enheicl in constant randerend Oranje g ver te zoeken... Cruijff wil dispensatie van KNVB WISO is niet bang voor Tyler biet u\t totö1 APPIE HAPPIE "IKHEB TOTAAL GEEN W X BEVEREN: DOOR WISSELS WERD ONZEKERHEID GROTER ttWmet Savori neemt ontslag FEYENOORD OP LEGIA- TERREIN Ton Vissers eerste manager van nieuwe schaatsorganisatie? IPERDAG 11 OKTOBER 1973 ROTTERDAM Iii de door het publiek genegeerde interland tas sen twee ploegen op de drempel van de eindronden van het wereldkam pioenschap voetbal, diende zich voor de al zo geplaagde Nederlandse bondscoaches een nieuw probleem aan: het probleem Cruijff. Door Paul de Tombe an Cruijff: „Ik wil dis- Na de erg vriendschappelijke par- tijd NederlandPolen (een soort vrije-tijds duel waarvan de Engelse coach Alf Ramsey zei, "zelden zo'n vriendelijke partij te hebben ge zien"), klaagde Cruijff over zijn ge dwongen non-activiteit in Spanje, over zijn gemis aan wedstrijdrit me vooral. "Als ze in Nederland wil lebben van de KNVB. len dat ik straks voor de volle hon derd pet. in vorm ben", sprak grie len wedstrijdritme meer'perige Johan, "dan moet de KNVB me snel dispensatie geven om eerder competitie-voetbal te gaan spelen met Barcelona. Ik heb geen wed strijd-ritme meer, dit was pas mijn tweede wedstrijd deze maand. En als je nou nagaat dat ik er de volgende vier weken nog maar die speel vriendschappelijk tegen Arsenal, een Spaanse tweede divisie-club en met het Europese elftal dan weet ik niet wat ze straks van me verwach ten. Ik was gewoon nieuwsgierig hoe het tegen Polen zou gaan. Mijn wed strijd-ritme wordt steeds minder, omdat ik alleen vriendschappelijk speel. Daarom wil ik dispensatie: dat zal ik ook gaan aankaarten. En dan moeten ze zelf maar weten wat ze belangrijk vinden. Er kan van mij niet worden verwacht dat ik een "betere-wedstrijd" speel, als ik al schrik als ik een bal krijg. In de eer ste twintig minuten heb ik vanavond geen bal goed geraakt". Typerend genoeg was Cruijff be paald niet de slechtste van de vijftien Nederlanders die gisteravond hun opwachting maakten in de Rotter damse Kuip. Integendeel zelfs. Re den temeer voor de KVB om zwaar aan zijn verzoek te tillen, vooral om dat steeds is gepropageerd dat "alles" zou moeten wijken als de kwalifica tie in het geding zou komen. En die is in het geding, dat hoeft nauwelijks betoog. Want wie, oh wie, zou de spitspositie van Cruijff dan wel moe ten bezetten, als hij straks helemaal niet fit is? "Rensebrink of Wery misschien", bedacht chef d'équipe Jack van Zan ten. Die maar alvast aan die moge lijkheden stond te denken, nadat Cruijff met het dispensatie-ver zoek bij hem was gekomen. Want: "Ik ken de situatie binnen de KNVB als het gaat om het veranderen van reglementen. Dat geeft een proble men Maar aan de andere kant is altijd gesteld dat alles zou moeten wijken voor de kwalificatie. Dus als het oo.< maar enigszins mogelijk zou zijn, zou je zo zeggen dat iedereen zich tot het uiterste zou moeten inspannen om Cruijff honderd procent fit te krij gen. Ik verwacht echter niet dat het gebeurt.Bij een negatief -KNVB-besluit zou wéér een moei lijkheid geschapen zijn voor de bonds coaches, die het toch waarachtig al niet meezit in de laatste aanloop naar het zo belangrijke duel tegen de onberekenbare Belgen. Wat gisteravond in de Kuip, waar ergernis langdurig rondgolfde over de publieke tribunes („Nooit meer gaan," werd er sarcastisch gezongen), een laatste test had moeten zijn voor de hechte eenheid die België kan verslaan, werd tenslotte het dolend optreden van een soort schaduw- team. Van Hanegem was met een blessure „aan het gebit" (kaakont steking) de volle 90 minuten afwezig, Van Beveren kreeg last van een liesblessure, Keizer nam gaan risico meer na een tik tegen het kuitbeen, Cruijff verdween naar adem hap pend door een lichte bronchitis en Neeskens vroeg zelf om een vervan ger. Het was maar goed dat Van Zanten met vooruitziende blik een afspraak had gemaakt met de Polen, dat er drie spelers plus de doelman moch ten worden vervangen, „anders had den we met z'n negenen of tienen moeten doorgaan". Het woord is aan opper-bondscoach Frantisek Fadrhonc. „Dat waren on gelofelijke tegenslagen, met hen mis ten we vijftig procent van het team. Nu heb ik maar veertig minuten voet bal gezien, de rest was een slechte training Toch waren de eerste veertig minuten voldoene voor FF om „tweeënhalf punt" (twee zwakke spelers en één waarover ik geen ho sanna kan roepen) te zien waarop veranderingen noodzakelijk zijn. „We weten wat het sterkste elftal is; er zijn twee punten waar we zeker op moeten letten. Het elftal dat te gen België gaat spelen, heb ik wel in mijn hoofd, maar ik ontkom niet aan die zwakke plekken. Die zijn wel goed op te vullen, maar dan moet de hele kern fit zijn. Want deze wedstrijd heeft me wel geleerd dat het moei lijk is om er een nieuwe speler bij te krijgen". Waarna de tegenwerking van het publiek vanuit zijn standpunt werd beschreven: „De mensen kunnen niet in de 'kleedkamer kijken. En er is een psychologische fout gemaakt dat er niet direct is gemeld dat Van Hanegem geblesseerd was. Daarmee zou een hoop irritatie zijn weggeno men. De mensen hadden dan in ieder geval geen vijftig minuten om Willem hebben geroepen, ik heb tenslotte zelf gezegd dat dat na de rust moest gebeuren". Het publiek werd zodoende pas laat wijzer gemaakt, de buitenlandse coaches bleven helemaal in het on gewisse omtrent de kracht van de toekomstige tegenstanders. Ramsey, die er was om de Polen te bespione ren, deed het duel af met „Dit was geen echte wedstrijd." de Belgische coach Raymond Goethals wist. „Ik heb van deze vreemde match niet veel geleerd. Ik heb Nederland drie, vier keer gezien en ik weet dat ze beter kunnen. Het liep niet door al die wis selingen". „Maar ik heb vijf spelers die niet fit zijn," probeerde hij de Nederland se verwachtingen toch strak aan te halen". Lambert, Piot, Van -loer, Thissen en Heylens. Dus ik heb op 't ogenblik helemaal geen ploeg". Op het ogenblik misschien niet, nee. Maar het is met België net als met NAC. Soms zie Je die ploegen een hele tijd niet, maar als het erop aankomt, zijn ze er weer helemaal. Ie aanval zelfs met een ont- iwakke René van de Kerk- der geval nog één helft vrij Schneider en Suurbier len matige indruk. Als libe- Mansveld dan individueel itaaltjes voetbal laten zien, ïider in de ongeorganiseer de ging niets van hem uit. n vertrouwde hij al te zeer medeverdedigers, van wie uud Krol opgewassen bleek n taak. Schneider speelde nd en Suurbier, die de be- Gadochla niet kon volgen, zich bij vlagen als vierde hadden Gorgon en Szymanowski hun weifelende doelman Tomaszewski op de doellijn moeten assisteren bij in zetten van Keizer en De Jong een bo vendien lobte Cruijff de bal na het invaller door "de bal enkele schitterende Nederlandse doelpunt meer hadden, gemeten voor de voeten van van De Jong (dieptepass Neeskens op Cruijff, die de bal op maat naar de Feyenoorder verzond) op de lat. Zonder Keizer en snel ook zonder erspits, even schietgraag als Cruijff, voor wie de avonddienst er al na 56 minuten opzat, verbleekte oranje in de tweede helft vlug. Als gold het een zitting van de dam- tweekamp, zo vlot kwamen Polen en nkentie Deyna te deponeren, graag lenvelders en aanvallers van trainer Kazimierz Gorski, loelman Van Beveren o.m. effectvolle, draaiende inzet verdediger van FC Twente, die al veel eerder voor de nu met rust ge laten Suurbier had behoren in te val len, mocht nog wat verloren rondlo pen in de voor hem minder ver trouwde half linie. ,RDAM De wachtkamer voor de interland tegen België zit overvol. Een maand de toegangsbewijzen voo? „Duitsland" moeten worden verdiend, goochelen nc en Van der Hart met een onvoorstelbare hoeveelheid namen. Nu de eenheid n feit zou moeten zijn is de onrust groter dan ooit. Derhalve was de interland le zich sparende Polen volgende week op Wembley in de beslissende slag te- Engelsen dan ook doelloos. Oranje speelde nauwelijks één helft acceptabel voet- Landverhuizing joeelde op slag van rust door de falende Wim Suurbier een 10 voorsprong en Naar aanleiding van het massale V" ïiir-i li* ii"7 r\r\r\ i wisselen snrnlr e.hef ri'&inina .Ta./»lr e zich in de tweede helft in alternatieve samenstelling om de I .UUU toeschou- de „Kuip" tegen zich op te zetten. tot een prachtige safe. De PSV-doel- Nederland remise overeen. Rob Ren- senbrink, na drie jaar eindelijk weer eens opgeroepen voor de Ne derlandse voetbaldienst (waarom de verdediging met Krol, wedstrijden hadden we met hetzelf de elftal moeten spelen. Na België wisten we dat we op 0 zouden moe ten spelen. Door al die wissels maak niet meer naar nieuwe hoogte stu- je de onzekerheid alleen maar gro- - ter". Onrust, die vooral bezit leek te hebben genomen van Suurbier, die in de 45ste minuut bijna gastvrij doorgang verleende aan Deyna, die de dertien minuten eerder opgelopen daar speelt kun je wel een pauze achterstand voor de Polen beheerst kaart aanvragen wisselen sprak chef d'équipe Jack van Zanten na afloop zelfs van een „landverhuizing". In ieder geval was van regie vanaf dat moment he lemaal geen sprake meer. Tekenend voor de zwakte van de Nederlandse verdediging was dat Polen in die overbodige tweede helft nog enkele wegwerkte. Op dat moment niet ge laat?) en Henk Wery konden het malen levensgevaarlijk werd. Ter- steeds rommeliger wordende team wijl Nederland, dat door het wegval- niet meer naar nieuwe hoogte stu- len van Cruijff zonder specifieke wen. Rensenbrink, die zich beperkte spits kwam te zitten, zich tot plaag- tot enkele geslaagde soil weet het stootjes beperkte, diende Polen zich aan het gebrek aan animo van het aan met venijnige tegenstoten. Daar- hele elftal. Wery excuseerde zich bij geholpen door de voor Van Beve- met de opmerking dat de rechter- ren ingevallen Piet Schrijvers, die er vleugel werd vermeden. 'Als je voor de defensie helemaal een spook- avond van maakte. Tot tweemaal toe bood hij zijn tegenstanders de moge lijkheid van een herkansing. Theo de Jong volgt gespannen een actie van de Poolse ver dediger Gorgon, die de bal wegkopt. heel verdiend. Tweemaal immers De aanval raakte zelfs bij vlagen ge- schoot Godachla van afstand in, liet Van Beveren zich ongetwijfeld, als instantie niet zeggen. Toen hij terug- ïsoleerd toen uit de middenlinie Schrijvers de bal glippen, maar her- een der weinigen, verzekerd weet blikte op voorgaande interlands meesterknecht Johan Neeskens op stelde hij zich knap door een inzet van deelname tegen België. "We bleek zijn voorkeur duidelijk. 'Tn eigen verzoek wegviel en Cees van van een meter afstand van spits Do- moeten dan wel afspraken met el- België ging het met Mansveld beter leisel opdraafde, omdat Fadrhonc marski te keren. De rust in de toch kaar maken in de achterhoede". Wie dan vanavend. maar in Noorwegen en Van der Hart geen andere smaken al zo gekwelde verdediging kwam hij het liefst als ausputzer voor zich heb ik heel goed samengewerkt met De rechtervleugel- het natuurlijk niet ten goede, zodat heeft wilde Van Beveren in eerste Epi Drost". ADVERTENTIE BUENOS AIRES Omar Savori, trainer van het Argentijnse voetbal elftal, heeft volledig onverwacht ont slag genomen. Na de 31 overwin ning op Paraguay, waardoor Argen tinië zich plaatste voor het edndtoer- nooi om het wereldkampioenschap 1974, verklaarde hij: "Ik heb gedaan wat mogelijk was met het Argentijnse voetbal. Met de kwalificatie voor West-Duitsland beschouw ik mijn werk ten einde. Het is nu de taak van anderen mijn werk voort te zetten". De Argentynse Voetbalbond heeft nog niet gereageerd op Savoris uitlatin gen. Men is er vooralsnog van over tuigd de zo succesvolle trainer tot andere gedachten te brengen. ROTTERDAM Gwardia Wars- zwaFeyenoord, returntreffen om de UEFA Cup, wordt woensdag 7 no vember op het terrein van Legia Warschau gespeeld. Feyenoords te genstander is namelijk geen lichtin stallatie rijk. Het is overigens bekende grond voor Feyenoord, omdat het daar in april 1970 de halve finale van de Eu ropa Cup tegen Legia speelde, welk duel met 0—0 werd afgesloten. ADVERTENTIE IET KAAS HET KANAAL OVER DEN HAAG De prof-schaatsorganisatie WISO koestert voorlopig geen enkele vrees voor eventuele snode plannen van de Amerikaan John Tyler, die eigenaar is van de vrijwel fail liete boedel van de voormalige ISSL. Na een gesprek tussen Tyler en WISO-voorman Klok lijkt de man uit Kansas City trouwens niet zo erg veel boze voornemens te koesteren. Door Fred Racké Klok: „Er is een vorm van samenwerking besproken. Tyler erkent nu ook wel, dat de WISO de aangewezen organisatie is om het profsehaatsen verder van de grond te krijgen. En wat zijn contracten betreft: de rijders horen juridisch ge. sproken wel degelijk bij ons en de overeenkomst van de ISSL met de Uithof kan ons weinig zorgen haren. Want daaraan kan pas ge houden worden als beide partijen hun verplichtingen zijn nagekomen en dat was van ISSL-kant niet het geval". In het WISO-bestuur, dat één dezer dagen definitief wordt gekozen, zal men verder beoordelen of Tylers in breng aan contracten en overeen komsten met Amerikaanse televisie maatschappijen en schaatsorganisa- toren voldoende is gewaarborgd om met hem samen te werken. Volgens de Rotterdamse jurist Van Eijndho- ven, die voorlopig als voornaamste vertegenwoordiger van de WISO naar buiten uit zal optreden, moe ten bij sommige contracten of on- dei delen daarvan toch nog wel de nodige vraagtekens worden ge plaatst. Vandaag vindt voorts een sponsor bijeenkomst plaats, waarbij getracht worden voor in ieder geval de „Nederlandse kant" van al een voorzichtige planning: in Ja nuari wedstrijden in Oslo, vervol- schaats-onderneming spijkers met Koppen te slaan. Eén sponser is al vast" de Nederlandse Crediet Bank, waarvan één der directeuren waarschijnlijk in het WISO-bestuur all ting zal nemen en met andere zijn de contacten in vergevorderd stadium. Men heeft goede hoop vóór de 15e oktober de contracten met de rijders definitief te kunnen maken. Als dat het geval is zal de gens races in Helsinki, in de iweedse plaats Rattvik en op De Uithof. Wat Oslo: betreft: er is een verzoek aan het gemeentebestuur uitgegaan om op Bislet te mogen rijoen. Men schijnt er daar niet onwelwillend tegenover te staan. Maar de eerste zorg voor de WISO is voorlopig nog het tijdig in orde maken van de sponsoring in Neder- !>J)d en door Nederlandse bedrijven. De man, die zich daar in het bij- men half december met de eerste zonder voor beijvert: wieler-ploeg- wedstrijden komen op de Alkmaarse leider Ton Vissers, die naar het ijsbaan. Met Skandina\4sche spon- zich nu laat aanzien als manager illem Donkers van de Dordtse zwemclub D.Z.V. wil het Kanaal ossen. "Waarom altijd Calais-Dovervindt Willem, "nu eens pwijk-Harwich. En terug. Zijn manager en buurman Han weken begeleidt Donkers. Met adviesmorele steun en tussendoor m het vuistje. (NZB-foto)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17