LEVEND DAL Leiden blijft in de slag Graag reactie wrnm kctie 'Graaggedaan' n Leiden van start Binnenstad onder de loep Broeder Dikkes 25 jaar evangelist tfERDAG 6 OKTOBER 1973 LEIOEN Hoe aantrekkelijk het ontwerp van Rob Rotteveel er ook uit ziet, het is de vraag: of er niet te veel haken en ogen aan het idee zitten om het ooit uit te ■voeren. Ik ben erg benieuwd hoe de bevolking; reageert op het plan en uiteraard is de ont werper dat ook. Om er iets van te weten te komen zal ik graag; reacties ont vangen met een antwoord op de vraag;: Wie wil er mee doen? En op welke manier? Kunt u mee werken? Hebt u materiaal? Schrijf het op en stuur het aan de redactie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Lei den onder het motto „Binnen stad onder de loep". KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden LEIDEN Ook dit 3-oktoberfeest heeft weer geleerd, dat er meer in de binnenstad moet worden gedaan. Als er iets te doen was in het cen trum, was het gezellig. In tussenlig gende uren was het vrij doods. Het is zaak, dat de binnenstad in het feest ter gelegenheid van het 400-jarig ontzet komend jaar sterk betrokken wordt. Dat is een - begrijpelijke - wens van velen. Leiden mist - ik heb het vele ma len eerder moeten constateren - een plein, dat een centrale functie ver vult, zoals andere Hollandse steden dat wel hebben. Wellicht is er vol gend Jaar wel zo'n centrum in de bin nenstad al zal het veel voeten in de aarde hebben. - In opdracht van de BKR heeft kunstenaar Rob Rotteveel 'n ontwerp gemaakt voor een soort monument, dat veel meer is dan dat. Hij heeft er - u hebt het dinsdag in deze krant gezien - een maquette van gemaakt, die tot 17 oktober te zien is op het voorplein van de Lakenhal. Een ge sprek met Rob Rotteveel leert, dat hij Leiden op deze manier warm wil maken. Hij hoopt, dat een actie groep ontstaat, die zich ervoor gaat inzetten zijn ontwerp te verwezenlij ken. "Het is helemaal Leidens ontzet", zegt hij. "Leiden is in last, in finan ciële nood. Leidien heeft geen "trek ker". Dit kan er één worden en op die manier komt Leiden uit de last. Dat is het ontzet nu, vierhonderd jaar na het ontzet, dat we elk Jaar op 3 oktober vieren". Hij noemt het een sociaal project, waarmee hij bedoelt, dat iedereen eraan kan meewerken. Bijdragen kunnen worden geleverd in materia len, kortingen e.d. door het bedrijfs leven en in werk door instellingen als Kreatief Sentrum, Keno. LJA, Volkshuis e.d. Werkloze vrijwilligers kunnen handkracht leveren. Ge meente, universiteit en 3-oktober- verenlging kunnen financieel bijdra gen. "Dan hoeft het niet zo duur te worden, aldus Rob, die niet durft te schatten hoe duur, omdat het van veel factoren afhankelijk is Langs het Levendaal wil hij een "levend dal" creëren, een trefpunt voor de bevolking. Hij wil de par keerplaats Garenmarkt daartoe om turnen in een speelruimte voor heel Leiden, een unieke plaats vlak naast het Van der Werfpark. Rob zou Rotteveel niet zijn als hij de zaak niet eterisch had benaderd. Zijn ontwerp is één groot symbool, vol met kleine symbolen. "Leg het niet allemaal precies uit. Dat zou de mensen afschrikken. Het wordt een functioneel geheel en daar gaat het om". Met die wens zal ik rekening houden. Boven een groen dal komt een grot bloem uit met een spinneweb van touw als een aureool, waaraan een witmarmeren ei hangt. Touwen en netten vormen een belangrijk onder deel. Men kan eraan klimmen, men speeltuig, staand in een vijver, kan op velerlei manfcren worden ge bruikt. Het kan ook als podium dienen. Het bovenste net wordt dan over dekt met een doorzichtig dak. Een podium is snel uitgeschoven Op de ze manier ontstaat een zaal, waar tal van activiteiten kunnen plaats vinden. Het dal loopt aan alle kanten vlak uit, behalve aan de zijde van de Ko- revaarstraat, waar de glooiing ver der omhoog gaat zodat een soort na tuurlijke tribune van gras ontstaat tot vijf meter hooge, die tegelijk dient als afscheiding van 't verkeer. Daaronder komt een langwernig ge bouw met ruimten, waarin van alles kan worden ondergebracht, van creche via kinderboerderij tot wijk centrum. Rob Rotteveel ziet het helemaal: de aangrenzende panden als coffee shops met terrasjes, in de winter het hele "parkje" overdekt en voor al veel groen, vruchtbomen ook en bessenstruiken. Hij noemt het eea klein paradijsje, dit nieuwe hart, dat hij Leiden wil geven. Een monu ment ook voor het hele volk. ADVERTENTIE f auto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand stomZEKE wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren 0* ziekte KINU ziektekosten om zéker te zijri! oieveniueeiaan verzekeringsmaatschapp \s-flrmndlikwal 68 r'dam-3 tel. 010-366844^ LEIDEN Broeder Theo Dikkes van de Evangelische Christen Gemeenschap, die op zo vele toogdagen, tentcam pagnes en conferenties met enthousiasme van zijn Heiland getuigde, was gisteravond toen zijn zilveren jubileum als evangelist werd herdacht, voor het eerst in zijn leven een zwijgende evangelist. Met het oog op een zware operatie, die hij volgende week moet ondergaan, hadden de doktoren hem het spreken verboden. Voor de viering van dit jubileum, dat door vele honderden werd bijgewoond, had men de beschikking gekregen over het kerkgebouw van de Geref. Gemeente aan de Nieuwe Rijn. Een gastvrijheid, die op hoge prijs werd gesteld. In het op schrift gestelde inleidende woord van broeder Dikkes, dat werd voorgelezen door evangelist M. Kloostra uit Hilversum, kwam nadrukkelijk de wens naar voren, dat bij het tellen van de ontvangen zegeningen in deze 25 jaar slechts Jezus voor alles de eer moest krijgen. Een wens waar mede alle sprekers het waren er niet minder dan zestien rekening hebben gehouden. Het waren afgevaardigden uit tal van kringen en gemeenschappen, die het zegenrijke werk van broeder Dikkes in het licht stelden en daarvoor de Hei land dankten. "Luisteren naar Dikkes". zo werd o.m. opge merkt, "was steeds een feest omdat hij de bijbelse bood schap zo trouw en schriftuurlijk en met grote blijdschap overbracht. Namens de Leidse Baptistengemeente bracht ds. Van Mameren de gelukwensen over, terwijl ook zijn voorganger, ds. Reiling, deze avond nog het woord voerde. Felicitaties waren er ook van de Ned. Chr. Gemeenschapsbond, van de Zuiderkapel uit Haarlem, de Evangelisatievereniging Mara- natha uit de Amsterdamse Jordaan. De heer K. Terburg overhandigde broeder Dikkes enkele geschenken namens het zendingsechtpaar Grossenbacher-Terburg, dat in Noord- Kameroen werkt (foto Jan Holvast). Aan het einde van deze samenkomst, waaraan het Vik- torie-trio uit Hilversum zijn medewerking verleende, sprak de echtgenote van broeder Dikkes een dankwoord, waarin zij centraal stelde, dat Gods genade groot is. Door Hans Melkert Foto's Dirk Ketting ÜDEN In de burgerzaal van leidse stadhuis ds gisteren de lan- e actie „Graag gedaan" van gegaan. Doel van deze actie is "/i en aan te zetten om elkaar te vt n met kleine karweitjes, zoals en van boodschappen, het ver van invaliden, kortom het van mensen bij hun alle- problemen, die niet door of- instanties worden aangepakt. Dtie heeft sinds 1970 „proefge- d" in Rotterdam. van de goede resultaten jn de Maasstad werden behaald ïgeveer 10.000 mensen die hulp bieden of hulp nodig'hadden erJen elkaar door de actie is de lei ldjke actie voorbereid. Dat ge- *e le nadat er in Amsterdam, Lei- [Utrecht, Haarlem en Alblasser- initiatieven in die richting wa ll tplooid. s een landelijke werkgroep in !ven geroepen die een coördi- ïde taak heeft. Daarin hebben de initiatiefnemers voor de .m. het ministerie van CRM, tichting Ideële Reclame, de irD voorlichtingsdienst en het wei- werk zijn vertegenwoordigd. De- rkgroep heeft een reclame-cam- "(oop UW >E)0+/65+-kaart ju! Ms u nu uw 6ü+-dameskaart )f 65+~kaart koopt, profiteert M imeteen van die gratis eisdag in oktober. ffi vies voor die vrije reisdag uit 7lke dinsdag, woensdag, londerdag en zaterdag van leze maand. Jaarkaart 60+/65+ 50.-, "T^oor 'n 65+-echtpaar f 75.-; J-maandskaart 60+ /65+ f20.-, 'oor 'n 65+-echtpaar 30.-. Vraag de folder aan 't loket. "jvoordelig uit met NS pagne opgesteld die o.m. drie televi siespots van één minuut omvatten. Deze spots"zijn gemaakt door de ci neast René van Nie. Het motto er van: „Er zijn ruim die miljoen Ne derlanders. Allicht dat u er ééntje kunt helpen".De eerste spot zal op 8 oktober a.s. worden uitgezonden na het journaal van 8.00 uur. Centraal adres Mensen die aan de actie willen deelnemen kunnen zich in hun woon plaats opgeven bij een centraal adres dat door middel van reclame bekend zaL worden gemaakt. In Leiden fun geert de Stichting Dientencentrum aan het Noordeindeplein 2 als cen traal adres. Wethouder van CRM mevrouw Den Haan-Groen loste gis teren in Leiden figuurlijk het start schot voor de actie. „Een schot in de roos," vond zij ervan, „vooral in de ze tijd waarin de hulpverlening steeds meer gesystematiseerd wordt. Eindelijk eens een actie waarbij er niet wordt gevraagd om de porte monnee open te trekken, of een handtekening te plaatsen, maar waarbij er wordt gevraagd om uit de stoel, uit het huis te komen om mensen te gaan helpen". LEIDEN De Leidse veemarktdi rectie blijft in de slag om de overne ming van de functie van de met in gang van het nieuwe Jaar te sluiten Rotterdamse veemarkt. Op'de markt werd gisteren begonnen met de in schrijving voor de tweedaagse markt op maandag en dinsdag, die Leiden met ingang van 7 Januari wil gaan houden! In tegenstelling met het verzoek van Utrecht om op deze dagen te mogen markten is de Leidse aan vraag nog niet door de Kroon goed gekeurd, maar desondanks gaan bur gemeester en wethouders er kenne lijk van uit, dat- ook het Leidse ver zoek wordt toegewezen. In de begro ting voor volgend jaar van de Groen - oordhal moet rekening worden ge houden met een veemarkt op maan dag en dinsdag. Voorts komt, zoals gemeld, binnenkort de verhoging van de veemarkttarieven aan de orde in de raad(cêmmissie). Utrecht, dat zijn marktpoorten de finitief gaat openen, is begonnen met inschrijving, niet alleen op de eigen donderdagse markt, maar ook op de Rotterdamse veemarkt. Met ingang van deze week doet de Leidse vee marktdirectie dat ook. Groenoord- hal-adjunct-directeur André de Jong was in Rotterdam om in te schrijven en noteerde ook gisteren tientallen aanvragen om staanplaatsen (op fo to Jan Holvast). Hij blijft naar Rot terdam gaan. De ervaring leert, dat de veehan del zich laat inschrijven voor Leiden èn Utrecht. Er is onzekerheid over het feit-, welke plaats de Rotterdam se functie zal overnemen. De Zuid hollandse handel heeft zich duidelilk uitgesproken vóór Laiden, maar houdt ook in Utrecht wel een iizer in het vuur. Wie de eerste dagen een goede markt heeft, wint het, zeggen deskundigen. Utrecht heeft vóór, dat er een complete accommodatie is. Wij heb ben dat onlangs uitvoerig beschre ven. De veemarktcommissie in Lei den is ervan overtuigd, dat in de eer ste maanden de accommodatie in de Groenoordhal voldoende is, al zal er wel moeten worden geïmprovi seerd. "Dat geeft niets. De handel wil best het één en ander voor lief nemen. Nu moet in Leiden zoveel mogelijk service worden geboden, We moeten coulant zijn", aldus een woordvoerder van de commissie, die hoopt op een goede start, waar door het mogelijk wordt voor het voorjaar, wanneer de aanvoeren gaan stijgen, voorzieningen te tref fen. HANS MELKERT

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3