ulp Palestijnse vluchtelingen aat door iden krijgt burgerraadsman K°01 en Noord aticaan wil bij kloosterproblemen helpen Onderzoek in dersecretaris-generaal Wereldraad van Kerken: Betaald Antwoord en Tweede Aanslag vorstel aan gemeenteraad „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit elf verschillende spaar vormen, met totp/% rente?" Algemene Bank Nederland "Gezondheidspaleis in Lelystad valt slecht bij artsen iaG 19 OKTOBER 1973 departement voor „jterlingen wil geen voor- D geven, maar de Neder- religieuzen helpen bij de noblemen van het kloosterle- motief keerde vorige week jgjTjg tn de toespraakjes die j. a. Maier o.s b. hield tij- ij, bezoeken aan religieuzen Organisaties in ons land. De prelaat is secretaris van iedepartement. jloct zijn officiële be- ln Nijmegen bij de stich- «Jjmjiiuimw ting Nederlandse broedercongregra- lies. Hij zei daar, het contact met de Nederlandse religieuzen zeer op pi ijs gesteld te hebben en te hopen dat het voortgezet wordt. ivlen moet volgens deze benedictijn Lüjven vasthouden aan de geloften tail armoede, gehoorzaamheid en ongehuwde staat. Hij was er tegen die geloften af te zwakken in de hoop daardoor nieuwe leden te krij- gci of leden te behouden. De bin ding aan de religieuze staat voor het leven, is iets dat niet mag wor- aen losgelaten, aldus mgr. Meier. Sommige kloosterlingen zetten een \iaagteken achter die binding. G\er vernieuwing in het algemeen zei de curiebisschop niet zo erg veel. Het communiqué bevat de be kende zinsnede, dat vernieuwing „op zich" heel gerechtvaardigd en goed is Maar men moet oppassen dat de wezenlijke kenmerken van het reli- g'cuze leven niet worden aangetast, zjoals gemeld hebben de Nederland se kloosterorganisaties vóór het be zoek grote nota's vervaardigd waar in zij hun problemen uiteenzetten en zich achter de koers van de (meeste) Nederlandse bisschoppen stellen. Met enkele van die bis schoppen had mgr. Maier zaterdag een informeel gesprek in Den Bosch. Daarna was hij de gast van de bis schop van Roermond, mgr. dr. J.M. Gijsen, en abt Nicolaus de Wolf van de benedictijnen in Vaals. In sommige kringen heeft dit ver ontrusting gewekt. De vrees is uit gesproken dat eventuele positieve ei varingen van mgr. Maier er door de beide heren wel weer uitgepraat zouden worden. Dom Nicolaus en zijn abdij staan afwijzend tegen vernieuwingen en wensen niet tot de Nederlandse provincie der bene dictijnen te behoren. De bisschop van Roermond is tegelijk met mgr. Maier door de paus gewijd. Mgr. Maier heeft een uitnodiging om bij één vaal de Noord-Nederlandse bis schoppen te logeren afgeslagen. STERDAM De Wereldraad van Kerken (WRK) zet dpprogramma aan de Palestijnse vluchtelingen voorlopig minderd voort, aldus de ondersecretaris-generaal van de dr. A. A. Brash. Hij zei in Amsterdam, tijdens een werk- aan Nederland, dat hij nog geen bericht had gekregen hulpprogramma in verband met de oorlog in het Mid- sten moet worden opgeschort. De WRK steekt al 25 jen miljoen dollar jaarlijks in de hulp aan Palestijnse lelingen. Brash is de kerkelijke voor het hulppro- bet afgelopen jaar vooral in igde Staten verminderd. Het WRK meer moeite dan om de nodige geiden te Dr. Brash verwacht dat de iling voor het Palestijns door de oorlog in het Mid- en weer zal toenemen. Hij ïde over het algemeen "een srmoeidheid" aangaande de igenhulp. Oecumenische Hulp, ra en Vluchtelingen zal sa- Hervormde Kerk en t Ned. Herv. Kerk n te Almelo: H. M. Boo- int-Rutten (Nop): omen de benoeming tot bij het Zentrum für kli- Isorge ausbildung te Zolli- il] Zürich: dr. J. E. L. van te Voorschoten, tformeerde Gemeenten voor Klaaswaal: J M. C. i Meliskerke, die ook be door Berkenwoudem. van Baptistengemeenten ns: geslaagde voor het doc- amen pedagogiek: M. G. 4 en, gevangenispredikant te algemeen diaconaal bureau van de Gereformeerde Kerken iai Neder land in de dagbladen een oproep plaatsen om financiële bijdragen, voor de nog door de WRK te ontwik kelen hulpplannen aan het Midden- Oosten. De WRK bezint zich momenteel op mogelijkheden, om oorlogsslachtoffers aan zowel Israë lische als Arabische zijde te helpen. De Wereldraad van Kerken ver leent jaarlijks hulp bij 40 a 45 ramp situaties in de hele wereld. Enkele lo pende projecten: een 10 miljoen dol lar kostend project in Soedan dat vier jaar duurt, een hulpprogramma in Bangla Desj dat in 12 maanden 13 miljoen dollar heeft gekost en nog twee iaar wordt voortgezet, en een al zes jaar durende hulpactie, aan Zuid- en Noord-Vietnam. Daar naast wordt 10 tot 11 miljoen dol lar per jaar uitgegeven aan kerke lijke projecten "van een regelmati ger soort", zoals dr. Brash het uit drukt. Dit alles wordt gedaan "met geen andere beweegreden dan te willen gehoorzamen aan de wil van God, de vader van Jezus Christus, zoals die geschreven staat in het oude en het nieuwe testament". Volgens de ondersecretaris van de WRK heeft de raad de Zuidafri- ds. Beyers Naudé "op grond van bur- als deze tegenstander van de apart- kaanse regering te kennen gegeven gerlijke rechten te betreuren. De heidspolitiek gestraft zou worden", het intrekken van het paspoort van WRK zou het erg onredelijk vinden aldus dr. Brash. Dr. A. Brash, ondersecretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. De Nederlandse werkgroep „Betaald Antwoord" onder voor zitterschap van ds. R J. v. d. Veen, in 1970 gevormd als natio naal steunpunt voor het pro gramma van de wereldraad van kerken tot bestrijding van het ra cisme en het speciale fonds t.b.v. financiële steun aan onderdrukte groepen die zelf aan hun bevrij ding werken, heeft onder het mot to „Tweede aanslag" een nieuwe oproep doen uitgaan. De eerste oproep (sinds decem ber 1970) richtte zich in hoofd zaak op verspreiding van infor matie en op geldwerving ten be hoeve van het speciale program ma. Tot 1 juli 1973 heelt Betaald Antwoord f 240.000 - verzameld en naar Genève overgemaakt (daar buiten gaven de Nederlandse ker ken ca f 130.000,- en de X-Y-be- weging f 150.000) .Het programma van de wereldraad verwekte op zien door steun aan o.a. bevrij dingsbewegingen in zuidelijk Afri ka. Openbare discussies in Neder land brachten de verschillende in zichten aan het licht. In Zuid- Afrika ontstond beroering toen koningin Juliana in 1971 een gift overmaakte aan Betaald Ant woord. „De strijd tegen het racisme is in een nieuw stadium getreden. Met name in zuidelijk Afri- Via een kort geding hebben twee leden van de Utrechtse afdeling der studentenvereniging SSR getracht, de ondertekening van grond- slagendoel der vereniging door nieuwe leden af te dwingen. De president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Dijk heeft de gevraagde voorziening geweigerd. SSR Societas Studiosorum Reformatorum is van oorsprong (1906) een unie van gereformeerde (en aanverwante studenten aan neutrale universiteiten en hogescholen. Ook hier heeft de deconfes- sionaliserings huis gehouden. Was na de oorlog vooral in Utrecht een hausse in liefde voor de grondslag (de bijbel en de belijdenis), die naar ketterjacht riekte, thans zijn de grenzen van confessie en "stand" vervaagdSSR-Utrecht staat ook open voor niet-studenten. Van nieuwe leden wordt nog wel een schriftelijke verklaring geëist maar daarin zeggen ze sinds 1960 dat ze van de inhoud der sta tuten op de hoogte zijn. Volgens de klagers wordt de SSR in de Domstad gepresenteerd als een algemene jongerenvereniging met sterk gepolitiseerde doelstellingen. Wel is de grondslag in mei ver vangen, maar volgens de aanspanners van het kort geding was dat niet rechtsgeldig en gelden de oude statuten nog. Geschriften van Raad van Kerken onbegrijpelijk De geschriften van de Raad van Kerken in Nederland moeten ge steld worden in voor ieder begrijpe lijke taal. Dit vindt het oecume nisch vrouwencontact, waarin ker kelijke vrouwenorganisaties samen- verken. De gespreksstof die de Raad heeft uitgegeven o.m. ter voorbereiding van de Nederlandse kerkenvergadering in 1974 komt niet goed over. „Een bepaald theologisch Jargon", aldus het vrouwencontact dat wat ons betreft ook had kunnen spieken van een „onbepaald" Jargon belemmert dikwijls dat rapporten en gespreksnota's van kerkelijke in stanties doordringen tot het grond vlak". Dat laatste woord is weer Jargon voor „gewone mensen die nergens in zitten". erder vindt het vrouwencontact dat de Raad van Kerken een sectie zou moeten vormen voor „training en vorming van een oecumenisch kader". Er is, met name onder vrouwelijke kerkleden, een grote openheid. De vorming van een ka der van gemeenteleden, die op hun beurt anderen kunnen helpen en begeleiden, is voor de toekomst van de oecumenische toenadering van hei grootste belang, zegt het vrou wencontact. Het zegt niet, hoe wij de termen helpen en begeleiden moeten ver slaan: zij klinken begrijpelijk, maar krmen natuurlijk ook uit een jar gon. alleen niet theologisch. Pax Christie lopers DEN BOSCH Opnieuw hebben 3.500 eindexamenkandidaten van het middelbaar onderwijs zich opgege ven voor de zeventiende Pax Christi voettocht die gisteren in Den Bosch is begonnen. De jongelui zullen in twee etappes van vijftien verschillende punten, rondom Den Bosch uit dagelijks vijftien tot twintig kilometer lopen en onderweg discussiëren over het the ma "Sprankels van hoop". In de Brabanthallen wordt zondag morgen om elf uur de slui- tingsdienst gehouden. Dan komt kar dinaal Alfrink naar Den Bosch, om samen met mgr. J. Bluysen deze dienst te vieren. Het trio Louis van Dijk verleent aan deze sluitings- dienst de muzikale medewerking. ka spant de blanke minderheid zich tot het uiterste in om haar positie met alle middelen te hand haven. Naarmate de onderdruk king toeneemt, groeit ook de be weging naar vrijheid en eigen lotsbepaling". Aldus Betaald Ant woord in een overzichtelijk folder tje „2e aanslag" dat getuigt van van de actie. Er wordt nu ook aandacht gevraagd voor het groeiend racisme in eigen land naar aanleiding van de aanwezig heid van buitenlandse werkne mers, Surinamers en Antillianen. Tegen dit binnenlandse racisme wordt actie benleit via aansluiting bij reeds actieve instellingen en actiegroepen. Van de ontvangen gelden wil ..Betaald Antwoord" 2/3 storten in het speciale fonds en 1/3 ter beschikking stellen voor finan ciering van de overige activiteiten en kosten van het programma van de wereldraad tot bestrijding van racisme. Slechts 2 pet. blijft voor administratieve onkosten in Ne derland Bijdragen kunnen worden overgemaakt op Postgiro Betaald Antwoord 75651 t.n.v. (of de Bankrek. Betaald Antwoord nr 69.98.61.985 van) de Crediet- en Effectenbank, Utrecht, met ver melding van: t.b.v. Betaald Ant woord. C y C J LEIDEN Eind oktober en be- steekproefonderzoek r In de vergadering van de gemeenteraad a.s. een voorstel aan de orde komen dat betrekking p de aanstelling van een burgerraadsman. In een ver- van de Welzijnsraad enkele weken geleden is aan rraadsman ruime aandacht besteed en ook toen kwam king dat aan dit instituut grote behoefte be- jtt namelijk dat er bij de crlichting van de gemeente aantal mensen komt aan- die niet zozeer informatie aben maar eerder om hulp (komen vragen bij de op to hun problemen. Omdat (voorlichting, zo blijkt uit 't to B. en W., door een ad- tolpfunctie te zwaar zou is besloten tot de aan- -jjucen burgerraadsman. 1 to, naast de sociale raads- de doorstromingsambte- de gemeente, een burger- 1? Zijn functie is feitelijk al to: hulp verlenen en ad- iwe uitgaven uit de oudheid, door Dr. «hwartz. Uitgeverij Else- "todam. f 12.50. poek, door Heinrich BöU. Bsevier. f 8.50. 1 ®et de messen, door Hein- 3e druk. Elsevier, f 8.50. Wofie: Ciske de rat tot op Cis de man door to. Elsevier, f 19.50. tojlen onder zee, oostelijk '•door Jules Verne. 19e druk. tojlen onder zee, weste- told door Jules Verne 18e ^t middelpunt der aarde. f Verne. 15e druk. Elsevier '850. 165 met geluid, door Jan Elsevier, f 6.90 u een film, door J. B. ftovier. f 6.90. grote smalfiimboek, van Weeszenberg f29.50. ^rt- door Alistair MacLean H80. vies verstrekken aan mensen die zich geen wegwijs kunnen maken in de verschillende voorzieningen op maat schappelijk, cultureel en recreatief gebied. Hij kan bijvoorbeeld een contact tot stand brengen tussen de burger en de instantie die de burger kan helpen, hij kan de burger be hulpzaam zijn bij het invullen van bepaalde formulieren etc. etc. De problemen waarmee de burger wordt geconfronteerd worden door advies te geven en hulp te verlenen echter niet uit de weg geruimd. Daarom krijgt de burgerraadsman er een taak bij. Hij zal van dë pro blemen, indien mogelijk, een signa lement moeten maken, m.a.w.: hij zal moeten nagaan waar die proble men liggen en wat er aan te doen valt. Er wordt ook voorgesteld een be geleidingscommissie in te stellen be staande uit vertegenwoordigers van de Welzijnsraad, deskundigen en twee "SLANKLIJN" GEOPEND AMSTERDAM "Een beschei den bijdrage in de strijd tegen hart en vaatziekten". Zo noemt de Ne derlandse Vegetariërsband de "slanklijn" die hij op initiatief van voorzitter dr. A. Pais, tevens Am sterdams gemeenteraadslid, heeft geopend. Vla het telefoonnummer 020 763377 zijn dagelijks calorie-arme recepten te horen, voor een soepje, hapje of complete maaltijd. Er zijn voorlopig 42 recepten in voorraad, opgesteld in samenwerking met een arts en een diëtiste en.... uiteraard vegetarisch. vertegenwoordigers van de gemeente (onder wie één gemeenteraadslid), die o.m. tot taak krijgt de onafhan kelijkheid van de raadslieden te waarborgen en een bijdrage te leve ren aan de beleidsontwikkeling op 't punt van voorlichting. Het ministerie van CRM zal voor 45 procent in de kosten van de per soneels- en apparaatskosten subsidië ren. Van de gemeentelijk aandeel in de kosten is 80 procent te verhalen. Dat betekent dat uiteindelijk 11 pro cent van de totale kosten oftewel f 4000 voor rekening van de gemeen te zal komen. De burgerraadsman zal overigens voorlopig in het stadhuis zitting heb ben. Gewest De raad zal zich voorts moe ten uitspreken over een wijziging, van de gemeenschappelijke regeling voor het gewest-Leiden. Doel van die wijziging is dat tweederde van de ge westraad de mogelijkheid krijgt, om veranderingen in de huidige regeling aan te brengen. Volgens een voorstel van B. en W., zal de commissie begeleiding organi satie-onderzoek ("in de volksmond" boo geheten) een versterking van haar secretariaat krijgen. Deze komt erop neer, dat de directeur van de gemeentelijke dienst financiën H. A. Visser vanaf 1 november van dit Jaar tot uiterlijk 1 september 1974 secretaris van de commissie B O.O. zal worden. Hij zal aan deze taak maximaal drie dagen per week mo gen wijden. Ook drie andere ambte naren zullen drie dagen per week vrijgemaakt worden om het secreta riaat van de commissie te steunen. Bovendien mag men voor 60 uur per week part-timekrachten aantrekken. Ook deze maatregelen gelden van november 1973' tot september 1974. De raad zal zich er op 22 oktober over moeten uitspreken. Dit maakt de "pot" die voor de commissie B.O.O. opzijgelecd was ontoereikend. Daarom zal de raad binnenkort een voorstel ontvangen, om meer geld voor de B.O.O. uit te geven. In de raad van 22 oktober zal ook aanbesteed. Daarover is deze week in gepraat worden over de manier een besloten vergadering van de waarop de restauratie van de schouw- commissie voor volkshuisvesting en burg, en de verbouwing van het openbare werken en die voor cul- voormalig Carmelitessenklooster tot tuur, recreatie, sport- en jeugdza- Cultureel Centrum moeten worden ken gesproken. ADVERTENTIE „Sterker nog, niet elf maar twaalf!" De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f 500,- en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. LEIDEN Eind oktober en be gin november zal in Leiden Noord en de Kooi een onderzoek worden ingesteld onder bedrijven, winkeliers en consumenten. Dit onderzoek is een uitvloeisel van de onlangs voltooide verkenning naar de mogelijkheden tot rehabili tatie van deze beide wijken. Naast eigenaren en bewoners spelen in het rehabilitatieproces ook winkels en andere verzorgende bedrijven een belangrijke rol. Daarom heeft een werkgroep thans een onderzoeksplan uitgewerkt dat de volgende elemen ten bevat: onderzoek van winkels op het punt van vloeroppervlak, opvolging economische situatie en ligging in de wijken. steekproefonderzoek naar de koopgewoonten van plm. 500 be woners van Noord en De Kooi. Bij de voorbesprekingen over de opzet van deze onderzoeken waren behalve vertegenwoordigers van de gemeente ook betrokken de rijkscon sulent voor het midden- en klein bedrijf in Zuid-Holland de Kamer van Koophandel, de centrale onder nemingsverbonden, de Leidse Mid denstands Centrale, het centraal in stituut voor het midden- en klein bedrijf, het 'xirgstellingsfonds en de Nationale Woningraad en Geopro- Jekt als projektleiders. De onderzoeken zullen worden uit gevoerd door de afdeling Economie, Sociografie en Statistiek van de ge meente Leiden. Bedoeling is dat het eindrapport in februari 1974 ver schijnt. Het onderzoek zal worden „inge leid" met een voorlichtingsavond a. s., maandag in „De Zevensprong". LELYSTAD Het ziet er naar uit dat het nieuwe gezondheidscen trum in Lelystad met ruimten voor tien huisartsen, zes tandartsen, vijf fysiotherapeuten, enkele maat schappelijk werkers en een comple te bibliotheek, als kantoor verhuurd moet worden. De artsen, voor wie dit centrum s Nstemd hebben namelijk laten we len niet in het centrum te zullen lickken en hun praktijk te houden in een andere volkomen geschiktr tümte, die eenderde kost van het gtzondheidspaleis". De kosten in dit gebouw voor een kale spreekkamer zijn per Jaar geraamd op L 14.000. Niet alleen dit bedrag zit de art sen dwars maar ook de geringe ma te van inspraak die hen bij de plan ning van het centrum was gegund. De eerste artsen die zich in Lely- stac vestigden werden onderge- biacht in een "noodcentrum", dat zv klein was dat de tandarts zijn toevlucht zocht tn de fietsenstalling van een andere flat. Toen eenmaal tot de bouw van een definitief cen- aum was besloten, drongen de art- en aan op een wijkcentrum Niet- c.mln koos men voor he' andere uiterste en werd vorig Jaar de eerste pas1 voor een ambitieus centrum van drie verdiepingen de grond in geslagen. i

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11