over tijd? Predictor i13f Schoenen worden (dooi hoge reparatie kosten) weggooi- produkt zorgen voor rERPAG 20 OKTOBER 1973 EXTRA DEN HAAG Zijn vrouwen eigenlijk wel dierenlief hebsters? Sommige natuurbeschermers betwijfelen dat, want allen om vrouwen aan verleidelijke bontjasjes te helpen, werden panters, tijgers, en zeehonden bijna uit geroeid. Twee Jaar geleden slaagde het Wereld Natuur Fonds er in om de Internationale Bonthan del Federatie er toe te bewe gen om het verwerken van tij ger-, panter- en reuzenotberbont te verbieden ook de handel in deze huiden niet meer toe te staan. Bovendien lukte het om de meedogenloze jacht op zee hondjes aan banden te leggen. Maar eigenlijk wilde het We reld Natuur Fonds, gesteund door de Internationale Unie tot Behoud van de Natuur en Na tuurlijke hulpbronnen, meer. Men probeerde de bonthandela- Door Jos Hagers ren er toe over te halen om de jacht op jaguars en ocelots voor drie jaar stop te zetten, om vooral in Zuid-Amerika een vol ledige uifcroeïng van deze kat achtige roofdieren te voorko- De Internationale Bonthandel Federatie meende echter dat 't met het uitsterven van deze die ren nog niet zo'n vaart loopt en men vroeg het Wereld Natuur Fonds om met meer bewijzen op tafel te komen. Volgens de Nederlandse fauna deskundige dr. A. Scheygrond is het n.l. bijzonder moeilijk om over katachtige roofdieren de juiste informatie te krijgen, omdat zij alleen 's nachts actief zijn en niet zoals leeuwen in troepen leven, maar een een zaam bestaan leiden of in fami lieverband rondtrekken. En dat over grote afstanden van ver van elkaar verwijderde territo ria. Boekje Het is daarom, aldus dr. Schey grond, in zijn door het Wereld Natuur Fonds uitgegeven boekje „Bonthandel en faunabescher ming" bijna ondoenlijk om uit de schaarse gegevens, die uit de vrije natuur beschikbaar zijn, te overzien hoe snel deze dieren uitsterven. Wie in Afrika op safari gaat kan genoeg leeuwen fotografe ren, maar het is beslist een bui tenkansje als men nog ergens 'n jachtluipaard tegenkomt. En in Zuid-Amerika, waar de natuur bescherming nog in de kinder schoenen staat, komt in het stroomgebied der Amazone, tot 20 kilometer van het bevaarba re rivier gedeelte, geen dier meer voor dat voor een stroper oog enige waarde heeft. In de bijna ondoordringbare Zuid-Amerikaanse oerwouden is de Jacht op jaguars nog steeds een lucratieve aangelegenheid, omdat de bonthandelaren voor de huizen van deze dieren, zo veel betalen, dat de inheemse jagers van de opbrengst van één jaguarvel drie maanden kunnen leven. Het Wereld Natuur Fonds schat, dat er Jaarlijks meer dan 6000 jaguars worden gedood, maar door het verbod voor het verwerken van panterbont is de vraag naar het eveneens gevlek te jaguarbont sterk toegenomen. En bestaat er bij natuurbe schermers de vrees dat er aan zienlijk meer jaguars het slacht offer van deze nog steeds voort woekerende bontrage zullen worden. Om dezelfde reden wordt er ook intensiever op ocelots ge jaagd. En dat terwijl er al Jaar lijks zo'n 200.000 van deze kat achtige gevlekte roodfieren wer den gedood. Als men bedenkt dat voor een goede ocelotbont- mantel zo'n 12 tot 21 vellen no- dit zijn, dan is het wel duidelijk hoe desastreus de, door mode ontwerpers gelanceerde, exoti sche bontrage voor het voortbe staan van de gevlekte katach tige roodieren is. Het vorige jaar stuurden een aantal moderedactrices van de grootste Europese kranten een dringend verzoek aan de Fran se en Italiaanse couturiers om voortaan geen mantels meer te showen van bont van uitster vende dieren. En toen de Ita liaanse ontwerpster Mila Schön deze zomer toch enkele mannequins in mantels van panter- en jaguarbont op het plankier liet verschijnen, verlie- tn deze mode-verslaggeefsters uit protest de zaal. Status Maar ondanks de protesten en 4 beste manier om 's winters niet griep getroffen te worden, was aze grootmoeders het eten boterhammetje met roze- ajam bij ieder herfst- en win- atbijt. ibotteljam is in deze tijd van Jaar nog steeds gemakkelijk te al moet men er wel voor iat er rijpe, rode bottels van spoten struiken worden geplukt. en probeer dan eerst de pit- kwijt te raken. Dat kan op manieren: U kunt de bottels opkoken en het moes ze- Neem op 1 kilo vruchten 750 gram suiker. Maar kook de bottels eerst met wat water op en laat het moes indampen tot tweederde van de ocrspronkelijke hoeveelheid: daarna mag de suiker er pas bij. De brei nog een minuut of tien roerend ko ken. En dan de jam op dikte keu ren door een kleine druppel op een koud bord af te laten koelen. Als u het bord schuin houdt, mag de druppel traag uitvloeien. Voeg naar smaak nog wat citroensap toe. Be halve dat de jam door het toevoe gen van citroen wat frisser van smaak wordt, bevordert het citroen zuur ook het geleren. "Vul tenslotte een paar schone po tjes met zo heet mogelijke Jam en sluit ze luchtdicht af met natge maakte cellofaan en een elastiekje of met een laagje vloeibare parrafi- In rozebotteljam zit zo veel vitami ne C, dat een lepeltje per dag al genoeg is om in de winter een te kort op te heffen. TILBURG "De moderne schoen wordt een weggooipro- dukt, is dat eigenlijk al. Niet al leen doordat modetendenzen zo snel verouderen, ook door de hoge prijzen van de reparaties. Maar al wordt het een weggooi- produkt, dan mag de kwaliteit I niet minder worden", zegt Ruud Bresson Hij is vijfen twintig jaar, schoenfabrikant ln Tilburg en het etiket dat hem veelvuldig wordt opgeplakt is ook dat van de „jongste schoenfabrikant van Neder land". Ruud Bresson is er niet onder de indruk van. Hij heeft het te druk met schoenen. Met het brengen van goede modieuze schoenen die met het buiten- produkt moeten kunnen concurreren. Want weliswaar bestaat ruim zestig procent van het totaal aantal schoenen dat ln Nederland wordt verkocht Nederlandse produkten, maar de import neemt toe. Voor de Nederlandse schoenfabrikan- en teken aan de wand, ze zullen meer dan ooit attent moeten zijn op het modieuze as pect van hun schoenen. Weggooien Bij de vrouw van vandaag gaat een paar schoenen niet meer jaren, maar hoogstens maanden mee. Mode, ook schoe nenmode, kan op korte termijn zo drastisch veranderen dat het nieuwe van vorig seizoen nog geen jaar later volkomen uit de s. In de praktijk betekent net dat de moderne schoen Inderdaad vaak een weggooi- schoen is. En dan lijkt het voor de hand te liggen dat zo'n schoen voortaan wel wat min der van kwaliteit en wat goed koper zou mogen zijn. Bresson die de leiding heeft yan een op volle toeren draai ende schoenfabriek die binnen enkele jaren uit een vijfenveer tig Jaar oude pantoffelfabriek boeide, gelooft niet in die min dere kwaliteit. 'Bij schoenen is f namelijk geen tussenweg. *n Schoen is goed en dan scheurt bij niet, of hij is slecht en dan scheurt hij wel. Misschien na drie weken, misschien na zes weken, maar hij gaat kapot. Je kunt geen schoen maken die, op basis van dat weggooi-idee, pre cies het vereiste aantal maan den meegaat. Als coördinator van de collec ties houdt hij zich sterk bezig met het mode-aspect van zijn schoenen. Schoenenmode ma ken is voor hem „het resultaat van combineren en deduceren. Je vormt je mening aan de hand van wat je ziet en hoort. De invloed van de kledingmode is natuurlijk heel sterk En de Jeugd is en blijft het uitgangs punt. Die geeft op het ogenblik de toon aan. 't Is een gewel dige inspiratiebron en volgens mij blijft dat voorlopig zo'. Open ogen Die Jeugd is trouwens een be langrijke afnemers van het pro dukt. Het landelijk gemiddeld verbruik van damesschoen is op het ogenblik in Nederland iets meer dan twee paar per hoofd per Jaar, maar tieners en twennies nemen naar schatting drie a vier paar pr Jaar voor him rekening. Goedkope schoe nen voor die jongeren? „Beslist niet', meent Ruud Bresson. „Ze zijn zeker bereid om tot prijzen in de buurt van vijftig gulden te gaan. Soms nog wel hoger, als ze iets speciaals zien dat ze willen hebben". Hij is een van de weinig Ne derlandse schoenfabrikanten die zich bezig houdt met het ma ken van tussencollectie („dat moet wel als Je aan mode doet'). Hij is er ook van over tuigd dat de Nederlandse schoenindustrie heel best een produkt kan leveren dat de be naming „modeschoen verdient. „Maar dat betekent wel', zegt Ruud Bresson, „dat Je tussen tijds op speciale dingen moet kunnen inhaken. Je moet snel kunnen beslissen, het vermogen hebben om zeer snel iets nieuws te brengen, Je kunt niet een week stil gaan zitten. Een schoenfabrikant die mee wil moet dag en nacht zijn ogen open houden". Mode-artikelen Met het begrip „Nederland se schoenenmode" is hij overi gens niet zo gelukkig. Voor hem is mode, ook schoenenmode, veel meer internationale dan 'n nationale aangelegenheid. Je maakt modeschoenen, of Je maakt ze niet. „Als een schoen goed is, een bepaalde prijs kost en modieus is, is 't niet belang rijk of hij uit Nederland, Duits land of Italië komt". Prognoses over de mode in schoenen? Ruud Bresson zegt ietwat ontwijkend„Ach, wat de hoofdlijnen betreft zit Je na tuurlijk ruim een Jaar vooruit te werken. Voor de rest valt er wei nig zinnigs over te zeggen, 't Modebeeld is een cirkel, en aan de hand van marktkennis ga Je op zeker ogenblik van het ene punt naar het andere punt in die cirkel. Dat zou bijvoorbeeld kunnen betekenen dat zelfs die onpraktische en onesthetische naaldhak op zeker ogenblik te rugkeert. de fabelachtige prijzen worden mantels van gevlekt bont nog steeds clot verkocht, want er zijn nog altijd vrouwen die een ja- guarjas van f 60.000,- als een onmisbaar statussymbool zien. En datzelfde geldt voor wou wen die zich tot het kopen van een iets minder dure mantel van apenbont laten verleiden. Apenbont wordt tegenwoordig onder de keurige naam „Colo bus" in de handel gebracht, maar het Is precies hetzelfde bont als dat van de Ethiopi sche franje-aap dat in de Ja ren dertig zo in de mode was. De apenbontrage nam toen zulke vormen aan dat de franje-aap waarschijnlijk was uitgestorven als er door de Tweede Wereld oorlog geen einde aan de inten sieve jacht op deze dieren was gekomen. Door het gebruik van allerlei „fancy-namen" in de bonthan del, is het voor de argeloze con sumenten bijzonder moeilijk om fce weten, welke bontsoort zich aöhter wleke naaim verser uil t. Zo komt het helaas zelfs bij bonafi de bonthandelaren nog voor dat „lakoda"-jassen gemaakt van zeebeerkoeien wat in feite een soort zeehonden zijn, als man tels van veulen worden verkocht. Als de vrouwen van de Indianen in de schilderachtige bergdorpjes van Peru eenmaal aan het breien slaan, aan weten zij niet meer van ophou den Geinspireerd door de zon en oc exotische zomerbloemen kan hun kleding ook 's winters niet kleurig genoeg zijn. En vandaar dat de af stammelingen van de oude Inca's zich 's winters als het in het An- aesgebergte bitter koud is bij voor keur in bonte poncho's en truitjes van behaaglijk zachte lamawol hui- Het bonte breiwerk van Peru werd her eerst door rondreizende hippy's entdekt, En sinds een paar maan den doen de populairste boetiekjes ln Londen, Parijs en Saint Tropez Beeldig in betaalbaar bont Er zijn weerprojeten, die voor spellen, dat ons een koude win ter te wachten staat. En daar om hebben de winkels en waren huizen voor een grotere keus uit bontjassen gezorgd. Na de kostbare panterrage van het vorige jaar en 't doorlopende succes van de dure nertsjassen, komt het accent de komende maanden meer op de betaalbare bontmantels te liggen. Bij C A behoren de sportieve mantels van chinchilla-konijn, die door man en vrouw te dragen zijn, en die f 450,- kosten tot de onbetwiste toppers. Maar men heeft er net als bij de Bijenkorf en Vroom Dreesmann ook fraaie mantels van imitatiebont die op zo'n f 200,- komen. En voor doe-het- zelvers is het ook mogelijk om zelf een jas met bont te voeren. Bij de in Den Haag en Rotterdam ge vestigde sponzenwinkel Malais zijn makkelijk te verwerken scha penhuiden verkrijgbaar vanaf f 45,-. 'rijk" gevoel Voor leken is het verschil nau welijks te zien, maar wel te mer ken, want een lakoda-jas is al na drie jaar versleten en een mantel van veulen gaat wel veertien jaar mee. Het Wereld Natuur Fonds stelt zich op het standpunt dat er geen bezwaar tegen het dragen van bont hoeft te bestaan, mits de huid niet afkomstig is van diersoorten die daardoor het ge vaar lopen om uit te sterven. Op den duur, zo meent men, zullen alleen bontsoorten mogen gebruikt, van dieren die daar- ■voor speciaal worden gefokt, en mag men voor de fabricage van bontjassen geen huiden van wlide dieren meer gebruiken. De grote kledingbedrijven C. en A., Voss en Witteveen, maar ook de Bijenkorf en Vroom en Dreesmann hebben met hun nieuwe bontcollecties bewezen, dat er van lam, konijn en geit niet alleen bijzonder modieuze maar ook meer betaalbare bont jassen te maken zijn. en zelfs hun synthetische imitatie bont jassen zijn zo perfekt dat zij nauwelijks van echte te onder scheiden zijn. En het is daar om te hopen dat de meer ex clusieve bontspeciaalzaken hun goede voorbeeld zullen volgen. in exclusief jonge stijl.» geweldige zaken met deze Zuidame- rikaanse folklore-kleding. Modefans hoeven in Nederland niet achter te blijven want de veelkleu rige truitjes, poncho's, handschoe nen en indianenmutsjes met oor kleppen worden nu ook bij de Bij enkorf verkocht. Voor pittige prij zen weliswaar, maar men heeft er ook een uniek stukje handwerk voor. Volgens Alica Ego-aguirre, (links) ae charmante 21-jarige dochter van de Peruaanse ambassadeur in ons land, die samen met ons model nristine (zie foto) poseerde, zijn de poncho's van naturelkleurige la mawol de meest authentieke. Zij worden in Peru nog steeds Hoor de boeren gedragen. Weekblad Prinses in braille Wageningen Het damesweekblad Trinses is vanaf begin oktober ook in braille verschenen. Het is het eerste damesblad ln ons land dat met een dergelijke bijzondere uitga ve voor blinde vrouwen komt. De Christelijke Blindenbibliotheek slaagde er in om het vrij kostbare projekt te financieren. Een abonnement op de braille-Prin- ses zal evenveel als een normaal abonnement kosten. Maar voor vi sueel gehandicapte vrouwen, voor wie de prijs van f 11,70 per kwartaal toch nog een bezwaar is, kan een speciale regeling worden getroffen. Inlichtingen worden verstrekt door de Christelijke Blindenbibliotheek, Puttersweg 140, Ermelo tel: 03417- 1014. Men kan hier ook proefnum mers aanvragen of zich voor een abonnement opgeven. Nu kunt u zelf als eerste weten of u wel of niet in verwachting bent. Doe de eenvoudige, betrouwbare Predictor Zwangerschapstest. Thuis en op uw gemak. Al 9 dagen na het uitblijven van de menstruatie kunt u 't weten. U vindt de Predictor Zwangerschapstest bij apotheker en drogist. Zwangerschapstest voor thuisgebruik. sorry, 'tis we/ m 13 uit Je serie, maar beslist niet Je ongelukkigste De winter flatteert niet, zeggen ze,... Is dat nu wel zo? Wat een onzin, flatteus-of-niet zit niet in de temperatuur maar in het temperament èn in het modebeeld, en dat mag met name wat de mantel betreft uiterst flatteus worden genoemd. En zeker de sportieve tweed- en mohairmantels, die dit jaar wat soepeler en ruimer in de rug vallen. Naast klasse hebben ze dat tikkeltje chic en fantasie, dat zo jong maakt. En ze zijn een tikkeltje langer, stukken leuker. Vinke mode voor langer dan vandaag. 3

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 23