Tweehonderd brugklassers spelen „krant" op school „Passengebied" wordt volgende week definitief Bloemen duurdi ZENDAMATEURS ZIEN WEL WAT IN RADIO-JAMBOREE Fioretticollege in Lisse organiseert krantenweek Clubshow WOENSDAG 17 OKTOBER n Protesten van de gemeenten Volgende week donderdag en vrij dag zal het streekplan „Plassenge- bied," een omstreden plan bij ver schillende gemeenten, worden vastge steld. Het ontwerp-streekplan heeft met de bijlagen vanaf maart van dit Jaar gedurende twee maanden voor iedereen ter inzage gelegen, zo wel ter provinciale griffie als ter se cretarie van de gemeenten over wier gebied het plan zich zal uitstrekken. Ten aanzien van het ontwerp zijn 51 reacties of bezwaarschriften binnen gekomen, waarbij vooral woning bouw en bevolkingsuitbreiding bij de verschillende betrokken gemeen ten pijnlijke punten blijven. „Het is duidelijk dat men het ge bundelde deconcentratiegebied wil redden. Maar het is de vraag of die gebundelde deconcentratie nog wel nodig is, nu het te verwachten inwo neraantal in het jaar 2000 niet 20 miljoen, maar hooguit 16 miljoen zal bedragen," stellen de gemeenten ge zamenlijk. „Niet dat de gemeenten nu maar moeten gaan groeien. Zij hebben er echter wel bezwaar tegen, dat ter wille van het vasthouden aan de deconcentratie uitgelegd als een vorm van hoogwaardige maar strakke concentratie de groei van de dorpen nog verder ongenuanceerd wordt afgeremd". De gemeenten staan volledig ach ter de doelstelling dat het niet-ste- delijk karakter moet worden gehand haafd, maar zij willen wel dat de thans aanwezige volwaardige levende gemeenschappen blijven voortbe staan. Men wil geen „gewongen trek van het platteland naar de stad". Over het ontwerp en de daartegen ingebrachte bezwaren hebben gede puteerde staten de vaste commissie van advies en bijstand voor ruimte lijke ordening gehoord. De commissie heeft daarop ten behoeve van een goede oordeelsvorming een aanu clamanten in de gelegenheid hun bezwaarschrift toe te licht De commissie heeft zich in b gemeen met het ontwerp kunne, enigen. Voorlichting consumenten DEN HAAG De regering i naar mogelijkheden meer ge) heid te bieden voor consuS voorlichting via radio en 1^ overleg gaande tussen de van Economische Zaken en Cu]; Dit is de strekking van de anf den die beide ministers hebben ven op kamervragen. De vragen ren gesteld naar aanleiding weigering van de STER om te verkopen aan de Consu-ft bond deze zomer. Volgens de ministers kan <fe lichting van de Nederlandse c ment via radio en tv "moeilij vredigend" worden genoemd. BOMAANSLACA PHNOM PENH: ZES BODEN PHNOM PENH Gistermidi in een bioscoop in het centra de Cambodjaanse stad Phnom een bomaanslag gepleegd a waarvan volgens de eerste L_ zes personen zijn omgekomen i entwintig gewond. De bom was projectiekamer verborgen. li bioscoop waren circa vierla bezoekers aanwezig. In augustus zijn in Phnom drie bomaanslagen gepleegd o copen. Daarbij vielen bijna l doden en gewonden. LISSE Mede in verband met de mindere weersomstandigheden, zijn op de vrije bloemenveiling H.B.G. te Lisse de prijzen van kasbloemen gestegen. Vooral de kastroschrysan- ten gaan voor goede prijzen weg. Ook de anjers, trosanjers freesia en spiders brengen hoge prijzen op. De buitenbloemen zijn nagenoeg op, behoudens nog een enkele partij troschrysanten. De irissen zijn met sprongen om hoog gegaan nu de meesten van dit artikel op zijn. Wat de veilingen van leverbare bloembollen betreft geven de hieron der staande noteringen een beeld van de situatie, die helaas vrij constant is, namelijk in ieder geval voor de tulpen te lagen prijzen. Met grote belangstelling wordt uit gezien naar het verloop van de gla diolen veilingen, waarvan de eerste in de komende week zal worden ge houden. TULPEN: Aristocrat 9.95—8.50 Bellona 8.50—8.60 Dante 8.35—8.95, Gander 5.205.45 Golden Apeldoorn 9.10—6.00 Grand Due 9.50—8.40 Ka- rel Doorman 6.357.30 Nizza 9.80— 10.15 Peach Blossom 9.108.05 Pr. Fusilier 27.5523.10 Princeps 12.15— 10.15 Prominence 10.00—5.35 Renown 8.104.25 Stockholm 6.205.65 Texas Gold 11.00—9.45. NARCISSEN: Carlton 16.00—13.05 Cheerfullness 19.9517.45 Cragford 23.05—22.40 Dutch Master 26.60— 14.95 Flower Record 22.2022.05 Gol den Harvest 25.4515.45 Geranium 21.25—19.95 Texas 20.00—18.55. Chrysanten v. buiten 80—140 Spi ders 190265 kastroschrysantei 185 anjers 20—35 trosanjers 285 freesia 90—275 rozen ki. bl irissen Prof. Blaauw 200—321 '180225 Geplozen chrys. iPotchrys. 40-^9 gladiolen 7- Nederlandse orde voor Westmoreland COLUMBIA (AP) William C. Westmoreland, gepensioneerd staf chef van het Amerikaanse leger, is onderscheiden met de Nederlandse orde van Oranje-Nassau. De Nederlandse ambassadeur in de VS, baron R. van Lynden, reikte de orde uit bij een korte ceremonie in het gebouw van het bestuur van de staat Zuid-Carolina. Westmoreland kreeg de onder- schelding voor zijn verdiensten in 't leger in Europa tijdens de Tweede Wereldoorlog en voor zijn pogingen om de betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Nederland te in tensiveren. Westmoreland woont op het ogenblik in Columbia, waar hij zich bezig houdt met de economi sche ontwikkeling van de staat Zuid- Carolina. Stones voor gebruik var drugs beboe Gitarist Keith Richard ling Stones en zijn vriendjj Pallenberg zijn door een i in Nice bij verstek veroor een voorwaardelijke gevaö van een jaar en 3.000 gulds wegens het gebruik vai middelen. Saxofonist kreeg vier maanden en gulden boete. De musici zijn ervan b^._ 1971 in hun Franse villa fd hebben gegeven waar ven middelen zijn gebruikt. S Anita kregen een betrekkelijl de straf omdat hun advocal den gezegd, dat zij een ningskuur hadden ondergaan Weer uitstel Alphense zaal tegen Hoogvli ALPHEN AAN DEN RIJN- rechtszaak die de gemeente i heeft aangespannen tegen M aan de Van Foreestlaan in tó landia-gebouw gevestigde casi carry bedrijf Hoogvliet, is nog^ geen beslissing gevallen. De pa van de Haagse arrondisseme:'- bank heeft gisteren beslota uitspraak weer voor veertien uit te stellen. Het is nu de dert f dat dit is gebeurd. Quorum verlaagd Het U( parlement in Straatsburg h teren beslaten het quorum ij minimum aantal leden dal i1 Iff zig moet zijn om een geldig! te nemen, te verlagen van i plus een tot eenderde van W tal leden. Mede ten gevolge zgn. dubbele mandaat (de oj cte digheid dat de leden va pese parlement tevens ben in de negen nationale a ten) is het vaak voorgekorte besluiten werden genomen tai het quorum niet aanwezig LISSE De brugklassen van het Fioretticollege zullen zich over enkele maanden een week lang verdiepen in het project "Krant". Na die week van lezen, werken, luisteren en kijken gaan zij zelf een krant opstellen, waarbij de tweehonderd brug klassers natuurlijk in kleine groepen te werk zullen gaan. De docenten die verbonden zijn aan het college zijn nu al hevig bezig met de nodige voorbereidingen. De heer Koster, één van de brugklasleiders en leraar Frans, is zeer enthousiast met deze vorm van "projectonderwijs". "Het voordeel van zo'n week is. dat de kinderen ook omdat 't voor hen een soort vakantie-werkweek is meer interesse kunnen opbren gen dan wanneer ze voortdurend te maken krijgen met steeds weer nieuwe onderwerpen, boeken, docen ten. Op één normale schooldag van zo'n zeven lesuren krijgen zij min stens evenveel verschillende dingen te doen. Het doel van deze project- week is dan ook. dat hij in één on derwerp, zo'n beetje alle vakken die ze normaal onderwezen krijgen, kun nen integreren. Een krant leent zich daar uitstekend voor. De kinderen moeten schrijven, berichten sorte ren en selecteren, ze krijgen door bijvoorbeeld politieke berichten, in zicht in zaken die anders met aard rijkskunde of geschiedenis zouden worden behandeld". Onder de eersteklassers van het Fioretti is een kleine enquête ge houden, waarin onder meer de vraag was opgenomen, welke rubrie ken in een krant hun grootste belang stelling hadden. Als eerste kwam daarbij uit de bus de rubriek Sport. De Ongelukkenrubriek was voor ve len de tweede keus. Politiek bleek nog wat veraf te liggen, en werd nauwelijks als interessant gedacht. De hele week worden er allerhande programmapunten georganiseerd die te maken hebben met 't kran tenwezen. Enkele deskundigen, zo als Hans van der Werf van het NOS- journaal, komen op school enkele aspecten belichten van de krant en Journalistiek. Waarschijnlijk zal er een telex geplaatst worden, zodat de kinderen helemaal "echt" te werk kunnen gaan. Er worden excursies georganiseerd naar verschillende krantenbedrijven. Herman Kuiphof, komt vertellen over de sportjourna listiek. Zelf houden de brugklassers een enquête in Lisse over de krant. "Vorig jaar hebben we ook zoiets georganiseerd. De dingen die toen fout zijn gegaan, kunnen we nu an ders doen. Bij die enquête bijvoor beeld gaven wij vorig jaar vaste vragen, zodat het resultaat ervan een soort statistiek was. Dit Jaar willen we de leerlingen zelf de ruimte geven vragen op te stellen, zodat er meer variëteit komt in de uiteindelijke "plakkranten" en meer eigen in- LISSE De club-show van de pluimvee- en konijnenfokkersvereni ging „Lisse en omstreken" wordt 29 en 30 november en 1 december ge houden in de hal van de Hobaho- veiling. Gisteravond werd dit tijdens eon vergadering van de dierenfokkers meegedeeld. HILLEGOM De afdeling Hil- legom der Algemene Bond van Be- Jaarden gaat volgende maand haar zilveren bestaan vieren. Er komt een receptie en voor de leden en geno digden een feestavond. Er is daartoe eon feestcomité gevormd, bestaande uit voorzitter J. Peet, secretaris M. Keereweer en penningmeesteresse, mevrouw K. J de Kolf—De Vries. Geldelijke bijdragen om dit feest te doen slagen zijn hartelijk welkom op rekening va de Coop. Raiffeisenbank /RABO-bank te Hillegom, nr. 3281— 79361 t.n.v. feestcomité Alg. Bond van Bejaarden. In het comité van aanbeveling namen plaats: mevrouw M. J. v. Niekerk—Blomjous; de heren B J. van Linden van den Heuvel, D. J. Herwaarden en P. de Vries. Lisse Zaterdagavond wordt in het Verenigingsgebouw „De Engel" (achter de Beckbrugkerk) een dans avond gehouden die georganiseerd eniging „Kindervreugd". Jazz-popgroep „Poco-Moto" zal medewerkimg verlenen. Deze uit zes man bestaande groep was bereid om een gedeelte van hun gage af te staan voor het speeltuinwerk van „Mindervreugd!" De baten van de avond zijn voor het speeltuinwerk. LISSE Zaterdag 20 oktober zal in de Lisser Poelpolder een open luchtevangelisatie worden gehouden. Het gebeuren vindt plaats op het Rembrandtsplein om vier uur. N. Bil Jouw zal er spreken. Medewer king zal worden verleend door de zanggroep Jong en Vrij uit Abbenes. Woensdagavond komt het over koepelend orgaan "Comité Active ring Jeugdwerk" bijeen om een aan tal aanvragen te behandelen van subsidie voor het Jeugdwerk van niet-katholieke zijde. breng van de kinderen. Waarschijn lijk wordt hun werkterrein voor die enquête de Poelpolder. Alle evenementen, ook die enquê te, moeten worden verwerkt in de krant. Daarnaast willen we de mo gelijkheid voor persoonlijke inbreng, zoals interviews, meningen, zo veel mogelijk open houden. De fotoclub, zal foto's maken van het hele gebeu ren. zodat het resultaat van de week in woord en beeld te zien zal zijn". Stimulans De heer Koster is zo'n zeven Jaar bij het onderwijs en hij weet wel, dat dit projectonderwijs, zoals de leerlingen ze in februari een week lang gaan volgen, ook zijn nadelen heeft. "Het is niet, zeker niet zalig makend. Maar voor ons is het weer eens iets heel anders en voor de kin deren wellicht een stimulans om zich meer bezig te gaan houden met het lezen van kranten. Verder zou ik het erg goed vinden wanneer een dergelijk project herhaald wordt wanneer deze leerlingen in de vier de klas zitten. Dan zijn ze op een leeftijd die het mogelijk maakt die per in te gaan op het wezen van de tussen een Telegraaf en een NRC, en meer van die dingen". Tweehonderd brugklassers zullen in februari een week lang Journalistiek uitoefenen en de meesten vinden dat machtig leuk. Koster: "Ik ben benieuwd hoe het dit jaar ver loopt". Docent Koster bij de resultaten van vorig jaar. (Foto Jan Holvast einde wordt over de hele wereld de „jamboree on the air" georganiseerd waardoor padvinders contacten via de radio kunnen leggen met medepad vinders in binnen- en buitenland. Ook scouting Katwijk doet mee aan de jamboree in samenwerking met een aantal zendamateurs. Vrijdag avond, of zo u wilt zaterdagmorgen, om twaalf uur in de nacht gaat het radiogebeuren beginnen en op mid dernacht 48 uur later is de radiojam boree afgelopen. In die tussentijd is men vanuit Katwijk 48 uur in de lucht zonder tussenpauze met twee zend-ontvangapparaten. Het is een hele organisatie om zo iets van de grond te krijgen, zeker wanneer je voor de eerste keer aan zo'n Jamboree meedoet. Vijf scoutingleiders, de padvinders heten sinds kort naar „goed" Nederlands gebruik scouting, hebben het voorbe reid. Dertig scouts zullen samen met acht zendamateurs in wisseldiensten de apparatuur bedienen. „Het gaat erom," vertelt Arend Hoek, een van de acht organisato ren, „dat er in die 48 uur zo veel mogelijk contacten worden gelegd". Voor de Katwijkers zijn er twee elementen aan het weekeinde toege voegd. Ze zullen zaterdagmorgen tus sen negen en elf uur proberen con tact te krijgen met een Katwijkse ex- verkennersleider die momenteel in Japan zit. Ook willen de Katwijkse scouts proberen contacten te leggen via de korte golf band met het lan delijk bureau van Scouting Neder land in Amersfoort, dat zaterdag zal worden geopend door koningin Juliana. Behalve de dertig scouts, die actief aan het radiogebeuren meedoen, zijn er nog zo'n tweehonderd anderen, die gedurende het weekend mogen deelnemen. Voor hen hebben de scoutingleiders samen met de drie radio-amateurs die Jota, afkorting voor de radio jamboree, een vossen jacht uitgezet, dde bedoeling bij een vossenjacht is een verborgen -zender op te sporen. Voor de onervaren scouts is dat te moeilijk, en daarom zullen zaterdag zo'n zeventien groe pen gewapend met een radio-ont vanger het dorp intrekken. Via die ontvanger zullen ze opdrachten ont vangen die moeten worden uitge voerd. Zaterdagavond zullen ze met z'n allen kunnen kijken naar het ra diofestijn. speciaal daarvoor hebben de padvinders een kaart gemaakt met lampjes die zullen aanflitsen wanneer met een bepaald land con tact is gemaakt. Waarom is scouting Katwijk eigen lijk mee gaan doen met de Jota. Arend Hoek: "Als leider moet Je 'n enerverend programma brengen. Daarbij komt, dat ik vind, dat Kat wijk in een isolement zit. Op deze manier kom Je in contact met ande ren, ook uit andere, landen. De zend amateurs zien ook best wat in de ra dio-Jamboree. Zo'n Jamboree wordt nu al voor de zestiende keer gehou den. Echter het is de eerste keer dat de Katwijkse scouts eraan meedoen. Ook voor de zendamateurs is het de eerste keer. Harry Bouhys: "Het is natuurlijk je hobby. Daarbij komt dat ik zelf tien Jaar op de padvin derij heb gezeten. Het is leuk om als zendamateur op een tentoonstelling te zitten, maar dan heb Je meestal enorm veel herrie om Je heen. Daar hebben we dit keer weinig last aan. Thuis zit Je altijd alleen op Je rom melkamer bij de radio, terwijl Je he tnu met een aantal mensen meer kunt doen. Het is daarbij mooi om eens een heel weekeinde aan Je hob by te kunnen spenderen". Hans van Hese, Harry Bouhuys en Kees Roelantse, respectievelijk PAoJLS, PAoQBS en PAoCFW, zo als de zendamateurs elkaar normaal aanduiden, zullen de apparatuur be dienen die twee dagen. Er is aan de Jamboree een wedstrijd verbonden. Het gaat erom dat er zo veel mo gelijk contacten worden gelegd gedu rende het weekeinde. Een groot aan tal prominenten hebben de scouts uitgenodigd om te komen kijken, trouwens iedereen die belangstelling heeft voor de Jota kan komen kijken in het troephuis bij het einde van de Noordwijkerweg. De Katwijk se padvinders beschouwen hun mee doen aan de Jota als een eerste pro beren hun vereniging wat meer in de belangstelling te krijgen in Kat- wilk. Tot nu toe heeft men in Kat wijk niet zo veel belangstelling ge toond voor de padvinderij, die zegt, na de voetbalverenigingen de groot ste vereniging in het dorp te zijn. Zij menen dat dit te wijten is aan het feit dat de padvinders veel te lang buiten de bebouwde kom van Kat wijk zijn ondergebracht. Het meedoen aan de radiojamboree KATWIJK Gisteren kwam bij de Katwijkse politie een melding binnen dat een personenauto is ont vreemd voor de woning van de eige naar aan de Stadhoudersdreef. La ter is de auto onbeheerd aangetrof fen op de kruising van de Hoornes- laan en de Biltlaan. De dader is nog niet bekend. houdt niet in dat de echte padvin derjamboree is opgehouden te be staan. Integendeel. In 1975 zal in Noorwegen een jamboree worden gehouden waar ook een Katwijkse afvaardiging naar toe zal gaan. Jongen van acht redt tweemaal zijn vriendje ARNHEM Voor de tweede maal binnen een half Jaar heeft de 8-Jarige Ferry Sanders uit Arnhem het leven gered van z'n 5-jarig vriendje Sandy Been. In juli redde hij Sandy uit een diepe kolk bij de Rijndijk. Gis teren wist hij het jongetje nog net op tijd weg te trekken van achter een trekker met opleg ger, geladen met cement. San dy liep daardoor slechts lichte verwondingen op.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4