'egenvaller van 60 miljoen bij e sociale erzekeringen Zelfbediening moet pompen redden Gedeputeerde: Teveel inspraak geva Italianen vragen studiebeurzen WiWlile Fun<1 ledici zullen grote ntallen slachtoffers rkeer niet aankunnen" ïzuinigingen bij Jeiding onderwijzers Miljoenenbende opgerold in Almelo Koningin laat bij World PTT wil met grootste spaarbanken in zee inkdirecteur (duistert im miljoen 'Internationale opvang Joden uit Rusland' DAG 6 OKTOBER 1973 1AAG Bij de sociale verzekeringen moet volgend jaar worden gerekend met een aller van 160 miljoen gulden. Dit heeft minister-president Den Uyl gisteravond be- emaakt. Hij wees erop, dat dit 340 miljoen gulden minder is dan de tegenvaller die ntraal Planbureau had becijferd. „Een meevaller voor een kabinet als dit", dacht k ALMELO De Almelose politie heeft in nauwe samenwerking met de Amsterdamse en Amstelveense re cherche een bende opgerold, die in het afgelopen jaar voor naar schat ting ruim 2Vt miljoen gulden aan goederen heeft gestolen. De bende werd gevormd door vier Amsterdam mers. Bovendien zijn zes helers ge arresteerd, aldus heeft de Almelose politie meegedeeld. De meest specta culaire inbraak pleegde de bende in de nacht van eerste op tweede paas dag dit Jaar. Bij een Almelose juwe lier werden toen Juwelen met een totale verkoopwaarde van ongeveer eeen miljoen gulden buitgemaakt. Slechts een klein deel hiervan is in middels achterhaald. De vier mannen hadden het vooral op radiozaken, supermarkten en scholen gemunt. Samen hebben ze tot nu toe 69 inbraken, verspreid over het hele land, bekend. sfcerraad heeft met het oog komen van de leerde loonbelasting- en pre en voor volgend Jaar een ■emies vastgesteld. De AOW- fordt 10,8%, thans 10,4% en f-premie blijft onveranderd De premie voor de Algeme- lerbijslagwet is voor 1974 ld op 1,9% (thans 1,8%) en de kinderbijslagwet loon- ea op 3,6% (nu 3,2%). De oor de Algemene Wet Bij- op 2,65% (nu es over de WAO-premie is binnen. De ministerraad zal entage later vaststellen. :ens erraad heeft voorts de loon- De eindexamenkandidaten die voor de vakken Nederlands en pedago giek het eindcijfer 6 of hoger hebben behaald kunnen nu voor deze vakken vrijstelling krijgen. De wijziging in de leraarlessenformu- le geldt voor de eerste en tweede leerkring van de opleiding voor on derwijzer. Naast deze maatregel zal er een ver hoging van de klassesplitsingsnorm van 22 tot 24 voor de tweede leer kring komen en een verhoging van het aantal leerlinglessen in deze leer kring. De vermindering van het aantal le- raarlessen levert een besparing op van f 4,3 miljoen. De verhoging van de klassesplitsingsnorm een bespa ring van f 500.000. Bewoners van de Zuid-Oost lob van Amsterdam hebben gis termiddag een demonstratie ge houden om uiting te geven aan hun ontevredenheid met het openbaar vervoer. Inwoners van Diemen, Driemond, Duivendrecht en de Bijlmermeer namen aan de demonstratie deel. Om hun ac tie kracht bij te zetten "kaap ten" zij een bus van het gemeen telijk vervoerbedrijf. 23.000 gulden. Dat is i was geadviseerd. De Bad heeft willen voorkomen, ivolg van de aanpassing van teveel werknemers wor mgen de ziekenfondsverze- beëindigen. ■lessen" terraad wil bü de opleiding erleidstere en van onderwij - lesparingen over gaan, Bl „leraarlessen" bij de op- can kleuterleidsters wordt verminderd. Hierdoor ont- het rijk een besparing van >en. Dpleiding van onderwijzers aantal leraarlessen even twee verminderd. Voorts een uitbreiding van de vrij- Egeling voor hen, die voor samen zijn afgewezen. DEN HAAG "Na een lange pe riode waarin bestuurders maar "ge daan" hebben, zonder zich om in spraak te bekommeren en waarbij zij ook allerlei milieufactoren ver waarloosden, slaat nu de schaal vaak naar de andere kant door. De prak tijk van de inspraak leidt dan tot zo grote vertragingen, dat belangrijke, op nationaal niveau genomen beslis singen niet uitgevoerd kunnen wor den". Dat is de samenvatting van het antwoord dat de Zuidhollandse ge deputeerde dr. R. Eijsink in een ver gadering van de commissie ruimte lijke ordening gaf op vragen naar de gang van zaken bij de aanleg van pijpleidingen. Dr. Eijsink wees er op dat het pro vinciaal bestuur een harmonische over een groter gebied verkiest bo ven een sterke concentratie. Het staat daarom achter de door de regering genomen beslissing over industriële ontwikkeling rond de mond van de Schelde. Die spreiding is echter alleen uitvoerbaar door het aanleggen van pijpleidingen vanuit het Rotterdamse gebied. De in het nationaal belang genomen beslissing tot spreiding komt duidelijk in ge vaar doordat allerlei lagere overhe den (gemeenten) alle mogelijkheden aangrijpen om zich tegen de aanleg van een pijpleiding te verzetten. Streekcommissies "Inspraakproblemen" traden ook aan de dag toen werd geïnformeerd wie de kosten draagt van de streek- commissies, die dienst doen bij de spreiding van industriële activiteit voorbereiding van streekplannen. De echter nog al eens dat met name het Instituut Stad en Landschap, dat voor vele gemeenten tegen betaling de bestemmingsplannen maakt, met de bezwaren van zijn opdrachtgeef ster, de gemeente, ook verschijnt op de hoorzittingen voor de burgeril, die dan vaak het gevoel krijgt onvol doende aan bod te komen", aldus dr. Eijsink. Ministers bij demonstratie tegen olie raffinaderij DEN HAAG (ANP) Italiaanse werknemers in ons land gaan strij den voor schoolsubsidfie en studie beurzen voor hun kinderen. Zij heb ben van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen vernomen, dat de verdragen van Rome en Brussel an ders en naar hun mening foutief warden geïnterpreteerd. Het Tweede Kamerlid Patijn (PvdA), üd van het Europese parlement, heeft de Stich ting Begeleiding Buitenlandse Werk nemers in Den Haag en de Stichting Hulp Buitenlandse Werknemers Rot terdam toegezegd hierover vragen te stelten" aan de Nederlandse regering en aan de Europese Commissie. Dit blijkt uit het artikel van hoofd redacteur Alberico Solimene in het Italiaanse maandblad „La Strada", een uitgave van beide stichtingen. De hoofdredacteur had over dit onderwerp met minister Van Keme- nade van Onderwas en Wetenschap pen willen praten, maar hiertoe werd geen gelegenheid geboden. Na dit openbaar te hebben gemaakt, kon hij op verzoek van de minister warden ontvangen door mr. J. Diepenhorst van rijksstudietoelagen in Groningen. Deze stelde, dat de verdragen van Rome en Brussel spreken van recht op het volgen van cursussen, maar de bepalingen zouden geen recht geven op welke vorm van financiële steun dan ook aan kinderen. Ondanks het protest tegen de in terpretatie van de bepalingen in de verdragen van Rome en Brussel, bleef mr. Diepenhorst erbij, dat geen andere interpretatie mogelijk was. Andere zou de Nederlandse regering beurzen en schoolsubsidoes moeten betalen aan alle kinderen van werk nemers uit alle EEG-landen. BONN Door een onopvallende en tree vla een zij-ingang van. de Bon ner Beethovenhalle onderstreepte Koningin Juliana gisteren het parti- AMSTERDAM De 35-Jarige Duitser Franz-Jozeph Stremmer die dinsdag een mislukte poging deed om een DC-9 van de KLM in de lucht DEN HAAG (ANP) Minister Vorrink van Volksgezondheid en mi nister Trip van Wetenschapsbeleid, dorf om te horen wat men daar eventueel met Stremmer van plan is. De mislukte kaper zou volgens zijn familie geestelijk gestoord zijn. culler karakter van een bezoek aan te kapen, wordt waarschijnlijk over- het congres van het World Wildlife Fund. Door de mist boven Neder land had haar auto nogal wat ver traging gehad en de befaamde bio loog prof. Bemhard Grzimek was na de koffiepauze al met de lezing begonnen, toen de koningin, bege leid door ambassadeur De Beus, haastig haar plaats op de voorste rij opzocht. Daar bevond zich reeds, eveneens in alle onopvallendheid prin ses Beatrix, die in de loop van de middag gezelschap kreeg van haar echtgenoot. Het prinselijk paar is de volgende dag met de congresdeel nemers doorgereisd naar München, om er deel te nemen aan een lief dadigheidsfeest voor het WWF. Ko ningin Juliana en prins Bernhard hebben de nacht doorgebracht in de residentie van bondspresident Hei- nemamn en zijn vandaag naar Ne derland teruggereisd. provincie betaalt in beginsel deze kosten, maar alleen als van de pro cedure een juist gebruik wordt ge maakt. Onjuist noemde dr Eijsink het als zi"fn vandaag als waarnemers van gemeentebesturen behalve van de de regering aanwezig bij een demon eigen mogelijkheden, via hun be- stratle Maastricht de ves_ detaalde adviseurs ook de voor de tiging van de olieraffinaderij in Ter- burgerij geschapen kanalen gebruiken naayen in België tie mr. Hartsuiker heeft contact op- Qm zich tegen bepaalde onderdelen Nederlandse regering heeft 't genomen met zijn collega in Dlissel- van een streekplan te verzetten. De volste vertrouwen dat de Belgische „,o. a... gemeente moeten overdit soort zaken regering over]eg ^al plegen over de door GC gehoord worden en hebben vestiging, aldus premier Den Uyl i,c in n ii insm-aa gisteravond na afloop van de weke- dus duidelijk inspraak. In de praktijk gebeurt DEN HAAG Als de tien grootste Van één grote spaarbank, de stich- van de in totaal 125 Bondsspaarban- ting De Spaarbank te Rotterdam, is ken in ons land mee willen doen met het vrijwel zeker dat deze zich zal de Rijkspostspaarbank, kan de voor- aansluiten bij de nieuwe combinatie, genomen samenwerking al doorgaan. Voorzitter mr. B. Moret is namelijk lijkse vergadering van de minister raad. Nederland stelt België op de hoogte van het waarnemerschap van de twee bewindslieden bij de demon stratie. "Wij lopen niet vooruit op het overleg. Door de aanwezigheid van mevrouw Vorrink en minister Trip worden wij op de hoogte gesteld van de gevoelens van de bevolking, al dus Den Uyl. Gisteravond heeft bur gemeester Baeten van Maastricht, zijn zienswijze op de zaak toege licht aan het Belgische persbureau Belga. De geplande raffinaderij zou gciiuuicu aaufuiwaiui-6 xo nauwpli1k<; twpp km „fofanfl vftn .n Het WWF heeft zich onder voor- Want deze tien spaarbanken hebben tevens voorzitter van de Nederlandse wat~r<srv>rt/»pntmim tnmpn zitterschap van prins Bernhard bezig samen 70 procent van al het spaar- Spaarbankbond. en slechts vier km van een uni gehouden met het wijdreikende the- geld van de Bondsspaarbanken on- optimistisch versitair complex, waar een acade- ma 'de wereld waarin wij leven", der hun hoede. ov^het veMere verC van misch ziekenhui» zal worden onder- sprekingen met de Rijkspostspaar- gebracht, aldus de burgemeester. bank. Maar het kan nog wel enige Bovendien ligt ten noorden van EN Waarneer het aantal iachtoffers zal blijven toe- er in 1990 ruim 5000 n 150.000 gewonden per Deze aantallen zullen op niet meer zijn te behande- heeft prof. dr. Th. J. G. gisteren gezegd, toen hij bt aanvaardde van hoogle- ie faculteit der geneeskunde Nijmeegse katholieke uni- Hij zal les geven in de or- het heelkundig specialis- ASWAAL De 44-jarige L. G. van de Rabo-bank Zuidhollandse Klaaswaal is te politie gearresteerd. Hij ®n bedrag van vermoedelijk miljoen gulden in de •en jaren verduisterd, directeur, all bijna vijftien dienst bij de bank, heeft Miwel volledige bekentenis Ift Het verduisterde geld "te hy voor grote luxe uit- voor het aanvullen van terstand die was ontstaan jt afdragen van assurantie- K die klanten aan hem had- Ptaald. de hoofddirectie van tebo-concern heeft directeur getrouwd en vader van jjnderen de malversaties bt via de rekening van „een Wk cliënt uit de overheids- oaderzoek is nog in volle Gevreesd wordt dat het ver ste bedrag uiteindelijk ruim 1 de een miljoen zal komen me dat zich bezighoudt met de be handeling van zieke botten en ge wrichten. De hoogleraar zei dat er krachtige preventieve maatregelen moeten wor den ingevoerd. De overheid zal bij haar burgers moeten peilen tot wel ke offers men bereid is om te komen tot een gezond verkeer. „Kinderverlamming en tbc zijn in de westerse landen vrijwel verdwe nen, maar de gevolgen van het snel verkeer, de welvaarts- en ouderdoms ziekten zijn hiervoor in de plaats ge komen. Extra aandacht vroeg de hoogle raar ook voor het toenemend aantal gevallen van lage rugklachten. Van 1969 af registreerde het GAK in twee jaar tijds bijna 38.800 gevallen met een totaal ziekteverzuim van 1.060.000 dagen, dit betekent een ziekengeld uitkering van f 30 miljoen, rekende prof. Van Rens voor. Een psychoso matische oorzaak ligt in veel geval len van het ziektebeeld ten grond slag. Hij voorzag een belangrijk tekort aan orthopeden. De wachtlijst van patiënten voor de orthopedische af deling in Nijmegen bedraagt thans 't tienvoudige van de opnamecapaciteit. maanden duren voordat een eind- vorm zal zijn gevonden. Volgens de heer Moret blijven de 125 Bondsspaarbanken zelfstandig. Uitdrukkelijk stelde hij gisteren tij dens een sumiere toelichting op voorziene vestigingsplaats een uitge strekt natuurgebied. Het zou dwaas zijn te ontkennen dat de uitwasemin gen van de raffinaderij geen nadeli ge Invloed zouden uitoefenen op deze complexen en op het natuurgebied. Daar komt nog bij dat er in de DEN HAAG Het is een „misver- kan", zei Den Uyl. stand" bij de Israëlische regering, dat De minister-president deelde mee, Nederland overweegt de rol over te dat Nederland overlegt met andere nemen van Oostenrijk bij de opvang landen over de mogelijkheid van het van Russische Joden die op doorreis vinidian van een intemaitdonaie crga- zijn naar Israël. Minister -president nisatie voor de opvang van de Rus- Den Uyl heeft dit gisteravond ge- sisohe Joden. „Gelet op de geografi- zegd na het kabinetsberaad. sche ligging geeft de regering er ver- „Er is van Nederlandse zijde geen re de voorkeur aan, dat de opvang king werd gezocht, aldus drs. Ph. heeft er tussen beide partijen geen aanbod gedaan. Wij hebben alleen in Oostenrijk blijft gehandhaafd", Leenman, directeur-generaal van echt overleg plaats gehad over het voorgenomen samenwerking, dat de maasvallei te Ternaaien overheer- spaarbanken geen onderdeel zullen send zuidwestelijke wind waait, worden van een staatsbank. De burgemeester zei dat het princl- De schaalvergroting en de bran- pe zelf van de keuze van Ternaaien chevervaging in de bankwereld en 't betwistbaar is. "De Belgische over- feit dat de Rijkspostspaarbank en de heid heeft ons nooit haar ware be- Bondsspaarbanken daardoor hun doelingen meegedeeld. Met uitzonde marktaandeel zagen afbrokkelen, ring van de recente gedachtenwis- hebben ertoe geleld, dat samenwer- seling tussen Leburton en Den Uyl, aan Israël gevraagd wat het beste zei hij. dossier-Tern aaien". In de afgelopen twee Jaar zijn er in ons land zeker duizend benzinesta tions dichtgegaan. En er komen vrijwel geen nieuwe stations bij. In de komende Jaren zullen er zelfs nog veel grotere aantallen benzine pompen worden gesloten. Door Jan Kees Kokke Op het ogenblik zijn er in Neder land naar schatting een kleine 10.500 pompstations. Dat komt neer op gemiddeld één station op elke acht kilometer weg. Vrijwel alle benzinemaatschappijen doen mee aan de sanering. Alleen bij de Witte Pompen zou sprake zijn van een nog groeiend aantal. Shell heeft bijvoorbeeld in de afge lopen twee Jaar zo'n 400 benzinesta tions gesloten. In de komende vijf jaar zullen er nog eens 600 moeten verdwijnen. Esso heeft 300 stations gesloten en is ook nog niet klaar met de sanering. Bij Chevron zijn 200 pompen dichtgegaan. BP heeft er 100 opgeheven. Ook in België en Duitsland gaan een groot aantal benzinestations dicht. Van de 12.000 stations die België eind vorig Jaar telde, moeten er begin 1977 minstens 4.000 worden opgeheven. Van de 30.000 pompsta tions in de Bondsrepubliek zullen er in de komende Jaren rond 10.000 him deur op slot doen. AI deze sluitingen en opheffingen hebben slechts één oorzaak: te veel stations verkopen te weinig benzine om een rendabele exploitatie moge lijk te maken. Om op z'n minst geen verlies te maken, moet een station toch min stens een miljoen liter benzine per jaar verkopen. Shell stelt zelfs als minimum twee miljoen liter. Er is nog steeds een groot aantal benzi nepompen, die onder de miljoen li ter blijven. Zodat verwacht mag worden dat het totale park van benzinepompen nog drastisch zal worden ingekrompen. Arbeidsintensief Een woordvoerder van Shell rekent voor dat benzinesta/tions zeer ar beidsintensief zijn: van de totale exploitatiekosten vormen de loon kosten 60 tot 80 procent. De kosten stijging kan niet alleen worden op gevangen door de groei van de ben- zinemarkt. Deze groei bedroeg vorig Jaar circa 5 procent. Daartegenover stond een kostenstijging van 10 pro cent. De bcnzinemarkt groeit wel, maar niet spectaculair. In 1971 werd er in ons land 4.370 miljoen liter benzine verkocht (super en gewoon), in 1972 zo'n 4.580 miljoen liter en dit jaar naar verwachting circa 4.860 mil joen liter. Shell, Esso en Chevron hebben sa men bijna tweederde van de markt in handen. Maar ook de Witte Pompen, of Vrije Pompstationhou ders zoals zij zich tegenwoordig lie ver noemen, hebben nog steeds een fors marktaandeel, zij het dat de toekomst daarvan wegens de ener gietekorten ongewis is. De rest van de markt wordt verdeeld tussen een tiental merken, die ieder hooguit enige procenten hebben. Als men het aantal benzinestations op het ogenblik op 10.500 stelt (een precieze opgave schijnt nergens voorhanden te zijn), dan heeft elk station zo'n 325 potentiële klanten, bij een totaal aantal auto's in ons land van ruim 3,3 miljoen. 16% duurder Of de reeks prijsverhogingen van benzine het verbruik zal afremmen, moet nog worden afgewacht. Dat de prijs van superbenzine in Nederland in één Jaar tijd tenminste 16 pro cent hoger wordt, zal veel autorij ders toch tot nadenken stemmen. Indien de oliemaatschappijen geen nieuwe prijsverhogingen doorvoeren, zal één liter super op 1 Januari 1974 aan de pomp 85,5 cent kosten. Op 1 Januari van dit Jaar was de super- prijs nog 74.5 cent. De 11 cent prijsverhoging ls voor de helft een gevolg van de toegestane prijsver hoging door de olieconcerns; voor de andere helft ls het een gevolg van hogere fiscale heffingen op benzine. De prijsverlaging als gevolg van de recente revaluatie van de gulden is overigens maar tijdelijk. De benzinemaatschappijen komen nu in actie om de verliesgevende stations te sluiten en de overige op een gewijzigde basis voort te zetten. Vooral de opmars van de stations met zelfbediening begint op gang te komen. Shell heeft onlangs zijn nonaerosie zeil Deaieningstanxstation geopend. Dat was in Leiden. Meer zelf tanken Over vijf Jaar zal Shell 400 van dergelijke pompen hebben, die vijf tien procent van de totale omzet van het concern voor hun rekening zullen nemen. Uiteindelijk, verwacht Shell, zal zijn benzine overwegend via het zelf-tanken worden ver kocht. Shell spiegelt zich daarbij aan Zweden, waar de zustermaat schappij al driekwart van zijn ben zine via zelfbediening omzet. Ook de andere benzinemaatschap pijen hebben tientallen zelfbedie ningsstations in voorbereiding. Mo bil heeft er bijvoorbeeld nu al 75 in ons land. Dat is 15 procent van de 500 station^ die Mobil hier exploi teert. Mobil noemt de stijging van de verkopen aan de zelf-service sta tions een groot succes. Alleen de Vrije Pompstationshou ders doen nauwelijks mee met de zelfbediening. Een woordvoerder van de vereniging van deze stations vindt het geven van service nog steeds belangrijker. Met de ontwikkeling van de zelf be- dieningspomp gaat een ander feno meen gepaard. Het hoekje in het benzinestation, waar men vroeger wat auto-accessoires verkocht, ls te genwoordig vaak uitgegroeid tot een klein warenhuisje of een super markt. Een onbeperkt aantal artike len biedt de pomphouder de moge lijkheid zich financieel het hoofd boven water te houden; zoals gram mofoonplaten, dag- en weekbladen, panties, speelgoed, horloges, zonne brillen, cosmetica, diepvriesartikelen, fruit, kip, ijs, frisdranken, bier bllkvoedsel, snoep. Niet alle benzinemerken doen mee met deze nieuwe trend. Texaco en Gulf bijvoorbeeld zien er niets in om branche-vreemd te gaan.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7