en Uyl vraagt fer van ieder "Junta feitelijk erkend" UURWAARDE" WEER OPEN ZAAK Weerstand tegen stelsel investeringsvergunning BBK'ERS BEZETTEN KANTINE VAN CRM gens: Wat doen hier eigenlijk Ontevreden over 't milieubeleid e blijft uit onrede lf december nota diefinanciering Uit in de Randstad j 11 OKTOBER 1973 De regering vindt lurwaarde, vooral voor eigen woningen, onge- a laag. Zij is echter be- ;ii van de voorgestelde en in sommige geval- mdiging van de huur de mate waarin de wel omhoog moet is zij iten met de volksverte- iMiniister-ptresidant Detn Uyl heeft deze concessie gisteren gedaan in de Tweede Kamer aan de fractie van de ARP en de meerderheid van de KVP-fractie. Hij was ook bereid de wens van de CHU-fraotie in over weging te nemen het voorstel over de huurwaarde uit het belastingplan voor volgend jaar te lichten en als een apart onderwerp te behandelen. Den Uyl ontkende heel nadrukke lijk, dat het huurwaarde-voorstel 'n aanslag is op het eigen woningbezh, zoals WD-fractieleider Wiegel had betoogd. Hij wees erop, dat het 'ka binet de bevordering van het eigen woningbezit als uitgangspunt aan vaardt. gekoppeld van de onderhoudskosten. Hij herinnerde daarbij aan de be slissing van drie jaar geleden. Toen is besloten de onderhoudisikos- ten af te schaffen als aftrekpost bij de inkomstenbelasting. Bij wijze van compensatie is toen de fiscale huur waarde belangrijk verlaagd. Achteraf gezien is dit een verkeer de beslissing geweest betoogde Den Uyl. Hij heeft geleid tot een „onge motiveerde bevoordeling" van de eigen huizenbezitters boven de bewo ners van huurwoningen. Den Uyl bestreed de opvatting van AR-fractieleider Aantjes, dat de re gening met op de beslissing van drie jaar geleden mag terugkomen. „Als de uitwerking van zo'n besluit fout is, moet men correcties aanbren gen", zei Den Uyl. AG Juist omdat er maair heel weinig geld is voor echte loonsverhogingen jar, wil het kabinet een grotere gelijkheid van inkomens gerealiseerd zien. ft minister-president Den Uyl gisteren gezegd in de lamer ter verdediging van de stelling in de troonrede, insverhogingen voor tenminste de helft in centen ge- eten worden. ARP en KVP op deze ("doorkruisen van de ngen tussen werkge- nemers") wees Den Uyl (L Het kabinet wil er over 'laten, dat het stre- jerking van de loon- en mede afhankelijk is stand brengen van een van inkomensverschil len. "Het succes van 'het kabinet staat of valt met de mate, waarin allen bereid zijn offers te brengen", zei Den Uyl. "Die offers zijn nodig om de groei van de overheidsuitgaven te betalen". Aan de tand gevoeld door An- driessen (KVP) en Drees (DS '70) met de vraag waar het met de in- „Wat doen we hier leze provocerende vraag roordivoender mr. E. C. M. in de Tweede Ka- 1( e financiële beschouwin- nrede en miljoenennota. dat de Kamer zat te -fén tot anderhalf procent ■otingstotaal. „Het gaat ïls die van Lazarus' wei- vallen". Volgens Jurgens landenkbeeld te menen, werkelijk de begroting i hij, dat de kameaie- loen alsof zij denken itogen invloed op het oefenen. Hij noemde de uiteindelijk op uit moet draaien, erkende de minister president dat het kabinet daar geen concreet plan voor heeft, iti een no ta zal het kabinet haar denkbeelden aan de volksvertegenwoordiging voorleggen. Over de postitie van de mensen in het midden- en kleinbedrijf ein de landbouw zei de minister-president dat het kabinet niet aanvaardt dat zij ten achter worden gesteld. VVD-fractieleider Wiegel vond, dat Den Uyl "de mond vol had met goe de woorden, maar dat hij niets con creets toezegde. Het gaat niet om het aantal letters, maar om de centen". DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft de ontevredenheid by de christ-demooratische fractie in de Tweede Kamer over het milieubeleid gisteren niet weggenomen. Het ziet er naar uit, dat CHU-fractieleider Krudsinga vandaag 'n motie indient, Ie regering", oeg zijn mede-kamer- en regering en parlement n met een beleidsinstru- n overlegstructuur, met echniek die in de laat- wezenlijk zijn veran- wij ons echt wijs dat eid wordt vastgelegd?" iers van andere fracties eng in op de cijfertjes en miljoenennota. In hett rd de uitgavenstijging jard gulden aan de (te) iacht. enne (WD) noemde de inverhoging een van de 4i 'an minister Duisenberg. Ie van mening met Ver- maat (ARP) en Peijnenburg (KVP) over de verdeling van de belasting druk. Volgens Van Aardenne worden de middengroepen met inkomens tus sen 23.000 en 43.000 gulden onevenre-o_ dig zwaar getroffen. Vermaat en die wordt gesteund door ARP en KVP Peijnenburg meenden, dat de regering in de motie zou worden geconsta- de lastenverzwaring over de hele li- nie billijk had verdeeld, wel vroegen zij extra tegemoetkomingen voor de kleine zelfstandigen en de boeren en tuinders om de gevolgen van de op waardering van de gulden op te van gen. De woordvoerders van de christen democratische fracties benadrukten, dat de nieuwe regering nogal wat fi nanciële armslag heeft te danken aan het zuinige beleid van de vroegere KVP-mimdJster van Financiën mr. R. J. Nelissen. Vermaat zei, dat de profijtgedach te die door het kabinet-Biesheuvel naar voren is gehaald, bij de rege ringswisseling niet op de achtergrond is verdwenen. In de PvdA spreekt men nu zelfs van een stukje socialis tisch erfgoed. Nee, minister-president geeft geen stopteken aan de oppositie, maar zwaait naar zijn echtgenote, die zijn redevoering tijdens de Algemene Beschouwingen volgde in een van de loges van de Tweede Kamer. WD heeft zich er vierkant tegen miljoenennota verklaard. Minister-president Den Uyl bleef G Aan het slot van hge toespraak tijdens ohouwingen in de ïer heeft vannacht mi- ent Den Uyl uitgelegd kabinet de bede om aan het einde van de leeft weggelaten, zeker niet de bedoeling en dat het kabinet, de iraa! of het Nederland- ds hulp niet meer zou n. Maar in de Troon de regering tot het geloven niet meer in lag rijst dan of wij an- mogen opdringen", ■fyi. pertinent dat het niet g was geweest om een eve daad te stellen. Het 'Peurt het ook dat ve- vertrouwen het kabinet hierdoor teleurgesteld wees er tenslotte op dat van andere wetsont- besluiten de naam gemakkelijk wordt ge hoopte dat zijn uitleg bijdragen dat over en rbied voor eikaars over- oenemen. Den Haag Grote weerstand be- Bij de algemene staat er in de Tweede Kamer tegen over troonrede en het plan van het kabinet-Den Uyl hebben de christen-democratische om de investeringen in de Randstad fracties ernstig twijfel geuit over de het antwoord schuldig op de vraag grotendeels te gaan regelen met een juistheid van dit voornemen. De hoe aan zo'n vergunningenstelsel vergunningenstelsel.* "handen en voeten gegeven kan worden". Hij verwees naar de ko mende behandeling van het wets ontwerp over de selectieve investe ringsregeling. Den Uyl hield de zin uit de troon rede staande, waarin deze regeling t begin wordt genoemd van 'n toet sing door de overheid van investerin gen op hun maatschappelijk nut. Hij zei niet precies te kunnen zeggen, hoe die toetsing in z'n werk moet gaan. "Het is geen uitgedachte zaak nog, "volgens Den Uyl. KVP-fractieleddar Andriessen had gewaarschuwd tegen de opvatting, dat we meer en meer "oom over heid" de zaken moeten laten rege len. Den Uyl had in die waarschu wing de vrees geproefd voor een diri gistische, centraal geleide maat schappij waarin tenslotte een man netje op een knop drukt. Volgens de minister-president bestaat die vrees DEN HAAG (ANP) Een groep van ongeveer 20 leden van de Be roepsvereniging Beeldende Kunste naars (BBK) uit Amsterdam, Rot terdam en Den Haag, heeft gister middag de kantine van het gebouw van het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk in Rijswijk bezet. Zij waren niet toegelaten tot de subsidiecommissie, waarvan de BBK'ers de werkwijze verafschuwen. Daarom maakten zij hun grieven in de kantine van het ministerie openbaar. Om vijf uur vertrok de ploeg weer in de weten schap dat zij vrijdag gehoord zullen worden door drs. Th. van Velzen, UG Tegelijk met een dit gisteren aangekondigd. Hij er- het collegegeld te veria- kende, dat een nieuw stelsel pas in zend tot vijfhonderd gul- 1975 kan gaan functioneren. Naar regering half december zijn mening zou volgend Jaar al >&n de voiksvertegenwoor- door middel van het studietoelagen- over een stelsel van stu- beleid een forse stap op weg naar ring. zo'n nieuw stelsel gezet kunnen 'president Den Uyl heafc worden. hoofd van de directie Kunsten van het ministerie. De bezetting van de kantine verliep ordelijk. Commissie-voorzitter prof. J. L. M. Hardy ontdekte onder de BBK'ers het commissielid Simon Frank. De protesterende kunste naars vonden het, zacht gezegd, kwalijk, dat prof. Hardy de heer Frank had verweten als spion te hebben gefungeerd. Sinds de BBK een lid afvaardigt naar de commissie, is het de leden van de commissie bekend, dat alle gegevens openbaar kunnen worden gemaakt door het BBK-lid, omdat terwille van een democratische wer king de BBK 'openheid' hoog in haar vaandel heeft staan. De feitelijke grieven van de kunste naars, naar zij meedeelden, hielden in, dat de commissie niet in het openbaar vergadert, dat geen notu len van vergaderingen worden ge maakt, dat meningen van minderhe den onder tafel verdwijnen en dat er vriendjespolitiek wordt bedreven. De kunstenaars verweten de com missie voorts onwettig handelen, ge zien de regels voor de taak van de commissie. Zo zouden er wel bedra gen zijn uitgekeerd op grond van een partijdige selectie. Ook wordt het werken als commissielid bemoeilijkt, doordat bijvoorbeeld de gegevens over 326 aanvragen pas twee weken voor de beslissing moet worden ge nomen, beschikbaar zijn. Ook zijn wel subsidies toegekend voor louter sociale doeleinden en ook wel buiten medeweten van commissielden om, aldus de bezetters. Ook de samenstelling van de com missie deugt niet; zij moet beter de dagelijkse praktijk van de kunstbeoe fening in ons land weerspiegelen, aL- dus de kunstenaars. De commissie telt thans twee hoogleraren, een con servator en twee beeldende kunste naars. Op de foto: de deputatie van beeldende kunstenaars. ten onrechte. Zijn kabinet wil men met het bedrijfsleven overleg gen over wat het beste is voor de maatschappij als geheel. Onder spreiding van de macht ver staat het kabinet nadrukkelijk niet, dat alle macht overgeheveld moet worden naar de overheid. Wel wil 't kabinet, dat mensen met weinig of geen macht meer te vertellen krij gen. In dat licht plaatst het kabinet ook zijn streven naar grotere zeg genschap voor de ondernemingsra den. Consul ontvoerd Vier, met ma chinegeweren gewapende jonge man nen hebben gisteren de Britse consul in Guadaljara In Mexico, dr. Duncan Williams, onitvoerd. Het Is niet be kend of een losgeld is geëist. Premier Den Uyl geeft toe: ADVERTENTIE 618e Staatsloterij EERSTE TREKKING 10 OKTOBER 1973 PRIJZEN f 10 zijn f 50 zijn f 50 zijn f 100 zijn f 100 zijn f 200 zijn f 400 zijn f 1.000 zijn VAN gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: EEN PRIJS VAN: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: DE PRIJS VAN f 5.000 is gevallen op het nummer f 25.000 is gevallen op het nummer: 024008 079935 014589 097594 067064* 060066 084106 gemerkt nummer is tevens een van Gewonnen prezen kunnen na de derde trekking worden geïnd. AMSTERDAM Concertgebouw: 12 okt. 20.15 uur Amsterdams Philharmanisch Orkest o.l.v. Cyprien Kaïtsaris; 13 okt. 20.15 uur Ned. Kamerork. o.l.v. Szymon Goldberg m.m.v. Radu Lupu; 14 okt. 20.15 uur Con- certgebouwork. oi.v. Bernard Haitink m.m.v. Arthur Rubinstein, piano; 20.15 uur Tom Krause, bariton, Irwin Gage, piano; 16 okt. 20.15 uur José Manuel Nunes, piano; 18 okt. 20.15 uur Little Angels of Korea; 20.15 uur Kamermuziek, Aeolian Quartet; Stadsschouwburg: 12 okt. 20.00 uur Die Entfürung aus dem Se rail, Nederlandse Operastichting; 13 en 14 okt. 20.15 uur Koning Lear, Publtefcstheaiter; 14 okt. 20.15 uur Hier rust een zomerdag. Graduation Ball. Nationaal Ballet; 15 en 16 okt. 20.15 uur Ik Clau dius, Toneelgroep Globe; 18 okt. 20.15 uur Giselle. Nationaal Bal let: Shaffytheater: 12, 13, 16 t/m 18 okt. Marjol Flore show; 12 en 13oikt. 20.30 uur Opofaf; 12 en 13 okt. 24.00 uur Neerlanids Hoop Express, try-out; 24.00 Psycho Mime, try-out; 17 okt. 23.00 uur Boy Edgar Sound; 18 okt. 23.00 uur Dixieland; Klein Bellevue: hele mnd okt. 20.30 uur (uitgezonderd ma.) Wat je zegt dat ben Je zelf, Gerard Cox en Frans Halsema; Carré: t/m 3 nov. (uitgezonderd zo. en ma.) Toon Hermans; Nieuwe de la Mar: t/m 30 nov. 20.15 Noord-West. Paul van Vliet: ROTTERDAM De Doelen: 12 okt. 20.15 uur Ned. Kamerork. o.l.v. Szymon Gold berg; 13 okt. 20.15 uur Rotterdams Phil, ork o.l.v. Edo de Waart; 15 okt. 20.15 uur Little Angels of Korea; 17 okt. 20.15 uur Ida Haendel, viool, Harold Lester, piano; 18 okt. 20.15 uur Scottish National Orchestra o.l.v. Alexander Gibson; 20.15 uur Cabaret Don Quishocking met „Zand in je badpak" De Groote Schouwburg: 13 okt. 20.00 uur Toneelgroep Union: 17 okt. 20.15 uur Toneelraad Rotberdam, Steel wat minder; 18 okt. Zuidelijk Toneel Globe, De ingebeelde ziekte; Piccolo Theater: 16 en 17 okt. 20.15 uur Thema Theater, Thyes- bes, try-out; 18 okt. 20.15 uur Thema Theater, première Thyestes; Rotterdamse Schouwburg: 12 okt. 20.15 uur Publiekstheater, Ko ning Lear, try-out; 13 okt. 20.15 uur Toneelraad Rotterdam, Steel wat minder, 7e gebod; 15 okt. 20.00 uur Ned. Operastichting, Die Entführung aus dem Serail; 16 okt. 20.15 uur Nederlands Dans theater met Opus I van Granko; 17 okt. 20.15 uur De Haagse Co medie, Taütuffe: Hofplein Theater: 12, 14, 16 t/m 21 okt. De grote versierders. John Lanttogs Theater van de Lach; AHOY-hallen: 12-16 okt. 10.00—17.00 uur en 19.00—22.30 uur Femima, huishoudbeurs; 12 okt. 20.00 uur Big 4 Hour Show met Ray Charles and his big orchestra and The Raeletts, Count Basie and his Big Band, het Oscar Peterson Trio en Roy Eldridge; Theater De Lantaren: 12 okt. 20.30 uur The Family, deel Hl. 24.00 uur The Family, deel IV, Lodewijk de Boer; 13 okt. 20.30 uur De Goden zyn onschuldig, een Surinaamse workshop-produktie o-l.v. Dayenne Rigters, 14 okt. 20.30 uur Ned. Blazereensemble met o.m. Horowitz' Music-HaU; 16 okt. 20.30 uur Gryphon, Folks Fair- port Convention; 17 okt. 20.30 uur Camera Obscura, Amerikaanse Theatergroep; 18 okt. 20.30 uur Ka-Theater met bewerking van De Ghelderode's ..Bouffons"; DEN HAAG Congresgebouw: 12, 13 en 18 okt. 20.15 uur Fiesta Gitana; 13 okt. 20.30 uur Residentie Orkest oi.v. Zoltan Pesko, Nederlands Kamer koor; 14 okt. 20.00 uur Little Angels of Korea; 15 okt. 20.30 uur Ned. Kamerork. o.l.v. Szymon Goldberg; 17 en 18 okt. 20.30 uur Residentie Orkest o.l.v. Jerzy Semkov mm.v. Claudio Arrau, piano; Koninklijke Schouwburg: 12 en 18 okt 20.15 uur Haagse Comedie, Van hand tot hand. Georges Feydeaux, regie Ko van Dijk; 13 en 14 okt. 20.15 uur Haagse Comediie, Tartuffe, Molière, regie Joris Diels; 15 okt. Nederlands Danstheater, première van Opus I, Gran ko; 16 okt. 20.15 uur Slippers met Mary Dresselhuys, Willeke Al- berti. Guus Hermus en Jeroen Krabbé; 17 okt. 20.15 uur Ned. Dans theater; HOT theater: 12 okt. 20.30 uur Haagse Comedie, Warenar; 13 en 14 okt. Haagse Comedie, Leonce en Lena; 17 en 18 okt. Shakes peare's The taming of the Shrew, Open Space Theatre, wereld première; Diligentia: 12 en 13 okt. 20.15 uur Groep Funhouse; 15 okt. 20.15 uur Reoi'baJl door Fons Jansen, werken van Schubert, Schumann, Brahms en Mozart (try-out); 16 okt. 20.15 uur Concert door de Russische violist Vladimir Lantzmann Theater Aan de Haven: 12, 13 en 18 okt. 20.15 uur Kisten, To neelgroep De Appel; Theater Pepijn: 12, 13 en 18 okt. 20.30 uur Kalbaret Tekstpiere ment met „Blijf zitten waar je zit"; Theater In de Steeg: 12 en 13 okt. 21.00 uur Cabaretgroep Sof-O- Klets met „Héé daar zitten ze weer". DEN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteravond tijdens het debat ronde de algemene beschouwingen toegegeven dat Nederland in feite de Chileense junta erkent. De Nederland se ambassadeur in Santiago heeft in middels opdracht gekregen de nieuwe machtshebbers te laten weten dat Nederland bereid is betrekkingen met hen te onderhouden. Als motief voor deze houding zegt de regering 't van groot belang te achten om in noodsituaties te kunnen blijven optreden voor vele Nederlan ders en niet-Nederlanders die in le vensgevaar verkeren. Volgens Den Uyl betekent het voortzetten van de diplomatieke be trekkingen geenszins dat het nieuwe regime wordt goedgekeurd. Ook de stopgezette ontwikkelingshulp zal niet worden hervat, omdat er volgens Den Uyl geen enkele aanwijzing is dat de gelden bij het Chileense volk te recht zullen komen. De beslissing om nu, teneinde de humanitaire taak te kunnen voort zetten, tot erkenning over te gaan noemde Den Uyl een van zijn moei lijkste beslissingen. Deze is echter in gegeven door de wil mensen in nood te helpen. "Uit Chili bereiken de regering ont stellende berichten. Het optreden van de Junta tegen de overwonnen rege ringsaanhangers getuigt van een har de, beestachtige mentaliteit", meende hu.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7