Bewoners contra bouwer ./fld-l/ck Invloed van multinationals op de ontwikkelingslanden Scholieren zwomme in 'De Overdekte WOENSDAG 17 OK STAD EN RAND LEIDERDORP Als vanavond de voetbalwedstrijd Enge landPolen op de televisie uitgezonden wordt, kunnen zeker 46 mannen in de nieuwbouwwijk Binnenhof deze wedstrijd niet aanschouwen. Zij hebben namelijk géén werkende televi- siemast. Zij zijn al 5 weken verstoken van televisie-ontvangst. Het betreft de bewoners van woningen, die gekocht zijn van de firma Noorlander B.V. te Leiderdorp en die gelegen zijn aan de Camphuysendreef, Coornhertdreef, Oltmansdreef en Gallaslaan. Deze bewoners stellen dat bij de aankoop van hun woningen van gemeentewege een aandeel in een gemeenschap pelijke antenne-inrichting is opgedrongen. Ruim een jaar geleden is deze GAI door de bouwer, de firma Noor lander, provisorisch in bedrijf ge steld. De stroomvoorziening werd verzorgd door een bouwaansluiting en is voor de bouwvakantie, in juni 1973, omgezet vvia een verlengsnoer naar het keukenstopcontact van één der bewoners. Deze provisorische aansluiting bleek toch te gevaarlijk voor iedereen: stekker en contrastek ker waren binnen bereik van kin deren. In geval van ongelukken kon de genoemde eigenaar mede-aan sprakelijk zijn. De huiseigenaren hebben op 28 augustus Jl. een verga dering belegd waarin een commissie van beheer der GAI werd benoemd. Op deze vergaderig werd ook una niem besloten deze gebrekkige stroomvoorziening via deze eige naar te verbreken. Tevens werd besloten de firma Noorlander, via een aangetekend schrijven te som meren binnen drie weken na datum in een defenitieve aansluiting te voorzien. De antenne-inrichting, wel ke dus reeds een Jaar in voorlopige vorm aanwezig is, dient door de aannemer (Noorlander) geheel be drijfsklaar aan de bewoners te wor den opgeleverd en overgedragen. Een en ander is contractueel vast gelegd. Op dit schrijven werd door Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN Eveline Johanna Manna dr v. J Bonte en M, J. J. Rljgersberg; Arendje Wil- heLmlna dr. v. P. J. Houwaart en M. C. Groen; Cornelia Maria dr v. G. J. A. M. de Graaf en A. C. M. Rageman; Johannes Laurentius Wilhelmus zn. v. J. L. van der Boog en A. M. J. van der Velde; Rudolf Chrüstiaan Aloys zn. v. C. P. C. M. Oomen en A M L. Serrarens; Tino zn. v ,T. Mieremet' en N. de Vreede. GEHUWD W. den Boer en C. C. J. Snelder. OVERLEDEN M. A. van der Linden (73) echtgenote van G. A. Langeveld; R P. van Leeu waarde (11) zoon; A. P. Schoor (52) man; J. A. Dieben (71) man; C M. M. van den Berg (13) dochter; H Bak ker (73) man; W. Hoekstra (77) ge huwd geweest met B, Peenstra- M J van der Krogt (31) man; P. van 'der Meij (84) gehuwd geweest met A A Segaar. de firma Noorlander tot op heden niet gereageerd zodat de betrokken bewoners tot op de dag van vandaag geen tv programma's kunnen ont vangen. De bewoners klagen ook dat di verse brieven naar B. en W. van Lei- derdorp en de Gemeenteraad van d'ift "veel-huizenbouwend-dorp" geen reacties heeft opgeleverd. Zij ver trouwen nu op de uitlating van Ir. Poels, gemeenteraadslid, dat hun schrijven op de eerstvolgende raads vergadering, 29 oktober .behandeld zal worden. Via dit WD-raadslid hebben de bewoners ook de reactie vernomen op hun brief van wethou der Meerburg, die ook uit de bouw wereld komt, tijdens de commissie vergadering van Openbare werken: "Het komt allemaal best in orde, als zij maar een vereniging stichten die koninklijk goedgekeurd wordt". De firma Noorlander beroept zich nota- bene op het feit, aldus de bewoners, dat zij alleen de GAI kan overdra gen aan een vereniging met rechts persoonlijkheid. Een situatie waar de gemeente blijkbaar mee instemt. Niet alleen een Gemeenschappelijke Antenueinrichting wordt ons opge drongen van gemeentewege maar ook het stichten van een vereniging, een procedure die tenminste 6 we ken vergt, gedurende welke de hui dige, TV-loze situatie nog kan voort duren. De bewoners, die moegestreden maar wel tot het einde toe willen vechten, trekken een drietal conclu sies: Ten eerste, dat er aan het toe zicht van de overheid (PTT en/of Gemeente) op GAI's wel het een en ander ontbreekt. Ten tweede, welke een machtige positie de firma Noor lander in de gemeente Leiderdorp bekleedt, hetgeen hem blijkbaar om slaat van zijn normale verplichtingen jegens de kopers van zijn huizen. Ten derde, dat enige onder ons, be woners, als de huidige toestand blijft voortdurend van plan zijn tct "bui tenparlementaire" acties over te gaan, zoals het plaatsen van een eigen TV antenne op hun eigen, duur betaalde dak. Zij vinden dat de overheid hen verplicht om kijk geld te betalen terwijl deze zelfde overheid hen geruime lange tijd on mogelijk maakt de TV programma's te ontvangen. De huizen aan de Oltmansdreef, die verstoken zijn van televisie. (Foto Jan Holvast LEIDEN Maandag en dinsdag werden in de "Overdekte" de jaar lijkse zwemwedstrijden voor scholen uit Leiden en omgeving gehouden. Maandag kwamen de scholieren van het voortgezet onderwijs in het wa ter, dinsdag was het de beurt aan de basisscholen. De Louise de Coligny-scholenge- meenschap was bij de scholen voor het voortgezet onderwijs duidelijk het sterkst en kwam zonder veel moeite in bezit van de door mede-organisa tor De Zijl/LGB beschikbaar gestelde beker. Uitslagen: meisjes t/m 14 jaar: 1) Louise de Coligny, 2) Koperwiek, 3) Stedelijk Gymnasium; jongens t/m 14 jaar: 1) Louise de Coligny, 2) Veenstreek, 3) Rembrandt meisjes boven 14 jaar: 1) Koper wiek, 2) Gymnasium, 3) Louise de Coligny jongens boven 14 Jaar: 1) MSG, 2) Louise de Coligny, 3) Instrumentma- kersschool. Dinsdagochtend waren niet minder dan 430 scholieren van de Leidse ba sisscholen naar de Overdekte getrok ken om daar de schoolzwemwedstrij- den bij te wonen. Net als de vorige dag waren het ook nu de leden van de plaatselijk zwemclubs die de toon aangaven. 3. De Zijl/LGB-beker voor de school met de meeste finaleplaat sen ging hier naar de Hartebrug- school. De klassering van de "school teams" (op elke afstand gevormd door de drie snelsten) was als volgt: LEIDEN Gaat de manier waarop multinationale ondernemingen func tioneren ten koste van de ontwikke lingslanden of werkt zij positief op de groei ervan? Met deze vraag op de achtergrond gingen gisteravond mr. A. D. Vas Nunes, directeur van Shell Nederland, drs. Huub Coppens van de VU en drs. De Graaf, assistent van dr. G. Huizer te Nijmegen in het ge bouw van Augustinus met elkaar in de strijd in een bijeenkomst van de Studentenvereniging voor Internatio nale Betrekkingen (SIB) in het ka der van de ontwikkelingsweek. Multinationale ondernemingen zijn eenvoudigweg te omschrijven als on dernemingen die een bepaald deel van haar activiteiten ontplooien bui ten de grenzen van het land waar de moedervestiging is gezeteld. Nu is de discussie die de laatste jaren over deze "multinationals" op gang is ge komen, toegespitst op de vraag of dergelijke ondernemingen door inves teringen in de ontwikkelingslanden meehelpen aan een vorm van posi tieve ontwikkeling of Juist afbreuk doen aan de gedachte dat deze lan- "telefoon 25260 Dwars Stond gisteren in de krant dat de "dwarse raad" van Leiderdorp op 20 oktober gaat vergaderen, vandaag melden we dat dat op de 29ste zal plaatsvinden. Waarom? Omdat het er gisteren verkeerd en vandaag goed in staat. Hopen we. Budo Schilderen Iedere donderdagochtend van hall tien tot half twaalf geeft me neer Dohen les in tekenen en schil deren aan ouderen in het diensten centrum Tuinstadwijk, ingang Drie Octoberstraat. Het kost twee gulden per maand. Nieuwjaar De traditionele nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur van Zoe- terwoude zal, in tegenstelling tot voorgaande Jaren in 1974 op 2 Janu ari plaatsvinden, inplaats van op 1 Janauari. De receptie wordt gehou den in het gemeentehuis van 19.30 tot 21.00 uur. Tijdens de gehouden Budobond- examens in Leiderdorp waaraan 125 deelnemers hun uiterste best deden zijn er 8 kandidaten geslaagd waar onder L. van As en R. Freke, resp. 27 en 19 Jaar oud beiden afkomstig van sportschool van Houdt te Lei derdorp. Zij mogen zeer trots zijn op het behalen van de felbegeerde swarte band. Tappelings In Oegstgeest is al sinds 10 jaar café de Roode Leeuw taplustig aan het werken. Dat feit wordt natuur lijk herdacht met een groot feest. Voor bekenden is er donderdag (mor gen dus) een „open dag" van 8 tot 10 in de avond. Jan en Rie van Rhijn heten iedereen hartelijk welkom. Kleding onder redactie van Paul Wolfswinkel m.m.v. Ronald Veeren, Wim Wirtz en Bert van Dommelen Amsterdammer (en dat verloochent zich nimmer), gaat volgende week een heuse grammofoonplaat maken, zo vertrouwde hij ons per telefoon toe. Op de plaat zullen twee nummers worden vastgelegd met de welluidende titels „De zee is mijn vriend" en „Maar als Je dan thuis komt". De heer Schut vindt een vas te begeleider in de heer P. Vijlbrief, die zeer bedreven schijnt te zijn op de accordeon. Uit het telefoongesprek met de heer Schut bleek ons overi gens dat hij over een redelijke erva ring beschikt. De heer Schut heeft namelijk niet alleen eerste prijzen behaald op concoursen, maar hij heeft ook met onze grote vaderlan der Johnny Jordaan op de planken gestaan. O ja: de heer Johnny Schut Is zanger. den het etiket van "arm" moeten verhezen. De Graaf bleek laatst genoemde mening aan te hangen. Hij verklaarde het weliswaar begrijpelijk te vinden dat de multinationale onderneming juist in de ontwikkelingslanden in vesteert. omdat daar o.m. de arbeids krachten goedkoop en de belasting tarieven relatief aantrekkelijk zijn, maar veroordeelde de manier waarop deze voordelen worden verwerkt. De Graaf noemde o.m. het voorbeeld van Philips dat vanwege de lage loonkos ten delen van bedrijfscomponenten overvloog naar Zuid-Oost-Azië en ze na enige tijd weer terugbracht zonder in de landen zelf enige economische vooruitgang te hebben geboekt. Hij zette zich ook af tegen de ma nier waarop multinationals verhinde ren dat er door hun investeringen in een ontwikkelingsland werkgelegen heid zou ontstaan voor de autochtone bevolking. Volgens hem worden veelal hoogwaardige technologische metho den gebruikt die niet zijn aangepast bij de structuren van het land, waar door er in het produktieproces wei nig arbeidskracht uit het ontwikke lingsland zelf aan te pas komt. Vas Nunes achtte het van belang dat de multinationals en het land waar de vestiging wordt opgetrokken duidelijke afspraken maken en voor waarden scheppen ten behoeve van het ontwikkelingsland. Hij benadruk te dat "als 't niet zou slagen één van hen er wel mee zou ophouden" en hij verwees daarbij de mogelijkheden die in verschillende landen zijn aange grepen om bepaalde vestigingen te nationaliseren. Vas Nunes zag als belangrijke ele menten in een weder zijdse afspraak dat beide partijen zich houden aan de voorwaarden, dat bei'den er beter van worden en dat er één of andere vorm van controle komt van de zijde van de overheid. De macht die veel al aan multinationals wordt toege kend een angstwekkende macht vond hij in gieen enkele relatie staan tot de werkelijkheid. "De multinatio nale onderneming is de sitting dug voor de regering van het land", zo stelde hij. "Er kan worden genatio naliseerd zonder dat je er iets tegen kunt doen. Voordat je je investerin gen doet heb je macht, jawel. Want dan kun je eventueel zeggen: we doen het ergens anders wel. Maar zodra de eerste paal in de grond zit ben je je macht kwijt. Daarom po neer ik de stelling dat het kleinste en zwakste land machtiger is dan een multinationale onderneming". Huub Coppens belichtte het di recte betalingsbanlanseffect in de ontwikkelingslanden in verband met de multinationals. Hij zei van oor deel te zijn dat de manier waarop kapitaal wordt ingebracht en weer uitgaat een negatief effect heeft voor het ontwikkelingsland Hij refereerde aan een studie van het Nederlands Economisch Insti tuut, waarbij voor wat betreft het Pleisters Wist u dat in elke vrachtauto met een laadvermogen van meer dan 500 kilogrammen een verbandtrom- aiel aanwezig moet zijn?. Wij niet. We lazen het dan ook in koipsblad van de Leidse politie. Toch leuk om te weten. „Andere Koers" Vorige week maakten we reeds melding van de actiegroep "Andere Koers", die zich bezighoudt met het lel van de Palestijnen in de oorlog, die momenteel woedt in het Midden Oosten. De mensen van die actie groep hebben alleen een gironummer opgegeven en geen naam, adres of telefoonnummer. Dat vonden we eigenlijk helemaal niet zo leuk. Want als Je iets in een krant wil hebben, mag Je best vertellen wie Je bent. Of niet soms? We doen heus niemand kwaad. Goed, we hebben het toch maar in de krant gezet in de hoop ver kolend dat we wel te weten zouden komen wie en wat en hoe en waar. lot nu toe zonder resultaten. Daar om vraag ik of "Andere Koers" zich bekend wil maken, zodat we wat meer informatie krijgen. Op 23 en 24 oktober a.s. organiseert de Wassenaarse afdeling van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers weer een najaarskledingbeurs in de gere formeerde Zijllaankerk. Op dinsdag 23 oktober 's middags tussen 2 uur en half 5 kunnen in goede staat ver kerende winterkledingstukken maar ook sportartikelen aan de kerk wor den afgegeven. Mantels, mantelpak ken, blouses, rokken, broeken, Japon nen, herencostuums en -jassen, kin derkleding, babykleertjes, sportkle- ding enzovoorts zijn welkom op de beurs. Dinsdagavond 23 oktober van 19 tot 21 uur is er een speciale pas en koopavond voor heren en Jongens. Woensdag wordt er verkocht van 's morgens 10 uur tot 's middags half 4. Van 4 uur tot half 5 kunnen in zenders komen afrekenen en de niet- verkochte kleding terughalen. Beschaafd De VVD afdeling Leiden heeft het plan opgevat een blaadje uit te ge ven ter bevordering ondermeer van de communicatie tussen leden, ge meenteraadsfractie en bestuur. In het eerste nummer van de eerste jaargang staan artikeltjes over de verkiezingen, de problemen van Lei den (daar kun je een heel boek mee vullen) en een liberale ambtenaren- kring. Verder enkele "roddels" uit de fractie. Al met al (zoals dat heet) een aar dig en uitermate beschaafd werkje. Wiegel, de Grote Leider van de Kleine Man, kan zeer tevreden zijn. Hoofs Boek De medewerksters van de biblio theek in Warmond hebben een groot aantal nieuwe boeken aangeschaft voor Jong en oud en hebben het uit leenlokaal weer geopend. Iedere vrijdagavond wel te verstaan. Plaatje De heer Johnny Schut, 20 jaar in Leiden woonachtig, maar van origine Wethouder Duyverman ls eên van de laatste vertegenwoordigen, van een helaas, helaas, uitstervend geslacht: dat van de mensen die nog werkelijk hoofse taal hanteren. De wethouder zelf echter is nog geens zins uitstervend, zo meldde hij van morgen aan één van onze verslagge vers, die hem ten sftadhuize tegen kwam. Hij zocht iemand die er niet bleek te zijn. "Zegt u maar tegen haar dat zij niet de politie behoefi> te bellen, bezorgd als zou ik overle den zijn", aldus de wethouder van onderwijs. Als zouden wij dat ge dacht hebben..... meisjes: 1) Hartebrugschiw Apolloschool, 3) H. Hartschool; jongens: 1) Kon. Julianaschoj Hartebrugschool, 3) Rudolf school. totale betalingsbalanseffect was ko men vast te staan dat de multina tionals in vier ontwikkelingslanden (o.a. India en Pakistan) per saldo hadden gezorgd voor een negatief beeld. Het effect van de buitenlandse investeringen in die landen bleek marginaal van geringe betekenis en cumulatief (opeenhoping) 'n belang rijke bijdrage te hebben geleverd. Ook Coppens ging dieper in op de werkloosheidssituatie in de ontwikke lingslanden, waarbij bij erop specu leerde dat het beroep dat de multi nationals deden op de binnenlandse kapitaalmarkt, o.m. een renteverho ging tot gevolg zou kunnen hebben waardoor autochtone ondernemingen genoodzaakt zouden kunnen worden hun bedrijven te sluiten. Coppens zette ook een vraagteken achter het wervingsbeleid in de ontwikkelings landen, omdat dit beleid door een kwantitatief kleine groep werd uit gestippeld, die niet het algemeen be lang in de gaten zou houden. „De ac ceptatie van buitenlandse onderne mingen is daarom nauwelijks maat gevend voor de beoordeling van de waag of het nuttig is voor het land". Coppens besloot met de opmerking dat de onderhandelingspositie van een ontwikkelingsland t.ov. de multi nationals verzwakt wordt door de economische moeilijkheden waarin dat land verkeert. Zoals ook maandagavond werd de bijeenkomst met een discussie afge sloten. Apotheken De avond en nachtdienst van dj theken in de regio Leiden waargenomen door Tot Hulp Mensheid, tel. 21060 Hooigracfo L eiden., en Apotheek Beker, üj Oegstgeest. Koord Studio Centruc voor intermengMj trekkingen, Oude Rijn 88 •- (telefoon 44000). Geopend dagen van 3 tot 11 uur n.m.,oj terdagavond en op zondar KWJ-Leiden Beweging van werkende longe- Havenplein 3. tel 21139 en 46121 formatiecentrum voor werkende)! ren Dagelijks en ook woensty donderdagavond eeopend "J Vogelasiel Anna Paulownastraat 16, Gewonde- eD uitgeputte vogel# 34687 Wetswinkeltje Juridisch adviesbureau vooi rechtskundige bijstand Adrej Volkshuls Apothekersdljk 33 Opei tijden dl., wo., do., vrij.: 10—l 79 uur nam Zevensprong vrt uur nam Dienstencentrum Noordelndpiem 2b, tel. 40483 mene informatie dagelllks ver uur voorin Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenmgs- en informatie gemeenschap Zuidwest Tel 33921 en 61944 Moeders voor moeders Actie "Moeders voor muederf gaven zuster E Janssen -Nlq Hofdljck 32 Oegstgeest 53652 Humanitas Dienstverlening Humanitas, gracht 84. Spreekuur maandag 2- nam. woensdag 9.3010.30 voora 21458 Voor weduwen en weduwnaars Nderlandse Vereniging voor WK en weduwnaars. Telefoon Lelc- viesbureau: 61112. SOS-dienst SOS-Teiefonlsche Hulpdienst (01710)-25202 Voor allen die li lijkheden verkeren berelkbasi werkdag van acht uur njn te uur v.m doorlopend ln bet wed d.w.z. van vrildag acht uur ai maandag acht uur vjn Release Hulpverleningsdienst Release: we Rijn 20a, tel 24555 Ma t/m 8-10 u nam. bovendien dinsd r 2-5 uur nam met uitzondering dagmiddag Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Aanvragen hulp beiaarden et durlg zieken an gezinsverzorging i 45 tel. 49441 (maandag 910 uur voorml Aanvragen voor naive uagcui kerkelijke opleidingsschool m zinsverzorging RUnsburgerweg i 63336 Kinderopvang Informatiebureau werl Kindercentra Lelden straat 73b (telefoon 3 dl., en vr. 9.3012 uur v.m„ 24 uur nam. KVP-AR-CH: lijst een OEGSTGEEST Na regef overleg in de afgelopen er overeenstemming bereikt KVP-A.R. en CHU met één lij te' komen bij de gemeentertii a kiezingen in mei 1974. Er is te meerderheid voor gevonden van de 310 leden dezer partijs schriftelijk hadden gen er 300 vóór en 10 tegen, hetg« ge veer neerkomt op ca, 75% totale ledental. De drie besturs dezer dagen bijeengekomen t ben een overkoepelende vorm gekozen. De samenstel de kandidatenlijst zal plaatst volgens de zg. 1-2-3-formule, nr. 1 een KVP-er zal zijn, S Antirevolutionair en nr. een Zondag 14 okt. '73 viste 'T> voorn" een wedstrijd in De werd vanuit bootjes gevist vangst was matig. 1. Th. J. Voskuil; 2. P. DuH man; 3. G. Voskuil; 4. A. I Meer; 5. S. Dubbeldeman; i Oosten; 7. J. de Hoed; 8. J wenburg Sr.; 9. G. Kijk in del 10. J. Hollebeek. De uit 1936 stammende riolering van de Groenhovenstraat ivordt de komende weken vernieuwd. Aan de Witte Singel is een "nooduitgang" gemaakt. De straat zal twee weken zijn afgesloten voor het verkeer. Op de foto van Jan Holvast zijn rioolhouuwg aan, hel mark. LEIDSCH DAGBL41 DACBLAD VOOR LEIDi EN OMSTREKEN Uitgave: LeidscD DagDiafl Witte Singel l - w.a» Postbus 64 - Giro 67055 Telefoon directie en adrnu^ tie 01710-25041 Telefoon redactie 01710-lï Hoofdredacteur Han Muitf Maandabonnement I Kwartaaisa bonnement «ifl Per Post Losse nummers Abonnementsgelden oi) «rf betaling te voldoen BH a tische overschrijving oistratle- en incasso KosUl Telefoon 01710-30500.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2