Winchester leeft in een 'Bellast-sfeer' CONCURRENTIESTRIJD IN COMPUTERWERELD D ehelft van Nederland spaart bij deRabobank Rabobank Q de andere helft is van harte welkom de bank voor iedereen Elke dooskist of pak kan een bom bevatten PAG 6 OKTOBER 1973 MESTER Het is dezer dagen uiterst onverstandig [jude stadje Winchester, even ten zuiden van Londen kje in uw auto achter te laten. In het minste geval bij terugkomst een van de autoramen vernield, het opengebroken plus een boze politie-agent, die een t om de neus is. de meeste gevallen kunt u niet eens meer bij uw omen, omdat de politie de straat heeft afgezet. Het tadje zelf patrouilleren op- politiewagens. Het je politiekorps heeft hon- ra agenten te leen gekre- leden van de zogenaamde afdeling van Scobland er ondergaat een Belfast- ng, waarbij alles door een huurmans sbril wordt bezien, irkeerde auto kati een po- evaar inhouden. elke kist, elk pakje is itieel gevaar. n met een bobbel onder er beslist een. king van Winchester kan laar 'moeilijk aan wennen, um van het nerveuze vei- te het oude kasteel, in um van het stadje, waar- dikke muren het proces dt. In het kasteel dineerde 5n de legendarische rthur met zijn Ridders van Tafel. en volledig uitgerust tank- nog grote moeite zou heb- kasteel te nemen, heeft Yard niets aan het toeval Drie reuze-camera's, op he punten aan het dak kieken elke bezoeker. Ook mensen, die dagelijks ko la de advocaten, de grote lurnalisten, televisiemensen irnsen die elke dag de pu- Biine overvol maken. 1 ontkomt aan persoonlijke Ook Sir Peter Rawlinson [elands procureur-generaal, gen en middag moet te- aktetas open. Veiligheids- uiten staan in voortdurend via walkie-talkies met hun zwaar gebouwde collega's fa het kasteel, wiens taak ïamelijk is de interne vei- extra bemoeilijkt door de gen en donkere hoeekn van eel - te waarborgen. En dit in Scotland Yard-termen: karaats. ïaal binnen in de rechts- wacht een desillusie. Het euren lijkt op het eerste op een generale repetitie vroegere televisierecht- Itje is veel te klein. De in wide leden van de zittende ude magistratuur zitten let- n figuurlijk boven op el- bijvoorbeeld een advocaat erzijde een van de meters- Biers verschuift, komt zijn tor linkerzijde onmiddelijk kort. verdachten (één van hen kend schuldig te zijn en lentengevolge de rechtszaak gezag in Winchester neemt geen risico, zolang de rechts zaak tegen de tien IR A-verdachten, die ervan beschuldigd worden begin dit jaar een reeks bomaanslagen in Londen te hebben veroorzaakt, waarbij een dode viel en meer dan honderd mensen gewond raakten, binnen zijn muren wordt behandeld. Verwacht wordt dat de zaak op z'n minst drie weken zal duren. verkleden ze zich twee keer per dag. De kleding komt rechtstreeks van fans uit Belfast en andere delen Ulster. Het duurt overigens wel eni ge tijd voordat de dames de ver schillende zendingen ontvangen. Al les wordt uitvoerig gecontroleerd. De zittingen beginnen 's morgens om half elf en gaan door tot half één. Het late tijdstip van aanvang komt doordat het grootste deel van de magistratuur uit Londen moet komen. De middagzittingen zijn doorgaans van half drie tot half vijf. Rechter Sebag Shaw, een oude rot met een vriendelijk gezicht, komt en gaat met een voor hem speciaal ter beschikking gestelde Bentley. De leden van de Jury genieten ex tra bescherming, maar die aandacht is er tevens voor om ze nauwlettend in de gaten te houden, opdat een eventuele overtreding van de zwijg-c plicht onmiddelijk kan worden ge signaleerd. Maar op de derde dag leek het erop of een van de juryle den dit verbod had overtreden. Sir Peter Rawlinson vroeg tijdens de zitting van de vierde dag welk jurylid er met een Journalist had gesproken. Er kwam geen antwoord. Toen bleek dat een al te ijverig lid van het Winchester politiekorps een ander jurylid voor een journalist had aangezien. Was het feit echter wel waar ge weest, dan had er grote kans be staan dat de hele rechtszaak van voren af aan had moeten beginnen. De vorige week heeft de rechtbank één morgen niet gezeten, omdat de schoonvader van een van de Juryle den was overleden en het betreffen de lid de begrafenis bijwoonde. Alle juryleden hebben een gehiem num mer, dat zij dag en nacht kunnen draaien als zij het vermoeden heb ben gevaar te lopen. Of daar reeds gebruik van gemaakt is. Is niet be kend. Vier keer per dag is de weg van het kasteel naar het gevang is hos pitaal geheel verboden voor alle verkeer. Dat zijn de keren, waarop de grote donkerblauwe overvalwagen de verdachten van een naar de spe ciaal gebouwde cellen onder het hospitaal brengt. De raampjes van de overvalwagen zijn op last van Sir Peter Rawlin son wit gelakt, dit om te voorkomen dat de verdachten naar het publiek zwaaien, zoals ze dat In het begin deden. Het enige wat nu te horen is, is het gezang van de zusters Pri ce. Het is ook hun gewoonte in hun cel Ierse patriottische liederen te zingen. De uit- en intocht van de negen verdachten is het hoogtepunt voor de leden van de speciale afdeling van de Yard. Elke keer weer stijgt de spanning tot grote hoogte .In het begin stond er veel publiek te kijken. Dat is allengs minder ge worden. Het nieuwtje is er al af, maar de waakzaamheid van de Yard blijft eveti scherp. Dat bleek toen een jongeman de straat over wilde steken, juist op het moment dat de overvalwagen in snelle vaart het kasteelplein afreed. De jonge man werd onmiddelijk te gen de muur gedrukt. De zenuwen van de agenten leken te exploderen, toen hij een wapen op zak bleek te hebben. Politiemensen in burger snelden toe, de jongeman werd gelijk in een overvalwagen geduwd en afgevoerd. Later bleek dat hij een wapenver gunning had, uit een naburig dorp kwam en op weg was naar een wa penhandelaar in Winchester, omdat zijn pistool defect was. In de miljoenenwereld van de com puterfabrikanten is een storm opge stoken, die de concurrentiestrijd meer dan ooit zal aanwakkeren. Van verschillende kanten wordt de introductie van nieuwe generaties computers aangekondigd. Om het beeld nog wat te verlevendigen heb- ten de Japanners zich nu ook vol uit in de computerslag geworpen. niet meer mee) zitten op een ver hoging naast elkaar, maar elke ver dachte zit in een apart hokje. Ach ter hen de gevangenbewaarders, zes mannen, drie vrouwen. Alleen de twee roodharige zusjes Price verto nen tekenen van leven, vooral Dolo res, die door Sir Peter Rawlinson de leidster van de bende is ge noemd. De manlijke verdachten zit ten er werkelijk bij alsof het hun totaal niet aangaat. Dolores praat onophoudelijk met haar zusje en lacht daarbij veel. Ook voert ze regelmatig fluisterge sprekken met een van de advocaten, waarbij het moeilijk aan te nemen is dat het over het verloop van de rechtszaak gaat .De jonge advocaat in kwestie - alle raadslieden lijken trouwens erg jong - staat beslist grapjes te maken. Dolores schrijft ook briefjes naar haar raadsman, die ze bij voorkeur naar hem toe piekt. Ze heeft daar overigens een grote behendigheid in. Ook het publiek heeft de meeste belangstelling voor de twee meisjes, die op hun beurt weer gevoel voor show hebben. Elke dag dragen de meisjes een andere Jurk en dikwijls Door Jan Kees Kokke Philips, Siemens en de Franse CIl hebben steun by elkaar gezocht door onder de naam Unidata nauw te gaan samenwerken. Als klap op de vuurpijl kreeg marktleider IBM deze week aan zijn broek om een einde te maken aan de monopoliepositie op de markt \an computerhulpstukken. De gigantische macht van 's werelds giootste computerfabrikant IBM is voor het eerst aangetast. Een cwerg in de computerindustrie, de Amerikaanse Telex Corporation beeft IBM wegens het bedrijven van monopolistische praktijken voor de rechter gesleept. IbM moet nu aan de Telex Corpo ration een schadevergoeding van negenhonderd miljoen gulden beta len. Maar ook de Telex Corporation kwam er zelf niet zonder kleerscheu ren af. Wegens het stelen van be drijfsgeheimen moest de Telex 65 miljoen schadevergoeding aan de IBM betalen. De boete die IBM moet betalen komt wel weer op ruim een kwart van de netto winst van 3.6 miljard gulden, uie IBM Jaarlijks verdient. De Jaar omzet van het 262.000 personeelsle den tellende computerbedrijf be draagt ruim 24 miljard gulden. Daarmee is IBM in grootte het zes de bedrijf in Amerika. Het Amerikaanse International Bu smess Machines Concern (IBM) heeft ruwweg tweederde van de wereldcomputermarkt in handen. Al- ieer in Japan heeft IBM slechts dertig procent. Of IBM die sterke positie zal handhaven moet worden Detwijfeld. De slag om de Europese computer- markt, die de komende Jaren is te verwachten, zal namelijk niet alleen v orden uitgevochten tussen de reus IBM, de andere Amerikaanse maatschappijen en de nieuw ge vormde Europese groep Unidata 'Philips, Siemens en CII), waarbij het Britse ICL zich mogelijk zal aansluiten. Ook de Japanse reus Hitachi is de wapens aan het scherpen en op een zodanige manier, dat alle plannen, die IBM op stapel heeft staan op de voet door de Japanners kunnen worden gevolgd. Voor Hitachi telt namelijk alleen IBM. De overige, locinere Europese computerfabri kanten zouden wel eens de dupe bunnen worden van deze giganten - strijd. De Amerikaans-Franse combinatie Honeywell-Buil, gevestigd in Parijs, staat bijvoorbeeld met een voet in elk van beide kampen. De on derneming is voor tweederde eigen dom van het Amerikaanse Honey well-concern en voor een derde van de Franse Compagnie des Machines Bun. Volgens recente berichten van het Amerikaanse blad Business Week zou de Franse dochtermaatschappij Honeywell-BuU zich graag hebben wliien aansluiten bij Unidata. Maar oe Fransen waren tenslotte genood zaakt de alliantie te verwerpen om dat de Amerikaanse moedermaat schappij er niet voor voelde de meer derheid in zjjn winstgevende Par ij se dochter te verliezen. In de eerste helft van dit Jaar groeiden de verkopen van Ho- neywell-Bull namelijk met ruim 22% tot bijna 520 miljoen gulden, terwijl de totale winst vorig Jaar opklom met 26%. Negen jaar gele oen was Buil nog zelfstandig: een bedrijf dat eerste klas produkten maakte, maar over een verouderd verkoopapparaat beschikte In 1964 stond Buil voor een financiële af grond, zodat de regering gevraagd werd bij te springen. Daar de Franse overheid bleef aar zelen klopte Buil bij het Ameri kaanse General Electric aan, zodat cp een goede dag Frankrijks enige computerindustrie in Amerikaanse hand overging. Twee Jaar later zag cie regering zijn fout in, lanceerde het Plan Calcul en richtte een el- gen volledig Franse computerindu strie op, de Compagnie Internatio nale pour llnformation, CII. Sindsdien is de CII in leven gehou den met staatssteun en de alliantie met Philips en Siemens in Unidata was een officiële erkenning, dat de CII te klein was om alleen de strijd aan te binden met het formidabele IBM. Geen van deze drie Europese computerbedrijven heeft trouwens een opstapje in Amerika, in tegen stelling tot Buil. Bull-General Electric werd overi gens al snel Honeywell-Bull, toen General Electric zijn computerafde- Ung in J970 verkocht aan het Ho ns ast het kersverse Unidata en de Franse CII is de Britse Internatio- aal Computer Ldt. ICL, de derde Europese computerindustrie, die on getwijfeld door de Amerikaanse oiet te vergeten de Japanse gigan ten tot doelwit zal worden gekozen. TCL-president Geoffrey Cross toont echter geen vrees. „Ons doel is te groeien op een snelle, winstgevende wijze, om zo het onbetwiste leider schap in Europa te verwerven en ten grotere macht op de wereld computermarkt te worden, die in staat is op basis van gelijkheid in -tlle marktgebieden te concurreren met IBM en andere computerleve ranciers", aldus drukte Cross zich onlangs nogal ambitieus uit. En Cross ging onverschrokken ver der met: „Ons hoofddoel is verdub beling van de omzet in de komende vijf Jaar". ICL is vijf jaar geleden tot stand gekomen door fusie van de Britse ICT en English Electric. De eerste jaren verloor de nieuwe combinatie ruim driehonderd miljoen gulden, maar met een forse overheidsinjec- tie kwam de nationale Britse com puterindustrie langzaam overeind. De kosten voor de ontwikkeling van nieuwe series worden nu voor een kwart gedragen door de regering. Voor de komende vijf Jaar heeft de Britse regering ruim driehonderd miljoen gulden toegezegd. ICL ziet ais enige mogelijkheid om tegen IBM te concurreren door 'n appara tuur te ontwikkelen die volledig af wijkt van die van IBM. Dit in tegen stelling tot de Japanse computerin dustrie die IBM nauw volgt. De Japanners plegen een soort le gale bedrijfsspionage. Zij penetreren in Amerikaanse bedrijven, die om welke reden dan ook precies op de hoogte zijn van wat er bij IBM en andere Amerikaanse concerns ge beurt. De Japanse apparatuur, die nu wordt gemaakt is overigens nauwe lijks nog een imitatie van de Ame rikaanse. Japanners zijn geen uit vinders, maar zij. kunnen vindingen cp een vrijwel niet volgbare manier ptrfectioneren, met name voor af remming op massafabricage. D< grootste Japanse computerindu strie is Hitachi, die nauw samen werkt met Fujitsu, de tweede com- puterfabriek in Japan. Hitachi heeft voor zijn Europese computeractivi- teiten Nederland als basis gekozen. Hon vertegenwoordiger hier is ID'70 'n Den Haag, een dochtermaat schappij van de Nederlandse finan ce rings-, Beheer- en Beleggings maatschappij. De Japanners zijn ervan overtuigd dat ze tegen 1980 zo'n vijf procent van de Nederlandse markt In han den hebben. De Europese computerfabrikanten zien Hitachi volledig over het hoofd als serieuze concurrenten. IBM wordt pas als de ware vijand ge- i.en. Japan werpt zich voluit in de computerslag. na drie jaar lang de auwiU bestudeerd te hebben.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13