lidrukken van 'n volk in oorlog Leidse studente verkent aanleg Gotthardtunnel DOOR BRAMKRET olden Benoemd airing worden geschre- "^nuithet King Solomon Hotel lathanya. Vanuit onze kamer, wij rechtstreeks in de Middel- Zee, die totaal leeg is. Het is d zomerweer. De zee is prach- -jen en het water is glashelder, het is als op een Hollandse ^morgen. Alles ligt stil. Alle irken zijn verlaten, alle ver- lam. In de hotels (het iis ijk nog hoogseizoen!) is het bij- stil. Slechts enkele tientallen lopen rond. Zij wandelen wat "het strand of zitten op de ter- Van het loofhuttenfeest is bij- te merken. De Joodse fami- rieren het feest binnenshuis. daar zijn nog wel loofhutten j, en kinderen lopen soms 'net hun looftakken. maar de is er niet naar. weerbaar is, is opgeroepen. Jüige uitzondering vormt de in- ,ie Die is nog thuis. De oorlog immers gevoerd in de lucht en de artillerie. Vliegtuigen en 5 rijn de grote wapens. De rest 'e en staat buiten schot, en Jonge vrouwen vechten, en kinderen zijn thuis. Het ere autoverkeer dat mis- is van het' normale wordt édeels door vrouwen en meisjes Rd. Alle openbare diensten en op vrijwilligers. Opgeschoten en meisjes, meest scholie ren de handen uit de mou- Daarom is er geen gebrek aan >1, geen tekort aan voorziening, rantsoenering. Hamsteren is verboden. Men krijgt oor althans geen kans. Het qni- Ükel waarvoor ware wedlopen is batterijen: de transistors. winkels zijn open, zoals nor- Nergens staat een rij. Van pa- Is geen sprake. Een ongelofe- discipline kenmerkt Israëli's, treiliging van de burgerbevol- ook voortreffelijk. leder- toerist, kan gaan en waar hij wil. Nooit word Je bouden of moet Je papieren Ook 's nachts niet. ra de duisternis invalt (17.45 treedt de totale verduistering zaken sluiten. Alle ramen, ok< (die zoals in '40-'45 bij ons met strips zijn beplakt om versplintering bij bomaanvallen te voorkomen) worden geblindeerd. De heldere volle maan beschijnt een totaal duister land. Maar er is geen spertijd. Fa miliebezoek gaat door, bars zijn open, radio en t.v. zenden normale programma's uit. De Israëlische B.B., een uitstekende burgerwacht, is elke nacht paraat, en goed bewapend. Het zijn mannen van 4555 Jaar. Alles wat Jonger is, is nu opgeroepen. Op de meeste kruispunten buiten de bebouwde kom, staan groepjes soldaten met le gertentjes en verbindingstoestellen. Op tal van punten staan op parkeer terreinen grate kluiten gevorderde vrachtauto's gereed om gebruikt te worden zodra dat nodig is. En dag en nacht houdt de perfect georganiseerde en getrainde lucht macht de wacht. Voortdurend hoor Je (en zie Je) vliegtuigen. Ook de burgerluchtvaart gaat gewoon door. Israël kent geen spoor van angst. Wel is er verdriet, bezorgdheid, leed. Men begrijpt dat Israël een zware tijd doormaakt en men denkt na en discussieert. Maar men is ook ge kwetst. Hoe kon dit gebeuren? Waar om hebben wij ons laten verrassen en overrompelen? Waarom waren wij niet klaar om onmiddellijk in te grij pen? Het is aan alles duidelijk, dat de aanval op Grote Verzoendag een gro tere verrassing was dan men wilde weten. In feite komt dat doordat de politieke ontwikkeling van de laatste paar jaren op het punt van de de fensie enige gelijkenis kreeg met die iin Nederland. De meerderheid van het Israëlische volk bleef vóór een optimale defensie, ook al weet men dat 80 pet. van het rijksbudget aan bewapening werd uitgegeven. Maar deze „havikken" werden steeds meer op de huid gzeten door de „duiven," die in toenemende mate aandrongen op terughoudendheid, op verla ging, op matiging. En deze activiteit bleef niet zonder resultaat. De snel toenemende welvaart in Israël maak te een deel van de bevolking zorgelo- zer. De dienstplichttijd werd met een half Jaar verkort. Voor andere din gen werd meer geld uitgetrokken en thans staan nieuwe verkiezingen voor de deur. De gehele bevolking ervaart nu aan den lijve, wat het gevolg is van ver minderde defensie en verminderde paraatheid. Op straat hoor Je zeggen „Defensie kost je je geld, maar ver laging van bewapening, kost Je Je leven". Men is verbitterd over het feit dat de z.g. vredesapostelen (vooral Rusland) sinds 1970-1971 Egypte en Syrië tot de tanden be wapend en geoefend heeft, met het modernste materieel en de geraffi neerdste technieken. Daarvoor had Israël in de eerste dagen geen wissel geld. Men gaat dat zichzelf èn de we reld verwijten. Men heeft ervan ge leerd. Het hele volk is nu te wapen. Aan het front en thuis. Duizenden vechten mee, Arabieren geven bloed en toeristen (helaas gingen de mees ten weg, omdat hun familie ten on rechte angstig werd) helpen als vrijwilligers. Het wereldprobleem van de ontwa pening is in een nieuw stadium ge komen. Ontwapening blijkt niet mo gelijk als er niet tevens sprake is van absolute betrouwbaarheid, open heid, waarachtigheid. En aangezien die helaas niet bestaat, is ontwape ning gebleken een fixie te zijn meer nog: een onverantwoord risico. De Israëlische regering schijnt een staatslening te hebben uitgeschreven. Naar mij werd verteld is dit een le ning met een looptijd van 15 Jaar, op 3 pet. rente, met eerste rentebetaling na 5 Jaar. Verwacht wordt dat men inschrift naar rato van, inkomen Voor de eerste twintigduizend pond 5 pet. van twintigduizend-veertig duizend 10 pot. enz.. Daarvan moet de schade worden hersteld en de de fensie weer op peil gebracht wor den. Terwijl ik dit schrijf, ligt naast mij een tweetal publicaties waarop ik even wil wijzen. Ten eerste de Je ruzalem Post van vanmorgen, na tuurlijk volop met nieuws over de oorlog. Het valt op, dat er in de be richtgeving pro-Israëlische kleurstof zit. De vordering in de Golan staan groot opgemaakt in de krant. Over de Sinai is men minder uitvoerig Niettemin wil men reeël zijn. Alge meen wordt de krant zo gelezen, dat men begrip toont voor het feit dat het moreel van een zwaar beproefd volk overeind gehouden moet wor den. De bevolking luistert trouwens ook regelmatig naar Engelse uitzen dingen (vooral de BBC), waarin soms dingen worden gezegd die men niet voor de Israëlische radio en tv boort. En men heeft realiteitszin ge noeg om te beseffen dat de waarheid ergens in het midden ligt. Toch valt het op, dat de sraëli niet van propa ganda hoeft te leven. Daarvoor heeft de Jood teveel levenservaring en teveel meegemaakt. Een propagan distisch verhaaltje wordt snel door zien en dienovereenkomstig behan deld. Eén voorbeeld. Gisteravond Juist op de dag, waarop de oorlog in het Midden-Oosten uitbrak, zou de Leidse wethou der van Stadsontwikkeling en Verkeer, ds. A. J. Kret naas, Is raël gaan, o.m. om er een stads ontwikkeling en verkeersafwik keling te bestuderen. Door de situatie gingen hij en zijn vrouw enkele dagen later weg en van zijn oorspronkelijke plannen kwam weinig terecht. Op ons verzoek zette hij zijn indrukken op papier en dat ver haal kwam vanmorgen per luchtpost aan. was ik getuige van het feit, dat voor het eerst sinds Join Kippoer de mi nister van defensie Mosje Dajan weer voor de tv kwam. Hij is in de Golan en vecht samen met vele ho ge officieren persoonlijk mee. In vechtstenue kwam hij voor de lens, en hij maakte lachend weer enige schampere opmerkingen. Van zoiets veert het gehele volk geweldig op. Eerder was men nog het meest ge schrokken bijna alle verslaggevers hebben het gemeld van het feit dat Mevrouw Golda Meir zo ge ëmotioneerd en Mosje Dajan zo ernstig was. Daaraan nog het meest werd de ernst van de situatie afge lezen. In dit opzicht is men thans wat meer opgelucht, hoewel Golda Meir eergisteren (niet meer geëmo tioneerd, maar wel ernstig) in een bijna moederlijke toespraak haar volk voorhield dat de eindrekening die straks moet worden opgemaakt een zware zal zijn, niet zo zeer in materiële zin, maar vooral op het punt van mensenlevens. Wat dat betreft steekt de menta liteit van de Egyptenaar Sadat, die er veel soldaten voor over zegt te hebben om te laten zien dat Egyp te meetelt, schril af bij de Israëli Golda Meir, die (een vraag ontwij kend hoeveel er precies gevallen wa ren) zei dat zij zich ervan bewust was dat "elke zoon die valt het ein de betekent van een onvervang baar leven en een blijvend verdriet veroorzaakt". Het tweede papier dat naast mij ligt, is een gedrukt communiqué van het stadsbestuur van Nathanya, in het Engels gesteld met sporen van haast (onder meer druk- en spel lingsfouten). Het heet „Communiqué nummer 1", gedateerd 7 oktober en is ondertekend door de voorzitter van het „comité Noodtoestand". Het pa pier meldt dat de organisatie die no dig was om in noodsituaties te bestu ren, inmiddels gereed is; dat een hoofdkwartier is ingericht; dat de voedselvoorziening en de publieke dienstverleneing (gas, licht, water) volledig verzekerd is en dat nood voorzieningen in de maak zijn om de bevoorrading op gang te houden. Aangeraden wordt, kalm te blijven, begrip te tonen voor ongemakken (b.v. gebrek aan openbaar vervoer) en de situatie te accepteren zoals die nu eenmaal is. Een tweede communiqué is niet verschenen en het lykt ook niet noodzakelijk. Opvallend is bijvoor beeld. dat het toeristenverkeer, dat geheel stopgezet was. weer op gang komt. Gisteren werd ons door de meisjes van de hotelreceptie gezegd dat wij konden boeken voor 'n dag trip naar Caesarae, Akko en Naza reth (noordelijk gelegen) maar ook voor een trip naar Eilat per bus. En dat is, gelijk bekend, helemaal aan de zuidpunt. Van verdere trips heb ik nog niets gehoord, maar dat komt omdat wij een particuliere auto van kennissen ter beschikking hebben. Wij zijn op eigen gelegenheid naar Haifa, Akko en Nazareth gegaan in Caesarea waren wij inmiddels al ge weest. Naar Eilat gaat wij liever (nog) niet, omdat wij daarvoor nog wat moed moeten verzamelen. Mor gen, op Sabbath, gaan wij naar Na bloes. Zondag aanstaande moet ik de gehele dag kaas rijden op een bestelwagen. Van half negen tot vijf uur worden de verschillende steden afgereden om voorraad te brengen. Ik verheug mij erop, dat te kun nen doen. In Haifa zag ik gisteren dat de toegang tot het havengebied was af gezet. Aangezien het mogelijk is. vanuit de bovenstad en vanaf de berg Karmel het gehele havenbek ken en de stad zelf, plus de gehele Baai van Haifa tot aan Akko te overzien, zijn wij (ongehinderd!) naar boven gegaan en zagen wij 22 grote en klein beladen zeeschepen gereed liggen, de steven naar zeege- gereed liggen, de steven naar zee ge richt. Een klein, fel militair schip tufte ertussen door, samen met een parlevinker, terwijl wij boven op de berg raketten opgesteld zagen staan. Maar ook daar verder hetzelfde beeld: de kinderen op school, vrou wen in de auto's (ook in vrachtwa gens), stilliggende bouwwerken en 'n zeer kalme, maar zeer vastberaden bevolking. Over de stad heen was een grote industriestreek te zien. Wij zijn er door heen gereden. Op zichzelf een verhaal waard. Bijna al les lag nu stil en werd bewaakt. Voor ditmaal genoeg. Tal van an dere indrukken, zoals die van de stadsplanning en de verkeersafwik keling, waarover veel te vertellen zou zijn (juist daarvoor zou ik aanvan kelijk ook gegaan zijn!) doen nu niet terzake, al zijn ze zeer interes sant. Misschien is echter dit verhaal wel voldoende om iedereen die dit leest, ervan te overtuigen, hoe groot de verschillen kunnen zijn in één, klein land. Terwijl er op nog geen zuidelijker en nauwelijks 80 kilome ter oostelyk (respectievelijk in de Si nai en in de Golan) een loeiende oor log aan de gang is. met de grootste tankconcentraties die ooit zijn Wethouder Kret voorgekomen, wordt ervoor gezorgd dat alles hier volmaakt rustig is en dat de burgerij kan verder leven. Wie hier familie heeft of kennissen moet zich vooral niet ongerust maken. Nie mand zit hier in schuilkelders. Dat kwam alleen de eerste dag voor. Niemand heeft hier honger of dorst of gebrek. Wat men wel heeft, is zorg, en verdriet. En weinig hoop op een rechtvaardige wereldopinie in deze zaak. Ondanks alles. Dit volk, dat „vertrouwt op God de Almachti ge" en dat „vertrouwen heeft in de Israëlische defensie" (zoals het com muniqué aangeeft), vraagt om ge bed aan wie bidden kan om steun aan wie steun kan verlenen en om begrip aan wie verstand heeft. ADVERTENTIE HORLOGES De beste Wereldmerken hebben wy voor U. Seiko. Eterna, Certina. Prisma, Junghans, Citdaen, AWE-Ancre Voor f39,50 heeft U by ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vakservice. UW HORLOGER V. d. WATER Haarlemmerstraat 181 )EN De Nederlandse pop- }olden Earring zal vrijdag a.s. Stadsgehoorzaal in Leiden een agse toernee door Nederland i. Op deze toernee wordt de n Earring vergezeld door de formatie Snafu, die is samen- door Bobby Harrison, voor drummer van de bekende Procol Harum. ecl den Earring (vroeger „The Gol- ^arrings") kan zich al Jaren re- tot de topbands van ons land. ep maakte tweemaal een toer- »r Amerika, en is zojuist te- eerd van een succesvolle reeks ms in Engeland. irring, die op dit moment ho- Jtoopcijfers scoort met de LP ijjj tin" en de daarvan afkomsti- c-i „Radar love" zal naar Lei- aen met een zeer omvangrij- «ratuur. Men concerteert na- quadrafonde („vier kana- reo"). troep treedt aan in de beken- matie: Barry Hay (fluit, gi- i zang), George Kooymans en zang), Cesar Zuiderwijk I en Rinus Gerritsen (bas, en harmonica), op de foto Het concert in de Stads- aal begint vrijdagavond om s|?en. LEIDEN Aan de Leidse univer siteit lijn benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de economische ge schiedenis dr. P. W. Klein (thans gewoon hoogleraar in Rotterdam), tot gewoon hoogleraar in de sociale geneeskunde dr. F. Doeleman (hoofd van de afdeling onderwijs bij het Ned. Instituut voor Praeventieve Geneeskunde TNO-Leiden), tot ge woon hoogleraar in de biochemie dr. Ir. A. Rörsch (buitengewoon hoogle raar-Leiden). tot gewoon hoogleraar in de farmaceutische chemie dr. K. W. Gerritsma (gewoon hoogle raar in Leiden), tot buitengwoon hoogleraar in de sociale psychologie dr. H. Tajfel (hoogleraar universi teit Bristol), tot gewoon hoogleraar in de algemene sociologie dr. L. Layendecker (gewoon lector GU- Amsterdam). LEIDEN In het Academisch Ziekenhuis zijn de volgende kandi daten geslaagd voor het eindexamen ziekenverzorgster: S. A. Bode, L. G. de Gunst, W. P. HeiJmans, B. J. M. Hoogeboom, J. J. Lems, H. Ligtvoet, I. Y. Otte, P. w. M. Reijnders, P. C. Roodakkers en A. van der Zeeuw. plannen is vooruitzien gebeuren. Tijdig ingrijpen en wijzigen, dat kunt u met een goed en een goed bordeen o^l planbordKom de mogelijkheden bekijken in ons Informatiecentrum. #\ASRA-LEIDEN BV barentszslr. 23 (01700) 20342* uw gesprekspartner voor kantoorefficiency Diep in de granieten donkerte van de nieuwe autatunnel diwairs door de St. Gotthard op de grens van Zwitserland en Italië, ont moette ik Sylvia van Seroosker- ke (negentien jaar en sedert één Jaar studente in de sociologie aan de Leidse universiteit.) Zo wel Sylvia als ik was in gezel schap van een aantal buiten landse tunnelverkenners aan de Zwitserse kant en wij hadden de unieke kans gekregen het ko- kolossale werk van dichtbij te bekijken. In gele rubberpakken en met wite helmen uitgerust waren we met zijn allen in een werkers- treintje gestapt om van de stra lende oktober-zon buiten even later terecht te komen in de on heilspellende donkerte van de tunnel, die in 1978 (twee Jaar achter op schema vanwege ver zakkingen, onverwachte geologi sche hardgesteenten en overlast van water) gereed zal zijn en dan de beste en directe verbin ding voor toeristen, die het 'las tige parcours van vroeger nu niet meer behoeven te maken en regelrecht naar de zon kun nen rijden. Hoe het zyknappe Sylvia zat tegenover mij in de hobbelende en ongemakkelijke ijzeren trein toen we met een vaartje van tien kilometer per uur naar de plaats reden waar hydraulische steenboren en machtige bulldo zers bezig waren het gat te ma ken, waardoor over enkele Jaren auto's in lange files zullen sui zen. Hoe Sylvia van Serooskerke in deze contreien verzeild raak te, vertelde zij mij nadat we hadden kennis gemaakt, staan de in de blubber van het tunnel- gat. „Ik heb met mijn ouders een korte vakantie in Locarno ge maakt en omdat ik vooral geïn teresseerd ben in de sociologi sche achtergrond van het mas- sa-toerisme trok het werk aan de tunnel mij erg aan. Ik ben met de trein vanuit Locanno hierheen gereden en ik bofte dat ik net aan deze wekelijkse excursie kon deelnemen. Er is trouwens nog een Ne derlands echtpaar bij en wel 'n ingenieur met zijn bruid, die in deze streken hun wittebroodswe ken vieren" zei Sylvia en wees op een jong verliefd echt jaar, 'uk: dat in de donkerte van de tun nel de handen in elkaar gestren geld hielden. Sylvia poseerde graag voor mij toen we terug reden in de met tralies voorziene onderaard se trein en onderwijl zei zij „Als Je zo'n gigantisch werk be kijkt heb Je gewoon zin voor in genieur te gaan studeren heb erg veel respect voor deze man nen en vrouwen, die betrok ken zyn by de bouw. Maar ja. Lelden is mij toch liever dan Delft en ik blijf maar bij mijn weer in de stralende zon te zijn eigen leest". en toen we de rubberpakken Zowel Sylvia als ik was blij hadden afgelegd en de laarzen na een rit van twintig minuten met modder hadden uitgetrok ken, zijn we samen een zoet Tes- slns wijntje gaan drinken. Tekst en foto WILKO A. G. M. BERGMANS

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3