^lske ter Veld: „Vrouwen zijn als het )in werken gaat niet zo erg solidair" Het open huwelijk een nieuwe vorm van samenleven Over tijd? Predictor Mensen kunnen zo tactloos zijn... ERPAG 13 OKTOBER 1973 EXTRA PAGINA 21 AMSTERDAM In de nieuwe con- fectie-cao mag dan vastgelegd zijn dat vrouwen, voor hetzelfde werk, nog steeds 'n lager loon dan mannen krijgen, minister Boersma van So ciale Zaken wil modern denkende confectiefabrikanten nu alvast aan sporen om aan vrouwen een even hoog salaris als hun mannelijke collega's te betalen. De minister ils dan ook van plan om het concept advies van de Stichting van de Arbeid op te vol gen en de passage ln de nieuwe confectie-cao over de ongelijke belo ning van man en vrouw niet alge meen verbindend te verklaren. Een beslissing die er op neer komt dat de bewindsman de werkgevers in de confectie-industrie de vrijheid geeft om aan vrouwen een hoger loon te betalen dan dn de cao is vastgelegd. Rampzalig Elslce ter Veld De Dolle Mina's Man-Vrouw-Maat schappij, De Rooie Vrouwen en de werkneemsters van Optlloti, die de minister ruim tweeduizend protesthandtekeningen kwamen aanbieden, zouden liever wil len dat mr. Boersma de hele confectie-cao in de prullemand gooit en de fabrikanten ogenblikke lijk verplicht om voor gelijk werk gelijk loon te betalen. Maar een dergelijke, wat overhaaste beslissing zou rampzalige gevolgen voor de toch al zeer zwakke confectie-indu strie kunnen hebben. Want door de felle buitenlandse concurrentie heeft een forse stijging van de loonkosten tot onvermijdelijk gevolg dat de zwakste bedrijven moetn sluiten en alle werknemers hun baan kwijt ra ken. Geleidelijk De leden van de Stichting van de Arbeid, die de minister over het verbindend verklaren van de con fectie-cao moeten adviseren, voelen daar niets voor. En vandaar dat de deskundigen voorstanders van een geleidelijke aanpassing van de vrouwionen zijn. Elske ter Veld, de Jeugdige opvolg ster van Nel Tegelaar bij het NW-Vrouwensecretariaat, is het daar wel mee eens ook al zou ze de Optilon-vrouwen en al hun lotgeno ten vandaag nog een even hoog loon als hun mannelijke collega's gunnen. „Maar men moet realistisch zijn" vindt zy, „want als de confec tiefabrieken sluiten worden daar uiteindelijk ook de vrouwen de dupe van". s Elske, voordat zij bij het NVV kwam, actief voor het clubhuiswerk in Groningen, gelooft dat de wer kende vrouwen meer gebaat zijn by een redelijk compromis. „Want het heeft geen zin om met veel ge schreeuw bij de overheid en het bedrijfsleven met onmogelijke eisen aan te komen. Met ondoordachte akties bereik Je niets, maar met een compromis kom Je toch nog altijd een stapje verder". Een slappe houding? Elske vindt van niet. „De Dolle Mi na's kunnen nu wel zo losjes weg zeggen, dat wy nooit iets voor de werkende vrouwen hebben ge daan. maar uiteindelijk is de con fectie-cao Juist door de inspanning van de vakbonden het laatste restje van duidelijk aantoonbare loondis- oriminatie. Zo'n twintig Jaar gele den kregen nog bijna alle vrouwen minder loon dan (hun mannelijke collega's betaald. Nu is de confec tie-cao een uitzondering. Een bewijs dat wij niet stil hebben gezeten. En wat de akties betreft, vakbondsver tegenwoordigsters in het Groningse Winschoten hebben de werkneem sters bij de ritssluitingfabriek Opti- lon als eersten aangespoord om te gen het voortduren van hun ongelij ke beloning te protesteren. Maar bij de eerste Optilon-demonstratie waren geen Dolle Mina's aanwezig. Ze waren wel uitgenodigd maar zij vonden Winschoten toen nog te ver". „Dat neemt niet weg dat ik ze als baanbrekende aiktiegroep verschrik kelijk goed vind. Maar als vak bondsvrouw moet je nu eenmaal verder denken. Want de wettelijke gelijkstelling van mannen- en vrou wenionen is ook maar betrekkelijk, omdat handige werkgevers daar 3l- tijd onderuit kunnen door aan vrouwen lagere toeslagen en bomi- lo's dan aan hun mannelijke colle ga's te betalen. Bovendien deelt men hen haast automatisch bij een lage loonklasse in omdat hen vrij wel geen mogelijkheid geeft om promotie te maken. En voor de vakbonden is het veel moeilijker om die vorm van discriminatie te be strijden". Dagelijks Op het bureau van Elske ter Veld, vier hoog in het NW-gebouw aan het Amsterdamse Plein „40-50" ko men dagelijks brieven van vrouwen die klagen over een zeer onredelijke behandeling door hun werkgever. Er zijn brieven van secretaresses bij die tot lagere functies in het bedrijf werden gedegradeerd omdat zy te korte of te lange rokken droegen. „Dan grijp Je al imeteen naar de telefoon. Maar die medsjes besluiten zo'n brief dan met het uitdrukkelijk verzoek om him naam niet bij hun werkgever te noemen. En dan •begin je als vakbondsvertegenwoor digster helemaal niets want je kan een werkgever niet zo maar in het algemeen van discriminatie beschul digen. Je moet met concrete feiten komen op grond waarvan eventueel een rechtsaak te beginnen is". Praten „En wanneer een verpleegster in een ziekenhuis op staande voet ontsla gen wordt omdat zij op de warmste dag van het Jaar geen nylonkousen draagt, kunnen wij ook niet veel uitrichten als zij geen lid van een vakbond is. Als je in zo'n geval met de directie gaat praten, sta je bin nen vijf minuten weer op straat want dan zeggen zy al gauw dat je er niets mee te maken hebt". „Arbeidsconflicten ijn vaak onge looflijk gecompliceerd. Onze juridi sche staf heeft er vaak dagen voor nodig om een moeilijke zaak uit te zoeken. Daarom houden wij eerlijk gezegd ons hart vast voor de Om budsvrouw van de Dolle Mina's. Meta van der Laan mag dan maat schappelijk werkster bij de Ge meentelijke Sociale Dienst van Den Haag zijn, Marcel van Dam, de ex-ombudsman van de VARA kon het een compleets getrainde staf zijn werk al nauwelijks aan. Meta moet het met weliswaar enthousias te maar niet speciaal opgeleidde Dolle Mina's doen". Oppassen „Ze moeten verschrikkelijk oppassen dat zij geen sociale kwakzalverij gaan bedrijven", vindt Elske ter Veld. Zij ziet de hulpverlening bij arbeidsproblemen als vakwerk. Een voudig omdat een ondeskundig ad vies de oplossing van een arbeids conflict volledig kan bederven. Al leen al door verwijzing naar een verkeerde instantie kah zo veel tijd verloren gaan, dat de termijn om in beroep tegen een ontslag te gaan verloopt. En zo'n situatie avlt nooit meer terug te draaien. Elske vindt het beslist jammer dat de Dolle Mina's zich niet tot hun traditionele akties beperken omdat hun ombudsvrouw, naar haar idee, toch niet meer kan doen dan weer naar andere instanties verwijzen. Maar zij is het wel met de Dolle Mina's eens dat vrouwen veel te weinig op de hoogte zijn van de rechten die zij als werkneemster hebben. Voorlichting "Er zou veel meer voorlichting moe ten komen", zegt zij „want lang niet iedereen weet bijvoorbeeld, dat bij het ministerie van Sociale Zaken informatiebrochures over bijscholing en nascholing verkrijgbaar zijn". Nederland heeft ruim een milioen werkende vrouwen tussen de 25 en de 65 Jaar, daarvan is ongeveer de helft Jonger. In 25 jaar. Bij het NVV zijn slechts 52.000 vrouwen aangesloten. "Veel te weinig", vindt Elske ter Veld. „Maar vrouwen zijn als het om werken gaat niet erg so lidair en daarom is het voor de vakbonden erg moeilijk om nieuwe leden te krijgen. Sommige vrouwen, die je vraagt om lid te worden, zijn daar de noodzaak niet van in om dat. hun man al lid is. Anders vrouwen denken dat een vakbond voor hen veel te duur is. Ze zijn stomverbaasd als je ze vertelt, dat het lidmaatschap van de vakbond „Mercurius" voor kantoor- en han- delspersoneel hem hooguit f 12.50 per maand kost. Voor dat bedrag krijgen de leden die in con flict met hun werkgevers komen, gratis juridische bijstand. Maar minstens even belangrijk is dat le den op de afdelingsvergaderingen zelf suggesties voor nieuwe cao-on derhandelingen kunnen doen. Tot dusver hebben de vrouwelijke leden op deze afdelingsvergaderingen ech ter weinig van zich laten horen". Discriminatie En ook dat is er, aldus Elske ter Veld, de oorzaak van dat de discri minatie van de vrouw nog steeds niet uit sommige cao's is verdwe nen. Om de vrouwelyek leden van hel NVV te activeren, reist de opvolg ster van Nel Tegelaar stad en land af en neemt zij regelmatig deel aan tv-discussies. Wij zijn al een eind op de goede Weg als je de arbeidsverhoudingen voor vrouwen in Italië en Frankrijk met die in Nederland vergelijkt, maar wij zijn nog lang niet zo ver als in Zweden waar de discrimina tie van de vrouwelijke werknemers vrijwel tot het verleden behoort. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAATI08V-II2 LEIDEN tig Jaar geleden was het ittig" samenwonen van man en in verreweg de meeste wester- ien nog een schande. Tegen- ig maakt niemand er meer 'n ^an. En worden niet officieel partners zonder veel om- door de ambtenaren op het 0 liis als "gezamenlijk woning- E iden" ingeschreven. Maar een indere vraag is het of man en niet voorzien van een liriefje" er in slagen om aan ierhouding een wezenlijke in- te geven. Want hoe vaak een huwelijk of een vurige Hiding niet uit op een alledaag- Hr, waarbij het de vrouw er al om gaat om onder de zijn en zich daarmee schappelijk aanzien te verwer ven en de man de vrouw alleen nog maar als bedgenote ziet en als huis houdster die voor hem kookt en de rommel voor hem op kan ruimen. 't Amerikaanse psychologenecht- paar George en Nena O'Neill namen het huwelijk onder de loupe en stel den een uitgebreid onderzoek in naar een nieuwe stijl van samenleven. De studie, waarmee zij vijf Jaar ge- icaen begonnen, strekte zich uit van >iet vrije huwelijk tot de commu ne. Zij kwamen daarbij tot de ont dekking dat veel mensen op zoek wa ren naar andere mogelijkheden voor net traditionele huwelijk omdat zij zich door de verbintenis veel te sterk verbonden voelden. De vele honder den partners, die George en Nana ONeill interviewden, verlangden b'.Jna allemaal naar vrijheid, maar tegelijkertijd toch ook weer naar verbondenheid met elkaar. Een ge geven waarop de Amerikaanse psy chologen een formule voor een vrij huwelijk bouwden. Theoretisch gesproken, zeggen George en Nena O'Neill, zou het huwelijk geen voorwaarde moeten zijn om een volledige één op één re ntte te hebben. Het huwelijk zou eigenlijk niet eens nodig moeten zijn «un een kind een wettelijke status te geven. In een wereld waarin de mensen elkaar begrijpen zou een kind wettig moeten zijn alleen al door het feit dat het geboren wordt. En de liefde en kameraadschap van iwee mensen heeft naar hun mening geen behoefte aan een stuk papier. Maar wij zitten nog vast aan aller lei tradities. Met de toevoeging van seks aan haar capaciteiten werd de vrouw net zo onwrikbaar aan huis gekoppeld als het fornuis aan de keuken. Want bij haar taken als echtgenote, moeder en opvoedster, moest zij ook nog maitresse zijn om er voor te zorgen dat haar man er gten buiten de deur zou kiezen. Met deze laatste brander op haar gasstel kon de vrouw er volgens de damesbladen zeker van zijn dat man lief zich het vuur uit de sloffen zou lopen om de huiselijke haard te laten branden. Maar de ervaring van honderden echtparen heeft aangetoond dat het etnkt besloten huwelijk veelal op een fiasco uitloopt omdat het zowel voor de man als voor de vrouw bijna on- coenlijk is om zich in de positie te manoeuvreren die hen strikt voorge schreven wordt. Het open huwelijk, waarin de partners elkaar volledig vrijlaten en waarin de man geen dic tator en de vrouw geen huishoudster hoeft te zijn mits men naast gene genheid en vertrouwen ook verant woordelijkheid voor elkaar heeft lijkt de beste oplossing. George en Nena O'Neill gaan in hun ook in het Nederlands ver schenen boek het „Open huwe- lyk" uitvoerig op alle facetten van de vrije samenleving in. En door de vele bijzonder reële adviezen is het boek, dat bij Uitgeverij Meulenhoff verscheen, een waardevolle gids ge worden voor alle partners die naar 'n nieuwe vorm voor hun verhouding, of huwelijk zoeken. JOS HAGERS Wat zie jij eruit!" roepen ze dan als je ze in het restaurant tegenkomt, „ben jij zo moe?" Dan voel je je meteen tien jaar ouder en liefst zou je je hoofd op tafel leggen om een deuntje te snikken. Waarom zeggen ze nooit: „Wat zie jij eruit!" „Heb je soms een verjongingskuur gedaan?" Dan vallen de jaartjes van je af, nietwaar. Zoiets geeft zelfvertrouwen. Datzelfde vertrouwen geven je ook fijne kleren. En er zijn zoveel mogelijkheden dit seizoen. Er zijn weer echte mantels, japonnen met jasjes, overgooiers en fantastische wijdmouwbloeses, die op zichzelf al een verjongingskuur zijn. Vinke mode voor langer dan vandaag. Geen mens die tegenwoordig nog kan zien of de luchtige creaties, die op tuinfeesten worden gedragen, avondjurken of nachtjaponnen zijn. Want sinds de Romeinse mode-koning Valentino dit voorjaar met kantjes gegarneerde nachtgewa den als cockailkleding lanceerde, is het hek van de dam. De lingeriefabrieken profiteerden er meteen van door hun zomercollecties met de meest fraaie nachtjaponnen aan te vullen. De nieuwe rage kwam voor hen als een geschenk uit de lucht want zelfs de grootste wereldconcerns leden de laatste jaren aanzienlijke verliezen doordat vrouwen steeds minder nachtjaponnen dragen. Nu kunt u zelf als eerste weten of u wel of niet in verwachting bent. Doe de eenvoudige, betrouwbare Predictor Zwangerschapstest. Thuis en op uw gemak. Al 9 dagen na het uitblijven van de menstruatie kunt u 't weten. U vindt de Predictor Zwangerschapstest bij apotheker en drogist. Zwangerschapstest voor thuisgebruik.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21