LEIDSCH DAGBLAD Boer wordt niet kraag gevat in li»9 H ers ISRAEL PAKT NU EERST SYRIË AAN ROOK WORST vandaag traks in Engeland i Europees „De m Nobelprijs voor oud landgenoot JNDERDAG II OKTOBER 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34142 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN neraal-majoor anenburg het matje minister I HAAG Generaal majoor D, Kranenburg, territoriaal he bber oost, is dinsdag jl door mi- Vredeling van Defensie ter twoording geroepen in verband brief, die de generaal eind aan zijn ondercommandan- ad gestuurd en waarin hij on- dat beroepsmilitairen igas moeten geven tegen een aniseerde aanval uit de linkse gesprek tussen de minister en neraal-majoor op het Haagse tement van Defensie droeg een persoonlijk karakter en over uele afspraken zijn geen mede gedaan. jster Vredeling was het geheel met de Inhoud van het stencil eventien pagina's dat generaal- Kranenburg op 29 augustus ndercommandanten toestuurde. in zijn brief onder andere ig tegen een aantal genomen egelen, zoals het vrijlaten van ardracht, de verlaging van het iiebudget, het vrijwel afschaf- an de groetplicht en de soepeler ng ten aanzien van de discipli- ondercommanidianteai dienden oktober Jl te antwoorden op sncil van de territoriaal bevel- oost. Uit een tweede brief, j op 5 oktober Jl rondstuurde is ?ns gebleken dat de overgrote erheid van de ondercomman- de generaal-majoor over de DEN HAAG „De boer wordt niet in de kraag gegre- Wiegel betoogde dat de mensen met d op de krijgsmacht uit linkse pen'\ Dat zei minister Duisenberg van Financiën vanoch- 451)00 "gulden dooï ^maatregelen woordvoerder van de Leger- tend bij de voortzetting van de algemene beschouwingen van het kabinet het ernstigst worden Den Uyl bestreed die met de opmerking: Daar is pensatiemaatregelen voor de landbouw ten gevolge van de geen sprake van". Volgens de minis ter-president zijn de lasten evenre dig verdeeld over alle inkomensgroe pen. Op de duistere vraag wat nu precies middengroepen zijn werd van middag enig licht geworpen door de resultaten van een onderzoek dat het TEL AVIV/DAMASCUS/CAIRO Israël is vandaag op de grond, op zee en in de lucht een groot offensief tegen Syrië begonnen. Bij het begin van de nacht beschoten Israëlische oorlogsschepen de havenplaatsen Latakia, Banias en Tartoes, waarbij olie-installaties in brand raakten. LSfneraal-maJoor weinig zeggen, revaluatie van de gulden voldoende. Hij noemde de getrof- \"smeTde inhoud van maatregelen „adequaat". ste brief, maar ook de wijze De minister becijferde dit nadelig tot 120 miljoen gulden. De compen- ip deze was verspreid. ili effect op een totaal bedrag 105 satie ligt in de orde van grootte 130 miljoen gulden. Duisenberg her haalde de toezegging dat de com pensatieregeling rond 1 april van het dat degenen die in 1970, 1971 komend jaar opnieuw zal worden be- eerste helft van 1972 een eige zien. Hij toonde zich bereid tot reëel ning hebben gekregen voor overleg met het Landbouwschap. Gisteren was het tijdens het debat tot een heftige botsing gekomen tus sen minister-president Den Uyl en oppositieleider Wiegel van de VVD over de positie van de middengroe- Bij het aanbreken van de dag vlo gen formaties Israëlische gevechts vliegtuigen het Syrische luchtruim binnen. Ondersteund uit de lucht zijn Is raëlische tanks tot de aanval over gegaan op de Syrische troepen ach ter de bestandslijn van 1967 op de hoogvlakte van Golan. Onze correspondent in Jeruzalem tekent hierbij aan: „De hevige aan val van Israël op Syrische doelen beoogt zo snel mogelijk het Syrische front ineen te doen storten Tot die tijd zullen de initiatieven aan het Suezkanaal beperkt blyven in aan val en omvang. De Israëliërs hebben goedé rede nen eerst Syrië aan te pakken. Aller eerst is de toestand aan het front daar het gunstigst. Verder zal de Jordaanse Koning Hoessein niet aanvallen als Syrië verslagen is. Het is toch al de vraag of Jordanië serieus overweegt zich in de strijd te mengen omdat haar voornaamste doel is een deel van het Israëlische leger van de fronten weg te houden. Jordanië heeft nauwelijks een luchtmacht, en bezit geen lucht doelraketten, zodat de Israëlische luchtmacht met 't kleine maar goed getrainde Jordaanse leger niet al te veel moeite zou moeten hebben". Premier Meir heeft gisteravond in een zeer geëmotioneerde rede voor de tv haar volk moed ingesproken. „De hoogte van Golan is in onze handen. En wy staan maar enkele kilometers van het Suez-kanaal. De oorlog zal langer duren dan zes da- overwinning staat Bouwfonds Nederlandse Gemeenten vast". Bijna in tranen voegde heeft ingesteld. Daaruit is gebleken daaraan toe: „De prijs is hoog. lede- de jlSEL (ANP) lm Brussel is landen: Nederland, België, Denemar- tijdens een diplomatieke ken, de Duitse Bondsrepubliek, Span- entie op ambassadeursniveau, Je. Frankrijk, Griekenland, Ierland, (reenkomst ondertekend tot op- Italië, Joegoslavië, Luxemburg, Noor- g van het Europees centrum wegen, Oostenrijk, Portugal, Zwitser- 'eersvoorspelling op middellan- land, Zweden. Turkije en het Ver- naijn. Dit nieuwe centrum, dat enigd Koninkrijk, gd wordt in Shinfield Park bij Tijdens een recente studie, uitge- ig (Berkshire, Engeland) zal, voerd in 17 landen, is aan de dag t volledig in bedrijf is een per- gekomen dat de voordelen voor de sterkte hebben van 120 man economie (landbouw, vervoer, het Ie 40 academici. bouwbedrijf) van weersvoorspellingen sten van het nieuwe centrum op middellange termijn geraamd geraamd op een kleine 80 kunnen worden op zo'n 724 miljoen n gulden in vijf Jaar tijd. Het gulden, e centrum gaat in de toekomst eer op een termijn van vier tot lagen voorspellen. oprichting van het centrum al geruime tijd overeenstem- bereikt tussen de deelnemende deze week OMVANGRIJK u denkt dat wij niet hebben maar wij hebben j "ede grootst denkbare maten -.'N GEHEEL NIEUWE KOLLEKTIE VANAF 319,- ude nacht ®r|nRen, maar voornamelijk In de Wbleden ook enkele buien. Zwakke "abge wind tussen noord en oost. imunilemperaturen van 7 tot 0 "net plaatselijk nachtvorst. Ma- ■ro'emperaturen ongeveer 10 gra- onder: 17.53 Restauratie schouwburg kan spoedig beginnen Leiden De kans dat de restaura tie van de Leidse Schouwburg bin nen afzienbare tijd kan beginnen is belangrijk toegenomen. Een deel van de 5,6 miljoen gulden die minister Boersma van Sociale Za ken ter beschikking heeft gesteld voor de bestrijding van de werkloos heid in de Leidse regio is namelijk bestemd voor de verbouw van het K O-complex tot cultureel cen trum. Voor het Leidse theaterpubliek is dit daarom zo verheugend omdat de restauratie van het oude schouw burgje aain de Oude Vest min of Pri)s 1973 voor Geneeskunde is van- meer afhankelijk is gesteld van de daag te Stockholm verleend aan verbouw van het aangrenzende K twee Oostenrijkers en een Nederlan- O-complex. 't Werd namelijk door de der: Nicolaas Tinbergen, die verbon- gemeente Leiden het meest effectief den is aan de aifdieling Zoölogie van geacht om de noodzakelijke verbete- bet museum van de Universiteit van ring van de schouwburg, die nu al drie seizoenen lang is gesloten, tege lijk met de restauratie van het ge bouw van de Leidse Volksuniversi teit te doen plaats vinden. Bij de ko mende restauraties zullen K O': cultureel centrum Schouwburg tot ééa samengesmolten, voor de verbouw plex vrij is gekomen wilde de secre taris van de provinciale commissie vacuum verpakt 225 qram STOCKHOLM (AP) De Nobel- zestig procent een inkomen hadden die be- kinderen. Als neden de f 20.500 lag. BNG-presi- dent-commissaris drs. Van Veen con stateerde dat gemeenten voor grond voor een eigen woning vaak een ho- Suez-kanaal in de gere prijs vragen, zodat indirect lijken de zaken wordt meebetaald aan de woning bouw. Tenslotte het bouwen de afgelopen vier J; vijftig procent duurder geworden is. MEUBELEN LISSE Kanaalstraat - Heereweg.Tel. 02921-14642.-' Eigen parkeerterrein. LEIDEN (400Ö m?) Lange Gracht 5*(aan de City-Ring). Tel. 01710-21645' bij mpleri De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's. Oxford. De twee andere onderscheidenen zijn Karl von Frisch thans werkend en wonend in München en Konrad Lorenz, die verbonden is aan het Max Planck-instituut in de bonds- de' Leidse rePubliek- Beiden zijn afkomstig uit project worden Welk bedrag an het KenO-c middag niet meedelen. Het precieze bedrag staat volgens hem vermeld in een brief die vandaag naar het Leidse gemeentebestuur is verzon den. Het ziet er overigens naar uit dat de schetsplannen "ot verbouw van de schouwburg de volgende maand in de raad ter sprake zullen komen. ?rof. Tinbergen bezit nu de Britse nationaliteit. Hij werd op 15 april 1907 in Den Haag geboren. Na zijn studie in ,de biologie im Leiden werd hij daar. in 1940 tot lector en in 1947 tot hoogleraar aam de rijksuniversi teit benoemd. In 1949 ging hij naar Oxford. Zijn belangstelling gaat vooral uit naar het bestuderen van het gedrag van dieren. Prof. N. Tinbergen is een broer van de econoom prof. dr. Jan Tinbergen die twee Jaar geleden de Nobelprijs voor economie heeft gekregen. GROTE VEILING te Katwijk aan Zee op zaterdagmiddag 13 oktober a.s., aanvang 14.00 uur in zaal Orion, Meerbergkade 9a. erkend veilinghoudersbedrijf Amstelveen, fa. M. Pijpers te Amstel veen t.o.v. Deurwaarder K. E. v. d. Veen uit Leiden, een party goe deren publiek A contant by opbod verkopen, waaronder nieuwe: 6- en 12 delige cassettes zwart-wit T.V.'s platenspelers oude lampen draagbare T.V.'s stereo radio meubelen gouden sieraden, w.o. gouden dames- en wat verder tafel zal worden gebracht. Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot bezichtigen der goederen vanaf 13.00 uur. Voor handelaren en particulieren bestaat de gelegenheid tot het inbrengen van goederen tot 12.30 uur. onyx salontafels stereo apparatuur cassette recorders draagbare radio's Zaanse klokken bandrecorders wandornamenten i herenhorloges. richten dat Egypte en Syrië sinds het uitbreken van de oorlog geen olie meer naar West-Europa heb ben verscheept, i Libië heeft Nederland, België en Engeland gewaarschuwd „zionis tische organisaties" in deze landen geen toestemming te verlenen vrijwilligers te recruteren. Het Arabische bureau voor de boycot van Israël heeft de KLM ge waarschuwd geen vluchten meer naar Israël te verzorgen, wil zij niet voor een totale Arabische boycot komen te staan. 28 PAGINA'S re zoon die valt is er een te veel. Laten de Arabische landen eindelijk met ons praten. Ook zjj hebben ze het dan niet voor willen doen, laten ze het dan hun kinderen doen". Aan het zuidelijke front, bij het Sinai-woestijn Israël minder goed voor te staan. Weliswaar is op dat vannacht voor het eerst in deze oor log een eenheid Israëlische grond strijdkrachten het Suez-kanaal over gestoken voor enkele aanvallen op Egyptische konvooien, maar onze correspondent in Jeruzalem meldt hierover dat het niet om een groot scheepse actie ging. „Zij was waar schijnlijk bedoeld als psychologisch effect zowel op de Egyptenaren als op het thuisfront" Cairo meldt vandaag grote succes sen bij een centrale tankslag in de Sinai. Daarbij zouden 25 Israëlische tanks vernietigd zijn. Duidelijk werd gisteren dat de Sowjet-Unie de Arabische landen steunt met het zenden van oor logsmateriaal. Ook de geruchten die zeggen dat de Verenigde Sta ten Israël van wapens en vlieg tuigen voorziet duiken steeds va ker op. De regering-Nixon ont kent dat echter. Wel zyn inmiddels op het Lon- dense vliegveld Heathrow vele honderden Amerikaanse Joodse vrijwilligers aangekomen, die naar Israël vliegen om dat land te steunen. Uit Wenen en Rome komen be- ven Premier Den Uyl is zeer ver ge gaan in zijn veroordeling van de Chileense junta. Tijdens de algemene beschouwingen ::a- rakteriseerde hij het regiem ais "beestachtig". Daarmee heeft hij er geen misverstand over laten bestaan, hoezeer de Ne derlandse regering het schrik bewind Santiago veracht. Maar gelukkig heeft Nederland de diplomatieke betrekkingen met de nieuwe machthebbers niet verbroken. Hierbij gelden louter de humanitaire overwegingen dat men de slachtpartijen in Chili niet stopt door te ver trekken. Het is belangrijk dat er nog een P&ar ambassades in Santiago zijn, waar de deur open staat, Zo'n deur mag nim mer eigenmachtig door een am bassadeur worden gesloten, Daarom is het belangrijk dat met de meeste spoed de klacht van PvdA-voorzitter Van der Louw wordt onderzocht tegen de Nederlandse ambassadeur in Chili, die vluchtelingen zou hebben geweigerd. Zomin een generaal vanuit zijn positie (en in de baas zijn tijd) politiek je mag gaan spelen, mag een ambassadeur de in structies van zijn chef de mi nister in de wind slaan. Dat zou bij diplomaten nog belangrijker in het brein moeten zijn gegrift dan de cocktail-party van mor gen. Spiro Agnew Is afgetreden als vice-president van de Verenigde Staten. Hy zegt dit te hebben ge daan „in het belang van het land", maar kort nadat hy zijn besluit had bekend gemaakt, ver zette hy zich niet tegen een von nis wegens ontduiking van belas ting. Ook dat was onderdeel van de afspraak met het ministerie van Justitie. Er zal nu geen ver dere vervolging tegen hem wor den ingesteld. Intussen is Nixon druk doende om een opvolger voor Agnew te vinden. PAGINA 9 Eddy Becker zal geen „under ground" en geen Zangeres zonder Naam in zijn televisieshow stop pen. PAGINA 5 De algemene beschouwingen kab belden gisteren rustig verder. In het antwoord van de regering vroeg premier Den Uyl een offer van iedereen. PAGINA 7 Een muzikaal stapje terug in de tyd en vele andere grammofoon platen. PAGINA 13 Er werd zoveel gewisseld in het Nederlands elftal, dat er nauwe lijks peil te trekken is op het ge lijke spel tegen Polen. PAGINA 17 Spiro Agnew, de onversaagde kampioen van "law en order", strijder tegen alles wat vies en voos of langharig is, krachtig verdediger van hoog zedelijk goed, tegen ondermijnende ac tiviteiten, blijkt een belasting ontduiker. Waarschijnlijk heeft hij ook voor vele tienduizenden dollars aan steekpenningen ge- ind, maar verder onderzoek daarnaar is afgekocht met zijn vertrek als Amerikaans vice- president. De slagvaardigheid van de voortreffelijke Ameri kaanse nieuwsmedia zal het er ongetwijfeld niet bij laten zit ten. Een beschamende vertoning in Baltimore, ook wanneer men erbij bedenkt dat in de grootste democratie van de wereld om koperij altijd een vertrouwd fe nomeen is geweest tot in de kring van hoge gezagsdragers toe. Agnew is nu een dom, zwart schaap in een kudde, te midden waarvan nog menig wolfje rondwaart. Het is nog maar zeer de vraag of de rel rond Agnew Nixon vol doende afleidingsmateriaal ver schaft in de Wateigate-zaak. De timing voor Agnews val ver raadt bekwaam regiewerk in het Witte Huis, maar zowel bin nen de twee grote partijen als in de publieke opinie gaat. de maat vol raken. Juist nu de spanning in de wereld weer in de directe gevarenzone dreigt te komen is er alle reden om bezorgd te zijn over de situatie in Washington. Wy, als MEUBELBOUTIQUE. showen U in een rustige en aange paste omgeving een rijke collectie EIKEN EN MAHONIE MEUBELEN de komende donkere MEUBELBOUTIQUE Hogewoerd 163, 132 JL m JL AUTO MihMJOÊ VAN H( Koiortd Omega met gouden band,een harmonieuze kombinatie van topprecisie en gouden sieraad Omega heeft wereldfaam. Siebel is Nederlands grootste Omega dealer.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1