EIDSCH DAGBLAD SITUATIE IS ONOVERZICHTELIJK Zwartboek van Inas voor Van Kemenade ,raei lijkt zich aan beide fronten te hebben hersteld vandaag IIEGTUIG p T LANDEN mJVONGEN LEIDSCH DAGBLAD Mannen en vrouwen roofden voor kwart miljoen KRITIEK OP OPLEIDING INRICHTINGSASSISTENTE VAN DER VELDE Citroën Het maakte Verwijten van Spit (NKV) aan werkgevers ^NDAS 8 OKTOBER 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34139 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AVIV/CAIRO/DAMASCUS Zowel boven de Hoogte van Golan als boven de ,i-woestijn lijkt de Israëlische luchtmacht op dit moment de overhand te hebben. On- ks overigens tegenstrijdige mededelingen van Egypte en Syrië over het aantal rgehaalde vliegtuigen. Vanochtend meldde Damascus 73 Israëlische vliegtuigen te ben neergehaald, Cairo noemt een aantal van 57 bij het Suezkanaal. Israël heeft van- lend verklaard in totaal 90 vijandelijke toestellen tfe hebben neergeschoten. erigens zijn de berichten over de lischArabische oorlog, die za- g op Grote Verzoendag begon, ard. Er is geen duidelijk over- In de gebieden waar gevechten de gang zijn warden geen bui- oorlogscorrespondenten Men- strijdig zijn vooral de be over de grondgevechten. Is- t kennelijk door de Arabische toebrengen. een eerste fase tijdens welke de Is raëlische strijdkrachten, in het bij zonder op de hoogvlakte van Golan, streden in een verhouding tot de te genstander van één tegen zes, de toestand zich thans aan het wijzigen was. Tijdens deze fase van numerieke minderheid had Israël de slagen van de tegenstander kunnen incasseren en hem zeer harde slagen kunnen al werd verrast, lijkt zich her- te hebben. De Israëliërs zeggen nggen bij het Suez-kanaal gro wls vernield te hebben, maar in wordt dat met klem tegenge- ;en. Er zouden juist versterkin- over het kanaal worden aange- Thans waren de reserves in actie gekomen. De toestand is bezig zich merkbaar te wijzigen, aldus generaal Herzog. De druk die Israël uitoefent op de Syrische troepen is zeer krach tig en zij zien zich thans gesteld te- genover verse eenheden. De aanval- Een militaire woordvoerder in len van maandag op vijf Syrische deelde vanochtend officieel mee vliegvelden waren bijzonder doeltref fend. Over de toestand aan het Suez kanaal zei Herzog, dat de Israëlische luchtmacht de overgebleven Egypti- r sche bruggen aanvalt en de Egypte- odent woedt in de binai naren belet de vernielde bruggen te e tankslag, waarbij ^Israëliërs vervangen. Er spelen zich verwoede luchtgevechten af die in het voordeel van Israël waren uitgevallen. De druk op de Egyptische tankmacht, die het kanaal was overgestoken wordt volgens de Israëlische militaire woordvoerder hoe langer krachtiger. Op de derde dag van de vyande- troepen „alle tegen- Eén van de Israëlische militai- in het gebied van het Suez- al hebben afgeslagen", gens een Israëlische radio-cor- 'erdediging zijn gedrongen, raal-majoor Mendler, bevelheb- i de Sinaiheeft zijn troepen in lagorder gewaarschuwd dat zij en rekenen op dagenlange ge en en dat de tegenstander moet m vernietigd zonder dat zij de krijgen zich over het Suez-ka- HREIN (AP) Een Boeing 747 bo) van <ïe British Aairways is chtend door vliegtuigen van de •Jeminitische luchtmacht ge- ijen koers te zetten naar Aden lar te landen, aldus is op het Bahrein bekend geworden, toestel is goed geland. Hoeveel inen zich aan boord bevinden is bekend. jd-Jemen is een voormalige kolonie gelegen aan de zuid- tlijke hoek van het Arabische •reiland. De regering van dat Is waarschijnlijk de meest linkse de hele Arabische wereld. atselijk regen aar bewolkt met plaatselijk regen. 'Ke tot matige wind uit zuidwest "ast. Minimumtemperaturen on- 12 graden maxima rond 15 (Opgemaakt 12.40 uur) Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 23 okt. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats; gironummer: H°k|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Jordaniërs en Libanezen hebben incidenteel het vuur geopend op overvliegende Israëlische straalja gers. Jordanië meldde vanmiddag dat het twee Israëlische vliegtuigen had neergehaald die het Jordaan se luchtruim schonden. Een Iraakse militaire woordvoer der heeft gezegd dat de Iraakse luchtmacht al sinds zondag actief deelneemt aan de strijd tegen Is raël en onder Egyptisch comman do staat. Aan de zijde van Egypte strijden ook eenheden uit Marokko en Al gerije. Kolonel Gaddafi van Libië heeft Egypte en Syrië financiële steun toegezegd. „Libië is bereid al het geld en al de olie te verstrekken die nodig zijn voor de strijd", al dus Gaddafi. Hij is het overigens niet eens met het door beide lan den opgestelde strijdplan. Burgers hebben vandaag toestem ming gekregen terug te keren naar de nederzettingen op de hoogten van Golan die eerder ge- evacueerd waren, Zie ook Pag. buitenland. T lijkheden kan, aldus Herzog, Israël w te trekken. Israel meldt de bekomst met vertrouwen tege- dat door bombardementen op mQet zien ggen zo'n 400 tanks zijn inge- Eenzelfde hoeveelheid zou al gevecht zijn gesteld. (e meldt uit hetzelfde gebied eraietiging van 92 Israëlische ien geeft als eigen verliezen 21 tuigen en 60 tanks op. a van de strijdende partijen tot nu toe opgave gedaan van Mal doden en gewonden. niet in Syrië, waar inmiddels vliegvelden zouden zijn vernie- De Palestijnse eenheden en de rs zouden de afgelopen uren vorderingen hebben gemaakt, alestijnen zeggen achter de Is- sche linies te opereren en zouden een marinebasis hebben uitge lid aan het Meer van Galilea. Israëlische generaal Herzog vanochtend verklaard, dat na De politie van Leidschendam heeft acht mannen en twee vrouwen gear resteerd, die 'ervan worden verdacht dat ze in anderhalf Jaar tijd bij vijf tien inbraken ruim een kwart mil joen gulden hebben buitgemaakt. Een deel van de gestolen goederen is in middels achterhaald. Bovendien zijn twee pistolen in beslag genomen. Leidschendamse rechercheurs ont dekten dat enkele Jonge mannen uit het dorp niet, of nauwelijks werkten. Ze reden echter in dure auto's en gaven 's avonds veel meer geld uit, dan ze zich van uitkeringen van de sociale diensten konden veroorloven. Eind vorige week en het afgelopen weekeinde sloeg de politie toe en ver richtte de ene arrestatie na de an- Opgelost lijken nu ondermeer de inbraak in een kledingmagazijn in Pijnacker waar 275 pantalons werden ontvreemd, een inbraak aan de To renvalklaan in Leidschendam waar voor 40.000 gulden aan antiek werd gestolen, de brandkastkraak .in het kantoor van het Leidschendamse Sportcentrum De Fluit en inbraken in scholen, café's en woningen in Leidschendam, De Lier, Voorschoten en Pijnacker. Foto's van beide zijden van het front. Boven: Egyptische tanks trekken over een pontonbrug over het Suezkanaal Israël binnen. Onder: Israëlische tanks en pant servoertuigen rusten even op weg naar het front op de Hoogte van Golan in het noorden van Israël. UTRECHT (ANP) „De werkge vers weten soms heel snel en knap in te spelen op nieuwe technische en economische mogelijkheden. Voor commerciële kansen hebben zij een vingertoppengevoel, maar met de klompen voelen zij soms niet aan wat zich in de maatschappij aan nieuwe verschijnselen voordoet". Dit zei vanochtend de nieuwe voorzitter van het NKV, de heer W. J. L. Spit op de verbondraadsverga- dering in Utrecht nadat hij met al gemene stemmen tot voorzitter was verkozen. In zijn maidenspeech zei voorzit ter Spit dat het NKV bereid ls tot constructief overleg met de werkge vers. „Voorwaarde is wel dat vol doende erkenning aanwezig is van de noodzaak van maatschappelijke veranderingen. NKV-voorzitter Spit signaleerde symptomen by de tegen- party die er op wyzen dat de ver langde ontvankelykheid de laatste tyd is verzwakt. „In het algemeen blinken de werk gevers niet uit in een grote gevoe ligheid voor maatschappeiyke varia belen en trends. Op nieuwe inzich ten, veranderde normen en waarden en gewyzigde actie-eisen reageren zy vaak krampachtig en defensief. WASSENAAR LEIDEN Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 Zoeterwoudseweg 23 tel. 1441 tel. 33741 Voor de vierde keer woedt de oor log in het Midden-Oosten. Hoe verward en in tegenspraak met elkaar de legerberichten van beide zijden ook mogen zijn, het ziet ernaar uit dat Israël meer moeite zal hebben met de Arabische tegenstander dan bij voorgaande gewapende acties. Het is in dit verband opmerke lijk dat het de Verenigde Sta ten zijn geweest die om bijeen roepen van de Veiligheidsraad hebben verzocht en niet de Russen. Volkenrechtelijk ligt de zaak zeer gecompliceerd. Immers Egypte kan rechtens de Sinal als een stuk eigen territoir beschouwen, bezet door een vijandelijke mo gendheid, en als men dan tracht dat gebied weer terug te veroveren is dat moeilijk onder de titel agressie te vatten. Het zelfde is te zeggen van Syrië t.o.v. de Hoogten van Golan. Maar anderzijds is juist dit week einde bij de verrassende aanval van beide Arabische landen weer bewezen dat Israël voor zyn loutere voortbestaan aan gewezen is op die in 1967 bezet te gebieden. Waar het gaat om zijn of niet zijn moet het juri dische argument zij het tij delijk buiten werking worden gezet. Er is druk gespeculeerd over de beweegredenen van de Arabie ren om de aanval in te zetten. President Sadats verminderd prestige zal ongetwijfeld een rol gespeeld hebben. Vrees om Israëlische represailles wegens het sluiten van het doorgangs kamp Schönau heeft Egypte wellicht eveneens geïnspireerd tot een eerste klap die veel pias ters waard zou kunnen zijn. In hoeverre het hier de inzet is van de gokker, die toch bijna alles heeft verloren is een open vraag. De haviken in de Israë lische politiek zullen zo kort voor de parlementsverkiezingen in elk geval hun positie flink versterkt zien. De sterke gedrevenheid van de Israëlische militairen en hun grote gevechtskracht, moeten ook nu weer borg staan voor een uiteindelijke zege. Ondanks de numerieke minderheid. Men zal geen staakt-het-vuren ac cepteren. voordat de situatie van voor zaterdag is hersteld. De kans lijkt evenmin uitgeslo ten dat Israël van de gelegen heid gebruik maakt om het zuidelijk deel van de Libanon te bezetten, van waaruit de Pa- lestynse guerrillastrijders actief zijn. Maar de situatie nu is een andere dan in 1967. Er is intussen spra ke van een ernstige energie crisis, die de Verenigde Staten veel meer afhankelijk maakt van goede relaties met de Ara bische olielanden dan destijds. Bovendien komt het noch Ame rika (wegens zijn economische problemen thuis) noch de Sow- jet-Unie (wegens de conflicten met China) goed uit om de op gelaaide strijd in het Midden- Oosten te laten uitmonden in verscherpte tegenstellingen tus sen de supermachten. In deze situatie is er voor Israël mili tair gesproken nu meer haast geboden dan bij alle eerdere bloedige conflicten. Tenslotte: een oplossing van de problemen in het Midden-Oos ten lijkt sinds eergisteren weer heel ver weg. Familievetes waarbij men al vier keer is slaags geraakt willen soms nog wel leiden tot een stuk re delijkheid onder het motto: "Laten we ten einde raad als we zijn maar om de tafel gaan zitten en praten". Waar het recht op het naakte bestaan en voortbestaan van twee volkeren in het geding is (dat van Pales tij nen én van Israëliërs) is die redelijkheid helaas niet te ver wachten. LEIDEN Vanmiddag hebben leerlingen van de opleiding voor in- richtingsassistenifce (Inas) aan minis ter Van Kemenade van Onderwys en Wetenschappen e«n zwartboek over handigd waarin kritiek wordt gele verd op bepaalde aspecten van de opleiding. In het zwartboek wordt bovendien geëist dat de opleiding op een aantal punten wordt aangepast Het zwartboek signaleert o.a. man co's in de aansluiting op verzorgende en verplegende beroepen, de leerstof, de taakomschryving, de positie van de leeiTtag in de stagetyd en de begeleiding. De kritiek van de inas- sers richt zich volgens het zwartboek vooral op het feit dat de leerlingen in de stage-tyd met een zekere wille keur worden behandeld. Over de op leiding zelf, zo biykt uit het zwart boek, bestaat bovendien geen enkele zekerheid, temeer omdat van hoger hand tot dusver nooit zou zyn ont kend of bevestigd dat de opleiding op den duur zou moeben verdwynen. De tweejarige Inas-opleiding kan worden gevolgd aan en na de huis houdschool. zy valt uiteen in een Jaar theorie en een Jaar stage, onder te verdelen in 2 maanden gezin, 3 maanden bejaardentehuis en 6 maanden ziekenhuis of inrichting. Volgens officiële richtlynen is het doel van de opleiding het zelfstan dig kunnen uitoefenen van huishou- delyke en verzorgende functies in ziekenhuizen, inrichtingen of inter naten. De opleiding is bovendien een wettelyk erkende vooropleiding voor de opleiding tot verpleegkundige. Het zwartboek is tot stand geko men na de oprichting van een „Na tionaal Inas Komitee" waarin leer lingen van de Inas-opleiding oud- inassers en leden van de K.W.J. (be weging van werkende Jongeren zit ting hebben). Zie ook pagina Leiden. De terugkeer van Jan Mulder (foto) heeft Ajax nieuwe inspira tie gegeven. Dat heeft arm Haar lem gisteren ondervonden. Mul der mocht van de doktoren nog geen hele wedstrud volmaken. Hy was een vol uur van de party. En meteen draaide Ajax als vanouds. Haarlem werd volledig onder de voet gelopen: 5—0. Wel een schril contrast met Feyenoord, dat by De Graafschap rustig naar 30 uitliep en toen begrypelyk overschakelde naar een wat lagere versnelling. Maar buiten de waard had gere kend, want de felle Doetinchem- mers sloegen hard terug. Ze kwa men zelfs voor met 43. Dat de Rotterdammers tenslotte met 5—7 wonnen, was voor de punten be- langryk. Voor het publiek nauwe- lyks. En dat temidden van veel meer sport. Zoals het trieste verhaal van de dood van weer een jong autocoureur. De zoveelste binnen korte tyd. Wereldkam pioen Jacky Stewart die zyn stalgenoot Francois Cevert op de dodeniyst zag bygeschreven schynt aan het einde van het sei zoen te willen stoppen. Wie zal het hem euvel duiden. PAGINA'S 9—17 De buitenland-pagina is natuur lijk voor het overgrote deel gevuld met informatie van het front in het Midden-Oosten en de poli tieke bedrUvigheid op talryke po litieke fronten PAGINA 4 Hugo Claus zet in zyn stuk ar tiesten te k(jk PAGINA 19 20 FAULNA S

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1