„Koning" vermaakt gedifferentieerd :ileel binnenskamers Gein tegreerd: welkom99 op de mat '66 wil verkiezingen lafhankelijker ingaan Trekvliet rioleren en Rembrandt verplaatsen ]$Èjjf/vuwen eidse burger en keus tussen systemen van beleidsvoorbereiding Lekker letters vreten AG 19 OKTOBER 1973 LEIDEN Door Hans Melkert - Het bestuur en het Jjjk apparaat van deze stad, zich op het systeem van ^bereiding en dat is zon- een ingewikkelde zaak. Het van de moeilijke woorden en *en en dat is een heel ander dan Gerard Cox bezingt in: mee ritselen?".Ik zal pro- r in eenvoudige woorden iets tertellen. lesvoorbereiding, wat is dat? i alles wat gedaan wordt in riode, dat een idee een plan Dat kan op verschillende ma- en daar gaat het om. De ge- raad moet maandag over een ^slissen op welke manier het toekomst gaat gebeuren. Uit- it is hoe het huidige systeem en vooral de nadelen zijn op Bestudeerd is hoe een esteld systeem zou kunnen j. Al met al een zwart-wit-situa de praktijk zitten er kleuren s.Dat is nu al het geval, tn werkt met een beleidsvoor- ng, die met een moeilijk gedifferentieerd wordt ge noemd. Dat betekent alle fasen, en dus alle betrokkenen na elkaar. Aan de hand van een voorbeeld zal ik dat straks uitleggen. Maar de tijd staat niet stil en in dit systeem is in een aantal gevallen enige vorm van overleg, van inspraak van buitenaf ook, ingeslopen. Voor bepaalde pro jecten worden stuurgroepen, of werkgroepen ingesteld. Dit systeem uitbreiden tot de ge hele beleidsvoorbereiding betekent invoering van een systeem, dat geïntegreerd wordt genoemd. Daar is in ons land nauwelijks ervaring mee. Almelo doet er iets aan en in de nieuwe Zaanstad wil men het in voeren. Daar valt het samen met een samenvoeging van gemeenten en hun ambtelijke apparaten, waardoor toch een verandering noodzakelijk is. Kort gezegd betekent het geïnte greerde systeem het beleid voorbe reiden "met zijn allen door elkaar heen". Een voorbeeld van buiten het ge meentelijk leven om de zaak duide lijker te maken. Gedifferentieerd werken is te vergelijken met een be drijf, waar het produkt op een lopen de band wordt gemaakt. Ieder doet zijn schroefje of moertje, maar weet niet wat alle anderen doen. Geïnte greerd werken doet een bedrijf, waar het produkt door gezamenlijke ar beid van allemaal tot stand komt. Verschil tussen het produkt van het bedrijf en van het "produkt" van be leidsvoorbereiding een plan dus is, dat het bedrijfsprodukt de markt opgaat. Het plan van het ge meentelijk apparaat gaat ter beoor deling naar de bestuursorganen, die daarvoor zijn aangewezen de raad in de meeste gevallen want dat eindpunt blijft ingebouwd ongeacht het systeem van voorbereiding. Het beloofde voorbeeld, toegespitst op Leiden. Er wordt al Jarenlang ge praat hoe lang al?, over de stichting van een overdekt zwem bad. Laten we aannemen, dat de bron is gevonden, waaruit de finan cien te putten zijn. Eerst de gang van zaken bij het gedifferentieerde systeem. De directeur van de sportstich ting of een andere bij gemeente en zwemmen betrokken functionaris neemt het initatief om tot een be slissing van het bestuur te komen. De wethouder neemt het initiatief over en brengt de zaak in de verga dering van burgemeester en wet houders. Uitwerken, zegt het college en de zaak komt bij een aantal ambtenaren, die een beleidsadvies moeten opstellen. De werkgroep, die uit deze ambte naren wordt gevormd, bekijkt de zaak van alle kanten en geeft een advies, met begroting en exploita tie-opzet. Dit komt bij B. en W., die him zienswijze inbouwen en op dracht geven de zaak door te zetten. De aanwijzingen worden verwerkt en het advies wordt in de vorm van een ontwerp-raadsvoorstel gegoten. Dit komt in B. en W. en gaat ver volgens naar verschillende raads commissies. Dat zijn dus de commis sies die met sport, onderwijs en met de financiën te maken hebben. De commissies kunnen drie din gen adviseren: akkoord gaan, niet akkoord gaan of de mening van de bevolking vragen. Laten we aannemen, dat B. en W. het laatste advies krijgen en ter harte nemen. Bureau voorlich ting organiseert een informatie avond of een hoorzitting. Daar ko men ideeën uit de bus. Die gaan de zelfde weg als het hele plan: werk groep-college-commissies. Het voor stel wordt aangevuld en komt ten slotte in de raad. Zo gaat dat. Het duurt al met al een hele tijd voordat Elly den Haan als wethouder van CRM (waaron der het zwemmen valt) de eerste of ficiële duik kan nemen, want ook de bouwtijd volgt nog. Het gedeelte vóór de raadsvergadering heeft zich voor het grootste deel in achtereen volgende fasen en ook voor het grootste deel binnenskamers afge speeld. Bij het geïntegreerde systeem is het begin hetzelfde. Bfj B. en W. verandert er iets. Het college bepaalt welke niet-gemeentelijke instanties en figuren moeten worden inge schakeld. In het geval van het zwembad kunnen dat zijn de sport verenigingen, schoolhoofden (met 't oog op schoolzwemmen), maar ook wijkverenigingen, omdat de plaats belangrijk is. Komt het bad in Noord? Of in Zuidwest? Of op het Schuttersveld om die dwarsstraat weer eens te noemen. Uit het gesprek tussen de werk groep van ambtenaren, waarin ook de burgers zijn opgenomen, komt bij voorbeeld een richtlijn met drie al ternatieven. U kunt zich dat met het oog op een zwembad best zelf in denken. Deze gegevens komen op tafel bi] B. en W. Zij bekijken dit in het to tale beleid van de gemeente en ge ven opdracht de alternatieven uit te werken. Dat gebeurt door het ambte lijk apparaat, al of niet aangevuld met niet-ambtelijke deskundigen, die ook een ruwe kostenberekening ma ken. Het college weegt vervolgens de alternatieven. De niet-gemeentelij ke organisaties en figuren geven hun mening, evenals de raadscom missies. Het college staat dan voor een be slissing: het vraagt een Drincipebe- sluit aan de raad welk alternatief moet worden gekozen of ze geven op dracht één van de alternatieven uit te werken. Het hangt er van af voor welke groep, maar nu kan een hoor zitting worden gehouden voor bur- Verschil tussen beide systemen: bij het geïntegreerde systeem trek ken de verschillende groepen naast elkaar op om het gestelde doel te bereiken. Bij het gedifferentieerde systeem gebeurt het na elkaar. Bij het geïntegreerde systeem wordt de inspraak in kanalen geleld. De deur voor de burger staat eerder open en er staat bij wijze van spreken „welkom" op de mat. Dat voorkomt botsingen, die nu vaak in een later stadium ontstaan met actiegroepen. Dan is de zaak vaak in een stadium, waarin keiharde standpunten tegen over elkaar staan. Van samenspraak en gezamenlijk optrekken is dan nau welijks sprake meer. ise Mariska Leyzers Vis leest RIJSWIJK „Waarom wilt u we ten of ik dat meisje uit Leiden ben?, vroeg Mariska Leyzers Vis. Ze vond het maar griezelig dat er een foto van haar zou worden gemaakt. Een beetje bibberend van de zenuwen zat ze gisteravond tussen haar zeven lotgenoten, die in Rijswijk meedon gen naar de eerste prijs in de pro vinciale finale van de landelijke voorleeswedstrijd. Aan de Jury, bestaande uit vijf le den, onder wie mevrouw T. Vos, schrijfster van kinderboeken en de heer H. Frank, artistiek leider van het kindertheater Pssstt, de moeilijke opgaaf het beste voorlezertje uit te kiezen. Het geheel werd muzikaal omlijst door kinderen van de muziekver eniging Don Bosco. Jan Berkelouw en Tony Saan van Kindertheater Pssstt, acteerden het programma aan elkaar. Eindelijk was ze dan aan de beurt: koning Jan Berkelouw las vanaf zijn troon haar zelf opgestelde verhaal: Ik heet Mariska en ik ben net elf Jaar. Ik ga voorlezen uit Koko en Knorrepot. Het is misschien wat kin derachtig, maar het is het leukste boek dat ik heb om uit voor te le zen. De rest is zo saai, goed om voor Je zelf te lezen, maar niet om uit voor te lezen, want er komen maar heel weinig stemmen voor en dat is nou juist het leukste. Mijn verdere hobby's zijn: ballet .boetseren, batikken, pianospelen en paardrijden". Vóór haar hadden Caroline van Dalsum uit Alphen a. d. Rijn en Maaike Klinkenberg uit Voorschoten de „koning" al vermaakt met hun voorlezen. Maaike uit Pluk en de Pet- teflet van Annie M. G. Schmidt „ge woon, omdat ik het een gezellig en leuk boek vind". Ze won er de twee de prijs mee, na Laura Vermeulen uit Gouda, die op 31 oktober mag mee doen aan de landelijke finale. „We mochten zelf zeggen uit welke boek we wilden voorlezen, maar we wisten niet welk stukje! Ik heb Ko ko wel vijf keer gelezen, aldus Ma riska. Alle drie, hoewel niet uitgekozen voor de grote finale, vonden ze het natuurlijk toch hardstikke leuk te hebben meegedaan. Waarom er helemaal geen Jongens meededen? „Die waren gewoon niet goed genoeg" en Mariska: „Die zijn bang, dat ze uitgelachen wor den". en de Koning luistert. SDEN De Leidse afdeling aanpassen, maar omgekeerd het 156 wil zich bij de komende ge- verkeer aan de stad. Een zeer belangrijk punt dat in het verkiezingsprogramma moet ko men, vond het raadslid ook het ma- raadsverkiezingen wat onaf- iijker presenteren dan vier sleden. De overigens zeer ledenvergadering van lij heeft zich gisteravond dui- ultgesproken tegen medewer- ran D'66 aan een tot in details ïrkt PAK-programma. Men zo'n programma zal het programma ie PvdA, waarop de kleinere a in het PAK alleen aan- £en zullen kunnen indienen, fenraad vindt, dat samenwer- partijen een aantal mensen afvaar digen, dat in evenredigheid is met de uitslag die hun partij bij de Jong ste kamerverkiezingen behaalde. o Deze afvaardiging beslist over wie gujt 0m° 3.45uur. LEIDEN Op zaterdag 3 novem ber wordt ter gelegenheid van de kinderboekenweek, dit Jaar van 27 oktober t/m 10 november, een mid dag georganiseerd in het Leidse Volkshuis. Op die midclag geeft mevr. Kastelein uit Leidschendam, tweemaal een poppenkastvoorstelling. De eerste voorstelling begint om 2 uur en is bestemd voor kinderen tot negen Jaar. De titel van deze voor stelling is „Klaas speculaas," de tweede heet „De koning neemt een snipperdag" en is voor de kinderen de werkzaamheden in de Groenhoven wordt onder directie van de van negen Jaar en ouder. Deze be- LEIDEN Over zes weken zal *n begin worden gemaakt met de aan log van een riolering in de gedemp te Trekvliet. Dit karwei sluit aan op ken van een zg. ruimtelijk plan. Dat er voor het wethouderschap in aan- inventaris moeten geven van wat er in Leiden nog aan ruim te is. Op basis van dit plan zou er bezien moeten worden welke ruim te Leiden nog heeft voor met name de sport. Oosterman wil, als duide lijk is welke ruimte daarvoor over- De middag is vooral bedoeld voor de kinderen die meegedaan hebben aan de zomerleeswedstrijd, georgani- v gen. Eenderde van de afvaardiging sterd door de jeugdafdelingen van de de Groenhovenstraat wordt tevens 'n kan beslissen dat iemand niet ge wenst Is als toekomstig wethouder. de jeugdbibliotheek zijn echter nog naar de singel. Van de Groenho- en Haagweg) aan. Hier komt de rio lering onder het wegdek van de Rijn- en Schiekade te liggen. Dit omvangrijke karwei waar voor 180 werkdagen zijn uitgetrokken wordt onder directie van de Dienst Gemeentewerken uitgevoerd door de firma G. Visscher te Leider- uerp. De kosten van de nieuwe rio lering die zal worden onderheid met Bij de Witte Singel, ter hoogte van 844 palen bedragen inclusief schach ten en nooduitlaten f 1.147.704,--. 'n stiaat, waar eveneens een nieuwe riolering wordt aangelegd. tussen de progressieve fracties sport bestemd is. srhiet, met de Leidse sportclubs coalitie ontploft wanneer een "zwa- gaan praten over een redelijke ver- re" kandidaat van een partij te ge- deling van de grond die aldus voor makkelijk wordt geweigerd. do een aantal plaatsen beschikbaar. De venstraat werkt men in de richting, toegang is gratis. Kaartjes voor deze voorstel ling moeten afgehaald worden bij de van de Telderskade. De nieuwe rio lering, die in het zandbed van de ge- Tevens wordt een nieuwe waterlei- oing aangelegd en aangesloten op de huizen aan de Rijn- en Schiekade, Verlovingsringen De ruimste keuze De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravu De KONING der VERLOVING6RINGE Uw Juwelier v.d. Water Haarlemmerstraat 181 raad tot stand moet komen op ziet weinig in een mogelijke fan een zg. kern-programma samenwerking tussen de coalitie zo- üer men het eens is. Daar- «U D'66 met een eigen pro- aa komen, de precieze inhoud daar- nog beslist worden. D'66- als het zich die voorstelt (PvdA, J PR, D'66, PSP en mogelijk CPN) en de KVP. Mocht het toch zover di eigen te komen, dan zal men het van de afspraak die tussen de KVP D'66 overweegt voorts om tot lijst- combinatie met PPR, PSP of beide ie komen. Dat zou bij de verdeling van de restzetels na de verkiezingen 1 oordelig kunnen zijn. Centrale Jeugdbibliotheek, Plantage vsordt ter hoogte van de Telderska- 6 Tijdens de kinderboekenweek, die de aangesloten op het bestaande rio- oit Jaar als titel heeft „lekker letters leiingssysteem. Vervolgens pakt vreten" wordt voor de jeugdleden mcn het noordelijke gedeelte van de van de bibliotheek een puzzelwed- Tickvliet (tussen Groenhovenstraat strijd georganiseerd. dempte Trekvliet komt te liggen, vanaf perceel 77 tot de Haagweg. fid Oosterman, die betrokken cn (naar men verwacht met name) de voorbereiding van het ver- ïsprogramma, schetste gister- wel een aantal punten waar din partij zich volgens hem tispreken. Hij was o.m. van de PvdA laten afhangen of men mee wil doen. Men vreest echter, dat een samengaan met de KVP in het college van B. en W. betekent, dat liet binnenstadsbeleid zoals D'66 si dat in het programma moet zich dat voorstelt, ernstig in gevaar dat woning- en wijkverbete- 'm lade binnenstad vóór nieuw- moet gaan, en dat men niet ADVERTENTIE sa komen. "Bovendien", zo rede neerde men, "zullen wij dan twee maal water in de wijn moeten doen: stad aan het verkeer moet eerst voor de PvdA, en dan nog eens voor de KVP". Of, zoals Oosterman het uitdrukte: "Bij een samengaan tussen deze twee grote partijen ko men wij vierkant in de tang". Mochten de progressieven in de ia ad na de verkiezingen een meer derheid in de raad blijken te hebben, dan zal men tot overeenstemming moeten zijn gekomen over wie er wethouder worden. Om te voorkomen dat er wethou ders zullen komen die voor een te bioot deel van de coalitie niet aan- aardbaar zijn, is er voorgesteld om een verzacht veto-recht in te voeren. L»at komt erop neer, dat de coalitie- isjemenou! Vier kleurige »kken van Toscaans Mewerk met reliëf. 'geel, groen, oranje en min. 'tl 14,- maar 9,75 ls 4,25 meegenomen! fa. J. van der Stok *1861 ^STRAAT 155 TEL.21823 LEIDEN De afdeling Leiden van D'66 overweegt tijdens het komende landelijk congres van de partij (in november) een motie in te dienen. Daarin wil men vragen of er in de partij al gewerkt wordt aan de op stelling van een visie op wat D'66 uiteindelijk wil. Dat werd bekend gemaakt tijdens de ledenvergadering die de partij gisteren hield. Daar werd ook ge zegd, dat de geloofsbrieven van Will van Rooyen op 22 oktober in de raad zullen worden onderzocht. Van Rooyen volgt het raadslid Wouter Kuyper op. Na goedkeuring van zijn geloofsbrieven kan Van Rooyen op 29 oktober in de raad worden geïnstal leerd. LEIDEN De bewoners van de Prins Frederikstraat hoeven zich niet langer te ergeren aan de rommel op het stuk Zwarte Pad achter hun huizen. In plaats van modder en onkruid is er nu een Iraai stukje gras gekomen, met daarop een aantal speelwerktuigen. Dat het zover gekomen is, is te danken aan het initiatief van de bewoners van de straat zelf. Onder aanvoering van bewoner A. de Boer heeft men een plan voor een speelplaatsje gemaakt, de steun van de gemeente weten te krijgen, en heelt men vervolgens zelf de handen uit de mouwen gestoken en werktuigen vervaardigd. Vrijwel alle vaders die kinderen hebben, hebben hamer zaag en beitel ter hand genomen. Het resultaat: zelfs op een wat druilerige dag als gis- teren 'zijn er kinderen die blij zijn met de komst van "hun" speeltuin. (Foto Jan Holvast) Tenslotte zal in het kader van ge noemde werkzaamheden de ver keerstechnische aansluiting van de Witte Singel op het Noordeindsplein verbeterd worden. Als gevolg van deze ingreep zal 't standbeeld van Rembrandt een tien tal meters verplaatst worden. Tentoonstelling fotowedstrijd LEIDEN Van morgen tot en met vrijdag 9 november wordt in de expositiezaal van de gemeentelijke Arr hief dienst, Boisotkade 2a, een tentoonstelling gehouden van foto's, die op 5 september Jl., bij de viering van koningin Juliana's regeringsju bileum, zijn gemaakt in het kader van een fotowedstrijd, georganiseerd dooi de Leidse Amateurfotografen Vei eniging. Op de tentoonstelling zijn behalve de inzendingen, die de organisato ren van de wedstrijd binnenkregen, ook foto's te zien uit de verzame ling van het archief zelf, die betrek king hebben op Koningin Jualiane in de stad Leiden. De tentoonstelling is geopend: op werkdagen van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur op zaterdagdagen van 9.00 tot 12.00 uur en voorts op de volgende avonden: dinsdag 23 okto ber en 6 november donderdag 25 oktober, 1 en 8 november van 19.30- 2? .00 uur. O Op drie achtereenvolgende zon dagen zal de Turfmarktbrug voor 't verkeer worden afgesloten in verband met een noodzakelijke onderhouds beurt. As. zondag zal het houten brugdek worden vastgezet, terwijl op de zondagen 28 oktober en 5 november het brugdek zal worden voorzien van een anti-sliplaag. Ge durende de periode van afsluiting wordt het verkeer richting station cn geleid via de Blauwpoortsbrug, terwijl het verkeer, dat de stad bin nenkomt gebruik kam maken vam de Sreenstraat en van de Blauwpoorts brug. Voorts zal op zondag 28 okto ber ook op het wegdek van de Mors- peortbrug een anti-sliplaag worden aangebracht. ADVERTENTIE %!r'l vinden het heerlijk om zo maar eens verwend te worden. Doe es wat terug. Schenk haar Bols Apricot Brandy. Likeuren |f Advies van BOLS

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3