Jver „vrijheid", cijfers, boes en het onderwijs Open antwoord op een open brief zers schrijven warter dan zwart -ompacta tDAG 11 OKTOBER 1973 ÏOU 1 ra Je doen?", vroeg Har- aan Rob, een van de vrienden. Een typische ■nvraag natuurlijk (vertelt "Algemeen Dagblad"), moet iets zeggen als emL school verlaat, en ik wil 3re ifeler voordoen dan ik ben. zei hij dan ook nijdig. Toen hij weg was vertel lers dat hij inderdaad niks anaal niks. Hij wou vrij at aanrommelen. Hier wat wat klusjes afwerken, zen. Hij had z'n hele Jeugd jten, nu wiilde hij vrijheid". het meevoelen", aldus ët Freezer verder. "In mijn het mij ook sterk op hoe ereld was en hoe klein het wij op vastgeplakt za- ®®j)b heeft gelijk als hij vindt en verantwoordelijk werk, onvrijheid betekent. at de mooie zomer eens als Gerard Cox zingt. Je en dan valt vaak de bo lt soort vrijheid, en dat is )an ontdekken ze een an- rrijheid: waar mijn vader ad ("als Je niets leert blijf ondergeschikt en afhan- n waar de feministen de wereld van spreken als luwen om een vak te leren financieel op eigen benen cht vrij"). En waar revo- in honger gebieden over ze roepen dat "ontwik volk vrij van overheersing ib wordt niet overheerst, en Ii honger, dus nu kent hij vrijheid eiog niet. Zo tegen jste jaar komen er dan zinnetjes als "Ze geven werk aan Jongens met ti- 'Door mijn vrouw en kin- ik niets bereiken", of"Het oon is schandalig laag", ouders hadden me moeten dat soort dingen. Want on- 'oo d werk maakt ontevreden moet de schuld hebben, de eens een ontevreden zuchten: "Hè, ik wou dat »kt werd". "Hoezo?" vroeg :e dan? Bespeelde ze een Kon ze koorddansen, ge- _.i of kamelen dresseren? "Nou, ik wil ook wel p poen verdienen voor de mmige meisjes verdienen gulden per avond!" "Wat iieiti doen voor de teevee?", moeten ze Juist ontdekken. Je ze springen nog Jonger 'n liedje zingen, dat kan el. Maar zij krijgen de et". het een verrasende wereld- ng. Die Den Uyl, wat een e wordt maar verkozen en rt en Ko van Dijk, diebie- rollen aan, en La Deute- kom, die mag lekker in Italië zingen. Wat een bofferds, die werden ont dekt. "Wat moet de wereld", zo eindigt Harriët Freezer, "verschrikkelijk on rechtvaardig schijnen, "nog veel on rechtvaardiger dan zij al is, voor mensen, die geen rekening houden, met gaven ontwikkelen, studeren, doorzetten en hard werken. Laten we hopen, dat Rob dit soort ontevre denheid bespaard zal blijven. Dan kan hij levenslang, gezond maar arm, feestelijk van de vrije hand in de vrije tand leven". Het ritselt weer van de cijfers in ons land, dienende om allerlei aspec ten van de landbegroting te belichten. Maar vaak zijn de cijferaars het niet met elkaar eens, zoals blijkt uit het de PvdA beschikt niet over mensen met zelfs een minimum aan sociaal economische feitenkennis, hetgeen we sinds lang vermoedden". Heit is in dit land lang niet altijd mogelijk ronduit voor je mening uit te komen. Daarvoor zijn voorname lijk twee oorzaken. In de eerste plaats aohten velen het ontoelaatbaar er gedachten op na te houden die in strijd zijn met de gangbare, met de door partijen en kerken gesanctio neerde, kortom, met de cliché- en confectie-overtuigingen van een klei- me spraakmakende gemeente, waar in te vaak het hoogste woord gevoerd wordt door half-, quasi- en weekblad intellectuelen (deze laatste uitdruk king gebruik ik voor de degenen die hun kennis over bepaalde actue- Door C. J. Rotteveel volgende ingezonden stuk van J. van Dam te 's Gravenhage in "Else vier". "Tien procent van ons volk", aldus de schrijver, "verdient zelfs na aftrek van belastingen 10 a 15 maal zoveel als de laagst betaalde groepen van ons volk. Aldus de heer Van der Louw op het PvdA-congres, geci teerd in verschillende dagbladen. Is dat waar? De laatst bekende CBS-ciJ- fers (CBS is Centraal Bureau voor Statistiek) zijn van 1967. Zij geven: 11.300 mensen ontvingen een ton of meer; 41.900 ontvingen tussen 50.000 en 100.000; 113.300 ontvingen tussen de 30.000 en 500.000 252.500 ontvingen tussen de 20.000 en 30.000 terwijl nog eens 399.500 tussen 15.000 en 20.000 verdienden. Deze laatste groep nog buiten beschouwing latend, verdien den dus in 1967 rond 419.000 van de in totaal 5.625.700 inkomenstrekkers of wel ca lVz% méér dan 20.000. Het minimumloon was toen ca. 6.600. Bij gebrek aan latere cijfers mogen we op grond van deze cijfers een schat ting voor 1973 maken. Vijf Jaar in flatie zal deze groep gebracht hebben op een inkomen van ruim 50% meer. Heel ruim gerekend kan gesteld wor den, dat nu dus ca. 10% van ons volk 30.000 of meer inkomen geniet (waar van meer dan de helft tussen de 30.000 en 45.000). Stel het gemiddel de inkomen van deze groep (weer ruim gerekend) op 45.000. OAW-trek- kers ontvangen ruim 8.600; het mi nimumloon is ca. 12.000. Na belas tingcorrectie ontvangt deze 10% der halve ongeveer 4x zoveel als het mi nimuminkomen. Conclusie: er zijn twee mogelijkhe den: of de heer Van der Louw heeft glashard gelogen en demagogie ge pleegd op het PvdA-congres, wat we natuurlijk niet mogen aannemen; of le onderwerpen uitsluitend aan arti kelen in weekbladen van eeti bepaal de kleur ontlenen en een diepere stu die te veel moeite vinden). De andere oorzaak werd dezer da gen door mr, J. L. Heldring in NCR/ Handelsblad aan de kaak gesteld in een artikel onder de titel "De taboes van de taboebestrijders". Want het is niet alleen ongewenst te denken in een trant, die afwijkt van de gang bare, men mag blijbaar 'óók niet denken op een wijze, die verwant schap vertoont met opvattingen van lieden, die ter linker zijde in het ver domboekje staan. Zelfs de schijn van verwantschap dient zorgvuldig vermeden te worden, wil Je tenmin ste voor vol worden aangezien. De heer Heldring wijst erop, dat be paalde taboebestrijders zélf hevig last van taboes hebben. Hij geeft en kele voorbeelden, zoals van Aad van den Heuvel, redacteur van KRO's "Brandpunt", die in een artikel in "Studio", het blad van de KRO zijn collega's van de concurrerende ru briek van de AVRO op de korrel nam. Die hadden een reportage van de hongersnood in West-Afrika ge maakt, waaruit bleek dat de voed selhulp de slachtoffers van de droog te nauwelijks bereikte, omdat er ge stolen is, het een en ander iis ver kocht en de organisatie vam het transport slecht geregeld is. Boven dien was de president van het land met vakantie. "De gevolgen van een dergelijk werkje", aldus Van den Heuvel, "zijn maar al te duidelijk, in vakkringen wordt dan het woord "gouden-bed- effect" gebruikt. Hand op de porte feuille, hulpverlening aan de derde wereld, ontwikkelingssamenwerking, ach mijnheer, praat me er niet van. Het vooroordeel is weer, op wankele gronden, bevestigd". Ja, zegt mr. Heldring na dit citaat, "dat is heel naar. Maar stel dat het waar is wat die televisieploeg van de AVRO heeft "ontdekt": dat de voedselhulp de slachtoffers nauwelijks bereikt, dat er wordt gestolen, het transport ter plaatse slecht is geregeld. Zouden die feiten die Van den Heuvel ove rigens niet bestrijdt dan moeten worden verzwegen? Met andere woorden: is de Journa list die waarheidsgetrouw te werk gaat, verantwoordelijk voor de gevol gen van zijn werk? Ja, is het de taak van de verslaggever om een bepaald effect te bereiken? Zo ja, hoe kunnen de lezers of 'kijkers of hoorders er dan zeker van zijn dat hij de feiten niet rangschikt, doseert, manipuleert naar dat bepaalde effect toe? Wat blijft er van zijn geloofwaardigheid over? Het andere voorbeeld haalt mr. Hel dring aan uit de Volkskrant van 10 september, waarin de recensent het portret bespreekt, dat de NOS van Drees sr. gaf. "De recensie is over het algemeen waarderend ook wat Drees betreft. Maar dan komt het: "Overigens zei de heer Drees wel iets griezeligs over het grote aantal werk lozen in Nederland en het feit dat zij een bepaald soort werk niet meer willen doen, hetgeen nu door de gast arbeiders moet worden verricht. Met andere woorden: hij constateert een te gemakkelijk terugvallen door werklozen op de sociale uitkeringen, en dan zit je heel dicht bij Wiegel". Alweer: stel dat iemand vindt dat de werklozen inderdaad te gemakke lijk terugvallen op de sociale uitke ringen. Moet hij dan zijn mond hou den, omdat Wiegel dat ook vindt? Sterker nog: stel dat de werklozen inderdaad te gemakkelijk terugval len op de sociale uitkeringen, moet dan een socialist zijn mond houden, omdat Wiegel daar een politiek strijdpunt van maakt? Zo Ja, dan wordt iemand beoordeeld, niet op wat hij zegt, maar op grond van het feit dat tegenstanders het óók zeg gen. Mensen die bang zijn, hetzelfde te zeggen als hun politieke tegenvoeters toevallig ook zeggen, la ten zich in hun vrijheid door die te genvoeters beperken". De plannen voor een z.g. "midden school" hebben tot uiteenlopende reacties geleid. Mevrouw drs. N. Smit-Kroes, lid van de VVD-fractie in de Tweede Kamer, verklaarde: "Minister Van Kemenade wil het schoolgaande kind als een politiek in strument gaan gebruiken om tot een maatschappelijke omwenteling te ko men". Waaraan dr. R. ten Kate (Groningen) in een ingezonden stuk in het "Nieuwsblad van het Noor den" toevoegde: "We behoeven er geen geheim van te maken dat de minister via het creëren van de middenschool zijn veranderingen wil doorvoeren, een school, waar "demo cratisering" en "integratie" schering en inslag zullen zijn, omdat daar de mogelijkheid bestaat door een sy steem van keuzevakken naar hun aard uiteenlopende eindniveaus te bereiken en waar geen leerstofjaar- klassen-systeem meer bestaat. "Wanneer de minister nu nog van plan was dit type school als de zo veelste mogelijkheid in het leven te roepen", aldus gaat dr. Ten Kate verder, "dan zou men er nog vrede mee kunnen hebben, maar nu de bedoeling schijnt te zijn dat dit nieuwe produkt de andere typen scholen na het basisonderwijs weg zal vagen, vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat dit allemaal zo maar kan en of men op het minis terie blind en doof is voor de erva ringen die men in het buitenland met dit type school heeft opgedaan: in Rusland, in Zweden (na 10 Jaar middenschool zijn er inderdaad meer academici, maar velen zijn werkloos, terwijl de z.g. democratisering niet beduidend gevorderd is; op de scho len zelf grote problemen: lusteloze leerlingen en leraren, enorme aantal len spijbelaars, vandalisme en a-so ciaal gedrag), in Amerika (waar men zich zorgen maakt over het rende ment van dit onderwijs, omdat blijkt dat lees- en schrijfvaardigheid eerder achteruit ctan vo:oruit gegaan zijn), in Engeland (waar na 10 jaar de be langstelling voor particuliere scholen weer sterk toeneemt) Of, om dicht bij huis te blijven: in Franeker draait sinds augustus 1972 de christelijke scholengemeenschap Anna Maria van Schurman, een sa menstelling van een mavo, een lts en een lagere landbouwschool: eerst 2 Jaar een brugklas en dan één ven deze drie typen. Bij ouders en docen ten is de vraag opgekomen of de "be tere" leerlingen wel genoeg aan hun trekken komen. Daar deze vraag ont kennend moest worden beantwoord, is er toch maar een speciale groep gevormd (in strijd met het principe van dit type school!) van deze cate gorie leerlingen. Ook het huiswerk, da't aanvankelijk zo veel mogelijk ach terwege bleef is weer ingevoerd, om dat de ouders zich zorgen maakten of hun kinderen er wel genoeg leerden. Laat Franeker een teken aan de wand zijn: de Hogeschool van vroe ger eeuwen is nu een psychiatrische inrichting. Het is te hopen, dat de middenschool aldaar niet een gek- kenboel wordt". Tot zover dr. R. ten Kate uit Gro ningen, die dus in het bijzonder aan dacht besteedde aan de kwaliteit van dit soort onderwijs. Maar er is nog een ander facet, waarover prof. dr. A. Heertje uit Amsterdam in een ar tikel in het weekblad "Accent" de zer dagen o.m. het volgende schreef. „Sommigen hebben ui't de toelichting op de begroting van minister Van Kemenade menen te lezen, "dat hij via het onderwijs de socialistische dogma's aan de ontvangers van het onderwijs wil opleggen. Wanneer dit inderdaad zo zou zijn, kan er niet genoeg tegen worden geprotesteerd. Maar de vraag is of de heer Van Kemenade dit werkelijk heeft be oogd. Op deze vraag kan een ant woord komen via de nadere gedach- tenwisseling in het parlement maar in eerste instantie doet men verstan dig eens kennis te nemen van de door de heer Van Kemenade geschreven tekst". Prof. Heertje is van mening, dat minister Van Kemenade beoogt door het onderwijs een belangrijke bij drage te leveren tot de mondigheid van de burger, een beleid, waarvoor men alleen maar waardering kan hebben. Hij ontleent dat aan de na druk, die de minister legt op de eigen verantwoordelijkheid van de ouders, docenten en leerlingen in 't kader van de vernieuwing van het onderwijs. Wel geeft prof. Heertje toe, dat er zinsneden zijn, die niet helemaal de uitleg uitsluiten dat in doctrinatie vanuit bepaalde gezichts hoek door de overheid wordt beoogd maar toch meent hij dat deze inter pretatie niet door minister Van Ke menade is bedoeld. De minister heeft het namelijk niet Minister Van Kemenade over de inhoud van het te geven on derwijs maar over het onderwijsbe leid ("Uitgangspunten voor onder wijsbeleid dienen daarom dan ook uitdrukking te zijn van de verande ringen die men inde samenleving noodzakelijk acht"). "Zou de over heid voorschriften uitvaardigen over de inhoud van het onderwijs, waarbij een bepaalde politieke visie wordt geïmpliceerd met uitsluiting van an dere, dan zou men inderdaad op de verkeerde weg zijn". Prof. Heertje gaat vrij uitvoerig in op een passage inzake het weten schappelijk onderwijs, die "niet he lemaal past in de zojuist ontwikkel de positieve beoordeling van de be groting van Van Kemenade". Tegen deze passage heeft hij duidelijke be zwaren, maar tenslotte schrijft hij: "Wanneer ik aanneem dat de betrok ken passage niet past in de geeest van de begroting van Van Kemenade, dan kan alleen maar de conclusie zijn, dat de debatten in het parlement omtrent de oogmerken van de minis ter met vertrouwen dienen te worden afgewacht. Voorlopig is er geen grond voo. de mening, dat Van Kemenade uit is op een massale indoctrinatie in socialistische zin via het door hem beheerde departement van On derwijs. De heer Van Kemenade kan dus best blijven" Opnemen van brieven in De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te weigeren dan het met de inhoud eens is. wel in te korten. aanleiding van het Zwart en "INAS" in uw krant oktober Jl. wil ik de mede- era aan dat artikel compli- en met de Juiste weerga de situatie in het INAS-le- tun Je geloof ik aJlleen maar Je zelf als INAS-sta- werkzaam bent geweest en situaties van nabij of zelf leegemaakt. Ik zou er ech- nadruk op willen wijzen, veel te veel INAS-stagiai- Pbatst worden in de beter gezinnen, waar- ievrouw ook dikwijls bui- is werkzaam is, met als ge- dat de stagiaire het zelf uit moet zoeken, terwijl 't eling is dat mevrouw idt. Het werkelijke an de stage wordt dus niet Naast het zeer geringe Jaris werden bovendien skosten in het gezin niet J (sommigen wonen 15 20 het stage-adres vandaan), mevrouw vond het wel at Je 'n brommer had want °n Je daarmee in de goed- e winkel (enkele kiloma erder op) haar boodschap pen, wat haar geld bespaar de maar Jou Je arme INAS-geld kostte. Daar werd niet aan ge dacht, in elk geval niet over ge sproken. En als INAS-stagiaire durfde Je niets te zeggen want in het groe ne boekje kon er wel eens 'n aanmerking over komen, dus: Je zweeg. Bovendien hoefde Je ook niet bij de stage-leidsters aan te komen, want die hadden geen tijd om naar klachten te luisteren. Er konden volgens deze leidsters geen klachten zijn, daar ze de desbetreffende mevrouw persoon lijk hadden uitgezocht. Maar dat was soms al tien Jaar geleden; toen waren die kinderen nog klein, nu was dat meisje-van acht achttien Jaar en kon ik de troep opruimen terwijl zij op de bank lag te lezen. Dit zijn dan enkele van de vele belevenissen, als INAS-stagiaire waarin Je het idee kreeg dat Je als onderbe taalde werkster gebruikt werd. MARGREET v. DIEMEN Weipoortseweg 94, Zoeterwoude. P.S. Voor andere belangstellen den volgt hier het adres van het "Nationaal INAS-Komitee": Ha venplein 3, Leiden, tel. 01710-21139. ADVERTENTIE ADVERTENTIE van -WENSTEIN ein, licht, handig, ó-zo-kompleet 'VESTERDUIN WSMANSTEEG 8 LEIDEN EL 01710 -20 685 °P'm nu en win een vakantie op Mallorca Enige werk- en actiegroepen heb ben vorige week aan een veelheid van organen een open brief ge stuurd, waarin zij him verontwaardi ging uitten over een programmaon- deideel uit de introductietijd van Minerva. De afgelopen kennismakingstijd bad niet als enige doel kennismaking met Minerva, maar ook werden pro gramma's georganiseerd over Leiden, de Universiteit, de man-vrouw relatie en vele andere onderwerpen. Zo ook net programma „blikopener," dat be oogde de adspirantleden te confron teren met tal van buiten Minerva otstaande bewegingen in de maat schappij, zoals die o.a. tot uiting ko men in de werkzaamheden van de werk- en actiegroepen waarvan we de medewerking gevraagd hebben. Organisatorisch was dit program ma-onderdeel als volgt opgezet: zoals gebruikelijk hebben de aankomende leden kennis gemaakt met de orga niserende commissie. Tijdens deze bijeenkomsten is hun gevraagd een voorkeur te geven uit de uitgebreide lijst van werk- en actiegroepen, zoals otze vorig Jaar in Acta et Agenda is gepubliceerd en ook in het Vade mecum te vinden is. Daarna zijn we begonnen om van die groepen, waar voor belangstelling bestond, iemand Ce vragen in een gespreksgroep Je in formatie te verschaffen over de actie- en werkgroep en eventueel te discussiëren over de ideologie achter de activiteiten. Een avond dus met ten informatief karakter voor men sen, die veelal net van de middelba re school komen. Gebleken was, dat sommigen van deze aankomende leden niet in staat waren geweest 'n bewuste keu ze te maken. Dit leek ons eens te meer reden hen te helpen, op de een of andere wijze hun „blik te openen," maar dit had het gevolg dat niet ie- dueen naar een eigen voorkeur kon worden ingedeeld. Bij het verzoek om medewerking aan de actie- en werk groepen is inderdaad een voorstelling van zaken gegeven, waaruit men zou hebben kunnen afleiden, dat Miner va er voor garant stond, dat de ad spirantleden al belangstelling zouden hebben voor de werkzaamheden van de betreffende werk- of actiegroep. Zoals bij ale andere programma punten, werd ook bij het programma „blikopener" door de aankomende le den een adres in hun programma hoekje genoteerd, maar helaas was door de organisatoren verzuimd het gespreksonderwerp bekend te maken. Weliswaar was de opzet van de aiond van tevoren uitgelegd, maar het onderwerp zijn met het gespreks onderwerp is zeker een oorzaak van de moeilijkheden geweest. Wij betreuren zeer, dat, in ons tireven naar gezichtsveldverruiming ADVERTENTIE bij de adspirantleden door ons, ge maakte fouten geleid hebben tot deze onplezierige gang van zaken. Namens de Introductietijdcom- missie, JAN MICHIEL OTTO ROLAND VAN ROOSMALEN. Leiden. Stel: vanmorgen belt uw vrouw huilend op dat ze uw auto in de prak heeft gereden. Stuur een expert voor de schade. En een Fleurop-bloemist als troost. Niemand woont te ver weg... om bloemen te krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemist. Weet u dat de Goudsbloem vroeger als g werd gebruikt? U leest erover in het Fleurop-bloeménboek. Spaar de gratis Fleurop chrysal- en pokonzakjes van uw Fteurop bloemist. maak meer gebruik van onze uitgebreide service Prins Bemhard heeft vandaag een bezoek gebracht aan het Internationaal Centrum voor de verkeersleiding in het hogere luchtruim in Beek bij Maastricht. Het centrum behoort tot Euro control, de Europese organisatie voor de veiligheid van de luchtvaart. Links de technische direc teur van het hoofdkwartier Brussel dr. Flentje, rechts dr. ir. H. van Villiz, directeur van het Eurocontrolcentrum in Beek

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15