LANGER IN RUIMTE OF LATER VERTREK? ikylal) omgeturnd p spektakelstuk [omeet Kohoutek taart over eenzesde m het uitspansel ERDAG 20 OKTOBER 1973 nr de gehele wereld wordt steeds inten- ,r gewerkt en samengewerkt in sterre den en ruimtevaartcentra voor een zo uit- tid mogelijke studie van het "hemels lakei" dat binnenkort wordt verwacht: de inbarendste komeet sinds mensenheuge- Kohoutek. Indertijd (9 juni j.l.) schreven tp deze plaats summier over het fenomeen de komende kerst. Nu er nauwkeuri- ifgevens over de komeet bekend zijn, wil dij iets dieper ingaan op het verwachte [Iverschijnsel en de plannen, die de astro- hebben om het verschijnsel vanaf de ;n vanuit de ruimte waar te nemen, loe is o.a. het programma voor de derde i-missie „omgeturnd". Wellicht dat men in 1986, wanneer de komeet Halley weer in de buurt van de zon is, een onbemand ruimte vaartuig naar dit hemellichaam zal sturen om ter plaatse de bouw, herkomst en ouderdom van kometen te bestuderen, thans zal men het nog met waarnemingen op afstand moeten doen. Maar daaruit kan men willicht ook vol doende leren, om een onderzoek ter plaatse in 1986 meer kans van slagen te geven. Ten dien ste van hen, die nu eens nauwkeuriger willen weten hoe dat allemaal met aarde, komeet en zon in elkaar zit en hoe het hemelverschijnsel verloopt plaatsen wij hierbij tevens een schets met een uitvoerig toelichtend bijschrift. Men kan daaruit lezen, wanneer Kohoutek te zien zal zijn en waarom speciaal in die perioden. iomeet Kohoutek heeft heel etenschappelijke studiepro- aa's overhoop gehaald. Die imma's, die worden uitge- ïet zeer kostbare appara- jn vaak jaren tevoren op- Maar jaren geleden wist .g niet van het bestaan en jjnen van de komeet Ko- Deze onverwachte ver- ng heeft tot veel over- "omturnen" van progr am- ;eleid. Ondermeer van de die de derde bemanning ;et Amerikaanse ruimtela- ïium Skylab moet uitvoe- misschien zelfs een ver ing van het tijdstip van ing of van de duur van het van de drie astronauten ruimte. eten zijn. wat de vaste kern betrekkelijk kleine hemel- Losjes samengeklonterd ih puin, steenklompen, me es en gruis die verbonden en zijn door bevroren gassen, ichijnlijk zijn het ongebruik- anten van het verspreid door ite zwervend materiaal, waar zonnestelsel werd opgebouwd, bleven rommel, die men ock rond een pas voltooid bouw- lar in de ruimte zijn er geen ploegen. taat niet vast, of de kome- wij af en toe waarnemen zij in de buurt van de zon alle tot het zonnestelsel zelf of dat er ook exemplaren vanuit de interstellaire ruim- vluchtig bezoek aan de zon daarna weer in de ein- luimte te verdwijnen, ijn talloze kometen bekend, as wel duidelijk tot het zon- J behoren. Zij keren na ver- Ji vele jaren weer terug na iggerekte elliptische baan te beschreven. De bekendste van xiieke kometen is die van Hal een omlooptijd heeft van die voor het laatst in 1910 was en in 1988 dus weer «schynen. oor een lid van stelsel niet zo erg lang. De takt een omwenteling om de één Jaar, maar b.v. Jupiter jd bijna twaalf Jaar over, de Uranus, Neptunus en Plu- (84,165 en 248 jaar! ook kometen met een veel Ier periode, duizenden of Jaren. En er zijn waarvan men bij een pas- zon niet zuiver genoeg önnen vaststellen of hun ba- psen zijn (waarbij zij na ver in hoe lange tijd dan ook ren en dus tot 't zonnestelsel of „open krommen" zoals m (waarbij een bezoek aan Eenmalig is). Vermoed wordt _hans, dat de kometen wel de- !w st de zonnefamilie horen. Het ;|Ali rermoedelijk ontelbare miljoe- er wel meer kleinere rots blokken door het zonnestelsel, zoals de planetoiden, maar die missen één kenmerk, dat de komeet 'tot een op zienbarend verschijnsel maakt: zijn ijle „atmosfeer" en de mede daaruit- groeiende befaamde „staart". De min of meer vaste kern vain een komeet is waarschijnlijk (men weet er nog betrekkelijk- weimig over) een paar of enkele tientallen kilome ters in doorsnee, in zelfzame gevallen ook aanzienlijk groter. Maar de om hullende volk van waterstof in gas vorm, vermoedelijk bij eengevesgid in de iinberplanefaiire of instelladre ruim te tijdens de langzame vlucht ver van de zon, kan bijzonder omvangrijk zijn Men vèrmoedt, dat deze atmosfeer of „coma" van de thans naderende kerstkomeet Kohoutek een diameter heeft van ongeveer tienmiljoen kilo- meiter, dat is zeven maal de doorsnee van de zon, ruim 800 maal de door snee van de aarde, ongeveer 25 maal de afstand tussen aarde en maan. Deze waterstof-wolk en ook gas sen uit de kern die door het zon licht worden ontdooid, worden ten dele door de stralingsdruk van de zon weggeblazen. Daardoor ontstaat de staart van een komeet, die der halve (vrijwel altijd) van de zon is afgekeerd. In een heel enkel geval (b.v. de komeet Arend-Roland in 1957) werd ook een naar de zon toe wijzende staart waargenomen, maar dit verschijnsel is nog niet afdoende verklaard. In de nabijheid van de zon licht de staart op. Enerzijds door reflectie van het zonlicht maar vooral door dat het ijle gas door het zonlicht in een toestand van excitatie komt en zelf licht gaaf uitstralen. Ook de gehele atmosfeer gaat sterker oplich ten naarmate de afstand tot de zon minder wordt. Astronomen hebben een bijzondere belangstelling voor kometen, omdat men meent, dat zij de restanten on gebruikte bouwstenen voor ons zon nestelsel zijn. Hun samenstelling en ouderdom kunnen dus veel vertellen over het bestaan van de ster die wij zon noemen en van de planeten die daaromheen wentelen, waarvan onze eigen aarde er één is. Meer ken nis omtrent het ontstaan van dit stelsel kan veel leren omtrent de processen die er zich afspelen, bv. op de zon die een alles dominerende rol speelt in de ontwikkeling van het aardse en menselijke gebeuren. De thans de zon en de aarde na derende komeet Kohoutek biedt de geleerden tot voor kort onvermoede kansen, dieper in die geheimen door te dringen. Het is dan ook niet voor niets, dat een groot deel van de as tronomische wereld thans geobse deerd in touw is om de Studie van Kohoutek zo intensief mogelijk te maken. Op 7 maart van dit jaar ontdek te de jonge astronoom L. Kohoutek tijdens het bestuderen van fotogra fische opnamen van de sterrenhemel die gemaakt waren om een bepaald soort nevelvlekken op te sparen, een vlekje op een plaat, dat niet zo'n ge zocht hemelobject kon zijn. Hij maakte zijn opnamen in de sterren- Wetenschap en technologie door P. Bok wacht van Hamburg in het West- duitse Bergedorff. Het vreemde vlek je bevond zich in het sterrenbeeld Hydra, de Waterslang. Na koaTe tijd werd vastgesteld, dat het een komeet was, die zich toen bijna evenver van de zon bevond als de planeet Jupi ter, dwz. ongeveer 800 miljoen ki lometer. Uit die afstand, waarop al duidelijk een lichtgevende coma en Staart ble ken te bestaan, en uit berekeningen dat de komeet ongebruikelijk dicht langs de zon moest trekken, werd ge concludeerd dat ons omstreeks (voor en na, niet tijdens) Kerstmis een uniek hemels vuurwerk te wachten moest staan. De berekeningen en waarnemingen sindsdien hebben dit vermoeden alleen maar versterkt. De komeet werd vernoemd naar de ontdekker Kohoutek en staat voorts in officiële nummer regis ters van de astronomen ingeschreven als 1973-E. Verwacht wordt thans, dat de ko meet begin december maar vooral na de dichtste passage langs de zon (23 dec.) dm d'e eerste helft van ja nuari het indrukwekkendste hemel verschijnsel sinds mensenheugenis zal worden. De staart moet tientallen miljoenen kilometers lang zijn. In de meeat spectaculaire periode, kort na de kortste passage van de zon, zal de komeet het veruit helderste hemel object zijn afgezien van de maan. Men verwacht dat de staart ongeveer eenzesde van de hemel zal overspan nen. Er bestaat een mogelijkheid, dat omstreeks Kerstmis, wanneer de ko meet dicht bij de zon staat en der halve des nachts mii&t waarneembaar is. Kohoutek zelfs op heldere dagen overdag te zien zal zijn. Dat laatste is sinds mensenheugenis niet voor gekomen. Een sporadisch ander he melverschijnsel, zoals een supernova in ons eigen Melkwegstelsel, is wel eens overdag waargenomen, o.a. vol gens oude Chinese kronieken in 1054 bij het ontstaan van de Krabnevel. Bovendien hebben mensen met zeer goade cgen .di e ook precies wéten waas- ze kijken moeten ook meermalen de kans om de planeet Venus, wanneer die in een gunstige positie is ten opzichte van de aarde en de zon, overdag in de blauwe hemel te ont waren. Het is nog helemaal niet bekend, wat er met de staart van komeet Ko houtek zal gebeuren wanneer het brok kosmisch puin zo dicht langs de zon scheert met een snelheid van 400.000 km per uur. In ieder geval is het voor de astronomen vatn groot belang, juist na de passage van de zon die turbulente staart waar te nemen. Vandaar ook, dat men over weegt de derde ploeg van het Ameri kaanse ruimte station Skylab die da gen later dan het voorgenomen tijd stip naar de ruimte te zenden, zodat deze nog waarnemingen kan doen en laten doen door de astronomische kijkers tot 14 januari in plaats van tot 4 januari de eertst voorgenomen datum van terugkeer. ruimt e- btfi t'eu, die beman den vor- Skylab )6 of 70 de lullen Vun links ühts mis- •nandant hul Can, tlindige Worn 'G. Gib- Apollo- i dunt Reid tonen wem van mis- de Me stu- studie bwrde en In de bovenstaande tekening is schetsmatig aangegeven, hoe het hemels spektakel van de komeet Kohoutek zich belooft te ontplooien. Het gaat om twee hemellichamen, de aarde en de komeet, die zich beide in een baan om de zon bewe gen. De baan van de aarde is als een stippellijn getekend De baan van de komeet ten dele o.ls een doorlopende lijn, ten dele als een streepjeslijn. Die banen liggen elk in een plat vlak. Die twee baanvlakken vallen niet samen. Zij maken een hoek van 14 graden met elkaar. In de tekening kijkt men vanuit de ruimte lood recht op 't baanvlak van de ko- meetbaan. Het vlak van de ge stippelde aardbaan is daardoor op de tekening verschenen als een ellips. Die aardbaan is in wezen ook een ellips, maar op het oog niet te onderscheiden van een cirkel wanneer men er loodrecht op zou kijken. Dat is in deze tekening dus niet het geval. Als een dunne streepjes lijn is de snijlijn van de twee baanvlakken aangegeven. De baan van de komeet is als een gesloten lijn getekend waar de ze "boven" het vlak van de aardbaan ligt en als een streep jeslijn waar deze "beneden" dit vlak ligt. Langs de banen zijn de po sitie van aarde en komeet aan gegeven op 1 nov., 1, 15, 25 en 28 december, 1, 10 en 20 janua ri, 1 februari, 1 maart en 1 april. Verbindt men aarde en ko meet met elkaar door een rechte lijn uiteraard de posi ties op gelijke data) dan loopt die lijn van de aarde uit aan vankelijk rechts van de zon, later links. In het eerste geval is de komeet 's ochtends voor zonsopgang te zien, in het laatste geval 's avonds r>-> nuvstine verboden zijn in (7FEBRT« 2FEBF de eerste plaats half november tot ongeveer 15 december en vervolgens 3 januari tot om streeks half februari, de eerste periode dus 's ochtends en de tweede 's avonds en 's nachts. Tussen half december en 3 ja nuari staat de komeet te dicht bij de zon om hem waar te kunnen nemen en bovendien is de staart dan van de aarde uit in een ongunstige positie. Deze staart, een zeer ijl gas dat door de zonnestraling ivordt wegge drukt, wijst altijd van de zon af, zoals ook in de tekening is te zien. De staart is het meest imposant wanneer de komeet in de buurt van de zon is. Ook de uiterst ijle verste resten van de dan door de nabijheid van de zon zeer uitgerekte staart worden dan door de nabij- staande zon helder verlicht. Op 28 december, ivanneer de komeet van de aarde uit prak tisch "achter" en iets "boven" de zon staat, bereikt het he mellichaam het perihelium, dat is de kortste afstand tot de zon, in dit geval 21.250.000 km. De afstand zon-aarde is altijd onaeveer 150.000.000 km. Ov 15 AVOND ZICHTBAAR januari is de afstand van de komeet tot de aarde het kleinst namelijk circa 120.000.000 km. Dan moet de komeet ook het fraaist aan de hemel stralen! Uit de tekening is duidelijk te zien, dat er geen enkel ge vaar voor een botsing tussen aarde en komeet Kohoutek be staat. Voor zo'n botsing zou nodig zijn, dat de banen elkaar snijden en dat bovendien dan de twee hemellichamen juist op hetzelfde ogenblik op het snijpunt zouden arriveren. Zo in het platte vlak van deze te kening is dat laatste al niet het geval. Maar bovendien snijden de twee banen elkaar in werkelijkheid niet, hetgeen ook uit de tekening valt af te lezen. De komeet gaat pas om streeks Kerstmis vrij dicht bij de zon en ver van de aardbaan door het vlak van de aardbaan en gaat eind februari weer op nieuw door dat vlak maar ver buiten de aardbaan, hetgeen overigens naar alle ivaar- schijnlijkheid op aarde niet merkbaar zou zijn geweest. In de onderste tekening is de hnrin van komeet. Kohoutek weergegeven tegen de achter grond van de sterrenhemel. De dikke witte doorlopende lijn van rechts naar links die als een soort hangmat over de schets loopt, stelt de baan van de komeet voor. De breed ge tekende delen van de baan dui den op de perioden waarin de komeet van de aarde af het best zichtbaar is. De baan is getekend tegen de achtergrond van de sterrenhe mel, waarin onvolledigenke le markante sterrenbeelden en sterren zijn aangegeven. In te genstelling tot de gebruikelijke methode zijn de sterren alle op gelijke grootte getekend, dus niet variërend naar schijnba re helderheid. In de baan van de komeet zijn met divars-streepjes enke le data gegeven voor de plaats, waarop het hemellichaam zich dan bevindt. Rechts van de verticale stip pellijn ongeveer in het midden van de tekening is de komeet in de ochtend voor zonsopgang te zien, links van die stippellijn is de komeet een verschijnsel aan de avond- en nachthemel. OCHTEND ZICHTBAAR AKGTURUS LEEUW WEEGSCHAAL SCHUTTER f f SCHORVIOEH Aanvankelijk was 9 november vastgesteld als lanceerdatum voor de derde bemanning van het Ameri kaanse ruimibelaboraiborium Skylab. Deze bemanning zou 56 dagen in de ruimte moeten blijven en op 4 ja- uari terugkeren naar de aarde. La ter werd om technische redenen de lanceerdatum tot 11 november ver schoven. Deze bemanning bestaat ge heel uit ruimte-debutanten: marine piloot Gerard P. Carr die comman dant van de missie is, ingenieur en steiTekundige Edward G. Gibson en de straaljagerpiloot William R. Po- gue die fungeert als commandant van de Apollo waarmee de heen- en terugreis naar Skylab worden ge maakt. Het was de bedoeling, dat na de eerste bemanningen die zich hoofd zakelijk zouden bezighouden met be studering van de menselijke proble men in de ruimte en de waarne ming van zonneverschijnselen, de derde bemanning observatie van de sterrenhemel en vooral de aarde van uit de ruimte tot hoofdtaken had. Dat is nu geheel veranderd. Na tuurlijk zal niiet het he'le oorspron kelijke programma overboord wor den gegooid, maar de komeet Kohou tek is wel tot hoofd-object gepro moveerd door de telescopen en an dere camera's van het ruimtelabora torium. Daartoe is het instrumentariumdait de Apollo met de derde bemanning meeneemt naar Skylab geheel ver anderd. Er gaan camera's en foto materialen mee die oorspronkelijk niet op het programma stonden. Het is een gelukkig toeval, dat de astro nomisch onderlegde Edward Gibson deel uitmaakt van deze derde beman ning. Het is namelijk bijzonder interes sant, de komeet Kohoutek vanuit de ruimte waar te nemen. Het licht dat de aardse telescopen vanuit de ruim te bereikt wordt voor een zeer groot deel onderschept door de aardse atmosfeer, waardoor veel informatie de aarde niet bereikt. Ondermeer geldt dit het stralingsgebied in het ultraviolet. Vanuit de ruimte boven de atmosfeer kunnen derhalve unieke waarnemingen worden verricht en fo to's gemaakt, die vanuitt de aarde niet mogelijk zijn. De derde Skylab-bemanning neemt dan ook inderhaast samengestelde ap paratuur en foto-materiaal mee, die aanvankelijk niet tot de uitrusting behoorden. De belangrijkste waarnemingspe riode vanuit Skylab zou zijn de eerste helft van januari, wanneer de ko meet Kohoutek het dichtst langs de zon is gegaan en de coma en staart in de grootsite „opwinding" zijn. Maar volgens het oorspronkelijke schema zou de derde Skylab-bemanning op 4 januari terug moeten zijn op aar de, en dus uiterlijk 2 januari begon nen moeten zijn aan de voorberei dingen voor deze operatie. Goed, waarom dan niet het vertrek wat uitstellen cn dus ook de te rugkeer? Daar zijn problemen aan verbonden en de NASA zilt daar nog altijd over te piekeren. Het energie systeem van Skylab, dait door het wegslaan van een zonnepaneel nim mer op volle kracht heeft kunnen werken, begint tekenen van uitput ting te vertonen. Het is de vraag, of het systeem het 2 weken langer kan uithouden dan was geprogrammeerd. Dan moet de derde bemanning ex tra apparatuur meenemen om die energievoorziening nog wat langer op redelijk peil te houden. Maar dat betekent meer gewicht in de Apol lo naast de toch al niet vooreiene nieuwe apparatuur voor de waarne ming van de komeet Kohoutek. En dan komt er nog wat bij. Het blijkt dat de tweede Skylab-bemanning on danks misselijkheid in de eerste dagen veel meer gegeten heeft dan op het programma stond. Alle voedselvoor raden voor de drie achtereenvolgende bemanningen waren in mei j.l. met de toen nog onbemande Skylab de ruimte in geschoten. De derde ploeg moet nu nog extra voedsel meene- NASA staat nu voor de keus uit drie mogelijkheden: 1. lancering vol gens schema op 11 november en te rugkeer op 4 januari waardoor veel waardevol studiewerk over Kohoutek niet kan worden verricht; 2. lance ring van de bemanning tien dagen laiter met het risico dait de energie voorziening van Skylab het gaat begeven, of 3. lancering op tijd (11 nov.) met een verlengde vluohtduur tot bijv. 70 in plaats van 56 dagen waarbij dan wel apparatuur voor de energievoorziening moet worden mee genomen ten kaste van wetenschap pelijke waarnemingsapparatuur en leeftocht. Dat laatste is niet het be langrijkste. De bemanning kan iets soberder leven zonder de missie in gevaar te brengen. Overigens hebben niet alleen de mensen van Skylab zich moeten „omturnen" in verband met Kohou tek. Een heel arsenaal van aardse en ruimtelijke waarnemingsstations in sinds Juni J.l. in actie gekomen. Voor zover thans bekend zullen de grote sterrewachten in Amerika en Chili (een gezamenlijk westers pro ject) en van de Krim in Rusland waarnemingen concentreren op Kohoutek en de resultaten daarvan uitwisselen. Observatoria over de ge hele wereld hebben zich bij die sa menwerking aangesloten Maar niet alleen vanuit Skylab in de ruimte en observatora op aarde zal Kohoutek nauwkeurig worden ge volgd. Ook op vele andere manieren vanuit de ruimte. Dezer dagen wordt een Amerikaan se Mariner gelanceerd voor een tocht langs Venus en (voor het eerst) langs de binnenste planeet Mercurius. De camera's en meetinstrumenten van deze Mariner worden ook op Kohou tek gericht, in het bijzonder de tele visie-camera's. Verder wordt de Ame rikaanse Pionier-8 ingeschakeld, die sinds medio 1972 op weg is naar de planeet Jupiter. Toevallig is er een periode, waarin deze onbemande ruimtesonde zich „achter" de staart van de komeet Kohoutek bevindt vanuit de aarde gezien. Men hoopt uit de vervorming van radiosignalen van deze Pionier door passage door de komeet-staart gegevens te kunnen krijgen omtrent de aard van deza staart. De satelliet Copernicus (O A.O.-3) zal spectografische opnamen gaan maken voor gegevens omtrent de bewegingen in het ijle gas van da coma en de staart. De Amerikaanse satelliet OSO-7 is opnieuw gepro grammeerd voor ultraviolet-metingen met betrekking tot Kohoutek. Daar mee worden allerlei andere taken van deze ruimtevaartuigen voorlo pig opgeschort, maar men acht toch de studie van de komeet Kohoutek op het ogenblik belangrijker. Voorts stuurt het Ames Research Centre in Amerika herhaalde ma* len twee zeer hoogvliegende straal- toestellen de lucht in om boven 90 procent van de atmosfeer metingen te verrichten. De NASA lanceert een aantal kortlevende raketten met waarnemingsapparatuur naar de io- nosfeer om daar eveneens waarne mingen te verrichten. Boven dien worden in Amerika voorberei dingen getroffen om radarsignalen naar de komeet te zenden en uit d® teruggekaatste signalen nieuwe ken nis omtrent het „bouw-afval van ons zonnestelsel" te vergaren.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19