gnew toch afgetreden „aar Egypte Golf van sympathie voor Israel is uitgebleven Russen brengen Militaire balans is verkeerd beoordeeld \roordeeld in Baltimore ■gensbelastingontduiking' wapens Over Defensie-deskundigen over Midden-Oosten: „Generaal is een prima vuilnisman" Wilde tonelen in VN-vergadering Waar blijft Kissinger toch? Mi Een op twintig VS-artsen heeft sexuele relatie met patient DAG 11 OKTOBER 1973 NGTON Vice-president Spiro Agnew is afgetreden, rechtbank in Baltimore bekende hij schuldig te zijn stingontduiking. Hechter Walter Hoffman veroordeelde een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee tot vijf i met een proeftijd van drie jaar, en een maximum ui 25.000 gulden. President Nixon heeft contact opge- net de leiders van de Republikeinse en Democratische over de benoeming van een opvolger. van Justitie, dat er volgens hem op uit was om hem als een „trofee" ju ridisch te kruisigen om de incompe tentie van de officier van Justitie in de Watergate-affaire te verhullen. telde president Nixon al nd om elf uur (Neder- in een gesprek onder >p de hoogte van zijn be de officiële bekend - pas gistermiddag rice-president zijn aftre- Opzien ndigde in brieven aan de ran Buitenlandse Zaken, en aan president Nixon BUITENLAND Nixon antwoordde in waarin hij zei Agnews be- ipecteren. Hij prees Ag- djn bijdrage aan de rege- Nixon liet ook doorsche- het aftreden onvermijde- De president schreef dat den van een langdurig Ie rechtbanken inderdaad lews aftreden gingen drie ral waarin intensief tus- Ivocaten en het ministerie werd onderhandeld. Het gaf Agnew de keus om op i van de aanklacht ver orden, of om op een punt lldig te pleiten en veroor- rorden. Deze manier van jacheren is een bekende jegepaste procedure in de se rechtspraak, jn aftredingsbrieven wa nden, verscheen Agnew chter in Baltimore. Rech- m liet hem tot drie keer gen dat hij zijn beslissing g te pleiten op het punt ngontduiking vrijwillig en ing had genomen. Minis- titie Richardson, ook in de ianwezig, zei dat het mi- over sluitende bewijzen lat Agnew steekpennin- ngenomen en zich söhuMig ikt aan afpersing, maar belang van het lainid ha'd hem ook op die punten liljoen re bekend geworden ge- uidelijk geworden dat vi- t Agnew tot en met de leden Jaar inderdaad gro- geld in ontvangst bleef aannemers die zijn gun- n voor het verwerven van ale contracten voor de wegen en bruggen. Ge it dat de vice-president bijna 250.000 gulden per ontvangst heeft genomen, en werden bezorgd in zijn n Washington, en zelfs in lor in het Witte Huis. Met ussenpersonen, die voor eld bij de aannemers in- ignew blijkbaar afgespro- J 50 pet van de steekpen- nde te krijgen, terwijl de de andere functionarissen ou worden. In een ander n hij met een aannemer it hij 5 pet zou krijgen lerale contract dat de bou- zlj Agnews bemiddeling wezen. n hield Agnew ook giste- 1 dat hij zich niet schuldig ikt aan „illegale handelin- doelt daarmee vermoede- n visie dat „politieke gif- steekpeniniitngen, hoewel een wijd verbreid gebruik Amerikaanse politiek, de Amerikaanse grondwet resident nu een opvolger lew benoemen en diens goedkeuring overleggen igres. Zowel het Huis van Igden als de Senaat die- noeming met een eenvou- derheid van stemmen te en, niddellijk nadat het afitre- Ignew bekend werd, circu- Witte-Huiskringen de na- drie mogelijke kandidaten vacature: de voormalige m Kentucky John Sherman lenator Barry Goldwater, ormalige gouverneur van j üa William Scranton, die lf een gooi deed naar het tap. de drie zal moeilijkheden it de bekrachtiging van 5, dat zich alleen zal ver sleer president Nixon van ïheid gebruik zou maken olitiek actieve kandidaat te die in 1976 mee zou kun- naar het presidentschap. Agnews advocaten kregen toestem ming van rechter Hoffmann n Balti more om functionarissen van het ministerie van Justitie en Journalis- tm onder ede te verhoren - een ge rechtelijke beslissing die in Juridi sche kringen veel opzien baarde. De betrokken dag- en weekbladen na men echter een gemeenschappelijk front in, en kondigden aan dat hun tl slaggevers onder geen beding de hunnen zouden noemen van wie zij ir lichtingen over Agnews aanklacht hadden gekregen. Wat Agenw er tenslotte toe bewo gen heeft om het aanbod van minis ter Richardson aan te nemen, ter wijl hij dat nog maar enkele weken geieden verontwaardigd van de hand wees, was onduidelijk. Wel is be- lend dat het Witte Huisin het groot ste geheim senator Goldwater (een grote supporter van Agnew) inzage heeft gegeven van de aanklacht te gen Agnew. Vermoedelijk heeft Goldwater hem ervan overtuigd dat voider strijden geen zin had. Onpeilbaar, zo kort na Agnews af treden, was de vraag in hoeverre de positie van president Nixon erdoor is aangetast, of misschien versterkt. Hen algemene reactie scheen te zijn dat nu Agnew heeft moeten aftreden ever een aanklacht die niet met de Watergate-affaire te maken had, Spiro Agnew, de Amerikaanse vice-president, die gisteren zijn junctie neerlegde. De rechtbank in Baltimore veroordeelde hem tot een boete van 25.000 gulden wegens „belastingont duiking". het ondenkbaar is dat de president, die alles met Watergate te maken had, vrijuit zou kunnen gaan. Het zijn vermoedelijk de conservatie ven die zich bij dit argument kunnen aansluiten. WASHINGTON Functionaris sen van het Pentagon hebben be richten bevestigd dat de Sowjet-Unie een massale luchtbrug naar Syrië en Egypte heeft opgezet om deze landen van wapens te voorzien. Volgens het Pentagon gaat het om „vele tonnen" militaire bevoorradingen, maar het had nog geen inlichtingen dat de Arabieren ook van nieuwe straalja gers werden voorzien ter vervanging van de in de afgelopen dagen geleden luchtmachtverliezen. Tegelijkertijd gaf Pentagon-zegs- man Friedheim „geen commentaar" op berichten dat ook de Verenigde Staten nieuw oorlogsmaterieel naar Israël vloog. Senator Kennedy heeft echter verklaard dat wanneer de Arabische landen door de Russen be voorraad zouden worden, de Ver enigde Staten voor Israël hetzelfde zou doen, op een „één-op-één"-basis dat wil zeggen: voor iedere ton oorlogsmaterieel voor de Arabieren, krijgt Israël ook een ton. De eerste berichten over steun van de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten aan de strijdende partijen in het Midden-Oosten doken gisteren op in de Veiligheidsraad, toen de Russische ambassadeur bij de Verenigde Naties Jacob Malik verklaarde dat Moskou inlichtingen had dat Amerikaanse vrijwilligers zich als piloten beschik baar stelden bij de Israëlische lucht macht, en dat Washington besloten had Israël 30 Phantom-straaljagers te leveren. De Amerikaanse VN-ambassadeur, ScaM, aanwezig in de Veiligheids raad toen Malik dit meiddie, maakte echter geen gebruik van zijn recht van repliek om op Maliks beschuldi ging te reageren. In het geval van vrijwilligers voor de Israëlische luchtmacht moet, indien het bericht Juist is, aangenomen worden dat het niet gaat om een van regeringswege geïnspireerde actie, maar om een particulier initiatief. Israël heeft zich er echter altijd op laten voorstaan dat het zijn eigen boontjes kan dop pen, en maakte daarom ook in de oorlog van 1967 geen gebruik van de vrijwilligers die zich toen aanmeld den. De Russische luchtbrug levert tal rijke politieke voetangels en klem men op. In de eerste plaats wordt in Washington bestudeerd in hoeverre deze directe hulpactie inbreuk maakt op de op 29 mei door president Nixon en partijleider Brezjnew getekende overeenkomst, waarin beide landen de afspraak maakten buiten conflic ten te blijven die 'tot een confrontatie tussen de twee mogendheden zou kunnen leiden. Deze overeenkomst werd speciaal met het oog op het Midden-Oosten opgesteld. Hoewel de luchtbrug in Washing ton ernstig wordt opgevat zijn er te kenen dat de Russische operatie nog niet wordt gezien als een directe in terventie in de strijd in het Midden- Oosten. Dat punt komt, zo is de me ning van analisten, wanneer Moskou zou besluiten ook nieuwe straaljagers te leveren. De opmerking van ambas sadeur Malik in de Veiligheidsraad over Amerikaanse vdiegtuigleveran- ties aan Israël zou er op duiden, dat de Russen in principe ook bereid zyn vliegtuigen te leveren. Als motivering voor de Russische luchtbrug zien deskundigen hier dat Moskou verrast is over de paraat heid van de Syrischeen Egyptische strijdkrachten en de manier waarop zij er in geslaagd zijn om tegenstand te bieden. Hoewel ook Moskou ervan overtuigd zou zijn dat de strijd uit eindelijk in het voordeel van Israël zal uitvallen, zien de Russen er een belangrijk politiek voordeel voor de Arabieren in om hen in staat te stellen zo lang mogelijk tegenstand te bieden. Dit politieke voordeel zou, zo is de redenering in Washington over Mos- kou's motiveringen, na de strijd voor het eerst kunnen leiden tot een ver sterkte Arabische positie en een doorbraak kunnen opleveren in de vastgelopen pogingen om een oplos sing voor het probleem van het Mid den-Oosten te vinden. LONDEN Defensie-deskundigen in Londen hebben vamdlaag verklaard dab de militaire balans in het Mid den-Oosten tussen Arabieren en Is raëliërs in ernstige -mate verkeerd is beoordeeld. De gevechten in de Sinai' en de hoogvlakte van Golan zijn voor de meeste experts een grote verras sing gebleken. de Russen schijnen veel meer wa pens aan Egypte en Syrië te heb ben verstrekt dan algemeen werid aangenomen; de wapens waren beter en moder ner dan algemeen verwacht werd; die SAM-roketben bleken veel do delijker voor de Israëlische lucht macht dan de Israëliërs zelf had den gedacht ondanks huh eigen ervaring bij eerdere gelegenheden; de training van de Arabische mi litairen bleek een onverwacht doelmatige, gevechtskracht te heb ben opgeleverd; de Arabieren beheersen een aantal van de ingewikkelde technische problemen van de moderne wa pens, waaronder het bedienen van SAM-raketten in verband met ra dar, elektronische apparatuur en verbindingen. pogen nog er achter te komen of Russische experts die Egyptenaren en Syriërs hielpen by de voorbereiding, het organiseren en achter de scher men leiden van een invasie-macht met alle ingewikkelde problemen die daaraan verbonden zijn. De SAM-raketten hebben volgens de deskundigen bovenal een belang rijke rol gespeeld tyj het wijzigen van de militaire machtsverhouding In het Midden-Oosten ten gunste van de Arabieren. Stationair of mobM ble ken zij een belangrijke factor dn de strijd tegen de Israëlische luchtmacht waarop Israël steunde en nog ver trouwt. Volgens de hutdige aanwijzingen schijnt het grootste deel van de Ara bische luchtmachten thans nog in tact te zijn, een factor van mogelijk grote betekenis, aldus de deskun digen. TEL AVIV (AP) De gene raal is dan wel te oud om voor Israël te vechten, toch weet hij zijn land te dienen: door het op halen van huisvuil. De stramme, martiale figuur die gisteren achter het stuur van een vuilniswagen werd ge signaleerd, was niemand minder dan de 67-jarige generaal-ma joor B. D. Barnea, de voormali ge militaire attaché in Moskou. Het geval Barnea is typerend voor de inzet van honderden oudere Israëliërs die zich als vrijwilliger hebben gemeld ter vervanging van de Jonge man nen die dienst doen aan het front. Zonder mannen als Bar nea zou Tel Aviv omkomen in zijn vuil. Na Barnea's eerste rit ver klaarde zijn chef op de afdeling civiele nooddiensten: „De gene raal is een prima vuilnisman". onfhet 5, in e verwachten dat president K it nu een conflict met het *41 vermijden, zoals des hij twee kandidaten voor jerechtshof benoemde die een langdurig debat door 'a, res werden afgewezen. Om J is het onwaarschijnlijk dat gouverneur Nelson Rocke- York, en de voorma- IJl inieur van Texas en late- er van financien John Con- 5 worden benoemd, aftreden baarde groot op- ashington. Nog maar twee leden zei hij in een agres- i-!hl Los Ageles dat hij zelfs ftreden wanneer hij officl- at van beschuldiging werd *iJ begon toen met een j; JPs offensief tegen de kkages" in het ministerie NEW YORK In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft zich gisteravond een incident zonder weerga voorgedaan. Toen de Chileense minister van Buitenlandse Zalken, admiraal Huenta, antwoordde op een interventie van zijn Cubaanse ambtgenoot, Roa, stoof de Cubaanse delegatie aangevoerd door de minister naar het spreekgestoelte om de Chi leen het spreken te beletten. De voorzitter, Benites, schorste on middellijk de vergadering nadat hij zijn verontwaardiging had geuit. De Cubaanse minister had beledigingen jegens Huerta geuit en had gedreigd hem te zullen doden.Volgens oog getuigen zou een van de leden van de Cubaanse delegatie zelfs een re volver getrokken hebben. Wachten van de V.N. kwamen tussenbeide om de Chileense minister te beschermen. Naar aanleiding van het incident heeft voorzitter Benites gedreigd af te treden. Na de schorsing kwamen de twee opponenten hem echter hun respect betuigen waarop het incident werd gesloten en de vergadering werd hervat. Peking en AUende De Chinese regering heeft de Chileense ambassa deur in Peking die pro-Allendie is, meegedeeld dot zij hem niet langer als ambassadeur erkent. De ambas sadeur, Armando Urdbe, diie vorige week bekendmaakte dat hij zou aan blijven in weerwil van het militaire bewind in Chili, wend op het minis terie van Buitenlandse Zaken in Pe king ontboden, waar hij hoorde dat hij niet langer erkend werd. Gift voor Israël In een bank in Tel Aviv kwam gisterochtend een Amerikaanse toerist binnen. Hij vroeg om een onderhoud met de directeur en overhandigde deze een chequé van 300.000 dollar, "als steun aan de Is raëlische oorlogsinspanning". Daarop verdween de toerist zonder zijn iden titeit bekend te maken. Direct na de zesdaagse oorlog van 1967 lagen de Arabische lan den verslagen terneer. Verbijste ring en verbittering overheersten. De buitenwereld had enige hoop, dat de Arabieren bereid zouden zijn tot een gesprek met Israël, zodat er eindelijk een afdoende vredesregeling zou kunnen ko men. Spoedig evenwel herstelden de Arabieren hun moreel. Zij hielden een conferentie waarop zij elkander moed inspraken en blijk gaven van versterkte on verzoenlijkheid jegens Israël. Door drs. W. van Lookeren Campagne Deze mentaliteit werd sterk v.akkerd door de Sowjet-Unie, die onmiddellijk de verslagen Arabische landen, vooral Egypte, van nieuwe wapens voorzag. De bedoeling hier van was mogelijk, dat de Russen hopmaal geen -permanente vrede wensten in het Midden-Oosten, maar te gelegener tijd hervatting van de oorlog in de hoop, dat de 41 abler en dan zouden winnen en de Sowjet-Unie via hen een soort op pergezag over het Midden-Oosten zcu verkrijgen; een droom die al Jaien bestond. De Russische adviseurs die naar Egypte en Syrië waren gegaan maakten zich aldaar echter niet erg populair en vorig Jaar Juli besloot het Egyptische staatshoofd Sadat nen uit te wijzen. Syrië volgde later dit voorbeeld. Niettemin hebben de Russen aan de Arabieren heel wat oorlogstechnieken weten bij te brengen. De vroegere Arabische on beholpenheid is totaal verdwenen en ten onrechte meenden de Israë liërs, dat die ook nu weer zou optre den. De Sowjet-Unie was uiteraard gepi keerd over de uitwijzing. Z\j wei gerde speciaal aan de Egyptenaren hei; gevraagde, modernste wapenma- teriaal te verstrekken, maar deed dit toch meer om hen te weerhou den van drieste avonturen dan uit misnoegen. Tot een echte breuk tussen Russen enerzijds en Syriërs en Egyptenaren anderzijds is het nooit gekomen. frf,: Onverholen Het uitbreken van de nieuwe strijd komt de Russen aan de ene kant ciigelegen, maar aan de nadere kant zijn zij verheugd, speciaal nu de Arabieren kans maken op enig succes, althans op het voorkomen van een totale Israëlische zege. En vooral nu Amerika zich terughou dend toont is de morele steun van de Sowjet-Unie aan de Arabieren v eer onverholen. In de Verenigde Naties moeten de Russen thans ook oi bieden tegen communistisch Chi na dat zes jaar geleden nog geen zitting in de VN had. Hier komt nog iets bij. De propa ganda van de Arabieren, voorheen eig weinig succesrijk, heeft resulta ten geboekt. Er is in het westen niet alleen meer begrip gekomen voor him standpunt, maar ook ts het, speciaal in linkse kringen, thans en voque openlijk pro-Ara bisch te zijn. Fouten van Israëlische zijde en onverzoenlijkheid van die kant hebben hiertoe bijgedragen en oe drieste houding, die vooral de Israëlische opperbevelhebber gene raal Elazar maandag aan den dag legde toen hij zei, dat de grenzen van de veroveringen van 1967 niet meer telden, heeft deze pro-Arabi- Ethe gevoelens slechts aangewak kerd. Het ls trouwens opvallend dat de qoIt van sympathie in het Westen voer Israël, die zo kenmerkend was voor de Junidagen van 1967, thans is. uitgebleven. De Arabieren zijn daarbij zo verstandig geweest niet meer, zoals vroeger te spreken over „het drijven van de zionisten in zee" en „een horizon van vuur", maar slechts over herovering van üe bezette gebieden. Het Westen weet kennelijk niet goed raad met de ontwikkelingen. Sterk is de vrees voor „de olie als wapen", hoewel deze mogelijkheid niets nieuws is, doch alleen de laat st» tijd versterkt naar voren is ge biecht. Daarbij is het de vraag of de grote olielanden van het Mid den-Oosten, die niet direct of nau- WASHINGTON Een op de twintig artsen in de Verenigde Sta ten heeft geslachtsverkeer met zijn patiënt. Dertien procent te betrok ken bij bepaalde vormen van ero tische relatie met patiënten. Dat staat in het Amerikaanse tijd schrift voor psychiatrie, dat een landelijk onderzoek heeft gedaan. Van de ondervraagde psychiaters, verloskundigen, vrouwenartsen, chirurgen en internisten veroor deelde 87 procent erotisch gedrag met patiënten. Zij vinden dat het de relatie arts-patiënt schaadt, niet te vergoelijken is, professionele zelf moord betekent of erop wijst dat de arts psychopatisch is. Niet temin verklaarde 74 procent van de artsen dat niet-erotisch gedrag zoals liefkozen en kussen te billij ken zou kunnen zijn als het erom gaat de patiënt te troosten of op zijn gemak te stellen. wflijks in strijd met Israël zijn ge wikkeld, wat dit betreft ooit ver enigd zullen optreden en of zij dan economisch overwegingen onderge- s<" hikt zullen maken aan politiek. Vooral Amerika maakt thans een wat schichtige indruk en te erg bang zowel Arabieren als Russen te nJsnoegen. Het gebruiken van de .hot line" tussen Washington en Moskou heeft niets uitgehaald. Van de kampioen der ontspanningspoli- tiek, Kissinger, merkt men vrij wei nig en president Nixon vond het Loodzakelijk te verklaren dat zijn minister thans heus hard aan het werk is. Pr ankrijk acht het raadzaam zijn empathie voor de Arabische zaak niet te zeer naar voren te brengen en de andere middelgrote Westelijke landen houden zich vrijwel koest. Ii tussen biedt de strijd weinig uit zicht. Te vrezen valt dat het een felle, maar langgerekte oorlog zal worden, die op den duur zal dood- Lloeden en waarin, net als in Viet nam. geen van beide partijen een complete overwinning zal behalen. De Veiligheidsraad is volstrekt on machtig en levert slechts droeve \ertoningen op, zoals het weglopen \an de Russische gedelegeerde Ma lik. Onder deze omstandigheden zijn passiviteit en afwachten aan Weste rn ke kant verwerpelijk. Sociaal voor Amerika zal een moedige, actieve benadering van het probleem nood zakelijk zijTT

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9