SASKIA EN SERGE'S „VIERDE" EEN BESTE Jubileum van Academy of St. Martin-in-the-Fields TERUG IN DE TUD* Indrukwekkende herpersingen van jazz uit roemruchte jaren chel Polnareff een rok tegenstelling" Diana Ross: Touch me in the morning Historische country en western-opnamen Nat King Cole Story Midnight slows McKuen zingt van Jacaues Brei Mort Shiunan: wisselvallig repertoire PETER LOLAND ORCHESTRA „IN STRIKT DANSTEMPO" tDAG 11 OKTOBER 1973 jwkins en umphries rschillen lidelijk dwin Hawkins Singers, porld", Buddah 583.011; 1 Humphries Singers. Decca 6376 112 ajfcen van twee zanggroe- één verhaaltje, maar zou het niet kunnen. De- groepen zingen namelijk op andere golflengten, met zijn (geheel zwar- groep kan Je Je zo voor de kerk, voor de veraar de gospelsongs. Dat Is de muziek waarmee dit album is gevuld, maar oor Je het er toch door- deren. De groep is overi- zeer duidelijk geheel, t in kleding maar ook ng. Technisch is het ook d, daarbij is natuurlijk hand van producer Paul merken. Bijna alle titels na) zijn van leider hetgeen zeer bijdraagt van Les Humphries p mij altijd de indruk itel mensen die het leuk tr kan vinden, samen op en onderweg zingt, phries is dan de reislei- in geslaagd is mensen •hande ras en gelaats- zich heen te verzame- •n doen ze de liedjes die ss voor ze schrijft: ,ar nauwelijks verras- •tom, een gezellig mu- lak spontaan, net alsof aal fris van de lever krijgt het idee, dat het kan als Je maar een efhebbers om Je heen telen. Dat zal wel niet, ,t er van onder de in- ien doe ik nooit. P.T. Saskia en Serge Expres voor u Philips 6413 051. Het "gemengd dubbel" blijkt op het muzikaal wensenlijst je van dit ogenblik niet zo erg hoog ge noteerd te staan. Nina en Frede- riik gingen al uit elkaar en ook Ester en Abraham Ofarim zijn al geruime tijd bezig een solo carrière op te bouwen. Tegen al die verdrukking in groeit de po pulariteit van het Nederlandse duo Saskia en Serge. Dezer dagen verscheen hun vierde langspeler met twaalf nieuwe liedjes. Voor het eerst zijn daarbij twee Engelstalige, waar mee het duo wat afwijkt van de lijn om alleen Nederlands te zin gen. Overigens wordt het natio naal gevoelen er weinig door ge- kwestst, want het zijn van oor sprong Nederlandse liedjes. Sas kia en Serge hebben er een sim pel en zakelijk excuus voor: "Ne derlandse liedjes met Engelse tek sten hebben tegenwoordig in het buitenland nogal succes. Vergelijken we de nieuwe lang speler van Saskia en Serge met hun "Portret", dat enkele maan den geleden verscheen, dan moe ten we zeggen dat de nieuwe ell- pee met kop en schouders boven het "Portret" uitsteekt. In tegen stelling tot de vorige langspeler zitten er ditmaal geen zwakke nummers tussen. Het klinkt alle maal even plezierig en muzikaal. Persoonlijk vind ik de Nederland se bewerking van "Main dans la main" dat omgedoopt werd tot "Zachte zuiden wind" het best. Een dijk van een compositie, op de juiste waarde geschat door Sas kia en Serge en instrumentaal van het best passende jasje voor zien. Ook het eigen compositori sche werk van het duo komt goed uit de verf: bijvoorbeeld in Bring me back to London en Heimwee naar Ameland. 'En manager Ben ny Vredeti levert ook nog zijn aandeel met No, no, no, no, no en 's Avonds laat op de brink, 't Minst sprak mij "Die ouwe kof fergrammofoon" aan; een liedje dat me niet helemaal geschikt lijkt voor het stemmen/materiaal Maar dat is dan ook de enige kri tiek, die ik heb op de "vierde" van Saskia en Serge. B.vL. Anita O'Day (Verve Jazz no. 11), Metro 2356 100; Johnny Hodges featuring Earl Hines, „Stride Right" (Verve Jazz no. 15), Metro 2356 014. Metro is bezig aan een in drukwekkend werk: herpersingen van Jazz-muziek, eerder op het roemruchte merk Verve ver schenen. Een tiental platen daar van was al langer op de markt, artiesten daarop waren o.a. Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Stan Getz en (wijlen) Ben Webster. Naast de twee, die het onderwerp zijn van dit stuk- Je, vinden we daarop Kenny Burrell, Lionel Hampton, Dizzy Gillespie (met Stan Getz, Son ny Sittt en John Lewis), Roy Eldridge (met Art Tatum, Bud dy Tate, Oscar Peterson, Barney Kessel en Ray Brown), Oscar Peterson (met Milt Jackson), Gene Knipa (met Charlie Sha vers, Teddy Wilson, Eddie Da vis, Anita O'Day), Bud Powell De eerste plaat van deze twee de serie is gewijd aan Anita O' Day, een zangeres die vooral in de Jaren vijftig grote bekendheid verwierf. Haar zang is wat ge dateerd, de arrangementen vol doen niet meer helemaal aan de eisen zoals die op dit moment worden gesteld. Vooral de nummers met een klei ne begeleidingsgroep (zoals „Just One Of Those Things", een op name uit april 1954 met begelei ding o.l.v. pianist Arnold Ross) konden mij bekoren. Natuurlijk is het „grotere" werk van deze door Norman Granz geproduceer de plaat zeker de moeite waard. Met natuurlijk als uitschieter „Stompin" At The Savoy" (uit december 1956), waarop de be geleiding in handen is van de big band van Buddy Bregman. Saxofonist Johnny Hodges schittert op album nummer vijftien, waarbij hij hulp krijgt van pianist Earl Hines, gitarist Kenny Burrell, bassist Richard Davis en drummer Joe Mars hall. Met de keus bein ik niet he lemaal gelukkig. De opnamen da teren uit Januari 1966 en voor mij had het best nog wat van vroe gere datum gemogen. Hodges deed een Jaar of tien eerder vol gens mij heel wat betere dingen, al is bijvoorbeeld een nummer als Rosetta (van Hines en Heri Woode) niet uit te vlakken. P.T. Polnareff-volume 2 ircie is voor Michel Pol begrip. Deze //musicus, die al chansons schreef, nooit afgevraagd wat de wensen zijn van Dat hij zich des ooi- nummers als "La pou- fait non", "Love me" en i-ta" wist te meten met ddelvers in hitland, be- zjjn aanhang vrij groot itimisohe Ta-ta-ta-ta is tweede elpee van Polna- lenomen met een grote dianheid aan chansons, Franse zanger alle zelf Merendeels wat dromeri- tische muziek, afgewisseld het razendsnel uitgevoer- lu'un ch'veu, waarin Pol- e woorden als het ware mitrailleur op zijn ge schiet, het grappige Pipe- Le Roi des Fourmis. Po]- ïeeft derhalve voor vol- variatde zorg gedragen, hij ooit gekarakteriseerd "een brok tegenstelling" deze elpee dan ook nog delijk gemaakt. J.P. Jubileumuitgave: „The Acade my of St. Martin-ïn-the Fields, o.l.v. Neville Marriner (2 platen) Decca, stereo 6745 001. De platenindustrie heeft fan tasie genoeg bij het verzinnen van evenementen die groefsgewijs ver eeuwigd dienen te worden, alle maal „moments musicaux" zoge- zeid. Wie zou er anders toch bij hebben stilgestaan dat de fameuze Academy of St. Martan-in-,the- Fields 12% jaar op de plaat staat. Niemand toch? Want we hebben 25 jaar Gré Brouwensbein, 50 Jaar Concertgebouw, enzovoorts, ge mist. Maar goed, aJls er geen feesten zijn, dienen ze te worden uitge vonden en ziehier Deoca's Inder daad uiterst smakelijke Jubileum- herpersing. Eén plaat met concer ten voor solo-instrument, één plaat met concert! grossi. Veel Ita liaans barokwerk: Locatelh, Tor el- li, Albicastro, Vivaldi. Daarnaast de Vlaming Loeillet (Jacques en niet Jean-Baptiste), Teilemann, de Engelsman Avison. Daartussen door wat nakomertjes als Vincen- zo Bellini (met een wat zeurderig hoboconcert) en de laat 18de eeuwse Parijse mode-componist André Grétry, over wie de ge schiedenis terecht heeft geoor deeld door hem in vergetelheid te doen onderdompelen. Het is wel een tikje misleidend om over 12% jaar platenmaken met de Academy te spreken, als de meest recente kant in de hoes toch ook al weer uit 1965 dateert en dat is met de enorme ontwik kelingen in opnametechniek van de laatste Jaren al bijna een his torische opname te noemen. Het is alles bijeen lang niet gek ge zien van Decca. I ren de enthousiaste Londenaren als geen ander. Een hoogtepunt is het Concerto Grosso in D van Pietro Locatelli, een virtuoos stuk muziek, vol contrasten. Het moet me van het hart dat de Academy met dat overwegende Barokgeklater wat eenzijdig door het Decca-huldigingscomité wordt afgedaan. Bartók, Grieg en Tsjai- kovski spelen ze ook best heel aar dig. Misschien komt dat wel als Decca 25 Jaar The Academy of St. Martin-in-the-Fields gaat vieren. Eén goede raad: doe er te gen die tijd in elk geval geen goudkleurige hoes omheen, die zilveren van nu is al erg genoeg. H.M. Diana Ross, "Touch me in the michael en Gil morning", Tamla Motown 5C 062. lijf geschreven. op t 94606. Onmiddellijk na het in roulatie brengen van de film 'Lady sings the blues", waarin Diana Ross een formidabele hoofdrol speelt op zowel muzikaal als ac terend gebied, kwam nu een nieuw album van mis Ross op m'n draaitafel terecht. En ik moet zeggen: tot mijn grote ge noegen. "Touch me in the mor ning" stelt Diana Ross in de ge legenheid meer dan één kant van haar zangkunst te belichten. Er staan slow-nummers op, maar ook wat snellere. Stuk voor stuk door de staf arrangeurs (Gene Page, Tom Baird, Michael Ran dall, Deke Richards, James Car- Het is fabelachtig wat er op deze plaat gebeurt. Vooral in de lang zame stukken is de magnifieke be heersing van Diana goed te ho ren, is te constateren welk een kracht eruit spreekt. Ik heb de plaat gedraaid, gedraaid en nog- eens gedraaid en nauwelijks iets kunnen ontdekken waarop Je kri tiek zou kunnen uitoefenen. Een extra plus zou ik nog willen uitde len voor "Imagine", een oom positie van John Lennon. P.T. This is country and Western div. artietsen MGM-records 2642 002. Op het MGM-label verscheen dezer dagen een dubbelalbum met selectie van de bekendste country- and westernmuziek. Zonder de andere uitvoerende ar tiesten te kort te doen is ©r één 2 of us" - een serie dubbel van: Pat Boone, Johnny Waldo de Los Rios - DOT s. weer nieuwe titels ontwer- le platenmakers om oude lers van bekende zangers of en nogmaals op de markt mgen. Onder het vaandel us" heeft DOT Records «r Pat Boone, Johnny Cash Hdo de Los Rios geparkeerd, loone was, zoals de meeste ers onder ons nog heel goed de grote held van de bak- in de jaren 1955-60; het •type van de all-American toet keurig gekamde haar- e oortjes, een mes- Je vouw in de broek en een ich-om-te-stelen. Kom daar om bij al die wilde-bek- ikkers. is ook in tal van films op getreden, wat steeds weer reuze gedonder opleverde, omdat hij nooit en te nimmer zijn tegen speelster wenste te zoenen. Dat vond hij niet verantwoord tegen over zijn' echtgenote. Enfin, wie het zoete, in-en-ón-keu- rige geluid van leraar-Engels Pat Boone nog eens wil horen, vindt op deze twee elpees alles van zijn gading: Bernadine, Love Letters in the sand, April love. Friendly Persuasion, Speedy Gonzales enz. De talrijke liefhebbers van John ny Cash worden ook op hun wen ken bediend: 22 nummers van de man met het oer-cowby-göluid, zo'n diep bronzen stem waarmee ook zo goed reclame wordt ge maakt voor "real american to bacco". Cash heeft een. zeer be wogen carrière doorgemaakt, met peilloze diepten (zwaar drugge bruik, huwelijksdrama, maar hij werkte zich er weer bovenop. Op deze elpees voornamelijk zijn wat oudere nummers als Folsom Prison Blues, So doggone lone some, Rock Island line, Born to lose, I walk the line enz. Waldo de los Rios, in Nederland bekend geworden door zijn mo derne vertolking van de Sympho ny nr. 40 van Mozart die zelfs en kele malen op de eerste plaats van de hitparade prijkte, is ook vertegenwoordigd. Na zijn wat tegenvallende Songclassics en Operas, die door een schamele opnametechniek wat uit de toon viel, is hij nu terug met een serie muzikaal zeer aanvaardbare be werkingen van populaire num mers. We noemen maar even If I only had time (hit van Tom Jo nes), Ob-la-di, ob-la-da (Beatles succes) en wat Spaans hit werk. R.P. man, die met kop en schouders boven de rest uitsteekt: de dn 1953 overleden legendarisch geworden Hank Williams. Van hem zijn een viertal num mers opgenomen, maar ze vor men dan ook het "puikje" van C. en W.-parade. Daartoe behoort bijvoorbeeld de originele opname van het nummer 'TaJke these chains from my heart" daterend uit 1952. Of zijn in hetzelfde Jaar opgenomen Jambalaya, dat later nog eens door Fats Domino de hit parade werd ingezonden. Dezelfde Fats die ook You cheatin heart op zijn repertoire nam. En tenslotte nog een 1950 daterende studio-opname van "Cold, cöld heart". Naast dit Qolassewerk is er meer, dat het beluisteren ten volle waard is. Bijvoorbeeld Conway Twitty, ook al een C .en W.-feno- meen van wie behalve een twee tal opnamen ook een aantal com posities worden uitgevoerd door andere artiesten. U treft in het al bum verder onder meer aan Hank Williams Jr, Mel Tillis and The Statesiders. Billy Walker, Tom- pall and The Glaser Bros., Benny Martin. Ter completering nog een zanger en zangeres, die eigenlijk moeilijk. C. and W. tiesten genoemd kunnen worden, omdat hun repertoire slechts sum miere raakvlakken met deze mu ziek heeft: Johnny Tillotson en Sandy Posey. B.vL. eze muziek werkten mee: luider iPaauw reenen Taffijn van Leeuwen 'e- en layout) Nat King Cole sings/The Geor ge Shearing Quintet plays. The Nat King Cole Story vol. 6, Ca pitol 5C 052 81 457. Nat King Cole is bekend gewor den door zijn "zoet gevooisde en toch mannelijke" stem, George Shearing, de blinde Jazz-pianist, herkent rneti vaak aan een fluwe len aanslag. Een combinatie van die twee moet daarom heerlijke "zachte" muziek opleveren en dit Capitol-album bewijst dat ten volle. Producers Lee Gillette en Tom Morgan lieten arrangeur Ralph Carmichael er nog wat violen tegenaan gooien en dat hoort er ook echt bij. De romantiek vloeit met volle teugen de luidsprekers uit tijdens balladen als September Song en A Beautiful Friendship, terwijl speciaal voor de gelegenheid ouwetjes I'm Lost en Lost April in aangepaste jasjes werden ge stoken. 'n Fijn plaatje voor een stemmig avondje. En kaarslicht erbij lijkt me onvermijdelijk. P.T. Wild Bill Davis, Buddy Tate, Floyd Smith en Chris Colombo, "Midnight Slows", Black and Blue 333.045. Het "midnight"-idee wordt op de hoes weergegeven door een lieftallige dame in nachtgewaad. De muziek van dit heren-kwar tet, met Davis op orgel, Tate op tenor-saxofoon. Smith op gitaar en Colombo op drums, is allemaal wat lichtvoetig, m^t wat erg wei nig diepgang. Maar voor mij be vat deze plaat niet meer dan een lekker Jazzy aohtergrondmu- zietoje. P.T. Rod McKuen sings Jacques Brei, Stanyan SQ 20086. De eerste ontmoeting tussen McKuen en Brei vond plaats in Parijs, in het Jaar 1964. De he ren merkten van elkaar, dat ze eikaars verzen aan het zingen waren zonder dat ze er wederzijds afspraken over hadden gemaakt en dat werd toen uitgepraat. Daaruit ontstond een soort vriendschap (waarbij Brei zich volgens McKuen als een clown en een beetje gek gedraagt) en nu bewerkt de Amerikaan de chansons van Brei. Hij vindt het geen vertalingen en dat zijn het vaak ook niet. In vele gevallen ls dat ook nauwelijks mogelijk, omdat er nogal wat dingen die Brei bezingt als continentaal zijn te bestempelen. Maar ook de teksten zoals Mc Kuen die brengt zijn aanvaard baar. al zijn ze nogaJl wat afge vlakt en niet meer zo cynisch als Brei ze oorspronkelijk had be doeld. In „Zangra" (een live-op name, gemaakt in mei 1971 in Londen) is ook nog even te ho ren hoe McKuen met zijn wat merkwaardig hese stem even een fotograaf erop wijst dat hij niet verblind wenste te worden met flitslicht. Voor ons is t ook leuk te weten, dait twee van de twaalf nummers live zijn opgenomen in Amsterdam. Maar al met al ds het me toch niet helemaal had er eerlijk gezegd teveel van verwacht, even vergeten dat A- merikanen in principe niet zo eenvoudig over van alles en nog wat ronduit hun mening zeggen. Dat In de verre States zaken als dood en kritiek op levenshou dingen niet zo eenvoudig is blijkt wel heel duidelijk uit dit album. P.T Mort Shu man Voila com ment..Philips 6499 630. Wie üi ons land Mort Shuman zegt, voegt daar onmiddellijk 'Le lac majeur" aan toe. Want de in Frankrijk al geruime tijd popu laire Mort maakte het helemaal met deze onverbiddelijke hit, die inmiddels meer dan tien instru mentale bewerkingen heeft ge kregen. Wekenlang op de eerste plaats van de hitparade met een melodietje dat door iedere slagers jongen op een bakfiets gefloten zou zijn, als er tenminste nog slagersjongens op bakfietsen zou den zijn. Of Mort in de komende tijd die grote populariteit zal weten te behouden is voor mij na het beluisteren van zijn nieuwe album een vraagteken. Er staan ongetwijfeld een aantal aardige composities op zoals het frêle Sombre la galère en het op *t Lac Majeur-sfeertje voortge bouwde Le souffle de verre, maar daartegenover staan ook num mers, die nauwelijks weten te boeien zoals Sans vouloir vous commander en Voila tu m'as lais- sé. Samenvattend: uitermate wis selvallig repertoir gezongen door een man, die een boeiende maar beslist niet imponerende stem be zit en het moet hebben van een zorgvuldig gekozen repertoire. Bij die keuze is hij met deze nieu we langspeler lang niet even altijd B.vL. The Peter Loland Orchestra serie van 6 langspelers HJN 232 tem HJN 237 Hurray. Negram heeft dezer dagen een flinke duit in het zakje van de in strumentale muziek gedaan met de verschijning van een half do zijn langspelers van het Peter Lo land Orchestra. Vier van de zes zijn gewijd aan een speciaal in strument te weten klarinet, trom pet, saxofoon en viool. De zaak wordt gecompleteerd met een el pee volgespeeld met Zuidameri- kaanse muziekCha-oha-cha's, Bolero's en Mambo's, en een el pee vol muziek in strikt danstem- po, speciaal voor de medestanders van Albert van Lingen. Het zijn alle zes platen die zich uitstekend lenen voor het vormen van een "achtergrondje" op een feestje. Geen verrassende muzikale vond sten maar vakkundig zonder eni ge poespas gespeeld: confectie- muzlek om het zomaar eens te zeggen. Ten onrechte wordt op de hoes vermeld dat het hier gaat om muziek in super-stereo. Wel, met de kwalificatie "stereo" is de opname meer dan genoeg per aangedaan. Maar wie op een ru moerig feestje alleen wat gezellige achtergrondmuziek wil horen zal dat waarschijnlijk geen bezwaar zijn. Voor de danslustigen ls er een extra-service: zowel op de hoes als op het platenlabel staat precies vermeld welke dans op 'n bepaald nummer kan worden uit gevoerd. B.vL.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13