EEES33B Autogaranties zijn teveel in voordeel van de fabrikanten De nieuwe Volkswagen zou „Sneeuwstorm" gaan heten MERIKA GAAT KLEINER RIJDEN ipressie PASSA T LS ^AG 13 OKTOBER 1973 PAGINA 19 Ruitewissers zijn noodzakelij ke ondingen. Zolang ze in rus te zijn zitten ze niemand in de weg. Heeft men ze nodig dan zwabberen ze voortdurend irri terend voor de ogen, maar men kan ze nu eenmaal niet stilzet ten. En hun onmisbaarheid merkt men het allerschrijnendst op momenten, dat ze het niet willen doen. De Wegenwacht heeft geconstateerd, dat één van de meest gehoorde klachten is, dat de ruitewissers het niet doen. Men is machteloos zonder die krengetjes. En het vervelen de is, dat ze vaak verre van feilloos zijn. Wie kent b.v. niet het beruchte loskomen van de ruit? Natuurlijk kennen de fabrikan ten van ruitewissers die kwaal ook. Ze hebben er lang en breed op gestudeerd. Er zijn enkele hulpmiddeltjes in de handel, maar helemaal afdoende zijn ze eigenlijk geen van alle. Men dacht altijd, dat dit "zweven" van de wisser werd veroorzaakt door de krachtige luchtstroom bij hoge snelheden. Maar dit is slechts ten dele waar. Het heeft er wel mee te maken, zo is gebleken bij proefnemingen in windtunnels, maar niet al les. De loop van de luchtstroom wordt namelijk bepaald door de vorm van de motorkap. De meeste lucht gaat over de bo venkant en langs de zijkanten, van de voorruit. Het is dus niet de luchtstroom, die dat zweven veroorzaakt, maar juist het vacuüm, dat op de rest van de ruit ontstaat. Daardoor worden de wissers losgezogen. Met deze wetenschap onder de arm zijn de fabrikanten de werkplaatsen in getrokken. Er zijn diverse oplossingen uit ge komen, maar ze waren niet al lemaal even bruikbaar. De z.g. speedblades van Trico b.v. ('n montuur van ronde staafjes), waren en bleven gewoon te duur om een algemene oplossing te kunnen bieden. Misschien dat de nieuwe ontwikkeling van Tri- co meer kans maakt. Niet alleen een sterk gestroomlijnd wisser- montuur, maar ook de wisser- arm bij de ruit, namelijk naast de wisser. En dat laatste kan al leen als de wisser een armaan- sluiting aan de zijkant heeft. De resultaten van de proefne mingen waren zodanig, dat Tri- co verwacht, dat sommige auto fabrikanten spoedig tot de eer ste montage van deze wisser met een speciale wisserarm zal overgaan. Voorlopig heeft men dit nieuwe blad verder ontwik keld, zodat het ook kan worden gemonteerd on de haakarm, die tegenwoordig al op bijna al le Duitse wagens zit. Met de armaansluiting aan de zijkant. Voor vervangende montage. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST De autogarantiebewijzen zijn teveel m het voordeel van de fabrikant uit gevallen. Het is een onverteerbare zaak, dat de consument meestal geen nieuwe auto krijgt als herhaal de reparaties het mankement niet kannen verhelpen. Dit verklaarde het Konsumenten Kontakt na een onderzoek naar de garantie van de automobielindustrie. Aan die garantiebewijzen van de auto-top-tien (de tien meest ver kochte auto's) blijken nog meer be zwaren voor de consument te kleven. Zo vindt het Konsumenten Kontakt 't enjuist, dat kopers voor fabrieksfou- ter moeten opdraaien als die fouten o&s na het verstrijken van de garan tieperiode aan het licht komen. Bo vendien is het blad het er niet mee 'tns dat de koper geen recht heeft cp schadevergoeding als hij door een gebrekkige auto (ten gevolge van een fout van de fabriek) een ongeval krijgt. De fabrikanten en importeurs van de tien populairste automerken van Nederland blijken overigens wat hun garantiebewijzen betreft nauwe lijks voor elkaar onder te doen. Het IvK. constateerde geen grote onder linge verschillen. Alleen in de garan- tieüuur maakt Toyota met 12 maan den een gunstige uitzondei-ing. De rest houdt het op een half jaar. Zes maanden is bepaald niet lang. Als een auto bij aankoop gebreken heeft, dan kunnen die ook wel eens pas na afloop van de garantietermijn aan het licht komen. En dan komen de reparatiekosten voor rekening van ':.e koper. Een periode van 12 maan den is wat dat betreft ruimer en - roor de consument - dus veiliger. Wie dergelijke reparatierisico's Cverigens tot het uiterste wil beper ken. wordt aangeraden de auto een maand voor het verstrijken van de garantietermijn door de ANWB te laten testen. Eventuele gebreken kan men dan tenminste nog net gra tis laten repareren. "Geen enkel automerk zal in de ko mende jaren meer nieuwe modellen op de markt brengen dan Volkswa gen". We horen het VW-importeur Mijn- dert Pon nog zeggen, toen we met hem de introductie van de Passat in Zwitserland meemaakten. Hij was er vol van. Na jaren te hebben moe ten werken met steeds weer dezelf de modellen kwam er eindelijk wat nieuws in zijn winkel. Het was later ook niet zo moeilijk bevestiging te krijgen van de geruchten, dat de eerste ongeveer in het komende voor jaar zal verschijnen. Een model, dat tussen de kever en de Passat zal ko men. Natuurlijk willen vele berichten, dat het nieuwe model de opvolger zal worden van de legendarische kever, die na 38 Jaar nog steeds stevig wordt verkocht. VW-leider Leiding blijft dit echter hardnekkig ontken nen. Hij is niet van plan de kever te laten vallen zolang deze nog overal ter wereld kopers kan vinden. Boven dien heeft het VW-hoofdkwartier in Wolfsburg al eens laten weten, dat men nooit een auto tot officiële op volger van de kever zal proclame ren, omdat zoiets toch op een teleur stelling moet uitlopen. De tijden zijn zo veranderd, dat een herhaling van het kever-effect uitgesloten moet worden geacht. Inmiddels hebben het Duitse dag blad "Bildzeitung" en het week blad "Der Stern" -- als altijd erg op vallend goed geinformeei'd foto's gepubliceerd van het nieuwe VW-wa- gentje, dat ook weerop de tekentafels van Audi-NSU is ontwikkeld en dat volgens deze berichten "Sneeuw storm" gaat heten. Alle foto's en belichten wijzen in de richting van een pontonmodel. De wagen wordt aangedreven door een soorgelijke motor als die van de Audi 80 en zijn tweelingbroer, de Passat. De watergekoelde vier-cilin- dermotor met bovenliggende nokken- as zal een vermogen tussen de 50 en 75 DIN-pk hebben. De aantrekkelijke carrosserie zou door Giugiaro uit Turijn zijn ontwor pen, waarmee de lichte overeen komst met de Fiat 127 en de Peu geot 104 is verklaard. De prijs? Zoals gezegd zal de wa gen tussen de kever en de Passat in komen. In industriële kringen in West-Duitsland wordt de prijs geschat op ongeveer 8.000 mark. Wij denken wel, dat de wagen in ons land duurder zal worden. op wat minder omvangrijke wagens zullen gaan toeleggen. Het marktaandeel van de kleinere typen was vorig jaar in Amerika nog niet zo bijster groot. Maar het was toch al tot twintig procent gestegen. En men verwacht, dat het dit jaar al de dertig procent zal halen. Som mige marktonderzoekers zeggen, dat deze sterke stijging zich zal doorzetten en zij komen voor 1975 al met de helft aandragen. Dat is een enorme verschuiving in een land, dat door de Jaren heen steeds aan die grote bakbeesten de voorkeur heeft gegeven.Hoe komt dat ineens? De belangrijkste oorza ken zijn ongetwijfeld het hogere ben zineverbruik als gevolg van voorzie ningen, die de luchtverontreiniging moeten beperken en de stijging van de benzineprijzen, die veroorzaakt wordt door de te kleine voorraad ru we olie in de Verenigde Staten. Het is nog niet zo lang geleden, dat je in Amerika bij wijze van spre ken bij het laten wassen van je auto een volle tank cadeau kreeg, maar het ziet er naar uit, dat het binnen afzienbare tijd daar net als hier wordt, dat je hooguit een schone voorruit bij het aftanken meekrijgt. De vraag naar de kleinere auto's wordt natuurlijk ook gestimuleerd door de Europese en Japanse autofa brikanten, die met Volkswagen aan het hoofd alles doen om die kleinere wagen in de Ver. Staten populair te maken. Ondanks al het tegengif van de Amerikaanse fabrikanten stijgt 't aandeel van de import nog steeds. Ook Volvo heeft b.v. een stevige vin ger in de Amerikaanse pap. Een kwart van de produktie van die Zweedse fabriek gaat naar de Vere nigde Staten. Daarom gaat het con cern nu gedeeltelijk emJfreren. Als eerste buitenlandse autofabrikant gaat het een assemblagebedrijf in Amerika stichten. De Zweden pom pen er ongeveer negentig miljoen in. In 1976 moet het gereed zien. Men wil er 100.000 wagens per jaar gaan fabriceren. Dat zal in 1980 nog steeds een kwart van de gehele pro duktie van Volvo betekenen. Motors in Amerika heeft iltaal bedrag meer dan 750 gulden uitgetrokken om van de kleinere kunnen uitbreiden. In de Staten spreekt men dan en „subcom- Er bestaat duidelijk ver- Amerikaans klein en klein, maar het staat wel in de nieuwe wereld een kleinere auto's zich ont- en Chrysler zijn G.M. voorgegaan. Ook zij gemaakt, dat zij zich weer een van die vele stadsautootjes, die op een show verschijnenmaar tot nu toe wei- op de weg. Deze heet „Minima" is met 57 erri kleiner dan de Fiat 500, iveegt 500 kilo, zou snelheid kunnen halen en kost in Frankrijk ongeveer 6.000 gulden. een wagentje, dat we waarschijnlijk heel wat meer zullen zien: de Peugeot 104 coupé, geheel gelijk aan de normale 104, maar dit wagentje heeft twee portieren en een terwijl de totale lengte 3.30 meter bedraagt. Door het opklappen van de achterbank bagageruimte worden verkregen. Waarschijnlijk over een jaartje ook in Nederland. kleintjes, die op de pas voorbije autosalon in Parijs stevig de aandacht hebben getrokken. rij-impressie van de Passat? Wh niet zo moeilijk. Nog geen jeleden stond de Audi 80 deur, En deze nieuwe Volks- is toch weinig meer dan de met een ander embleempje. tosimpel ligt het ook weer tuurlijk kan men een ver- van beide wagens niet uit Baan. De Passat is een lijn- (fstammeling van het suc- Audi-produkt. Daar kan die aflopende achterkant van de wit niets aan veranderen. En rieur is ook nagenoeg gelijk. Ie smaakvolle dashboard. Het 'andige pookje, dat zich heel aat schakelen. Dezelfde zeer a ruimte. En dezelfde krap- tot de tweedeurs. list alles is identiek. Er zijn 'eA. Zoals bij de stoelen. ardig genoeg vinden we die assat niet beter. Over de zetel "di waren we destijds erg ent- "Voor de bestuurder is t even in zijn gemakkelijke ze- 1 aan alle kante, voldoende i de rug", schreven wij. Voor eD in de Passat lopen wij wat warm. De steun is geringer 'niet zo comfortabel. 'ren niet de enige, die daar- 4 Een coltega, die normaal Audi 80 rijdt, wilde die Pas- wel eens wat nader bekijken, een mindere zit", vond hij. N nog wat vergelijkingen: ^gevoeliger, lichter in het •etere wegligging en vooral lawaaiig in het comparti- )^e lagere geluidsproduktie P slechte wegdekken niet zo aantrekkelijk. Het uitzicht is naar alle kanten meer dan goed. Bedie ningsknoppen zitten heel gemakke lijk binnen bereik. We hebben bij de Audi destijds al de lof gezongen over de eenvoudige, maar effectieve wij ze, waarop met één enkele knop de verwarming in de wagen te regelen is. Ook de ventilatie werkt voortref felijk. Startproblemen hebben wij in de dagen, dat de Passat LS ons ter beschikking stond, niet gekend. Het was steeds bij de eerste keer raak. De besturing van de wagen is opvallend licht, de draaicirkel kos telijk klein, de motor loopt ontzettend soepel en de trekkracht heel pittig. De motor is echter niet geruisloos. Boven de negentig kilometer produ ceerde hij een fiks geluid. De naald stof. Het gaat er maar om, wat de gewone rijder er voor nodig zal heb ben. Natuurlijk met flinke marges voor verschillen in rijstijl en verschil len in afstanden. En dan lijkt ons een gemiddelde van 1 op 11 aan vaardbaar. Maar ja, bpnzine is te genwoordig zo duur, d? anderen er heel anders over kunnen denken. Ook de Passat heeft een zeer goe de wegligging. De carrosserie helt in de bochten wel een beetje over, maar de wielen houden hun vaste greep op de weg. Maar dat overhellen gevoegd bij het gemak van de besturing en de ontvankelijkheid van de auto voor zijwind laten tezamen toch een wat speelse indruk achter. Maar het is meer (behoudens die zijwind) een indruk dan de werkelijkheid, want ook in scherpe bochten loopt de wa gen nooit weg. Hij wijkt geen milli meter. Als we alles bij elkaar optellen dan komen we aan een bijzondere prettige auto. Vlot van lijn. gemak kelijk te hanteren, zeer aanvaard baar van comfort en ruimte (de ba gageruimte is niet echt klein, maar houdt ook niet over) en vinnig ge noeg. Of hij duur is of niet laten we graag iedereen ter beoordeling over. De gainstigste leunt net tegen de elf mille aan (althans vandaag, maar je weet nooit voor morgen), de LS waarin wij reden kwam met ster kere motor en iets meer luxe o.a. een achterruitverwarming alweer in de buurt van de dertien en dan zijn er nog duurdere exemplaren. Maakt uw keus als u een Passat wil hebben. Een soepel draaiend wagen tje, waarin het goed rijden is. De naam van het schip op de achtergrond is evenals die van de auto op de voorgrond ontleend aan een warme wind, die over de wereldzeeën waait. En waarvan Columbus in zijn logboek getuigdeUiterst betrouwbaar. Een ideale wind". Of het meisje op de voorgrond ook Passat heet meldde de bij de foto gaande historie niet. verbazingwekkend. Volkswagen moet hebben geleerd van de kritieken, die loskwamen na het verschijnen van de Audi 80. De wagen kreeg terecht het predikaat "Auto van het Jaar", omdat gemiddeld het meeste auto voor het minste geld werd geboden. Maar dat nam niet weg, dat er op onderdelen wel kritiek was. Eén daar van was, dat,de Audi nauwgezet alle oneffenheden in het wegdek regis treerde. Op een klinkerstraatweg leek het of elke steen de bestuurder per soonlijk de hand kwam sohudden. Maar zelfs op snelwegen bleken dwarsnaden moeilijk te verteren hin dernissen. Ze beukten gewoon op de auto. Daarom heeft Volkswagen hef tig zitten dokteren aan de vering. We kunnen niet zeggen, dat alle moei lijkheden helemaal zijn opgelost, maar de aangebrachte wijzigingen hebben het geluid tot zeer dragelijke proporties teruggebracht. De Passat vinden wij evenals de Audi 80 trouwens een zeer sierlijk autootje. Er zijn drie versies van in omloop: 60, 75 en 85 pk. Op dit moment is alleen de twee deurs nog maar leverbaar, maar dat duurt niet lang meer. Het interieur is aan de sobere kant, maar wel op de teller kon worden opgejaagd tot over de 160 km. Een snelheid, die er mag zijn voor een automobiel met een motor van 75 pk. Maar dat kost natuurlijk wel een flink slokje benzine extra. En dan gaat een van de grote voordelen van het wagentje teloor. Wij vinden hem namelijk een zeer aanvaardbaar drinker. We kwamen gemiddeld even boven de 1 op 11 uit en dat is lang niet onverdienstelijk. Daarvoor werd stevig doorgetrokken op de snelweg, maar natuurlijk ook door de stad gekropen. Bij een andere test schijnt te zijn uitgemaakt dat de je Passat met een constante snel heid van zo'n zestig kilometer met één liter benzine zelfs meer dan 18 kilometer kan afleggen. We geloven het grif, maar vinden het niet rele vant. Als we er helemaal niet mee rijden kost hij helemaal geen brand

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19