torfog nadert ritieke fase olie» Thailand bevrijd van junta Ford hielp Watergate-inbreker Nobelprijs voor Henry Kissinger verbaast V.S. ost-West ontspanning rand van afgrond i, Die smaakt. Weer dode stemt zetel ibodja Doorvoering hervormingen voorlopig onzeker j 17 OKTOBER 1973 BUITENLAND WASHINGTON (AP) De nieuw-benoemde vice-president van de Verenigde Staten, Ge rald Ford, heeft toegegeven dat hij de veroordeelde Watergate- samenzweerder Gordon Liddy heeft geholpen om een betrek- hing te verkrijgen in een mi nisterie, om esn ander lid van het Huis van Afgevaardigden een politieke dienst te bewij-in de senaat zei dat hij het mi nisterie van Financiën had op gebeld, in 1967 of 1968, om Liddy aan een baan te helpen. zen. Maar Ford ontkende ten stellig ste een andere bewering, name lijk dat hij psychiatrische be handeling had ondergaan. Hij noemde dit een categorische onnauwkeurigheid. De leider van de Republikeinen Liddy heeft later deel uitge maakt van de zogenaamde loodgietersgroep van het Witte Huis en is veroordeeld wegens zijn aandeel in de inbraak in 't hoofdkwartier van de Democra tische partij in het Watergate- gebouw. De bewering dat Ford psychia trische behandeling zou hebben ondergaan, gedurende 'n Jaar, door dr. Arnold Hutschnecker, in New York, is gepubliceerd, door Robert Winter-Bergen in een boek. Ford zei tegen journalisten dat hij een keer een bezoek van 15 minuten heeft gebracht aan dr. Hutschnecker maar niet om een behandeling te ondergaan. Dr. Hutschnecker zei dat hij zich herinnert dat Ford hem een keer heeft bezocht, maar heel zeker niet als patiënt. correspondent) JZALEM De oorlog in het Midden-Oosten heeft in een tijdsbestek van nog geen 14 jaren voorzichtig manoeuvreren van de ontspanning tussen Amerika en Rusland op de n de afgrond gebracht. De luchtbrug die Amerika en Rusland hebben ingesteld naar hun ïoten en de Amerikaanse verzekering bij monde van president Nixon dat Amerika het staan van Israël ten koste van de detente zal waarborgen, zijn hier het bewijs van. advertentie fcPEN NIET M M.O. IINGTON (AP) Ame- l »iet van plan troepen t Midden-Oosten te zen- bii|wr zal wel tegemoet ko- verlangens van Is- ir wapens, aldus is hier jJciële zijde meegedeeld. was door minister van 32- indse Zaken Kissinger liner op het Witte Huis dat als de Sowj et-Unie inzetten in 't Mid- M ten, Amerika dit voor- __|liet Witte Huis is verder gemaakt dat Nixon van gedachten zal wisselen Arabische ministers Jóitenlandse Zaken, ïoedi-Arabië, Koeweit, Algerijë. elli De Israëli's staan op het stand punt dat zij met de verstoring van de detente niets te maken hebben. "Het is Rusland dat door een onver antwoordelijke, agressieve politiek de wereldvrede in gevaar brengt. Het is verder Amerika's zaak hoe het hierop reageert, maar 'Israël staat hier buiten. Te meer omdat de machtsstrijd binnen het Kremlin, hier het centrale punt is en met na me de vleugel in het Kremlin, die de detente met Amerika helemaal niet wil. Hier sluit bij aan dat de detente, zoals die op de Europese veiligheidsconferentie in Helsinki uit de bus is gekomen, alleen maar mo gelijk was omdat daar Juist het Mid den Oosten buiten werd gelaten. Het was dus eigenlijk gezichtsbedrog Men kon het over alles eens worden, behalve over het Midden-Oosten. En men heef£ toen maar besloten dit er helemaal buiten te laten". "De detente is dus een fictie zon der het Midden-Oosten. Dat is nu ge bleken. En als er krachten zijn in het Kremlin die deze detente willen voorkomen dan kon dat door eenvou dig het Midden-Oosten erbij te be trekken, meer dan als waarnemer al leen. Israël is hier niet veel meer dan een graadmeter: hoever zal Amerika bereid zijn de detente in gevaar te brengen om de belangen van Israël te beschermen. De militai re macht van Israël is daarbij uitein- Kosmos 600 De 6owjet-Unie heeft gisteren de 600ste satelliet in de Kosmos-serie gelanceerd, zo heeft TASS bekend gemaakt. De kunst maan werd in een baan om de aar de geplaatst met een hoogste punt van 215 km. De hoek met de evenaar was 72.9 graden. De omwentelingstij d van de eerste omwentelingen was 90 minu ten. delijk de beslissende factor. Een factor die nog roet in het eten kan gooigen is de Arabische olie. Niet voor het eerst hebben de olieproducerende Arabische landen gedreigd om de oliekraan dicht te draaien. Dat dreigement lijkt meer psychologisch dan reeël, zoals dat ook in het verleden het geval is ge weest. Maar het is niet uitgesloten, dat Koeweit en de andere olie-landen deze stap toch eens zullen doen met de bedoeling om Amerika onder druk te zetten om op zijn beurt Israël on der druk te zetten om ten aanzien van Egypte concessies te doen. Voor de Israëli's begint de tijd wat te dringen en een beslissing kan niet lang meer op zich laten wach ten. Premier Golda Meïr zei gister middag in de Knesseth dat Israëli sche eenheden in aktie waren geko men in Egypte, ten westen van het Suezkanaal. Ze waren al 24 uur be zig met de Egyptische Sam-raketten, het grootste obstakel voor de Israë lische luchtmacht tot nu toe. Ook de olieproducerende Arabische lan- dat d e beslissing voor de deur staat. ADVERTENTIE Rechten van de mens De Sow- Jet-Unie heeft zich gisteren officieel aangesloten bij twee internationale overeenkomsten betreffende de rechten van de mens. Het eerste do cument, de internationale overeen komst betreffende burgerrechten en politieke rechten, verklaart dat "iedereen vrij zal zijn om welk land dan ook te verlaten, waaronder zijn eigen land". Het tweede document heeft betrekking op economische, so ciale en culturele rechten. Zonder zich te storen aan de resten van de bloedi ge strijd langs de straten van Bangkok doen Boeddhisti sche monniken hun gebrui kelijke ochtendronde. Het is in Thailand gebruikelijk dat de vele monniken iedere dag een bezoek brengen aan win kels en huizen van gelovigen waar zij dan gratis voedsel krijgen. Het was vandaag voor het eerst sinds de rellen weer rustig in Bangkok. (Van onze oorrespondent) WASHINGTON Behalve als een persoonlijke eer aan dr. Henry Kis singer, zag president Nixon in de toekenning van de Nobelprijs voor de vrede, mede aan de Vietnamese on derhandelaar Le Doec Tho, de be kroning van de „kunst van het on derhandelen zedf". De president zei dat deze kunst meer dan ooit nodig is om een „structuur voor de vrede" te bouwen en te handhaven. De tweevoudige toekenning van de vredesprijs wekte in Amerikaanse po litieke kringen verwondering, en was aanleiding voor uiteenlopende specu laties over de betekenis ervan. Over het algemeen was men, zoals presi dent Nixon, van mening dat de prijs de nadruk wilde leggen op het feit dat de oorlog in Vietnam door on derhandelingen en niet door strijd bare ovenmacht werd beslecht. Sommige reacties zagen in de prijs een uitoefening van pressie op Hanoi om de vredesbepalingen na te leven. Maar anderen in Washington wezen erop dat de onderhandelingen geen vrede hadden geproduceerd, maar slechts een manier voor de Verenigde Staten om zich zonder al te groot gezichtsverlies uit een onhoudbare situatie terug te trekken. „Als er een vredesprijs uitgereikt had moeten worden", zei een van deze critici, „dan was het juister geweest deze toe te kennen aan het collectief van alle organisaties die door hun demon straties tegen de oorlog de regering- Nixon ertoe dwongen de oorlog te be ëindigen. In de Amerikaanse anti-oorlogs kringen wordt de prijs ook gezien als een Indirecte bekroning van Nixons Vietnam-beleid. „En dat was een beleid", zei een hunner, „dat de oorlog voortzette om Cambodja erbij te kunnen betrekken en om de Zuid- vietnamezen op te kunnen leiden om de oorlog voort te zetten". Tot zover onze correspondent. Vy'f Noorse burgers die door het Noorse parlement worden aangewezen zijn verantwoordelijk BELFAST (AP) Een reservist van de Noordierse politie is vanuit een voorbijrijdende auto beschoten en later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Bij de be schieting raakte verder een 12-jarig meisje gewond. Het incident vond plaats voor een bioscoop in het kat holieke Antrim Road districkt. Sinds het uitbreken der vijandelijkheden in Noordierland zijn 894 mensen om het leven gekomen. voor het toekennen van de Nobelprijs voor de vrede. Mevr. Asse Lionaes (66), een socialistisch lid van het parlement, is voorzitter van deze commissie sinds 1967. De overige le den zijn: John Sanness, prof. in de geschiedenis aan de universiteit van Oslo, de voormalige voorzitter van het Noorse parlement (Storting) Bernt Ingvaldsen, rechter Helge Ref- sum en de voorzitter van het tribu naal voor de Sociale Bijstand, Helege Bognlien. De leden van de commissie worden aangewezen voor een periode van zes jaar. De Noorse en Zweedse dagbladen waren vandaag verdeeld over de toe kenning van de Nobelprijs voor de vrede aan Henry Kissinger en Le Doec Tho. Het grootste Noorse dag blad Aftenposten verwachtte dat de toekenning scherp bekritiseerd zal worden. De Zuidivietnamese regering heeft woedend gereageerd. De regering is van mening dat Tho deze onder scheiding niet verdient, omdat hij niet heeft bijgedragen aan de vrede in Indo-China, laat staan aan het handhaven van deze vrede. EG verdeeld naar gesprek met Afrika LUXEMBURG De Europ-se Gemeenschap begint morgenmiddag aan de conferentie met. veertig (voornamelijk Afrikaanse) ont— kelingslanden zonder een eensge^-'i standpunt te hebben kunnen o- len. De EG-ministerraad werd teren in Luxemburg nog steeds niet eens over de vraag of er w^ '- - righeid moet bestaan tussen de voor delen die de Gemeenschap on delsgehied wil aanbieden en de te genprestaties van de ontwikkeh landen. Met name Frankrijk ho-it vast aan het principe van wederke righeid en hoopt op steun van enke le vroegere kolonieën. Onenigheid bestaat ook over een tweede punt van onderhandeling, namelijk een fonds om de opbrengst van hun uitvoer te stabiliseren De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, wil bij dalend grondstofprijzen het prijsverschil door de EG loten aanvullen. Ne derland heeft daartegen bezwaar; ons land ziet meer in zovenaamde programmahulp. ADVERTENTIE BK (AP) van de algemene verga- de Verenigde Naties heeft stemmen besloten voor stellen dat de zetel van de Volkerenorganisatie toegewezen aan de rege- van prins Siha- Verenigde Staten en de fen stemden tegen 't voor den onthielden zich van Verwacht wordt dat de (Klaag door de algemene sal worden behandeld. "fting;- ïbten «19 teerden l» mi b. ndi r' De drie leidingge- ttenaren op het plaatse- lï^antoor van Arona, 'n ®ars tellend fabriekstad - ^go Maggoire in Italië, 1 gisteren niet op hun it< deur van het belasting- Jj iemand een bordje be- "gesloten. De ambtena- bak". mensen verzamelden yt Politiebureau en rie- pavb, bravissimo", op- - 't zij thans verlost zijn Jör tta!'.dat de bevolking ten biljoen lire heeft afge- bedreiging dat zij anders ™den zouden zorgen. ott| drie ambtenaren is een 'fji, Ulgediend wegens chan- (Van onze redactie buitenland) In zijn voorlichtingsmateriaal noemt Thailand zichzelf „het economisch meest welvarende en po litiek meest stabiele land van Zuid- oost-Azië". Na de bloedige gebeurte nissen van de afgelopen dagen mag oeze overigens twijfelachtige uit spraak wel uit de propagandaboekjes worden weggestreept. De uiterst b oedige wijze waarop de militairen hebben geprobeerd het plezierige image te handhaven zij schoten minstens driehonderd demonstranten oood heeft niet kunnen voorko men dat de leidende Junta plaats moest maken voor een burgerregeing. De gehate ex-premier Kittikatsjorn verliet met twee andere regerings functionarissen ijlings het land en week uiit maar Amerika. Het is eigenlijk vreemd dat het zo lang heeft geduurd voor de lang Sluimerende opstand tot een uitbar- siting kwam. De Thaise militaire junta maakte zich al geruime tijd bezorgd over de activiteiten van het Bevrijdingsleger voor het Thaise volk (TPLA) dat sinds 1969 bestaat en geleid wordt door de onwettige Communistische partij van Thailand. De guerrilla-activiteiten van het Front werden altijd zo veel moge lijk geheim gehouden, maar in Bangkok wist iedereen dat soms bin- en honderd kilometer van de hoofd stad gewapende boeren overval len pleegden op wapendepots, villa'a van grootgrondbezitters en bijkan- loien van banken. De demonstraties van de afgelo pen dagen schijnen echter georgani seerd te zijn door leden van het in 1972 opgerichte Nationale Studenten Centrum, dat al spoedig meer dan 400.000 leden had en steun van ver schillende bevolkingsgroeperingen aieeg. Ook een deel van de pers was net eens met de eisen van de stu- der ten, die wilden dat de corrupte m litaire Junta werden afgezet en het grondwettige bewind zou worden her- stejd. Zij eisten ook dat er een eind zou komen aan de Amerikaanse mi litaire aanwezigheid in het land (niet minder dan 40.000 militairen op zeven bases, van waaruit Vietnam werd bestookt). De aanwezigheid van deze militai ren droeg voor een belangrijk deel oij aande welvaart waar de Thai zo trots op warende winst van het militair toerisme bedroeg 150 miljoen gulden per Jaar. Wie savonds een wandeling maakte door het centrum \an Bangkok de bekende nacht clubstraat Pat Pong bijvoorbeeld merkte al gauw hoe die miljoenen verdiend werden. Iedere blanke werd beschouwd als een Amerikaanse ver lofganger met te veel geld en het leek wel alsof de hele stad vastbe- ten was dat geld in te pikken. Zelf op de grote en drukke Koning Ra- ma boulevards werden loslopen de niet-Aziaten herhaaldelijk aange sp ïoken en onnavolgbaar vriendelijk uil genodigd voor een bezoek aan een of ander vermaaksoord, bij voorkeur efn dubieus massage-instituut, waar Bangkok vol mee staat. Iemand die fiiet inging op derge lijke voorstellen werd steevast ont haald op de in Bangkok bekende standaard-act, die via allerlei ver trouwelijke mededelingen uitmond de in het aanbieden van de eeuwi ge vriendschap en een overtuigen de huilpartij als men toch niet mee ging naar een gezellig avondje in een goedkoop Chinees hotel. Ook kin deren van acht, negen Jaar liepen rond met adreskaartjes van bars en sauna's en iedereen leek wel een tante of een zuster te hebben die graag een paar uur plezier wilde maken tegen betaling natuurlijk. Weerstand De krachtige invloed van Ameri kaanse en Japanse maatschappijen leidde al geruime tijd tot weerstand. Ook in Bangkok was op straat de kreet „Yankee go home" te horen. Nu het imlitair toerisme uit Viet nam is afgelopen en de dollar- stroom dus dunner wordt verwachtte men in Bangkok al een teruggang in de Thaise economie die gevolg zou kunnen worden door een verhoging van de niiet geringe binnenlandse spanningen. In het zuiden roerden zich de moslim-seperatisten, in het noorden de berg stammen en in het noordoosten de Lao-leden. De contro-guerrilla is echter goed georganiseerd door de Amerikanen, die met napalm, granaten en frag- mentatie-bommen dorpen, schuil plaatsen en wat daar voor doorgaat vernietigen, net zoals dat in Viet nam is gebeurd. Thailand wordt door de Amerikanen nu eenmaal als een belangrijke basis brschouwd. Toen in 1967 werd overeengekomen dat Thai land daadwerkelijk aan de oorlog in Vietnam zou deelnemen door een di visie van 12.000 man te sturen, kreeg Thailand volgens verschillende bronnen per Jaar 150 miljoen gul den voor het onderhoud van de troe pen en nog eens 100 miljoen voor de aankoop van wapens. Het is een publiek geheim dat de regerende eli te van 1950 tot 1969 een Amerikaan se ..subsidie" heeft gekregen van zes miljard gulden. Tegenstanders van de Amerikaanse politie m Zuidoost- Azië noemen de Thai een verkocht volk. De militaire junta stond ook nu nog bekend als zeer corrupt. Ui'tbuiting Het is de vraag of aan dit alles nu voorgoed een einde is gekomen. De nieuwe premier Sanya Thammasak, rector van de hoofdstedelijke univer siteit. heeft bekend gemaakt dat nij een compromis heeft bereikt met de studentenorganisaties. Hij heeft toe gezegd de grondwet binnen zes maanden te zullen herstellen en bin nen die tijd ook algemene verkiezin gen uit te schrijven. Herstel van de mocratische vrijheden is echter pas het begin. Het wordt tijd dat de bin nenlandse en buitenlandse politiek van Thailand grondig worden her zien. In het binnenland zou nu ein delijk eens een eind gemaakt moeten worden aan de heersende feodale toe standen en de uitbuiting van de boe renbevolking, 85 procent van alle Thai (40 miljoen mensen). Wat de (buitenlandse politiek betreft lijkt het er op dat er nu een eind kan komen aan de overdreven grlte in vloed van de Verenigde Staten. Die ontwikkeling was al enige tijd zicht baar. De heersers in Thailand heb ben door de eeuwen heen hun huik uiterst behendig naar de wind we ten te hangen (Thailand is ook nooit een kolonie geweest) en nu de Ver enigde Staten zich terug trekken uit Indo-China is het niet langer voor delig om zich langer door Peking als een vazal van Washington te la ten afschilderen. Zowel Europese als Aziatische diplomaten in Bangkok nemen stellig aan dat Thailand uit eigenbelang onbekommerd rechts om, of beter linksomkeert zal maken, als dat zo uit/komt maar als dat ooit gebeurt wordt de Thaise zwaai naar links wel een reuzenzwaai. In de komende maanden zal blij ken of de studentenrevolte wezen- Chilenen jagen op journalisten SANTIAGO (AP) De Chileen se politie heeft vandaag verklaard, dat zij nog steeds op zoek is naar vier buitenlandse verslaggevers die de opdracht hadden gekregen om Chili binnen 24 uur te verlaten. Drie andere Journalisten hebben een berisping gekregen van de junta vanwege hun berichtgeving. Kolonel Pedro Ewing, algemeen secretaris van de junta, heeft vorige week ge zegd dat de regering maatregelen zou nemen tegen correspondenten die voortdurend onjuiste berichten over Chili naar het buitenland zen den. De vier Journalisten die het land moeten verlaten zijn afkomstig uit de VS, Frankrijk en Italië. Metaalstaking Gisteren is de lang verwachte staking in heit me taalbedrijf in de bondsrepubliek be gonnen. Ongeveer 55.000 arbeiders legden het werk neer in drie grote fabrieken in het gebied van Stutt gart, waar auto's en onderdelen daarvoor worden gemaakt. Volgens vakbondsleiders is dit de eerste stap op weg naar een "selectieve sta kingsactie" die- eventueel het hele gewest Baden-Wtirtemberg zou kunnen omvatten en daarmee 260.000 aangesloten en 140.000 niet- aangesloten wernkemers. lijke veranderingen tot gevolg zal hebben. Men hoeft hier niet al te op timistisch over te zijn. De gevestigde de machten in Thailand, die door middel van een klein aantal familie- dans de economie van het land be heersen, zitten vermoedelijk nog vast In het zadel. De macht van de enorm grote Amerikaanse ambassade ln Bangkok kan men ook niet onder schatten. Thailand is voor het Pen tagon een te belangrijke basis om te kunnen toestaan dat in een paar da gen hert hele bolwerk op losse schroeven wordt gezet. JAN VAN WIERINGEN.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9