Nieuwe vleugel van 'Rijnlands' geopend Nog deze maand ook in Leiden sociale school LEIDEN KRIJGT 'N VISRESTAURANT WEEKAANBIEDING Landbouw niet voor landschap afbreken \0 RALLY 1 kwaliteifs Hi-Fi SET RADIO PLEIN 16 DE WITTE WALS ïi uit de tssfeer komen Milieucursus Leidse universiteit (IID Prof. Tinbergen naar Leiden VOORDEEL van 440,- fcPAG 11 OKTOBER 1973 Het zal ieder, die eni- ngstelling heeft voor de ge- jijke gang van zaken in Lei- uidelijk zijn, dat er knelpun ten in de structuur en func- tig van het bestuurlijk, i) jjjjj apparaat. Bestuur lijk apparaat, vertegenwoor- a de Begeleidingscommissie isatie Onderzoeken, kortweg )0, hebben zich de spiegel houden en daaruit is in de an discussiestukken een aan- iclusies op papier gekomen. iteerd is, dat er een ondui- afbakening van taken en be leden bijv. tussen raad en tussen bestuur en para-ge- iijke instellingen, tussen se- en bedrijven tussen afdelin- nderling is, als gevolg, in er een verbrokkelde iur is en doelstellingen op e termijn ontbreken. Er is oanagement, wat zich uit in aan coördinatie, aan moder- ïeersingsprocedures ook, kig inzicht in de materie gebrek aan leidinggevende ;eiten, waardoor de beleids- nauwelijks gestalte krijgt en [uitvorming op onvoldoende laats vindt. relatie tussen bestuur en ij betreft is formatie-uitwisseling over en oordat de informatiestromen kanaliseerd zijn en er geen procedures voor inspraak en •ggenschap bestaan. Gevolg een sfeer van wantrouwen J| erschilligheid. Ook hier ont- wat de BOO noemt "bots- 'èÏDie is er ook onderling door rschil van mening over be ien. BOO zegt het extreem: d zegt "wij besturen en B. voeren uit" en het college hj besturen met het fiat van 10 erzoek naar de structuur en ctionering is in een stroom- lllng gekomen. Met het oog ^wisseling van raad en col- september volgend jaar ver iet volgens BOO aanbeveling ifdzaken vóór die tijd hun te laten krijgen. Zo mogelijk i ook enkele essentiële igelen een begin van uit hebben gekregen. Met het al de ambtelijke organisatie de beperkte tijd moet het erop gericht zijn, dat uiter- Januari de besluitvorming hoofdlijnen van de toekom- ructuur en functionering is oi id. vragen moet antwoord wor- [even manier moet de be- jrbereiding in de toekomst i, geïntegreerd of gedif- eerd? gestalte krijgt de bestuur- OEGSTGEEST De eerste „rit" van concierge Holthaus op het rood met geel gelakte Rosped (autoped) over het glanzend gewreven parket van de aula opende gistermiddag of ficieel de nieuwe vleugel van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Dit Rosped, om de afstanden in het ge bouw wat beter te kunnen over bruggen, werd hem „overhandigd" door oud-rector J. Naeff, die na het openingswoord van de voorzitter van het bestuur van het Rijnlands Ly ceum Stapel iets vertelde over de bij zondere opzet van het gebouw. Bij de bouw van de nieuwe is men namelijk niet uitgegaan van een schoolgebouw alleen maar aan een ruimte met een duidelijk multi-func- tioneel karakter. Het gebouw is door de grote flexibiliteit geschikt te maken voor tal van buitenschoolse activiteiten. Die multi-functionele taak komt vooral tot uitdrukking bij de sporthal, de bibliotheek en de aula. Oud-rector Naeff die de bouw vanaf de eerste werksohets heeft meegemaakt zei: „In dit gebouw zul len twee groepen moeten leren sa menleven. De scholieren en de ande re gebruikers van het gebouw. Het zou eigenlijk zo moeten zijn dat je naar school gaat, zoals je naar de schouwburg gaat, maar dat zal nog wel tot 1980 duren", voegde hij daar snel aan toe. Burgemeester Van Eyssinga zei voor al getroffen te zijn door de samen werking tussen de diverse leden van de school. Hans Maarten van der Brink, voorzitter van de schoolraad, haakte in op een opmerking van Van Eyssinga die had gezegd dat de Jeugd van tegenwoordig kleding droeg waar hij geen cent voor zou geven door de nieuwe school te ver gelijken met een costuum. Het past je goed, maar je moet het eerst een paar weken dragen voor het echt van jezelf is geworden. We moeten eerst een paar weken in dit gebouw leven, er onze eigen sfeer in brengen, dan zal iedereen zich hier thuis voelen. Namens de schoolraad bood Hans Maarten rector Van Mierlo een per soonlijk geschenk aan voor het werk dat deze voor het Rijnlands Lyceum doet. Rector Van Mierlo ging daarna, zo als bij openingen gebruikelijk is me dewerkers in het zonnetje zetten. Via in de aula opgestelde video-appara- tuur, waardoor de zaal meteen een mini-blik kreeg op de nieuwbouw, zag de heer Oosthoek, die een van de stu wende krachten bij de bouw is ge weest, dat de zuidvleugel van de nieuwbouw voortaan De Oosthoek zal heten. Verder werd gisteren het woord gevoerd door onderwijs-in- spectrice mevrouw Van Vliet en de heer Blecker namens de bouwers Na de bijeenkomst in de aula was er voor iedereen gelegenheid het ge bouw, en de exposities ter gelegen heid van de opening te bezichtigen. LEIDEN In een beleid dat erop gericht is de arbeidsproduk- tiviteit in de landbouw te verho gen, is zonder bijzondere voorzie ningen geen plaats voor nationale landschapsparken indien deze los van agrarische en recreatieve ontwikkelingen moeten worden behouden of gerealiseerd. Dit is de strekking van een aantal stellingen die gisteroch tend door ir. L. P. J. Vollebregt van het Landbouwschap werden gedeponeerd tijdens het derde college van de miiieucursus van de Leidse universiteit. Ir. Vollebregt, die sprak over „Industriële landbouw en land schapsparken", zei van mening te zijn dat een schaalvergroting in de landbouw tegen de achter grond van het Europese en natio nale landbouwbeleid onvermijde lijk is. Hij verklaarde dit o.m. door de stelling dat er op het ogenblik een markt- en prijsbe leid wordt gevoerd dat regionale specialisatie bevordert, in samen hang met een structuurbeleid. Voortzetting van dit beleid bete kent volgens hem een voortdu rende noodzaak tot verhoging van de arbeidsproduktiviteit, zich ma nifesterend in schaalvergroting. Cultuur-technisch bezien houdt deze schaalvergroting in dat er driftig verkaveld moet worden en gezien de cijfers die ir. Vollebregt ter tafel bracht is men daar al even driftig mee doende. Op het ogenblik is een situatie bereikt waarin 500.000 hectare grond is verkaveld, 600.000 hectare ten uit voer wordt gelegd en de ruilver kaveling van 500.000 hectare grond wordt voorbereid. Het standpunt van natuur- en landschapsbeschermers over de manier waarop nationale land schapsparken moeten worden be houden en ontwikkeld, noemde ir. Vollebregt tegengesteld aan de huidige ontwikkeling in de land bouw. „Landbouwactiviteiten in landschappelijk aantrekkelijke parken mogen niet worden afge broken of bevroren" zo zei hij. Ir. Vollebregt meende dat rea lisering van landschapsparken betekent dat de landbouw inten sief moet worden begeleid. „Na tuurbehoud, recreatie en agrari sche ontwikkelingen moeten kun nen samengaan". Hij benadrukte dat de verbetering van de sociale omstandigheden van de landbou wer een fundamentele doelstelling is in het landbouwbeleid en dat daarom ruime ontwikkelingsmo gelijkheden moeten worden gebo den aan de landbouw. Datzelfde geldt overigens voor de recreatie, terwijl het regionaal leefklimaat (wonen en werken) op een maat schappelijk aanvaardbaar niveau moet worden gebracht, c.q. ge houden. In welke orde van grootte de landbouw zich in het jaar 2000 zal manifesteren, is een open vraag, maar opmerkelijk was toch wel dit gegeven dat ir. Vollebregt ontleende aan een rapport van Amerikaanse futurologende landbouwer van het jaar 2000 is een hooggekwalificeerde manager, die zijn werk vanuit een regel- kamer zal verrichten. Op het punt van de realisering en instandhouding van land schapsparken stelde ir. Vollebregt dat er aan bepaalde voorwaarden zal moeten worden voldaan. Zo vindt hij het noodzakelijk dat dergelijke parken worden „gedra gen" door de bewoners van het gebied en bovendien vindt hij dat de bestemming, de inrichting en het beheer in goede harmonie samengaan. Bijzondere voorzie ningen (zie eerste alinea) zag hij o.a. in aankoop-, beheers- en subsidieregelingen. Maar daar moet dan wel een speciale wet aan te pas komen. (Volgend college: 17 oktober, 10.15 uur in zaal II van het ge bouw Stationsplein 234. Ir. Th. Scharten van de TH in Eindho ven spreekt over „Wonen op het platteland") Oud-rector J. Naeff lost het startschot voor de eerste rit van concierge Holthaus waarmee de nieuwe vleugel van het Rijnlands Lyceum officieel werd geopend. (Foto Jam Holvast) schoenen een lust om op te lopen V Van Dalen Donkersteeg 21, Leiden LEIDEN Prof. dr. J. Tinbergen is aan de Leidse universiteit benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de internationale samenwerking. Hij zal in deze functie als opvolger van prof. dr. B. A. Sijes de z.g. Cleverin- ga-leerstoel bezetten. Prof. Tinbergen was tot het eind van het vorig aca demiejaar hoogleraar in de economie der centraal geleide stelsels en ont wikkelingsprogrammering aan de De bedoeling van de Cleveringaleer- stoel vernoemd naar prof. mr. R. P. Cleveringa wiens protest tegen maatregelen van de bezetter op 26 november 1940 het begin werd van het universitair verzet is hierop personen te benoemen die zich bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de wetenschappelijke bestude ring van de belangrijkste politieke en maatschappelijke vraagstukken van de twintigste eeuw. Prof. Tin bergen heeft zich in dit verband bij zonder verdienstelijk gemaakt, wat o.m. tot uiting kwam in de Alfred Nobel Memorial Prize in Economic nar Frisch werd uitgereikt. Science, die in 1969 aan hem en Rag- LEIDEN Nog deze maand wil het Nederlands Katholiek Verbond in Lei den beginnen met een zg. sociale school. Zowel de leden van de bij het NKV aangesloten vakbonden (en hun huisgenoten) als niet-leden kunnen, indien zjj in de Leidse regio wonen, deze school bezoeken. De sociale school is opzichzelf een vrij oude NKV-instelling, die sinds de dertiger jaren in vrijwel het gehele land functioneert. Ook Leiden heeft lange tijd een sociale school gehad, maar deze verdween halverwege de Jaren zestig. De laatste Jaren echter is volgens distriotsbestuurder Klein van 't NKV de behoefte aan een so ciale school in de (centrum) gemeen te Leiden erg sterk geworden. Belangrijkste doelstelling van de sociale school is de cursisten zodanig algemeen te ontwikkelen dat zij tot een betere oordeelsvorming kunnen komen en een brede oriëntatie ver krijgen op het punt van onze samen leving. Het NKV wil dit bereiken door 3 cursussen die willekeurig kun nen worden gevolgd en dus niet op elkaar zijn afgestemd. Het leerstofprogramma omvat cur sus A 10 lessen ethische vraagstuk ken, 14 lessen taalexpressie, 24 lessen maatschappijleer, 5 lessen staatsin- ting, 7 lessen vakbeweging; cursus B 10 lessen ethische vraagstukken, 14 lessen taalexpressie, 14 lessen aktuele rechtskwesties en rechtsbegrippen, 6 lessen belastingrecht, 8 lessen arbeids recht en 8 lessen sociaal verzekerings recht; cursus C 10 lessen ethische vraagstukken, 14 lessen taalexpressie, 24 lessen sociaal-economische vraag stukken en 12 lessen bedrijfseconomi sche vraagstukken. Gedurende 30 weken wordt per avond één avond les gegeven, telkens LEIDEN Morgenmiddag zal Don Luce, voormalig directeur van Inter national Voluntary Services in Viet nam en degene die de beruchte tij- gerkooien op het eiland Con Son ont dekte, in het Academiegebouw van de Leidse universiteit aan het Ra penburg spreken over het probleem van de politieke gevangenen. De bij eenkomst wordt georganiseerd door het Universitaire Instituut voor In ternationale Studiën, begint om twee uur en is voor een ieder toegankelijk. Don Luce zal eveneens het woord voeren op een internationale confe rentie over de politieke gevangenen in Zuid-Vietnam, die morgen en a s. zaterdag in Amsterdam wordt ge houden. tweemaal vijf kwartier. Elke avond komen twee vakken aan de orde. Het lesrooster wordt in nauw overleg tus sen cursisten en docenten vastgesteld. Het totale cursusgeld per cursus be draagt voor leden f 60 en voor niet- leden f 175. De noodzakelijke studie boeken zijn bij dit lesgeld inbegrepen. Volgende week woensdagavond wordt vanaf 20.00 uur 'n bijeenkomst belegd in café Eigenzorg aan de Sta tionsweg, waar men meer informatie kan inwinnen over de sociale school. Ook kan men telefonisch terecht bij het NKV-bestuur in Leiden (20091) of bij het regionale kantoor van het KV in Den Haag (07-546077). ADVERTENTIE uil het antwoord moeten de vorm van een aantal ebesluiten, waarbij terug- uiteraard tot de moge- blijft behoren. Het eerste -at maandag 29 oktober en moet worden, betreft het >rd op de vraag op welke toekomst de beleids- tot stand moet ko- [eintegreerd of gedifferen- rapport "Alternatieve syste- oor het besturen van de ge- Leiden" heeft het centraal ureau voor organisatie, do- atie, registratuur en perso- heer van de Vereniging van indse Gemeenten het ver- foerig uiteengezet. Het is in kort bestek het ver bissen deze twee uitersten 1e zetten. van het gedifferentieerde ngssysteem krijgen de be- n organen bepaalde taken ezen, waarbij men dus ikaar werkt. Gevolgen zijn sloten communicatie- en 'n van eikaars doen en la- et geïntegreerde systeem is •rd op het geheel, dat de or- *nen vormen. De cornmu- is open. Alle betrokkenen >eren. Het betrekken van feit, dat de BOO een popu- litgave van Zaandam over uwe vorm voor een nieuwe systeem) aan heeft toegevoegd, wijst Jting van een voorkeur voor Integreerde systeem. In 'n 'ring van B. en W. en BOO gebleken, dat in beginsel dit 1 de voorkeur verdient. Er geen voorstel van BOO en gehele materie zijn de lei- het ambtelijk apparaat, btelijke organisaties en de meentelijke instellingen be- De raad zal het oordeel deze organisaties moeten Daarom is a.s. maandag een informatieve bij een- in de Stadsgehoor- let een agenda, die het mo- biaakt tussen half acht en ^If tot een vruchtbare ge- te komen. HANS MELKERT. LEIDEN/ROTTERDAM Lei den krijgt medio december een spe cifiek visrestaurant. In het enige tijd leegstaande winkelpand Don kersteeg 9. Met de voorbereiding tot de verbouwing is begonnen. Het is de negende "nederzetting" van Noordzee Quick-restaurants twee. gen, Nijmegen, Den Haag, Eindho- schap exploiteert momenteel zeven Noordzee uick-restauants: twee in Rotterdam en verder in Gronin gen, Nijmegen, Den Haag, Eindho ven en Arnhem. Binnenkort wordt in Hilversum de achtste geopend en daarna volgt Leiden. Voor volgend Jaar staan nog vier nieuwe vestigin gen op het programma. Binnen vijf jaar hoopt men vijfentwintig tot der tig van die "Quicks" in bedrijf te hebben. Voor de vestiging komen bij voorkeur in aanmerking de druk ste winkelstraten of de directe om geving daarvan in steden van min stens 80.000 inwoners. Directeur Bert Zekveld (37) ver telde ons, dat Noordzee Gastro B.V. in 1969 door Unilver is opgericht en dat de eerste drie restaurants in 1970 in bedrijf kwamen. Daarmee heeft men twee Jaar geëxpeimen- teerd om te weten welke visproduk- ten de voorkeur hadden van de be zoekers. Het idee van deze "Quicks" is afkomstig uit Duitsland. "Nord- see" Deutsche Hochfischerei GmbH in Bremerhaven, waarin Unilever een meerderheidsbelang heeft van 69 procent, beschikt namelijk niet alleen over een grote vloot van vangst- fabrieksschepen, viswer- kende industrieën en viswinkels, maar ook over zo'n 275 visrestaurants. kenen en het bestelde zelf naar het zitplaatsen en per vestiging zijn winkelend publiek en natuurlijk ook op het lunchende personeel van kan toren en banken en op studenten. Vis houden. Het is namelijk mogelijk de restaurants van 's morgens tien wordt steeds meer „ontdekt". Vreemd Experimenten Zekveld (Hogere Hotelschool in Den Haag, daarna assistent-bedrijfs leider van Motel Bunnik en sinds ^at vanaf drie, vier gulden een com- tot 's avonds zeven uur geopend zijn maar honderden jaren lang is het in 1961 bij Unilever werkzaam in ver- pi€te maaltijd te nuttigen. Voor een hoeft het personeel ook niet in plof- dit deel van Europa alleen maar tafeltje 'brengen. Hierdoor hebben we er zeven tot tien werknemers, die een de prijzen aan de lage kant kunnen vijfdaagse werkweek hebben. Doordat schillende functies in de horeca- gulden meer krijgt men er een glas sfeer) werd bij de oprichting in 1969 wijn bij( want dat hoort bij vis", gendienst te werken. Alle zaken van kookt en gebakken geconsumeerd. Noordzee Gastro B.V. bevinden zich Er is momenteel, geholpen door diep- Noordzee Gastro B.V. benoemd f>e investering per restaurant be- in huurpanden, want men gaat van vriesconservering, een ontwikke- tot directeur. Hij zegt: "Twee Jaar draagt momenteel f 350.000 tot de stelling uit, dat de B.V. exploitante ling gaan de om de vis meer te gaan lang hebben we met die drie bedrij- f 400.000. Dat is vrij hoog voor dit is van restaurants en geen beheerster be- en verwerken: tot visschnitzels. ven geexperimenteerd. In de eerste type zaken. Naast een dure keuken plaats moest het assortiment^ wor- installatie is bijvoorbeeld ook van onroerend goed. visburgers, vissticks en hoe ze meer Zekveld nadrukkelijk: „We ver- mogen heten. De praktijk heeft, niet den aangepast aan de Nederlandse d€ afzuig- en luchtzuiveringsinstalla- wachten veel van onze vestiging I11 alleen in Duitsland, maar ook in Ne- t_ Het idee hadden we name- vereist. Dat wordt als voorwaarde Leiden. Voor zo'n restaurant moet er derland, uitgewezen, dat mensen, die lijk afgekeken de Duitse doch- CEES COMBEE Foto Jan Holvast. gesteld door de gemeenten voor het in een stad als de sleutelstad die een geen liefhebbers zijn van gewoon be teronderneming „Nordsee van Uni- verkrijgen van een vestigingsvergun- belangrijke centrumfunctie vervult, reide vis, deze diepvriesvismaaltij- lever. Ondenkbaar is het bijvoor- n^ig. restaurants hebben 70 tot zeker plaats zijn. We mikken op het den wel waarderen", beeld, dat er in een Nederlandse visrestaurant geen veel gevraagde lekkernijen als groene haring en mosselen op de kaart staan. Boven dien is in Duitsland de gehele dag de keuken open, want de Duitsers heb ben kennelijk de gewoonte om op ieder uur van de dag te eten. Uit enquetes bleek namelijk, dat daar de visrestaurants de gehele dag door gelijkmatig bezet zijn. In Ne derland is dat niet het geval. Van half tien -tot half twaalf 's morgens en van half drie tot vier uur 's mid dags werden we geconfronteerd met stilteperioden. Om die op te vangen zijn we koffie met gebak gaan ver kopen, wat nu wel niet direct in de lijn van een visrestaurant ligt, maar toch succesvol bleek te zijn. We gaan werken op basis van zelf bediening. Men moet dus zijn bestel lingen opgeven aan het het personeel achter de counter, daar gelijk afre- OKTOBERMAAND WIJNMAAND Grand Vin National rouge, literfles f3,35 Grand Vin National blanc literfles f3,35 Cótes du Ventoux V.D.Q.S. fles f4,65 Chateau Montfort 1970, fles f4,85 Al deze wijnen zijn in Frankrijk gebotteld. U krijgt onvoorwaardelijke k waliteitsgarantie. Bij 12 flessen inééns de dertiende fles GRATIS STEENSTR 8 TEL 21341 HERENSTR 4 - TEL 3 004» HAARLSTR 204 TEL 21411 ADVERTENTIE JAZ2KONSERT met Slide Hampton, Dexter Gordon, Kenny Drew, Benny Bailey, Jimmy Wrody en Kenny Clarke. Zaterdag 20 oktober 1973 Voorverkoop bij nF rron 22 30 uur reisbureau Europa, DE BRON, 2Z.Ö0 uur bureflu Kulturele Raad Kaarten f7,50; CJP f5,—. telefonisch 01720—94583. ADVERTENTIE SONY HiFi VERSTERKER 1010 van 568,— voor ARISTONA HiFi PLATENSPELER 408, v. 399,— voor 2X WHARFDALE DENTON 2 van 398,— voor 368,- 299,- 258.- 925,- Dit is een HIFI klinkend Vijf Meiplein 1-16-64 - Telefoon 25100 - Leiden Teylingerlaan 9 - Telef. 02522—10398 - Sassenheim Morsstraat 26 Telefoon 30900

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3