)mroepen erzorgen elf het ieuws in nacht ER WORDT STEEDS MEER GEMARTELD Dictatuur in hengelsport kost vissers geld Amnesty-International: beul wordt vakman gistrale Tsjaikowski de Rotterdammers Lezers schrijven Celstraf geeist voor kienen GP Nederland op 23 juni KOERSEN IN HILVERSUM UT Draai maar aan. Casals lig ziek Geen goodwill voor arabieren L-SDAG 17 OKTOBER 1973 VARIA PAGINA 11 lachtuitzendingen op Hilversum III zijn begonnen. De nacht van zondag op maandag verzorgd door de KRO, n de luisteraars het nog zonder nieuws doen. Dankzij het slagvaardig optreden van de AVRO was er in de ran maandag op dinsdag ieder uur nieuws over de situa- let Midden-Oosten. vooralsnog uniek worden was namelijk de be- dat de omroepen geen juden brengen in de nach- en. Wanneer het ANP zo- jn, dat het nieuwsbulletins en verzorgen, kon men van afwijken. Dit zal nog even de onderhandelingen ANP nog gaande zijn. De er meer omroepen. De VARA zoekt ook naar een mogelijkheid om de luisteraars van nieuws te voorzien en ook de NCRV en TROS zijn er over bezig. De KRO ziet niet veel in eigen nieuwsvoorzie ning. Ben woordvoerder: „Het nieuwsaanbod is in de nacht zo ge ring dat het de moeite niet loont" Presentator Frits Bloemink, die de om zelf actualiteiten eer te beurt viel de eerste nachtuit- eren in de nacht is echter zending de luchit in te sturen, heeft nadat de verschillende gemerkt dat er wel zeker vraag overeenstemming zijn naar nacht-radio is bij het publiek, net het COPRA (het col- In zij programma „In the still of Ïierleg voor programmaza- en het ANP. Van d,e zijde is echter aan de verschil - dgemachtigden toestem- zolang er nog ■nieuws is, zelf de telexen :n. 10 zette daar gisternacht iaggevers voor in. Een der van de AVRO: „Wij it een belangrijke service luisteraars, dat wij nieuws het ANP dait nog Dit wil echter niet zeg- anneer het ANP wel bul- zorgt, wij ophouden met actualiteiten" !RO wat actualiteiten be- heeft afgebeten volgen trie night", in de nacht van op maandag van 24.00 tot 02.00 uur, vroeg hij de luisteraars een leuke vertaling te verzinnen voor „Easy listening music" een veelgebezigde kreet in Hilversum die de muziek aanduidt die wordt gedraaid op PiJversum III in de nacht. De tele foon stond niet stil. Ongeveer 120 mensen belden de KRO om hun vertaling te lozen. Frits Bloemink zegt: „Aan de ant woorden van de mensen met wie ik spiak merkte ik duidelijk, dat er niet alleen mensen luisterden die aan het werk waren. De meeste mensen zaten gezellig met een glaasje wijn thiui6". Het concertseizoen is d op gang gekomen, heeft het eerste hoogte- r- m alweer achter de rug. concert, dat het Rotfcer- idd larmondsch Orkest gister- volle (deze keer wel ver dank u, mijn heer Mili- gehoorzaal gaf, voerde ingi Kit zijn orkest naar een ,i l, i we eigenlijk niet eens gekend mogen kwalifice- de spreektrant te blijven pnalige artistiek leider falige artistiek leider van pntie-Orkest: Ajax en [zijn altijd al de beste or- iderland geweest, werd met een tot in de zerkte en opzwepend ouverture van Rossini, ferwerp de beroemdste en lapper van Spanje, helaas minder geslaag- V van Mozarts Pianocon- i. Twee tegenpolen, van Renesse, die het con- als een pianosonate met I, en een Edo de waarschijnlijk een meer aangelegde pianist had orkestspel was prach- aopartij klonk zelfs gran- Kr tussen Oost en West Met. Vijfde Symfonie van waarvan we door toe- Biroyuki Iwaki bijna wa- ®hoe hij was. De uitvoe- t-art was in een agistraal, menselijkerwijs perfect. Ja, ik heb ge- de trompetten in het vier- goed inzetten, ik heb leden elders ge- ik heb ook gehoord, dat ets meer kon dan het in enkele koperfanfares ersbegeleiding, ik heb i compositorisch minder lassages gehoord. Dat l Waart: hij weet zowel minder goede ge- ®t te doen wedervaren. Een eerlijke dirigent, kom er maar eens om. Ook op een ander vlak bleek deze eigenschap: tot twee maal toe werd hoornist Pieter Gouderjaan door hem naar voren gehaald tij dens het ovationele applaus. RON HARMS. Brussel - Het martelen van politie ke gevangenen is zeker geen nieuw verschijnsel, maar er zijn op dit ge bied in onze tijd wel allerlei nieuwe methodes ontwikkeld. De beulen gaan steeds geraffineerder en we tenschappelijker te werk en omdat zij, door toedoen van de wonderen van de 'techniek, hun handen bijna niet meer vuil hoeven te maken (althans niet letterlijk), hebben zij ook steeds minder het gevoel ordi naire beulen te zijn. Bij Amnesty International, een on afhankelijke organisatie, die los van politieke bindingen ijvert voor de vrijlating van mensen die gevangen worden gehouden omdat zij hun mening hebben geuit, nam het aan tal binnenkomende klachten over het systematisch martelen van poli tieke gevangenen de laatste tijd zo danig toe, dat begin 1973 een we reldwijde campagne tegen dit ver schijnsel van start ging. De Amsterdamse hoogleraar dr P. Baehr definieerde martelen als de systematische en doelgerichte po ging iemand anders door het toe brengen van lichamelijk of geeste lijk letsel te dVitngien iets te doen dat hij anders niet zou doen. Mar tel enkan volgens hem worden be schouwd als een uitvloeisel van be paalde politieke toestanden en daarom probeert Amnesty ook die situaties te veranderen. Politieke stabiliteit in een land is alleen aan vaardbaar als zij niet gaat ten kos te van het recht op vrije menings uiting. Martelingen doen zich vol gens Baehr niet alleen in verre lan den voor ,maar ook in West-Euro pa. In Nederland en België bestaan volgens hem situaties die in ieder geval als "onderdrukking" van ge vangenen kunnen worden gekwalifi ceerd en die in bepaalde gevallen MAASTRICHT; De officier van justitie bij de rechtbank in Maas tricht, mr. Th. van der Ven, heeft voor de eerste maal, naast een hoge geldboete, gevangenisstraf geëist te gen overtreders van de wet op de kansspelen. De verdachten, een 37- Jarige caféhouder en een 32-Jarige monteur, beiden uit Geleen, zijn als organisatoren opgetreden bij het in Limburg zo populaire kienspel (of bingo). Tegen de caféhouder eiste mr. Van der Ven een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee maanden, een geldboete van f8000,- en een verbeurdverklaring van de ge luidsinstallatie, waarmee de num mers in het spel werden afgeroepen. De monteur dient volgens de officier te worden gestraft met een boete van f 6000.-. misschien zelfs met martelingen ge paard gaan. Een van de besluiten van de studie conferentie is, dat zal worden ge werkt aan de opstelling van een "anti-martelingenhandboek". De Brusselse hoogleraar dr Hueting zei dat het martelen in bepaalde lan den niet zozeer voortvloeit uit een speciale opleiding voor dit werk, maar meer het gevolg is van een algemene indoctrinatie in militaire en semi-militaire kringen. Als voor beeld haalde hij de excessen aan die zich twee jaren geleden voorde den bij de Belgische para's. Dr. Teitler uit Rotterdam zei dat het martelen in de hand wordt ge werkt door wat hij noemde "de mi litaire onmacht", van sommige be roepsmilitairen. Dergelijke mensen gaan in een moeilijke situatie, die zij niet aankunnen, snel tot het ge bruik van geweld over. Bij Amnesty komen tal vaai rap porten binnen over nieuwe, vernuf tige manieren van martelen: elek trische schokken, slaapmartelen en psychologische martelingen. Deze methoden laten vaak geen sporen na op het lichaam van het slacht offer. Uit een in 1972 opgesteld rap port blijkt dat er toen in 18 landen gebruik werd gemaakt van elektici- teit bij de verhoren. "Martelen lijkt op het ogenblik wel besmettelijk te zijn." zegt men bij Amnesty Inter national. Een verklaring zou kun nen zijn dat er snelle contacten tussen de verschillende landen mo gelijk zijn. Brazilië laat zijn beulen niet langer in de VS opleiden, maar heeft nu zelf een martelschool, Het lot van politieke gevan genen is in de meeste landen erg onzeker: in veel gevallen weten zij niet wanneer zij ooit weer vrij zullen komen en de kans is groot dat zij op een of andere manier aan martelingen zullen worden onderworpen. Amnesty Interna tional bestudeert dit probleem op het ogenblik. waar ook andere Zuidamerikaanse landen dankbaar gebruik van ma ken. Dokumentatie over de talloze mogelijkheden om te martelen is doorgaans snel beschikbaar. Höt aaintall politieke gevangenen over de hele wereld wordt bij Amnesty op het ogenblik geschat op een half miljoen. Voor de Sowjet-Unie lopen de schattingen uiteen van 5000 tot enkele honderdduizenden. Op de studieconferentie werden voorbeel den besproken van concentratie kampen die erop gericht zijn de wil van de gevangenen te breken. Hoe veel politieke gevangenen er in Chi na zijn weet niemand, evenmin is bekend of er wordt gemarteld. In donesië telt 100.000 politieke gevan genen, Portugal 25.000 en Israël een kleine 15.000, van wie er 4.000 een proces hebben gekregen en veroor deeld zijn en de overigen arbitrair Worden vastgehouden of gedepor teerd zijn. Dichter bij huis hebben de Britten in 1971 gemarteld in Ulster, maar mede door toedoen van Amnesty zijn die praktijken inmiddels afge schaft. Men kan zich ook afvragen of de leden van de Baader-Mein- hoffgroep in West-Duitsland niet worden gemarteld. Zij zitten in vol ledige afzondering opgesloten, mo gen geen letter lezen en brengen hun tijd door in totaal gesloten ruimten zonder daglicht. In Nederland en in de Scandinavi sche landen is Amnesty een vrij sterke organisatie, die al veel be kendheid geniet. In België zijn er slechts enkele honderden leden. De Belgen beschouwen het al als een grote deugd dat men in staat is zijn eigen boontjes te doppen. Daarom kunnen mensen en organi saties die zich met andermans pro blemen bemoeien hier niet zo ge makkelijk op sympathie rekenen als in ons land. Amnesty International werkt op het ogenblik in 40 landen en telt 22.000 leden. PARIJS De Grote Prijs van Ne derland prijkt ook volgend jaar weer op de kalender van de internationa le automobiel federatie. De races voor formule I wagens op Zandvoort, die meetellen voor het wereldkam pioenschap 1974 zijn vastgesteld op 23 juni. Het seizoen wordt geopend met de Grote Prijs van Argentinië op 13 januari en besloten met de races op Watkins Glen op 6 oktober. Lyon-prijs 2000 m.: l. Kasper Mac (M. Vergay) 2.51.2 1.25.6, 2. Karin W., 3. Kwant. Winn 6.30 pl. 2,40 3,60 3,- kopp 27,- trio 586,50. Fideel-prijs 2440 m: 1. I'm Happy (J. Hoejenbos) 3.28,7 1.25.5, 2. Ka- rosa H., 3. Katanja. Winn 30.20 pl. 5,90 2,90 2,- kopp 9,60. Prijs der giganten (le serie) 1600 Winn 1,90 pl 1,80 2,- kopp 6,10 trio 37.20. Prijs der giganten (2e serie) 1600 m: 1. Edo Boy (I. Olofsson) 1.18,2 2.05.2, 2. Fideel, 3. Vernet. Winn 1.20 pl 1.10 1.80 kepp 5.70. Amyotprijs 2040 m: I. Ido Hano ver (M. van Leeuwen) 1.21.4 2.46,-, 2. Geatonka, 3. Gay Rodney Winn 3,40 pl 1,70 2,- 4,- kopp 5,- trio 264,40, Felix-prijs 2920 m: 1. Kabbes du Bois (P. Petersen) 1.26.3, 4.11,9, 2. Jheronimus, 3. Indra. Winn 14.20 pl 3,- 1,90 4,20 kopp 28,10. El Hadie-prijs 2000 m: 1. Iris Vo- lo CL. Boonen) 2.46.9 1.23.5, 2. Ideal Buitenzorg, 3. Fleetwood. Winn 2.10 pl. 1.30 1.50 1.70 kopp 16.70 trio 72,-. Prijs der giganten (finale) 1600 m: 1. Fideel (G. Desoete) 2.04,5 1.17,8 2. Vernet, 3. Art Hill. Winn 16.60 pl. 3,- 4,- 1,90 kopp 52.70. Henri Buitenzorgprijs 2040 m: 1. Lolo Buitenzorg (P. Koppejan) 2.51.9 1.24.3, 2. Lord Tulpenburg, 3. Lu cie Roodnoot. Winn 8 pl. 3.40.3.- 2.90 kopp 12.20 trio 494.30. Dart Hannoverprijs 2040 m: 1. John Areta (C. Roodenrfjs) 2.50.7 1.23.7, 2. H. Bond, 3. Ina van Hovi. Winn 2.60 pl 1.70 6.20 2.70 kopp 14.80. Totalisatoromzet f 624.570,-. ADVERTENTIE Een lamp uit de,De Lichthal' mag gezien worden. 'De Lichthal' HAARLEMMERSTRAAT 293. LEIDEN tegenover de Overdekte. (Porto Rico) De be- cellist Pablo Casals iek. 96 jaar is, ligt sinds 7 ok- gevolg van een hart- fo ziekenhuis in San Juan, van het Westindische /JRico. '^enote, de 60 Jaar Jonge- Montanez, verklaarde dat es zijn opgetreden ^omst kritiek is. Het artikel in dit dagblad van gisteren betreffende het uittreden, van "De Toekomst" te Rotterdam, uit de Federatie van Hengelsport- verenigingen "Zuid-Holland", heeft ondergetekenden geenszins ver baasd. Immers: degenen die thans achter de groene tafels van de "Fe deratie" en de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken zitten "dienen" in het geheel niet! Toen op 18 Januari 1971 de overeen komst betreffende de "Federatie, Zuid-Holland" werd ondertekend, verklaarden alle toen aangesloten verenigingen akkoord te gaan met de doelstelling en de voorwaarden. Waarom werd deze Federatie des tijds opgericht? Ten eerste: om het onderlinge bekvechten van verschil lende verenigingen om een stuk wa ter, tegen te gaan. Ten tweede: om met gebundelde kracht in staat te zijn om dure percelen viswater (zo als de Kaag) coöperatief te kunnen bevissen en betalen. Ten derde: om de hengelaars (waar het hier in feite om draait) in zoveel mogelijk water, tegen de laagst mogelijke prijs te kunnen laten vis sen. Dit was het hoofduitgangspunt van de federatie Zuid-Holland als mede om met gebundelde kracht 't belang van de Federatie aan te kun nen dienen bij de autoriteiten. Toen ex-voorzitter J. Mark, plm. 6 weken geleden tijdens een hengelcon- cours de heer Th. J. F. de Braber ontmoette (lid van de "Toekomst" en oud-voorzitter) deelde deze hem mede, dat "de Toekomst" m.i.v. '74 uit de Federatie zou tredeix. Zeer onthutst nam de heer Mark dit voor kennisgeving aan. Hij heeft toen di rect informaties ingewonnen waarbij hij als reden van het uittreden van de Toekomst vernam, het dictatoria le optreden en het met voeten tre den van de statuten en de doelstel ling der Federatie door het Bestuur, alsmede het huidige Bestuur van de Hengelaarsbond voor Leiden en Om streken. De heer Mark heeft toen getracht het uittreden van "De Toe komst" te voorkomen (ofschoon hij niets meer met deze funktie uit staande had, maar slechts een stuk je levenswerk hoopte te redden), door een gesprek met de heer Kie- mel, voorzitter van de Hengelaars bond voor Leiden en Omstreken, daar hij wist waar "de schoen wrong". De heer Kiemel deelde hem mede, dat hij een uittreden ten zeer ste zou betreuren, maar de "toe- komst"nog niet zo somber inzag. Tijdens dit gesprek bleek dat de heer Kiemel wel begrip had voor de argumenten van de heer Mank maar in feite niet meer aan de touwtjes van de Hengelaarsbond trok. Op 3 mei 1973 was de laatste ledenverga dering van de Hengelaarsbond. Nota bene op 11 mei daarop volgend vond een federatievergadering plaats, te Rotterdam, waar besluiten werden genomen, die het huidige uitti*eden van de Toekomst ten gevolge hadden. Waarom heeft het huidige bestuur van de Hengelaarsbond niet op 3 mei zijn standpunt en voorstellen voor de vergadering van de Federa tie kenbaar gemaakt aan de toen aanwezige leden? Hieruit blijkt on omstotelijk dat het huidige Bestuur eigenmachtig en eigenzinnig denkt te kunnen optreden zonder eerst de leden op de hoogte te stellen van evt. beslissingen of voorstellen voor de Federatievergadering. Onze vraag is: Heeft het Bestuur van de Federatie de moeite genomen om te bemiddelen in de kwestie van de Maaslandse wateren, die de Toe komst is kwijtgeraakt? Wij weten beter en zeggen: Neen! Dit is niet gebeurd!, Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens ls. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. betalen aan de Federatie om het ver lies van de Toekomst te dekken. Ons inziens had de Federatie reeds 10.000 leden kunnen tellen, waardoor de contributie i.p.v. verhoogd, terug had kunnen worden gebracht naar f 2,- per lid. Dat de heer Van Dam voor zijn vereniging „De Leede" met plm. zijn geen schoften" kan in zoven 100 leden deze evt.-verhoging niet be- mijn sympathie zwaarlijk vindt, neemt niet weg dat het een aJ te sterke zwart/wit men- het verschil van f 1,70 maal plm. taliteit bestrijdt. Maar zo gauw de 3000 leden van Leiden e.o. voorals- schrijver enige goodwill voor de Ara- nog een forse aderlating betekent bieren voor de Hengelaarsbond voor het jaar mij foi 1974. Deze verhoging was absoluut niet nodig geweest, indien men zich simpelweg aan de statuten der Fede- Dat de heer van Dam de verho ging van de bijdrage voor de Toe komst redelijk vindt is een armza lig lachtertje! Immers, de statuten zeggen: dat indien een vereniging, over méér dan 50 leden beschikt en koninklijk is goedgekeurd, deze ver eniging in aanmerking komt als lid van de Federatie( uiteraard na bal- in de toekomst pro-rato aan de Fe- lotage). Heeft zo'n vereniging dan ?eratjf m0.et„ worden bijgedragen, nog tevens water, dat zij kan het.mlE.E.^^ate,r..heift; inbrengen in de Federatie, dan bekend dat dit vluchtelingen-vraag stuk door de Arabische landen in stand wordt gehouden met alle mid delen, terwijl dit probleem als men dit wilbinnen redelijk tijd opge lost kan worden. Als bewijs mag gel- Het stuk met de titel "Arabieren den het nu grotendeels lege kamp bij Jericho. Tevens is Israel in staat hebben wanneer gebleken vele miljoenen in zijn land op te vangen. Wie heeft de vluchte lingen-stroom doen ontstaan? Dan de moord in Deir Yassein. kweken, gaat hij voor Geen erikele moord is goed te pra ten, dus ook deze niet. Maar wel zijn Het wijzen op resolutie 242 is een historisch lachertje, want waar ha- istie had gehouden. Gaan wij" mee len. de Arabieren de grenzeloze bru- met het standpunt van de heer Van taliteit vandaan om te verwijzen Dam, dan moeten wij geloven dat er naar een VN resolutie terwijl zijzelf al het eerste VN besluit in deze si tuatie (die het ontstaan van de Is raëlische staat tot gevolg heeft) in dat alleen maar meegenomen. betaalt het meeste. Dit terwijl „De 1948 niet wensen op te volgen en di- Leede" zelf slechts beschikt over een re°t een offensieve oorlog beginnen minimaal waterarsenaal. Ook de HS.V. „Noordwijk" wil gaarne toe- niet toegelaten. Wij Juichen het zeerste toe, dat Al- pnen na een moeizame weg, einde lijk tot de Federaties is toegelaten, Het inbrengen van water is geen voorwaarde tot toetreding in de Fe- deiatie, maar moet alleen als mo gelijkheid gezien worden. Dat de heer Van Dam geen finan ciële aderlating voor de bij de Fede ratie aangesloten verenigingen wil be- wjjst zijn incompetentie. Een eenvou- maar wij kunnen niet begrijpen dig rekensommetje leert ons het vol gende. De contributie van de Federa tie is thans f25,- per lid-vereniging plus f 2,50 per lid. Voor „de Kaag" Benthuizerstraat bijv. moet een bedrag op tafel ko men van f 18.500 per Jaar. Met het drukken van Federatieboekjes en het houden van vergaderingen e.d. is .'aarlijks een bedrag van plm. f 1500, gemoeid. Dit brengt een totaal op van f 20.000,- per jaar. Na het uit treden van de Toekomst beschikt de Federatie nu over plm. 5400 leden. Dit houdt ln dat alle bij de Federa tie aangesloten verenigingen m.i.v 1-1 p'74 f 1,20 per lid méér moeten gaan om alle Israëliërs in zee te drijven. Heeft de Egyptische ambassadeur treden tot de Federatie, maar wordt bij de VN niet in de Alg. Vergade- om de een of andere duistere reden ring gezegd: „Wij zullen nooit ont kennen, dat wij deze oorlog begon nen zijn". Het is uiterst hypocriet als je een VN besluit negeert, een oorlog begint en dan als tijdens deze oorlog weer de Arabieren sinds de stichting van de eerste kibboets in 1909 bezig ge weest om zoveel mogelijk klbboetsim te vernietigen en hun bewoners te vermoorden. Het aantal van de Joodse slachtoffers zal tot 1948 een veelvoud zijn van de Arabische slachtoffers. Als voorbeeld de Arabi sche moordpartijen in 1919 en 1936, waarin gruweldaden zijn gepleegd die alle verbeelding te boven gaan. Wie begon met moorden en doet dit nog? Het is niet alleen door het "un derdog" effect dat Israël onze sym pathie heeft, maar zo er in deze si tuatie over recht en onrecht gespro ken wordt, dan is het toch wel ze ker Israël die onze steun verdient. dat een vereniging met 700 leden met een VN resolutie komt, maar dan Het, hoeft geen t>etoog' dat als de - - Arabieren in de gelegenheid zouden zijn, er nog vandaag een massa als enige inbreng aan viswater in de tegen Israël, dat men dan direct Federatie, de Industriehaven te Al- moord en brand schreeuwt omdat phen (die nauwelijks te bevissen is) ^ei door het Federatiebestuur wordt toe gelaten en de „de Toekomst" (met de grootste financiële inbreng) op een dictatoriale manier volgens ons stellen voor het vhichteltogen-vraag- mee UCS>jiihcu r 7 Dan de vlucht» Hoe kunnen f. Arabieren Israel verantwoordelijk stuk, als deze vluchtelingen er zijn gekomen doordat de Arabieren in 1948 een oorlog beginnen. Dat is net zo krankzinnig als dat Duitsland de ook wel uit zijn succes. Van zijn oud-bestuursleden geallieerden verantwoordelijk stelt Hengelaarsbond voor voor alle narigheid in de tweede we- Leiden en omstreken reldoorlog. Tevens is het nu wel algemeen en Federatie Zuid-Holland. ties die Palestijnse moordenaars in de afgelopen Jaren hebben bedre ven. Laten wij hopen en bidden dat in deze streek de vrede zeer snel mag komen, zodat er niet nog meer sol daten nutteloos zullen sneuvelen. Jood noch Arabier. M. C. WOLTERS, 3 Oktoberstraat 35a, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11