terimbestuur door ennendal gewraakt Egyptisch leger zelfverzekerd uwe moeilijkheden dreigen: "jeugd de vakantie Senaat beknot macht van president Nixon TIEN JAAR VOORFRANSE GANGSTERS Heropend overleg met acad. ziekenhuizen ting dreigt voor ne ziekenhuizen Scherf dinsdag r heropend Salon de Beauté „Charme" pAG 11 OKTOBER 1973 PAGINA 11 stanties in gesprek zijn over de kan didaten voor het nieuwe bestuur. Dennendal heeft de Willen Arntsz- HT (ANP) De staf van de zwakzinnigeninrich- ïendal in Den Dolder heeft zijn vertrouwen opgezegd TTT-m a i. l- i j-i tt j. i-trimciiuaa iiwit ut: wiueii Aiuwa- iterimbestuur van de Willem Arntszstichting. Het om bemiddeling verzocht, in de- e stuur treedt onder voorzitterschap van dr. G. M. J. ze raad zijn alle hoofdafdelingen van op sinds het vorige bestuur van de WAS naar de stichting vertegenwoordigd, alsme- van een conflict rond Dennendal is afgetreden. Het de ..externe" relaties zoals provincie, |g, de "open bestuursvorxn" die het eind 1972 heeft e- digd, te verwezenüjken. het mberimbe.stuur, verklaarde des- B Dennendal heeft in Dennendal. Het intertobestuur zou hï laten weten, weinig ge- buiten de medewerkers van Dennen- sU- i met de gang van za- dal om al met de benoemende ïn- >rief aan het interimbe- de gemeente en provin- C nieuwe bestuursleden en, heeft hij nu laten geen vertrouwen meer iuur heeft, gezien rond de benoeming ieuwe bestuursleden en 6 besluiteloosheid" van het ke de bouwplannen van ng Inzake oorlogvoering WASHINGTON De Amerikaan- Doch de senatoren, geprikkeld se Senaat heeft gisteren met grote door acht jaar van militair geweld in meerderheid de laatste versie goed- Vietnam en door het verlies van hun gekeurd van een wetsontwerp dat be- rol bij het bepalen van de Ameri- oogt de president de macht te ont- kaanse politiek, hebben het pleidooi nemen om oorlog te voeren zonder van de president naast zich neerge- goedkeuring van het congres. De legtL stemverhouding was 75 voor en 20 dium verkeert. Er is nog geen gesprek geweest met gemeente en provincie. Dat staat wel op zeer korte termijn op het programma, maar het zal volgens de heer Middelhuis een lou ter informeel karakter 'hebben. Hij voegde hieraan toe, dat zowel het interimbestuur als de best uur s- kandidaten ruimschoots overleg heb ben gepleegd met de werkgroep die als een voorloper van de onderne mingsraad van de WAS wordt be schouwd. Daarbij is een „positief ad vies met zekere nuanceringen" uit ds bus gekomen. „We hebben binnen de Willem Aratszstachting niet allen met Denmendal te maken, aldus de heer Middelhuis. De 'brief van Demnen- dal moet nog in het bestuur worden besproken. "Duys op donderdag" heet het programma, waarmee Willem Duys dit seizoen terugkomt. Zijn "Vuist" blijft dit seizoen in de kast en zijn "Duys op zondag", waarmee hij het voorgaande seizoen meer succes had dan met zijn Vuist is omgezet in een "Duys op donderdag"De eerste gast die Willem Duys in dat programma presenteert is Albert Mol. Het gevierde panellid van "Wie van de drie" xoordt door Duys breed uitgemeten voor het scherm gebracht. Nog dieper zal er op Mol's carrière worden ingegaan, dan tijdens de uitzending van "Ster-allures" van Sonja Ba rend, die het vorig seizoen ook al Albert Mol als speciale gast had. De AVRO zendt het pro gramma uit op Nederland II van 21.10 tot 22.30. Lijst buiten universitaire leden u.r. LEIDEN De Leidse universiteits raad heeft maandagavond in een be- a nfCTrir.t~* a sloten vergadering de voordracht ge- AMSTERDAM Met als verzwa- maakt voor de te benoemen buiten- rende omstandigheden dat zij voor universitaire leden van de raad. Dp het plegen van de overval speciaal lijst komen de namen voor van mr. )RP Voor schoolkin- President Nixon heeft eerder al ge- eeftijd van 4 tot 6 Jaar dreigd dat hij. mocht het ontwerp tot ze van experiment tij- wet verheven worden, er zijn veto tvakantie een opvangmo over zal uitspreken, joden. De opvang is uit- De meerderheid die het voorstel »eld voor kinderen voor gisteren in de Senaat kreeg is vol- en ouder of verzorger doende om een dergelijk veto onge- uren aanwezig is. daan te maken. Het evenwel nog ■u a*ü wegende ouders niet zeker dat het Huk van Afge- Len Het initiatief is vaardigden, waarvan vaststaat dat A-politieke- cursus voor vrouwen LEIDEN Het het doel by vrou- naar Nederland waren gekomen, heeft de officier van Justitie by de rechtbank in Amsterdam woensdag middag 10 jaar met aftrek geëist te gen drie Franse gangsters die op 9 mei de AMRO-bank aan het Vale- W. E. Abbenhuis, hoofd van de afdeling raden en rijksinrichtingen en plaatsvervangend hoofd van de directie kinderbescherming van het ministerie van Justitie, dr. A. A. de boer, oud-directeur by' het directo- r huis eai tuin geduren- fri,0?Yanu 'ot;8 ^Nlxo^ve^te 'angdoeleinden beschik- De kinderen krijgen broodmaaltijd. Bij dat wiil wen meer belangstelling te wekken ontwijkingsmanoeuvre van het Hilton Hotel tegen veilig heidsagenten van de Israëlische weip zal geven, dit zal doen met een voor politiek, bestaande drempelvre- tweederde meerderheid, welke nood- zen te overwinnen en te leren dis cussiëren over politieke onderwerpen, luchtvaartmaatschappij El Al op, die deren. zal ook in Leiden een a-politieke Prompt het vuur openden. Het huidige voorstel is een com- cursus worden georganiseerd door Daarbij werden een overvaller en promis van afzonderlijke ontwerpen het Katholiek Vrouwengilde, de Ne- een veiligheidsagent gewond. De ge- die al eerder dit jaar door Huis en derlandse Vereniging van Huisvrou- wonde Fransman werd met een riusplein beroofden van 75.000 gul- raat-generaal energie van de Europe- den. se Gemeenschappen en thans advi- Het drietal, botste by de .achter- seur en publicist, drs. V. C. R. Bren- volging door de politie eerst in een ninkmeyer, stafdocent bij het Re- gestolen auto tegen een bestelwagen search Institute voor Management op en vervolgens liepen zij bij een Science- drs- F- Gransch, wetenschap- Ie hal peiyk redacteur by de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onder zoek TNO, mevrouw mr. W. E. van der Kolk-Bal, directeur van het bu reau van de Vereniging van Acade- !f vÏÏ11 Senaat zyn aangenomen, echter met wen, de Nederlandse Christenvrou- tweede overvaller bij de een kleinere meerderheid dan thans, wenbond en de Bond van Chr. Plat- gearresteerd, de derde bedragen, het ift- •aagt f 5,—. Het initia- President Nixon had de congresle- telandsvrouwen gezamenlijk. esproken met de Stich- den dringend gevraagd geen beper- De cursus „Meedoen-Burgerschaps- scheerstoel van de kapsalon in het voor hp meenschap Kindercen- king aan te brengen in zijn macht om kunde" wordt gehouden op de woens- hotel geplukt, waar hij zich met gro- maatsohan oor inlichtingen kunt U het land te beschermen door militaire dagen 24 oktober, 31 oktober, 7 no- - p nding stellen met me- strijd te begtanen zonder op goed'- Bekenkade 6, Leider- keuring van het parlement te wach- 11322. ten. Senhuizen staan op de digen. Want een ziekenhuis dat niet rden met sluiten be- groot is in omvang kan in het uit- fcreven naar efficiëntie oefenen van de gezondheidszorg ndheidszorg dwingt bot groot zijn, zo redeneert men. Het is te verwachten dat de raad alles zal doen om minitser Vorrlnk ertoe te vember en 14 november, 's morgens gemeld, van 9.30—11.30 uur in één van de zalen van de Zuiderkerk. In deze cursus worden de deel neemsters vertrouwd gemaakt met de inrichting van de Staat en het functioneren van de gemeenteraad, de Provinciale Staten en de Staten- Generaal. In januari 1974 volgt een „politieke scholingscursus", gericht op de in dat jaar te houden verkie- mici bij het Wetenschappelijk Onder wijs, mr. W. J. Noteboom, secretaris van het openbaar lichaam Rijnmond, en W. A. Wamsteeker, hoofdbestuur der van de Industriebond NVV. Drs. Gransch was al buiten-universitair lid van de eerste universiteitsraad. Voor het buiten-universitair lid- - A - aatsohap van de Leidse universi- te zelfbeheersing als hotelgast had teitsraad bestond erg veel belangstel- aomoW ling. Er waren 68 kandidaten. werd twintig minuten later uit een ADVERTENTIE Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. UTRECHT (ANP) Het gemeen schappelijk overleg van ziekenfonds organisaties, waarin alle ziekenfond- \sen vertegenwoordigd zijn, is bereid op basis van toezeggingen van de re gering het overleg over de Acade mische ziekenhuizen te heropenen. Enige maanden geleden lieten de ziekenfondsen de toenmalige ministes van Volksgezondheid weten, dat ze gezien de onduidelijke positie van de academische ziekenhuizen in de totale behoefteplanning en financie ring in de gezondheidszorg, voorlo pig niet van plan waren, nog meer te gaan betalen voor de activiteiten in deze ziekenhuizen. Maar nu leiden ze uit recente me dedelingen van de staatssecretaris sen van Volksgezondheid en van Onderwijs en Wetenschappen af, dat de zikenfondsorganisaties inspraak krijgen in het beleid van en voor de academische ziekenhuizen. Ze willen die inspraak gebruiken om een eind te tnakem aan de geldver spilling die werd veroorzaakt door 'n gebrek aan coördinatie met het overige ziekenhuisbeleid. De ziekenfondsen hebben uit me dedelingen van de staatssecretaris sen aan de vaste tweede kamer-com missie voor het wetenschapsbeleid en het wetenschappelijk onderwijs ge concludeerd dat de academische zie kenhuizen zullen worden opgeno men in het nationaal ziekenhuis- plan en dat hun omvang en functie zullen worden afgestemd op de an dere voorzieningen in het betrokken gebied. Verder zouden de twee bewinds lieden van plan zijn, op korte termijn te komen tot een voorlopige uitsplit sing van kosten van gezondheidszorg en van onderwijs, waarna het tarief voor de gezondheidszorg in de aca demische ziekenhuizen zal worden onderworpen aan het toezicht van het centraal orgaan ziekenhuista- rieven. De ziekenfondsorganisaties menen, dat indien hun interpretatie van de mededelingen van de staatssecreta rissen Juist is, hun voornaamste be zwaren zijn weggenomen. Uit een oogpunt van redelijkheid kan dan de deur voor nieuwe voorzieningen in de academische ziekenhuizen niet meer potdicht worden gehouden, al dus het GOZ. Leiderdorpse Postduivenvereni ging "De Rijnklievers" kampioenen van 1973. Vitesse: 1. Rozier 1057,03 punten. 2. Gebr. Kok 1053,84 punten, 3. A. v.d. Dop en Zoon 965,36 punten. Fond: 1. Gebr. Kok 511,85 pnt, 2. C. Nieuwendyk 495,98; 3. Jongeleen 462,96. Oude duiven: 1. Gebr. Kok 1565,69, 2. Rozier 1463.53. 3. Nieuwendljk 1444,11. Jonge duiven: 1. Gebr. Kok 954,30 pnt, 2. W. v.d. Kooy 952,82, 3. A. v.d. Dop en Zoon 932,12 Na vluchten: 1. Gebr. Kok 646.79 2 Jongeleen 618,47; 3. Nieuwendyk 478,05. Generaal kampioenen: 1. Gebr. Kok 3166,78 punten. 2. J. Rozier 2812.28 punten, 3. C. v. d. Nieuwendyk 2679,86 punten. Roumen stuiten stroom van zieningen. Een zieken- veel geld en mag niet geldt voor grote en luizen. In Nederland ihuizen met minder de zogenaamde luizen. Dat zij het onder de bijl zouden li stuit op fel protest, e naar willekeur riekt", kritiek uit de zieken- aan het adres van ris Hendriks vam volks- Zljn plan om wettelijk "leggen dat de minister ahuizen mag sluiten, lek gezaaid. Hendriks >ten dat hij vanachter maatregelen wil nemen op gebaseerd zijn. De ziekenhuis Raad staat enover het plan Hen- it volgens haar alle gegevens ontbreken ten van een klein zie den kunnen rechtvaar- bewegen geen enkel ziekenhuis te sluiten voordat concrete normen voor alle ziekehnuizen op tafel lig gen. Binnen de ziekenhuisraad is een commissie gevormd, die de zieken huisproblemen gaat bestuderen. In de kring van bedreigde ziekenhuizen vindt men dat de overheid moet wachten op de resultaten van die studie zodat de continuiteit en de kwaliteit van de medische hulp geen gevaar lopen. „Als de overheid inbreuk doet op onze rechtszeker heid, moet ze dat wel kunnen moti veren", zeggen de vertegenwoordi gers uit kleine ziekenhuizen. Protesten zijn ook te verwachten als de ziekenhuizen volgend Jaar te maken krijgen met een investe ringsplafond voor de bouw van zie kenhuizen. Dan ligt er een bepaald bedrag op tafel dat verdeeld moet worden. Maar welk ziekenhuis heeft dan voorrang? Binnen de Nationale Ziekenhuis Raad voorziet men grote problemen omdat er dan spaanders zullen vallen. Als de overheid van plan is om harde klappen uit te de len, moet ze die wel eerst waar ma ken. Voor het eerst buitenlandse journalisten in Sinaï Sinaï Schiereiland by Suez Egyptische troepen staken gisteren nog steeds in grote getale het zuide lijk deel van het Suez-kanaal over, nauwelijks gehinderd door Israëli sche tegenstand. „Het is ons land", zeiden ze te gen buitenlandse correspondenten die voor het eerst sinds het uitbre ken van de oorlog het front bezoch- Wie in Oegst- tossaulaan op nummer 41 komt terecht bij een familie. Mevrouw Ans Kort heeft zich gespecia- werken met glas. Door 3® een nieuwe werkwijze I van glas) kunnen zeer tffecten worden verfkre- telier "De Scherf" werd feestelijke wijze her huw v. d. Heide moest k een jaar lang het werk maar ze kan nu op- ken. De dochter beoefent 'Sewoon" schilderen ook mlderen en emailleren, de ktten en de echtgenoot Vanzelfsprekend wordt itie gewerkt, zodat en aparte voorwer- Secreëerd. Mevrouw v. d. Heide maakt met haar glas veelal voorwerpen die gebruikt kunnen wor den. Men kan te kust en te keur der gelijke voorwerpen aanschaffen zon der diep in de beurs te moeten dui ken. Ze heeft helaas wel gemerfet dot belangstellenden drempelvrees héb ben om binnen te gaan als ze voor een normaal woonhuis staan. Maar niemand behoef t zich beschroomd te voelen, want men wordt er hartelijk ontvangen zonder koopverplichtingen. Men werkt nu eenmaal niet op com merciële basis. By zonder zyn de in gelijste zelf bedachte spreuken, de bewerkte tegels en de fraaie wand borden. Wie nu eens voor de ko mende feestdagen iets aparts wil ge ven moet toch eens gaan kijken naar de kunstvoorwerpen, die daar in de Nassaulaan de oven uit komen. ten. De correspondenten werden van af het Suez-kanaal zo'n vijf kilome ter ver de Sinaï-woesfeyn ingereden, terwijl Israëlische straaljagers met tussenpozen bommen wierpen op wat zij beschouwden als Egyptische bevoorradingslijnen verder zuid waarts langs de oostelijke oever van de Golf van Suez. Het was onmoge lijk de gevolgen van de luchtaanval len waar te nemen. In een ander deel van de woestijn was een duel tussen Egyptische en Israëlische ar tillerie aan de gang, maar er was weinig activiteit van tanks waar te nemen. Egyptische officieren leg den uit dat de tankslagen verder oostwaarts geleverd werden, waar zo voegden ze er aan toe, Egyptische strijdkrachten posities bereikt had den bijna vijftien kilometer van het Suez-kanaal. De correspondenten, die het kanaal overstaken via een pontonbrug bij 't zuidelijke uiteinde van het kanaal, zagen honderden Egyptische voer tuigen verspreid in de woestijn. Kolonnes gevechts voertuigen be gaven zich in alle richtingen, niet gehinderd door sporadisch Israëlisch artillerievuur of salvo's van ge vechtsbommenwerpers. Het was niet mogelijk de Juiste omvang van de Egyptische troepen concentraties te, schatten, maar ze schenen in ieder geval beduidend meer dan alleen een bruggehoofd te vormen. Behalve de pontonbrug wa ren er in het bezochte gebied nog meer oversteekpunten. De brug, zo gaven Egyptische officieren toe, was eerder enigszins beschadigd, maar trots voegden ze er aan toe, dat de Er werd een rookgordijn over het kanaal gelegd, maar in de drieën half uur die de correspondenten in het gebied doorbrachten werden er geen Israëlische vliegtuigen gezien die het op de pontonbrug gemunt hadden. Bij de brug is ook veel luchtafweer gestationeerd. Terwijl de voertuigen van de westelijke oeiver zwaarbeladen het kanaal over staken gingen lege trucks in tegen gestelde richting om nieuwe voor raden op te halen. In de zesdaagse oorlog lieten vluch tende Egyptische soldaten in groten getale hun schoenen achter in de woestijn. Dit keer moeten de Israëlische sol de ten in de versterkte positie Gabas- sat, tegenover de havenstad Tewfik, aan het zuidelijke einde van het ka naal zo verrast zijn door de Egypti sche aanval, die 's nachts kwam, dat zij geen tijd hadden om hun laarzen aan te trekken. Egyptische officieren vertelden dat de Egyptenaren in rubberboten stil het kanaal waren overgestoken, de hoge muur van de vesting Gabassat met houten ladders hadden beklom men en de naar schatting vijftig Is raëlische verdedigers zo hadden verrast. De Egyptenaren vertelden •.lat ze de Israëliërs vanaf hun eigen (.tellingen hadden beschoten. Slechts zeventien Israëliërs zijn hier gevan gen genomen; de overigen werden gedood of wisten in de woestijn te ontkomen. Overal lagen levensmid delen, tal van wapens en persoon lijke bezittingen van Israëlische sol- Crten. Hoog boven de versterking wapperde de Egyptische vlag. Vijf tien meter steen, beton, staal, rails en zand beschermde dit deel van de Bai-lev-linie tegen artillerievuur, maar niet tegen infanterle-beschie- t'ng op korte afstand en niet tegen de man-tegen-man gevechten waar uit de Egyptenaren als overwin naars tevoorschijn kwamen. De stemming in het Egyptische le ger leek drastisch gewijzigd. Officle- ïen en manschappen tonen veel meer zelfvertrouwen. Ze schijnen ook goed uitgerust en vertrouwd met hun uitrusting. De af stand tussen officieren en manschap pen, die volgens velen eerst groot was en waarvan gezegd wordt dat het een van de oorzaken was van de nederlaag van 1967, lijkt vandaag de dag verdwenen. SCHOON PLAFOND dat houdt U als U een stoffilter gebruikt voor Uw gashaard. NU voor de speciale prys van 0|*5U Geschikt voor elke haard. NATUURLIJK WEER BLJ K. RAPENBURG 5—7—9 LEIDEN, Tel. 63200 NASSAULAAN 48 - OEGSTGEEST TELEFOON 50312 SCHOONHEIDSSPECIALISTE Plastic NAAM- EN NUMMER BORDEN in alle maten en kleuren. H. JANSE Haarlemmerstraat 129 Leiden - telefoon 21808 Autoverhuur Belangrijk nieuws van "Auto Peter" naast onze luxe verhuur, bieden wij u nu een vrachtwagenverhuur-servlce verzorg nu uw eigen transport en bespaar veel geld. vracht wagens van dlv. afm. en laad- verm. o.a. geschikt voor ver voer van Inboedels etc. klein Nieuw auto's buren o.a Ford Transit bussen. VW bussen. Opel Rekord, Ascona. Manta, Kadett, Volkswagen. Taunus 17 M. Ford 1600L Caprl, Gara- fe Werkhoven Maredijk 34a te 2300 Leiden. x Kamsteeg verhuurt VW be stelwagens en alle luxe VW ty pes per dag, per week en per maand. Sassenhelm. Tel. 02522-19110. Garantie occasions FIAT 128, 1972 f 5400,— FIAT 128, 1970/71 f 3950.— SIMCA 1100 69-70-71 v.a. f 2900,— SIMCA 1301 Spec. '71-'72 v.a. f 4850,— SIMCA 1200 sportcoupé, 1972 f 7250,— OPELS KADETT 70 en 71 va. f 3900,— OPELS KADETT '69 sportief f 3700.— OPEL REKORD 1970, 4d 1900 f 4500,— AUDI 60L, zeer mooi, 1970 f 4250 VAUXHALL VIVA 1970 en '71 v.a. f 340o[— AUSTIN GLIDER '70, met radiof 3950 FORD 17 M '69/70 f 3250 FORD CORTINA, 1970 f 325o]— FORD 12 M '68, geweldig mooif 1400,— PEUGEOT 404, 1970 f 4600,— TOYOTO COROLLA 1200, 49.000 km f 4300 TOYOTA CORONA 1700, 4-deurs f 5200.— CITROEN GS club, 1971 f 5500.— VW 1300, 1972, 18 000 km f 5250.— VW 1300, 1968/69, met radiof 2300,— VW Variant, 1970-'71-72 v.a. f 3900,— VW Personenbus, 1968 f 2400. Inruilauto's ln goede staat v.a. f 600,— SPECIALIST IN DE BETERE OCCASIONAUTO'S Garage J. v. d. Meer HOGE RIJNDIJK 4A - LEIDEN - TEL. 25259 Gunstige betalingsvoorw. en service.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11