(eerderheid Kamer tegen leheersing investeringen u ederlaag dreigt voor het karinet „We kunnen wel dan geef je toe aan sluiten, maar terreur" Hoe dr. J. Gijsen bisschop werd Dienstenverhuizing duur 18 10 20 OONZOON iENDE ERLANDSE IASSADE het GPV Gezin betekent verantwoordelijkheid. Uw verzekeringsadviseur helpt u die dragen. voor een vertrouwd houvast- rijwilligi ers voor mei verliezen un nationaliteit LpAG 17 OKTOBER 1973 PAGINA 7 HAAG Het kabinet-Den Uyl dreigt in de Tweede een nederlaag te lijden. Een meerderheid weigert voor- mee te werken aan het stevig aan banden leggen van steringsvrijheid van de ondernemers in het westen. Het heeft hier een groot punt van gemaakt in de Troonrede, werd de toetsing van investeringen aan het nut voor itschappij als geheel aangekondigd. Het kabinet wil die verrichten door vergunningen verplicht te stellen voor >rken die duurder zijn dan één miljoen en voor instal- van meer dan vijf miljoen gulden. dA wil geen [fing n Haag voor e.o. HAAG De PvdA-fractie Tweede Kamer wil geen investeringshef fing op gebouwen ten dienste nijverheid in de Haagse eratie. Zij heeft daartoe Ijziging voorgesteld van ftsontwerp hierover. De Eelde heffing wil de niet leggen op gebouwen allaties die gebruikt wor- be- en verwerken, wdstoffen of andere goe- ter verkrijging van indu- balffabrikaten of eindpro- of het vervaardigen van frk in de gemeenten Den Rijswijk, Voorburg. Leid- i, Nootdorp en Zoeter- Naast dit stelsel van vergunningen wil het kabinet bovendien de inves teringen in het westen afremmen door een heffing van 25 procent op de bouwkosten voor nieuwe gebou wen en van 3 procent op de totale bouwkosten van installaties in de open lucht, zoals raffinaderijen. De fracties van WD en CPN heb ben zich gisteren vierkant tegen de kabinetsplannen verklaard. De WD omdat zij geen overheidsbemoeienis wenst met de vrije ondernemers. Een heffing zou de WD nog wel willen accepteren, maar in de huidige eco nomische situatie vinden de liberalen haar onjuist. De CPN is tegen de plannen, om dat zij er vergroting van de werk loosheid door verwacht, verlaging van de lonen en ondermijning van de strijdpositie van de arbeiders. De fracties van PvdA, D'66, PPR, en DS'70 onderschrijven in grote lijnen de visie van het kabinet- Den Uyl op dat punt. In stemmental uitgedrukt betekent dit in principe een steun van 62 van de 150 stem men voor het kabinet. Naar verwach ting kan minister Lubbers van econo mische zaken nog vijf KVP-ers en partijgenoten over de streep trek ken. De grote meerderheid van de KVP- fractie, de twee andere christen-de mocratische fracties (ARP en CHU) en de kleinere fracties ter rechter zijde willen de overheid alleen in „noodgevallen"., (zoals b.v. in de over- Twee uitspraken van monseigneur weken, door hem mijter en Johannes Gijsen, de spraakmakende Roermond aan te bieden. bisschop van Roermond. Over zijn zwijgen tijdens het Lan delijk Pastoraat Beraad in Noordwij- kerhout, terwijl hij en zijn onafschei- Het boek is niet zo zeer een kro niek van 4e reactie van ..Confron tatie". pater Kotte. Maria-le^1o"->"J-s op de ontwikkelingen naar een o^en delijke pijp vrijwel bedolven leken te kerk met mondiee leken. Het i worden onder een lawine van kritiek: „Je kunt opstaan en gaan proteste ren. Maar dan vind ik dat je te veel voor martelaar gaat spelen. Dan word je uitgefloten. En dat komt dan natuurlijk met grote koppen in de krant. Maar ik geloof dat Je dat nooit mag zoeken. Gedachtig wat in de Schrift staat: ze namen stenen en wilden Hem stenigen, maar Hij trok zich terug. En dan ga ik maar weer naar het „donkere' zuiden". Gijsen als de navolger van Christus, de Tho mas A K em pas van het rusthuis voor oudere zusters in Nunheim. Tweede uitspraak van Gijsen, op de vraag wat er te doen staat als een vijftienjarige meisje verkracht wordt door 'n psychopaat en zwanger raakt: „dan zeg ik nog: geen abor tus. We zullen het meisje en haar kind moeten opvangen, zoals we ge- wens wel een beetje jammer dat Au- werda over activiteiten en evene menten van deze groep zeer behou dende katholieken (met belanq^-MVp beschermers!) in zijn boek niet zo veel vertelt. Voor een betrekkelijke buiten stander blijft de vraag onopgelost dat kardinaal Alfrink er zijn mede- b.Vchoppen van Npderland de echtstreekse beledigingen vanuit 1e loezem van de curie maar steels weer over zich heen hebben laten gsan Auwerda doet er verslag van. Het kan niet louter de Vaticaanse variant zijn geweest van "right or tcng, my country", het deel uitha ken van toch die ene grote moeder bol k. dat het episcopaat deed zwij gen Auwerda veronderstelt dat ook ee n groeiende moedeloosheid ver lammend op de Nederlandse bis- stoorden en gekwetsten opvangen. Als schoppen heeft gewerkt. Wie de berg De ministers Gruyters en Lubbers achter de re-geringstafel 1 lectieve investeringsregeling. het Kamer-debat over de se- MAASTRICHT Bij de toekom- ting gevonden in Hoensbroek. Wat spreiding van diensten be- stige spreiding van rijksinstellingen De extra kosten die aan het over- treft slaat Landbouw beslist geen zal het kostenaspect heel goed in het plaatsen van beide diensten verbon- slecht figuur, aldus minister Brou- oog moeten worden gehouden. Dit den zijn moeten volgens minister wer. Van de totale personeelsbezet- zei gisteren minister Brouwer van Brouwer worden geraamd op f 8 mil- ting bij het ministerie, inclusief het Landbouw en Visserij bij de officiële joen, of wel f 80.000,- per „zittende" landbouwonderwijs, is nog maar tien opening van het hoofdkantoor van functionaris. Vooral de wachtgelduit- procent werkzaam in de agglomeratie inspectie dienst van het keringen en de extra communica- Den Haag, terwijl dit voor de totale het zo'n meisje buiten haar schuld overkomt, dan zou ze moeten zeggen: dit is een kruis van Onze Lieve Heer. Daar is geloof voor nodig, ik weet het". Gijsens bijdrage tot de so ciale psychologie in de Jaren zeven tig. Beide fragmenten stammen uit 'n vandaag verschenen boek van Ri chard Auwerda (redacteur kerkont- wikkeling van De Volkskrant) met als titel „Johannes Gijsen, omstreden bisschop". Het is een meeslepend re laas, een verhaal dat op de dag van heden nog lang niet voltooid is. Auwerda schetst in helder Neder lands de hele geschiedenis vol in trigues, leugens, hypocrisie, die tot de benoeming van Gijsen in Roermond geleid heeft. Met stijgende verbijs tering wordt men gewaar hoe de le den van het Nederlands episcopaat door Rome als kleine Jongens in de hoek zijn gezet, zonder dat op hun adviezen acht werd geslagen, laat Kuiperijen in de nog geen tweehon derd bladzijden van het boek op zich laat inwerken, staat daar niet vei baasd over. Gijsen mist elementair gevoel voor communicatie. Als hij ln een ondergeschikte baan, als chef van n tekenkamer of iets dergelijks, in de ze tijd had moeten leiding geven, was hij waarschijnlijk zeer snel door ue mand gevallen. Maar de mania- lale kanten aan zijn persoonlijk heid zullen hem op een belangrijke post als de zijne waarschijnlijk nog leng op de been houden Hij bouwt geen bruggen (de oer-betekenis van het woord "bisschop"), maar han teert de schop voor een langdurige l oopgravenoor log Natuurlijk laat Auwerda er geen misverstand over bestaan dat hij s.aat aan de progressieve kant. die vfji de open kerk. Het belet hem overigens niet om met zorgvuldig heid een stuk hedendaagse kerkge schiedenis te schrijven. In zijn con- landbouwdienst, het zijn op dit moment 56 mensen werk zaam, waarvan 21 uit Zuid-Limburg ligt. Volgens minister Brouwer kan er meer worden gedaan om de ar beidssituatie in Zuid-Limburg te ver beteren. tAuio» vuuuiiuiuv.» ixaag, ici wijl Uil> vwi Uc lUI/dlC --i volle Rijnmond het instrument van T^ITvan V^e nLuJ in^en tie die een ruimer vergunnmgenstel- voedsellmp0Tt buIeau heeft sel verdedigbaar vinden, deed AAG Op de Nederland- ade in Santiago te Chili ads maandag acht Chile- wie de schoonzoon van de ident Salvador Allende hun gezocht. Minister Van der dit gistermiddag na afloop lijk overleg op het Minis- iuitenlandse Zaken waarbij indse ambassadeur in Chi- KVP-er Peijnenburg de suggestie bij de beslissing over een vergunning het bedrijfsleven in te schakelen. Hij opperde de mogelijkheid een nieuw orgaan op te richten, waarin over heidswerkgevers en werknemers even sterk zijn vertegenwoordigd. Peijnenburg hield zijn partijgenoot Lubbers voor, dat hij niet mistroostig hoeft te zijn als de Kamer hem „be- Goedhart aanwezig was. hoedt voor een teveel", issadeur heeft nu nieuwe, AR-Kamerlid Schouten had be- ijker instructies gekregen, zwaren tegen een volledig vergunnin- de ambassade open staat, genstelsel, omdat de overheid geen personen omtrent wie een harde criteria bij de hand heeft en nate van zekerheid bestaat dus onvermijdelijk willekeurig zou hun politieke instelling of handelen. Hij zei, dat de verant- heden tijdens het vorig be- woordelijkheid van de bedrijven en to vervolgd of dat zij ern- instellingen zou worden utgehold als JUJkheden te duchten heb- de overheid zou bepalen of er wel of niet geïnvesteerd mocht worden. „In de christelijke visie op de samenle ving gaat het Juist om de bevorde ring van het dragen van die verant woordelijkheid," aldus Schouten. PvdA-woordvoerder De Ruiter noemde het een karikatuur als men beweert, dat met het vergunningen stelsel het socialistisch beginsel van nationalisatie en centralisatie wordt binnengehaald. Volgens De Ruiter zijn de plannen van het kabinet „niet van de pauselijke nuntius in Den Haag, mgr. Felici, die op een bij kans onbetamelijke wijze trachtte één van de oude vicarissen van het bisdom van zijn kapittelheren los te ADVERTENTIE invia/73 vakbeurs voor het interne goederentransport, opslag en distributie. Nog5 beuredagen Gijsen toch nog zijn schreden wenden en dat stoelt dan voorname lijk op de terugtrekkende beweging die de bisschop in augustus gemaakt heeft, nadat hij eerst zljr dekens met het dreigement van een schis- rra tevergeefs voor het blok had geiet. Ik deel dit vleugje optimisme van Auwerda niet, zijn eigen boek is daar mede schuld aan. In één woord di oefheid, Roomse droefheid, niet meer weg te spoelen met een keertje Cf naval op z'n tijd. HAN MULDER. Richard Auwerda: "Johannes Gij sen, omstreden bisschop", uitgave H. J. W. Becht, Amsterdam. Prijs f 12.90 rnrrentie Rijen Huub Kin en zijn broer Bernard, rechtschapen firmanten van het installatiebedrijf GEKA in iAG Het Gereformeerd :rbond krijgt concurrentie trijd om de gunst van de j it Nationaal Evangelisch minder, maar ook niet meer dan een het Brabantse Rijen, zijn ten einde lat tot nu toe de GPV-kan- aanzet tot beheersing van de parti- raad. In de winkel voor de werk- vertegenwoordigende or- culiere investeringen", linde, heeft zich als de 39- De PSP heeft overwegend bezwa- Je groepering laten regi- ren tegen de heffingen, maar is wel de Kiesraad. voor het vergunningenstelsel. plaats, waar zij alle elektrische ap paraten van krultangen tot kleuren televisies verkopen, werd in minder dan drie jaar negen keer ingebro ken. Eén keer maar moesten de ro vers voortijdig de benen nemen. ADVERTENTIE enma verzekeringen Door Daan Overhoff Diefstal en schade liepen in die korte tijd op tot een dikke vijftig duizend gulden. Juni dit Jaar was de maat voor een Rotterdamse ver zekeringsmaatschappij vol. GEKA gulden, juli '71 - 17.000 gulden, sep tember '72 - 13.000 gulden, Juli '73 - dieven vluchten voor alarminstalla tie, september '73 - 3000 gulden en dit weekeinde 7000 gulden. De gebroeders Kin hebben er alles aan gedaan om het geboefte te we ren. Eerst werden tralies voor een arntal ramen geplaatst. Twee huis jes werden gesloopt om een beter overzicht over winkel, kantoorruim te en werkplaats te krijgen. Zowel in de winkel, met extra nachtslot, als op het terrein, omgeven door een twee meter hoog hek, brandt 's nachts altijd licht. Een alarmin stallatie completeert sinds kort de „bewapening". De verzekeringsmaatschappij geloof de Juni dit Jaar echter niet langer in de „vesting". „De verzekering werd nog voor drie maanden met was te duur en werd afgestoten. De vfIhoogde premie verlengd", weet Nederlanders die Wetboek van Strafrecht nog steeds w in het Israëlische le- van kracht is en dat er geen machti- meevechten of die aan ging wordt gegeven om aan de strijd raat in krijgsdienst zou- in het Midden-Oosten deel te nemen, J1 hijgen daarvoor van de aan welke zijde ook. regering geen toestem- Ook mensen die een registratiebu- het toch doen zij zij reau hebben opgericht voor recrute- handse nationaliteit kwijt. ring van vrijwilligers zijn volgens de Van der Stoel van Bui- minister strafbaar. Of zij vervolgd ^en heeft dit meege- worden kon hij niet zeggen. "Dat wees er nadrukkelijk op, hangt af van de officier van justi- «reffende artikel in het tie". gebroeders Kin schoten er tot nog toe tienduizend gulden bij in, omdat daarna prompt nog twee keer met succes werd toegeslagen. Acht mille aan beveiligingsmaatregelen lijkt niet te helpen. Huub en Bernard denken er hard over de winkel maar te sluiten. „Domweg toegeven aan terreur, is dat niet verschrikke lijk?", vragen zij zich verbijsterd af. Bij GEKA is men de wanhoop na bij. In de nacht van zaterdag op zondag nog roofden dieven voor 4000 gulden, terwijl voor 3000 gul- Ruub, „in die tijd moesten wij dan oen alarminstallatie van 15.000 gul den aanbrengen en dan nog werd geo.n garantie gegeven voor uitbeta ling bij een nieuwe inbraak. Op een zo eenzijdig contract konden wij niet ingaan. Wij hebben toen maar het risico genomen en een eigen alarminstallatie geplaatst." Het systeem functioneerde welgeteld een keer. Sindsdien slaan de inbre kers ook onder het grootste lawaai snel him slag. „Niemand, die ze te- ten durft te houden", treurt Huub, der- werd vernield. En dat terwijl jPn komen steeds weer terug. Ik de alarminstallatie perfect werkte Een grote winkelruit sneuvelde nog niet of sirene plus zwaailicht deden hun werk. „De buren belden de politie", herin nert Huub zich, „maar zelf ingrijpen durfden zij niet. Het politiebureau hier is 's nachts niet altijd bezet. maak me sterk dat ze tipgevers ever onze beveiliging hebben. In het verleden zijn die knapen twee keer gepakt, maar na hun gevangen schap staan ze waarschijnlijk weer vooi Je deur." Huub kan het maar moeilijk ver- ar« ppen. „Je staat gewoon machte- omdat men soms op patrouille is. pj0S. Een verdachte krijgt een gratis Iedereen kwam te laat. Wel werd htt nummer van de auto, waarmee de heren vluchtten, genoteerd. De wagen bleek in Goirle te zijn gesto len. Geen spoor van die Jongens." Len nieuwe verliespost voor de fir ma GEKA. De zwarte lijst aan buit plus schade doet bijna ongeloof raadsman, die mede door de bena der Ide wordt betaald. In de gevan genis leeft zo'n man mede op kos ten van de benadeelde. En wat oa privésfeer zelf, via een zoon en via een stiefdochter ook al met be roving geconfronteerd nu een brief klaar liggen voor minister Van Agt van Justitie. „Ik ga hem vragen krijg ik? Niets, geen cent. Ik kan of ik een hek achter de winkelruit me verzekeren en als dat ook niet mag plaatsen. Zodra het glas breekt lunger gaat, moet ik er op toeleg- komt er op elke tralie 380 volt De kwade mens wordt ge- si'oom te staan. Zoiets is onmense- v.aardig aan: december '70 - 7750 stcund, de goede mens betaalt. Dat U1k en gevaarlijk, dus dat zal wel gulden, april '71 - 385 gulden, mei ".1 i- 2424 gulden, Juni '71 - 1200 is onrechtvaardig." niet mogen. Ik wil ook helemaal Uit pure wanhoop heeft Huub ln niemand doden, maar als Je rade loos bent, ga Je aan dit soort din gen denken. Wat moet ik dan doen?" De winkel sluiten, overpeinst Huub. ..Misschien wel. De zaak draait toch al niet lekker en met dat jatten er- oi.: leggen we erop toe. De vier man. die er werken, kan ik wel el- c:ers in het bedrijf onderbrengen. Maar het blijft toegeven aan de misdaad en dat doe Je niet graag." Huub Kin naast zijn ge sneuvelde winkelruit als je wanhopig bent ga je van alles denken ivLsschien hoeft dat met want er beeft zich al een nieuwe verzeke ringsmaatschappij gemeld. „Maar ik heb meteen gezegd, dat ze dan wel fn'liefc gaan", schampert Huub. De iKgeleidende lach doet heel triest aan.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7