Katwijk wil „Het Koningshofje overnemen Bollen al eerder Vier maanden voor masseur die burgemeester aftuigde Bewoonsters hadden dominees toestemming nodig om heren te ontvangen PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 19 OKTOBER m KATWIJK Het gemeentebestuur van Katwijk is aan het onderhandelen met de regenten van de "Stichting Het Ko ningshofje" over een mogelijke overname door de gemeente van het hofje aan de Kerkstraat. Het Koningshofje dateert van 1805 en staat op de lijst van monumentenzorg van het mi nisterie van CRM. "Het is een zeldzaam mooi voorbeeld van een hofje in een plattelandsdorp. Al zijn de vormen eenvoudig, toch verdient het zeker op de lijst van monumenten te staan. De dakkapel is waarschijnlijk modern." Dat staat te lezen in het destijds door CRM opgestelde rapport over de voormalige woning van Carolus Broers, schout van Katwijk in de acht tiende eeuw. Bij testament bepaalde mejuf frouw Koning, die in 1805 overleed, dat van haar kapitaal, zij was van een zeer gegoede familie, een hofje moest worden gesticht en onderhou den voor dames" van gereformeer de leefwijze woonachtig in Zeeland of de Hollanden". Voorwaarde voor het Intreden in het hofje was dat de da mes een bepaalde welstand genoten en dat zij ouder waren dan zestig Jaar. Als bewijs van welstand moes ten ze een bedrag storten van f 400,- later werd dat tweeduizend. Wan neer dat bedrag was betaald ver wierven de dames het recht tot hun dood toe in het hofje te wonen. Ieder Jaar dat zij er verbleven werd hun een bedrag uitgekeerd van f40,- dat later honderd is geworden, in drie maandelijkse termijnen. Dat was 'n vorm van rente van het kapitaal dat ze hadden geïnvesteerd. Het hofje bestaat nog altijd, echter het werd voor de stichting "Het Ko ningshofje" steeds moeilijker de exploitatie rond te krijgen. De ge bouwen staan vrij op naam, dus dat is het probleem niet, maar wel een steeds noodzakelijkr wordende res tauratie. De regenten van de Ko ningshof zagen daarvoor een moge lijkheid toen het hofje in 1966 op de monumentenlijst werd geplaatst. Daardoor kwam het in aanmerking voor een subsidie bij restauratie. On danks de subsidie is de situatie finan cieel nog niet gezond, waardoor de regenten voor de pijnlijke vraag kwa men te zitten: verrotten of verko pen. Regenten De eerste die voor overname in aanmerking kwam in de testaments akte was de Hervormde Gemeente, van Katwijk aan den Rijn. Echter 't feit dat zij toen net de Ontmoetings- kerlc hadden laten bouwen, maakte het financieel onmogelijk het hofje over te nemen. Lang heeft het colle ge van regenten, dat uit vier perso nen bestaat, zich beraden op de vraag wie de volgende was die voor overname in aanmerking kwam. Omdat de regenten van mening wa ren dat de vorm van bejaardenzorg zoals die zich in het hofje manifes teert lang niet is wat andere instel lingen op dit gebied bieden, hebben ze besloten het geheel aan de ge meente Katwijk aan te bieden. Het gemeentebestuur heeft de zaak nu in overweging en vermoede lijk zal het college van B. en W. met een uitgewerkt voorstel komen ran de raad in de novemberverga- dciing. Op welke voorwaarden de ge meente de hofjes zal overnemen en in welke vorm, dat is nog onbekend. Wel heeft het college van regenten tij de aanbieding bedongen dat de hofjes moeten worden overgenomen met alle lusten en lasten. Dat houdt in dat het hofje onmogelijk een an- oere bestemming kan krijgen, dan het onderbrengen van oude dames. De uitvoering van het testament in 1805 gebeurd door vier neven van de overleden Juffrouw Koning. Zij hebben ook het regentschap op zich genomen. Dat regentschap is an vader op zoon overgegaan, zodat nu nog vier nazaten van de neven lid zijn van het college van regen ten Steeds heeft de Hervormde do- n.'nee van Katwijk aan den Rijn de ïcpende zaken behartigd voor het hoije. Tot voor kort deed dat nog dominee Makkenze, die deze zomer naar het Friese Joure vertrok. Zijn zaakwaarnemer, regent in loco, heet dat erg welluidend. Is wethouder H. Haasnoot. Die bleek niet bereid ge gevens over het hofje te verstrekken, omdat het hem Juister voorkwam eerst de gemeenteraad in te lichten. Regent M. W. van Gorcum was wc bereid er iets over te vertellen: ..De Stichting wil geen schulden maken. Daarom is er ingeteerd op het kapitaal, omdat de rentelast van i>e restauratie hoog is. Drie Jaar ge leden is men er ook vanaf gestapt aat de dames die zich hadden inge kocht gratis, zelfs met geld toe in hoije mogen wonen. Ze betalen nu sen huur van ongeveer f 135,- per maand". Historisch materiaal Ir het gebouw bevonden zich heel wat voorwerpen van oudheidkundi ge waarde. Die zou de gemeente bij de overname ook in bezit krijgen. Die voorwerpen bestaan voor het groot ste deel uit het interieur van de re gentenkamer. Met name het meubl- Jaii, het servies voor de regenten en het glaswerk voor de heren heeft historische waarde. In vroeger dagen kregen de regen- te. wanneer zij voor een vergadering bijeen kwamen een maaltijd in het hoije. Daarbij werd ook wijn ge- m honken, dus het moet voor die tijd een copieuze toestand zijn geweest, jj; arenboven kregen de regegenten Door Willem Chr. Nijeboer Foto Jan Holvast nog een presentiegeld en een rook- geld. Enkele jaren geleden is die re- geiing afgeschaft. Regent Van Gor- kum heeft nog net van de presen- t.cgeldregeling kunnen profiteren •■oer hij in 1966 benoemd werd tot regent. Vrij snel daarna is de rege ling afgeschaft, omdat de financiën toen al steeds beperkter werden. Ook schilderijen hingen er in de regen- Icnkamer. Al dat materiaal is opge slagen op de zolder van het raad huis. bij de voorraad van Oud-Kat wijk, dat daar ook een plaats heeft gekregen. Die opslag werd noodzake lijk toen de restauratie begon. Geen heren In onze tijd doet het wel erg cu rieus aan dat tot dat voor kort, on geveer een jaar of tien, er nog aller lei regelingen waren, waaraan de be woonsters van het hofje zich hadden te onderwerpen. Zo moesten de da mes bijvoorbeeld bü de dominee toe stemming vragen wanneer zij een heer voor Lezoek wilden ontvangen. Het hek, dat voor het hofje staat, ging om tien uur 's avonds dicht. Wie later thuis wilde komen, moest dat ook al bij de dominee aanvra gen. Wie te laat kwam 's avonds en geen aanvraag had gedaan, moest een dubbeltje boete betalen. Ook het aanvragen om later thuis te komen kostte de bewoonsters een dubbeltje. Voorkeur was er wanneer er een hofje lesgkwam voor predikantswe duwen. Het hofje is opgezet voor acht da mes, die er ieder een minuscuul on derkomen in hadden. Later hebben de regenten besloten van twee kamers steeds één te maken. Nu kunnen er dus maximaal vier dames in het hof je wonen. Ze hebben beneden een zitkamer, keuken en toilet en boven een slaapvertrek en een douche. Drie van de woningkjes van de Ko ningshof zijn bewoond. De vierde moet nog worden gerestaureerd. Daarvoor is echter geen geld. Onduidelijk VOORSCHOTEN B. en Voorschoten menen dat een richt aanhaken op het Voorschot) omringende interlokale een bepalende faktor hoofdwegenstramien in de gemeea Met het voorlopig wegvallen van secundaire weg 16 (Leidse Ba« werd aan dit stedebouwkundige q, del de basis goeddeels ontnomen diende zich de noodzaak aan ontsluiting voorlopig te blijven ten op het bestaande hoofdweg stelsel Leidseweg, Veurseweg, \y|j gaardenlaan, Papelaan. Voorschot) wordt verder geconfronteerd grote onzekerheden omtrent de aaj leg van wegen zoals de secundu weg 16 en Rijksweg 11. Vervolgens zal van invloed zijn, recente beslissing tot spoedige leg van de Schiphol-lijn. Deze a& leg zal leiden tot bijkans een fg dubbeling van het railverkeer, j en ander zal tot gevolg hebben, j de spoorbomen op de Papelaan frequenter zullen moeten won gesloten. Het wegverkeer zal hj van nog grotere hinder onder* den, zodat op de Papelaan hierop aansluitende wegen opsfc pend verkeer zal optreden. B. en W. spreken de wens uit het in voorbereiding zijnde streel plan Zuid-Holland-West, dat mede toe strekt het vigerende sti plan voor de Rijnstreek-West vervangen, te eniger tijd meer; delijkheid zal verschaffen o meer in de vraagstukken van q keer ADVERTENTIE ANTIEK veiling in Alphen aan den Rijn. voor informatie zie elders blad op pagina 16. KATWIJK Dr. R. J. H. Kr singa, fractie'voorzitter va m de tweede kamer zal dondert 25 oktober spreken in het Katy hotel Atlanta over: „Actuele xe vraagstukken, de opstelling de CHU nu". De avond begint acht uur. Vorige week vrijdag was het een historische dag voor 't bloem bollenvak, omdat die dag de eerste begrotingen in de Raad van Nederlandse Bloembollenondernemers zijn goedgekeurd. Het opmerkelijkste was, dat voor het eerst in de zevenenveer tig-jarige geschiedenis van de "Onpersoonlijke Reclame" een programma aan de bestuursleden is overlegd door de afdeling afzetbevordering. Deze kijkt vooruit en geeft niet slechts een dorre opsomming van waar en hoe geplaatste advertenties, zoals het vroegere CBC dat kreeg of verlangde. In het program ma staat het "consumentgericht denken" zelfs op de voor grond. Dat is een mentaliteitsverandering, die wellicht kan gaan bijdragen tot het bereiken van betere resultaten voor de ondernemers dan het "produktgericht denken". Consument- gericht denken is niet anders dan proberen te weten te komen wat die consument wil, zodat je hem kunt bereiken met je boodschap. Bijzonder belangwekkend is ook, dat men gaat on derzoeken of voorjaarsbloeiende bolgewassen ook in het voor jaar kunnen worden verkocht. In principe zijn mogelijkheden daarvoor aanwezig. Bedenkingen Op het hofje woont ook de fami lie Pool. Mevrouw Pool is met haar ouders als kind komen wonen in het hofje. Vader was portier en moeder portiertster. Moeder hield de ramen en de straat schoon, en vader moest de tuin onderhouden. Dat doet nu het echtpaar Pool. Uiteraard niet als dagtaak. Wel, dat is nog één van de regels die nog van kracht is, moeten zij zieken gedurende drie dagen ver zorgen, wanneer dat nodig is. Ook 's nachts moet de familie bij ziekte assisteren. Na drie dagen moeten fa milieleden van de zieken in kennis worden gesteld. Ook nu nog moe ten de bewoonsters die weggaan dat melden bij de familie Pool, en dan de sleutel afgeven. Mevrouw Pool, „We weten dat de gemeente over weegt het hofje over te nemen. U moet goed begrijpen, ik heb hier 38 Jaar gewoond en we betalen nu al twee jaar huur. Ik zou hier niet graag wegwillen". Ook regent Van Gorcum had wel Ieder in de bollenstreek, die ge makkelijk bloembollen van baas, fa re ilie of kennissen krijgt gaat an ders met de bollen om dan zij die moeten kopen. Men plant heel laat, ais het weer een beetje meezit. In 1562 begon het in november te vrie- ztn en in maart 1963 kon men pas :*an het planten van bollen begin nen. Men zocht de nog harde bollen Uil en zag tot zijn stomme verba zing, dat de bollen ongeveer gelijk en zeer redelijk in bloei kwamen met die in het najaar op de veld of bij bu ren geplante. Men is in de commissie afzetbevor dering, blijkens dat programma, er van overtuigd, dat men meer met noembollen moet kunnen doen dan nu het geval is. Men wil van alles gaan onderzoeken. „In deze onder bedenkingen tegen een verhaal over het hofje in het L.D.: „Als de raad nu maar niet uit rancune tegen uw publicatie besluit de overname af te stemmen. Ik geloof het niet, hoor. Het is voor de gemeente juist een unieke kans een dergelijk fraai ob ject in bezit te krijgen". z"eksfeer vallen de problemen van bloei in warme en koude, in licht sterke en lichtarme landen, de moge lijkheden voor gebruik van bloem bollen op balcons, terrassen, bloem takken e.d., het vaststellen van het geschikte sortiment voor huisbroei, pet probleem van het opvreten van bloembollen door muizen, ratten, eek hoorns enz. en niet in het minst de verkoop van voorjaarsbloeiende bollen in het voorjaar". Een ambitieus programma, dat hoogst noodzakelijk is geworden. Al zou men alleen maar gegevens over praktische kennis bijeenbrengen. De v ei tegenwoordiger voor het bloem- bol'envak in de VS Gus Sprin ger vertelde ons eens, dat er bollen z jr die zonder speciale behande ling of bewaarmethoden gemakke lijk in warme gebieden in bloei te tiekken zijn en andere de zgn. dure 5 graden C. behandeling moeten hebben. Problemen De afdeling afzetbevordering is veel meer overtuigd van de mogelijk- neden die Jet bloembollen te berei ken zijn dan de gemiddelde kweker en handelaar/ exporteur. Men zal Een ar chief plaat je van de bloembollen in bloei echter het publiek moeten bereiken en dat is moeilijk, als men niet weet wat het publiek wil of eist. Daar die afdeling maar over acht miljoen gul den beschikt, iets minder dan in 19rl(!) en daarmee het hele noor delijk halfrond moet bewerken, zal er iroeten worden gewoekerd met geld en kennis. Waarom men zal moeten woekeren moge blijken uit dit voorbeeld, dat sinds 1963 is ontdekt. Men zal moe ren onderzoeken of het publiek in he' voorjaar wil kopen, of het moge- Mr. Croles Bodegraven nog onder doktersbehandeling UTRECHT BODEGRAVEN (ANP) Het feit dat hij naar de smaak van een mede-automo bilist te langzaam reed kwam Bodegravens burgemeester Croles (64) (foto) te staan op 'n enorme aframmeling met een ketting. Hij werd de tanden uit de mond geslagen en bovendien hield hij aan de "afstraffing", een lichte kaakfractuur over. De heetgebakerde automobi list in kwestie, de 37-jarige, masseur H. E. J. van D. uit Zeist, hield aan zijn bijzonder hardhandige manoeuvre vier maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf over, zo bepaal de de Utrechtse politierechter: mr K. S. Bieger donderdag. Of ficier van Justitie mr. Von Meyenfeldt Jiad de hoogste vrijheidsstraf geëist die voor 'n politierechter mogelijk is: zes maanden. Mr. Bieger, die het de mas seur bijzonder kwalijk nam dat hij niet op de zitting was ver schenen, zei het te betreuren dat de wet de rechter niet de mo gelijkheid heeft gegeven om bij dit soort agressie-delicten de rij bevoegdheid in te trekken. Een dergelijk schandalig en agres sief weggedrag is niet te tolere ren. Men zou dit soort mensen moeten kunnen verbieden, nog achter het stuur te kruipen, meende hij. De burgemeester die sinds de aframmeling onder dokters behandeling staat, verklaarde, dat hij op de bewuste dag (26 augustus) in Amersfoort inder daad wat langzaam reed omdat hij in het avondlijk duister de weg was kwijt geraakt. Op een gegeven moment werd hij gesne den door Van D en tot stoppen gedwongen. De masseur kwam, zwaaiend met een ketting, uit zijn auto, liep op de burgemees ter af en rukte het portier van diens auto open. De burgerva der voelde uiteraard weinig voor 's mans verzoek om uit zijn auto te komen, waarna er een woordenwisseling ontstond. "Weet u wel wie u voor u heeft", vroeg de burgemeester op een gegeven ogenblik. Van D. gaf op die vraag echter geen antwoord en sloeg erop los. Hij bekende tegenover de poli tie dat hij wel had geslagen, maar hij ontkende dat hij de ketting had gebruikt. Men trof diezelfde ketting overigens wel in Van D.'s wagen aan. lyk is op de daarvoor geschikte P sen tijdig na de vorst de bloemtó tc leveren, dus een organisatort kwestie, en tenslotte of de zgn., luggehouden bollen" niet te wortels maken. Er zullen nog meer problemen aan vast zittel Acht miljoen is erg gauw op. Optimisme Men kan nu wél zeggen, dal in het bloembollenvak wat mow1 begint te worden. Kwekerij zofl handel kunnen als branche ntó boofd boven water houden, c= armee is precies alles gezegd. De mensen, die de praktij! bun kennis moeten begdd eigenlijk alle menaen, die om praktijk gegroepeerd zijn, gelov« de ongekende mogelijkheden vat net bloembollenvak. ZIJ tien. vijftien Jaar geleden een uoi bij de leden van „Tlwrt Praktijk", die toen zijn gaan ten voor een economisch betert ge.eiding. De Raad van Nederl* bioembollenondernemers in de ganisatie zijn er een gevolg vtf hebben bemerkt, dat een aants- die IJveraars van toen nog kennis en energie gebruiken .deaal, een goed begeleide w var bloembollen, het tegenga" geldverspilling en doubluresin uspties, te bereiken. Ze 'oestuursfunctties. Het, optimisme van die bejj den en de begeleiders zal moe# der overgebracht op de men# ue praktijk, want een vak ds! in zichzelf gelooft gaat gronde. Het programma van dfj ling „Afzetbevordering" ziet vol uit n

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4