^riodicke keuring auto's iver twee jaar verplicht DRAAIBOEK BENZINERANTSOENERING LIGT KLAAR vexieta. tapijt Rijnoverleg voor Nederland zeer teleurstellend lutodief maakte zich „nuttig Iele verkeersmaatregelen in de maak Niet doorgaan van de inflatie-correctie ontmoet felle kritiek Kruisinga dreigt met een interpellatie Laten we niet aan de verkiezingen meedoen j PAG 19 OKTOBER 1973 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG Als de oliekraan In het Midden-Oosten wordt dichtgedraaid kan het nog veertig dagen duren, voordat de aanvoer van olie in West-Europa tot stil stand komt. Deze periode houdt verband met de reistijd van olie tankers om de Zuidafrikaanse Kaap. Minister Lubbers van Economi sche Zaken heeft hierop gewezen in een discussie in de Tweede Ka mer. Hij wilde de mogelijke ge volgen van het conflict im het Midden-Oosten voor de energie voorziening niet overtrekken, maar ook niet kleineren. Op zijn departement ligt een draaiboek klaar voor maatregelen die genomen kunmen worden ais de olietoevoer dreigt te stokken. Nederland is voor veertig procent van zijn energievoorziening aan gewezen op olie uit Seoedie-Ara- bië, Perzië en Koeweit. Aan het olie-draaiboek wordt geen algemene bekendheid gege ven. Bij Economische Zaken vreest men ongunstige effecten, zoals het vormen van grote buffervoor raden. Wel zijn intussen enkele aanwijzingen uit het draaiboek uitgelekt. Zoals: een campagne om het gebruik van olie en benzine in het al gemeen te beperken; zo zuinig mogelijk zijn. rantsoenering van benzine door het instellen van een autoloze zondag en eventueel een auto loze zaterdagavond, d.wz. een verbod om in het weekeinde met een auto te rijden. Een snelheidsbeperking voor auto's: hard rijden kost meer benzine. Dit kan om te begin nen op basis van vrijwilligheid worden gevraagd. De invoering van een wettelijke verplichting om langzamer te rijden, b.v. een maximum snelheid van 100 km. per uur zou meer tijd vergen. Het aan banden leggen van de uitvoer van olie. het beperken van het vliegver keer en het verminderen van de snelheid van vliegtuigen. Het kamerlid Cornelissen <KVP) heeft gesuggereerd, dat de invoe ring van een maximum snelheid van 100 km per uur op alle wegen een bezuiniging op het benzine verbruik van 10 procent zou op leveren. Voor de schatkist zou dit tot gevolg hebben een inkomsten werving van ongeveer 290 miljoen gulden, doordat er minder aan benzineaccijns wordt geïnd. Volgens minister Lubbers is het autoverkeer geheel aangewezen op olieaanvoer uit het Midden-Oos ten. De industrie is voor dertig procent afhankelijk van deze energiebron en de electriciteits- voorziening voor ongeveer een kwart. Nederland heeft een voor raad, die groot genoeg is om 65 dagen verkeer, industrie en elec- triciteitsvoorziening draaiende te houden. De minister meent, dat op langere termijn gezien het aan trekkelijker wordt olie te winnen uit "teerzand", waarover in de Verenigde Staten en Canada plannen in de maak zijn. Ook kan gedacht worden aan het maken vaai synthetische olie uit kolen. Op dit moment kost de produktie van deze synthetische olie nog driemaal zoveel als de natuurlijke olie uit het Midden-Oosten, Minister Lubbers gaat zich op verzoek van DS'70-fractievoor- zitter Drees verdiepen in de vraag of de Arabische landen wel ge rechtigd zijn om eenzijdig de olie prijs te verhogen. Hij heeft de Kamer verteld, dat de landen van de Europese Gemeenschap probe ren een eensluidende opstelling te kiezen in de olie-slag met de Ara bische landen. EN HAAG Verkeersminister Westerterp heeft gister- jag in het Haags Congresgebouw voor de leden van de Pers Klub de maatregelen nog eens op een rijtje gezet, de weggebruikers in de komende tijd boven het hoofd han- Als het parlement althans bereid is zijn plannen ongewij- te accepteren. I i dat zo is, zal de periodieke keuring voor auto's van tien jaar ader binnen twee jaar verplicht zijn. Tegen die tijd hoopt de ndsman het wetsontwerp, dat nog dit jaar aan de Kamer zal jen aangeboden, in de Staatscourant te hebben. In de daarop tnde jaren gaat er steeds een jaar van de leeftijd van de auto's I )dat binnen tien jaar alle automobielen onder deze wet vallen. Ier wil de minister de snel- ben. De periodieke autokeuring en vele Nederlandse wegen aan de snelheidslimieten noemden wij leggen. Als het aan hem ligt reeds. De strengere eisen, die aan rij- r de vakanties volgend Jaar. instructeurs zullen worden gesteld, autosnelheden wil hij voorlo- zijn reeds in een ver gevorderd sta geen maximumsnelheid in- dium van behandeling. De memorie wel een minimum van 70 ki- van antwoord is enige maanden ge- per uur. Daarbij zal er een leden ingediend, de Kamer kan er jiheid tot ontheffing voor be- binnenkort de tanden in zetten. Helaas althans volgens de mi nister is het nog niet zo ver met het verplicht dragen van een auto gordel. Er is een interdepartementa le werkgroep bezig om de talrijke fa cetten van deze kwestie uitvoerig te bestuderen. Wanneer deze studie re sultaten zjl! gaan opleveren zei de minister niet. ADVERTENTIE vervoer worden geschapen, de bewindsman wil niet al te met die uitzonderingen om- het effect van de maat- liet te niet te doen. Op auto- 1 men dan niet harder dan leter per uur mogen rijden, overige wegen maximaal 80 aarbij plaatselijke omstandig- natuurlijk tot andere snelhe- leiden. Door zulke alge- lepalingen verwacht de BROMFIETSHELMEN Weer veel dichterbij is de verplich ting voor bromfietsberijders om een helm te dragen. De minister heeft de toestemming om die verplichting in te voeren reeds op zak. Het wach ten is alleen op het moment, dat er voldoende goedgekeurde helmen op veel verkeersborden overbo- de markt zullen zijn. De bewinds- len worden en dus kunnen ver- man denkt, dat het in de tweede helft in 1974 zover zal zijn. TFKFNS Omstreeks die tijd denkt hij ook met een verkeersongevallenregistra- wetsontwerp, dat liet voeren tie te kunnen beginnra^rw ^politie a kentekenbewijs voor Wil je iets sterks voor de kinderen en iets moois voor jezelf. LUXEMBURG Het werk in de Internationale Rijncommissie verloopt voor Nederland zonder meer teleurstellend. De kans is groot dat er op 1 Januari 1975 de da tum die vorig Jaar op de eerste mi nisteriële Rünconferenitie is afge sproken nog steeds niet kan wor den begonnen met de gedeeltelijke op Duitsland, nog slag van het Franse kalizout. Dat is gisteren aan het eind var de vergadering van de Internatio- Frankrijk studie moeten de plaats van Op het Amsterdamse Stadionplein is gistermiddag een trekker met oplegger omgeslagen na een aanrijding. De oplegger was geladen met 30.000 kilo boomstammen. Het duurde geruime tijd al vorens de ravage was opgeruimd. nale Rijncommissie duidelijk gebleken. hebben afgerond ove opslag, maar blijkt pas in Juli aan een Nederlands ingenieursbureau voor een dergelijke studie opdracht beige lijst, te hebben verleend. De voorzitter van de internationa le Rijncommissie, de heer M. sen de tweede ministersconferentie, begin december m noiui, oo&. nug anciere knopen doorgehakt moeten nebben. Want Frankrijk wil omtrent de financiering van de aansprake lijkheid in geval van scnaae meer zekerheden, aie de andere Rijnoever - staten, met name Nedemaid en kunnen geven. De conlerentie in Bonn zal overi gens ook ten aanzien van de andere vervuilingskategorieen van de Kijn Luxemburg geconfronteerd worden met het feit de internationale Rijncommis sie haar huiswerk niet heeft kunnen afmaken. Weliswaar is men het eens kunnen worden over de samenstel- ling van de zwarte, de grijze en ae 1 het bijbehorende actieprogramma met prioriteiten is op geen stukken na gereed. Ook over de thermische veront- Vigeveno, zei te hopen dat Frankrijk reiniging, de opwarming van het ri- half volgend Jaar definitief uitsluit sel kan geven. Maar dan zal intus- alle experimenteert daar al. In 1975 ADVERTENTIE wacht hij ook een aanvang be kun nen m alken mét de registratie van de schade. Als laatste noemde de minister de kwestie van de alcoholpromillage. De wegensverkeerswet is al aangepast op die ken- 0,5 PromiJle- Neg een paar maan- op de weg ook de stilstaan- terplicht gaat stellen, is dezer al ingediend. Deel I van het mbewijs zal op stilstaande zichtbaar moeten zijn beves- Dit deel bevat geen persoons- Wagens, licht wordt overtreden, zullen worden weggeleept dankzij der wetsontwerp, dat binnen- p tafel komt. Daarin wordt ook lelijkheid geschapen om auto's sijderen, die de veiligheid of doe?d<; do°r de P°utie kan worden ge den en deze zaak is wettelijk in kan nen en kruiken. Het is duidelijk, dat verscheidene van de genoemde maatregelen slechts effect kunnen sorteren als er vol heid i het verkeer ge- ideze maatregelen hoopt minis- tsterterp, dat er ook wat meer komt op de kentekenregistra- tak nog in nood ver- doordat de kentekens van tot (verwerkte auto's vaak nog in Gratie blijven. Op 1 Januari TOrdt die kentekenregistraitie controleerd. Op een vraag richting antwoordde de minister, dat de leiding van de Rijkspolitie hem had verzekerd deze taak aan te kun nen. Op het lioe ging hij niet ver der in. NIET ANTI-AUTO De ministeriële maatregelen zijn er vooral op gericht om oor- geautomatiseerd en dan zaken weg te nemen, die leiden tot hele zaak te hebben de vele doden, die Jaarlijks in het verkeer zijn te betreuren. Het opvoe- Itoe moet ook die 200 gulden ren van de verkeersveiligheid zag mi- W op nieuwe auto's bij- nister Wester terp als één van de Het kabinet hoopt daarmee hoekstenen van zijn verkeersbeleid, de inlevering van oude ken- Verder streefde hij naar een wat wijzen te stimuleren. hij noemde „geïntegreerd verkeers las is dat maar één van de en vervoersbeleid". Hij wilde beslist tn voor de invoering van dat geen anti-auto-beleid voeren. Hij m. Financiële overwegingen zag het ook niet alls óf-óf, maar DEN HAAG CHU-fractieleider "tog kan die 100 miljoen op- meer als én-én. Als 85 procent van Kruisinga dreigt de regering volgend Jaar best gebruiken de verplaatsingen per particulier ver- interpellatie aan de tand te voelen *n een belangrijke rol ge- voer geschiedt kan hij dat moeilijk als ziJ de uitspraak van de Tweede En men denkt zo ook een be- negeren, meende hij. Maar met zo- te kumien maken met het velen op zo'n klein stukje grond 'tien van het wrakkenpro- brengt beperkingen met zich mee. Maar slechts een zeer beschei- Bevordering van het openbaar ver- De eigenlijke strijd zal voer kan volgens hem echter niet ge worden bestreden door de be- schieden met middelen uit de schat tin of vrouw, die ons mi- kist, maar door bij de keuze particu lier of openbaar vervoer het laatste 's staan nog wat wetsontwer- aantrekkelijker te maken. En ervoor 'achten, die rechtstreeks met te zorgen, dat die auto selectiever zal tersveiligheid te maken heb- worden gebruikt. Cadeautje: 4 lucifersmapjes met grapjes van MaxTailleur. Gratis bij Parade. 'Wat doet u a voor de kost T isde\ f u I vraag. Het antwoord isisjllppg^i I 'Ik ben worm-imitator', 1 Vraag:'Wat is dat?'' tÊMm 1 Antwoord:'Ik boor J||||||| f Eenknokpartij f op de Amsterdamse I Zeedijk. De een steekt \js|Plll 1. de ander een oog uiL I Zegt de ander:'Als je 1 dat nog eens doet, jmjagfyZ kijk ik je nooit ££SÉI£S?/JÊi PARADE F1 de zachtere vieex ral per liter 127C DEN HAAG De gezamenlijke Het omstreden punt van de verdub- fracties van KVP, ARP en CHU de- beling van de huurwaarde persconferentie "overbodig" ge- Den noemd. Kruisinga leidt daar uit af, dat de regering "nog steeds niet is doordrongen van de ernst van de middenstands- en landbouwproble matiek". In een heel uitvoerig verhaal in meerderheid het CH-blad De Nederlander windt Kruisinga er verder geen doekjes om: de CHU stelt zich op als oppo sitiepartij tegenover het kabinet- Den Uyl. En dat is duidelijk een an- Minister-president Den Uyl heeft dere opstelling dan de twee andere tariefsaainpassing achterwege moet aeze uitspraak zowel in het debat als christen-democratische partijen, blijven als een volgende keer de in- enkele dagen later op zijn wekelijk- KVP en ARP. land- De Kamer heeft vorige week van de regering ge vraagd een prijs- en inkomensbeleid te voeren dat middenstand en land bouw niet onevenredig zwaar treft. len de kritiek van de VVD-fractie op het niet doorgaan van de inflatie correctie op de loon- en inkomsten belasting. De christen-democraten vinden mét de VVD, dat het Juis ter was geweest om de correctie wel door te voeren en vervolgens de ta rieven te verhogen om aan eenzelf de meeropbrengst van deze belastin gen te komen. De WD wil wel de correctie door voeren, maar is tegen tariefsverho ging. De liberale fractie meent, dat de regering met minder geld toe kan als zij maar bereid is te schrap pen in de uitgaven voor bv. ontwik kelingssamenwerking, volkshuis vesting en welzij nsoorzieningen. Ook de PvdA-fractie zet 'n vraag teken bij het zonder meer achterwe ge laten van de inflatie-correctie. De regering heeft betoogd, dat het eerst verlagen van de tarieven als gevolg van de correctie en het vervolgens weer verhogen van dezelfde tarieven "omslachtig en weinig aansprekend is". De PvdA-fractie vraagt nu, of de regering vindt, dat altijd elke de eigen woning wordt in de schriftelij ke reactie van de christen-de mocraten op de belastingplannen, van het kabinet-Den Uyl omzichtig benaderd. Concrete tegenvoorstellen worden niet gedaan. Wel laten KVP ARP en CHU duidelijk merken dat zij een relatie zien tussen huurwaar de en onderhoudskosten. vier water door koelwater, is i nog lang niet eens. Hier staan de Fransen met hun opvatting dat het Rijnwater nog wel wat verdragen kan tegenover de voorzichtiger be- nadering van de Nederlanders en de Duitsers. Behalve de in aanbouw zijnde twee eenheden van de elektri citeitscentrale op het Franse Rijn- eiland Fessenheim, zouden de Fran sen ook voor de andere vier eenhe den die de totale capaciteit op niet minder dan 5400 megawatt zul len brengen) het Rijnwater voor de koeling willen claimen in plaats van gedwongen te worden koeltorens te bouwen. De ministers die in december in Bonn vergaderen zullen van hun gezamenlijke ambtenaren allesbehal ve eensgezinde conclusies op tafel krijgen, waardoor nog steeds de droeve constatering overeind, staat dat de verontreiniging van de Rijn maar al te nauw verweven ls met de nationale belangen Ham dat er op korte termijn voor dit drabbige drinkwater van meer dan twintig miljoen mensen een snelle oplossing wordt gevonden. D'66-fractie Rotterdam flatiecorrectie wel wordt toegepast. HAAG Goed dat er poli os het zien doet soms won- Haags inbrekertje schrok toen hij een surveillan- ®op zijn weg zag, dat hij Wt zijn (rijdende) auto vol en de benen nam. Zijn onbemand verder, tegen 'n "opaal. indeler was zo afgeladen dat chauffeur trouwens toch :*!ks nog plaats over was. Be- Jte kleurentelevisie's haalde e er vijf autoradio's uit, be twee stereorecorders, een tee radio, een platenspeler 'n t0®biaatie, een videorecorder een tuner-versterker, een cassettere corder, tweer luidspekerboxen en twee scheerapparaten. De buit bleek afkomstig van een in diezelfde nacht <26 Juli) gepleeg de inbraak in een radio- en tv-win- kel aan het Hendrik Ravesteijn- plein in Rijswijk. De auto stond nog op naam van iemand die volkomen onschuldig was. Hij had zijn wagen kort tevoren verkocht aan een onbe kende, die echter zo onbekend niet was of hij kon aan de hand van de fo tocollectie van de politie spoedig worden geïdentificeerd. Henk (24), een werkloze scharre laar in auto-onderdelen, werd van zijn bed gelicht. Hij gaf alles toe, ook dat hij een maand tevoren al eerder een kraak had gepleegd in een rtv- winkel te Rijswijk, en de diefstal van duizend kilo lood uit de Nederlandse Kabelfabriek te Delft. Dat was zwaar werk geweest. Voor de Haagse rechtbank moet hij zioh buitendien verantwoorden terza ke van een serie zeer bijzondere autodiefstallen in Den Haag en Lei den. Het blijkt dat dit Jongmens, maandenlang heeft gefungeerd als schrootophaler, die op zijn eigen ille gale manier een bijdrage heeft gele verd aan de strijd tegen de milieu vervuiling. Henk en zijn vriend Egbert (22, be tonwerker) gapten namelijk uitslui tend auto's die al lang ongebruikt langs de straten stonden. Hoewel zij zelf maar veertien van deze diefstal len bekennen, hebben zij naar schat ting vijfentwintig oude auto's op gehaald. Hoe "nuttig" hun werk was moge blijken uit het feit dat slechts vijf eigenaars het de moeite waard vonden om aangifte te doen! De heren werkten zelfs nog be trekkelijk gewetensvol omdat zij al tijd eerst in de buurt plachten te in formeren aan wie zo'n auto toebe hoorde. Pas als niemand hierover uitsluitsel kon geven .sleepten zij de vehikels weg. Alles wat bruikbaar was sloopten zij er af, zoals motoren en versnel lingsbakken, die zij verkochten aan revideerbedrijven. De rest brachten zij naar Pametex, een onderneming die autowrakken tot pakketjes perst. Pametex betaalde drie en een halve cent per kilo, zodat de wrakken ge middeld toch nog vijfentwintig gul den opbrachten. "Dat was dan het statiegeld", grapt officier van Justi tie mr. Schimmel. Henk lacht gul, maar de hierop volgende eis wordt door de inbreker autodief zeker niet als grappig erva ren: twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Vonnis 1 november. ROTTERDAM De viermans- fi actie van D'66 in de gemeenteraad van Rotterdam zal dinsdagavond op de algemene vergadering van de aldeling voorstellen niet deel te ne men aan de aanstaande gemeente raadsverkiezingen "1974". De vier raadsleden, Hans Mentink, Wil schuiten, Elizabeth Schmitz en Leo Hcrwig hebben dit besluit genomen rrar aanleiding van de verkie zingsuitslag voor de raad van de nieuw te vormen gemeente Zaan stad. D'66 leed daar een desastreus verlies. D'66 Rotterdam wil zelf liever niet zo'n debacle meemaken. Frac tieleider Mentink: "Onze partij is opgericht om de partijpolitiek in Nederland te saneren. Het zou niet consequent zijn als we zelf als "splinter" ons bestaan in de raad willen rekken. Het heeft geen enkele zin om daar alleen voor Jezelf te gr an staan praten. Als de kiezers te kennen geven dat ze Je niet meer willen moet Je daaruit de conse quenties durven trekken. Ik vind ons besluit dan ook een daad van poli tieke moed. "Mocht de vergadering de motie van de raadsleden afstem men. dan is de kans zeer groot dat de huidige fractie zich niet meer beschikbaar stelt. De motie van de fractieleden wil niet zeggen dat zij voortbestaan van cit afdeling Rotterdam ongewenst achten. "Wij zien nog wel een toe komst voor de afdeling als bewe ging. Post uit Italië doet er twee maanden over DEN HAAG Post uit Italië doet er soms twee maanden over om Ne derland te bereiken. Soms bereiken prentbriefkaarten nooit hun be stemming. Telegrammen komen vaak pas na drie dagen aan. Tele foongesprekken zijn vanuit veel plaatsen in Italië onmogelijk door storingen. Deze klachtenlijst over de Ita liaanse PTT leggen drie PvdA-ka merleden voor aan de regering. Zij v inden, dat minister-president Den Uyl dat maar eens met de Italiaanse oiesident moet bepraten als die hier volgende week een staatsbezoek brengt.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7