eiligheidsraad er tam over idden-Oosten m lie- wapen op de achtergrond UiriLIN Israëliërs nu één grote familie „Resolutie tegen vervuiling is veel te slap" Rol van koning Hoessein lijkt beslissende factor te worden Rakkers werk Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin PORION lERJKA ZOU NU NOG WEINIG LAST HEBBEN VAN BOYCOT modehuizen c 9 OKTOBER 1973 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent In Jeruzalem) Het is opvallend hoe een land in de ene op de andere dag ge- >el van karakter kan veranderen, ewoonlijk zijn de Israëli's onbe- efd, trekken zich niets van een ider aan, doen waar ze zin in •bbeo. Verder zijn ze ongeorga- seerd en ongedisciplineerd. In van oorlog is dat plotseling anders. Het is nu één ,te familie. Iedereen vraagt het lot van de ander. leder- die niet is opgeroepen wil hel en meldt zich als vrijwilliger, bloed te geven of om ge en te verzorgen, lij de ziekenhuizen staan rijen mensen die zich als vrijwilli gers aanbieden. De Israëli's zijn zeker van de overwinning, maar bang voor de eigen verliezen. Ie dere familie heeft wel een zoon die in het leger dient en ieder te lefoontje betekent een schok, het kan een mededeling zijn dat er ie mand gesneuveld is. Mensen bellen elkaar op: heb jij iets gehoord? Geen nieuws is goed nieuws in dit geval. Het ge wone leven moet zoveel mogelijk doorgaan: dat is goed voor het moreel. Russische emigranten worden ondanks de oorlog overgevlogen uit Wenen nog steeds Wenen, je zou dat bijna vergeten en zij willen bij aankomst meteen iets-doen. De Georgiërs die altijd kankeren, blijken opeens de meest behulpzame en bereidwillige men sen te zijn. Ook het toerisme moet gewoon doorgaan. Gidsen, voor zover niet opgeroepen, leiden de toeristen rond alsof er niets aan de hand is in Jeruzalem en Bethlehem. Schoolkinderen die zondag en maandag thuis zijn gebleven, zijn vandaag ook weer naar school ge gaan. De middelbare scholen wer den maandag al weer geopend. Spookachtig is de nacht. De verduistering is vrijwel volledig. Auto's rijden met blauwgeverfde lampen. Ik trof mijn auto maan dag aan met eveneens de lampen blauwgeverfd. Wie ze ge verfd heeft, ik weet het niet. Waarschijnlijk iemand van de burgerwacht, 's Avonds klopt een man kwaad op de deur: het blijkt een buurman van de overkant te zijn. „Er is van buitenaf licht bij u te zien, u brengt de hele buurt in gevaar". Van de man in de straat hoor Je al kritiek op de regering: dat Golda het zover heeft laten ko men en dat Israël niet als eerste tot de aanval is overgegaan. Want een verdedigingsoorlog ligt Israël niet, het kost ook veel mensen levens. Het is iniderdaad nog steeds een raadsel wat er zaterdag en de dagen die eraan vooraf gingen nu precies is gebeurd. Maar alles bij elkaar lijkt .de conclusie ge wettigd dat niet de inlichtingen dienst heeft gefaald. De Israë lische regering heeft niet werke lijk geloofd dat Syrië en Egypte zouden aanvallen. Er zijn in het verleden al zoveel verhalen ge weest over dreigende aanvallen en mobilisaties. Generaal Elazar duidde ook in die richting toen hij zei dat Is raël paraat was, maar dat op grond van politieke overwegingen besloten was niet als eerste tot de aanval over te gaan. Israël was niet paraat, het stond niet in zijn hemd, maar in zijn blootje toen het zaterdag werd aangevallen. ORK De openingsronde van de zitting van de Veiligheidsraad leverde tegen argumenten op over wie de vijandigheden in het Midden-Oosten was begon- lar een rapport van waarnemers van de Verenigde Naties in de omstreden gebie- er geen twijfel over bestaan dat het niet Israël was geweest, die de militaire ope- beweging had gezet. De redevoeringen tonen overigens aan dat de raad zich met ivertuiging bijeen had laten roepen. teindelijk bijeen ide zich in de rede van ur Scali opmerkelijk ge- lijn eiSen en verontwaar- het uiiltfbreken van de vij- flen. voorzichtig in zijn argu- Verenigde Staten, op ten. Hij liet in zijn beknopte opmer- of meer formele verzoek kingen de deur open voor onderhan delingen. Terwijl hij zijn collega; de Egypti sche minister van Buitenlandse Za ken El-Zayyat, uitdaagde om bewij zen te overhandigen dat Israël de oorlog was begonnen met een aan val marinevaartuigen, zei hij: „Alles iet zeer waarschijnlijk de is al geprobeerd: wapenstilstanden, waren geweest die de oor- overeenkomsten van staakt-het-vu- wordt in wiens voordeel de militaire in zag om in een op dit ogenblik nog onbesliste strijd een staakt-het-vu- ren-overeenkomst af te dwingen, te meer omdat nog geen van de strij dende partijen zich tot de Veilig heidsraad heeft gewend. Het is dan ook te verwachten dat de Veiligheidsraad in verdere debat ten zal verzanden, totdat duidelijk LONDEN Op de internationale conferentie tegen vervuiling van de zee, die gisteren in Londen ls begon nen, heeft het hoofd van het mi lieuprogramma van de V.N., de Ca nadees Maurice Strong, de regerin gen van de 138 deelnemende landen verweten te veel te aarzelen. Strong zei tegen de 500 afgevaar digden waren bijeengeroepen, dat de ontwerp-conventie die tevoren was opgesteld te slap is. Het ontwerp behelst strengere bepalingen ten aanzien van het lozen van olie en andere giftige stoffen, alsmede afval en rioolwater van de schepen in open zee. Het ontwerp gaat Strong niet ver genoeg. Hij verlangt dat de scheep vaart het milieubehoud op de eerste plaats stelt. Zo pleitte hij voor in voering van ..gescheiden ballast- tanks", waardoor ballastwater niet met olieresten wordt bevuild. Het komt wel duurder uit, maar in het belang van het milieubehoud moeten de afgevaardigden er naar streven dat dit systeem zo mogelijk al in 1975 wordt ingevoerd. Hij drong ook aan op het zoeken naar middelen ter vermindering van het risico van ongelukken met tan kers. jeen staakt-heit-vuren. ook de ondertoon van de van de vertegenwoordi- begonnen. Hij zei wel dat ren, wederzijdse beschuldigingen van operaties zullen uitvallen. acties tot een eind ge- agressie, zelfs oorlog al deze mid- isten worden, maar eiste delen hebben niet gewerkt. Er blijft nog één middel over, en dat is vrede door middel van onderhandelingen". Alleen na Ebans rede was er een ihina, Rusland en Enge- poging tot applaus van het publiek hunner vroeg om een dat tot dan toe in de volgepropte uren. Voor China was vergaderzaal van de Veiligheidsraad 5te keer dat het betrokken zwijgend naar de toespraken had ge- debat over het Midden- luisterd. de Veiligheidsraad, en de mbassadeur liet er geen bestaan dat Peking aan De hoofdrolspelers in het debat van de Veiligheidsraad: Abba Eban, de minister van Buitenlandse Zaken van Israël (links onder) en zijn Egyptische collega El-Zayyat. VD VERTEN 'I'IE Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklamet Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORION. de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of voohtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. n de Arabieren stond. de Veiligheidsraad een loet aannemen", zei hij, die de Arabieren steunen, ve handelingen van de Is- ionisten veroordelen, de van de Israëlische en, en het herstel van de de Palestijnen". ikking et-Unie drong aan op een se terugtrekking van de troepen, niet tot de be- q van voor het huidige laar tot die van voor de 1967. üsche minister van Bui- Zaken, Abba Eban, zei al- een voorlopige reactie te m en zich later vollediger Igheidsraad te zullen rich- Fatsoen Een analyse van de toespraken toont aan, dat het initiatief van Washington om de Veiligheidsraad bijeen te laten komen, meer uit fat soen dan uit overtuiging werd geno men. Ambassadeur Scala's redevoe ring vermeed een indruk van grote urgentie. De ambassadeur van de Sowjet-Unie zei openlijk dat Moskou het "juist vond dat de raad bijeen werd geroepen, en de vertegenwoor diger van Engeland zei dat de we reld het niet zou kunnen begrijpen waneer de Veiligheidsraad onder deze omstandigheden niet bijeen zou komen, en ook hfj drong aan op een beëindiging van de vijandelijkheden, maar niet op een staakt-het-vuren. Waar het in deze eerste bijeen komst van de Veiligheidsraad ten slotte op neerkwam, was dat geen van de partijen er nu een voordeel Onderzoek naar schietpartij bij goudmijn OBERHOLZER De beheerder van de Zuidafrikaanse goudmijn Western Deep Levels. Von Holdt, heeft ver klaard dat op 11 september, toen elf neger-arbeiders door de politie wer den doodgeschoten, geen geweld was gepleegd voordat de politie aankwam. Hij zei dit bij het begin van het of ficiële onderzoek naar dit incident. Het begon toen boze mijnwerkers met stokken gingen zwaaien nadat hun eisen om loonsverhoging waren afge wezen. Voordat de politie kwam was er niets beschadigd en was er niet geplun derd en waren de mijnfunctionaris- sen niet lastig gevallen, aldus Holt. Arrestaties De afgelopen dagen zijn twee leiders van de Chileense communistische partij gearresteerd. Hetz ijn Rodrigo Rojas, lid van het politieke bureau en verantwoordelijk voor de propaganda onder Allende, en Samuel Riquelme, lid van het centrale comité en voormalig onder directeur van de inlichtingendienst van de politie. Van de tien actieve leden van het politiek bureau zijn er nu drie gearresteerd. Wervelstorm Een wervelstorm met de codenaam „Nora" heeft zon dagnacht met windstoten tot 260 km per uur het voornaamste eiland van de Philippijnen, Luzon, getroffen. Drie mensen kwamen om het leven. De tyfoon die in kracht is afgeno men, zette daarna koers in de rich ting Hongkong. Op Luzon werd veel schade aangericht door overstromin gen die om. bruggen vernielden. ADVERTENTIE Na ruim twee dagen oorlog in het Midden-Oosten is het aan de 300 kilometer lange bestandslijn tus sen Jordanië en he>t door Egypte en Syrië aangevallen Israël nog steeds rustig. Het enige incident dat zich hier heeft voorgedaan is het neerschieten gis teren door Jordanië van twee Is raëlische vliegtuigen die het Jor daanse luchtruim waren binnenge drongen. Gisteravond meldde het Franse persbureau AFP uit Am man dat Israël de afgelopen 48 uur versterkingen heeft samengetrok ken langs de bestandslijn tussen beide landen, die loopt van het dal van de Jordaan via de Dode Zee naar de Negeb-woestijn in het zui den. Het ziet er, volgens waarnemers in Beiroet, steeds meer naar uit dat de rol van koning Hoessein van Jordanië een beslissende factor zal worden bij de afloop van de nieu we oorlog tussen Israël en de Ara bische landen. De opvliegende jon ge Libische leider kolonel Gaddafi heeft koning Hoessein kortaf een "lafaard" genoemd omdat hij zich niet in de oorlog heeft gestort. De 37-jarige vorst maakt zich over deze scheldpartij waarschijnlijk niet al te grote zorgen. Wat voor hem belangrijker is, is de toekomst van zijn volk en zijn koninkrijk. Door zes jaar geleden aan de juni- oorlog deel te nemen js Jordanië de westelijke oever van de Jordaan een van zijn vruchtbaarste stre ken kwijt geraakt. Daarna heeft het land in de jaren 1970-'71 geleden onder een ware burgeroorlog toen het leger een einde maakte aan het onafhanke lijke gezag van de Palestijnse com mando's en him kampen sloot. In de afgelopen Jaren is het konink rijk, ondanks een doodzwijgen door sommige Arabische landen en een wraakcampagne van de comman do's politiek betrekkelijk stabiel en economisch welvarend geworden. Nu de commando's van de oostelijke oever van de Jordaan af het de in gegraven Israëlische troepen op de andere oever niet langer lastig ma ken, ls deze streek tot nieuwe bloei gekomen. De boeren zijn naar hun landerijen teruggekeerd en onder de zwijgende kanonnen wordt weer geoost. De Jordaanse regering heeft )EN (AP) De nieuwe oorlog in het Middenoosten eens kunnen gaan bepalen of olie werkelijk een be wapen is in het Arabische arsenaal of slechts een tijger. Wordt olie inderdaad als wapen gebruikt dan, en de deskundigen, is het waarschijnlijk dat de olie- in de Verenigde Staten, West-Europa en Japan zouden ot een verhoging van de benzineprijs en misschien de I lie- en benzinerantsoenering sinds de Tweede Wereld- frtüd dringt men er echter le Arabiscshe kringen op chtig te werk te gaan voor doe overgaat dit wapen te Tot op heden zijn er nog n aanwijzingen, dat er in fc-Oosten plannen worden Kn de oliekraan dicht te mindering der olieleveranties door de Arabieren zou het zoeken van olie op andere plaatsen en de ontwikkeling van een andere wijze van energie voorziening uit kolen, nucleaire reactoren en andere zronnen heb ben versneld. De Amerikaanse minister van Fi nanciën, Shultz, zei verleden week, dat een land dat de atoombom in 4 jaar ontwikkelde en binnen 8 jaar een man op de maan bracht, zeer zeker de energieproblemen te boven zou moeten komen. De Arabieren, zei hij, hebben ons niet in de houtgreep. De deskundigen die stelden dat het Westen zich voorlopig nog geen zor gen behoefde te maken over het vinden van alternatieven voor de olie uit het Midden-Oosten, maakten daarbij altijd wel een voorbehoud „tenzij er opnieuw oorlog uitbreekt in het Midden-Oosten". Dit is inmiddels het geval. Anders De deskundigen zijn van mening dat de situatie momenteel fundamen teel verschilt van die in 1967. De Ju- ni-oorlog van 1967 heeft niet tot ge volg gehad dat het wapen van de olie met succes kon worden gehan teerd. De Arabische landen beschuldigden weliswaar het Westen de zijde van Israël te hebben gekozen en sloten de olietoevoer naar de belangrijkste Westerse landen af, maar zjj reali seerden zich binnen 3 maanden dat zij het inkomen uit de olie harder nodig hadden dan het westen die olie en draaiden daarom de oliekraan weer open. In 1967 kon het Westen nog meer olie krijgen uit niet Arabische landen dan het nodig had. Westerse regerin gen konden toen smalend opmerken, als gesproken werd van een Arabische olieboycot: „Laat de Arabieren hun olie maar opdrinken". Maar die situatie is inmiddels dras tisch veranderd. Sinds verleden Jaar kan de Verenigde Staten niet meer voorzien in zijn eigen behoefte aan olie en moet olie invoeren. Volgens deskundigen is de marge tussen de wereldcapaciteit der olie producerende landen en de huidge vraag niet grote dan 'n miljoen bar rel per dag, dat wil zeggen ongeveer 2 tot 3 procent van het huidige aan bod. Dti betekent in feite dat indien een radicale olieproducent zoals bij voorbeeld Libië de levering aan het Westen staakt er een tekort zal op treden dat waarschijnlijk tot rant soenering zou dwingen. Ook wat de financiële kant van de zaak betreft 1b de situatie ver anderd. Sommige Arabische landen krijgen nu al meer inkomen binnen uit hun olieproduktie dan zij kunnen beste den. Lord O'Brien, de vroegere gou verneur van de Bank van Engelad, placht te zeggen dat men voor elke burger in die landen,,,een puur gou den bolhoed zou kunnen kopen zon der dat dit noemenswaardig verschil zou uitmaken voor de nationale re serves". Saoedi-Arabië, de grootste oliepro ducent van de wereld, heeft dit Jaar een ontwikkelingsbegroting van 3,2 miljard dollar, en zal waarschijnlijk slechts 60 procent van dit bedrag werkelijk aan ontwikkeling kunnen uitgeven. Olie wordt verhandeld tegen dol lars, die de afgelopen twee jaar tweemaal in waarde zijn gedaald. Arabische economen beseffen dat olie een betere investering is wan neer men die voorlopig in de grond laat dan wanneer men hem oppompt en verkoopt. Op die manier kan men het Westen ook nog dwingen hogere prijzen te betalen voor de olie die wel wordt geproduceerd. Om kort te gaan: economische ar gumenten zowel als politieke argu menten vormen een stimulans om de olieproduktie te beperken. Niet dat de Arabische landen nu vrij spel hebben. Het oliewapen is maar in geringe mate bruikbaar te gen het voornaamste doel, de Vere nigde Staten. Irak, bijvoorbeeld, heeft het afge lopen weekeinde de belangen van twee Amerikaanse oliemaatschappij en genationaliseerd. Het waren geen grote belangen. De maatregel was duidelijk bedoeld tegen de Verenigde Staten, de grote steunpilaar van Is raël. Maar de gevolgen zullen waar schijnlijk alleen worden gevoeld in Europa, waar de Iraaks-Amerikaan- se olie op de markt kwam. Volgens diplomaten in Londen be staat de mogelijkheid „speciale re gelingen" te treffen indien de Arabi sche landen de Verenigde Staten zou den willen treffen met een unieke olieboycot, in dat geval Zou bijvoor beeld Arabische olie, die aan West- Duitsland was verkocht, kunnen worden doorverkocht aan de Vere nigde Staten. De Arabische landen zouden aan geen enkel land meer olie moeten verkopen indien zij wil len verhinderen dat een deel van hun olie toch de Verenigde Staten bereikt. Zulk een absolute boycot achtten de deskundigen niet waarschijnlijk. Om te beginnen heeft een aantal Arabische landen het geld dat de olie opbrengt zeker nog nodig en verder beschikken de meeste gro te landen in het Westen over olie voorraden die voldoende zijn voor twee maanden of langer. En zo lang zal de oorlog in het Midden-Oosten ook nu wel niet duren. De deskundi gen zijn van mening, dat als het komt tot een algehele boycot op de leveranties van Arabische olie West- Europa en Japan hier meer hinder van zullen ondervinden dan de Ver enigde Staten. De Verenigde Staten importeren nog altijd betrekkelijk weinig olie. een driejarenplan opgesteld om het dal van de Jordaan door uitgebrei de irrigatiewerken en het scheppen van vestigingsmogelijkheden een ander aanzien te geven. Dit alles is natuurlijk alleen moge lijk als het in Jordanië vrede blijft. Koning Hoessein zou eens gezegd hebben dat hU dit alles niet weer wil verliezen in een oorlog, waar van hij niet zeker is van een Arabi sche overwinning. De komende da gen zouden volgens de waarnemers in Beiroet wel eens beslissend kun nen zijn voor wat de koning zal gaan doen als de oorlog voortduurt. Als de Jordaanse strijdkrachten op dracht krijgen zich in de strijd te gen Israël te mengen, dan zullen zij een belangrijke bijdrage aan de Arabische zaak kunnen leveren. De troepen van Hoessein <70.00Qman) zijn goed opgeleid en uitgerust. Koning Hoessein zal alle mogelijk heden ongetwijfeld vorige maand in Cairo hebben besproken. De Arabische leiders waren klaar blijkelijk voldoende tevreden over de houding van de koning om kort daarop de diplomatieke betrekkin gen met Jordanië te herstellen. Het is echte niet duidelijk wat Hoessein op zijn beurt meer heeft aangebo den dan alleen maar morele steun bij een toekomstige nieuwe oorlog in het Midden-Oosten. Psychiaters uit Westen mogen inrichting in Moskou bezoeken MOSKOU De 30 westelijke psy chiaters die in Moskou een sympo sium van de internationale psychia trische vereniging bijwonen, zijn door het Russische ministerie van gezond heid uitgenodigd voor een bezoek aan het Serhsky-instituut in Moskou, waar zij ook met patiënten mogen praten. Dit in verband met de be schuldiging van Russische dissiden ten, dat in de Sowjet-Unie de psy chiatrie wordt gebruikt voor politieke doeleinden. Dr. Denis Leigh, de Britse secre taris-generaal van de vereniging, zei dat de uitnodiging nog niet is aan vaard. Hij is van mening, dat een dergelijk onderzoek als gevolg van taalmoeilijkheden waarschijnlijk wei nig doeltreffend zal zijn. De kwestie van een mogelijk misbruik van de psychiatrie zal volgens Leigh niet op het symposium ter sprake worden ge bracht. Dat is "zuiver wetenschap pelijk", zei hij. Generaal in de dop voelt hij zich in deze onvervalste Monty coat. Diepe zakken, hoge sluiting en 'n warm'* oinid- voering houden de ry kou wel buiten A Vlotte uni pantalon v.a. 22,50 kleine stijging per maat. Dames-, Heren- en Kindermodes. LEIDEN Breeslraat 103-105 ALPHEN a.d. RIJN e PlaJer.QotfmtnstrMt 20

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9