Chef-koks houden nu ekening met e slanke lijn eiligheid staat bij intersport- 10de voorop Mil De houten meubels komen steeds meer uit het buitenland INFORMATIE OVER OVERGANG Predictor Als je zelf grootmoeder wordt. Over tijd? I )PAG 6 OKTOBER 1973 Belgische Ardennen goede herinne ringen bewaard. Er is trouwens vrijwel geen huis- vrouw meer die het waagt om haar gasten als onderdeel van een feest maaltijd sperzieboontjes uit blik voor te zetten. En de chef-koks van exclusieve eethuisjes kunnen met diepvries doperwten al geen eer meer behalen. Er is de afgelopen jaren veel ver anderd. Door de strijd tegen de mi lieuvervuiling kwamen de geinige verse kruiden en de zonder kunst mest geteelde groente ineens weer sterk in de belangstelling te staan. Vrijwel tegelijkertidj werd men er zich van bewust dat te vet eten de sastreus voor de gezondhheid kan zijn. Factoren waardoor de chef koks van bekende restaurants zich genoodzaakt zagen om hun menu kaarten aan te passen. Door de nieuwe cullinaire mode. Ikan men, bij Parijse restaurants van enige allure, geen Russisch ei of huzaren slaatje meer bestellen. Gerechten die trouwens ook in Ne derland bij de fameuze bistrots van de beroemde Fagel niet meer op de menu-kaart staan. Fagel Gerard, de jongste broer van de cu linair zeer begaafde Fagel-familie, die samen met zijn vrouw de Bi- stroquet aan het Haagse Lange Voorhout exploiteert, vindt het niet zo verwonderlijk dat de slaatjes met veel mayonaise als voorafje maar ook als lunchhapje uit de gratie zijn geraakt. „Je doet geen mens plezier met een maaltijd die loodzwaar op de maag legt en het cholosterolgehalte in het bloed griezelig hoog wordt op gejaagd" zegt hij. Een restaurant- eigenaar moet er naar ijn idee voor zorgen dat zijn gasten bij hem niet alleen lekker, maar ook verant woord kunnen eten. Heel wat exploitanten van exclusie ve eethuisjes denken daar net zo over en daardoor zijn alle uitzon derlijk dik makende gerechten uit de mode. Tenminste dat heeft het Ameri kaanse society-dagblad, de Women's Wear Daily vastgesteld. Het blad plaatste behalve Russisch ei, ook zwaar gebonden soepen, bitterballen en garnalen coctaiLs met ketchup als voorafje op de zwarte lijst. Vol gens de cullinair redactrice van de krant kunnen smulpapen die wat uitgebreider willen eten als voorge recht veel beter een keus uit een mandje met rauwe groente maken. Worteltjes, radijsjes, stukjes paprika en bloemkool smaken gedipt in een pikant kruidensausje op basis van olijfolie werkelijk verrukkelijk. Bo vendien is zo'n voorafje veel goed koper en veel gezonder dan een rij kelijk met mayonaise overgoten garnalen of kreeften cocktail uit blik. Gerard Fagel, die al een poosje ge leden de haast onvermijdelijke kreeftencocktail van zijn menu kaart schrapte, omdat zijn chef-kok door de voortdurend stijgende prij zen steeds zijn toevlucht tot blikjes moest nemen, ziet nog wel iets ia voorafjes met verse Hollandse gar nalen. Tenminste als die met slechts enkele druppeltjes kruiden mayonaise worden Volgens de Women's Wear Daily kunnen in een kruidensausje ge kookte mosselen het als voorafje, of hapje tussendoor, ook heel goed doen. Net als boerenpaté of een slaatje van waterkers met in schijf jes gesneden rauwe champignons. Maar wie voor de lunch een uit smijter bestelt, begaat een oodzon- óe, vindt het blad. En men kan zijn gasten ook niet meer, met goed fat soen, een tonijnslaatje bij de borrel voorzetten. Alle hapjes, die zwaar op de maag liggen, zijn taboe. Met als gevolg dat de belangstelling van fijnproe vers steeds meer naar lichte ver snaperingen uitgaat, zoals bijvoor beeld naar een bodje met wat Franse of Nederlandse kaas, een stukje stokbrood en een glaasje wijn. Iets wat men op vrijwel ieder moment van de dag kan serveren. De restaurants, die aan de nieuwe cullinaire mode meedoen, hebben vrijwel alle gerechten, waarvan de smaak van het vlees of de vis door de sauzen, een korstje van paneer meel of een garnituur van vruch tensla uit blik te veel wordt verdoe zeld, van het menu geschrapt. Bij exclusieve eethuisjes kan men geen Wiener Schnitzel, Hongaarse goulash, boeuf Stroganof en tong a la Picasso meer bestellen. Veelzijdi ge chef-koks vinden dat zij met deze wat afgezaagde gerechten geen eer meer kunnen behalen. En de schotels zijn ook bij het publiek uit de gratie geraakt. Inplaats van in paneermeel gewentelde schnitzels met paprikapoeder bereidde goulash, mee een vette saus overgoten Boeuf Stroganof en een met vruchtensla uit blik geserveerde tong geeft men steeds meer de voorkeur aan puur natuur gerechten. Topper bij exclusieve Franse res taurants is op het ogenblik biefstuk met een saus van verse peperkor rels. Het is een ideaal gerecht als men tevoren flink geborreld heeft, want door de verse peper gaat men zo sterk transpireren dat de alcohol weer snel uit het lichaam verdwijnt. En dan de nagerechten: Gerard Fagel durft zijn gasten geen „Dame Blanche" - ijs met chocoladesaus - meer voor te zetten. Ze staan net als sorbets en slagroomijs op de zwarte lijst van fijnproevers, die aan de nieuwe cullinaire mode mee doen. In plaats van de calorieën-rijke ijs jes zijn de fruitplateaus met verse bosbessen, bramen, aardbeien, aalbes sen, druiven, perzikken en pruimen voor de hoog-zomer weer in ere hersteld. Overgoten met wat likeur zijn deze vruchten een kostelijk dessert. Maar Gerard Fagel gelooft, dat hij ook met ouderwetse gries meelpudding. goede zaken zou kun nen doen omdat de jeugdsentiment gerechten weer in de mode raken. Ook dranken zijn aan mode onder hevig. „Uit" zijn zware, zoete Duitse wijnen, alle sangria-variatles. En Chateauneuf-du Pape. Lichte Beau- Jolais, die een paar jaar geleden uit de gratie waren maakten een ver rassend „come-back". En Gerard Fagel voorspelt dat sherry in ons land terrein zal ver liezen omdat rosé, campari en whis key als aperitief sterk in opkossst zijn. iq: lag Nu steeds t vakantie naar het buiten- lan, zijn onze eetgewoonten veranderd. Nog niet deden kwamen bij verreweg '®|este Nederlandse gezinnen de warmste zomerdagen ge- and ij vie, bietjes, pronkboneti kool op tafel. Tegenwoordig eiJijna ledereen bij zonnig verfrissende sala aan exotische rauwkostg het Amerikaanse „Jet Set' de „Woman's Wear Daily" 'oedsel, net als kleding, steeds meer aan mode onderhevig De chef-koks van bekende restau rants zitten er maai Door Ary Jassies smakelijke hapjes, die een paar jaar geleden nog tot hun onvolpre- specialiteiten behoorden, kun- die tegenwoordig een hapje buiten de deur eten, doen dat want meestal omdat zij het leuk vinden om op cullinair avontuur uit te gaan. Men heeft over het algemeen geen elangstelling meer voor kip met appelmoes uit blik en patat frites met mayonaise, een schotel die zeker twintig jaar de topper bij vrijwel alle Nederlandse restaurants Diepvries Nu zoekt mer zij nu met goed fatsoen niet gerechten r op hun menu-kaart zetten. kantie in op de spijskaart naar men door va- Frankrijk of de dan denk je wel eens aan je moeder. Wat zag zij er stukken ouder uit. Maar zij kleedde zich dan ook naar haar leeftijd. Zij trok fatsoenlijke ordentelijke kleren aan, tot de nok dichtgeknoopt. Zo hoorde dat! Maar wij trekken ons iets van de mode aan. Zo hoort dat nu! Wij willen zo charmant en chic mogelijk zijn op iedere leeftijd. En in dit seizoen kleden mantels en japonnen wat meer af. Ze zijn iets langer van stof, maar des te leuker. Het is een mode in meervoud, japonnen met jasjes, over- gooiers, rokken en pantalons met bloeses en tnniekbloeses en deux-pièces, telkens nieuw te kombineren. En een tikkeltje langer, veel leuker. Vinke mode voor langer dan vandaag. HBp DAMESMODE giffe in exclusief jonge stijl.. Wo®®!» Ma» BREESTRAATI08O-II2 LEIDEN a Veiligheid, dat is het alle fabrikanten voor ski- dit seizoen. Daarom zijn al en die voor het sportieve ge il een wintervakantie zijn "anti-rutsch". Wat betreft nfort van de kleding daaraan i maar weinig te verbe- eweest, al hangt "het gemak" beetje af van de prijs die Je z|alen. mensen die een goed ski- len kopen, dat niet zo aan ]etf»derhevig is, is dit Jaar heel finden in de collecties van de fabrikanten. De klassieke •rb^jn". Bijna iedereen is terug- op de bloemmotieven en drukke patronen. Effen met lerende inzetten staat hoog- srd. Voor de Jongeren hebben Franse makers een leukp ontworpen. Met grappige strepen. Voor deze catego- tersporters is ook het saloped- et de hoogopgesneden broek ie kou) en het korte, battle- chtig jasje. nschaffen van wintersportkle- n kostbare aangelegen- Je alles perfect en mo- üt hebben. itersportmode-verkoper heeft 0I]| bleem goed gezien. Daarom collecties van zowel de dure IiJfat goedkopere fabrikant aua dling goed op elkaar afge- Bij een duur Head-Jack kan wat minder prijzig pantalon gekocht of omgekeerd. De voor deze winter zijn oran- rood zwart Frans blauw Pn echt niet alleen voor die EN c dagen wintersport is de retchend pantalon (water- LEl "d) die in alle modieuze kleu- kfijgen is (f 105,-). helemaal bij wil zijn «ssecoires betreft - belangrijk apres-ski - kan niet zonder liefst van leer, afreizen, wandelaars brengt Skiion le grappige schoenen, gein- op de eskimolaarsjes in vro- WF Op het gebied van de ski, altijd nog het belangrijkste onderdeel voor een geslaagde wintervakantie al is de mode nog zo leuk, heeft men natuur lijk niet stilgezeten. Allang in Ame rika en nog pas 3 seizoenen in Euro pa is de K2-ski. Deze ski is veel flexibeler omdat het "binnenwerk" alleen in de lengterichting is ge maakt en niet zoals bij de oude skies in de vorm van een vlechtmat- je. Bovendien heeft K2 ski's voor ieder stadium van ervaring. HENRIETTE V.D. HOEVEN Gffn vrouw kan er aan ontko men omstreeks hun 51ste jaar raken zelfs de meest succesvolle ac trices en voormalige schoonheidsko ninginnen in de overgang. Maar daarmee is hun rol als vrouw noe net uitgespeeld. Wanneer de men struatie door de langzaam vermin derde hormoonproduktie uitblijft, kunnen daar allerlei psychische sp* nningen door ontstaan, maar met een goede begeleiding van de buisarts zijn die problemen redelijk op te vangen. Tenminste als ook de partner van de vrouw de nodige medewerking verleent. Vrouwen in de overgang voelen jih nl. vaak overbodig en voor hen is een ruggesteuntje al voldoende om hun zelfvertrouwen terug te yinden. Daarnaast is het mogelijk cm door het innemen van oestro- geentabletten onplezierige bijver schijnselen zoals vermoeidheid, hoofdpijn, prikkelbaarheid en neers la* htigheid tot een minimum te be perken. De Protestantse Stichting voor Ver antwoorde Gezinsvorming geeft in een onlangs verschenen pamflet een overzicht van de problemen, die met de overgang samenhangen. Meer informatie over de overgang is in het boek „Op weg naar een nieuwe levensfase" te vinden dat de Ldense vrouwenarts dr. L. Jaszman crie jaar geleden schreef. Het boek werd onlangs in opdracht van Or- ganon verfilmd, maar deze voor lichtingsfilm lokte nogal wat kritiek uit omdat die volgens insiders wel eig commercieel zou zijn. leit is dat behalve Organon ook het Westduitse farmaceutische con cern Schering en een groot aantal Amerikaanse bedrijven koortsachtig w erken aan de ontwikkeling van nieuwe hormoonpreparaten die er voor zouden moeten zorgen dat vTOuwen in de toekomst geen enkele hinder van de overgang meer on- det vinden. Bet pamflet over de overgang kan men door overschrijving van vijftig rent op giro 659712 bij de Protes tantse Stichting voor Verantwoorde Gezinsvorming bestellen. De Nederlandse meubelmarkt wordt voor bijna de helft (45 procent) be diend met houten meubelen, die uit het buitenland komen. Vorig Jaar is ei in ons land voor ruim zeshon derd miljoen gulden aan meubelen ingevoerd. Dat is ruim hondera Miljoen méér dan een Jaar eerder. De Nederlands meubelindustrie telt ongeveer 550 bedrijven. Vorig Jaar zette de nationale meubelindustrie voor ruim achthonderd miljoen gul den aan houten meubelen en voor bijna 450 miljoen gulden aan stalen meubelen af. Ten opzichte van een jaar eerder (komt dat neer op stij gingen van resp. tachtig miljoen en bijna 25 miljoen gulden. De uitvoer van meubelen steeg niet onbelang rijk en kwam uit op 260 miljoen gulden (eerder 214 miljoen gulden). Bijna de helft van de export ging naar West-Duitsland. Deze bedrijfstak kent voornamelijk kleine en middelgrote bedrijven. Van de 550 bedrijven maken er on geveer honderd stalen meubelen. Voor het overige zijn het fabrieken van houten meubelen, betimme- ringsbedrijven, toeleveringsbedrijven e d. Vrijwel de gehele bedrijfstak bestaat uit familiebedrijven en het alt dan ook niet te verwonderen dat de concentratiegedachte in de meubelindustrie weinig kansen heeft. Daarbij komt nog dat de ge middelde meubelfabriek niet erg ka pitaalintensief is. Toch is langzamerhand onder in- vioed van de sterk stijgende pro- duktiekosten enige concentratie waar te nemen. Grotere bedrijven kannen zich vooral wat de Inkoop oetreft beter met de concurrentie meten. Bovendien zijn sinds begin ait Jaar de prijzen van bepaalde houtsoorten nagenoeg verdubbeld. lerwijl de afzet van de Nederlandse .Tieubeldetailhandel in het afgelopen laar met 9,6 procent steeg kon de in< ubelindustrie haar produktie- waarde met 11,1 procent verhogen, aithans de fabrikanten van houten meubelen. In de sector van de sta len meubelen werd een stijging van "naar 4,5 procent bereikt. De meubelexport is het afgelopen Jaar sterk gestegen, ook onder in- v oed van exportbevorderende acties. Vooral de verhoging van de uitvoer van houten meubelen was spectacu lair, namelijk 33 procent. Belangirjk voor de uitvoer zijn bankstellen, houten zitkamer- en eetkamermeu belen en metalen bedden. In de sector van de kindermeubelen is de situatie ongunstiger. Het bui tenlandse kindermeubel wint regel- cnatig veld, vooral in het duurdere en exclusieve genre. Het aantal Ne derlandse producenten van kinder- 1' dikanten en babycommodes is de laatste jaren sterk teruggelopen. Dat blijkt uit de produktiecijfers ever het afgelopen Jaar nog maar in betrekkelijk geringe mate. Dit Jaai zal de produktiedaling zich vej scherpt voortzetten, zo valt af te leiden uit de cijfers over de eerste rier maanden van dit Jaar. De grote daling wordt veroorzaakt door de vermindering van het aan tal Nederlandse fabrieken, terwijl bovendien de markt in de laatste jaren met gemiddeld twee procent per Jaar inkrimpt door de daling v«n het' aantal eerstgeborenen. Meubelen en kindermeubelen, zowel uit eigen land als uit het buiten land, kunnen dit najaar worden be keken op de internationale meubel beurs van 5 tot en met 10 november. In het Utrechtse Jaarbeursgebouw. Invoer x f 1 miljoen meubeltotaliteit houten meubelen 1962 53 40 1967 216 172 1968 296 240 1969 367 300 1970 480 395 1971 520 420 1972 621 515 Voor de man L'Oréal lanceert twee nieuwe pro- dukten ter bestrijding van haar. en hoofdhuidproblemen, die bij meer dan de helft van de Nederlandse mannen voorkomen: ixxk en haar uitval. Kerastase-Homme, waarmee de nieuwe prod uk ten voor de man worden aangeduid. Nu kunt u zelf als eerste weten of u wel of niet in verwachting bent. Doe de eenvoudige, betrouwbare Predictor Zwangerschapstest. Thuis en op uw gemak. Al 9 dagen na het uitblijven van de menstruatie kunt u 't weten. U vindt de Predictor Zwangerschapstest bij apotheker en drogist. Zwangerschapstest voor thuisgebruik.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21