Ware lot" van tsaar nderwerp van film Elvis glimt weer als nieuw MIJN BOXER WILTEGEN LUBBERS WAT NU? jolijt GoniVodonck x-generaal doet elieim) boekje open TERPOLIS Klooster STERBAND TS-RANDENSERVICE mHP 19 OKTOBER 1973 jtliuurmans 0 "De Russische kei- familie is niet vermoord in s van 1918. Tsaar Nicholaas, 1 Alexandra, hun zoon en vier rijn gevlucht. De zoon en wlger Nicholaas overleed ie reis. De overige familie 1952 in België, vlak bij de pise grens gewoond. In dat wwel de tsaar als de tsa- rleden. De dochters, inclu- wonen in Europa en jja. Koningin Juliana is een vele gekroonde hoofden ge bet keizerlijk gezin tijdens financieel heeft Erhaal komt uit de mond van rmalige Bulgaarse generaal de gunst volledige geheimhouding verzekeren. De officiële geschiedschrijving van het moorddadig gebeuren luidt als volgt: "Aan het eind van de zomer van 1918 is de hele Russische keizer lijke familie op last van de Bolsje wieken uitgemoord. De lichamen werden daarna in stukken gehakt, overgoten met petroleum en ver brand. Vervolgens werden de stoffe lijke resten in een niet meer in ge bruik zijnde mijnschacht begraven. De voormalige gouvernant van de familie heeft destijds verklaard dat het zeer waarschijnlijk de resten waren van de keizerlijke familie. Helemaal zeker was hij niet, omdat volledige identificatie vrijwel onmo gelijk was". Geruchten Twijfel rondom het lot van de fa milie is e;r altijd geweest. Reeds in 1919 meldde George Rennick, Bal- tegenspreekt. Een artikel in de Rus- teit van de vriendelijke man met het sische literaire Gazette getuigt van vreemde accent op de hoogte ge- een andere geest. Het blad schreef weest. Voor hen behoorde hij en op 2 augustus van dit jaar "Reac- ziJn famlUe tot de grote stroom van tionaire krachten in het westen wil- Russsische vluchtelingen, die het len een film maken over de zoge- land na de revoiutie hadden verla- naaimde ontsnapping van de tsaar en ten. De Belgische regering zou wel zijn famihe die zoals bekend door op de h00^, zljn st De Bel de Bobjewleken in 1918 zijn ver- sche konlnkliJke famihe, evenals ko- l .f° hoofdartikel voegt t ningin Ju]Iana heeft yolgens Dlml_ trov regelmatig financiële hulp ver strekt. Na de dood van de tsaar en tsari na, zij overleden kort na elkaar, vertrokken de vier dochters elk naar een andere bestemming. Drie ble ven er in Europa, een ging er naar Amerika. Dimitrov zegt ze alle vier aan toe: „Reactionaire krachten doen hun uiterste best schade toe te brengen aan de goede rëlltie tussen het Oosten en het Westen, waardoor de vreedzame coëxistentie in gevaar wordt ge bracht". irov, die van 1943 tot 1951 geweest van de Bulgaarse iweging. In die periode irov, die nu sinds Jaren als eer in New York woont, fdkwartier in een groot ergens in Bulgarije. Waar wil hij niet zeggen, omdat eheim wil houden tot zijn ontsnapping van Nicholaas ndra" volgend jaar zomer in gekomen. Ook in ons ;de film te zien zijn. In de Dimitrov de wereld laten de werkelijke gebeurtenis- de Russische keizerlijke fa- lal anders zijn dan de ge- jiboekjes ons doen willen q de sleutel van het ge- hij in dat landhuis. lent :reeg de generaal, vol- en, het document in dat de prelude vormde op 'n dat na 25 Jaar heeft ge- het sensationale script voor Iet document is een al ms de generaal een met geschreven brief van de larin deze zegt dat hij en i interventie van de [koning George V (1865— i toegestaan te vluchten. koning, die familie van was, moest de Russische inin en Stalin in ruil voor ADVERTENTIE Jfdde Gevarenverzekering. 'W het huis waarin u woont en de #oel waarin u zit. kancorrespondent van de New York Times dat er "steeds heviger wor dende geruchten circuleerden dat de keizerlijke familie de revolutie had overleefd". Dit Jaar is er zowel van Amerikaanse- als Britse politieke zijde druk op de wederzijdse rege ringen uitgeoefend bepaalde "docu menten waaruit de ontsnapping zou blijken" te openbaren. In Amerika was het John M. Ashbrook, afge vaardigde van het congres en tij dens de voorverkiezingen republi keins presidentskandidaat, die het State Department verzocht het zo genaamde „Romanoff-dossier" te openen. Ashbrook schreef aan mii- nster William P. Rogers van bin nenlandse .zaken op 6 augustus on der meer: "Het is naar mijn mening tijd geworden het publiek te infor meren over het werkelijke lot van de Russische keizerlijke familie". Echtheid De Britse leider van de liberalen Jeremy Thorpe, heeft Haire Majes- teits Regering in Londen onlangs verzocht de echtheid van de zoge naamde "Hardinge-brief" te willen vaststellen. Deze brief zou geschreven zijn door Lord Hardinge, in 1918 staats secretaris van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken, waarin de ze koning George V op de hoogte stelt van de geslaagde ontsnapping van de familie en tevens de gevolg de route beschrijft. Noch de Ameri kaanse- noch de Britse regering zijn inmiddels tot actie overgegaan. "Volgens niet bevestigde berichten zou dit zijn omdat de Russische au toriteiten hierom verzocht hebben teneinde hen in de gelegenheid te stellen hun eigen dossiers te bestu deren. Generaal Dimitrov, voor wie dit laatste als feit geldt, gelooft dat de Russen de "onthulling" zo lang mo gelijk willen uitstellen, iets waarvoor de generaal weinig voelt. Het sterkste punt in zijn voordeel vindt hij dat de Russische regering de be richten over de ontsnapping welis waar niet bevestigt, maar ook niet Stelling Hoewel generaal Dimitrov bepaald te hebben opgespoord^ Him leef tij- geen vriend van de communisten den variëren van ongeveer zeven tig_ kan worden genoemd is het niet zijn tot tachtig. Zij hebben zich bereid bedoeling tegen wie dan ook stelling verklaard hun zegje in de film te te nemen. Hij vindt dat de geschie- doen. Het zal duidelijk zijn dat Di- denis "bezit is van iedereen en dat miltrov ook in dit verband weigert zij onder geen beding geweld mag hun verblijfplaatsen te onthullen, worden aangedaan, ook al proberen Wel wil hij vertellen dat ze alle bepaalde krachten met positieve en vier in een niet al te beste gezond- negatieve bedoelingen dit wel te heid verkeren, dat hij hun vextrou- doen". Zijn verhaal omtrent wat er wen heeft weten te verkrijgen, iets dan wel precies is gebeurd, vertoont dat volgens de generaal het moei- voorlopig nog witte vlekken, maar lijkste van alles was, omdat de de belofte, die hij als een soort voor- dochters door het verloop van de ge- film geeft, zijn het vermelden meer schiedmis een en al achterdocht dan waard. zijn geworden. Een van de dochters Bij toeval belandde de generaal in Dimitrov wil niet zeggen of het 1946 in het reeds eerder genoemde Anastasia is of niet die finamcië- landhuis. Een huisbediende gaf hem le hulp zou hebben gekregen van on- het twaalf vel tellende document, M koningin (door toedoen van een omdat de man vreesde dat het an- Russische prins en neef van de kei- ders in handen zou komen van de olijke familie, die in Nederland communisten, die het zeer waar- woont) heeft een verhouding gehad schijnlijk zouden vernietigen. met niet nader genoemde man. Generaal Dimitrov vroeg de be- Uit deze verhouding zou een onecht diende hoe hij aan het document kind ziJn geboren. Hoewel Dimitrov was gekomen. De man vertelde het nie^ op de hoogte is met het Russi- persoonlijk van de tsaar te hebben sche recht van erfopvolging, bestaat de mogelijkheid dat deze Jongen vermoedelijk in België verwekt na de dood van de dochters, behal ve de troonopvolger ook de enige erf genaam van de Romanoff-Juwelen (waarde ongeveer veertien miljoen gulden) is. Op dit moment zijn de juwelen in het bezit van het ver- gekregen met de opdracht: "Mocht onze familie onderweg worden ver moord, geef dit dan aan de Westerse pers". Onderduikadres De keizerlijke familie bleef, volgens de bediende, ongeveer bannen*Griekse vorlünpaa.r. twee maanden in het landhuis, dat als onderduikadres diende. Het was Fontaine aanvankelijk de bedoeling geweest dat de familie rechtstreeks komend In de film zullen Rossano Brazzi uit Siberië via Odessa en Burgas als de tsaar en Joan Fontaine als de een Bulgaarse haven aan de Zwar- tsarina optreden, terwijl Victor Ma te Zee) naar België zou reizen, zoals ture, een Amerikaanse diplomaat ook in de brief van Lord Hardinge gestalte zal geven, die de keizerlijke aan George V staat vermeld (een familie mee zou hebben geholpen te kopie van deze brief is in het bezit ontsnappen. Als lokatie voor Sibe- van Dimitrov). Het is het enige do- rië zal het plaatsje Galway in de cument dat hij mij met betrekking Ierse Republiek dienen. De opnamen tot de bewijsvoering wilde laten starten volgend Jaar februari. Ook zal er worden gefilmd in België, De reden dat de tsaar van de rou- alsmede ten huize van de vier doch- te en daarmee van het tijdschema ters. Dimitrov heeft aangekondigd afweek wat George V destijds dat de film het midden zal houden achterdochtig zou hebben gemaakt tussen een documentaire en een ten aanzien van de eerlijke bedoe- speelfilm. lingen van Stalin en Lenin was Volgens de generaal zal een aantal de ziekte van troonopvolger Nicho- hoogwaardigheidsbekleders, waarbij laas, een chronisch leider aan de koningen (met Soestdijk heeft hij bloederziekte. Hij overleed op Eerste nog geen contact opgenomen. T.S.), Kerstdag van het Jaar 1918. Dat presidenten en andere hoogwaardig- staat onder andere in het document heidsbekleders in de film getuigenis van de tsaar, zegt Dimitrov. Kort afleggen dat zij leden van de Rus- daarop arriveerde het gezin in Bel- sische keizerlijke familie na de ver- gië- Het betrok met de hulp van een meende aanslag in leven hebben ge vermogend uitgeweken Russisch pa- zien. triot een buitenhuis in de bossen er- Het historische document van de gens in België, zoals eerder gezegd tsaar („Nee, ik zeg ndet waar het is) vlak bü de Nederlandse grens. Ook zal nadat het in de film is ver- hier weigert Dimitrov te zeggen toond officieel worden overhandigd waar precies. Het komt allemaal in aan de Engelse koningin voor een de film, zegt hij. mooi plaatsje in de koninklijke bi- Daarin zal ook te zien zijn hoe de bliotheek in Buckingham Palace, tsaar vervolgens het leven leidde waar het zal moeten blijven, totdat van een doorsnee buitenman, die er weer een echte Russische tsaar de regelmatig op Jacht ging. De buren troon zal bestijgen. Want dan krijgt zijn nooit van de werkelijke identi-die het. Voor de derde week "On secret service", een mdfilm met niet Sean Con- ééndagsvlieg George In de hoofdrol. Zeker niet onder de films die zijn ge verhalen van Ian Positief punit is wel het op- m Diana Emma Peel- i Voor de tweede week 5 van Lode wijk de Boers o toneelstuk "The Family" te hoofdrollen o.m. Huib W/ine Crefcoeur, Cees Lin en Wim Kouwenhoven. ADVERTENTIE Alleskunner" Lodewijk de Boer, die zelf de regie voerde, heeft zijn stuk tot een uiterst boeiende film weten cm te bouwen. Camera De "klassieker" El Cid bcudt het nog een weekje vol in Lei den, onder het motto "de oude films doen het nog best". El Cid is een re gelrecht spektakelstuk, maar wel één dat niet van kwaliteit gespeend is. In de hoofdrollen o.m. Charles Heston en Sophia Loren. Luxor Nog een film uit de oude doos blijft dieze week in Lei den: "The bridge over the river Kwal". Over deze film zijn al zoveel superlatieven uitgestrooid, dat het iedereen duidelijk moet zijn dat dit verhaal uit de tweede wereldoorlog nog altijd zeer de moeite van het bekijken waard is. Première in Leiden ren hier concerteerden, draait het theater aan de Haarlemmerstraat een film waarin de Stones nog eens te zien zijn tijdens een optreden. \an een popfilm verwacht Je over het algemeen niet meer dan goeie muziek, en die is er voor de pop liefhebbers zeker aanwezig in "Pop corn". Kindermatinee Camera Het theater aan de Hogewoerd laat de Jeugd, zeker in de herfstvakantie, niet in de kou staan. Niet alleen stookt men de verwarming alle middagen behalve maandag en dinsdag, bovendien zorgt men voor hartverwarmen de avonturen van Tarzan, de be kende liaan-acrobaat, die het dit maal moeilijk heeft als de Jungle iiiet een opstand te maken krijgt. is Lee-San", lur; vrij. en uur; zater- ADVERTENTIE Moeilijk hoor, meneer H. Ie Z„ twaalf ronden op de achterpoten is voor een méns al veel. Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten vraag dèt dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daér krijgt u trouwens de uitstekende Witte Moten EIWIT- BROKS.hetnieuwepuur-natuurvoedsel.bakvolmetkrachtstof. Kan-ie weereen rondje! Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. Elvis draait in "Elvis on tour" al gestaag met de heupen. Een koortje mooije meisjes doet dat ook nog met de bibs. Titel: Elvis on tour; theater: Stu dio; leeftijd: 14 jaar (en niet alle leeftijden). Iedereen weet hoe Elvis Presley er tegenwoordig uitziet (mooi) en welke onmogelijke kitscherige kledij hij aanheeft. Maar weet iedereen zich nog feilloos te herinneren hoe deze jongen er zo'n Jaar of vijftien gele den voorstond? Het was eigenlijk een vies manneke met ladingen vet in de kuif en sensueel rondturende oogjes. Dat laatste heeft hij nimmer meer verloren, echter het is niet zo goed meer te zien: Elvis draagt een bril met donkere glazen. Ja, de man wordt een dagje ouder. Als ik me niet vergis is hij 38. En zo slank als in het begin is hij ook niet meer. Elvis kan er ook moe en slecht uitzien, on danks de rustgevende gospelsongs, die hij s' nachts pleegt te zingen. We kunnen het allemaal zien in een zogeheten multiple-screen-toe- stand: twee beelden (soms zelfs meer) tegelijkertijd. Ofwel: het doek lijkt doormidden gespleten. Soms werkt het grappig, maar over het al gemeen is het vermoeiend. Om maar niet te spreken van vervelend; ik wens echter niet de rest van mijn leven voor een Elvis-hater uitge maakt te worden. Showwerk van een meneer. En als een andere meneer vóór het optre den van „The King" het publiek zoet- houdt met botte grappen en en pas sant even vertelt dat Elvis, als hij wil, heel goed president van de VS kan worden, geloof ik het helemaal: gek en veel geld. Dat schijnt het te kunnen doen. En veel geld heeft meneer Presley zonder enige twijfel. De schit terende, de glimmende, de uitgekook te. Een eigen vliegtuig, zeer dure au tomobielen, een orkest, waarvan de heuse dirigent een dirigeerstokje hanteert, een sfeerkoortje met wilde meiden die „oehoe-oehoe" zingen en met de billen draaien en nog veel meer schoons waarvan we niet eens willen en mogen dromen. Elvis verstaat de kunst van het heupwiegen uiteraard sinds jaar en dag (niet voor niets heet hij The Pelvis) en getooid met de meest wan staltige capes, de meest monsterlijke ringen en de meest afzichtelijke hor loges neemt hij bezit van het (vrou welijke) publiek. Geen kleinigheid. Als dank wordt een slipje op het toneel gegooid. Elvis Presley: een onvoorstelbare man, die, verdorie nogantoe, ook nog kan zingen. En hoe. PAUL WOLFSWINKEL. Krlterion: „Schreeuw zonder antwoord 18 Jr. dag. 3.00, 7.00, 9.30 uur; Metropole-Tuschinski„Lady sings the blues". 18 Jr. dag. 2.00, 8.00 uur; zo. ook 5.00 uur. Odeon: „The killer," 18 jr. dag. 2.00, 6.45, 9.15 uur; zo. 1.45, 4.15, 6.45, 9.15 uur. Olympla: „De eend en de Cadillac," a.l. dag. 2.00, 8.00 uur. Passage: „The getaway," 18 Jr. dag. 2.30, 7.00, 9.30 uur; zat. en zo. 1.30, 4.00, 7.00, 9.30 uur. Pex. „Dode kerels tellen niet," 18 jr. dag. 9.30 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30, 9.30 uur; zo. vanaf 1.30 1 Roval '70: „Zijn naam w 18 Jr. dag. 2.30, 8.00 1 zat. en zo. 2.30, 7.00, 9.3i dagnacht ook 24.00 uur Studio de Luxe: „Frank en Eva," 18 Jr. dag. 2.15, 7.15, 9.30 uur; zo. 1.30, 4.00, 7.15, 9.30 uur. Studio 2000: „The family." 18 Jr. 7.30, 9.45 uur, dl.-avond, besloten voorstel ling. De Uitkijk: „Schreeuw zonder ant woord", 18 Jr., dag. 2.30, 7.15, 9.30 uur, zo. 1.45, 4.00, 7.15, 9.30 uur. Lido In het Lido-theater vindt in de nacht van zaterdag op zondag de voorpremière plaats van de film "De dag van de Jakhals". Toegang icertien Jaar en ouder, aanvang 12.00 uur. Goede films in andere steden Titel: "Erotische klooster vertel lingen" (Tales of Erotica). Regie: Piero Regnoli. Theater: Rex. In deze onzuivere tijden, die ge heel gevuld zijn met kwetsende vrij postigheden, lijkt niets de schen- nershand veilig. Onder die filmers, zit ook heel bedenkelijk volk, hoor. Nadat zij ons sex al op vrijwel al le, daar niet direct voor bestemde stekjes hebben getoond (o.a. in Fiat- Jes 500), worden we dan nu meege nomen naar het klooster om al die energieverslindende activiteiten rond de geslachtsdaad gade te slaan, in het kloosterVrienden, waar is het eind? Als de Rooms-katholieke Filmkeuring nog had bestaan, zou dit werk al na bezichtiging van de eerste meter film de prullebak in zijn ADVERTENTIE VVOUDSEWEG 7, AN, TELEFOON 01 ADVERTENTIE Haagse bioscopen Nachtfilms Camera Onder de makers van p< liciers (misdaadfilms naar het ccer smakelijke Franse recept) heeft Jean-Pierre Melville een op zijn minst vooraanstaande plaats inge nomen. Van de hand van deze kort geleden overleden regisseur in de nachtvoorstellingen van Camera "le ccrcle rouge", een brok spanning van anderhalf uur, met in de hoofd- tollen groten als Delon, Montand en Biurvil. Rex Inhakende op de Rolling Stones golf die ons land het vorige weekeinde overspoelde, toen de he- Apollo: „De stalen arm," 18 Jr. dag. 12.15, 2.30, 7.00, 9.15 uur; zat. en zo. ook 4.45 uur. *»&ta: „Achtervolging In Los Angeles," i8 jr. dag. 2.30, 7.00, 9.30 uur; zo. 1.30, 4.00, 7.00, 9.30 uur EiJJou: „L'amour l'aprés-mtdl," 18 Jr. aag. 2.00, 7.30, 9.30 uur; zo. ook 4.15 uur. Camera: „Een slippertje met allure," 14 jr. dag. 2.15, 7.15, 9.30 uur; zo. ook 4.30 uur. Cineac: „Plppi Langkous ln Taka-Tu- kaland," a.l. dag. 9.30, 11.30, 1.30, S.30 uur; zo. vanaf 11.30 uur. Elke avond 5.30, 7.30, 9.30 uur: „Ka mermeisjes voor mr. P.", 18 Jr. Corso: „De wraak van Tien LI Chung" 18 jr. dag. 2.00, 8.15 uur; zat. 2.00 7.00, 9.15 uur; zo. 2.00, 4.15, 7.00, 9.15 uur. Du Midi: „Mash," 18 Jr. dag. 8.15 uur; zat en zo. 7.00, 9.30 uur Euro-Cinema: „The sound of music,' a.l dag. 1.45, 7.45 uur zat. zo. en woe. 3.45 7.45 uur. Flora: „Vrouwen die er de tijd voor nemen,," 18 Jr. dag. 2.00, 7.00, 9.15. o"1* 4 3Q UMI> Le Deuxieme Souffle (Melville) Cine D, PL. Middenlaan, Amster dam. Mash (Altman)Hallen, Jan v. Galenstraat, Amsterdam, Du Midi, De Carpentierstraat, Den Haag. Lady Sings the Blues (Furie) Nöggerath, Reg. Breestraat, Amster dam; Metropole-Tuschinski, Car negie plein, Den Haag. The Family (De Boer)Rem- brandtpleintheater, Amsterdam, Lijnbaa/ntheater RotterdamStu dio 2000, Congresgebouw Den Haag, Studio, Oudegracht, Utrecht. Family Life (Loach-Garnett) Studio K, Roetersstraat, Amsterdam. Histoires Extraordinaires (Vadim, Malle, Fellini): 't Venster, Gouver- nestraat, Rotterdam. Schreeuw zonder antwoord (Berg man) Kriterion, Westeinde, Den Haag, De Uitkijk, Congresgebouw Den Haag. Het uit vier losse fragmenten be staande verhaal speelt zich af in 1521 voze daden uit een heel ver verleden dus. Ze worden uitgebreid in Eastmancolor uit de doeken ge daan. Het eerste fragment be staat uit een Jongedame, die qua uiterlijk noch inborst geschikt lijkt voor het kloosterleven. Maar ze doet er toch haar intreden. Na enkele dagen laat zij haar gewezen ver loofde naar de goed beschermde burcht halen. Contact blijkt slechts mogelijk tussen de spijlen van een raam hoog boven de grond. Zo ge beurt het ook. En omdat die brave borst daar toch tussen hemel en aarde bezig is, bedient hij ook een elftal andere zuchtende kloostervrou wen. Maar het loopt erg naar voor hem af. De moraal: wie zich op gro te hoogte waagt, moet niet te veel hooi op de vork nemen. De andere fragmenten bespaar ik u. Overigens spelen ze niet alle in kloosters. RUUD PAAUW 40 jaar perziache tapijten - dat is feest. Het is nog steeds feest bij Con Verdonck. Jubileum aanbiedingen te kust en te keur. Enwie voor meer dan 750,-koopt, krijgt van ons een perzisch kussen of kleedje op de koop toe.Wie minder besteedt krijgt ook een kado. Maar wacht niet te lang. Aan ieder feest komt een eind. Amsterdam Leidsestraat 74-76 Rotterdam Lijnbaan 55 Eindhoven Piazza 41-51 Den Haag Hoogstraat 30 Arnhem Gele Rijdersplein 41 Heerlen Emmaplein/Geleenstraat li

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17