Sicco Mansholt Een sombere 65-plusser ("Ik ben bereid om dag en nacht te vechten") j)AG 6 OKTOBER 1973 EXTRA PAGINA 15 bezige 65-plusser die zich mee bemoeit. Die indruk dr. Sicco Leendert Mans- sinds hij op 1 januari cheid nam als voorzitter Europese Commissie. Zelf Mr. Europe" ook dat hij ig thuis is. Thuis: zijn ka- >oerderij in het Drentse veen. waar de uit een rood ezin stammende "super- ie met zijn landbouwbe- miljoen Europese keuter- opdracht gaf te verdwij- j lang niet toe lijkt aan ie hem eigenlijk best zou De rol van hereboer in ertje bouwvakkers is al ilang bezig de Mansholt- haar oorspronkelijke glorie ■Hen. Dat lukt aardig, mits zich er niet mee bemoeit, dat wèl, zoals hij vorige in een overmoedige bui t, dan zit z'n wijsvinger klem in de schaafmachine, lukkig heeft Mansholt he re dingen aan z'n hoofd, ivingskansen van de mens- maar wat te noemen. Die an in het weidse Drentse iar het milieu nog vrij is, redelijk groot lijken, weet wel beter, tegenover hem in de op- lerlijk eiken ronde boereta- eke olielamp. Henny, zijn ïeeft koffie en Drentse lik neergezet. laak best mensen zijn die zeg- msholt? Die heeft op z'n in Drente makkelijk pra- socialist is dat.." „Daar wil ik graag op k heb geen makkelijk pra- zou makkelijk praten als ggen: ze kunnen me nog n. ik ga in Drente zitten de rest heb ik er niets maken. Integendeel, mijn uist diegene, die in in de 'i. Of dat nou in Santiago, ita of waar dan ook is, ik id om dag en nacht te te schrijven, te studeren, itsje te doen dat z'n situa- verbeteren. Het zou veel !i er zijn ik heb een pen- boekenkast. radio, tv, een i te gaan lezen of harken iht genoeg, maar dat ver- begrijp best wat die men- l( len: Mansholt heeft mak- s ten. Maar in wezen is het urnen t. Als ik hier maar kletsen en ik zou verder n. dén zouden ze gelijk Maar ik ben bereid me in te zetten, dat heb ik 27 Jaar lang gedaan en i dat een politicus zo'n ibestaantje heeft." de te opmerking heeft Mans- eüjk „geraakt". Hij praat serd, maar hervindt zijn .aide doceertoon snel. Nog '*-en in het ruim een uur ïsprek zal hij zich laten we op Chili komen bij en er kapot van, nu nog. junta de macht greep was York, voor een vergade- de multinationals. Twee i in mij af zat de vertegen- van Chili (zet z'n naam in de krant) die ik heel Ik heb het van heel ïeegemaakt. Als militairen sgreep plegen, dan is dat it geweld. Als de wapens [eleverd zijn door een bui macht, die z'n eigen ka le invloeden wil veiligstel- is dat een heel sombere heeft mijn pessimisme betreft de toekomst van versterkt. Natuurlijk, Al- ft fouten gemaakt, ieder- fouten. Je moet er maar ten, worstelen met een on- sialistische beweging. De rtremistische groeperingen iet Allende eigenlijk nog gemaakt dan de rechtse [en. Je moet maar eens wat voor druk van bui invloeden kan worden via het niet verstrek- redieten, via tegenwerking evend." roei i pessimisme en de wereld, m de bek niet open. We maar wel en een lange onderbrekingen wuift kerd weg met „daar kom is het onverbiddellijke mijn mening allesbeheer- mgstuk is het vraagstuk jvolgen van de groei in de >pij. e bevolkingsgroei, de he groei, de Jacht naar erieel gewin die in een zo Ik hoog tempo plaatsvindt spanningen niet meer de ton. Tenzij wij ons reali- er werkelijk gaande is en het grootste deel van de niet. Een jaar of .zeven ,en ik tot de conclusie ge- 't als wij doorgaan op de oals wij nu leven wij de gen aar een catastrofale Dat ben ik steeds duide- h zien. in 1970, In Brussel, pleit voor een nieuw socia- socialisme van de toe- ertuigd als ik was en ben maatschappij vormen die Toch werd ik nog ge- tor het rapport van de ft°me, geschokt omdat ik hoe urgent die nieuwe WJ is.' koffie en een hap krente- dati is er het vraagstuk «ttere armoe in viervijfde Macht van de wereld. Een vijfde is rijk. Rijk wordt steeds rijker en arm blijft ver achter. Dat probleem wordt op het ogenblik niet opgelost. Ik vind het een ongelooflijke zaak dat de mens in het rijke deel van de wereld niet werkelijk bereid is om daaraan te doen wat nodig is. We doen wat in de handel, we ple gen ontwikkelingshulp, ik zou haast zeggen de aflaat van 3/4 procent van een bruto nationaal produkt, 't is een fooi, op geen stukken na vol doende. Nu culmineert dat vraag stuk van de uitputting der aarde per hoofd van de bevolking putten wij het meeste uit. Als we zo door gaan blijft er onvoldoende over voor de totaliteit. Ik zie de moelijk- heden dan ook op ons afstormen. En daar komt bij dat we uitermate traag zijn om ons als mensheid te organiseren. De mensheid organi seert zich praktisch niet op wereld niveau, zelfs in Europa gaat het bijzonder langzaam. Waar we ons goed georganiseerd hebben dat is op het gebied van de economische groei, één markt maken, de indus triële ontwikkeling. Het bedrijfsle ven gaat geweldig z'n gang, barst haast uit z'n voegen. Als Je het ge weld ziet waarmee de grote wereld wijde bedrijven, de „multinationals" bezig zijn te investeren als Je ziet hoe er een geweldige expansie plaats vindt een expansie in de hand van zo'n 400 a 500 ondernemingen dan is het duidelijk dat we alles op alles moeten zetten om de boel in de hand te houden. Daar ligt dan ook de hoofdmoot van mijn bezigheden. Wat Europa betreft heb ik nog hoop dat het nog gelukken kan onder de voorwaarde dat we snel politiek bedrijven in Europa. En dat hangt natuurlijk af van do vraag of de mensen in Europa be reid zijn om zich politiek te organi seren op Europees vlak". Een slok, een hap. „Die politieke organisatie bestaat niet. De partij en, de machtsdragers van de poli tieke wil van de mensen, zijn natio naal georganiseerd, terwijl de vraagstukken waar het hier om gaat, de vraagstukken van milieu, van meer of minder groei, van be scherming van de mens, behoud van de natuur, besteding in de openbare sector, het vraagstuk ook van rijk en arm in de wereld, hele maal niet meer op nationaal niveau liggen. We kunnen die problemen niet meer nationaal oplossen, ze zouden wel de stoot kunnen geven tot een Europese aanpak, maar dan moeten we kiezen, politiek bedrij ven, precies weten wat wij daar nou eigenlijk voor over hebben. Zijn wij bereid om het autoverkeer te verminderen en naar publieks- vervoer over te gaan, zijn wij be reid om de grote bedragen die no dig zijn voor bescherming van mens, natuur, milieu uit belasting verhoging te putten? Dan staan we voor het feit dat we ons politiek zullen moeten opstellen en zeggen HOE het gebeuren moet. Wij zijn nu in het stadium van de kreten, Goedwillende mensen vind Je ove ral, mensen die precies zeggen wat er allemaal gebeuren moet, maar de politieke krachten die het moeten doen en de bereidheid om een maatschappij met minder materiële groei te accepteren homaar, die vind je nauwelijks." Contacten We slagen er met veel moeite in iets tussen te krijgen. Een klein vraagje maar: wat denkt Mansholt te kun nen bijdragen om Europa, om de wereld te kunnen redden? „Ik concentreer me op die alles overheersende vraagstukken van rijk en arm, van de uitputting van onze bronnen. De rust van Wapserveen is wat dat betreft stimulerend weg van het westen, Je wordt er niet voor ieder wissewasje uitgehaald. De nasleep van de Europese Commissie zit er nog niet helemaal op, maar toch heb ik van hieruit al ongeloof lijk boeiende contacten. Geestelijk contact met gelijkdenkenden en zoekenden over de hele wereld, uni versiteiten, media, kerken, politieke groeperingen, etc. Wekelijks gaan er zo'n 50 a 60 brieven uit". Hij beperkt zich in het aannemen van vergaderingen en uitnodigingen om te komen spreken. Wil geen functies meer, zeker niet in de ac tieve politiek. „Ik ben wel bereid om de FAO bij te blijven staan in het streven de voeding van de mens te verbeteren. Ook de UNCTAD heeft met succes een beroep op mij gedaan. Op ver- zoe& van de Verenigde Naties zit ik in een college van mannen die voorstellen moeten doen ter controle van de multinationals." De multinationals. Is het mogelijk om de macht van wereld concerns aan banden te leggen? ..Er zijn bedrijven die op zich een goede bijdrage leveren aan de ont wikkeling in de wereld, maar na tuurlijk zijn ze gericht op materiële groei. Dat zou niet erg zijn als die groei grotendeels ten goede kwam aan het minder ontwikkelde deel van de wereld, maar de ellende is dat het tegendeel waar is. Wat doe Je daar aan? Internationale over eenkomsten tussen landen, maar dan met bevoegdheden in de natio nale wetgevingen van deze landen om voorschriften voor deze bedrij ven te kunnen handhaven. En alles hangt natuurlijk weer af van de politieke wil of het zal gebeuren. Met het slaxen van uitroepen ko men we er niet. Zich politiek orga niseren en macht uitoefenen, daar komt het op aan." Kan Nederland ook wat doen? ,Daar kan Nederland ook aan bij dragen, maar dan zullen we méér moeten doen dan ons alleen bewe gen in de kringetjes van de nationa le partijen. Er zullen partijen zijn die dat wel willen, ik neem aan al les wat links staat, er zijn er ook die dat niet willen." Wat is zijn rol in de Nederlandse politiek? „Ik ben lid van de PvdA, ik beu voor de regeringsformatie door Den Uyl gevraagd of ik adviseur van de regering zou willen zijn en dat heb ik toegezegd". Zegt tot nog toe geen adviserende gesprekken met de regering te heb ben gehad. „Nee, in de miljoenennota staat niets van mij, zelfs geen komma." Afblijven Terug naar heel weinig pessimisti sche kijk op de toekomst van de wereld. Is er geen redding meer? ,,Ik zie maar heel weinig mensen die bereid zijn om zich in te zetten voor datgene dat naar mijn mening nodig is. Vraagstukken van milieu en natuurbescherming regel je niet zomaar even. De zuiverheid van lucht en water, het evenwicht in de natuur behouden, gebieden bescher men tegen ingrepen, laten we bij Nederland blijven, de Waddenzee. Een stuk of vijftig plannetjes om dat brok natuur te redden zijn er zeker, maar het is een kwestie van mentaliteit. Er is tenslotte maar één oplossing voor de Waddenzee: afblijven! Neem de vervuiling. De vervuiler betaalt zeggen ze. Akkoord, akkoord, de vervuiler betaalt, maar in gods naam, het probleem ligt veel dieper. In de eerste plaats betaalt de ver vuiler natuurlijk niet en in de tweede plaats gaat het proces door omdat ik de mentaliteit niet zie uitgedrukt in de politieke wil om naar een maatschappij zonder groei te gaan. een maatschappij met minder materiële groei. Vergeet het maar! Ook de Europese commissie weigert de noodzaak ervan in te zien. Met name onder Franse druk schrijft de Europese commissie groei voor. groei, groei en nog eens groei". Tinbergen Waar hij zich ook zo aan geërgerd heeft: aan het onlangs gepbliceer- de rapport van de werkgroep Toe komst, waaraan dertien Nederlandse geleerden hun naam leenden. „De maatregelen die ze voorstellen zijn allemaal marginaal. Het is het cureren van symptomen, het is niet fundamenteel. De groei moet door gaan, zeggen ze en bovendien zeg gen ze. we hebben geen rekening gehouden met het vraagstuk van rijk en arm in de wereld. Hoe is het mogelijk? Hoe kun Je een rap port schrijven waarin je zegt dat de groei moet doorgaan, de groei hier. Ik ben bereid de groei in Brazilië of in Argentinië, in Chili, hl Indo nesië of in Pakistan te aanvaarden, natuurlijk, maar hier... nee. En dat daar dan de naam van een Tinber gen onder staat, of van een Pen, nou over pessimisme gesproken, ja daar word ik pessimistisch van. Diep teleurstellend. Bovendien acht ik de waarde van dergelijke rappor ten zeer betrekkelijk. Kijk eens. hier spreekt het bedrijfsleven, een deel van het bedrijfsleven, zelfs de vakbeweging is er niet bij. Laten we nou toch ophouden. Ik geloof dat het tijd wordt dit probleem in z'n breedheid aan de orde te stel len. op Europees niveau. Ik heb er geen enkel bezwaar tegen dat on dernemingen zich hiermee bezighou den en het is prachtig dat ze tot conclusies komen, maar hier zullen in de eerste plaats de politieke par tijen zich moeten opstellen in een gezamenlijk streven naar een maat schappij die werkelijk koerst in de richting van een oplossing". Schuifla Mansholt, zo krijgen we de indruk, gelooft er zelf él niet meer in. Zijn geroep om 'een nieuw socialisme' en 'een nieuwe Marx' ten spijt, lijkt hij de hoop al een beetje te hebben opgegeven. De teleurstellingen hopen zich op en er zijn weinig lichtpuntjes. „Vo rig Jaar april in die werkgroep van zes, hebben de linkse partijen in Nederland in een soort brainstor ming de elementen op tafel gelegd om tot een politiek* machtsvorming te komen opdat er werkelijk iets gebeurt. Nou er is zekere aandacht aangeschonken en ze SDeelt nog wel een rolletje in de politiek van alle dag maar het ligt alweer in de schuifla. Kijk om dat soort dingen word Ik nou pessimistisch". Een sombere Mansholt daar in Wapserveen. Maar de rust werkt sti mulerend en hij zit er nog maar pas...

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15