„Bel ons liever teveel dan een keer te weinig Don Luce sprak in Leiden over tijgerkooien d'Oude Baljuw draait goed agenck Wassenaarse hoofdinspecteur Paard kreeg geen ongeluk STAD EN RAND ZATERDAG 13 OKTOBBj Door Henk Huigen Hoewel het aantal misdrijven de afgelopen tien jaren is verdubbeld, loopt Wassenaar niet uit de pas. Wie de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bestudeert, moet concluderen dat in heel Nederland de criminaliteit sterk is gestegen", zegt de waar nemend korpschef van de Wassenaarse gemeentepolitie, hoofdinspecteur A. G. L. Rij ken. BMW-motoren, er zijn nu verkeers lichten, zowel by het Kerkehout als bij de kruising bij Den Deyl, wy con troleren de snelheid en voor over treders is er in 't algemeen geen enkel pardon". „Over de vier rij baantjes passeren echter twaalf miljoen auto's per Jaar. Er is géén middenberm-beveiliging. Ter hoogte van Garage Jansen .zit er een lelijke bocht in de weg. Twee honderdnegenendertig ongelukken per jaar. Alles in aanmerking geno men valt het niet tegen", meent de Wassenaarse hooofdinspecteur. Aan een uitspraak over een eventueel alternatief, waagt hij zich echter niet. Witte Singel afgesloten LEIDEN Met ingang van maan dag a.s. zal de nog van vóór 1936 stammende riolering van de Groenhovenstraat worden vernieuwd. Dat karwei zall ongeveer zeven weken gaan duren. Nadat er aan de Witte Singel een "nooduitlaat" voor helt verkeer is gemaakt zal de straat wor den opgebroken. De ingang van de straat aan de Witte Singel zal twee weken worden afgesloten. In de eer ste fase van de werkzaamheden zal er echter steeds een deel van de straat bereikbaar blijven. Later zul len de autobezitters in de straat tij delijk een andere parkeerplaats moe ten zoeken. Wassenaar is een uitgestrekte ge meente. Het gebied beslaat 51 vier kante kilometer met een flink stuk strand, duingebieden, het natuurge bied Meyendel, de drukke Rijks straatweg, het dorp en de vele stille lanen met vrijstaande villa's. Het po litiekorps telt 72 man. dat is drie man boven de sterkte. „Dag en nacht surveilleren óók in de rustige villawijken twee Dafjes", zegt de hoofdinspecteur. 's Nachts doen in Wassenaar ten minste vijf politiemannen dienst. De alarmcentrale is bezet met een bri gadier en een hoofdagent. Op straat rijden minstens twee wagens rond, voortdurend bereikbaar per mobilo foon. Bovendien zijn er een man van de verkeerspolitie en een recher cheur direct bereikbaar. Ze zijn wel thuis, maar ze slapen met de tele foon op het nachtkastje en bij alarm zitten ze binnen vier minuten in uniform in de dienstauto. ,3el ons liever tien keer teveel, 'dan éénmaal te weinig", is het de vies van de Wassenaarse politie. „Komen doen we altijd", verzekert de hoofdinspecteur. In Wassenaar liggen 's nachts ten slotte 28.614 inwoners op één oor, en die moeten rustig kunnen slapen. De politie is attent, maar kan niet over al tegelijk zijn. Wie meent in z'n tuin onraad te ontdekken kan gerust de politie bellen. Bloedbaan Éénderde van alle Wassenaarse verkeersongelukken gebeurt op de Rijksstraatweg, de autoweg tussen Den Haag en Leiden. Boze buurtbe woners spreken wel over „de bloed baan". „De politie heeft eraan gedaan wat zij kon", stelt hoofdinspecteur Ry- ken. „Er geldt een snelheidsbeperking er surveilleren regelmatig twee VW- Variants, veel preventieve werking gaat uit van de surveillance met Wassenaarse politiemannen op zware Wassenaar bouwde 342 woningen Overhangend groen VOORSCHOTEN In Voorschoten zal speciaal in de tweede helft van oktober en in november van ge meentewege controle worden uitge oefend op de naleving van artikel 40 van de Voorschotense Politieveror dening, waarbij het onder andere is verboden groen over de openbare weg te laten hangen. Zowel de voetgangers als het ry- dend verkeer (uitzichtbelemmering vooral by wegkruisingen en bochten in wegen) ondervinden hiervan hin der, terwijl de verkeersveiligheid in sommige gevallen in gevaar wordt gebracht. Aan de inwoners van Voorschoten wordt derhalve verzocht hun tuinen tijdig op dit punt te controleren en zo nodig tot snoeien over te gaan. WASSENAAR Uit een bij de be grotingen gevoegd overzicht blijkt, uat er in 1972 in Wassenaar 342 nieu we woningen werden voltooid, waar van 55 woningwetwoningen, 76 pre miewoningen en 222 vrije sectorwo- r ingen. In de eerste 7 maanden van 1973 werden 52 woningen voltooid. In ssnbouw zijn 388 woningen. Het to- i aal aantal woningen, dat na de oor log in Wassenaar werd gebouwd, be draagt 4286. liet aantal erkende gegadigden voor loonruimte bedroeg op 1 Juli j.l. 903 vorig jaar 854) Daaronder bevinden zich 362 Jonge echtparen of as. echt paren, die niet over zelfstandige woonruimte beschikken. De grootste groep gegadigden n.l. 317 staat inge schreven voor een woning met een huur tussen f 150,- en f 200,- per maand. 181 gegadigden zoeken een woning met een huur van f 100 tot f 150 per maand, terwijl er nog 46 gegadigden staan ingeschreven voor ten woning met een huur van minder oan f 100 per maand. Hoofdinspecteur Rijken Antiekmarkt in grote zaal van De Burcht LEIDEN De antiekmarkt wordt deze week niet op het Burchtplein gehouden maar in de grote zaal. De markt zal ook zondag van 10.00-18.00 uur gehouden worden. 99 99 VOORSCHOTEN Voorschoten lieeft sinds vorig jaar zomer een be jaardensociëteit van de Algemene Bend van Bejaarden in het Baljuw huis op de Voorstraat. D'Oude Bal juw" is volledig door de bejaarden- iend zelf ingericht en blijkt te voorzien in een behoefte. De bejaar den kunnen in deze sociëteit terecht voor hun ontspanning, terwijl er we kelijks ook een middag is om de moeilijkheden te bespreken bij het Ft. daal bureau. Deze winter zal d'Oude Baluw vier ïmddagen per week geopend zijn en Voor de leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest is de feestweek ter gelegenheid van de opening van de nieuwe vleugel ten einde. Gisteren werd een sportdag gehouden waaraan met veel enthousiasme werd mee gedaan. (Foto Jan Holvast) wel op maandag, dinsdag, donder dag en vrijdagmiddag van 2 tot 5 uur, daarnaast is de sociëteit ook geopend voor gerichte ontspanning zoals op dinsdagmorgen van 10 tot 12 uur. Op deze morgen zijn de oude re dames van de handwerkclub ak- ti'cl. Onder deskundige leiding ver volmaken zij hun handwerk. In d'Oude Baljuw staat o.a. een biljart en er is een koffiebar. In het jaaroverzicht van juni 1972 Lot Juni 1973 valt te lezen dat de 148 ?cosmiddagen een gemiddeld aantal bpzoekers hadden van 25. De socië- fctit heeft een eigen biljartclub, kla- Yfcijasclub en een handwerkclub. Het eigen sociaal bureau heeft o.a. 26 keer advies gegeven in belastingza ken. 8 maal geholpen inzake huis vesting en 10 maal voorlichting gege ven over bijdragen ziekenfonds. LEIDEN Don Luce, de Ameri kaan die als landbouwdeskundige in 1958 naar Vietnam vertrok, maar twaalf jaar later als groot voorvech ter ate groot voorvechter vaai poli tieke gevangenen weer terugkeerde, was gistermiddag even im Leiden. Uit genodigd d'oor het Universitair Insti tuut voor Internationale Studiën hield Luce die door zyn ontdek king van de zogenaamde "tyger- kooien" grote bekendheid kreeg een lezing in het Academiegebouw, waarin hij ondermeer uitgebreid in ging op de eigenlijke ontdekking van deze helse gevangenissen. „Wij wisten reeds lange tijd dat deze "koole" ergens op het eifliand Con Som moesten zijn. Eindelyk lukte het mij twee congresleden voor deze zaak te interesseren en saanen op onderzoek uit te gaan. Aange komen bij de bewuste gevangenis wisten we in gezelschap van de gevangenisdirecteur in het "goede" blok door te dringen en zelfs zagen we kans bij de deur te komen die toegang gaf tot de "tygerkooien". Ik begon heftig op de gesloten deur ite bonzen met als resultaat dat de wacht aan de andere zyde opendeed. We glipten naar binnen en daar za gen we ze dan: die onmenselijke hok ken gaten van anderhalf bij drie meter met hekken erover waarin veelal meer dan dnie mensen zaten opgesloten. De mannen en vrouwen die op deze manier van hun vrijheid beroofd zyn, worden vaak ondier één noemer ge bracht: politieke gevangenen. Don Luce: „Na het vertrek van de VB. uit Vietnam wilden de meeste "opgejaagde boeren weer terug naar hun land. Dit werd echter verboden door het regiem, omdat de angst heerst dat deze mensen zich op het platteland van "Saigon" af zullen gaan wenden. Logischerwijs was er (door middel van demonstraties) nogal wat verzet tegen deze beslis sing. De demonstranten werden op gepikt en dat zyn nu vow het groot ste gedeellte de politieke gevange nenDon Luce noemde in dit verband een totaal van 200.000, waaronder Boedhistische monniken (1000) en journalisten. De belofte dat de "tygerkooaen" zouden gaan verdwijnen, gedaan na de ontdekking, is overigens nooit na gekomen. In januari 1971 werd er zelfs door die V.S. (nog een overeen komst gesloten met een Amerilkaanhe ondierneming voor nieuw te bouwen kooien. Kosten 400.000 dollar. Het enige verschil met de "oude" 'is dat de later gemaakten een stuk kleiner zijnNog een belangrijk punt dat Luce aan de orde stelde was de, vol gens hem, foute aanpak van de pers tydens de oorlog: "De journalisten brachten teveel de statistieken van de "echte" oorlogvoering; ze verga ten daarbij dat er ook nog (en dat is nu eenmaal veel belangrijker) een menselijke kant aan de zaak zaït. Vervolgens pakte Luce, die 's mor gens al in Nijmegen gesproken had, zijn koffertje en vertrok via Hilver sum (radio-opname) naar het RAl- congrescentrum, waar het onderwerp "politieke gevangenen Vietnam" gis teravond en vandaag nog uitgebreid aan de orde komt. Expositie echtpaar Kuiper ZOETERWOUDE De heer en me vrouw Kuiper-Van den Bosch uit Zoeterwoude zullen samen met Ter tullus een tentoonstelling houden. Op zaterdag 13 en zondag 14 oktober zullen van 11.00 tot 17.00 uur hun beelden en foto's te zien zijn in de kleuterschool „De Kleine Wijzer", Oranjelaan 30 te Zoeterwoude Rijn dijk. LEZERS SCHRIJVEN In de krant van maandag stond een foto van een paard, dat tijdens de optocht op 3 oktober een ongeluk aan zijn been kreeg, een slagader lijke bloeding. Maar volgens mij is dat niet waar. Ik was 3 oktober 's middags in de kazerne en zag dat een man het paard sloeg met een dik touw, om dat het paard niet in een auto wilde. Het paard werd toen geblinddoekt en werd geslagen met hetzelfde touw. Van angst wist het beest niet waA het doen moest en ging recht door een ruit. Toen werd zijn been open- geritst. Het beest verloor veel bloed. Wat er 's maandags in de krant stond, is gelogen. ALBERT VAN DER LINDEN, Gerrit Doustraat 8, Lelden. 12 Jaar. Sergeant-majoor v. d. Hoogt van de Militaire Koksvakschool ver telt over de toedracht van de zaak het volgende: „Het paard kwam volgens hem zonder kleerscheuren uit de optocht. Terug in de Doelenkazerne schrok het van de klep, die uit een auto werd uitgelegd om de paarden te kunnen inladen. Het paard schoot daarop met de voorvoet door een ruit van het gebouw, waartegen de auto aanstond. Volgens v. d. Hoogt is er geen sprake geweest van mis handeling. Red. Bonifaciusschool heeft meeste leerlingen: 305 WASSENAAR Van de 16 lagere scholen in Wassenaar telde de St. Bonifaciusschool in de Kerkstraat op 16 september p.J. het grootste aantal leerlingen n.l. 305. Overigens is in de loop der laatste 7 a 8 Jaren het aan tal leerlingen van deze school terug gelopen. In 1966 en 1967 werd deze school nog bevolkt door meer dan 500 leerlingen. De op een na groot ste school is de Wethouder Huibregit- seschool met 266 leerlingen. Daarna volgen de St.. Jozefscrool met 238 leerlingen, de St. Jan Baptistschool met 226 en de Bloemcampschool met 223 leerlingen, de Nutsschool met 222 leerlingen en de Savatorschool met 200 leerlingen. De kleinste scholen zyn de Mon- tessorieschool met 60 en de chr. school Bloemcamplaan met 57 leer lingen. Van de overige scholen vari eert het aantal leerlingen tussen 148 en 175. Op 1 januari 1973 werden de 15 kleuterscholen in de gemeente in totaal bevolkt door 1013 leerlingen. De aantallen per school variëren van 24 (Prinses Margriet Kleuterschool) tot 96 (Caroline van Schalk kleuter school en R.K. Kleuterschool Twickelstraat) Zaterdag v mUr(5huPlelU Antlekmarkt Oegstgeest Geversstraat 65i sociëteit vanaf 16 Jaar. 8 uur 12 uur 's nachts. Breestraat 19, Sociëteit (voor kamerbewoners en alito den) 9—12 uur nam. Reestraat ^9 Jeugdhaven Soc, Schaakzolder (Morsweg 114) Jeugdschaaksociëtelt, 2.005.30 Doopsgezinde kerk, Zevendei ventisten bijbelstudie 10 uuT prediking li uur voorm. Danscentrum (Hoogl. Kerken Dansen 8 uur nam. De Vriendencub Anna Palo«> Leiden Receptie Leidse Postdut t.g.v. 50-Jarig bestaan 45.30 Zondag jeugdcafé 810.3 Middelweg 190. Leiden. LeliS pentheater 2.30 uur nam. Maandag Hogewoerd 57, Leiden Films cussle. Troef 810 uur nam. Stadhuis Leiden spreekuur naar Burgerlijk Pensioenfond! Stadhuis Lelden Vergaderine missie bedrijven 4 uur nam. Steenschuur 6. Postzegelvrlec Contactavond. Veiling- en tui I Doktersdiensten LEIDEN Tot zaterdag 10.00 raadplege men de eigen aits. .Daarna tot zondagnach uur uitsluitend voor dokterstelefoon 22222. Wijkzui Eurghoorn, Marislaan 7. Leid 20613 en zuster Vodegel, 1 straat 5, Leiden tel. 62835. LEIDERDORP Dokter L kerk, Loevestein 40, tel. 34924. Oegstgeest Dokter vVilhelminapark 2, tel. 51390 verpleging zuster Laman, Lijt tel. 54500. VOORSCHOTEN Zaterdag Koopmans Richard Wagnerls tel. 6352 en zondag dokter Van der Oyelaan 13, tel. 6951 verpleging gezondheidscentra v.d. Waalslaan 25, tel. 4641. WASSENAAR Dokter Olint senweg 44, tel. 2075 (noord) Boogaart Storm van 's-Gra1 deweg 1, tel. 1847 Tandarts so van 18.00-18.30 uur) Kri Kerkdam 78, tel. 5311. WARMOND Vrijd. dokte: pers, Churchilllaan 13, Voorhi 02522-10140. za. 10.00 tot dokter De Gijzel, Sweilandsti Warmond, tel. 01711-: 14.00 tot en met maandag 8. in ter Walenkamp Dorpsstraat I 01711-2220. Warmond Zuster N. Po: Kagerplein 308, Sassenheis 02522-11463. ic-i: Apotheken De avond en nachtdienst van1 tb eken in de regio Leiden waargenomen door Tot Hu! Mensheid, tel. 21060 Hooigrai Leiden., en Apotheek Beker, I 4, Oegstgeest. WASSENAAR Wassenaars tneek, Schouwweg 32, teL Voor weduwen en weduwnaars Nderlandse Vereniging voor W en weduwnaars. Telefoon viesbureau: 61112. Burgerlijke stand M. Rodewyk; Arjen P., Mulder en M. J. L. van Maaren; Yvon ne C., d. v. A. P. van Velzen en van A. C, C. van der Meer; Harald M., z. van J. P. Fidder en E. C. J. Rotteveel; Wouter H., z, v. T. Edzes en L. R. M. Eysackers; Tom T.. z. v. C. L. M. van Ondertrouwd: Wilhelmus J. M. Zoet, 12 Jaar en Ivonne C. M. Meijer. 21 Jaar Getrouwd: W. N. van der Voort en P. M. Turk; Joh. J. M. Eijgenraam in M. E. Asselbergs; Joh. P. van den Poel. L. de Ruiter J. Verheul en J. J. Bac; Mathijs J„ Maandag Herensingel (van Medusastraat tot Lage Rijndijk), Hambroeklaan, Kooilaan, Celebesstraat, Decima- straat, Sieboldstraat, Floresstraat, Bloemstraat, Formosastraat, Bor- neostraat, Driftstraat, Lombokstraat, Javastraat, Medusastraat, Park straat, Kooipark, Atjehstraat (van Kooilaan tot Sumatrastraat)Am- bonstraat, Madoerastraat. Lage Rijndijk, Voorstraat, Sumatra straat, Atjehstraat (van Sumatra straat tot Soembastraat), Soemba- straat, Balistraat, Timorstraat, Ringkade, Bonairestraat, Aruba- straat, Surinamestraat, Antillen- straat, Curacaostraat, St. Maarten straat, St. Eustatiusstraat, Saba- straat, Bankastraat, Bilitonstraat, Kooihof. Jacq. Urlusplantsoen, A. Noorde- wierlaan, C. Schuytlaan, Diepen- brocklaan, Joh. Verhulststraat, Ri chard Holstraat, Obrechtstraat. Churchilllaan, Willem Pijperstraat, Peter van Anrooystraat, Joh. Wage- naarlaan, Valeriusstraat, Van Blan kenburgstraat, Julius Röntgen- straat.Mozartstraat, Bernard Sweerstraat, Sweelincklaan, Eduard van Beinumstraat, Brticknerstraat. Debussystraat, Ravelstraat, Chopin- straat, Moesorgskistraat, Caesar Franckstraat, Verdistraat. Schubertlaan, Mahlerstraat, Handel- straat, Beethovenlaan, Vivaldistraat, Bachstraat, Corellistraat. Toscanini- laan, Berliozpad, Rossinistraat. Lisztpad, Mendelssohnkade, Wag- nerplein, Brahmslaan. Tsjaikowski- kade, Sibeliusstraat, Bartokstraat, J. Haydnlaan, Apollolaan, Smétana- straat, Paganinilaan, Scarlattistraat, Griegstraat, Donizettilaan, Bizetpad. Donderdag Paramaribostraat, Corantijnstraat, W. de Zwijgerlaan, Abr. Crijnssen- straat, Van Riebeeckhof, J. P. Coenhof, Pieter Bothstraat, Stuyve- santhof, Alb. Agnesstraat, Ch. de Bourbonhof, Jul. van Stolberghof, Anna van Burenhof, Marnixstraat (van W. de Zwijger laan tot Volks tuinen), Zwarte Pad en Merenwyk. Herensingel (van Medusastraat tot Julianastraat)Julianstraat, Julia- nakade, Sophiastraat. Anna Paulow- nastraat, Alexanderstraat, Prinsen- senstraat, Oranjestraat, Lusthof laan, Dillenburgerstraat, Nassau- 6traat, Mecklenburgerstraat, Os- en Paardelaan, Bernhardkade, Marijke- straat. Margrietstraat. Irenestraat, Bernhardstraat. Vrijdag Haagweg, Rijndijk, Dijkhoflaan, Valkenburgseweg, Da Costastraat, Klikspaanweg, De Genestetstraat, Nic. Beetsstraat, Potgieterlaan, Tol lensstraat, Schimmelstraat, Olt- mansstraat, Hasebroekstraat, Bor- gerstraat, de Lennepstraat, ten Ka- testraat, Toussaintkade. Staringka de. Kneppelhoutstraat, Multatulistraat, Fred, van Eedenlaan, Lod. van Deysselstraat, A. Verweystraat, Jacq. Perkstraat, H. Gorterstraat, L. Cou perusstraat, Hoflaan, Willem Kloos- laan, Boshof, Duinhof, Meerhof Akkerhof, Weidehof. Telderskade, Mulderstraat, Gerrit Kasteinstraat, Segaarstraat, van Diemeistraat, Rooseveltstraafc, SOS-dienst SOS-Telefonlsche Hulpdiens (01710)-25202 Voor allen dieft lijkheden verkeren bereikt» 1st werkdag var» acht uur nun t 1. uur vjn doorlopend ln het d.w.z. van vrijdag acht maandag acht uur vun Release Hulpverleningsdienst Relea»: we Rijn 20a, tel. 24556 Ma fc/B Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Aanvragen hulp bejaarden durlg zieken en gezlnsverzorgl 45 tel. 49441 (maandag t.ejn 910 uur voorm) Aanvragen voor halve dagen kerkelijke opleidingsschool r3 e zinsverzorging. Rljnsburgerwe* 63336 Kinderopvang Informatiebureau werkgenW Kindercentra Leiden Haan iB LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leldsch Dagblad Witte 8Inge) 1 - Leid* Postbus 64 Giro 67055 TelefooD directie en admii tie 01710-25041 TelelooD redactie 01710-21» Hoofdredacteur Han Muldfl Maandabonnement Kwartaalsabonnement Per Post Losse nummers Abonnementsgelden bi) betaling te voldoen 811 au^ tische overschrijving geeD n Qlstraüe- eD incassokosten Nabezorging van 18.00 20' 16.00 - 18.00» KJ tt-ï Telefoon ül7l0-3Uüi>0.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2