[AREN" VOOR MARE PPR voelt weinig voor binding met KVP" Levend dal: mooi planmaar waar blijven de auto's? LEZERS SCHRIJVEN lord in nieuw gebouw et nieuw programma Dank NZH iïAG 12 OKTOBER 1973 LEIDEN Het plan van de heer Rotteveel voor het Levendaal e.o. lijkt op het eerste gezicht een prachtig plan. Naar zijn mening zal de binnenstad er gezelliger door worden. Leiden weer een trekpleister. Maar dit plan veroorzaakt meer problemen dan op lossingen voor de binnenstad. Enkele kanttekeningen van mijn kant zyn: Het uiterlijk en de omvang: Passen de structuren van dit bouw- DEN —Niet alleen enkele raadsleden hebben bezwaar tegen de dering van de Lange Mare, zoals uit vragen aan B. en W. blijkt, ook de middenstand heeft enkele "maren" tegen de plannen. !g wordt smaller. Terecht, vindt ook de middenstand, want de rijweg werkt het rijden in twee richtingen in de hand. Maar m moet er asfalt komen en waarom moeten de toch al royale lirs nog worden verbreed? vragen ze zich af. Ze hebben liever erruimte. „De gemeente zou door het plaatsen van parkeermeters de linkerkant nog wat kunnen verdienen", zeggen ze. Er is andtekeningenactie aan de gang. Inmiddels gaat het werk door, Jan Holvast op deze foto vastlegde. Verlovingsringen De ruimste keuze De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier v.d. Water Haarlemmerstraat 181 ADVERTENTIE L N De Koord-Studio, Leids stad verspreid. Dat is gebeurd in het ngscentrum, heeft op grote kader «van een introductieweek die ;n informatiekrapt door de van maandag 15 tot en met vrijdag 19 oktober wordt gehouden in het gebouw van de Studio aan de Oude Rijn 88. In de informatiekrant wordt in het kort verteld wat de doelstelling van de Koord-Studio is: het werken aan „intermenselijke contacten". Dat wil men doen door middel van gezellige bijeenkomsten èn activiteiten. Nu de Studio sinds kort een eigen gebouw heeft daarvoor werkte men in de kamer van één van de stafmedewerkers heeft men voor de activiteiten een programma opge steld. Dat houdt in, dat er op maandag gepraat wordt met mensen die in de „helpende beroepen" werkzaam zijn. Dinsdag en woensdag zijn er zg. Kom-ins, avonden met een cursus achtig karakter, steeds in series van vier. Op donderdag is er sociëteit voor ƒ1 d 0^4 lichamelijk gehandicapten, die ove- 4SS rigens ook op alle andere dagen wel kom zijn. Vrijdag zijn er geen speicale acti viteiten. Iedereen is dan welkom. Za terdagavond is er sociëteit voor audi tief gehandicapten en anderen, ter wijl men op zondagmiddag binnens- of buitenshuis allerlei activiteiten wil gaan bedrijven. Tijdens de introductieweek kan iedereen vrijblijvend binnenlopen om met de studio en de medewer kers ervan kennis te maken. Altyd welkom! dtf tistieke kop-schotel di binatie, in kastanje, groen of tabac. Nu voordeliger per 6 stuks Deze week niet 21,- maar 14,95 fs 6,05 meegenomen J.van der Stok 161 ESTRAAT 155 XEL.21823 werk in de historische schaal van de omgeving? De plaats Hij ziet o.a. het parkeerterrein Ga- renmarkt ingericht als „speelruimte". Mijn vraag: waar blijven de auto's als dit een „trekker" moet worden? Want het grote probleem voor Lei- ien en zijn binnenstad is parkeer ruimte. Iedereen is het erover eens dat de auto's uit het centrum moe ten. Om in de nabije toekomst in derdaad de binnenstad af te kunnen sluiten is de laatste jaren aan de rand van diezelfde binnenstad par keerruimte geschapen. Voorbeelden: Bij „de Valk'VLangegracht; Dries- >enstraat; Kaasmarkt; Geregracht; Witte Singel t.o. Doelenkazerne èn de Garenmarkt. Gaan we nu parkeerruimte aan de rand van het centrum gedeeltelijk weer bestemmen voor andere doel einden, dan wordt het weer moei lijker de auto's te weren. Ze moeten ergens blijven. LEIDEN in twee weken heeft Het zou economisch onverantwoord het Milieu Aktiecentrum Nederland zijn zonder vervangende parkeer- in Leiden 3000 handtekeningen bij ruimte het centrum te sluiten. eengebracht tegen de kweekreactor Gevolg zou zijn, van dit weer uit- in Kalkar. Dat heeft het MAN be stellen, minder gezelligheid in de kendgemaakt. binnenstad. Het MAN-actiecomité „Stop Kal kar" acht de gevaren die zijn ver bonden aan de bouw van een z.g. snelle kweekreactor in het Westduit- se plaatsje te groot. Men wil er bij gemeenteraad op aandringen dat deze zich niet akkoord verklaart met het voordel om de elektriciteits tarieven met 3 procent te verhogen. 3 oktober. Als bejaarde maak Je Deze drie procent is volgens een een plan op wat nog kan. Dat is danwet bestemd voor de financiering optocht zien ^OP^de Hogewoerd^ en van de bouw van de reactor. Op 22 w oktober komt de zaak in de raad. straat 300 meter lopen. Ik wil lief blijven en daarom, dank NEK., maardit was wel de slechtste reclame voor het openbaar vervoer. Ik heb geleerd. Met 3 oktober nim mer meer richting kermis. Liever thuis blijven. C. DE GEUS, Tulpenstraat 17, Leiden. Stop Kalkar door 3000 Leidenaars onderschreven dan via Hooigracht en Haarlemmer straat naar de Mare, naar het oude handwerk kijken en vervolgens la: de Haarlemmertrekvaart naar bushalte Groenoordhal en dan met De kweekreactor heeft tot doel kernenergie te gaan leveren. Men gaat tegenwoordig over tot de bouw van dergelijke reactoren omdat tallen jaren de „natuurlijke" energie bronnen als olie en gas uitgeput zul len zijn. Het MAN-comité acht het gevaar van energietekort niet zo groot. Gevaarlijk vindt men wel het feit dat de reactor radioactieve afvalstof fen produceert. ADVERTENTIE J TT uugcujüc xenuiiuieii uinuau uts kol wchtw'komt dTtas afge- vrees bestaat dat bümen enkele tlen" laden vol. Bijna allemaal Jonge men sen die uitstappen in tegenstelling tot de wachtenden die willen instap pen, allen meer van rijpere leeftijd. Allen vinden een plaatsje en het gaat goed tot de halte Driessenstraat waar nog een 40 passagiers de bus bezet ten. Daar is het „allen uitstappen, ik ga niet verder. Ik ga terug. Pro testen geven niet. Een heer, zeer moeilijk ter been en zeker de 8x al gepasseerd vraagt: „Mijnheer mag ik dan niet blijven zitten dan zal ik wel opnieuw betalen". Hij moest naar Zuid-West. Afijn, Je neemt de benen. Via Mid delstegracht, Nieuwe Rijn, Kraaier- straat naar de Koninginnelaan, af stand zeker 1500 meter en naar Zuid- West 3000 meter. Wist de leiding bij de N.Z.H. niet, dat Je vanaf de halte Zijlsingel door kunt rijden naar de Zoeterwoudse- singel om bij de Lammenschansweg weer aan te sluiten op de normale route? Dat betekende voor de pas sagiers van halte Zijlsingel naar de Driessenstraat 200 meter en van de halte Leliestraat naar de Korevaar- Voor een "boom" van kleurrijke papieren bloemen tussen het herfstgroen bij de Leidse Zuider- kerk zorgden gistermiddag kinderen van de kleuterschool De Bijenkorf in Voorhout. Zo brach ten ze een bloemrijke hulde aan hun "juf", Leidse Ineke Zuiderveld, die haar ja-woord gaf aan Ton Broeckx. (Foto Jan Holvast) Mevrouw A. A. M. Bruigom-Post te Bodegraven is aan de Rijksuniversi teit te Utrecht geslaagd voor het dierenartsexamen AMSTERDAM Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zijn ge slaagd voor het doctoraal examen economie J. A. Bank te Oegstgeest, T. A. van Kamp en H. Koerts te Wassenaar, en K. J. Kolk te Hille- gom. iskomenmet een attentie is goed, thuiskomen. En ze verdient het. Ook al is het geen moederdag. Doe es wat terug. Schenk haar Bols Apricot Brandy. Likeurenl 1 Advies van BOLS Men hoeft waarachtig geen groot profeet te zijn iet vrij grote zekerheid te kunnen voorspellen dat de PPR komende gemeenteraadsverkiezingen voor het eerst in d zal komen. De verkiezingen voor de Tweede Kamer ien de radicalen nog niet zo heel lang geleden enorme op (vijf zetels) en volgens recente onderzoekingen blijft Ipulariteit van de PPR groot. Het is nauwelijks aan te dat er van deze landelijke tendens in Leiden niets te en zal zijn wanneer er over enige maanden een nieuwe gekozen moet worden. Veel minder duidelijk is echter de e de partij in de raad zal gaan spelen. Tot nu toe heeft dse PPR nog maar zelden de schijnwerpers op zich ge- al zijn individuele leden soms zeer actief op diverse Hoe ziet de PPR haar rol in de Leidse gemeentelijke !k? md naar toekomst ie serie „Raad naar de toe- willen wij ééns in de twee later wellicht wat vaker de kans geven om ge- over de toekomst van de raad te formuleren. Dat troductie van de komende "^raadsverkiezingen. Eer- !rd er onder het motto ge- door Roel In 't Veld fractieleider) en Pieter n (ex-WD-raadslid). Cees du Gardijn, socioloog, Leide- naar sinds 1967 en lid van het be stuur van de Leidse PPR-afdeling, heeft geen pasklaar antwoord op deze vraag bij de hand. Wel een fraaie vergelijking, die duidelijk moet ma ken wat voor zijn partij één van de grootste problemen in de raad („Ik verwacht 3 zetels") kan worden. „Het is alsof er vlak voor de wal (lees: de harde werkelijkheid van ale dag) een schip ligt waarop Je idealen bijeengebracht zijn. Stel: Je staat met één been op het schip, met 't andere op de wal. Wat moet je dan doen als het schip gaat afdrijven? Op de wal springen betekent Je idea len opgeven, maar op het schip sprin gen houdt in dat je het contact met de praktijk gaan verliezen". Het zal duidelijk zijn Du Gardijn beziet het debuut van zijn partij in de raad met lichte aarzeling. Dat neemt niet weg, dat hij en met hem zijn partij toch wel een vrij vastomlijnde voorstelling heeft van hoe de PPR zich in de raad zal moe ten opstellen. Hij laat er bijvoorbeeld geen misverstand over bestaan dat hij zijn partij het liefst zal zien on dergebracht in één grote linkse coa litie, waarvan naar zijn idee ook de PSP, en wellicht de CPN deel zou moeten uitmaken. Op de opmerking dat de huidige raadsfractie van de communisten zich in de regel nogal college-getrouw opstelt reageert hij luchthartig: „Ach, de CPN zal wel licht ook aan een links college ge trouw zijn". Du Gardijn is ook zeer duidelijk in zijn uitspraak dat hij niets voelt voor de met name door de PvdA noodzakelijk geachte samenwer king met de KVP. Hij voelt er ronduit niets voor om voor de verkiezingen met de katho lieken rond de tafel te gaan zitten om afspraken te maken over een door een rooms-rood ooilege van B. en W. uit te voeren programma. En ook na de verkiezingen wil hij de KVP rechts laten liggen. En als de PvdA nu toch met de KVP wil gaan praten over samen werking? Zal de PPR dan uit de links coalitie stappen? Du Gardijn denkt lang na, slikt een paar maal een uitspraak in en houdt zioh tenslotte op de vlakte: „Als dat gebeurt zie ik de PPR nog niet zo gauw met PvdA en KVP mee gaan. Wij zijn niet zo erg voor het streven naar een zg. werkbare meer derheid, zoals de PvdA die noodza kelijk acht. Ik heb de indruk, dat de Leidse PvdA wat gefrustreerd is door de rol van de fractie in de afgelopen raadsperiode. Dat speelt voor ons na tuurlijk niet". Hoe zie je de samenwerking met name de PvdA, afgezien van dit probleem? Du Gardijn: "Wij willen als PRR graag contact houden met bredere stromingen in de samenleving, in dit geval dus met de PvdA die een dergelijke grotere stroming vertegen woordigt. Daarom en omdat volgens volgens mij de verschillen tussen de PvdA, PPR, D'66 en ook de PSP niet zo verschrikkelijk groot zijn, zie ik wel heil in esn grote linkse coalitie. Daarin zouden we echter wel wat onafhankelijker van de PvdA willen staan dan D'66 nu". Hoe beoordeel je het voorlopige programma van de PvdA? "In grote lijnen hééft dat onze in- Door Bert van Dommelen stemming, al hebben we op een aan tal onderdelen wel kritiek. Wij zijn bijvoorbeeld niet zo geneigd om te praten over opgelegde gewestvor ming". Jullie zün zelf ook bezig een pro gramma in elkaar te zetten. Hoe staat het daarmee? "Ons eerste concept-programma wordt op het ogenblik bijgeschaafd. In december moet het programma klaar zijn waarmee we echt naar buiten kunnen". Is het eigenlijk nuttig om zelf een heel programma te gaan maken, als je kunt aannemen dat het program ma voor de linkse coalitie die jullie willen toch voor het grootste deel uit de koker van de PvdA zal komen? Du Gardijn: „Ik geloof dat het toch niet zo gek is om een eigen programma te maken. Al was het alleen maar omdat wij als partij zon der raadservaring daardoor gedwon gen worden om ons eens heel goed in de gemeentelijke politiek te ver diepen. Dat betekent een stukje „vormingswerk". Overigens geloof ik dat in een linkse coalitie de kleinere partijen als puntje bij paaltje komt zeker een belangrijke, wellicht zelfs een beslissende rol kunnen spelen. Dat geldt zeker als er inderdaad een links college van B. en W. komt. Bij de bepaling van wie er dan wethou der worden zal onze stem met die van D'66 en de PSP zwaar kunnen wegen. Zal de PPR zelf eisen een wethou der te mogen leveren? „Nou, nee. Mocht er een links college komen, dan zal er naar mijn mening één wethoudersstoel ge reserveerd worden voor de kleine partijen. Die stoel moet, vind ik, be zet worden door iemand die raads ervaring heeft". De PPR heeft zich nooit zo duide- lük als politieek party gemanifes teerd. „Ja, dat knaagt bij ons ook nog steeds een beetje. Het is de bedoeling, dat wij in de toekomst meer gaan proberen de politiek „de wijken in te brengen," door bijvoorbeeld als er een weg in een buurt komt, met de bewoners te gaan praten. Dan zou Je meteen wat dieper op de politiek kunnen ingaan, door te laten zien dat er aan die weg meer vastzit. Mensen moeten meer politiiek bewust worden gemaakt, ze moeten afge holpen worden van het gevoel dat „het met de politiek toch allemaal niets uithaalt". Cees du Gardijn .(Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3