Hillegommers protesteren tegen „overlast" van vrachtwagens... Jan van de bank Winkel: van tekenpen naar Onze nachtrust wordt voortdurend gestoord Engelse lonen mogen 1 november f 2000 per jaar stijgen Kamerdebat op radio en Drie uur ron gezwommen het IJsselim In Amsterdam: 3800 maal door het rode licht Benen gebroken Russiche meesterspion Leopold Trepper mag naar Brits ziekenhuis PAGINA 4 VARIA DINSDAG 9 OKTOBB] HILLEGOM De bewoners van de Margarethaflat aan de v. d. Endelaan in Hillegom hebben bij de gemeente geklaagd over hinder, veroorzaakt door het expeditiebedrijf Berbée en Zn. dat daar vlakbij ligt. „Het is verschrikkelijk", vertelt me vrouw Lommersen, voorzitster van de flat waar voornamelijk bejaarde mensen wonen. „Onze nachtrust wordt voortdurend verstoord en zelfs kunnen we 's middags geen dutje doen zon der ieder ogenblik wakker te schrikken van zo'n grote vracht wagen". In het najaar van 1972 is het alle maal begonnen. De firma Berbée kocht het stuk grond, waar voorheen al vaak wagens van hen geparkeerd stonden, gelegen vlak achter de Mar- gerethaflat. Toen de bewoners van de flat in de gaten kregen wat er aan de hand was, zijn er onmiddel lijk protesten gerezen. Mevrouw Lommersen"Ik heb Berbée hier gehad en we hebben er over gepraat. Maar niets hielp. Het is voor hem - en dat begrijp ik ook wel - gemakkelijk om een parkeer terrein te hebben vlak bij zijn eigen bedrijf." Toen dat niets bleek uit te halen, zijn de bewoners naar de gemeente gedaan. Berbée zelf maakt over de hele zaak weinig woorden vuil. "Ons be drijf staat hier al honderd jaar en pas ■de laatste jaren is het nogal veel gro ter geworden. De gemeente had een plan om een "expeditie-centrum" op te richten buiten de bebouwde kom. om daarmee de binnenstad te ont lasten van overmatig lawaai. Op zichzelf is het een prachtig streven, •maar het zou ons bedrijf meer dan twee miljoen kosten om dat te reali seren. Bovendien wil er van de ande re expeditiebedrijven hier in Hille gom, zo'n vyftieen in totaal, niemand meewerken. Ik zei het al: het kost teveel geld en dus gaat het niet door Ik laat me nog liever failliet verkla ren." Woensdagmorgen spande de fir ma Berbéé een kort geding aan te gen de gemeente. Volgens het be drijf oefent de gemeente Hillegom onrechtmatig dwang uit om de ■vrachtwagens te doen verdwijnen. Mevrouw Lommersen vindt die •dwang verre van onrechtmatig: "De gemeente had nog veel stren ger moeten zijn. Ze zijn veel te soepel geweest. Onze flats zijn koopwonin gen. De waard eervan is met spron gen achteruit gegaan. Als ik er vier jaar geleden zes tig duizend gulden voor neertelde, mag ik nu blij zijn wanneer ik er hetzelfde bedrag voor trugkrijg. Misschien nog wel minder. Mis schien kan ik die hele flat nooit meer verkopen. Dat zou helemaal het top punt zijn. Ach. ik wil die Berbée he lemaal niet pesten of zo. Dat denkt Tegenspraak Mevrouw Lommersen en het be drijf (c.q. mr. van Staden ten Brink) spreken elkaar tegen waar het be treft de frequentie van het laden, wegrijden van zware wagens en de tijden waarop dat voornamelijk ge schiedt. "Soms wordt ik midden in de nacht wakker. Vannacht nog om half vier. Dan rijdt er één weg en maak mij niet wijs dat die vracht rijders zich storen aan de bordjes in rit of uitrit. Ze rijden maar wat en als het aan de ene kant vol staat, nemen ze de andere wel. En dan is het geluid nog erger." Aldus me vrouw Lommersen. Berbée zegt echter: "Ach, het is helemaal niet zo erg. Zondagavond vertrekken er een paar wagens van af mijn eigen terrein dat achter net bedrijf ligt. De mensen die d&ar wo nen moeten er veel meer last van hebben dan de bewoners van de Margarethaflat. wanneer er op maandagochtend een paar wagens vertrekken van dat andere terrein. En die mensen heb ik nooit horen klagen..." Talrijk De belangenbehartiger van de ge meente Hillegom, mr. Smithuijsen, resumeerde de klachten van de be woners en wees erop dat die zéér tal rijk waren. Op de zitting vermeldde hij een minitieus bijgehouden ver slag van een van de omwonenden, de vertrektijden van de vrachtwagens van minuut tot minuut mingsplan. Dit plan schrijft een uit het centrum. Berbée zegt: ik wii stonden genoteerd, met vermelding agrarische bestemming voor en best, maar ik heb geen geld en bo- van de geluidsoverlast. Verder was daarvan was bij het bedrijf Berbée vetidien zou het nadelig zijn voor er volgens hem sprake van hinderlij- zeker geen sprake. Op een paar mijn bedrijf. ke stank. kleine stukjes mocht worden gepar- Aan de president van de recht- Smithuijsen: "Bovendien is dat keerd, toen de firma het stuk grond bank, mr. Graaf Schimmelpenninck, parkeren op het bedoelde stuk grond aankocht." de taak om morgen vonnis te wij- wèl degelijk in strijd met het bestem- De gemeente zegt Berbée weg zen. HILVERSUM (ANP) radio en -televisie zullen i tal samenvattingen verslag de algemene beschouwm vandaag, morgen en overn de Tweede Kamer worden De NOS-televisie zendt menvattingen uit van 23.05 uur. vandaag en morgen vi land 1 en donderdag op Ne De NOS-radio volgt de alge schouwingen op de voet vattingen van ongeveer 10 Vandaag en donderdag zal radio via Hilversum 1 zo In het Diaconessenziek! Breda is gisteren op 40-jarij Bram Stukje overleden. Si lid van de Goede Zonen, de die sinds drie jaar met Vac ham optreedt in de Vader t show. Enkele weken geleden tr Stukje zich uit de format nadat er moeilijkheden waj zen tussen de artiesten vam Abraham-show en de dirt Vabram-produkties, waarva Stukje ook deel uit maakte. Bram Stukje wordt donde ■tend in Breda begraven. LELYSTAD De 35-Jarlge J. A. Broecen uit Made h« ren urenlang in het IJsselm gezwommen nadat hy overt slagen was van zijn 602 ton bietenschip „Sjaan Marie", drie uur wist hij door die! de dijk van Zuid-Flevoland ken. De nevel boven het I was er de oorzaak van dat actie van rijkspolitie met en een vliegtuig in samenwet particuliere schepen geen had. De actie kon gestopt Achteruitzicht van de Mar- toen de schipper meldde da garetnamt. „Nu valt Het Wel mee", zegt mevrouw Lommersen, ter uit de kust van Lelys „u had in het weekeinde moeten voer de schippersvrouw van haar man overgenomei komendan staat de hele ooel deze even in de machine! tjokvol". zijn. Toen hij te lang wet verdwenen bleek sloeg alarm. LONDEN Als het Engelse parle ment het goedkeurt zullen per 1 no- hij namelijk" Ik wil gewoon dat de vember de lonen in Engeland met nieuwe regeringsvoorstellen is be paald dat de bedrijfswinsten niet ho ger mogen zijn dan in de laatste vijf ongeveer 2000 gulden per jaar per jaar. Ook voor de hoogte van divi- Geen inbreuk "Berbée handelt niet in strijd met het bestemmingsplan dat ook het stuk omstreden terrein achter de flat omvat." verklaarde mr. van Staden ten Brink, die het standpunt van de firma voor de Haarlemse rechtbank verdedigde. "In dat bestemmingsplan - het uit breidingsplan Elsbroek Noord en Hillegommerbeek - was het terrein aangegeven als grond met agrarische bestemming met bebouwing. De in het plan aangegeven bebouwing is nog niet verwezenlijkt en het ge bruik als parkeerterrein is dus geen inbreuk op het bestemmingsplan," aldus de belangenbehartiger van het ex pedltie-bedri j f Van Staden ten Brink was het on een^ met het standpunt van de ge meente, met name de wijze waarop deze was uiteengezet. Volgens hem vergiste de gemeente zich in de briefwisseling met de firma herhaal delijk in de begrippen "agrarisch met bebouwing" en "agrarisch zon der bebouwing", terwijl de formule ringen "strijdig gebruik" en "verbo de gebruik" ook nogal door elkaar heen gebruikt werden. Bovendien, verdedigde hij, viel de overlast die het bedrijf de omwonenden zou be zorgen, wel mee. "Eerst werd het terrein gebruikt als vuilstortplaats. Er stonden oude bouwvallen. De waarde is er dus eerder op vooruitgegaan, dan dat dez° er op achter uit ging." AMSTERDAM (ANP) De Amster damse politie heeft vorige week bij een verscherpte controle op het door werknemer mogen stijgen. De prijzen en winsten daarentegen zullen scher per in de gaten worden gehouden. Dit heeft de Britse premier Heath gisteren bekend gemaakt op een buitengewone persconferentie in Lon- denden zijn maxima vastgesteld. Zo wel van werkgevers- als van werk nemerszijde zijn bedenkingen geuit ten aanzien van de regeringsvoorstel len. Het Verbond van Britse Werk gevers heeft zijn twijfel uitgesproken den, waar hij een toelichting gaf op over 't gunstige effect dat de maat- een zogenaamd groenboek, waarin de regelen zullen hebben op de maatre- derde serie maatregelen wordt voor- gelen. gesteld ter bestrijding van de infla- tie. Bij de eerste fase besloot de En gelse regering alle lonen en prijzen te bevriezen. In april van dit jaar mochten de lonen met ongeveer 1500 gulden worden verhoogd. By de ALPHEN AAN DEN RIJN Een 16-jarige bromfietser met een 15- jarige knaap op de duo- verleende gisteravond tegen zeven uur op het slag geen voorrang aan een auto, be stuurd door een 34-jarige Alphe- naar. Bij de botsing braken beide Alphense jongens het rechterbeen, samen kwamen zij in het zieken huis Rijnoord terecht. Zowel de auto als de bromfiets liepen zware beschadigingen op. Boersma wil bescherming vakantiewerker DEN HAAG Minister Boersma van Sociale Zaken wil nagaan of het arbeidsbesluit jeugdigen zal moeten worden gewijzigd zodat jongeren die tijdens de vakantie werken beter be schermd worden. Hjj antwoordt dit op vragen van het PPR-kamerlid Waltmans. Deze had om informatie gevraagd naar aanleiding van het dodelijk ongeval in Maastricht waar bij op 30 juli jl. een 15-jarige Bel gische vakantiewerker om het leven kwam. Aan alle geldende voorschrif ten werd toen voldaan, maar minis ter Boersma vindt dat deze Jeugdi gen die vaak op een volkomen on bekende plaats komen te werken be ter beschermd dienen te worden. KOPENHAGEN De Russische gisteravond opbelde met de medede- iwuwiu w..u.u..P w meesterspion uit de Tweede Wereld- ling dat de Poolse ministeries van rotxlUcht*Tyden"minr 340o"proces- oorlog Le°P°ld Trepper heeft van de Binnenlandse Zaken en Gezondheid sen-verbaal tegen weggebruikers Poolse autoriteiten toestemming ge- hem zondag toestemming hadden ge- automobillsten, fietsers en bromfiet- kregen zich "voor een medische be- geven de reis naar Londen te onder- sers opgemaakt. Een groot deel handeling" naar Engeland te bege- nemen. Hy verwachtte dinsdagmor- deze processen verbaal is inmid dels al aan de Justitie doorgestuurd, die op korte termijn deze zaken zal afhandelen. De politie zei, dat de meeste over treders vlot bekenden. Voor de con trole had de politie een aantal kruis- ven, zo heeft zijn zoon in Kopenha gen bekendgemaakt. gen een paspoort te kyrgen. Michal Trepper zei dat zyn vader russische spionagenet „Rote Ka- pelle". Trepper heeft gedurende drie Jaar punten uitgezocht waar volgens een geprobeerd Polen te verlaten. Aan- telling er veel overtredingen gemaakt vankelyk zou hij het voornemen heb- greerd. Michal en zyn moeder wonen werden. hen gehad zich bjj toestemming in in Kopenhagen en Treppers twee Er bleken bij de overtredersjacht Israël te vestigen, maar de laatste andere zoons wonen in Canada en kruispunten te zijn, waar per uur tijd wilde hy permissie om voor be- wel 20 tot 30 processen-verbaal moes- handeling wegens een ernstige bloed- ten worden opgemaakt. Binnenkort ziekte naar Londen^ te mogen gaan. komt er nog een dergelijke ver scherpte controle in de hoofdstad. hoopte dat hem op korte termijn een inreisvisum zou worden verstrekt. Treppers familie is in de afgelopen Jaren al naar het buitenland geëmi- Tot nu toe mocht Leopold Trepper Michal Brodja Trepper zei in de Polen niet verlaten vanwege activi- Deense hoofdstad dat zyn vader hem teiten in de Tweede Wereldoorlog. AARLANDERVEEN De 22-jarige Jan van Winkel uit Aarlanderveen gaat binnenkort voor het bank-], wezen verloren. Hij zit nu nog wel wat boekhoudkundige verrichtingen te doen op de Rabo-bank in het dorp, maar daar kapt hij in de nabije toekomst mee. Jan wil verder in het tekenen en etsen, een hobby die hij twee jaar geleden heeft opgepakt. Voor die tijd was hij ook wel met papier en pen in de weer, maar dat haalt niet bij de intensiviteit van het ogenblik: ,,ik produceer momenteel bij het leven", aldus Jan. Iets van die drift is op het ogen blik te zien in de hal van het bankgebouw. Hij heeft daar wat werkstukken opgehangen. Werk stukjes. eigenlijk, want voor Jan hoeven die vellen van vijftig bij zestig niet zo: "ik heb aan een klein papiertje genoeg". Er hangen wat "vroege" pente keningen die vanwege hun ster ke zwart-wit contrasten door fo tograaf Wim Dijkman worden uitgekozen voor een plaatje, maar eigenlijk zijn de meest recente penprodukten van Jan van Win kel wel zo fyn. IJl en minitieus, wat hij zelf bestempelt als "pruts werk". Ze doen een beetje aan Es- cher denken, iemand die bij de Aarlandervener ook hoog staat aangeschreven. Veel terugkerend motief ls de natuur: een paar winterse bomen, een vruchtbloem, hoog opgescho ten riet. Daarnaast ook wat fan tasie-gedachten, opgedroogd in inkt. Ja ndoet op het ogenblik de avondstudie LO tekenen, aan de pedagogische academie in Oegst- geest. Daarnaast volgt hij de te kencursus van Han van Hagen een Jongen die hem erg heeft gestimuleerd op het Regthuys in Nieuwkoop. Komend Jaar kan hij zijn LO-akte halen. "En of ik nou slaag of niet, hier (bedoeld wordt de bank) stop ik mee". Toch ziet Jan van Winkel het onderwijsschap tekenen ook niet zo bar zitten. Hij wil liever het grafisch ambacht in, illustratief te werk gaan. Boekenkaften bij voorbeeld. "M'n ouders krijgen er nou ook schik in", laat hij weten. "Een ge deelte van de schuur achter ons huis is nu tot atelier verbouwd, daar kan ik aardig uit d evoeten. En ik ben nu ook zo ver dat ik al les zelf heb voor het etsprocedé". Een paar dingetjes in de hal van de bank wil nog niet zeggen dat Jan van Winkel nu aan een expositie toe is. De twee belang stellend toegeschoven collegaatjes krijgen de slappe lach al bij de ge dachte. Jan zelf is daarin ook zeer nuchter: "welnee, ik beschouw dit als een studie. Als Je ziet dat sommige mensen pas na tien Jaar een poot aan de grond krijgen, dan kan ik dat niet nu al ver wachten". "Bovendien zit Je hier voor de verkoop in een slechte hoek, in Aarlanderveen. Er zijn er wel eens die vragen wat dat nou moet op leveren. Als je dan een prijsje noemt, is het: "Ja, leuk Joh". Maar dat geeft allemaal niks, ik ben hier zo door gegrepen dat ik gewoon voor mezeif wil zien hoe 1 't allemaal uitpakt. HENK DE KAT

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4