Agrariërs kwamen massaal naar Hillegoms Treslong ZAND OVER RIDDERVELD-II NOG DIT JAAR VAN START Boeren willen acties tegen verlaging inkomenbestuur wil praten Gemeente wl A 1 1 kortgeding Vrije zaterdag voor strokarton werker s ERNSTIGE VERWONDING IN KATWIJK Wisseltruc le achthonderd gulden op Snellere busdiens Den Ha; DONDERDAG 11 OKTOBER HILLEGOM Ruim twaalfhonderd agrariërs uit het westen van ons land waren gisteravond naar het Hillegomse Treslong gekomen om uiting te geven aan hun misnoegen over de op waardering van de gulden. De gemiddelde veehouder derft door deze maatregel die de inflatie moet bestrijden ongeveer vijf tienhonderd gulden per jaar. Dat was voor de drie Hollandse landbouworganisaties reden om het bestuurskader van drie organisaties bijeen te roepen. Door Willem Chr. Nijeboer Foto Jan Holvast Ze zijn gekomen, zelfs in een veel g'oter aantal dan werd verwacht, i'uim twaalfhonderd man was geko- i.ien uit Schagen met bussen tege lijk. maar ook uit Vlaardingen, Lei den Bussum en plaatsen die daar tus aPU liggen. De overvolle zaal werd gppierd door een groot aantal span- oeken, waarop woorden als: Lubbers hei zal niet lukken ons de kop in te drukken. Den Uyl, uw regering is ons geen cent waard, hard werken weidt gestraft en Lubbers is een grote melkezel. Fen van de aanwezigen had een pi plukte kip op een mestvork gesto ken. Ir. D. S. Tuynman was de eerste spreker: „Alles wijst erop dat wij aan het begin staan van een perio de waarin er mogelijk zwaar gesleu- tPio zal worden en dan in nadelige zin aan het landbouwbeleid. Namens de C.B.T.B. sprak A. Bies heuvel. „Als compensatie wil de re gering 2 pet. b.t.w. terugbetalen voor htv revaluatieverlies. Maar de voor gestelde compensatie is van tijdelijke aard en is zonder meer onvoldoende. De sierteelt valt zelfs geheel buiten de compensatie. Berekeningen heb ben aangetoond dat het revaluatie- nadeeel voor de sierteeltgrond twin tig miljoen gulden bedraagt". „Ernstige bezwaren hebben wij ook tegen de inmiddels afgedwongen prijsverlaging van melk, brood en suiker. Door die prijsmaatregelen zullen de kosten van levensonder houd in totaal met slechts 0,14 pro cent dalen. De waarde voor de lnflatiebestrijding is dan ook practisch te verwaarlo zen Kennelijk is het de regering in hoofdzaak begonnen om het psycholo gisch effect, dat er natuurlijk wel xanuit gaat.Maar daar kan men de telangen van de boeren toch niet aan opofferen?" vroeg C.B.T.B.-voorzitter Bitsheuvel zich af. „De regering mag van zulke belangrijke zaken geen show maken. De boeren zijn de enige ze.lstandige ondernemers in Neder land die aan inkomsten moeten in boeten". Uitgebreid kwam de verhoging aan r<e orde van energieprijzen, die voor de glastuinders pijnlijke financiële gevolgen heeft. Volgen de C.BT.B.- i ü'U-zitter heeft dat rampzalige gevol- sn. De nieuwe L.T.B.-voorzitter P. J. Verhoef kwam daarna aan het woord Bij zei zich geremd en bezwaard te voelen omdat zijn voorganger in het L.T.B.-bestuur als minister van land bouw mede debet is aan de door de veigadering gewraakte regeringsbe slissingen en voorstellen. „De egalise- ringsdrang van dit kabinet maakte de zelfstandige ondernemer in onze bedrijfstak als eerste slachtoffer. Hij is zonder meer gepakt", 't kabinet heeft de gevolgen van haar inflatie en revaluatieplannen voor de land bouw onvoldoende overzien. Dat is duidelijk gebleken bij gesprekken die zi;n gevoerd met een regeringsdelega tie onder leiding van premier Den De 180 werknemers van de strokar tonfabriek hebben de strijd om de vrije zaterdag gewonnen. Gisteravond om tien uur werd het werk bij „Ceres" hervat. Eerder op de dag werd overeenstemming bereikt met de direktie van het bedrijf. Het aan tal „draaiuren" van de fabriek zal niet worden teruggebracht. Direktie en ondernemingsraad zullen nagaan hoe de zes zaterdagsuren in het werkrooster verwerkt zullen worden. De onderhandelingen tussen direc tie, vakorganisaties en werknemers van de kartonnagefabriek „Pekela B V." zijn gisteravond vastgelopen De staking blijft voortduren. De vak organisaties zouden proberen van daag de onderhandelingen weer te beginnen. Wanneer de leden van de coöpera tieve vereniging van stroleveranciers „De Eendracht" uit Appingedam er vandaag geen overwegende bezwa ren tegen maken, zal het totale pak ket aandelen van de hand gaan voor f 7.625.000,-. Dit bod komt van de British Plaster Board Industries Ltd. té Londen, die hierdoor haar internationaal werk terrein belangrijk kan vergroten. De Engelse firma heeft al vestigingen ln Engeland, Frankrijk en België en binnenkort ook in Duitsland. Aan dit bod is 15 maanden van onderhandelen voorafgegaan. De vakbonden zijn vrijwel vanaf het be gin bij de onderhandelingen betrok ken geweest en staan volledig ach ter deze zaak. De bedoeling is om in Appingedam een groot gedeelte van de huidige fa briek uit te breiden. De kosten van de bouw die ongeveer tweeëneen half Jaar gaan duren, is geraamd op tien miljoen gulden. De investerin gen ln de uitbreidingen zullen meer dan 100 miljoen gulden gaan bedra gen. KATWIJK Met een ernsti ge verwonding aan het linker been werd gisteren de dertigja rige S. Guyt naar het Diacones- senhuis gevoerd. Op zijn brom fiets had de man geen voorrang verleend toen hij uit de uitrit reed van de Sociale Werkplaats aan de Industrieweg. Hij kwam in botsing met een personenwa gen. Het ongeluk gebeurde om tien voor half twaalf. Uyl. Het zijn dan ook geen zake- h1ke motieven geweest en wel psycho logische en politieke redenen, die bij hc.t terugdraaien moeilijkheden heb ben veroorzaakt vóór de regering". Wij hadden ons voorgesteld en ver wacht, dat ingrijpende wijzigingen en de verdeling van eventuele offers in c\erleg en in evenredigheid zou moeten worden ingevoerd. Onze me departners uit de werknemerskringen gtven de indruk dat zij de werkwij ze en de opstelling van de vakcen trales ook in onze kringen moeten doorvoeren. De polarisatie staat voor de deur". Giertanks De revaluatie van de gulden is de di uppel die de emmer doet overlopen. De maatregel tast een aantal han- celsbedrijven in haar voortbestaan aan. In Amerika zyn de bollen al certig procent duurder. Annulering van orders vindt nu reeds plaats. De eerste wrange vruchten zijn dit van het kabinet Den Uyl, dat sociale rechtvaardigheid en inkomens nivel lering zo hoog in haar vaandel heeft staan Door deze maatregelen wor den direct de kleine zelfstandigen ge troffen met het te lage of gemiddelde inkomen". Na de toespraken was er gelegenheid voor de ruim 1200 aan wezigen vragen te stellen aan net forum van bestuursleden van de drie Hollandse landbouworganisaties. De belangstelling in Treslong was veel groter dan de drie land bouworganisaties hadden ver wacht. Stoelen loerden aange sleept en een aantal mensen moesten staan. (Foto Jan Holvast) E'e aanwezigen, allen kaderleden van oe organisaties, wilden wat harder te werk gaan. Een varkenshouder uit Bussum wilde nu maar eens een aan- lai giertanks in de twee kamers in Den Haag gaan lozen. Weer een an- aeie agrariër wilde dat de gezamen lijke boeren een dag geen melk zou den afleveren, Juist nu de koeien toch bijna droog staan. Voor harde akties M lelde het bestuur echter maar wei nig. „Als het water aan de lippen komt is het vroeg genoeg om tot ak- t-es over te gaan. Laten we eerst via de rede en met harde feiten op talfe proberen iets te bereiken," betoogde Tuynman Hij herinnerde aan wat zich in 1970 in België heeft afge speeld. Bij akties van agrariërs daar was zelfs een dode gevallen. Aan het einde van de vergadering werd een resolutie voorgelezen. Die ral worden verzonden naar de rege ring en het parlement. Ir. Tyunman verzekerde de aan wezigen in Hillegom voor het vertrek dat het in Den Haag al heel wat pijn doet dat er zo veel mensen naar Hil legom zijn gekomen. V) ALPHEN AAN DEN RIJN Op veilige hoogte boven de Herenweg wordt momenteel een pijpleiding aangebracht, die straks zand moet gaan spuiten voor alweer een stuk Alphense nieuwbouw. (Foto Wim Dijkman) De transportbuis vindt z'n oor sprong in het wingebied langs het Aarkanaal, waar het zand en de zwarte aarde vandaan moeten ico- men. Zand voor het woongebied dat ten westen van de Herenweg gaat verrijzen, zwarte aarde voor net groen en de sportvoorzieningen die tegen de Heimanswetering aan zijn gedacht. Wat voor woningbouw pre cies en welke sportaccommodaties, staat nog niet gedetailleerd vast. Voorlopig werkt de gemeente nog Inklinken men bl) gemeentewerken nog dit hof. Het zand zal daar ongeveer met een vlekkenplan, dat 6lechts Jaar te kunnen beginnen. Met dat twee Jaar lang onaangeroerd moe- globaal aangeeft wat 'men in ge- Met het opspuiten van het gebied, zelfde werk is men dan gereed in de teil kunnen inklinken om uiteinde- dachten heeft, bet, zogeheten Ridderveld twee, denkt ontveende polder achter de Ridder- lijk beschouwd te kunen worden. HILLEGOM De gcmeei .cMcm mag vrachtauto's van ttr nationaal transport bedriji Berbée en Zn. BV verwijde het terrein waar zij staan, omdat het terrein vol? b. stemmingsplan een agrari bied is. Dit heeft de president tchtbank in Haarlem woen koit geding bepaald. De fin bée uit Hillegom had vroegi lonvelden met opstallen, een aan de Van de Endelaan gom gekocht om daar de vr eens van het bedrijf te par) Aantal bewoners uit de nat geving hadden geklaagd o luidshinder en stank, boven zo zei men stoorden de gep 1e wagens het achteruitzichi bun flats. De gemeente deel dat het parkeren in verband bestemmingsplannen niet ,vas waarop de firma het kon aanspande. Volgens de president mag meen te artikel 152 van de towet toepassen, desnoods i ut'edwang. Het parkeren is I mti de bouwverordening gom. zo bepaalde hij. VOORSCHOTEN V dag zijn de leden van de l commissie in kasteel Duin de hun tweedaagse bespn begonnen. Even voor de storming" begon mochtei graten binnen om hun te schieten. (Foto Jan I BODEGRAVEN Twef sprekende mannen hebben i zinepomphouder in Bodegra teren met een soort wissel! bedrag van ongeveer f gemaakt. De twee vroegen h briefjes van honderd guide wisselen voor nieuwe. Toen wegreden, ontdekte de pom dat zowel de oude, als de briefjes verdwenen waren, het kenteken noteren. De heel Zuid-Holland is gealai SASSENHEIM Vooruit) net station Saosenheim aan komstige Schiphol-spoorlijn presentatie door de NS werd tlon aan de Menneweg tuss weg en Kaag als 'n mogelijk! voren gebracht) krijgt Sa) met ingang van 4 november reote snelbusdienst met D: De bus, een onderdeel van h net van de NZHVM, zal g: de ochtendspits drie keer rijd! als drie keer in de namlddai meente Sassenheim zal busdienst enkele voorzienic bushaltes en maatregelen ra denlaan moeten treffen, door Sassenheim zal zijn land tlaan - Kerkl a an - Ka gertu Kagersingel-Essenlaan-Narci richting Oegstgeest (Rijks1 verbinding met Den Haag, vankelijk per 1 september Dwars over de Herenweg loopt Jaar al was toegezegd, vooi de pijpleiding, die het straks mo gelijk moet maken een "Ridder veld 11" te creëren. betrekking tot het forensenv de nieuwbouwwijk De Kool grote belofte.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4