Werken bij Hoogovens HOOGOVENS'.* ESTE ■i nr. 3 in uitvoerende bedrijfsfuncties bij de produktieafdelingen en hulpdiensten Verlader Cemij en Mekog Cemij produceert jaarlijks 1,2 miljoen ton cement. Mekog rond 700.000 ton kunst- mesten. De moderne verlading van cepien; en kunstmest is sterk gemechaniseerd. Het materiaal wordt losgestort met behulp van speciale stortapparatuur in auto's, spoorwagens of schepen die voor cement zijn voorzien van gesloten tanks. Een deel van de kunstmestprodukten wordt vervoerd in zakken die worden verladen met behulp van bandensystemen De verlader leert het verladen en het omgaan met verschillende soorten apparatuur in de praktijk. Vaklieden bedrijfsinstrumentatiedienst Taak: installeren, controle en onderhoud van de meet- en regelapparatuur. Het beheersen en regelen van de vele produktieprocessen in de verschillende bedrijven vraagt duizenden meet- en regelinstrumenten, verspreid over praktisch alle fabrieksafdelingen. Men vindt er de modernste toepassingen, zoals bijv. de procescomputer, die hoge eisen stellen aan het onderhoud. Opleiding: Bemetel of daarmee vergelijkbare opleiding. Een deel van de instrumentenvaklieden wordt opgeleid in het eigen opleidingscentrum. Mensen krijgen bij Hoogovens zoveel mogelijk het werk dat past bij hun capaciteiten. En kansen om vooruit te komen, al of niet na een opleiding binnen het bedrijf. De 23.000 Hoogovenaren werken in zeer uiteenlopende functies. In een serie van 5 advertenties vertellen wij u daar meer over. Speciaal over het werk in produktie- functies bij de hoogovens, in de staalfabrieken en walserijen, bij het transport en de uitgebreide technische onderhoudsdiensten. Hoogovens lijkt, van buitenaf bezien, één groot bedrijf. Bij een nadere verkenning ontdek je echter tal van fabrieken en installaties. Elk met een eigen karakter, elk met een apart soort opdrachten. In en rond die bedrijven kun je weer allerlei afdelingen en diensten onderscheiden. Praktisch zonder uilzondering werken mensen daar in kleine groepen samen. Bij hun taken maken zij gebruik van de modernste technische hulpmiddelen. Het werk wordt meestal in ploegendienst verricht. Enkele functies hebben wij hier bij de foto's nader omschreven. Juist omdat wij bij Hoogovens nogal veel waarde hechten aan vakkennis (èn aan vak cursussen) hebben wij ook gegevens over de opleidingen erbij vermeld. Misschien wilt u over het werken bij Hoogovens méér weten. Neemt u dan gerust contact op met de afdeling Personeelsvoorziening, Hoofd kantoor 2, Hoogovens IJmuiden. U kunt een briefje schrijven of recht streeks telefonisch nadere inlichtingen vragen (02510-9 40 00). Converterpersoneel Taak: uitvoeren van de produktie- regeling en controleren van het proces bij de bereiding van ruwstaal (staal fabrieken). Een gespecialiseerde functie die ervaring, een vlug inzicht en een prompt, beheerst reactievermogen vraagt. Opleiding: men begint als converterman, opgeleid in de praktijk: bij geschiktheid volgt een cursus die opleidt tot bedieningsvakman converters. Hefvorkbestuurder Taak: uitvoeren van interne transporten door middel van industrievoertuigen. Er heeft bij Hoogovens een zeer intensief intern transport plaats dat deels per rail, deels in de vrije baan met de trekker, de motorschop of de hefvorktruck wordt uitgevoerd. Van de laatste categorie lopen er honderden. Het hefvorktransport gaat vaak samen met kraanvervoer in welk geval de truckbestuurder nauw samen moet werken met de kraanhulp. Zowel binnen als buiten een zeer beweeglijke praktijkfunctie. Opleiding: in de praktijk: rijbewijs BE vereist. Spoorwerker Taak: aanleg en onderhoud van het spoorwegnet op het Hoogovensterrein dat ruim 200 km spoor en 900 wissels omvat en waarvan een deel elektrisch wordt bediend. Een typische buitenfunctie die vroeger grotendeels met handkracht werd uitgevoerd maar tegenwoordig door gebruikmaking van allerhande apparatuur sterk gemechaniseerd is. Hoofdzakelijk dagdienst. Opleiding: gedurende 10 weken, deels in de praktijk en deels bij de afdeling onderwijs waarop aansluitend een 2e cursus van 5 weken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 26