Sijbrands gaat rie partijen innen tegen ndreiko niets'' HET VATIKAAN VOETBALT.. Titelstrijd dreigt uit te lopen in ordinaire ruzie HAPPENING VOOR HENK UITERDIJK L.F.C.-D.H.L. APPIE HAPPIE htwijker Cees Varkevisser: L.D.W.S.-VAN NISPEN U.V.S. - ZWIJNDRECHT pAG 13 OKTOBER 1973 PAGINA 11 IJK Robert Fischer, de schaker, die zoveel koud jeweld door zijn partijen doet, inspireerde de orga- n van de damtweekamp tussen Andreiko en Sij- |ot het aanwijzen van gescheiden toiletten en ver- Je entrees in de speelzaal. Cees Varkevisser, team- en vóór de match sparringpartner van wereldkam- ijbrands, lacht om die voorzorgsmaatregelen, die lijken om het gevecht extra cachet te geven. „Van hap is niets te merken. Na hun partij blijven ze iet bord zitten analyseren. Zoveel liefde hebben ze n sport". ROME Na Jaren klungelen zijn ze erin geslaagd. Voor het eerst dit jaar spelen ze een vol ledige competitie. Er wordt al druk over interlandwedstrijden gesproken en een enkeling waagt het plannen te maken voor deel nemen aan de Europese beker wedstrijden. Ze weten wel dat dat allemaal niet lukt, maar de competitie is fel begonnen. De tien elftallen die er aan deelne men zoeken nu internationaal talent. De masseurs zijn actief, aan spirituele begeleiding ont breekt het hen niet. empyle's van het Vaticaan spe len nu iedere zaterdag of zondag voor het eerst een competitie. Voorlopig vaak met geleende sok ken en schoenen, de toeschou wers betalen geen entree, de vel den moeten gehuurd worden, de staat subsidieert hun activitei ten niet. Trots zijn at dat het hen nu is gelukt om aan een echte competitie te beginnen. Vroeger waren er wel af en toe vriendschappelijke wedstrijden maar dat was allemaal slordig geregeld. Toen het elftal van de Osservatore Romano, de officiële krant van het Vaticaan vorig jaar een zegje behaalde op het Italiaanse amateurelftel, raakte kardinaal Guerri zo enthousiast over dit Vaticaanse succes, dat hij voor de eerste duizenden gul dens zorgde die met het organi seren van een officiële competitie gemoeid waren. Er zijn nu tien elftallen die kunnen kiezen uit 20 spelers. Ieder team heeft een masseur, 'n aanvoerder, die meestal niet mee speelt, en vaak een geestelijk leidsman die dat wel doet. Voor de Jonge paters is het een uit komst om een paar uur aan de zware bureaucratie van het Va ticaan te ontsnappen en mee te voetballen. De moeilijkheid bij het indelen van de teams was de Zwitserse garde. Hoe kon men in Vaticaan stad aan een competitie beginnen waaraan een volledig buitenlands elftal zou meedoen? Bovendien vond de kolonel van de garde het niet goed als de Paus in het weekend steeds 20 goede bewa kers zou missen. Nu zijn de Zwitsers verdeeld jver de elftal len zonder een transfersom te vra gen wel zijn er intriges gebruikt bij het verdelen van de Zwitsers. Bij het Vaticaan beschikt men nog niet over een klachtencom missie van de voetbalbond en dus heeft men de affaire gelaten zoals zij was. Een nadeel voor de competi tiespelers is dat er altijd uit ge voetbald moet worden. Vaticaan stad, dat een oppervlakte heeft van anderhalve vierkante kilo meter, heeft wel tuinen maar geen velden, daarom moet men de Italiaanse grens telkens pas seren om te kunnen spelen. Som mige voetbalvelden liggen wel 20 km ver weg. Rome is namelijk, zoals bekend, gebouwd op zeven heuvels. Tien teams met ieder 20 spelers zou betekenen dat van de 722 be woners van Vaticaanstad meer dan een vierde aan de competitie deel zou nemen. Maar de meeste voetballers zijn Italianen die in Vaticaanstad werken. Een van de sterren na het eerste weekend van wedstrijden is de Braziliaan Joaquim Pereira, die nog in het stadion van Rio de Janeiro heeft gespeeld. Nu werkt hij op de Bra ziliaanse ambassade bij de Heili ge Stoel. Dokters hebben de elftallen iniet. De spelers hopen elkaar te genezen. Aan de Paus is gevraagd om straks aan het einde van het seizoen de beker uit te reiken aan het winnende team. De Paus zal, zo denkt men, daar wel in toe stemmen, want naast de geeste lijke ontspanning waardeert hij als staatshoofd ook de lichamelii ke ontspanning van de burgers van zijn staat en van de Italiaan se medewerkers in Vaticaanstad. Er wordt ook al gedacht aan 'n bekerwedstrijd tussen de mini- staten van Europa. San Marino heeft een elftal dat Serenissima heet en meespeelt in de ama teurcompetitie van het Italiaan se voetbal. Lichtenstein speelt in de derde klasse van het Zwitser se voetbal. Andorra in de der de klasse van de Spaanse com petitie en Monaco tenslotte in de a-klasse van Frankrijk. In het Vaticaan wil men voorlopig wachten met de interlandwed strijden want de training laat nog veel te wensen over. Sommi ge goede spelers worden wegge kocht door Italiaanse clubs, de Zwitsers keren al na een Jaar trouwe dienst vaak naar huis terug en de geestelijke bijstand is vooralsnog geen garantie voor het slagen op het voetbalveld. et (recente) verleden de lederlandse betrekkingen irt/wltte velden wel dege- jerslechterd, toont Varke- met een voorval tijdens nge Mondial in Monaco in in de hoofdrollen de Rus- Koeperman en A. Gant- Sijbrands. "Sijbrands Ijn partij tegen Gantwarg toe van Evert Bronstring, rman kende, maar Gant- Prompt ging Koeperman i! |an Preenen K oeschouwers om hen te at er een prachtige combi- de stelling zat. Iedereen zich natuurlijk rond de iat Gantwarg gewaar- ird en het spel doorzag". Lkampioen Koeperman, Zwitserse grootmeester van de meest fantasielo- s genoemd, is in het Con- i secondant van Andrei- nds, die zijn Russische vakantie gestuurd heeft, iteund door een andere Edward Holstvoogd. hij echter de assistentie isser gehad. De 30-Jarige in december 1971 over- KDC naar het Residentie otschap, kon echter door [intensieve werk als jen programmeerafdeling voorstel ingaan. "Ik had gedaan, al stelt het secon- wat betreft de openingen ir. Zoiets is alleen belang- leer partijen afgebroken r dan zal Ton toch wel ogelijk advies inwinnen, zoveel moeilijkheden niet voor hem. Ik ver- hij drie partijen gaat win- Andreiko niets. Sijbrands ivorm. In zo'n positie kan «ten maken". pose dateert van vorige dag en is tot nu toe, zeker prestaties van Andreiko ikomen. De Rus, steeds leed, is voor Varkevisser een onbekende. Bij wijze Khe manoeuvre werd de vorig jaar tijdens de lan- |d RuslandNederland op bord tegenover de uitda- t)brands gezet. De eerste 2 eindigden in remise, de wee zittingen in overwin- dt Andreiko. "Ik wilde het fen en miste vooral een ?oor Andreiko gold dat na- let. Hij kan nu wel zeggen het nadeel is omdat SiJ- ol is, maar als hij wil kan zo drie maanden vrij krij- kevisser hield aan de mi- top onder andere de vol- fektertekening over: "An- erg nerveus. Zo gauw hij t staat hfj op en gaat hy als hr door de zaal lopen. TiJ- wedstrijd neemt hij alle "ïlen te baat om te h het Hoogezand-toernooi geleden merkte hij tegen aan Lemgyl dat hij verlo- te staan. Anderhalf uur oen zitten nadenken tot hij minuut over had, ter- Hgeveer nog twintig zetten Toen ging hiij als een ötten schuiven. Zijn tegen- overrompeld dat An- oog remise uit sleepte. Te- leed hij precies het tegen- te. Nauwelijks had ik de teukt, of hij zette al". In osgebouw is Varkevis- als toeschouwer, nadat tods bijna een maand tij- efencampagne heeft bege- 0 drie weken hebben we bij Id Kijkduin getraind. Ton Programma's op. 's Mor- ■teerden we b.v. afwijkende ■D de openingen en 's mid- we trimmen. Iedere dag re een werkschema van 9 achter Sijbrands en derde bordspeler van RDG, ^Jarige wereldkampioen jkkelijker kennen als "een 1 mensen zien hem als teige Jongetje, maar als ze hem een keer hebben meegemaakt merken ze dat hij een beschaafd persoon is met nette omgangsvor men en een grote algemene ontwik keling. Fischer leeft alleen voor het schaken. Sijbrands leeft van het dammen, maar heeft daarnaast be langstelling voor vele zaken zoals b. v. politiek en hij speelt piano". Sij brands, de Fischer van het dammen, werd bovendien vorig Jaar lid van de Haagse schaakclub DD. Varke- fischer, zoals mevrouw Varkevisser haar man soms noemt: "In schaken en dammen zit evenveel. Dammen lijkt zo gemakkelijk, omdat je niet zoals bij schaken de loop van een paard of toren behoeft te kennen. Maar wat huisdammers doen is schuiven. Ze kennen het Haarlem- merzetje, de simpelste combinatie, maar verder....?". Varkevisser, die giaag was ingegaan op de uitdaging van Koeperman om een schaduwge- vecht te houden tussen de secondan ten ("Koeperman is een pure stra teeg, maar heeft zijn tijd gehad") betreurt het dat hij zelf nog maar weinig tijd kan vrijmaken voor het dammen. "Toen ik nog bij LDV in Leiden speelde gebeurde het vaak dat ik vrijdagavond naar Bron string ging om een uur of acht en dat ik de andere morgen pas om zes uur thuis kwam. Of dat we na een wedstrijd op zaterdag nog uren doorbrachten met analyseren. Ik vind net Jammer dat ik er door mijn werk niet meer toekom. Maar wie weet, misschien komt er na deze tweekamp wat meer geld vrij voor de damsport. Als het dan beter verdeeld zou worden zou ik cok wel professional willen worden". Sijbrands en Andreiko 'dure houthakkers DEN HAAG Onder daverend applaus en een herhaaldelijk gescandeerd Tonny-Andris, hebben Sijbrands en Andreiko kans gezien om hun in de zevende partij gevestigde remise-record (49 minuten) reeds in de achtste ronde van het wereldkam pioenschap dammen te verbeteren en te brengen op 34 mi nuten en 22 zetten. De stand is nu 97 in het voordeel van de wereldkampioen Sijbrands. Zo te zien lijkt het niet denkbeeldig dat reeds in de volgende zitting een poging zal worden gedaan dit record te breken. Want de spelers blaken van strijdlust. Wel moet er dan een nieuw wedstrijdelement ingevoerd worden en wel een premie voor hem die het meeste stukken kan ruilen. Twee dure 'houthakkers' op het to neel van de kostbare Sweelinck-zaal in het Haagse Congresgebouw zijn onbewust pioniers geworden van een nieuw wereldkampioenschap, dat tot Inzet schijnt te hebben: "wie het eerst zijn stukken kwijt is". Communique Ebbo de ong en Ed Holstvoogd, de secondanten van de wereldkam pioen dammen Ton Sijbrands heb ben gisteravond een officieel com- miiniuque verstrekt iniaar aanleiding van de uitlatingen die Iser Koeper- ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur n.m. Terrein Boshuizerkade man, de secondant van uitdager An dlis Andreiko, donderagavond in de televisie cursus dammen heeft ge daan. Het communique luidt: "Naar aanleiding van de uitlatingen van de heer Koeperman, secondant van de beer Andreiko, gedaan in de teleac- uit zending van 11 oktober delen Holstvoogd en De Jong, secondanten van de heer Sijbrands. mede uiterst ontstemd te zijn. Zij zijn van mening dat. de uitlatingen van de heer Koe perman het wedstrijdklimaat nega tief beinvloeden en de zo noodzake lijke rust en concentratie voor de spelers ernstig verstoren. Indien de heer Koeperman beweert dat Sij brands nog niet bewezen zou hebben de sterkste te zijn, terwijl de wereld titel door Sijbrnds werd veroverd in een toernooi waarin de heren. An dreiko en Koeperman in de eind- i angschikking, resp. twee en vijf ponten achterstand hadden, nog af gezien van diverse andere toernooi- cverwinningen met Russische deel name, zal iedereen het onwaarach tige van zijn uitspraken inzien. De grenzen van het welvoeglijke worden zondermeer overschreden, waanneer de heer Koeperman duidelijk insinu eert dat Sijbrands op onrechtmatige wijze zijn overwinningen op Aliar, Peslauriers en Kuyken zou hebben behaald, hoewel hij hiervoor geen enkele grond kan aanvoeren. Het be vreemdt hen, dat de heer Koeper man de gelegenheid geboden wordt op een dergelijke wijze in de publici teit te treden, uitgerekend een dag Khdat hen van de zijde van enkele leden van het organisatie-comité verzocht is om althans tijdens de match geen ruchtbaarheid te geven a«*n een op de Russische equipe be trekking hebbende zaak, die men bep aald opzienbarend zou kunnen noemen". Desgevraagd wilde de toernooilei- ding geen commentaar geven op het feit, wat deze zaak zou inhouden. Na het bekend maken van het communi que ontspon zich een heftige discus sie waarin de Russische delegatie leider Riekstlnsk verklaarde dat „men zich zou gaan beraden over •iet nemen van passende maatrege len". Andreiko verklaarde: "De ver wijzing naar de geruchten over de jaak die betrekking heeft op ons, u:oet als chantage worden gezien". De uitdager zei verder, dat hij daar door uit zijn concentratie wordt ge haald en verliet vervolgens boos de perskamer, waar de discussie had plaatsgevonden. Hij werd daarbij gevolgd door de gehele Russische de legatie. Ai met al lijkt dit wereldkampioen schap uitgelopen op een ruzie in plaats van een sportwedstrijd, die een geweldige propaganda voor het damspel zou hebben kunnen zijn en voor vele liefhebbers stof tot ja- lenlange analyse zou kunnen ople veren. Roodenburg krijgt zijn vierde veld; toestemming G.S. binnen LEIDEN „Nou ja, ik dacht aan een onderonsje. De club doet wat voor me. Maar toen zag ik mevrouw Haan, Gerrit Been en Piet Biegstraten binnenkomen en toen wist ik wel hoe laat het was: het wordt een officiële avond. Maar, tenslotte, kon Henk Uiterdijk daar opgeruimd om lachen. De (verraste) voorzitter van lege handen behoefde te komen, eersteklasser Roodenburg, 25 Jaar bestuurslid van de Noordclub ei genlijk 27 Jaar, maar er was wegens de dienstplicht een korte onderbre king werd gisteravond, in de kan tine van de Adlerfabriek, zó in het van haar man bevestigen, waar de heer Ad Dusée die dat zelf deed, al liet hij de „Hollandse" zoen ach terwege het insigne van verdien ste van de Afdeling Leiden van de KNVB naast speldde. „Je bent altijd even rustig, nooit obstinaat, maar vind het toch onbegrijpelijk, dat Je De voetbal-happening in de Adler-kantine werd muzikaal op geluisterd door de zigeunerkapel Hoshpita. De priinas laat op deze foto van Jan Holvast zijn viool jubelen voor de jubilerende Roo denburg-voorzitter Henk Uiter dijk en diens echtgenote. te stellen, dat van G.S. (einde- Biegstraatem bracht de waardering lijk) de toestemming was afgekomen van de Sportstichting tot uitdruk - om het sportpark Noord met een (vierde) speelveld uit te breiden. king in het uitreiken van de pla quette van verdienste. Namens de zonnetje gezet, dat gierust mocht Zelfs heeft de gemeente opdracht ge- vereniging bood de heer Jan van Weesel „De voorzitter is in de vereniging de rode draad waarop hij zelf als een evenwichtskunstenaar balanceert" het gezin Uiterdijk De heer Gerrit Been, afgevaardig- een reis en een stoel aan. En om worden gesproken van een „happe- kregen, vertelde de wethouder, ning". Zovele sportofficials hadden vóór I december met de aanleg te gehoor gegeven aan de uitnodiging beginnen, om luister bij te zetten aan de (ver diende) huldiging van de in de aller breedste kring gewaardeer.de Rooden- de van KNVB, liet mevrouw comfortabel te reizen schonk Willem burg-voorman, dat Sportstichting- Uiterdijk de waardering van de bond, van der Drift, namens het bestuur, voorzitter Piet Biegstraaten terecht de zilveren speld, op het colbertjasje een tweetal leren koffers en een op kon opmerken: „Als er vanavond in Leiden een taptoe zou zijn gelopen, zou er geen bestuurslid bij zijn. Ze zitten allemaal hier. „In ieder geval zit hier 25 Jaar on bezoldigde sociale arbeid". Met die woorden leidde ceremoniemeester Jan Werter de receptie in en het waren woorden waar wethouder me vrouw Den Haan, namens het Colle ge van B. en W. van Leiden, zich graag en respectvol achter wilde stel len. „Er is heel wat doorzettingsver mogen nodig om 25 jaar met dit werk, dat zo'n enorm aantal uren van de (kostbare) vrije tijd in beslag neemt, bezig te zijn," bewonderde mevrouw Den Haan, die zichzelf ge lukkig prees, dat zij ditmaal niet met ADVERTENTIE Bezoekt zondag a.s. de wedstrijd Aanvang 2.30 uur. Terrein LDWS - Sportpark „De Vliet". jC ADVERTENTIE' Zondag 2.30 uur liet Waterlooplein in Amsterdam op gedoken glazen stolp, „want de voor zitter wordt vanavond toch heilig verklaard". Doelman Peter Boom sprak namens de spelers, waarna de rij gesloten werd door oud-voorzit ter Leo Geuke, die daarvoor uit En schede was overgekomen. De ioeeëmmani v/am het Buueou HU HA &£K 72e 6=^ I-utr.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11