jVordsee' bouwt i een jaar zes ibrieksscliepen apitein Siegfried Kopp (38) vaart al 24 jaar ter visserij Complete fabriek drie maanden op blijft oceaan pAG 13 OKTOBER 1973 PAGINA 15 OlaND Wanneer de artgasten" de belastingvrije es op Helgoland in en uit tten wij met kapitein Sieg- ,pp (38 en reeds 24 Jaar li ki de grote zeevisserij) op de in de oktoberzon baden- [jes te praten over de Duitse Kopp, een gemoe- visserman, heeft blijkbaar p met al die drukte rond en proefvaart van het enor- igst- en fabrieksschip "Wies- Het liefst was hij zonder al itspiegingen naar zee gegaan, fjcieel tintje mocht echter breken nu in één Jaar tijds "iepen aan de vloot van Deutsche Hochseefi- GmhB in Bremerhaven wer- i. De "Wiesbaden" was |te van een serie, die alle- unen van Duitse steden dra- emen, Hannover, Kiel, Mainz tgart waren de voorgangers, bouwprogramma was een ig van 120 miljoen Duitse imoeid. gezelschap van kapitein Kop zich ook hoofdwerktuig- pritz Duhnsen (37 en 21 ende op de vissersvloot) en [ficier Pranz Apholtz (39, rissersjaren). Tot nu toe, ze het trio, dat de hoogste innam op het vangst- en fa- 'Kassel" gebouwd in 1966. Hen was de eer te beurt ge vallen "over te stappen" op de nieuwste aanwinst van de "Nord- seevloot", het 3200 BRT metende "Wiesbaden". Graag wilden ze iets vertellen over hun nieuwe schip en over de visgronden, die ze er mee hopen aan te doen. Kopp had bij de doopplechtigheid tegen me gezegd "Aan boord is daar geen gelegen heid voor. Dan moeten we voor iedereen gereed staan. Beter is het als we op Helgoland tijdens de onder breking van de reis een rustig plaatsje opzoeken. Dan hebben we wel een uurtje voor u". Kaptien Kop is er niet van op zijn tenen gaan lopen nu hij over een schip van rond 20 miljoen Duit se Mark het bevel mag voeren. Hij is dezelfde eenvoudige visser man gebleven, die hij altijd is ge weest, vertrouwde mij tijdens de vaart een roerganger toe. Zelf zegt de kapitein: "We vormen hier aan boord een gezin van 62 personen. Ik sta aan het hoofd daarvan en men moet zich natuurlijk gedragen naar de regels van het huis. Samen moe ten we zorgen, dat dit gezin loopt. Dat wil zoveel zeggen als: "Het huishouden moet goed kunnen draaien en we moeten als het even kan ook nog een centje opzij kun nen leggen". Kopp kent het vissersvak door en door. Hij werd in Bremerhaven ge boren en ging al als Jongen van veertien jaar naar zee. Alle rangen doorliep hij. Het laatst was hij 12 jaar kapitein op de "Kassei". Op onze vraag of hij de hogere zee vaartschool had doorlopen antwoord de Kopp: "Neen, ik heb alleen de visserijschool gehad en me daarna door zelfstudie bekwaamd om ook op deze grote schepen te varen, 't Is me, zonder me op de borst te slaan, wel voor de wind gegaan. Trouwens de schippers, jullie noe men ze meen ik geen kapiteins, op de Hollandse vissersvloot hebben toch ook niet meer dan de visserij- school gevolgd? Op onze reizen zien we die grote hekitreilers uit Katwijk en Scheveningen vaak. Die Hollan ders opereren ook dikwijls bij de He- briden en St. Kilda. Neen, op de Duitse visserijvloot kennen we geen navigatie- en visserij kapiteins. Eén man heeft de leiding op de brug. Dat gaat goed". Kopp, Duhnsen en Apholtz zijn mannen van de zee. Ze hebben nu Cuxhaven verlaten. Op weg naar Groenland en misschien naar het noord-westelijk deel van de Atlan tische Oceaan. Voor mogelijk drie maanlden. Ze keren niet eerder te rug voor de ruimen vol zijn. Dat wil zeggen niet voor er zo'n 900 ton aan visfilets in de diepvriesruimen zijn geborgen en 400 ton vismeel in ds daarvoor bestemde bunkers. Lange reizen dus. Ze zijn, in tegenstelling tot onze Nederlandse vissers, die drie weken al heel erg lang vinden, niet anders gewend. Eerste officier Apholtz nadrukke lijk: Met de "Wiesbaden" gaan we vissen rond de Shetlands, Groen land, Labrador, St. Johnsen zelfs bij de Georges-Bank voor de Aerikaan- se oostkust niet ver van Boston en New York. Er zijn andere vangst en fabrieksschepen van onze rederij die de steven wenden naar de kust voor Brazilië en Argentinië en naar de Zuid-Afrikaanse wateren. Zo rond de 3000 tot 6500 zeemijlen van Cux haven. Dan heb Je die drie maanden De drie officieren, die het te zeggen hebben op het vangst- en fabrieksschip 'Wiesbaden'In het midden kapitein Siegfried Kopp, rechts hoofdwerktuigkundige Fritz Duhnsen en links eerste officier Franz Apholtz. Zij zijn respectievelijk al 23, 24 en 21 jaar werkzaam op de verre visserij. hard nodig. Voor zo lang hebben we proviand en olie aan boord, 't Is dus een hele tijd, dat we van huis zijn. Niet zo erg leuk voor onze vrouwen. Dat is echter het risico van met een zeeman getrouwd te zijn". Duhnsen voegt daar aan toe: "Als Je er voor staat lijkt het een heel lange tijd, maar wanneer Je een maal aan het vissen bent dan gaat het hard. Het voordeel is, dat we, in tegenstelling tot onze Poolse en Rus sische collega's, ook zelf vangen en daarna direct de vis verwerken. Die Russische en Poolse fabrieksschepen hebben een hele vloot van kleinere treilers om zich heen. Deze brengen op gezette tijden de vangst naar het moederschip. Daar wordt de vis verwerkt. Als de vriescellen vol zijn wordt de steven naar huis gewend en blijven de treilers achter". Kapitein Kopp onthult: "Om de kosten van zo'n visserij-motor-schip als de "uiesbaden" eruit te halen, moeten we per jaar voor 9 tot 10 miljoen DM aan vis vangen. Dat is per dag en dan reken ik de vaar- dagen mee - een 25.000 DM. Begrijp me goed, dan hebben we nog geen winst gemaakt. We vissen met de bo- demtreil en het pelagische net. Die netten kunnen in tien minuten wor den verwisseld. We vangen allerlei soorten vis, zoals kabeljauw, koolvis, schelvis, haring en roodbaars. Alles is welkom. We kunnen een 15 ton per dag verwerken. Een hele hoeveelheid. Er zijn ook wel dagen, dat we zoveel niet boven water halen. We zijn, evenals uw Hollandse collega's, afhankelijk van wat de zee geeft. Juist door die wis selvalligheid hebben we zo'n boeiend beroep. Haring verwerken tot maat jes doen we niet. Dat is een spe cialiteit van de Hollanders. Niemand kan dat beter". Drie stoten van de scheepsfluit van de „Wiesbaden" zijn het sein, dat we ons weer aan boord moeten begeven voor de terugvaart naar Cuxhaven. Snel verlaten we het zonnige terras op Helgoland en begeven ons naar de kade, waar de slopen alweer ge reed liggen om het tweehonderd gas ten tellende gezelschap naar de op de rede liggende nieuwe „Nordsee"- aanwinst te brengen. Kopp, Duhsen en Apholtz stappen in de eerste. Zij moeten hun gasten aan boord begroe ten. Op de valreep zegt Kopp nog: „Zulke grote schepen zijn voor de Nederlandse rederijen niet rendabei te maken. Dain moet je een concern als Unilever achter Je hebben staan met allerlei vestigingen in het bin nen- en buitenland, zoals speciale visrestaurants, vis-quicks en zaken waar diepvriesvisfilet worden ver kocht. De Hollandse visserij is ge specialiseerd op de produktie van gezouten haring en verse vis. Met, wat die haring betreft, grote buiten landse afnemers. Reken erop, dat hier in West-Duitsland wat van die maatjes worden verkocht. Ze sma ken fantastisch. Als ik er aan denk begin ik te watertanden. Misschien krijgen we ze straks aan de wal nog". IMERHAVEN Een doop van een schip in de avond en Hoogcarspel: "Momenteel be- van champagne met Rijnwijn doet een Nederlander fchikt Duitsiand in totaal over 31 fa- aan. Wel waren er veel belangstellenden en speelde de bnplfSRrhpnp" ee"-harmonie, gestoken in witte uniformen, vrolijke uziek en na de doop het Duitse volkslied. Dat maakten Rickmers Werf in Bremerhaven. Daar werd het •motorschip ,Wiesbaden, van "Nordsee" Deutsche Hoch- ei GmbH een dochter van Unilever door burge- Schmitt (45) van Wiesbaden rijkelijk besprenkeld beste wijn van de Rijn. Toen dat gebeurd was stond er lorme hektreiler niets meer in de weg om naar de verre [ronden te gaan. Dat ging echter nog niet door. Er eerst twee proefvaarten met gasten van de rederij en deel van die vangst voor zijn reke- op het programma naar Helgoland. Tijdens de eerste lune heeft genomen. De Duitse trei- iet gigantische 92 meter lange vangst- en fabrieksschip dragen. blieksschepen. Deze brachten door ae ongunstige omstandigheden op de visgronden in 1972 36.800 ton diep gevroren rondvis en visfiets aanland tegen 45.500 ton in 1971. Door de internationale overeenkomsten, ter beperking van de haringvangst in de West-Atlantische Oceaan liep de hoeveelheid aan de wal gebrachte diepgevroren haringprodukten te- lug van 24.500 ton in 1971 tot 19.100 ton in 1972. Uit al die cijfers blijkt wel, dat "Nordsee" het leeuwenaan- lijk kwamen tijdens deze overdrachtsvaart ook de eden van het vissen in de rond IJsland ter sprake, •directeur Marx-Henning 47): "Er is mij ter ore ge- at de Duitse regering bij- ifzonderlijke regeling met had bewerkstelligd toen week weer moeilijkheden marineschepen en trei- en fabriekschepen: "Dit object, dat 120 miljoen D.M. heeft gekost, is 't grootste nieuwbouwprogramma voor usserijschepen van na de oorlog. De Duitse regering heeft wel steun verleend in de vorm van een rente loze lening, dlie we in tien tot twaalf 1aar moete aflossen. Dus anders dan ln Holland, waar nu kort na elkaar twee series van twaalf hektreilers zullen worden gebouwd met een re- lei vloot bracht in 1972 102.300 ton *erse vis aan de wal tegen 125.800 ton in 1971: Verse haring liep terug van 4500 ton tot 200 ton. Oorzaak de vei minderde capaciteit. De produktie van gezouten vis steeg van 300 ton ln 1971 tot 1400 ton in 1972. On danks het grotere aanbod door di- ïtcte buitenlandse aanvoer toonden ook de prijzen voor verse vis in t 0 itemden. Hoe het allemaal geringssubsidie van 25 procent in de >en weet ik nu nog niet. iland éénzijdig met ingang (itember 1972 en met schen- de bestaande verdragen de tot 50 mijl uit de heeft de bondsrepu- in deze voor de fsserij zo vitale kwestie te- uitbreiding geprotesteerd en t ingediend bij het Interna- ierechtshof in Den de protesterende landen ling voorlopig in het ge ijld. IJsland stoorde zich aan en accepteerde ook van Engelse en Duitse zij- voorstel tot aan de defi- van het Hof de vis- IJslandse wateren minder te beoefenen". t burgemeester Schmitt, rek volgende zei: "Naar ïheiden mening is het no- er vrijheid komt om de bevissen. Natuurlijk met van reeds gemaakte, :en bepalingen, die be nd op peil te houden, oor een vrije zee en beslist ïstander van het feit, dat ld zijn eigen visserij grenzen ar eigen goeddunken kan dat nu door de Wa rn Waar gaan we toe? Wel sta ik achter in de regelingen, die door king met en goede harmo- D de visserijlanden in de y irden gemaakt". ins bleek uit het gesprek met 11'dat de schepen van "Nord- het noordwestelijk en zuid- deel van de Atlantische zelfs naar de Zuid-Afri- ateren. Wel achtte hij een ossing van het conflict met Venselijk, want er wordt eenheden van de Engelse vloot, die dit IJslandse ge- dentallen Jaren bevissen, hcieel nadeel geleden. Het grootte van de treilers, .Blijk alternatieve gron- ken. recteur Rehder en commer- fcteur Anton Dirk Hoogcar- ln Vlaardingen geboren) 18 of de Duitse regering subsidies heeft verleend T>ouw van deze zes vang- nieuwbouwkosten. Voorlopig zijn we r.iet van plan tot verdere nieuwbouw over te gaan. Eerst moeten we het geïnvesteerde bedrag terugverdienen. Hoelang dat zal duren weten we niet. Om bij te blijven moet Je Je schepen en de verwerkingsmogelijk heden steeds aanpassen aan de ge wijzigde omstandigheden". Omzet Hoewel de vangsten teruglopen, stijgt de omzet nog steeds. Enige cijfers van "Nordsee" en "Norda" Heringshandels GmbH.: in 1970 485 miljoen DM, in 1971 515 miljoen DM en in 1972 570 miljoen DM en voor ait Jaar is de kans groot, dat de 600 miljoen DM zullen worden over schreden. "Nordsee" heeft momen teel 22 fabrieksdiepvriesschepen en eenheden voor het vangen van Door Cees Combee Foto's Peter Kroehnert vierde kwartaal een duidelijk waar neembare opwaartse trend. Toch kon na de zorgwekkende verliezen, d'e de vloot in 1971 leed, vorig Jaar geen winst worden gemaakt". Afzet De vangsten van de "Nordsee"- vloot worden voornamelijk via eigen afzetkanalen van de hand gedaan. De resultaten van de handelsonder neming "Nordsee", waaronder de veise vis. Vorig jaar bedroegen de visgroothandel, visspeciaalzaken en vmgsten van de "Noordsee"-vloot: 22.800 ton diepgevroren rondvispro- oukten, 10.000 ton diepgevroren ha ringprodukten, 51.600 ton verse vis en 700 ton gezouten vis". Visrestaurants vallen, werden in 1972 door de koele zomer gunstig beïn vloed. Men beschikt thans over 271 visspeciaalzaken en 75 "Nordsee- Quick"-visrestaurants, De nieuwste aanwinst van de 'Nordsee' Deutsche Hochfischerei GmbH, het 3200 BRT metende vangst- en fabrieksschip 'Wies- baden' in volle zee. Het is de laatste van een serie van zes schepen, die in een jaar tijds wer den gebouwd. Er was een inves tering van 120 miljoen DM mee gemoeid. Met deze schepen, die een volledige diepvriesinstallatie aan boord hebben, worden reizen van drie maanden gemaakt naar de noordelijke en zuidelijke At lantische Oceaan. binnen niet al te lange tijd ook een in Leiden zal worden gevestigd. Bo vendien heeft men 38 groothandels depots. Er wordt vis in diepgevroren en conservenvorm verhandeld. Op het gebied van de maatjesharing is men aangewezen op Nederland. Grote za ken worden onder meer gedaan met de B.V. Rederij en Haringhandel Parlevliet en Van der Plas in Kat wijk aan Zee. 7n de schepen heeft "Nordsee" zo'n 235 miljoen DM geïnvesteerd. Het stamkapitaal bedraagt 77 miljoen DM, waarin Unilever een belang heeft van 69 procent. Veel van de visprodukten worden in Nederland onder het merk "Iglo" in de han del gebracht. De aan boord verwerk te en diepgevroren vis, wordt in de fabrieken in Cuxhaven verder ver werkt en verpakt voor de verkoop. In het "Nordsee"-bedrijf werken ruim 9000 mensen, waarvan rond 2600 op de vloot. Men heeft in Ne derland en Oostenrijk op het gebied van de visverwerking en groothandel d ochter ondernemingen De door de 'Wiesbaden' ge vangen vis wordt aan boord ver werkt. Benedendeks is een com plete fabriek met fileerstraten en diepvriesruimten. Hier zijn vak bekwame visverwerkers bezig met het nalopen van de machinaal gefileerde vis en daarna gaan ze in pakken in de diepvriescellen. BREMERHAVEN De zes nieu we vangst- en fabrieksschepen, dde "Nordsee" in één jaar tijds aan zijn vloot heeft toegevoegd zijn juweel tjes op gebied van techniek en ver nuft. Complete vangst-, verwer- kimgs- en diepvriesbedrijven. De moderne Nederlandse hektreilers zijn maar "kleintjes" als men ze vergelijkt met gigantische heksche pen als de serie, waarvan het F.M. S. „Wiesbaden" als laatste werd af geleverd. Trouwens ze zouden niet passen in het beeld van de Neder landse visserij, die in het bijzonder gespecialiseerd is op het aan wal brengen van gezouten haring en verse rondvds. Wie van de Neder landse vissers zou er voorts voor voelen drie maanden van huis te zijn. Drie weken worden al lang gevon den. De serie van zes "volvriezers" - met de bouw was een jaar gemoeid en de kosten bedroeg 120 miljoen DM - was de grootste doir een Duit se visserijrederij gegeven naoorlog se opdracht. Enige uren hebben we „gedwaald" over en door de „Wies- baden". Of we alles gezien hebben betwijfelen we. Het was een gewaar wording. We hadden al eens Russi sche en Poolse fabrieksschepen ge zien. Doch deze Duitse "vangers en vriezers" spannen de kroon. Ze heb ben een lengte over alles van 92 me ter, de breedte is 15 meter, de hoog te tot het bovendek 9,55 meter en de diepgang 5,40 meter. Twee viertakt dieselmotoren zorgen met hun in to taal 4800 paardekrachten voor de voortstuwing. De snelheid bedraagt in uitreistoestand bij 3000 WPS 15,5 knoop of zeemijl. In de brandstof tanks kunnen 1060 ton dieselolie wor den opgeslagen, genoeg voor een reis van 100 dagen. Wanneer men de thuishaven verlaat bevat het voedsel- ruim proviand voor een reis van 120 dagen voor 75 bemanningsleden. Men kan dus eventueel zusterschepen, die door hun voedselvoorraad heen zijn, op zee aan leeftocht helpen. Nog enige cijfers van opslagruim ten - elk hoekje is gebruikt van deze 3200 BRT metende schepen - laten we graag volgen: een diepvriesruim van 1205 m3, een vismeel opslagplaats van 660 m3, dieselolietanks van to taal 1210 m3, een smeerolie-voor - raadtank van 28 m3 en zoetwater tanks van 60 m3. Geen kleinigheid dus. Het is daar onder het bovendek een waar doolhof, waar Je wel de weg moet weten om niet te verdwa len. Een complete fabriek. Nu pra ten we nog maar niet eens uitvoerig over de brug. Deze heeft veel weg van die van een groot vrachtschip of grote tanker met dien verstande, dat men ook nog beschikt over de mo dernste soorten visopsporingsappara- tuur. Vanuit die brug - met automa tische piloot - kan alles worden ge regeld. Ook de werking van de win ches voor het uitzetten en binnenha len van de enorme netten. We gaan ook niet al te zeer in op de keiudg in gerichte hutten voor de bemannings leden, de eetzalen en de recreatie ruimten. Met alles is rekening gehou den. Natuurlijk ook met de omstan digheid, dat de opvarenden zo'n drie maanden op het schip moeten door brengen. Wanneer men dicht onder de wal vaart of vist kan men televisie-uit zendingen uit Canada, Amerika of Zuid-Afrika ontvangen en als dat niet lukt beschikt men aan boord over „ingeblikte" programma's, zoals films. Kapitein Siegfried Kopp vertel de, dat de navigatie- en opsporings- apparatuur op de brug een waarde heeft van ruim 1 miljoen DM. Aan alles is dan ook gedacht. Gaan we nu even de „fabriek" rond. Door een vernuftig mechanis me kan bij het vissen de dubbelnet- methode worden toegepast en boven dien kan men in zeer korte tijd tien minuten van de grondtreil op de pelagische visserij overscha kelen. Zijn de netten met vis bin nengehaald dan leegt men deze via een groot luik boven het, wat de Duitsers noemen, slachtdek. Daar be gint de eerste fase van de verwer king, namelijk het strippen en sorte ren naar soort. Men heeft de beschik king over vier sorteerbunkers, waar in de vis naar soort wordt opgesla gen: kabeljauw, schelvis, makreel, roodbaars, leng en haring om maar enkele te noemen. Vanuit die bunkers wordt de vis met maar liefst vier straten voor wit- en roodvis via een ingewikkeld lopende bandensysteem naar de fi leerafdeling gevoerd en naar de ha- ringontgraatafdeling, waarin drie machines staan. In die vier bunkers kan men zo'n 15.000 tot 20.000 kg ber gen en via de banden afvoeren. In de fileerafdeling wordt de gevangen' vis bewerkt en daarna verpakt in grote blokken doorgevoerd naar het diepvriesruim. Van het afval wordt vismeel en olie gemaakt. Dat ge beurt ook allemaal in die onderdekse fabriek. Alle bewerkingen geschieden afzonderlijk, waarbij de hoogste prio riteit aan de hygiëne is gegeven. Men heeft een vriescapaciteit van 50 ton filet per dag. Deze pakken filet wor den diepgevroren tot -30 graden Cel sius. Er zou nog veel meer over vis serijschepen als van het type „Wies- baden" te zeggen zijn. Het zijn won deren van techniek, waarmee „Nord see" optimale resultaten hoopt te bereiken. Commercieel-directeur- Hoogcarspel was daarover zeer opti mistisch: „De vijf vangst- en fa brieksschepen, die sinds vorig laar 29 september in de vaart zijn ge bracht en die precies gelijk zijn aan de „Wiesbaden" hebben in de noor delijke en zuidelijke Atlantische wa teren tot nu toe tot tevredenheid ge opereerd. Over de resultaten van deze nieuwe aanwinsten van onze vloot twee werden er gebouwd bij Schichau Unterweser A. G. en vier bij Rickmers Werft in Bremer haven zijn we bepaald niet onte vreden. De aan de wal gebrachte diepgevroren vis wordt verder ver werkt in ons bedrijf in Cuxhaven. Daarna gaan ze diepgevroren veroakt of als visconserven naar de „Nord- see"-viswinkels en restaurants en naar talloze levensmiddelenzakeo ln Duitsland en onder ondere naar Ne derland. We hopen dit Jaar een om zet van meer dan 600 miljoen DM te bereiken. Deze investering was no dig om een zo goed mogelijk orodukt aan de markt te kunnen brengen".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15