is een „Te hoge bloeddruk ernstige afwijking HuiiaiN „Rijnmond verliest geloofwaardigheid" ÏLDINGSCOMMISSIES VOOR KJTEN IN ZIEKENHUIZEN Minutenwerk in Tweede Kamer Stoer en sterk ^abinet- Vyl èiiet a- xiscli Utrechtse farmacoloog in lectoraatsrede: f. Maeijer bepleit: maten jonden put LLIJ modehuizen Prikkels voor PTT NAUWGEZET SCHEMA VOOR DE ALGEMENE BESCHOUWINGEN Historische werf gerestaureerd GARAGE POOT OKTOBER 1973 ROTTERDAM Het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft zich gis teren uitgesproken voor de bouw van woningen in Schiedam (450), Hoogvliet-Middengebied 2394» Zwartewaal (22) en Maassluis. Dit ondanks het feit dat in deze ge bieden de overlast door stank te groot wordt geacht. De Rynmondraad vond dat er in deze gevallen zoveel zwaarwegen de overwegingen waren, dat er mocht worden afgeweken van een besluit van vorig jaar. Daarin werd bepaald dat in principe geen woningen gebouwd mogen worden in gebieden, waar de mi lieubelasting door stank 30 pro cent of meer bedraagt. Johan de Jong (PvdA), een van de twee bestuursleden die princi pieel geen nieuwe woningen in Hoogvliet en Zwartewaal wenst, wil de zaak vrijdag in de vergade ring van het dagelijks bestuur op nieuw aan de orde stellen. "Zoals de raad zich vanmiddag heeft opgesteld, verliest ze elke geloofwaardigheid. Wat heeft het voor zin aan te geven waar de stankoverlast in het Rijnmondge bied zo groot is en dan toch voor woningbouw de ene na de andere uitzondering maken", aldus De Jong. Volgens De Jong zet Rijnmond zich door een dergelijke houding buiten spel als adviserend li chaam voor Gedeputeerde Staten. Tot nu toe heeft Gedeputeerde Staten steeds besloten zoals wij hadden aangeraden. Maar wat moet het nu? De plannen voor Zwartewaal worden aangenomen en die van Rozenburg verworpen. En op grond waarvan? Ik zou het niet weten. De situatie in beide gemeenten is praktisch identiek'. De Jong is zodanig teleurge steld dat hij er zelfs wel eens toe zou kunnen komen herziening van het stanklijnenbesluit in de raaa te brengen. 'Als ik voldoende me destanders daarvoor vind in het bestuur, kan ik het op de agenda laten plaatsen. Nu, zo vlak na de vergadering, ben ik daarvoor ge porteerd. Zo kan het toch niet verder gaan. Al het goede dat de nieuwe Rijnmondraad (sinds 1970) heeft bereikt - de industrie is ons al een heel eind tegemoet gekomen bij de sanering van het milieu - wordt doorkruist door be sluiten zoals van vandaag'. ADVERTENTIE x>< ARP-fractieleider idt dat het kabinet-Den niet socialistisch genoemd zoals PvdA-voorzitter ouw onlangs heeft ge- bij de PvdA verlangt dat wel socialistisch wordt en n de ARP en de KVP ver- leze maar alle dingen zul- wat het congres van de it, dan zal het niet lang lus Aantjes gisteren tij- iiorubriefc 'Den Haag de- ei bereid te zijn het kabi- lijke kans te geven en hij echt dat het zou lukken. Andriessen zei in het- imma eveneens dat dit !t echt socialistisch is. us hem is er geen aanlei- eigende taal te verwach- de confessionelen en de UTRECHT (ANP) In de sterfteoorzaken van mensen boven 35 jaar vormt een te hoge bloeddruk (hypertensie) een belangrijke factor. Hoge bloeddruk draagt bij tot het optreden van hartinfarct, hersenbloeding en beschadiging van de nieren. Hypertensie moet als een ernstige afwijking worden beschouwd. Gezegd kan worden dat de levensver wachting afneemt met de toename van de bloeddruk. Dit zei de Utrechtse farmacoloog laagd. Soms moet de patiënt zijn dr. w. de Jong vanmiddag in de medicijnen dan levenslang slikken, rede, waarmee hij een lectoraat aan de medische faculteit in Utrecht aan vaardde. ,De schade die de te hoge bloed druk aan de maatschappij berok- Naar de hypertensie met onbeken de oorzaak is, en wordt, aldus dr. De Jong, zowel in het laboratorium als in de bevolking gezocht. Dat bevol kingsonderzoek, zo stelt hij, is nog .kent", aldus dr. De Jong, „wordt niet erg succesvol geweest. Wat eruit In de psychiatrische inrichting Rosenburg in Den Haag is gisteravond een middelgrote "brand snel geblust. Het vuur ontstond in de slaapzaal van de vrouwenafdelingmaar de patiënten be vonden zich op dat ogenblik, in de eetzaal, zodat niemand gewond raakte. Er ontstond alleen een lichte paniek. Na de goede afloop schonken verpleegsters koffie in voor de brandweerlieden. vooral zo groot omdat dit verschijn sel bij zoveel mensen voorkomt". Naar schatting lijdt volgens hem meer dan 15 pet. van de Neder- kwam is onder meer dat een te hoog lichaamsgewicht samen gaat met te hoge bloeddruk. Het is echter haast onmogelijk, milieufactoren en gene- landse bevolking boven 35 Jaar aan tische factoren bij-het bevolkingson- te hoge bloeddruk. Levensverze- derzoek duidelijk te scheiden. keringsmaatschappijen hadden vroeg de schade die erdoor wordt Intrigerend noemde dr. De Jong het wel dat bij een aantal primitief AG (ANP) De Ny- ogleraar handelsrecht en echt mr. J. M. M. Maeijer in Den Haag bij de het honderdjarig be let Haagse Westeinde-Zie- leit voor de instelling lies bij de ziekenhuizen, ciale taak zouden krijgen trzoeken van ten opzichte Jënten gemaakte fouten, er sprak op een herden- tomst in het Congresge- rerd bijgewoond door Ko ningin Juliana. De directie en het bestuur van de ziekenhuizen moeten er volgens prof. Maeyer niet alleen voor zorgen, dat als bij onderzoek, behandeling of verpleging van een patiënt een straf baar feit wordt begaan of daarvan een ernstig vermoeden bestaat, het openbaar ministerie op de hoogte wordt gesteld, maar ook dat de be nadeelde patiënt een gerechtvaar digde aanspraak op schadevergoe ding kan realiseren. ,De huiver voor de mogelijkheid door de strafrechter te worden ver oordeeld, en de hiermee in verband staande terughoudendheid om be roepsfouten te melden, mag er niet toe leiden dat de benadeelde patiënt zijn recht op schadevergoeding niet zou kunnen krijgen", aldus prof. Maeijer. By de ziekenhuizen zouden mel dingscommissies moeten komen, be staande uit leden van de medische staf, een Jurist, een vertegenwoordi ger van de verpleegkundige dienst en de directeur-geneesheer als voorzit ter. De commissie sorteert de geval- In een niet meer in- fe waterput in Enschede laten van verschalende 1™, waann vanwege het "matig ver in, die waarschijnlijk na moed«n van strafbaar feit het »r de Engelse strijd- openbaar ministerie op de hoogte vanwege de koperwaarde. De directie stelt vervolgens het open- van°het"pand had toen baar ministerie op de hoogte, en wik- Explosieven Opruimings- kelt de eventuele schade-aanspra- 0) in Culemborg gewaar- ken zoveel mogelijk in der minne af. Prof. Maeijer vindt het raadzaam tegelijk met het openbaar ministerie ook de inspecteur van de volksge zondheid in te lichten. Prof. Maeijer vindt dat ook de in dividuele patiënt zich tot een derge lijke meldingscommissie moet kun nen wenden. „Natuurlijk kan nie- heeft samen met de politie de munitie opge- voorlopig in het Ensche- toureau opgeslagen, ieeft gisteren bij Gorssel landmijn onschadelijk ge- 6 was tegelijk met andere vonden bij bagger werk- ij hun vertrek zijn ge- vondst werd gedaan toen deren een munitiekistje haalden. Monteurs van sbedrijf wilden, toen zij van de put graafwerk - uitvoerden, de granaten Maeijer. moet worden gebracht, alsmede die gevallen waarin een beroepsfout ge maakt lykt die zal leiden tot civiel rechtelijke aansprakelijkheid van medici, medewerkers of, van het zie kenhuis, aldus het voorstel van prof. Koningin Juliana heeft gisteren een gedeelte van de viering van Alkmaars Ontzet (400 jaar geleden) bijgewoond. In het sportpark kreeg de koningin door een van de historische groepen een antieke kaasvorm en chocolaatjes voor de klein kinderen aangeboden. aangericht herkend, aldus dr. De levende bevolkingsgroepen in Afrika Jong, „maar de artsen waren niet en Zuid-Amerika te hoge bloeddruk zo snel overtuigd. Daardoor was er vrijwel afwezig is. aanvankelijk een negatieve instel ling ten aanzien van medisch in grijpen. Ook werd niet aanvaard dat hoge bloeddruk op zich orgaanbe schadiging veroorzaakt, aan de an dere kant, tot omstreeks 1955 ontbra ken geneesmiddelen om hoge bloed druk goed te bestrijden". De financiering van fundamenteel onderzoek naar hoge bloeddruk ge beurt volgens hem mondjesmaat. „Naar schatting een-duizendste deel van de financiële schade die te hoge bloeddruk teweeg brengt", zo meen de hij. ,De huidige tendens om voor rang te verlenen aan toegepast on derzoek boven het fundamentele be tekent het paard achter de wagen spannen. Het in Nederland bekende „zout loze dieet" als middel tegen hoge bloeddruk heeft volgens dr. De Jong in het algemeen slechts gering the rapeutisch effect. Ook andere mid delen, zowel medicijnen als chirurgi sche ingrepen, waren weinig effect vol of vertoonden te ernstige bijver schijnselen. .Ras de laatste twintig Jaar ken nen farmacoloog en arts genees middelen die beter bruikbaar zyn om te hoge bloeddruk tot een ac ceptabele waarde te doen dalen", al dus dr. De Jong. „Hierdoor is de sterfte aan te hoge bloeddruk in aanzienlijke mate gedaald. De sterf te is tussen 1950 en nu met onge veer het viervoudige naar beneden gebracht". Maar ook al zijn er stof fen die de hoge bloeddruk doen da len, over de fundamentele oorzaak ervan is volgens dr. De Jong nog bit ter weinig bekend. Bij ongeveer 20 pet. van de patiënten kan de oor zaak worden gevonden, die vaak ligt in een gestoorde hormoonproduktie van de bijnier. Maar bij het over grote deel van de patiënten is de oor zaak niet op te sporen en dan moet de bloeddruk met pillen worden ver- 'n Stoere spencer in een fors blok motief n r voor il*/0 en een vlot uni shirt vuur 12,50 en hij is weer helemaal de vent. Bijpassende oersterke tweed broek v.a. 34,75 kleine stijging per maat. m J Op koopavonden |T| 'o» 21 uur oeopendt Dam««-, Haren- en Klndarmodaa. LEIDEN Braaslraat 103-105 ALPHEN ad. RIJN Pltltr Qoalminitraat 20 'Prikkels', het huisorgaan van de firma Proost en Brandt NV, geeft in zijn 399ste editie enige prikkels aan Tante Pos. Dat is de dame die uw brieven en pakjes verzorgt en, zoals het een dame betaamt, zij laat zich daarvoor steeds meer betalen. Vandaar PTT: Prikkels Post Tarieven. Suggesties om u en haar uit de prys- spiraal te halen. Daartoe wordt bij de brochure een aantal gefingeerde '(post)- zegels' geleverd die door Jaap de Kreek van commentaar zijn voorzien. Zo is er een pleister-zegel ter waarde van acht gulden vijftig, bestemd voor ge bruikers die geen bezwaar maken tegen beschadigde aankomst van het te bezorgen stuk. Met de aantekening "Wie staat nu voor het blok?" is er het Inflatie-Blok voor mensen die denken dat posterijen een kwestie van overheidsdienst is. Kosten duizend gulden per blok. Er is een Bei-Wel zegel voor iedereen die maar horen wil en voor wie niet horen wil die dan maar schrijven moet. een Speciale Uitgifte 1973, verkrijgbaar tegen wat de gek er voor geeft. Deze zegel is echter louter bedoeld ter dekking van de onkosten der PTT. Hiermee gezegelde stukken kunnen niet ter behandeling wor den aangeboden. Het Welvaart Zegel wordt tegen een bedrag van f63,27 per zegel geleverd aan genieters van een jaarinkomen, waarop de belasting druk plotseling zéér progressief is. Onder het motto 'Gekken en vlegels schrijven hun kreten op muren en zegels' kunt u in het bezit komen van een Aktle Zegel met hoe kan het anders rode opdruk. Ook de bejaarden zijn niet vergeten: voor hen tegen f6.05 een 65 -kortingzegel om het sociaal isolement van gepensioneerden te doorbreken. Het Niet-Zegel zegel ten slotte is geen zegel; u kunt het dan ook niet kopen of toepassen. Aan deze zegel zijn geen kosten verbonden behoudens één uitzondering: brieven en pakjes voor België moeten kleingeld bij zich hebben. U raadt het al: voor friet. d gesticht DE Een 18-Jarige los- it Enschede heeft bekend tot het openbaar ministerie, de DEN HAAG Het bespreken van ven over de Troonrede en Miljoenen nota. Voor de regering heeft de kamer- tuchtcommissie of tot de civiele vanaf 3q oktober in details is minu- voorzitter in totaal vier uur spreek- Als het schema wordt uitgevoerd laatste woord weer aan de' Kamer tZ u«.tuoer. nft SA™ tenwerk- Voorzitter Vondeling heeft tyd beschikbaar. Minister-president zoals het is opgesteld krijgt de Ka- by de stemmingen over de moties. mee he^ H^Ü, negen tot elf uur. Munster Dulsen- het woord. Na het tweede antwoord Met de detailbespretóniten over de berg van Financiën donderdasmor- van de regering, gepland tussen acht verschillende begrotingsluotdsttïlJn gen van tien tot twaalf uur. en elf uur donderdagavond. Is het begint de Tweede Kamer 30 oktoS dat donr »n enede rMmlerina pn ruuuouci-Pirotucni, net i» opgesteld krijgt de Ka- bij de stemmingen over de moties. 601 nauwgezet schema opgesteld. Den Uyl spreekt woensdagavond van mer donderdagmiddag twee uur weer door een verantwoorde evenwichtige Dver H Jracties heeft hi) voor de 1 beoordeling van klachten van bena- algemene en financiële beschouwin gen weten grote branden deelde patiënten binnen het zieken- gen in totaal 620 minuten spreektijd gesticht in een school en huis het lichtvaardig aanhangig m de eerete te^n verdeeld Met KfÜ SrfS „de5,d„ 101 reeks onderbrekingen voor adem- vor. '"'|UjjU| jjjü jj| K-1 v..u v... -i-i. pauzes en nachtrust is de kamer van- AMSTERDAM (ANP) ran van diefstallen, die hi) by instanties buiten het ziekenhuis Wschoenen pleegde, uit te zal worden tegengegaan", aldus prof, Maeyer. af vanmiddaa twee uur to. monrenAmsterdam len. Er werd een begin gemaakt met aan alle te verwachten historische midd^n^oo"Ia^wS. wordt volgende week met de herope- restauratiewerkzaamheden aan hls- mee bezig, drie dagen per week. Ook voor deze detailbesprekingen heeft Vondeling de verschi'lende fracties een maximum aantal minuten toege wezen. Het wordt aan de fracties zelf overgelaten hoe zij die per hoofd stuk besteden. De PvdA krijgt hiervoor in toaal ADVERTENTIE TRIUMPH VALKENBURG Z.H. - LEIDEN ning van de historische scheepswerf torische vaartuigen en werktuigen uit bieden. Evenals vroeger zal de hel- 't Kromhout een bezienswaardigheid de collectie van het museum. Op ling bediend worden door een stoom- D66 en DS'70 krijgen elk 296 'minu- Voor de grootste fracties, die van rijker. De werf was het eerste bedrijf initiatief van de museumdirectie lier. Ook vindt men op de werf de ten. Boerenpartij en SGP 222 minu- in de hoofdstad dat zich (in 1828) ontstond de stichting werf 't Krom- gebruikelijke gereedschapsmachines, ten en de drie kleinste fracties elk ging toeleggen op de bouw van hout, die zich de definitieve herop- zoals een buigbank, een schaar- en 148 minuten. nuten, de VVD zeventig en de ARP stoomwerktuigen en is een van de richting van de werf voor het her- vijftig. De fracties van PPR, CHU, laatst overgebleven etablissementen stel en behoud van historisch waar- CPN, D'66 en DS'70 krijgen elk veer- uit het tijdperk van de stoomma een klinkmachine. De werkzaamhe den zullen vooral bestaan uit Inspec- Alles bU elkaar geteld levert het schema van Vondeling een spreektijd devolle schepen en scheepswerktui gen ten doel stelde. Volgens het be- den aan de romp, en teer- en schil- stuur wordt het een museum waar derwerk. Eigenaars van historische nuten, oftewel bijna zestig uren. En allerkleinste bruik, maar al Wee Jaar later ging echt wordt gewerkt en getracht zal schepen kunnen zelf ook reparaties dat dan alleen nog vaar voor de worden enkele oude ambachten weer verrichten tegen vergoeding van ge- eerste termijn van de Kamer. Voor krijgen elk twintig minuten de tijd vaartmuseum pogingen doen om het tot leven te brengen. bruik van energie, materiaal en even- de tweede termijn komt er globaal tig minuten. Een half uur spreektijd chine, is toebedeeld aan de fracties van SGP Sinds 1967 was de werf buiten ge- van Vondeling om hun oordeel te ge- bedrijf in zijn oude luister te herstel- De gereconstrueerde stoomhelling zal tueel gereedschap. genomen zo'n 20 uur spreektijd bij.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7