IOEIBELEID VERDRIETIGE ZAAK „Ik heb er nu baat bij dat je als sportman leert vechten" Er moet nationaal één roeistijl komen Amateur voetbal afgelast bbers serieus nemen Siem Stokkel met gescheurde pees in ziekenhuis Koersen Nootdorp RDAG 20 OKTOBER 1973 SPORT PAGINA 11 Ook Hulshoff in selectie van „Europa" ZURICH Barry Hulshoff Is alsnog opgenomen in de selec tie van het Europese elftal dat op 31 oktober in Barcelona te gen Zuid-Amerika uitkomt. Hulshoff neemt de plaata in, van de Spanjaard Ju an Galle go, die wegens een blessure niet kan spelen. Andere geblesseer de, Pat Jennings, wordt vervan gen door José Iribar, doelman van Atletico Bilbao. Bovendien heeft de coach van het Europe se team, Lazlo Kubala, Gerd Müller van Bayern Mtinchen aan zijn selectie toegevoegd. Door Piet Kienhuis BTERDAM De Nederlandse roeiers zijn al enkele ja- „jjg van slag, waarbij als voornaamste oorzaak kan wor- mgevoerd het gebrek aan visie en beleid van het bestuur jeroeibond. De KNRB zou misschien wel anders willen, l-i, durft het roer niet radicaal om te goeien en de zoge- 'harde lijn" voor te schrijven. Het is min of meer be- voor de verenigingen, waarvan de meeste nog altijd jtudenten worden geregeerd. En deze verenigingen zijn op zichzelf, zij willen hun autoriteit voor geen goud -ven. (jub heeft een of meer coaches jjjjal denken de wijsheid in hebben en niet of nauwe- plan zijn zich achter een roeibeleid te scharen of lijnen van een centrale I. volgen. Zij vrezen hun tfjkheid" te verliezen als «rband één bepaalde roei- rhet hele land wordt voorge- i, om nog maar te zwijgen ^gestie de beste roeiers uit verenigingen in bepaalde imen te brengen. Zelfs in iniging stuit dat nog dik- moeilijkheden. rdeeldkeid" kwam onlangs schrijnend aan de opper- n de technische advies- (TAC) van de KNRB geen enkele ploeg uit te J .jar de Europese kampioen- in Moskou. Het bondsbe- dat advies naast zich jond toch een flinke af- naar Rusland, waarmee eigen TAC in haar hemd ur de TAC kreeg uiteinde- (tlijk: de resultaten waren, enkele uitzondering na, be- En er kon dan ook nau- anders worden ver geleden scheen er, wat sle aanpak betreft, iets te leuren toen, nadat Iwan oor de uitnodiging had be- Roemeense coach werd trd, die echter nooit is ko men opdagen. Daarna is de roei- bond toch weer komen aankloppen bij Iwan Vanier, sportleraar aan de Amsterdamse universiteit, oud- stuurman en oud-coach van Nereus, die de laatste Jaren opmerkelijke resultaten heeft bereikt met de Zweedse en de Noorse roeiers. Vanier is nu coördinator van het coachen en leidt de centrale condi tietraining op Popendal. Hij heeft echter begrijpelijk de boot nogal afgehouden, want Jaren gele den heeft Vanier de „bui" al voor speld en duidelijk aangegeven wat er allemaal fout in het Nederlandse roeiwezen werd gedaan. Er werd echter nauwelijks naar hem geluis terd, waarna Vamer 2ijn capacitei ten richtte op het buitenland. „Ik voel me dan ook niet officieel bondscoach", verduidelijkt hij „Ik heb geen honderd procent aandeel in de basiscoaching. Ik begeleid het zo'n beetje inofficieel. Ik heb trou wens ook niet de volledige tijd in verband met mijn werkzaamheden aan de universiteit, maar ik kan me wel een oordeel vormen over de fy sieke en technische kwaliteiten van de roeiers. In Nederland hebben zeven ploegen misschien wel tien verschillende roeistijlen. Er moet echter eenheid in worden gebracht, één goede stijl moet er komen, waardoor het veel gemakkelijker zal worden om ploegen te combineren. Al is het zelfs één week voor een wedstrijd. Hetzelfde geldt voor de conditietrai ning: daar moet ook eenheid ko men. Er werd hier zo maar wat ge daan. Toen ik de Noren enkele Ja ren geleden ging trainen is dat ook allemaal gebeurd Dat was nodig, want daar wonen de roeiers hele maal honderden kilometers van el kaar vandaan. In andere landen bestaat eveneens eenheid, zoals in Oost-Duitsland en in Rusland. En of je dan bij de junioren of senio ren gaat kijken: allemaal één stijl. Daar is één hoofdcoach die toezicht houdt. Robertson doet dat in Nieuw-Zeeland, waar ze de geweldige Acht hebben en voorts goede Vie ren". Vanier verder: „Er zijn in Neder land zoveel goden, men heeft erg lange tenen en dan vergaat je ei genlijk wel de lust. Ik vind dat er gedegen leiding moet zijn, maar dan denken ze hier meteen aan dictatorsohap. Men heeft hier min of meer angst voor de roeier als men iets wil decreteren. Maar ik weet uit mijn ervaring als leraar, dat men juist leiding wil hebben. Maar in vele verenigingen ontbreekt die helemaal. En de clubcoaches willen ook niet meewerken. Ze zijn bang dat ze opzij worden gezet, maar dat is natuurlijk helemaal niet het ge val". Vanier over de Europese titelstrijd vorige maand in Moskou: „Onze ploeg was inderdaad niet waard om te worden uitgezonden. Jan Bruyn van de dubbeltwee was veel te lang ziek geweest, de coaching van de Acht van Aegir deugde niet. In be gin van dit jaar was het een per fecte ploeg, maar later is het mis gegaan met de stijl. Asopos heeft te weinig aan wintertraining gedaan en Benecke en Steenkist uit de on gestuurde twee hadden lange tijd niet geroeid. En als zij dan natio naal weer aardig kunnen meekomen denken ze dat dat ook internatio naal het geval is". „Het is gewoon waanzin", vindt Va nier, „een roeiploeg naar de Euro pese titelstrijd uit te zenden om het internationale contact niet te ver liezen en ervaring te laten opdoen als het nationale peil al zo slecht is en men toch niet van plan is tot een andere aanpak te komen. Want De Acht van Aegir: in stijl teruggevallen. om internationaal te kunnen mee komen moet Je op het ogenblik zo wel conditioneel als technisch nage noeg volmaakt roeien". Vanier tot slot: „Dokter Willebrand voorzitter van de TAC heeft in het jongste nummer van „Roeien" een fors artikel geschreven over de ge brekkige voorbereiding voor Moskou, over de verwaarloosde wintertrai ning en over de persoonlijke en verenigingsbelangen die het vormen van sterke ploegen in de weg heb ben gestaan. Laten we hopen dat het eindelijk beter wordt, want zoals het op het ogenblik gaat is het een verdrietige zaak". DEN HAAG De KNVB heeft al le wedstrijden voor de zaterdag- en zondagamateurcompetitie afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wed strijden voor zaterdag en zondag af gelast terwijl de wedstrijden van de jeugdelftallen betaald voetbal even eens geen doorgang zullen vinden. Tennis Voor de derde keer in korte tijd stuit Tom Okker op Ilie Nastase. De Roemeen plaatste zich gisteren als laatste voor de kwartfi nales herenenkelspel van het inter nationale tennistoernooi in Madrid. Nastase won gisteren in de kwartfi nales met 62, 63 van de Zuidsla- vier Nikola Pilic. Even later brengt hij echter een dammen en klaverjassen. De dokter RTA Te oordelen naar lingen is Mohammed Ali naai gerust op de afloop levecht tegen Rudie Lub- vandaag in Djakarta DeJ;!t. De vroegere wereld- Is in zijn voorspellingen lan ooit en laat in zijn 1 ruime marges voor open. Ali, de voorma- Clay: "Ik moet dubbel zijn, omdat iedereen ^faemt dat ik dit op mijn winnen. Maar in een ge- m twee zwaargewichten is ÜJt Eén klap kan beslis- M als ik die krijg zou dat slecht uitkomen. In dat Ik het gevecht met Joe d*i ;1 vergeten. Dat scheelt iljoen. ar weegt het be- 200.000 dollar dat ik hier g«|kgenop". Qbbers is beter dan de fflken", aldus Mohammed 'rj Bugner stond hij de kn ronden uit en die heb H S knock out kunnen slaan. 22 profgevechten heeft per slot van rekening verloren. Ali rekent er op te zullen winnen". Dat '1]k zijn, al heb ik er geen idf b welke ronde. Als ik de ow het snel af te maken, 4oen". Overtrouwen van Rudi *mt intussen met de dag Nederlandse kampioen meent dat de hitte in Djakarta in zijn voordeel zal werken: "Mijn con ditie is beter, daarom zal hij snel ler uitgeput raken. Hoe langer het duurt, hoe beter het voor mij is. Ik zal tot het uiterste gaan, want zo'n stok"- reden van het gedwongen correctie aan op die sombere toe komstvisie: „Gewichtheffen kweekit karakter. Vooral de eerste dagen luier heb ik er baat bij gehad. In het be gin heb ik het erg moeilijk gehad, maar als sportman ben ik gewend om te vechten en pijn te lijden en me er door heen te knokken. Over twee we ken wordt het sportcomplex van LKV De Spartaan en DOCOS-tafeitennls geopend in de Groenesteeg. Daar hoop ik bij te zijn, al is het met een kans krijg ik voorlopig niet weer". De organisatoren maken zich zorgen over het verloop van de kaartverkoop, hoewel ér toch reeds bijna 40.000 plaatsen aan de man zijn gebracht. Voor een bokswed strijd komt dit bepaald niet elke dag voor. Bovendien is het zo dat voor Indonesiërs prijzen van f7 tot f170 niet gemakkelijk zijn op te brengen: het gemiddelde Inkomen per hoofd van de bevolking bedraagt in dit land ongeveer 300 gulden per Jaar. De boksers hebben gisteren niet veel meer gedaan dan enkele lichte oefeningen. Alleen Ali sparde nog wat. bezoek aan het ziekenhuis is een ge scheurde pees. „Ik zou een bejaarde, die tegenover me woont, van de trap tillen. Een invalide vrouw van 70 jaar. Ik dacht de eerste tree te ne men, maar die heb ik nooit gevoeld. Ik maakte een misslag, trapte in het luchtledige en sloeg dubbel. Ik wist dat ik de vrouw hoe dan ook moest sparen en niet mocht loslaten, omdat het andere haar dood zou betekenen. Ik kreeg haar op mijn knie en hoorde daarin een onheilspellend gekraak. Later hoorde ik dat een pees was ge scheurd". Nog een week is voor Stok- kel een loopverbod van kracht. Pas dan kan bekeken worden of het ge nezingsproces zich voorspoedig vol- trefldt. „Ik zou me ongelukkig voelen als er werd gezegd, je mag alleen nog heeft al te kennen gegeven dat het lang zal duren, maar dat ik weer aan sport ifcan gaan doen, al moet ik er niet op rekenen, dat het ooit nog zal worden, zoals het geweest is". Nu tilt de zo succesvolle gewichtheffer daar niet zo zwaar aan. Vorig jaar besloot hij als 44-jarige immers al een stap terug te doen. De vierde plaats tij dens het nationaal kampioenschap in Leiden gewonnen door clubgenoot Dirk van 't Riet) beschouwde hij als een waardig afscheid van een glan zende carrière. De zilveren speld van de KNKB, die hij wegens zijn ongeval in ontvangst moest laten nemen door Theo Sanders, was dan ook meer dan verdiend: elfmaal werd hij kampioen van Nederland bij de zwaargewich ten. De laatste keer als 36-jarige. Voorts richtte hij een kwart eeuw geleden LKV op, dat vijf jaar geleden fuseerde met De Spartaan. En ten slotte is de man, die bij wijze van spreken dag en nacht in de sport doorbrengt zijn beroep is tech nisch opzichter bij de sportstichting nog masseur van UVS. Dat de prestaties van de voetballers volgens hem niet al te veel gewicht in de schaal leggen laat Stokkel duidelijk blaken als hij zegt: „Voetballers zijn luie mensen en verwend. Zij willen voor een kwartje op de eerste rang zitten en trainen maar tweemaal. Bij ons wordt iedere dag getraind. We krijgen ook niets vergoed. Zelfs als we een keer in Parijs moeten tillen moeten we nog onze consumptie zelf betalen". JAN PREENEN Zes ton voor Steffenhagen BERLIJN De transfersom voor Arno Steffenhagen. die een tweeja rig contract tekende bij Ajax, be draagt volgens Winfried Tromp, vi- ce-voorzitter van Hertha BSC 600.000 gulden. Daarvan zou Hertha 250.000 gulden krijgen en de Zuidafrikaanse club Helenic, waarvoor Steffenha gen de laatste twee Jaar uitkwam, eenzelfde bedrag. Winfried Tromp was bijzonder te vreden over deze transfer, die hem de woorden ontlokte: "Wij zouden natuurlijk het liefste al onze schan daal-spelers aan het buitenland ver kopen". invia/73 vakbeurs voor het interne goederentransport, opslag en distributie Nog 2 beursdagen iQBQ LEIDEN Gewichtheffer Siem Stokkel van LKV De Spartaan heeft zich lelijk vertild. De Leidenaar, gewend om met vele kilo's te stoeien "een gevecht van een man tegen een dood element, dat je een gevoel geeft van macht en zelfvertrouwen" merkt in een kraakhelder bed in het Elisabeth Ziekenhuis in eerste instantie vol zelfkastijding op: "De onderscheiding, die ik pas van de Nederlandse Krachtsport Bond heb gekregen, omdat ik 25 jaar wedstrijd-ge- wichtheffer ben, zal ook wel het einde van mijn carrière betekenen". NOOTDORP De uitslagen der koersen die gisteravond in Nootdorp zijn gehouden zyn: De Vergeer Kaasprijs «Eerste af deling) 2000 m: l.Liesbeth <M. Bouw huis) 2.59,2 1.29.6, 2. Katinka V. Wisch, 3. Kamaro. Winn. 5.80. pl. 3.30. 2.50; kopp. 20.20; trio 233.20. Boerenleenbankprijs 2000 m: 1. La Damsel <M. Bouwhuis) 2.52.- 1.26.-, 2. Jongleur D, 3. Kingley Boy. Winn. 2.10, pl. 1.10 1.30 1.60; kopp. 5.—; trio 32,80. De Vergeer Kaasprijs (Tweede af deling) 2000 m: 1. Klavertjevier (C. Groenewegen) 3.02.8 1.31,4, 2. Larina T. 3. Leitha. Winn. 4.60, pl. 1.40 1 30 1.60; kopp. 11.90. Agoprijs 2000 m: 1. Karper K (J. 4. Jtottilü L2U. X lu* Bre wer, 3. Junior Heather. Winn. 3.80; pl. 2.10 2.60 2.40; kopp. 9.20; trio 238.70. Grote prijs van de gemeente Noot dorp, 2400 m: 1. Enterprise Hollan- dia (G. van Eyk'elenborg3.33.0 1.28.8 2. Detra, 3. Feny Hollandia. Winn. 9.40; pl. 1.80 3.00 1.60; kopp. 9.30. Pasman'sprys, 2000 m: 1. Jacob Areta (M. Pools) 2.51.0 1.25.5. 2. Impuls W, 3. Isidore. Winn. 8.00; pl. 1.40 1.30 1.40; kopp. 6.00; trio 214.20. Monaprijs (Leerling-pikeurs en rijders B-vergunning2400 m: 1. Jewelprise (J. Duin» 2.32.5 1.28.5, 2. Justissima, 3. Juno Buitenzorg. Winn. 3.60: pl. 1.50 1 60 1.40; kopp. 8.40. Stal Leidschendamprijs, 1680 m 1. Ina Z <B. van Klaveren) 2.22.5 1.24.8, 2. Idool Vredenhof, 3. Harold Signal. Winn. 5.10: pl. 2.40 2.00 2 60; kopp. 4.50; trio 32.30. Van der Goesprijs. 2400 m: 1. Lin da Quick <W. P. v. d. Pijl» 3.39.1 1.31.3, 2. Lubiana, 3. Lana V. Winn. 5.10; pl. 2.70 2 50; kopp. 8.70. Totalisator omzet 102.811. H'J MAAR Wat MU Ook Sander van Unen is "gekorfd". De speler va?i de Leidse korfbalclub De Danaïden, zweeg gisteren niet toen de amb tenaar van de burgerlijke stand van Leiden hem vroeg of hij Riet Hoogeveen "tot vrouw" nam. Zijn volmondig ja was de bekrachtiging voor een langlopend contract. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11