enry Kissinger aarschuwt ie Sowjet-Unie hoofdrolspelers in de oorlog in het Midden-Oosten Dagboeken van Goehhels op boekenmarkt in vogelvlucht 'n vogelvlucht (ermolen ige oorlog Scherpe aanval op Sacharow lG 13 OKTOBER 1973 BUITENLAND PAGINA 9 'N ier Golda Meir Israël m ter bewogen leven op 3 begonnen in de Russi- Kiew als dochter van eman. Zij heeft al als joms meegemaakt. In r eer de het gezin naar aar Milwaukee. In die Denver liggen Golda's n. Zij werd onderwijze- rkte later in een bïblio- sloot zich aan bij de u, ^-zionistische bewe- 1917 huwde zij Morris migreerde naar Pales- )ot zich bij een kibboets eeft een grote rol ge- de PoAestijnse en, na i" ïëlische politiek. Van »-|'£5 is zij minister van ise zaken geweest. Sinds J1969 is zij premier. Mosje Dajan, de huidige Is raëlische minister van defensie, is in 1915 in de kibboets Dagania in het noorden van Israël gebo ren. Wegens verzet tegen het Britse bestuur werd hij gevangen genomen, maar in de Tweede We reldoorlog vrijgelaten. Bij een in vasie van geallieerde troepen te gen Syrië verloor hij toen een oog. In de oorlog van 1948 van Israël tegen de Arabische buren streed hij in Negeb en bij de ver dediging van Jeruzalem. Van 1953 tot 1958 was hij vervolgens stafchef van het Israëlische leger. TJit protest tegen de gedwongen ontruiming van gebieden, die in 1956 waren bezet, vroeg hij verlof. Later was hij minister van land bouw, terwijl hij vlak voor de zesdaagse oorlog van 1967 de post van defensie kreeg. President Amoar Sadat van Egypte is de opvolger van Nasser na diens dood in september 1970. In 1952 maakt hij deel uit van de groep Vrije Officieren, die het be wind van koning Faroek omver wierpen. Anwar Sadat maakte toen al eerste het slagen van. de revolutie via de radio bekend aan het volk. De Egyptische president is voor de tweede keer gehuwd. Zijn vrouw Jihan is een half En gelse, half Egyptische. Hij stond voor de moeilijke taak de grootste leider sinds Mohammed, Abdoel Nasser, op te volgen. Sadat heeft in de laatste twee jaar zijn volk herhaaldelijk beloofd ten strijde te trekken tegen Israël, maar wist steeds door andere gebeurtenissen de oorlog uit te stellen. De 43-jarige Saab Eddin Sharli, de stafchef van het Egyp tische leger heeft een snelle car rière gemaakt en staat bekend als een van de grootste strategen van de Arabische militairen. Hij is de opvolger van Abdoel Monein Riad, die tijdens de beschietingen aan het Suezkanaal na de zes daagse oorlog om het leven kwam en Achmed Sadek, die in de ge vangenis zit, verdacht van een poging tot een staatsgreep. Voor zijn benoeming tot chef-staf van het Egyptische leger was Sharli vertegenwoordiger van het Ver enigd Arabische Commando bij de Arabische Liga. De 58-jarige Mohammed El Zayyad werd na de zesdaagse oor log door Nasser benoemd tot re geringswoordvoerder met de spe ciale opdracht de Egyptische po litiek aan het Westen duidelijk te maken. Hij werd tevens minis ter van staat voor voorlichting. Zayyad organiseerde als eerste wekelijkse persconferenties. In 1969 leidde hij de Egyptische de legatie in de VN. Tijdens de be langrijke kabinetsverandering in september 1972 volgde hij de pro- Russische minister van Buiten landse Zaken Moerad Ghaleb op na het vertrek van de Russen uit Egypte. Had toen ook weer de taak een diplomatiek offensief te ontwikkelen om een oplossing in het Midden-Oosten te bereiken. Koning Hoessein van Jorda nië regeert nu al langer dan enig heerser in het Midden-Oosten. Is tevens opperbevelhebber van het leger. Na de burgeroorlog in Jor danië in 1970 stond hij geïsoleerd in de Arabische wereld, maar ver zoende zich enkele weken geleden met Syrië en Egypte. Verklaarde twee maanden geleden alleen met de Arabieren mee te strijden te gen Israël als er tenminste vijftig procent kans bestaat dat de Ara bieren de overwinning zouden be halen. Hij venuierf zich grote be kendheid door het aantal aansla gen dat in de loop der jaren op hem werd gepleegd. Is voor de derde keer gehuwd en heeft vijf kinderen. Na 1970 "erfvijand" van de Palestijnse commandobewe ging. Hafas el-Assad is sinds 1970 president van Syrië na het om verwerpen van het bewind van 'dr. Noereddin Atessi, die nu in de gevangenis in Damascus zit. Als commandant van de luchtmacht speelde Hafas Assad een grote rol in de burgeroorlog in september 1970 in Jordanië, toen Noereddin, parijleider Salah Jedid en pre mier Joesef Zayyen Syrische tanks naar Jordanië stuurden om de Palestijnen te helpen het be wind van Hoessein te vernietigen. Assad weigerde toen zijn lucht macht in te zetten om de Syriërs en Palestijnse troepen in de lucht te dekken. Hij voerde na zijn staatsgreep een in verhouding ge matigder bewind en verzoende zich onlangs evenals Sadat met Hoessein. \\penleveranties aan Miclden-Oosten J NGTON Minister van Buitenlandse Zaken dr. Henry Kissinger heeft de Jnie gewaarschuwd dat Washington krachtig stelling zal nemen wanneer de Rus- ïvoorrading van Syrië en Egypte een punt van „onverantwoordelijkheid" bereikt, i zei niet wat de maatstaf voor deze onverantwoordelijkheid" is, maar men an dat dit punt bereikt wordt wanneer de Arabieren van Russische straaljagers voorzien, waardoor er een wending zou kunnen komen in het verloop van de oorlogsontwikkelingen. persconferentie in het der geval „gematigd" vond en dat irtment zei Kissinger dat het punt waarop het toelaatbaar ad was ver de houding maximum werd overschreden nog den-Oosten •Iet-Unie ten aanzien van niet bereikt was. Washington in het Midden-Oosten. Hij zodanig dat ze een blijvende oplos sing van het probeem in het Mid- mogelijk maakten, had geen concrete voorstellen gedaan in de Verenigde (Van onze correspondent in Bonn) FRANKFURT Bankier Fran cois Genoud uit Laussanne beheert namens de nabestaanden van Jo seph Goebbels de literaire erfenis van Hitlers propaganda-minister en hij doet dat uit volle overtuiging en naar hy zegt piëteit. Hij maakt dat onthutsend duidelijk tijdens een persconferentie in de kantlijn van de 25ste Frankfurter Buchemesse. Die samenkomst is belegd door de Ham burger uitgeverij Hoffmann Cam- stelling gelden en dat niet geh ten onrechte. Want tegen een ach tergrond van verbijsterd gemompel van de Journalisten zingt Francois Genoud uit Laussanne een loflied op Goebbels. „Hij is een groot man, die zichzelf in zijn werk goed verdedigt, daarom huoden wij er aan vast. dat alles wordt geopenbaard". Het lijkt even op een lugubere grap, maar dat is dan toch een misverstand. Want „Goebbels is een grte geest met ster ke karaktereigenschappen een pe dezelfde waar byna anderhalve éénmalige verschijning uit een tiid PP11W trplpripn rip 1r»n«rp TTpiririph T-Toii- eeuw geleden de Jonge Heinrich Hei ne zijn gedichten en reisbeschrijvin gen liet verschijnen. Niet van de Joodse Heine is nu sprake, maar van de anti-joodse Goebbels, wiens 16.000 dagboekbla den (1925 tot 1945) na veel omzwer- waarin Je nog trots kon zyn op Duitsland". Herr Knaus kijkt bij deze ontboe zeming wat beklemd, evenals de Jeugdige historici Fridrich Kaber- mann, die het werk zal verzorgen. Zij haasten zich dan ook te verzeke rt hy voorlopig minder Wanneer dat wel gebeurt, zei mi- ™es«^Snïer omdat or «Sa mrironRo Dnrriroho nister Kissineer. zullen wii niet. zei Kissinger, ornaat er geen Gekende aan de Russische nister Kissinger, „zullen wy niet itbrag dan aan de oproep aarzelen een krachtige houding aan overeensteming over welk voorstel -n aan ae oproep ri«n ^ïr mmrelitv wm ou tot andere Arabische te nemen". Hij scheen daarmee aan zich in de strijd te men- te geven dat de nog maar pas be- oproepen, zei Kissinger, reikte ontspanning tussen Oost en t behulpzaam". West dan gevaar zou lopen, en dat lichtbrug betreft zei Kis- de Verenigde Staten zich dan ge- t de Verenigde Staten de noodzaakt zou kunnen voelen om Is- m wapens tot nog toe wel- raël van nieuw bescheiden, maar in ie- voorzien. Op het Londense vliegveld Heathrow komen op dit moment zeer veel Canadese en Amerikaanse vrijwilligers aan op door reis naar Tel Aviv om Israël steun te bieden in de oorlog in het Midden-Oosten. Deze Canadees ziet kans een hazeslaapje te doen op de vloer van de doorgangshal. vingen in fotokopie boven water zijn ren? dat de machtige beheerder van gekomen en die door Hoffmann Goebbels' erfgoed niet beoogt zijn in- Campe in het najaar van 1975 eerst vloed aan te wenden op de saimen- in beknopte vorm zal worden uitge geven. Daarna verschijnt ten behoeve van bibliotheken en historici het ge hele posthume oeuvre van de nazi agitator, „opdat iedereen zal kunnen vaststellen, dat die eerste bundel de bladen onverkort in het licht persoonlijkheid van Goebbels Juist geven, heeft geschetst", aldus uitgeverij- directeur Alfred Knaus. Die verklaring moet ook als gerust stelling van het boek, iets wat gezien mans Goebbels-verering licht tot eenzijdigheid zou kunnen leiden. Vandaar dan ook het oogmerk om in een verdere toekomst de dagboek- te Hei zei verder dat Washington niet over inlichtingen beschikte dat Mos kou van tevoren op de hoogte was geweest van de Arabische aanval, noch waren er bewijzen dat de Sow- J et-leiders de oorlog hadden aange- ïllrovi moedigd. Volgens de tussen presi- UJVUll dent Nixon en de Russische partij leider Brezjnew gemaakte afspraken J_,c omgeslagen zouden Washington en Moskou el- ÜTOolen „Cap de la Ha- too* to geval van voorkennis op de Wat zijn eigenlijk de motieven van Egypte en Syrië geweest om Israël aan te vallen? Was de sfeer van ma tiging, die sommigen de laatste tijd aan Arabische zijde meenden op te merken, slechts een rookgordijn? Nee, zegt de Londense „Times", want een bepaalde groep om de invloed te keren van Saoedi-Arabië, dat zoals men weet in de Egyptische politiek een belangrijker plaats is gaan innemen dan voorheen. Presi- olieleverantie af te snijden, waar door in de Westerse wereld een zeer ernstige energiecrisis zou ontstaan. De hierboven genoemde opvattin- Hier ligt ook de reden, dat Israël zich gen van de „Times" en de „New op het ogenblik in het bijzonder te- DDR Een ongeretoucheerde Goebbels dus opgdolven uit de 16.000 dag boekbladen, die de Duitse schrijver- Joumalist Erwin Fischer na drie jaar avontuurlijke omzwervingen langs staatsarchieven in Oost-Europa ten' langen leste in handen heeft gekre gen. Fischer vertelt daarover nogal vaag en fragmentarisch. Niet geheel 1 duidelijk wordt hoe de documenten, die zich vooral in Russische legerar- als de Arabieren thans niet de bar- chieven bevonden, tenslotte in de rière maar het eigen grondgebied \an Oostduitse DDR zijn opgedoken en Israël zouden zijn binnengevallen, wat de machthebbers daar mag heb- ben bewogen fotokopieën van de bla den, in totaal 68 kilogram, in Fi- feen gezonken. Er zou- twaalf man in de bag- opgesloten zitten. ers ls vernomen dat zij de opgegeven hen nog te Wden. Na half drie in de rtken zy geen klopsignalen *>rd en als teken van rouw ide vlag op hun schip half- ingen. de offensieve bedoelingen niet onder hoogte stellen en hun invloed aan- stoelen en banken gestoken. Zover- ook in het recente verleden werden Libische collega Gaddafi. Om een tegenwicht te scheppen keerde hij zich steeds meer tot Koning Feisal. dent Sadat is niet erg gediend van York Times" (terecht spreken Evans gen Syrië richt: de strijdkrachten schers handen te spelen de opdringerige vriendschap van zijn en Novak van wenden om de strijd te voorkomen. Het streven, zei Kissinger, was nu om de vijandigheden zo spoedig mo gelijk tot een eind te brengen, en klaarde Syrië, dat een compromis met Israël niet mogelijk was en „dat door geweld zou worden teruggeno men wat Israël met geweld had ver overd". Van Egyptische zijde kwam een soortgelijke verklaring, met de toevoeging, dat de Arabieren zich gereed moesten houden voor „een Machiavellistische, politiek) lijken te fantastisch om waar te zijn. Boven dien is die vraag of „het zwaaien met het olie-zwaard" wel zoveel re- dus gaat het Londense blad verder, sultaat zal opleveren als sommigen Egypte en Syrië was de Israëlische „dat de beide leiders (van Egypte en denken. Het Westen zou zich immers winst van 1967 te egaliseren of in- Syrië) hun besluit om ten strijde te trekken tegen beter weten in heb- „Het zou wel eens kunnen zijn", ben genomen. Ze kunnen gedacht toch op olie zijn aangewezen, dan hebben, dat een militaire overwin- zouden de Arabische producenten ning hoe onwaarschijnlijk ook rechtstreekse onderhandelingen ge heel teniet te doen. Van Israëlische zulke kolossale kapitalen ontvangen, zyde wordt juist onderstreept, totale confrontatie". Ten onrechte him positie ten goede zou komen en dat zij er geen raad mee zouden het die winst van 1967 onmogelijk beschouwden Westerse commenta tors deze uitlatingen als Arabische retoriek en in elk geval niet bedoeld voor korte termijn. Zy vergaten tevens, zo kan men aan deze citaten uit de „Times" toevoegen, dat pre sident Sadat in maart J.l. verklaar de in al zijn plannen naar vrede te MOSKOU Het ideologisch orgaan De groot-moefti van de van de Sowjetrussisohe communis- joskee in Cairo, die geldt tische partij „Kommunist", heeft de 'atlcaan" van de Islam, regime-kritische geleerde Sacharow streven. Maar wat betekende „vrede" r-d de „Jihad", of heilige ervan beschuldigd een vijand van voor Sadat? Ten overvloede is nu 6fa Israël geproclameerd, het socialisme en van de internatio- ^1 van de oudste mos- nale ontspanning te zijn. verkondigde de groot aanwezigheid van de de beschuldiging kennelijk zo ern- Ice-president Hoessein stig dat het er gisteren een tiende- „Wij verkaren van hier- lige serie aan wijdde. In buitenland se oorlog". se kringen spreekt men van de tot duizenden gelovigen, die dusver scherpste aanval op de Rus set vrijdagse gebed had- sissche dissident. Aangenomen wordt ®eld in de moskee en de dat zij van de top van de communis me straten, brak een mi- tische partij afkomt. gejuich uit. „Kommunist" verwijt Sacharow las te - dat een nederlaag hun opponenten weten. Dit neemt niet weg, dat de kan missen, omdat die gebieden een (zowel in hun eigen landen als in Westelijke wereld op korte termijn bufferstaat vormen tegen aanvallen de Arabische wereld als geheel) mo- wei degelijk in een moeilijke positie van Arabische zijde. Hier kan de gelijk zou overtuigen, dat militaire kan geraiken, die haa/r zou kunnen actie, althans op korte termijn, nut- noodzaken Israël te laten vallen, teloos zou zijn. President Sadat zou Hoe dit ook zij, Israël vecht weer 1967, de eerste klap heeft uitgedeeld, in de afgelopen maanden verklaard eens voor zijn bestaan. Militair is hebben, dat een nieuwe verplette- het zwakker dan zijn Arabische te rende nederlaag voor Egypte nood- gemstanders, maar kwalitatief zyn de Wel kan men wijzen op de moeilijke „„i.nUii. J -- m keuze voor Koning Hoessein van Israël^ dan de Egyptische. In feite zeker nog komen. Hoeveel? Dat is nog niet bekend, maar wel weet hij, dat de dagboekbladen volstrekt authentiek zijn, iets wat historicus Kabermann bevestigt. Waarom de Sowjet-Unie zelf het dagboek niet die winst (voor hen: verliesi zonder heeft gepubliceerd? Kabermann- Jk kan me die terughoudendheid wel voorstellen. Goebbels geeft een zeer agressieve visie op het bolsjewisme en de toestanden, die de Duitsers in Rusland hebben aangetroffen Goebbels' dagboek: een eerherstel volgens beheerder Genoud, een histo rische vervollediging volgens Knaus en Kabermann. Dertig Jaar na Goeb bels' zelfmoord zal zijn werk veel stof doen opwaaien. zakelijk was om de Arabische wereld Israëlische strijdkrachten aanzienlijk als door een schok ertoe te brengen haar macht als olieproducent tegen beter. Het gevaar is echter, dat de Jordanië, van wie Egypte en Syrië grotere kwantiteit aan Arabisch zijde verwachten, dat hij zich eveneens in meine Zeitung" dezer dagen, niet om „de vierde oorlog" tussen Israël en zijn buren, maar om een nieuwe veldtocht in de sinds 1948 voortdu rende Joods-Arabische worsteling en om een nieuwe schakel in een lange kelijk is, dat de columnisten Evans keten van tegenstellingen. Blijft de vraag, wat de Egyptische en Syri- het Westen te gebruiken. Als dat op langere termijn steeds zwaarder de strijd zal werpen, wat voor Israël zijn berekening is geweest", zegt de gaat wegen. Israël moet dus opschie- een enorme verzwaring van de oor- „Times", „zou hij wel schade kunnen ten. Bovendien moet het rekening logsdruk zou betekenen. Typerend is toebrengen aan het Westen, maar houden met grenzen, die veel langer de houding van de Libische leider hij zou dat dan ook doen aan zijn zijn dan die van 1967. Intussen heeft Gaddafi, die, al heeft hy Hoessein eigen land en mogelyk aan de rest deze aanval op Israël weer eens van de Arabische wereld". Opmer- ^elke mohammedaan een heftige kritiek is Sacharows theorie tot het paradijs, als over een toenadering tussen oost en m de strijd» west. sche leiders bezield heeft de vechtshandelingen nü te beginnen. De „Times" oppert de merkwaardige veronderstelling, dat het gaat om een laatste wanhopige poging van voor een lafaard uitgemaakt, zo slim is zelf liever op een afstand te blij ven. Bovendiien houdt hij wellicht rekening met de kans, dat Sadat na een Egyptische nederlaag ten val na gezien, een noodzakelijk voorterrein komt. waarna hijzelf de macht over en Novak in een artikel in de „New veroverde gebieden) onmisbaar zijn York Times" tot een soortgelijke De veroverde gebieden zijn, militair veronderstelling zijn gekomen een nederlaag zou in de Arabische en de Israëlische neiging om die als- wereld een anti-Westerse woede ont- nog af te staan zal nu wel tot het staan, die het pro-Amerikaanse Sa- nulpunt zijn gedaald. Men stelle zich oedi-Arabië ertoe zou brengen de eens voor hoe de toestand zou zijn President Generaal Peron (78) is gisteren voor de derde maal als president van Argentinië beëdigd. Hij legde de eed af tijdens een korte plechtigheid in het parlement. Van meer dan honderd landen wa ren vertegenwoordigers aanwezig. Baantje De drie Filippijnse jongens, die donderdag een toestel van de Filippijnse Luchtvaartmaat schappij kaapten, krijgen een baan tje bij deze maatschappij. De direc teur van de luchtvaartmaatschappij, Toda, die donderdag als gijzelaar diende in ruil voor de vrijlating van de passagiers, heeft d.e Jongens een baantje beloofd.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9