Muider- Wordt <lot" boerderij iraatjes Kweeklust permanent verblijf? jan loket vermijden «ÏIEUWE WIJKVERENIGING START MET GROOT ENTHOUSIASME jOI: 50-jarige oiderwijsgigant Chef-secretaris Leger des Heils ccommodatie Zee van ruimte ATERPAG 13 OKTOBER 1973 LEIDEN KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden HDEN „Wat wij willen? Een joel. We willen een beter con- tussen de bewoners onderling, rillen de buurt, de wijk leefbaar en, de mensen moeten zich uit ien spreken." in het woord voorzitter Rob de j (30) van de op 5 september richte wijkvereniging „Het Mui- lot". Een Jonge vereniging, die in tegenstelling tot bestaande Disaties op dit gebied, anders en er wil opstellen. ijle, voor de buitenkant hebben een bestuur. Daar hebben we iiyk de pest aan, want iedereen Bd is, of wil worden, is net zo ngrijk als wij. Maar Ja, wij heb- het initiatief genomen". „Het Muiderslot", een wijkvereni ging, die voor de bewoners van het hele Morskwartier, behalve de zo genaamde „Juwelenwijk", die een eigen wijkvereniging heeft. De grens loopt dus in het midden van de dr. Lelylaan en gaat van daar langs de Storm Buysingstraat om vervolgens langs de Cruquiuslaan te lopen naar het punt van samenkomst van de Lage Morsweg en de Haagse Schouw- weg. De noordelijke grens is de dr. Plesmanlaan en de oostelijke spoor baan tot het dr. Lelyviaduct, zo leert ons het boekje dat de bewoners van de wijk in handen hebben gekregen. Een leuk en duidelijk geheel, dat veel informatie verschaft. Tot op dit moment hebben zich al 446 volwassenen en 184 kinderen zich als lid van de vereniging opgegeven. Drie weken geleden zijn ze begon nen. Een van de belangrijkste dingen, die in het vaandel van „Het Muider slot" staat is het sociale contact. Met de Gemeentelijke Sociale Dienst is contact opgenomen, in verband met de opvang van bejaarden (zo'n 40% in de wijk is bejaard), de eenzamen enz. Ook wil men wat doen aan leeg staande kamers, om die te verhuren aan studenten en werkende Jonge ren. Rob de Vries: Er is veel geestelijke nood, we moeten het hier leefbaar maken, de mensen moeten zich kun nen uitspreken, ze kunnen en willen Door Paül Wolfswinkel 7oto Jan Holvast hun nood niet aan een loketje ver tellen". Wijk 61 heet het in ambtelijke taal. „Belachelijk is dat. Hier wonen mensen, geen nummers". Er zijn 1456 woningen, daar komen binnenkort nog 600 bij, plus een be jaardenflat. In totaal zullen er zo'n 6 a 7000 mensen komen te wonen. Wat „Het Muiderslot" verder wil is ondermeer een buurtcafé, en op vangmogelijkheden voor buitenland se werknemers. Het resultaat tot nu toe geboekt: een telefooncel, waarnaast zeer bin nenkort een brievenbus wordt ge plaatst, op de Jacob Catslaan. Er zijn onderhandelingen gaande met de NZH over een nieuwe buslijn en het wijkcomité denkt er ook aan stappen te ondernemen een hulp postkantoor in de wijk te krijgen. „Weet Je", zegt Rob de Vries, „de mensen die hier in de flat wonen Muiderkring) hebben last van ge luidshinder. Zeker op de eerste ver diepingen. Nu kunnen ze huurver- laging aanvragen om die reden. Dat weten de meesten helemaal niet. We hebben al een brief erover naar Den Haag gestuurd en wachten nu op antwoord". „Wij treden naar buiten, maar de mensen moeten eigenlijk bij ons naar binnen treden om samen wat te kunnen doen". Het eerste grote gebeuren, dat zal worden georganiseerd is het sinter klaasfeest voor de kinderen en een kerstmiddag voor de bejaarden. Tevreden over het gebruik van een van de voetbalvelden van het uni versitair sportcomplex, plannen ma kend voor een apotheek en een win kelcentrum („Wat hebben we hier nu aan winkels? Niets toch? We zijn toch geen achtergebleven gebied?") belooft „Het Muiderslot" met onge kend groot enthousiasme en erg seri euze gezichten iets groots te wor den. Een paar dagen later belde Rob de Vries op om te vertellen dat er druk overleg gaande is om boerderij „Kweeklust" ook in de activiteiten te betrekken. De plannen bestaan om er een permanent verblijf van te maken en er ook een kinderboerderij aan te verbinden. Dat is erg goed voor de kinderen, ze hebben hier eigenlijk helemaal niks". Zeer tevreden is hij ook over de medewerking van Het Motorhuis. Geheel pro deo wordt iedere don derdagavond de kantine afgestaan voor de vergaderingen, die er wor den gehouden. Telefoon van de wijkvereniging: 61891. AMSTERDAM De internationa le leider van het Leger des Heils, ge neraal Erik Wickberg, heeft kolonel C. A. Verwaal met ingang van 2 no vember aangesteld tot chef-secreta ris van het Nederlandse territorium. Hij volgt dan kolonel L. Nijman op, die op die datum pensioengerechtigd wordt. Kol. Verwaal werd in 1938 officier van het Leger des Heils, hij werkte in korpsafdelingen, was de nationale Jeugdleider van het Leger des Heils in Nederland en voorts enkele Jaren hoofd van de kweekschool. De laatste tien Jaar was hij financieel secretaris van het leger in Nederland. Als chef-secretaris zal kolonel Ver waal tweede in bevel zijn over het gehele werk van het Leger des Heils in Nederland. DERDORP Toen de nu 73-jarige Isaac Jacobus is op 13 fabruari 1923 naar de Kamer van Koophandel ite om zijn „Instituut voor Economische Wetenschap- in het handelsregister te laten inschrijven, kon hij welijks bevroeden dat hij daarmee de basis legde voor nu de grootste instelling in ons land mag worden ge- md op het gebied van schriftelijk onderwijs: de Leidse lerwijsinstellingen. nog Jonge instituut voor de «nische wetenschappen was ankelijk sobertjes vam opzet erd alleen opgeleid voor de akte houden MO maar de toege- methode van ondierwijs was die tjjd geheel nieuw: schrifte- lessen, aangevuld met een delinge toelichting en een spe- examentraining. t bleek al spoedig dat het insti- daar zijn kracht aan ontleende, s meer mensen zagen in er ook met schriftelijk onderwijs Ie examenresultaten waren te ten. Na korte tijd kwam er dan een tweede opleiding bij voor 10-akte Staathuishoudkunde en Istiek en bijna tegelijkertijd de naam van het instituut ver- ïd in „Instituut voor Handels- Bschappen". voorspoedige ontwikkeling van instituut had uiteraard ook de >lgen voor de accommoda- de aanvankelijke behuizing in eeg moest dan ook in 1927 den opgeheven. Een nieuw onder- werd gevonden in een pand op bek van de Johan de Wittstraat ie Rijinsburgerweg, waar de ont ging zich onverminderd voort en de onderwijsactiviteiten zich "spiegelden in de uitbreiding van ^Mt/al panden dat het instituut Ter gelegenheid van het vijf- fejarig bestaan van de Leidse toderwjjsinstellingen wordt a.s. bensdag in het Nederlands toifresgcbouw te Den Haag een "igres gehouden met als the- "Schriftelijk Onderwijs en ïlerne Democratisering". Bet congres zal worden ge- Knd door dr. J. A. van Keme- atie, minister van Onderwijs en 'denschappen, en zal onder torntterschap staan van dr. H. Veringa. Verwacht wordt 1 M'n 500 belangstellenden uit 'wereld van het onderwijs en Jtibjfsleven dit congres zullen #*onen. het congres zullen lezingen örden gehouden door dr. Ho- *r Kempfer, Ed. D., directeur het Institute for Indepen- fQt Study, Inc., Heston. Vir- 11113 (V.S.), dr. I G. Hawkridge 10 de open universiteit en het i ite of Educational Tech- WoSy In Bletchley (Engeland) in de loop der Jaren aan de Rijns- burgerweg had1 betrokken. De nieuwe opleidingen die op het gebied van de handelscorresponden tie en de LO- en MO-akten Talen werden uitgebracht vereisten een ge heel andere aanpak en daarom werd een nieuw instituut opgericht dat zich uitsluitend met deze nieuwe op leidingen zou bezighouden: het Ne- derlandsch College voor Algemene President-directeur R. Sloos van de Leidse Onderwijsinstellin gen over: Aanspreekbaarheid van sociaal- zwakkere groepen voor het schrif telijk onderwijs. „Dat blijft een moeilijk vraagstuk. Je vindt dat ook terug bij andere vormen van onderwijs. Bij deze mensen ont breekt vgak de motivering, terwijl ze zich soms ook bewust afsluiten. Hier doet zich dezelfde vraag voor als bij de ontwikkelingslanden namelijk hoe deze mensen te ont wikkelen". Gratis onderioijs. „Ik vind gra tis onderwijs niet juist. Wat dat betreft spreekt het profijtbegin sel mij wel een beetje aan. Het ligt natuurlijk anders bij het la ger onderwijs, en eventueel het voortgezet onderwijs. Maar wan neer mensen gaan studeren aan een universiteit of een hogeschool dan verdienen ze later een be hoorlijk salaris en daarom vind ik dat ze best voor hun studie mogen betalen". Invloed van de bedrijven op het onderwijs. „Ik geloof wel dat die er nog is. Maar ik weet niet hoe veel bedrijven, dat kan ik niet aangeven. Aan de andere kant kan ik me voorstellen dat de be drijven belang hebben om goed opgeleid personeel te hebben. Het ligt namelijk heel eenvoudig: dat bedrijf moet blijven bestaan. De bedrijven zijn trouioens ook bezig om het studeren bij hun perso neel te stimuleren. En daar zit toch wel iets positiefs in". StudieQieiidlin'g. Onder diiit ooilege res sorteerden opleidingen op velerlei gebied: techniek, landbouw, speci fieke vakopleidingen, reclame en al gemene ontwikkeling. De voortdu rende groei die bedde instituten door maakten leidde tenslotte in 1941 tot een organisatorische samenvoeging onder één naam: de Leidsche On derwijsinstellingen. De oorlogsjaren riepen aan de voorspoedige groei van de LOI een abrupt halt toe en na de bevrijding moest vrijwel helemaal opnieuw wor den begonnen. Het cursuspakket werd groter dan het ooit was ge weest. In 1946 verzorgde de LOI 146 cursussen en in die tijd nam het aantal cursisten soms met dertig procent per jaar toe. Daartoe genoodzaakt door de toe nemende vraag naar gespecialiseerde kennis, brachten de LOI haar oplei dingspakket onder bij een aantal ge specialiseerde scholen, die toen all deel uitmaakten van het LOI-gigant. Aan elk van deze scholen werd een eigen wetenschappelijke staf verbon den die zich o.m. bezighield met het opzetten en uitbreiden van cursus materiaal, het samenstellen van studieprogramma's en met didac tisch onderzoek. De Leidsche Onder wijsinstellingen verwierven daarmee als eerste te lande het predikaat van „scholengemeenschap". De ruimteproblemen gingen weer opgeld doen en in 1961 betrokken die LOI het gebouwencomplex aan de Zijlsingel/Oosterkerkstraat, bij het betreden waarvan men niet wist wat met met deze „zee van ruimte" moest beginnen. De zee van ruimte werd echter al spoedig een zeetje en de drooglegging naderde. De groei kracht van de LOI leek onstuitbaar. De integratie van schriftelijk en mondeling onderwijs werd o.m. als gevolg van de vijfdaagse werkweek, aanmerkelijk versneld en nieuwe on derwijsmethoden smeekten om nog meer ruimte. Nieuwbouw was dè uitkomst. Eind 1967 werd aan de Zijl in Leiderdorp een stuk grond aangekocht en op 12 december sloeg prof. dr. I. A. Die penhorst, oud-minister van anderwijs en wetenschappen, de eerste paal voor de bouw van een modern, goed geoutilleerd gebouwencomplex, waar van de toenmalige staatssecretaris van O. en W., mr. J. H. Grosheide, op 29 oktober 1970 de officiële ope ning verrichtte. De Leidse Onderwijsinstellingen verzorgen inmiddels de opleiding voor zo'n 70.000 cursisten en 420 ver schillende opleidingen en dertien ge specialiseerde scholen maken de LOI tot een gigantische scholengemeen schap, die in het geheel vain de on derwijsvoorzieningen niet meer valt weg te denken. Daarbij zijn de LOI een bron van werkgelegenheid voor 400 administratief, organisatorisch en wetenschappelijk geschoolde men sen, die een niet geringe taak ver vullen voor hen dlie in het schrifte lijk onderwijs een uitkomst hebben gevonden om zich veelal buiten hun werkkring om verder te onwikkelen. Schoolzwemmen LEIDEN De gemeentelijke schoolsportcommissie in Leiden or ganiseert komende maandag en dinsdag een programma school zwemmen in de "Overdekte" op de Haarlemmerstraat. Maandag zal er gezwommen worden door de scho len voor het voortgezet onderwijs en op dinsdag zijn de scholen voor hett basisonderwijs aan de beurt. ADVERTENTIE - Oud-burgemeester Van der Willigen heeft nu, evenals de meeste van zijn voorgangers, een "eigen" raampje in het stadhuis. Gistermiddag werd het in aanwezigheid van de heer en mevr. Van der Willigen en de huidige burgemeester Vis onthuld. (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3