nfortuinlijke nederlaag or BS Leiden: 78-80 'Carambole': club van 50 zonder voorgeschiedenis MIJN POES WILNAAR PARIJS WAT NU? Mil j oenenaanbod springruiters Sporttoto essure Butch Webster grote handicap ;rsen op NDIGT ego boy in prijs der giganten wM® Politie-escorte voor bejubelde Mohammed Ali Loop der historische feiten niet uit 'klos' te houden PA G 11 OKTOBER 1973 ADVERTENTIE JN De zestiende minuut van de eerste helft is voor len het trieste keerpunt in de wedstrijd tegen Levi's 's geweest. Op dat moment, toen BS Leiden voor het voorsprong had genomen en dreigde door te drukken Haarlemmer Walter Ombre een persoonlijk duel met 'ebster uit, waarbij hij Webster puur opzettelijk een iure toebracht door op zijn voet te trappen. Webster, it moment uitblinker raakte dermate gewond dat hij b wedstrijd moest staken voor medische behandeling, ist kwam hij nog wel, zwaar hinkend in het veld, maar meer voor het moreel dan dat hij daadwerkelijk mee ien Levi's de genadeklap toe te brengen. Kommer >ster was een zeer bedamg- lilaar bij de Leidse ploeg maar het was tekenend acht van BS Leiden dat ondanks deze handicap tot van de wedstrijd bij heeft |ven en iin de laatste mi- >lfs kans op de winst heeft ïdstand 78-80 voor Levi's), rolle 5-Meihal heeft met ti genoten van een speota- mgemeen spannende wed- Leiden startte vlot maar van Webster en Petrici ifn-Prijs: 1. Kameleon V <P. 1.26.4; 2. Jos; 3. Karina 15.70, pl. 3.30 21.30 2.60, trio 11.140.80. bnjs: 1. Marcel Regina (A. ■g) 1.27.9; 2. Mientje P.; 3. S inn. 9.30, pl. 3.00 1.80 2.30, ~js: 1. Jellina P. (W. Dui- 1.24.7; 2. Kstara Wqel- heronimus. Winn. 3.90, pl. iO, kopp. 5.80, trio 398.70. ijs: (Leerlingen)1. Lexy (E. Conyn) 1.27.3; 2. Karo- 3. Lisser Boy. Winn. 4.30 0 3.90, kopp. 8.40. kf-prijs (ren): 1. Earlydiso V| 1.26.8; 2. Frederique; 3. 7inn. 2., pl. 1.40 2.20 3.10, trio 112.90. Üs: 1. Jan de V. (J. v. i) 1.26; 2. King Westlan- van Barke. Winn. 3.80, 2.70, kopp. 17.20. ■(js: 1. Godetia (W. Dui- i) 1.22.6; 2. Hero Hollan- Je W. Winn. 12.80, pl. 2.30 i. 6.50, trio 496.50. Bh-prijs: (ren): 1. BearJy 2.05.8; 2. Yubarajah; 3. Rose Winn 2.50, pl. 1.40 6.30. s: 1. Jeannine D (J. Wa- 5; 2. Jane Mac; 3. Irish Winn. 2.50, pl. 1.40 2.20 3, trio 362.30. le. Larens Roen (J. van d) 1.28.2; 2. Lightfeet Bel- itbi. Winn. 2, pl. 1.50 1.60, r-omzet f 212.296. mislukken, waardoor Levi's een voor sprong van 914 in de vijfde minuut kon nemen. De wissel Peter Kop voor Peter de Jong bracht in zoverre ver betering dat de achterstand niet gro ter werd. In de daarop voigende tien minuten had het scoreverloop een vrij grillig karakter, wat een afspiegeling van de wedstrijd zei fwas. Er werd in hoog tempo gespeeld waarin schit terende momenten afgewisseld wer den met veel onnodig balverlies, vooral van de karnt van BS Leiden. De tiende minuut ging in met de stand 2324, één minuut latter was Voetbal Het Westduibse voet balelftal heeft gisteravond in Han nover de vriendschappelijke initerland wedstrijd tegen Oostenrijk met 40 (20) gewonnen. De doelpunten werden gemaakt door Miiller (29 en 49), Weber (45) en Erwin Kremers <80). Er waren 55.000 toeschouwers. Voetbal Het elftal van Albanië heeft gisteren in Tirana met 10 gewonnen van Finland. Het was een wedstrijd voor groep vier van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. Beide teams waren 3Ü kansloos. HILVERSUM De Zweedse won- derdraver Ego Boy, Europees record houder met een kilometertij d van 1.13,8, zal dinsdagavond 16 oktober in Hilversum starten in die draverij om de Prijs der Giganten met een prijzengeld van in totaal 100.000 gul den. Ego Boy. won dit jaar met Inge- mar Olofsson de Grote Prijs der Lage Landen. Sterke deelnemers zijn voorts Davy Butch (Zwe), Tim Cross (Zwe), Flush (Italië), Fideel (Bel gië), Docker (België), de Amerikaan se hengst Art Hill met de Westduitse wereldkampioen Hans Frömming en voor Nederland onder meer Aiglon en Henri Buitenzorg. De vijiftien deel nemende paarden zijn over twee se ries verdeeld. De eerste twee ge plaatste paarden van elke serie, als mede de vier paarden die van de overige deelnemers de beste totaal- tijd hebben laten afdrukken, zijn startgerecht'igd voor de finale. het 2328, maar BS Leiden kwam in de dertiende minuut gelijk, 3232 vooral door goed werk van Har Stol (BS Leiden is in hoger beroep tegen zijn schorsing gegaan, zodat hij toch, in tegenstelling tot de berichtgeving van gisteren, mee kon spelen), die weer als vanouds speelde, met veel onderscheppingen en doeltreffende solo's, en daarnaast de zo gevreesde Leibowitz van de Haarlemmers vol ledig aan banden legde. In de zestiende minuut viel Web ster zoals vermeld uit en Breedlove zat toen al met vier persoonlijke fou ten uit veiligheidsoverwegingen aan de kant, maar BS Leiden bleef door gaan. Van doordrukken was echter geen sprake meer e'n Levi's dat in deze fase de mindere van de Leide- naars was, kon redelijk bijblijven: ruststand 4843 na een chaotische laatste minuut, waarin o.a. Akerboom tot groot enthousiasme van het pu bliek tegen zijn vierde persoonlijke fout opliep. Direct na de rust kwam Levi's bin nen een halve minuut tot 4847 terug. BS Leiden beet zich echter in de tegenstander vast en slaagde erin de voorsprong weer tot 62—55 uit te bouwen. Van een gewonnen wedstrijd was desalniettemin geen enkele spra ke, want inmiddels liepen er vier man met vier personolijke fouten rond: Har Stol, Peter de Jong, Peter Kop en Bob Heuts, en konden zich dus niet veel risico's meer permitteren. Levi's maakte daar gebruik van om tot '64—63 terug te komen. Weer be trad Webster even het veld, scoorde zelfs nog vier punten, maar het ging echter niet meer en Rob de Wit haalde hem weer snel naar de kant. In de tiende minuut was dat lot zo wel voor Peter de Jong als Rupert Breedlove ook beschoren (vijf P's) en nu was de kracht in zoverre uit de Leidse ploeg, dat Levi's een voor sprong van 72-78 kon nemen. BS Lei den bleef doen wat het kon en de Haarlemmers liepen niet verder weg, ook al omdat ze nu de beslissing te snel wilden forceren. De wedstrijd schijnt gestreden te zyn, totdat Bob Heuts met vier punten opeens de spanning weer tot een maximum op voert (7678). De laatste bloedstol lende minuut gaat in met de stand 7880. Door vermoeidheid en ze nuwen verliest Levi's nog drie keer de bal, maar BS Leiden slaagt er niet meer in die ene treffer, die een ver lenging noodzakelijk zou maken te scoren. Voor BS Leiden een onfortuinlijke Geen paniek, mevrouw H. te A., die komt binnen een week met een fikse kater bij u terug! Mocht u overigens ook wat willen weten over haar eten, vraag dèt dan bij de dierenspeciaalzaak Alleen déar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen VLEES - MENU, nieuwe knabbelbrokjes van puur-natuur en boordevol eiwit. Dat hébben ze niet in Parijs! Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. NEW YORK Tijdens een pers conferentie in New York heeft de oud-journalist Stanford Karp be kendgemaakt van plan te zijn een soort superklasse van springruiters te willen vormen. De leden van dit profcircus zouden in tien toernooien in totaal vier miljoen dollar kunnen verdienen. Karp wil met de profgroep ook in Europa actief zijn. "Er zijn onderhandelingen gaande met orga nisatoren in Argentinië, Frankrijk, Engeland en West-Duitsland". Het toernooiencircuit, dat volgend jaar moeten worden afgewerkt, zou wor den afgesloten met een finale. De winnaar van de eindstrijd ontvangt een premie van een miljoen dollar. Karp liet echter weten dat niet de ruiter, maar de eigenaar van het paard de cheques mag incasseren. In veel gevallen is echter een ruiter te vens eigenaar. Oud-Europees-kampioen Hartwig Steenken gaf als zijn mening na van het nieuwe project vernomen te heb ben: "Als het allem^"1 waar is zou het wel aantrekke1 zijn". Alwin Schockemöhle liet ei .ch w.at scep tisch over uit: "Het bedrag wat er mee gemoeid is, lijkt me rijkelijk hoog. maar als we eenmaal in de Verenigde Staten zijn, waar binnen kort enkele toernooien worden ge houden, zullen we wel meer te ho ren krijgen. Als het doorgaat is het natuurlijk met de amateurstatus ge- Wim Petrici (rechts) in duel met Levi's-spelers. (Foto Jan Holvast) nederlaag, vooral te wijten aan heit gebrek aan breedte bij de Lei'denaars. Levi-coach Steuer mocht dan wel be weren dat toch de beste had gewon nen, maar zonder het uitvallen van Webster had er weieens een heel an dere uitslag op het wedsitrijdfar mu iier kunnen staan. Scores BS Leiden: Bob Heuts 28 (16-12); Butch Webster 14 (10-4); Wim Petrici 12 (8-4); Har Stol 7 (5-2); Rupert Breedlove 7 (7-0); Pe ter de Jong 4 (2-2); Peter Kop 4 (0-4); John Schenker 2 (0-2). Levi's Flamingo's; Frank Kales 15 (4-11); Hank Smilth 15 (11-4); Kees Akerboom 14 (12-2); Hugo Harrewijn 12 (4-8); Barry Leibowitz 10 (6-4); Walter Ombre 8 (2-6); Harry Kip 6 (4-2). DEN HAAG Voor sporttoto elf van het afgelopen weekeinde heeft zich één deelnemer met alle dertien juist voorspelde uitslagen gemeld. Hy ontvangt bruto ruim 119.000 gulden. De cijfers luiden verder: 2e prijs: 36 winnaars, die elk bruto f 3.316,90 ontvangen. 3e prijs: 407 winnaars, die pea- ko lom f 293,30 ontvangen, Indien vóór woensdag 31 oktober as. geen reclames worden ingediend komt de premie (119.410,79) eveneens toe aan de eerste prijswinnaar. DJAKARTA Oud-wereldkam pioen boksen in het zwaargewicht Mohammed Ali (Cassius Clay), die 20 oktober tegen Rudi Lubbers uit komt, ondervindt in Djakarta een enorme belangstelling. Hy moest woensdag zelfs door een escorte van motorpolitie met loeiende sirenes naar zyn trainingskamp begeleid worden. In het sportcentrum, waar Ali zich voorbereidt, hebben veilig heidsagenten handenvol werk om honderden fans, die met hanlteke- ningenboefkjes zwaaien en Ali's hand willen schudden, uit de buurt van de Amerikaanse boekser te houden. LEIDEN,De exacte datum wisten ze niet, maar aan de hand van bestofte, destijds niet gebruikte contributie-kaarten, kon wel op het jaar af worden vasgesteld, dat het tijd was voor het gouden jubileum. De biljarters van de Leidse vereniging Carambole, kunnen echt niet verder (terug)kijken dan hun keu lang is. En dat is niet denigrerend bedoeld. De geschiedenis van Carambole ging namelijk als een onbeschreven blad de tijd in. Na de oprichting in 1923 (een feit dat dan nog wel kon worden achterhaald, het jaartal stond op de eerder vermelde kaarten), waaiden de belangwekkende gebeurtenissen over van vader op zoon. Overgeleverd aan de mondelinge overlevering en 'dus' was tenslotte verregaande vaagheid het gevolg. tornemers in het Feyenoord Stadion. Op de voorgrond Sir Ramsey. Links achter de Belgische coach Goedthals en ttlts een official van de Zo tuimelde de Juiste oprichtings datum al snel weg uit de gesprekken en er was niemand die er destijds aan dacht dat voor het nieuwsgierige nageslacht op papier te zetten. Wel weten de huidige bestuurders dat Ca rambole (de club) er eerder was dan de Leidse Biljart Bond, waardoor ook daar de Juiste datum niet was te achterhalen. Die bond bestaat in oktober vijftig Jaar, dus heeft Ca rambole de maand september maar aangehouden als Jubileum-maand. Voor alle zekerheid werd gisteren pas de receptie gehouden: in café Rijn- zicht aan de Lage Rijndlyk, het speel terrein van Carambole. In dat pand, nummer 90 zijn trouwens al die tijd de caramboles (de geslaagde sto ten) gemaakt door de clubspelers. Voorzover tenminste kon worden na- Door Paul de Tombe Meer flarden van de olubhistorie duiken soms toevallig op. „Wijlen Bart de Roo moet wel haast een van de oprichters zijn geweest", waren de bestuursleden Cor Jong en Jan Leue- ring rond door het duistere verle den. „In ieder geval speelde hij al vroeg voor Carambole en hij is voor de Leidse biljarters een legendarisch figuur. Hij moet zelfs dat wist zijn zoon nog ooit amateurkam pioen van Nederland zyn geweest. In de tijd dat hij samen met de toen jonge Bert Tegelaar nog voor de Poort van Cleef speelde. De Roo was kampioen in het libre. LEIDEN Het nederlaagtoernooi van Carambole, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan, is gewonnen door (tussen haakjes uitslagen tegen Carambole) Eerste afdeling: 1. Rijnegom, Zoeter - woude (08)2. 't Scheepje, Koude kerk (2—6); 3. UVS (4—4). Tweede afdeling: 1. Landzicht, Voor schoten (19)2. Zuid, Leiden (28) 3. 't Wachtje, Katwyk (3—7). Derde afdeling: 1. UVS (4—6); 2. TOG (4—6); 3. De Waag (4—6). De prijzen werden gisteravond tijdens de receptie uitgereikt. Er wordt trouwens in de Leidse bil jartwereld niets anders gespeeld dan die vrije spelsoort. Het tekent wel enigszins de vrijbuitersfeer. De LBB is een „wilde" bond, waarvan er in den lande wel meer zijn. Maar de Leidse biljarters hebben er zelden tot nooit ook maar over gedacht om zich te laten inlijven bij de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond. Hoewel dat ook tegenwoordig nog gemakke lijk zou kunnen, voelen ze er nog altijd bitter weinig voor. Ze hebben het best zo, zonder al die verplich tingen (de KNBB wil dat.de spelers in „uniform" biljarten, de inschry- vingskosrcen zijn hoger en de reizen word enlanger), die alleen de beurs maar leger maken. De Leidse biljar ters blijven hun bedachtzame partij tje liver 'wild' spelen. Een aardig par tijtje, dat wel. De eerste speler van een dub moet nog altijd een gemid delde halen van tenminste vijf, een moyenne waar een huis- tuin- en keukenbiljarter nachten van wakker kan liggen. Eerste Caramabole-spe- De prijsuitreiking van het Carambole-toernooi. De tafel is ivelvoorzien (Foto Jan Holvast) Ier Gerard de Roo, speelt dat moyen ne gemakkelijk, daarmee in het voet spoor tredend van wijlen zijn vader. Ook diens broer Henk zet de biljart traditie van de familie De Roo voort: hij is de tweede speler. Aangevuld met De Gunst en Prins werd eerste klasser Carambole dan ook vaak kampioen in de LBB. Hoe vaak is (alweer) niet na te gaan. „Dat is wel jammer ja", bedenken Leuering en Jong eendrachtig. Die bestuurs leden van Carambole kunnen er ech ter bepaald niet mee zitten. De club „bedruipt" zichzelf goed, voorzover daarvan bij een biljartvereniging sprake kan zijn. De oudste club van de LBB is tevens één van de groot sten. Met een maximum-aantal van zes viertallen, waartoe één jeugdig kwartet behoort. „Daarmee zijn we begonnen om de biljart sport in Lei den meer aanzien te geven" melden Leuering en Jong. die volledig besef fen met welke beperkingen 'n „café- biljartclub" rekening moet houden. Vooral Leuering als kastelein-be stuurslid begrijpt natuurlijk dat er niet meer dan drie avonden gespeeld kan worden. Dat gebeurt dan in com petitie-verband jaarlijks van novem ber tot begin april, waarna persoon lijke kampioenschappen volgen en er door dfi If a r.AT-Lcy-11 ïhg nm rip titel van de LBB wordt gespeeld (dit jaar op zondag 26 oktober in Rijnzicht). Alleen om die titel kan worden ge streden. Dat is een nadeel van het aangesloten zijn by een „wilde" bond. Nog een nadeeltje. .Als we bij de KNBB aangesloten zouden zyn ge weest. hadden we meer van de ge schiedenis kunnen nagaan. Nu heb ben we er bijvoorbeeld van alles aan gedaan om een nog levende oprich ter op te sporen. Het was geen doen.Carambole was vijftig Jaar goed voor een aardig partijtje; de loop der historische gebeurtenissen kon niet uit de klos worden gehou- deu...«

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19