)ostenrijk wil af van de dministratieve rompslomp Muller (Z.A.) zinspeelt op uranium-voorraden ALSUGOEDBENT VOOR 23 MILLE PER JAAR Driehoek van Japan met de EEG en de VS Mogelijke dader massamoorden in Beieren gepakt CTiiTam Keipen wij u heelhuids over de loongrens anselier Kreisky over het kamp Schonau Europese parlement wil meer invloed in vogelvlucht in vogelvlucht RDAG 6 OKTOBER 1973 BUITENLAND JeN (Reuter) Op een - ïferentie in Wenen heeft J itenrijkse kanselier Kreis- a teren meegedeeld, dat hij is een internationale in- zoals bijv. het Interna- Rode Kruis, toestemming ren het doorgangskamp u voor Joodse emigran- de Sowj et-Unie over te Soals bekend beloofde hij ek geleden dit kamp te om vrijlating te bewerk- i van Joodse gijzelaars, handen waren glemllen abische terroristen. ucy deed een beroep op ande- en de last te delen van de it van de Joodse emigranten. Ijk zal visums blijven ver- aan Sowjetrussische Joden, Israëlische of andere au- n zouden hen zo snel moge- Oostenrijk moeten weghalen, reisky las een telegram voor, Juist ontvangen had van het ionale bestuur van de „Jood- isieliga" in Tel Aviv, waarin wordt met „Joodse contra- tegen Oostenrijkers. In dit werd „bittere teleurstelling" s oken over het besluit het Ichönau te sluiten en de uwing geuit, dat „deze capi- roor terreur" heel goed tot xratra-terreur tegen Oosten- du kunnen leiden, s de Oostenrijkse kanselier et nodig, dat emigrerende jo- trein half Neder-Oostenrijk en met de daaraan verbon- ninistratieve rompslomp". Al ninistratie kan naar de me- de Oostenrijkse bondskan- Israël verricht worden en ir ook verricht behoren te besproken moet meest worden, Emigranten die ziek zijn of dlie naar andere landen dan Israël willen gaan, zoals bijv. de Verenigde Staten zouden toestemming krijgen langer iin Oostenrijk te blijven. Kreisky zei nog, dat Schonau voor Israël een symbool was geworden, maar het is belangrijker vraagstuk ken op te lossen dan symbolen te eerbiedigen. Het is niet de bedoeling het door Israël geleide kantoor van het Joodse Agentschap te sluiten, maar het zou binnen de Oostenrijk se wet moeten werken. "Wij kunnen geen faciliteiten geven voor het ver richten van zekere dingen in Oosten rijk die ook in het land van be stemming gedaan kunnen worden". Ten aanzien van Schonau zelf zei Kreisky, dat het een soort kijkobject was geworden. Het kamp werd her haaldelijk ingevoegd in excursies voor toeristen. Sinds 1960 zijn er, naar Kreisky verklaarde, 164.000 Joodse emigranten uit Oost-Europa via Oostenrijk naar Israël geresid. "En hoeveel Joodse emigranten zijn er in die tijd via andere landen ge gaan?" zo vroeg de Oostenrijkse kan selier. Arrestaties Kreisky onthulde, dat in het be gin van dit jaar zes Arabische guer rillastrijders in Oostenrijk zijn ge arresteerd. Hun leider was zo goed ingelicht over het kamp Schonau, dat hij er uit het hoofd een platte grond van kon tekenen. Deze leider werd uitgewezen na een korte straf te hebben uitgezeten wegens het be zitten van een vals Israëlisch pas poort. De andere Arabieren werden eveneens uitgewezen. zy zeiden een voorhoede te zyn geweest van een commando van 12 man, dat van plan was Sohönau hetzy op te blazen of mensen in gijzeling te nemen. Dr^ Kreisky zei te betwijfelen of de verontwaardiging tegen het Oosten rijkse besluit het kamp te sluiten zou leiden tot een herleving van het an- ti-semitisme in Oostenrijk. "Op de lange duur niet. Maar er is nu veel provocatie. Er zijn mensen die op muren schrijven "weg met de Jo den". Maar van de duizenden brie ven die ik ontvangen heb zijn er maar tien a twaalf met een anti-se- mitische strekking". De Oostenrijkse minister van Bin nenlandse Zaken, Otto Rösch, heeft gisteren vóór de persconferentie van dat hij geen Oostenrijker Kreiskey, bekendgemaakt dat de maar feitelijk een Israëliër. Schonau te omzeilen. Het ene plan Btenrijkse kanselier betoog- heeft betrekking op een luchtbrug, dat hij niet toegegeven had waarbij emigranten slechts korte tyd werd in Oostenrijk zouden vertoeven op doorreis naar Israël. Het andere plan voorziet in jie aankomst per trein Russische emigranten in van emigranten in Oostenrijk. Maar jk zouden mogen blyven, hij een technisch probleem, de betrokken axvtorihedten worden en dan naar Israël vliegen. raëlische argument, dat ter- nimmer hun dreigementen q, wordit volgens Kreisky, feiten weerlegd. Arabische itrdjders hadden in septem- in M'ünchen Israëliërs ver- [reisky acht het Israëlische „psychologisch zeer arro- voor hem onaanvaardbaar, itenrijkse kanselier, die zelf Ise afkomst'is, zei geen ra- ijn en ook „Joods racisme" apen. Ook wilde hy er niet IJ zelf geterroriseerd idat drie Russische Joden in ;st verkeerden. De vraag, De Finse ambassadeur in Brussel, Talvitie (links op de fotoheeft gistermiddag het handels verdrag van zijn land met de EG ondertekend. De ondertekening geschiedde eveneens door de Deen Ersbaell (midden), voorzitter van de permanente afgevaardigden bij de EG, en door de Nederlander Wellenstein, chef-onderhandelaar van de EG (rechts). Laatstgenoemde kreeg ook bij deze ondertekening weer veel lof toegezwaaid. Hij was een van de voornaamste onderhan delaars bij het totstandbrengen van het akkoord. NEW YORK (AP, UPI, Reuter) De Algemene Vergadering der Oostenrijkse regering twee plannen Verenigde Naties heeft gisteren de bestudeert om het opvangcentrum geloofsbrieven van Zuid-Afrika afge- wezen, maar besloot wel minister van Buitenlandse Zaken Hilgard Muller toch aan het woord te laten voor het uitspreken van zijn jaarlijkse beleidsverklaring. Toen Muller het spreekgestoelte be deze emigranten zouden dan onmid- klom verlieten alle verjiegenwoordi- dellijk naar een vliegveld vervoerd £ers der zwarte Afrikaanse staten de 1 De ambassadeurs van Amerika ADVERTENTIE Loopt u met het Idee rond, dat u voor een groot deel voor de belastingen en de verzekeringen Werkt... Daar kunt u toch wel Iets aan doen. Want voor uw individuele of kollektieve ziektekostenverzekering kunt u bij de Stichting Het Zilveren Kruis belangrijk gunstiger terecht. Dat is mogelijk omdat geen winst wordt gemaakt en dus alle premie inkomsten rechtstreeks aan onze verzekerden ten goede komen. Dit leidde in 1973 tot de laagste premiestijging van praktisch alle ziektekosten verzekeraars. Het Zilveren Kruis, de bescheiden verzekeraar van Nederland, is een moderne efficiënt werkende organisatie met veel voordelen, zoals: en Engeland bleven aanwezig. De voorzitter van de vergadering, Leopold Benites (Urugua-), ver klaarde dat de verwerping der Zuid afrikaanse geloofsbrieven moest wor den opgevat als "een krachtige ver oordeling van de Zuidafrikaanse po litiek, een hernieuwde en ernstige waarschuwing". Minister Muller haalde eerde re voorstellen voor samenwerking met zwarte Afrikaanse Statten aain en zei dat Zuid-Afrika zich niet schul dig heeft gemaakt of zal maken aan agressie. Tevens drong hij aan op 'n "conventie tegen het terrorisme". De zuidafrikaanse minister zei voorts, dat zijn land, door de aanwezigheid van omvangryike uranium voorra den, in de toekomst mogelijk soelaas ruime variatie in het pakket, waardoor ver zekerde mede zelf de premie bepaalt direkte aansluiting bij overschrijding van de loongrens snelle en soepele schade-afwikkeling alleen opzegbaar door verzekerde automatische risicodekking bij verblijf in het buitenland tot maximaal 3 maanden en toch een bescheiden premie Reden genoeg voor een nadere kennismaking. Zendt de coupon in een ongefrankeerde envelop aan: Het Zilveren Kruis (hoofdkantoor), Machtiging no. 1, Noordwijk. adres: woonplaats telefoon: wenst inlichtingen over O Individuele verzekering O kollektieve verzekering Nog sneller, neem kontakt op met één onzer zestien kantoren. In uw direkte omgeving is dat: Alphen aan den Rijn, Raadhuisstraat 102, tel. 01720-75541. stichting HET ZiLVERENj KRUIS r ziektekostenverzekering Ramp met bus By een onge luk met een autobus in het noorden van Tanzania zyn gisteren 47 perso nen, merendeels scholieren, om het leven gekomen. De bus raakite stuur- land, met name met het oog op het kan bieden bij een eventuele ener giecrisis. Hij citeerde schattingen, dat atoomenergie tegen het eind van deze eeuw zal voorzien in 23 procent van de energiebehoefte, vergeleken met anderhalf procent in 1970. Premier Vorster van Zuid-Afrika zei gisteren in Pretoria dat Zuid- Afrika "ondanks deze comedie" lid zal blyven van de Verenigde Naties. Maar als voorzitter Benites had be paald dat Zuid-Afrika na het besluit van de Algemene Vergadering niet 't woord had mogen voeren, of als een toekomstige voorzitter een andere in terpretatie zou hebben dan Benites, "zal Zuid-Afrika geen andere keus hebben dan zich terwSlle van zyn zelfrespect uit de organisatie terug te trekken", aldus Vorster. Hij meende dat uit de stemming was gebleken dat "de verantwoorde lijke staten" niet tegen Zuid-Afrika stemden. Vorster vond voortgezet lidmaatschap in het belang van zijn BONN (Reuter) Premier Tanaka van Japan heeft gisteren in Bonn verklaard, dat hy een grote toene ming voorziet van de handel tussen zyn land en Europa en samenwer king by het aanboren van nieuwe grondstoffen en energie. Zyn bezoe ken aan Parys, Londen en Bonn af sluitende zei Tanaka dat hy in alle drie hoofdsteden „volledige eenstem migheid" over de noodzaak van het intensiveren van de Europees-Japan se besprekingen had aangetroffen. Twee zyden van de driehoek, die voorgesteld is door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, en die zou moeten bestaan uit de Verenigde Staten, Ja pan de Europese Gemeenschap, zyn er reeds, aldus Tanaka, zinspelend op de nauwe banden tussen Wash ington en Tokio en de nauwe banden tussen Washington en de Eupopese Gemeenschap. Tanaka zei dat de derde zyde van de driehoek (de band tussen Japan en de Europese Ge meenschap) even sterk moet worden als de reeds bestaande twee zyden. Washington heeft het voorstel van Kissinger nog niet nader gedefini eerd, maar men verwacht algemeen dat de Verenigde Staten zullen aan sturen op een vergaande hervorming van het transatlantisch bondgenoot schap zodat dit ook Japan zal om vatten. Tanaka noemde /.yn bezoek aan Bonn byzonder succesryk. Als speciale projecten noemde de Ja panse premier in dit verband: „West- Duitsland, Engeland en Frankryk zullen welkom zyn als zy willen mee werken aan het Amerikaans-Japanse project van de exploitatie van olie velden in Siberië. Indien de olievoor raden die daar aanwezig zyn inder daad zo enorm groot zyn als men aanneemt eal een grote pypleiding moeten worden aangelegd Ln oost- westelyke of west-oosteiyke richting. Indien de pypleiding uit Siberië naar West-Europa zou leiden, zouden Westeuropese landen de Russische olie kunnen afnemen en zou Japan bereid zyn zyn olie voornameiyk uit het Midden-Oosten te betrekken. AUGSBURG (AP) De West- poliitie heeft wellicht voor het eerst na tien jaar een belangTyke aanwij zing in handen gekregen voor de moorden op twaalf vrouwen in deze Beierse industriestad. Eergisteren is namely k het ontklede lichaam van een dertiende vrouw, gewikkeld in een dik tapyt, gevonden. Dit ge schiedde nadat een 56-jarige vrouw geheel ontkleed en om hulp roepend door een flatgebouw rende. Op het zelfde ogenblik sprong de 39-jarige timmerman Klaus Kleintitschen door het raam van zyn kamer in een po ging om aan de poltie te ontkomen. De timmerman brak een been en werd naar een ziekenhuis overge bracht. De nog niet geïdentificeerde vrouw die om hulp riep had tekenen van zware mishandeling over haar gehele lichaam en de politie deelde mee overtuigd te zyn, dat ze het volgende slachtoffer van die man zou zyn ge worden indien zy er niet in was ge slaagd zich los te rukken en om hulp te roepen. Tydens het verhoor zou Kleintitschen hebebn toegegeven, dat er een dode vrouw in zyn kamer lag, waarna de politie op onderzoek uit- Rijke zwerver Een zwerver, die onlangs in een achterbuurt van de Noorse hoofdstad Oslo temidden van vodden overleed, heeft een fortuin van verscheidene miljoenen kronen 47 cent) nagelaten. De man zou tot voor enkele jaren directeur van een bank by Oslo zyn geweest. Hy vertrok plotseling naar Zweden, maar keerde vorig jaar naar Noorwegen terug. Onwettige invoer De Nederlander P. Zeelhandelaar) heeft geprobeerd twintig jachtluipaarden uit Afrika in New York in te voeren. Als hy daar veroordeeld wordt kan hy vyf jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete krygen. De jachtluipaarden be horen tot de diersoorten die met uit sterven worden bedreigd. ging. Daar trof men het lichaam aan van een 39-jarige vrouw die waar- schyniyk twee maanden eerder was gewurgd. LUXEMBURG (AP) Het Euro pese parlement heeft gisteren een programma goedgekeurd, dat aan dit orgaan een grotere zeggenschap zal geven over de budgetaire en finan ciële zaken voordat de autoriteiten van de Europese Gemeenschap hier over beslissingen nemen. Een voor stel dat aan het parlement het laat ste woord zou hebben gegeven ten aanzien van de begroting van de ge meenschap werd echter door het par lement verworpen. Tydens een langdurig debat dat donderdag begon, bespraken de par lementsleden puntsgewys een serie amendementen die waren ingediend op een belangryke resolutie van de Franse socialist Spenale. Deze wilde dat het parlement het recht kreeg om de besluiten van de raad van mi nisters ongedaan te maken. De West- duitse christen-democraat Aigner en het Britse lid van de conservatieve party Kirk meenden, dat de resolutie van Spenale te radicaal was en het gevaar liep onmiddellyk te worden verworpen door de raad van minis ters De Westduitse bondskanselier Brandt koesterde deze zomer het voornemen in begin september naar Praag te reizen. Daar zou hy een verdrag ondertekenen tot normalise ring van de betrekkingen tussen de bondsrepubliek en Tsjecho-Slowa- kije. Die reis is niet doorgegaan, omdat er moeilijkheden waren gere zen. Die betroffen de vraag of Bonn aio f niet gerechtigd is in Oosteuro- pese landen ook W.-Berlyn consulaat volledig te vertegenwoordigen. En on der vollédige vertegenwoordiging dient men niet alleen de behartiging van (natuurlijke) personen maar ook van rechtspersonen te verstaan. Praag wenste zich tot eerstgenoem de categorie te beperken, Bonn hield het op beide. West-Berlijn blijft dus de aandacht trekken. Er bestaat wel een vier-mogendhedenovereenkomst, maar de praktische uitvoering is nog altijd een zaak van onderling touw trekken. Herbert Wehner, voorzitter van de socialistische parlementsfrac- tie in Bonn, is daar niet gelukkig mee. Tijdens een bezoek van een parlementaire delegatie aan de Sow- jet-Unie heeft hij zijn kritiek op het beleid van de regering Brandt- Scheel te dezer zake op ondubbelzin nige wijze tot uiting gebracht. Vol gens hem is het standpunt van Bonn inzake die consulaire vertegenwoor diging van Berlijn in de onderhande lingen met Tsjecho-Slowaklje. Hon garije en Bulgarije eigenlijk een voortzetting van de "koude oorlog". Die uitval van Wehner betekende onmiskenbare kritiek op de liberale minister van Buitenlandse Zaken, Scheel, wiens partij samen met de socialisten de coalitie van Brandt vormt. De kanselier vertoefde op het ogenblik, dat Wehner zijn kritiek liet horen, voor besprekingen met president Nixon in de Verenigde Staten. Brandt rook aanstonds het gevaar van onderlinge tegenstellin gen in zyn regering en haastte zich terugn aar Bonn. Daar was intussen ook Wehner teruggekeerd. Na een onderling gesprek was Brandt slim genoeg om de indruk te voorkomen dat hij Wehner wilde afvallen en dus opende hij een scherpe aanval op de christendemocratische oppositie, die volgens hem het geschil in de rege ringsgelederen trachtte uit te bui ten. Nu had die oppositie Wehner verweten, dat deze de regering in de rug had aangevallen en dat nog wel in Moskou. Een merkwaardige si tuatie: de opposanten wekten de in druk de regering-Brandt in bescher ming te nemen tegen de rebel Weh ner. Maar Brandt voelde duidelijk aan, dat het de CDU erom begonnen was de socialisten en liberalen uit zyn coalitie tegen elkaar op te zetten, zoals hij het uitdrukte. Van dat soort hulp was hij niet gediend: non tali auxilio! De kanselier ontkende nadrukkelijk, dat zijn regering in de onderhandelingen met Praag te ver was gegaan, een uitlating waar mee hij het beleid van Scheel in be scherming nam en, met zoveel woor den, zijn partijgenoot Wehner af viel. Bonn denkt er niet over, aldus Brandt, meer te vragen dan waar op het recht heeft, maar zal even min toestaan, dat "anderen" zich Voorlopig en voor de buitenwereld is het geschil tussen Brandt/Scheel en Wehner geregeld, al zullen er achter de schermen nog wel een paar harde woorden vallen. Want de oppositie onthulde in haar kritiek op Wehner, dat deze in Moskou buiten de delegatie om besprekingen met Sowjetrussische kopstukken had gevoerd, waarmee het wantrouwen, dat hier en daar Jegens de oud-com munist Wehner bestaat, is aange wakkerd. Opmerkelijk is, dat ook de socialistische burgemeester van Ber lijn Schütz, het standpunt van Weh ner allerminst bleek te delen. De Westberlijnse senaat en de re dering in Bonn, aldus Schütz, hebben de verhouding met Oost-Europa in geen enkel opzicht "overtrokken". V. ij laten ons niets afnemen van on ze relaties met de Bondsrepubliek, wij verlangen niets méér maar ook mets minder. Niet wij, zei Schütz. vragen te veel, maar de anderen (nij doelde daarmee op de Oostblok- staten) proberen zich aan de akkoor den inzake Berlijn te onttrekken en ju ae conflictstof op te rakelen. Aangenomen nu, dat Wehners mo tieven zuiver zyn en dat hy de nieu we verstandhouding met Oost-Euro pa onder geen beding in gevaar ge bracht wil zien, is het toch vreemd geweest, dat hij zijn kritiek geuit geuit heeft op het ogenblik, dat hij in Moskou vertoefde. Wehner lijkt bezorgd te zijn over de toekomst van de „Ostpolitik" en de vrees te koes teren, dat beide partijen inzake Ber lijn toch weer in een prestige-strijd urwikkeld zullen raken. Die bezorgd heid dient hij echter niet te over drijven. Want terecht schreef de .Frankfurter Allgemelne Zeitung" cezer dagen in een hoofdartikel, dat de Sowjet-Unie „het klavier van de vi ces-voor-terugspoelen op meester lijke wijze weet te bespelen". Op alle mogelijke manieren maakt zij voorbehouden en moeilijkheden en legt de akkoorden op eigen wijze uit. Nu eens door het vaststellen van vooruitgang, dan weer door het to nen van onbuigzaamheid probeert nei Kremlin Bonn tot zo groot mo gelijke toegevendheid te dringen. Scheel en Brandt bezien dit Sow jetrussische spelletje op koelbloe- oige wijze en denken er niet aan, •rich tot onredelijke concessies te la ten verleiden. Wehner echter rea geert emotioneel en mist het zake- 'ijk-politieke inzicht van de koele onderhandelaar. In dat opzicht deelt de kanselier de opvattingen van het ministerie van Buitenlandse Za ken: hij zegde zijn reis naar Praag af, kennelijk met de bedoeling voet bij stuk te houden terzake van de v« rbindingen met West-Berlijn Poli tiek is nu eenmaal een bijzondere vorm van zaken-doen, waarbij elk der partijen zoveel mogelijk tracht te uc leiken. Wehner wordt daar zenuw achtig van, de kunst van het "ta- warren" is hem blijkbaar vreemd. Brandt blijft nuchter, ook ten aan zien van de binnenlandse politiek. Zijn coalitie Is hem aan het hart gebakken. Vandaar zijn snelle en doeltreffende reactie. Rl.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9