LNTENNE VOOR DIRECTE ANGST TV-SIGNALEN ATS-F krijgt vele opvolgers elders Teclinische details ransurhan in Toronto hilips-experimeiiten in India vangroot belang Piraten ondenkbaar Bomen en neonbcht ïmada had primeur SRDAG 6 OKTOBER 1973 it midden latend of de televisie, zoals wij In ons land ondergaan, een zegen is, opent op andere terreinen verstrooiing enorme perspectieven, in het ïmder in samenhang met de moderne ruim- »chnieken. Een daarvan is het massa-onder- i groepen, zowel kinderen als volwasse de ontwikkelingslanden en zeer geïso- le gebieden. ■erste experimenten op dit gebied zijn al e:irt, maar dit is nog maar een zeer beschei den begin. Daarbij doen zich nog allerlei pro blemen voor, zowel van educatieve aard (die er wel altijd zullen blijven) als met betrekking tot de ruimteapparatuur en wat betreft de laatste schakel in de technische keten: de ontvangst- apparatuur op de grond, waar uiteindelijk de leerstof bij kinderen en volwassenen terecht moet komen. Wat dit laatste aangaat is in het Philips Natuur kundig Laboratorium in Waalre bij Eindhoven een geheel nieuwe antenne ontworpen, die men gevoeglijk een „vestzak-grondstation" zou kun nen noemen. Op den duur zullen verder ontwikkelde ont vangstsystemen er toe kunnen leiden, dat men individueel een installatie aanschaft, waarmee de uitzendingen van alle communicatiesatellie ten naar persoonlijke keuze bekeken kunnen worden zonder de selectieve inschakeling van een centraal grondstation. Daarbij doen zich echter grote politieke en juridische vraagstuk ken voor, aan welker oplossing men nog niet eens begonnen is. De experimentele Amerikaanse satelliet ATS-F (de letter F wil zeg gen dat het de zevende in de ATS-serie is) neemt veel meer experi menten mee naar de ruimte dan zijn voorgangers. Het gaat hierbij om een werkelijk indrukwekkend experimenten-pakket. Er worden proeven met verbindingssystemen gemaakt (o.a. het educatieve expe riment in India) waarnaast studies op het programma staan van wol kenvorming, infraroodmetingen etc. Voorts zal de kunstmaan (in de tijd dat zij Amerika bestrijkt) gebruikt worden door testen van allelei communicatie-software. voor medische consultaties over grote afstand waarbij beelden (b.v. van patiënten of röntgenfoto's) niet gemist kun nen worden maar waarbij wel spoed noodzakelijk is, voor medische symposia waarvan de deelnemers, niet meer geografisch verzameld behoeven te zijn, voor rampsignalering, voor taalonderricht in Alaska en voor medische hulp op afstand voor dit geïsoleerde gebied. Het aantal zuiver technische experimenten zonder directe medewerking van "buitenstaanders" is voorts bijzonder groot. Er staan nog veel meer experimentele satellieten voor dergelijke studies op het programma. CANADA wil in augustus 1975 de CTS (Canadian Technology Sa- telite) boven de Stille Oceaan in de ruimte hangen met behulp van een Amerikaanse raket. Het doel is experimenteren met directe ruim te-huis-aansluiting, ook in tweerichtingverkeer huis-ruimte-huis v.v. WEST-DUITSLAND heeft twee consortia van Duitse ondernemingen opdracht gegeven tot ontwerpen van een nationale communicatiesatel liet die in 1980 drie tot vyf extra televisieprogramma's voor Duitsland zelf moet overzenden. De beschikbare normale televisiekanalen voor Duitsland zitten overvol. FRANKRIJK werkt aan studies om tegen 1980 een eigen communi catiesatelliet in de ruimte te kunnen hebben. Over de lanceerprocedure is nog niets bekend. Mogelijk kan, evenals voor de Duitse satelliet, tegen die tijd een Europese raket worden gebruikt. Anders zal Duits land zich vermoedelijk tot Amerika wenden en Frankrijk tot Rusland of Amerika. BRAZILIË is de grootste verrassing in dit rijtje. Over drie vier jaar hoopt dit land, dat immens groot is en slechte verbindingen heeft in de uitgestrekte onderontwikkelde binnenlanden, een communicatie satelliet gereed te hebben voor lancering door Amerika. AFRIKA zit eveneens te springen om een verbindingssatelliet, maar de politieke situatie is er te verward om snel doeltreffende plannen te kunnen opstellen. In eendrachtige samenwerking zou de technische know-how op te brengen zijn. maar het blijft vooralsnog moeilijk die kennis tot één kracht te bundelen. INDIA heeft plannen, na de experimenten o.m. met de Amerikaanse ATS-F een eigen satelliet te ontwerpen en die met een eigen ont worpen en gebouwde raket op een stationaire positie in de ruimte te brengen. Niet boven het eigen land, maar ergens boven Afrika, de Indische Oceaan of de Pacific. Deze positie is gunstiger, omdat door de schuininvallende zenderstraal het bestreken gebied veel groter is dan het bereikbare gebied by een positie boven India zelf. NEDERLAND is in de eerste plaats een te klein land om zelfstandig iets dergelijks te ondernemen, terwijl bovendien de interne verbin dingen hier op andere wijze veelal beter verwezenlijkt kunnen worden en al zijn. Uitbreiding van televisie-netten bij volloop van de beschik bare frequenties kan hier veel goedkoper worden verwezenlijkt door kabeltelevisie, die zich toch gaat ontwikkelen. Doorslaggevend voor de keuze van het systeem is geweest de signaal- ruis-verhouding. Gebleken is, dat FM daarbij duidelijk in het voordeel is, waar tegenover echter het nadeel van de grotere bandbreedte staat: 5 megahertz voor de video-informatie met AM en 30 megahertz voor die met FM. Als tweede voordeel voor de toepassing van frequentiemodu latie en dan vooral in het 12 gigahertz-gebied is dat volgens ir. Edens aan de ontvangstzijde een grote frequentiedrift ongeveer 3 megahertz van de local oscillator toegestaan is. Bij toepassing van AM moet die beter zijn dan 100 a 150 kilohertz. Dit argument speelt vooral een grote rol wanneer gebruik wordt gemaakt van de hoogste frequentieband (11,7 tot 12,2 gigahertz die voor deze omroepsatelliet- verbindingen ter beschikking is gesteld). Dit nu zou leiden tot een belangrijke kostenverhoging aan de ont vangstzijde. Het FM-systeem daarentegen brengt zoals reeds gemeld de noodzaak van een FM-AM-omvormer aan de ontvangstzyde met zich mede. Wordt het, wanneer eenmaal een wereldomvattend direct en onge- selecteerd televisienet ontstaat, aantrekkelijk om piratenzenders, ge financierd uit reclamegelden, in de ruimte te brengen? Vermoedelijk niet, en by goede internationale overeenkomsten zelfs technisch praktisch onmogelijk. Wanneer nationale overheden geen raketten voor de lancering beschikbaar stellen, komt er voor de piraten de noodzaak bij, naast de constructie van een satelliet ook nog zelf een raket te bouwen. Dan gaat het toch al spoedig in de vele mil jarden zitten. En zelfs in het onwaarschijnlijke geval, dat een re clame-gigant het zover zou brengen, moet men ergens ter wereld nog lanceerbasis i te vinden ook. ke juridische en economische pro- tVemen te over. In de eerste plaats is maar een be perkt aantal stationaire communi catie-satellieten mogelijk. Op grond van algemene dynamische wetten kunnen deze zich alleen op een be paalde hoogte bevinden (ongeveer 36.000 km) in een baan die vrijwel samenvalt met het vlak van de eve naar. Komen de satellieten in die enkele beschikbare baan te dicht bij •rikaar te staan, dan storen zij el kaar teveel. Voorts komt men voor de politieke moeilijkheid te staan, dat sommige overheden uit politieke motieven niet willen toestaan dat eventueel vijandelijke" propaganda door de eigen burgers kan worden gezien en gehoord. Er zouden dan soortelijke worden als er in en na de oorlog ra dio-stoorzenders zijn ontstaan. Die televisie-stoorders zouden echter een veel groter bereik hebben en het ge hele wereldnet lam kunnen leggen. We zijn er dus politiek nog niet aan toe. Economisch en Judidisch zijn er problemen over de wijze, waarop een dergelijk net eerlijk kan worden gefinancierd en hoe 't bv gaat met de auteurs-rechten. Uiteindelijk echter zal het zover komen, dat men geheel de vrije keus zal hebben te kijken, naar wat men waar ook ter wereld te zien aanbiedt Wetenschap en technologie door P. Bok In veel Amerikaanse steden is een krachtige natrium-verlichting inge steld die beoogt de misdaad te doen afnemen. Want die houdt niet van helder licht. Maar na een federaal onderzoek, ingesteld over die verlichting, is de waarschuwing uitgesproken dat zij schadelijk kan zijn voor planten en bomen. Dr. Henry Cathey. directeur van een laboratorium van het ministerie van landbouw, heeft gezegd dat het helderrode natrium-licht veroor zaakt dat de plantengroei de bood schap die zij normaal ontvangt uit het milieu, verstoort. Als bijvoorbeeld iti de herfst de da- een korter en de nachten langer gaan worden, aldus dr. Cathey. dan krij gen de bomen en planten, doordat het kouder wordt, de „boodschap" dat het tijd is om te gaan inslapen. Maar als er helder rood licht brandt dat betekent dit voor hen het zomer- sein van „blijf groeien". Kwikverlichting, zo is uit een on derzoek gebleken, heeft geen effect op planten en bomen maar natrium- licht wel omdat dit rood is, de kleur waarop de planten krachtig reage- Een boom kan doodgaan als er vroeg een sterke okude optreedt nog voordat hij „slaapt", aldus dr. Ca they. Doe hij dit nog niet, door de inwerking van het rode licht, dat langer daglicht suggereert dan wil hij doorgroeien en dat kan fataal zijn. yi het opvoedingsprobleem in de meeste onderontwikkelde «eden ligt een grote schaarste aan onderwijskrachten ten terwijl over het algemeen door een verspreide be- ing in kleinere dorpsgemeenschappen juist een groter aan- eerkrachten op een bepaalde hoeveelheid leergierigen ver- d is. Bovendien is in deze gebieden meer dan elders het on- js niet vrijwel uitsluitend op de jeugd maar ook op het passenen gericht. Voorbeelden zijn India, Zuid-Amerika en nherbergzame gebieden van Noord-Canada, waar eskimo's meer onderwijs behoeven dan zij tot dusver ontvangen. eerste experiment is onlangs ird Canada letterlijk "van de gekomen". Van Kaap Kenne de eerste door Canada ont- )i en de gebouwde kunstmaan, 0 nicatiesatelliet ANIK I, gelan- °j met als doel de verzorging rij echtstreekse televisie-uitzen- ten behoeve van honderd dui- Canadezen in het hoge noor- dan toe was men daar ver- geweest van actuele televisie- Men moest het doen jeblikte uitzendingen vanuit 1 elevisiestations die eens in de 92 weken werden overgevlogen gen_ z ndstation. Ook de ra- i niet in staat te zijn de be- tit hun isolement te verlos- Amosferische storingen ver- er veelal een ook maar redelijke ontvangst, geval kon alleen een cornmu- atteliet uitkomst brengen. rnlijk niet meer dan een hoge televisiemast, waar- ""uitzindingen veel minder last atmosferische omstan- die onafhankelijk van een bijzonder groot bestrijken. in de bedoeling aan dit mede een educatief karak- fiven door bijvoorbeeld scho- te sluiten op centrale anten- aan de ontwikkeling waarvan Philips een be- aandeel heeft, ligt de 6ituatie nog veel Slechts twintig procent talrijke bevolking leeft in centra: Delhi, Calcutta, Madras en Kanpur Luck- zeventien randsteden. De rest van de bevolking woont in on geveer 560.000 dorpen en gemeen schappen, die betrekkelijk sterk van elkaar zijn geïsoleerd, en waarvan geografisch verdeeld veertien ver schillende talen worden gesproken. Van in het westen ingeburgerde methoden van telecommunicatie is daar geen sprake. Er ontbreken (bv voor onderwijs waarvoor onvoldoen de leerkrachten zijn) televisienetwer ken, kabeldistributiesystemen, en (in bergland vaak kostbare) hoog frequent-straalverbindingen. In zo'n situatie ikan alleen het gebruik van kunstmanen als goedkoopste oplos sing uitkomst brengen, al mag het nadeel van de grote initiële investe ring (enige mil jaren) niet over het hoofd worden gezien. Op initiatief van de Amerikaanse Health. Education and Welfare Or ganisation wordt in een eerste po ging, om een oplossing te bieden in dergelijke probleemgebieden, ver moedelijk in april volgend jaar een experimentele kunstmaan van NASA- makelij gelanceerd, die aanvanke lijk op een "vaste" plaats aan de he mel op ongeveer 36.000 km hoogte wordt geplaatst boven de Galapos- eilanden, ten westen van Zuid Ame rika gelegen op de evenaar. Na on geveer een jaar experimenteren met uitzendingen naar de beide Ameri kaanse continenten wordt de satel liet "verplaatst" naar een vaste po sitie boven Oost Afrika of het uiterste westen van de Indische Oceaan. Daar heeft men niet alleen behoefte aan basis-onderwijs maar ook aan voor lichting over landbouwkunde, ge boorteregeling, hygiëne, nationale integratie etc. Deze voorlichtende De televisie-antenne, die door Philips is ontworpen voor directe ontvangst en in beeld brengen van televisiesignalen van een communicatie-satelliet, in eerste instantie de ATS-F van Amerika. De lichtgewicht parabolische antenne met een doorsnee van ruim twee meter, kan windsnel heden van 130 tot 180 km per uur weerstaan zonder aan zuiverheid van ontvangst in te boeten. programma's worden uiteraard door of in overleg met de Indiase rege ring samengesteld. Het ligt in de be doeling, dat deze India-operatie in het voorjaar van 1975 start. Aange zien het gehele project van de satel liet (ATS-F. dwz Application Tech nology Satelite nr F of 6) nog expe rimenteel is. kan voorlopig alleen naar enkele proefstations op aarde worden uitgezonden. Van deze proef periode zal ondermeer Philips ge bruik maken, om een nieuw ontwik kelde grondantenne te testen De moeilijkheid bij satelliet-com municatie is namelijk, dat er in prin cipe een grondstation nodig is voor de ontvangst van satelliet-signa len. Zo'n grondstation is duur en heeft alleen zin wanneer van daar uit de signalen in bruikbare vorm via kabels of via kostbare straalzen ders naar een groot gebied worden overgebracht. Philips heeft nu een bijzonder compact, eenvoudig en betrekkelijk goedkoop "vestzak-grondstation" ge construeerd, dat in eerste instantie voor de Indiase situatie, waar men nauwelijks bruikbare verbindingen tussen de honderdduizenden ge meenschapjes heeft, bijzonder bruik baar zou zijn. Het gaat om een parabool-antenne met een diameter van 210 centi meter, bestaande uit twee ringen van elk twaalf platte demonteerbare segmenten. Zij zijn eenvoudig ge construeerd uit een plastic frame voorzien van metalen gaas. Ver vaardiging of montage (in gedemon teerde toestand is de spiegel een voudig te vervoeren) kan in de ont wikkelingslanden zelf geschieden, waarvoor geen gespecialiseerde ken nis nodig is. Ir. J. W. Edens, hoogfrequent-spe- cialist van Philips, heeft zich met zijn medewerkers gebogen over de vraag, of de ontvangstapparatuur voor dergelijke televisieuitzendingen per satelliet moet zijn uitgerust met een amplitude-modulatie (AM) of met freguentie-modulatie (FM). Gekozen werd voor een FM-ont- vangst, onder meer op overwegin gen die wij voor ingewijden elders vermelden. Dit FM-systeem brengt evenwel de noodzaak mee van ondermeer een FM-AM-omvormer aan de ont vangstzijde teneinde het binnengeko men signaal geschikt te maken voor de gangbare televisie-ontvangers. Begin 1975 zal met de NASA-satel- liet ATS-F boven India worden ge- experimenteerd. Om de mogelijkhe den, voordelen en nadelen van AM en FM te kunnen vergelijken zal deze satelliet op een frequentie van 850 megahertz werken. Een ideale gele genheid voor Philips om de ontwor pen apparatuur te testen. De eerste antenneproeven bij Phi lips zelf zijn uitstekend geslaagd. Gebleken is, dat door de veel betere signaal-ruis-verhouding van het FM signaal het zendvermogen van de satelliet bij toepassing van FM en bij gelijke eigenschappen van de ontvan ger zeshonderd maal kleiner kan zijn dan bij AM-uitzendigen bij eenzelfde signaal-ruis-verhouding. Uiteindelijk zal het zendvermogen slechts zo groot behoeven te zijn als van een gloeilamp van circa 90 watt in een stationaire satelliet op 36.000 km hoogte om bij de ontvanst de beno digde spanning te krijgen van a7,5 microvolt over 75 ohm. Gebleken is, dat het ontvangstsys teem technisch eenvoudig te reali seren is tegen een redelijke prijs, hoewel die laatste uiteraard afhan kelijk is van de gewenste aantallen mini-grondstations. Elke ontvanger zou bv geplaatst kunnen worden in 'n school of ge meenschappelijke zaal, waar kinde ren en volwassenen van een kleine gemeenschap niet alleen uit een iso lement van de actualiteit verlost zouden kunnen worden, meer, wat 't dige docenten kunnen laten onder wijzen. Een technisch probleem is, wan neer het om zo'n groot gebied als India gaat waarin men ongeveer veertien hoofd-taalgroepen kent, dat het aantal geluidskanalen, die met é^n beeldkanaal verbonden zijn, beperkt is. Liefst tot twee, maar vier (zoals in de ATS-F, kan het ook nog wel. Ook voor dit probleem kan nog wel een oplossing worden ge vonden. Op den duur kunnen ontvangstsys temen als deze, gecombineerd met versterking van de satellietzenders, er toe leiden, dat men individueel een antenne kan aanschaffen, waar mee men zonder de selectieve keu ze door een centraal grondstation alle uitzendingen in de huiskamer kan brengen van alle communica tie-satellieten. die van af langs een rechte lijn "zichtbaar" zijn, dus even boven de horizon staan. Op korte termijn is een dergelijk wereldomvattend voor iedereen be reikbaar zendernet nog niet te ver wachten. Er zijn technische, politie- treinstel zonder wielen en andere bewegen- waarop het zich voortbeweegt bestond tot slechts op tekentafels, of op korte proef- Voor de stad Toronto in Canada ivordt sen operationeel experiment gebouwd als Een Duitse onderneming tegenover 120 andere industriële deelnemers gehele wereld een soort wedstrijdgewon- het beste vervoermiddel van geavanceerd kon ontwerpen. Regering en par- van de Canadese provincie Ontario beslo- Duitse model te aanvaarden. In 1975 moet de "Transurban" geleverd zijn door Duitsland, ter wijl in Canada zelf de baan wordt gebouwd, met Duitse assistentie. De totale waarde van de trein stellen zelf bedraagt ongeveer 45 miljoen gulden. De wagens zweven op magneetkussens zon der de rail te raken. Zij worden voortgedreven door lineaire magneetmotoren. Dé trein produ ceert behalve een suizend geluid door de wrijving met de lucht geen lawaai, geen uitlaatgassen. Er zijn hoegenaamd geen trillingen. Op de foto-mon tage een treinstel in actie langs het meer van Ontario.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17