Gesprek openen met jbevrijdingsbeweging Happening voor Jezus Heat': somber maar boeiend Slaperig, platvloers ammwmm» Kwestie-Beyers Naudé leidt tot protest Afrikaanse bisschop vraagt hervormden: Eénbalanceerbeurt door ons,... en u rijdt weg in een andere auto. Gele Tijger GEVELREINIGING Uag 5 OKTOBER 1973 f HAAG Mgr. dr. A. Mayer osb. secretaris van de congregatie ^religieuzen te Rome, zal volgende week een bezoek aan Nederland jen. Hij had eerder te kennen gegeven nog eens apart met Nederland iet te willen hebben. Mayer wil spreken over de problemen van de ruim 40.000 Neder- religieuzen, welk aantal gestaag terugloopt. Soms is meer dan de l van de leden van een orde of congregatie boven de 65. Daardoor ;ckt in sommige orden, resp. congregaten het kader om gemeen - jen en personen deskundig te begeleiden. bestuurders van de Nederlandse religieuzen zeggen in een rapport solidair zijn met de kerk van Nederland, maar menen dat zij niet |J een beperkte Nederlandse visie kunnen worden beschuldigd. DEN HAAG Het breed mode ramen van de Hervormde Synode heeft een aantal kerken in Zuid-A- frika gevraagd met klem te proteste ren tegen het niet verlengen an het paspoort van dr. Beyers Naudé, waardoor deze niet naar Nederland kon vertrekken. „Wij vrezen dat de ze beslissing van de Zuidafrikaanse regering de toch reeds gespannen verhouding tussen onze landen zeer nadelig zal beïnvloeden", zo schrijft het hervormde breed moderamen aan de Nederduits Gereformeerde Kerk, de Nederduits Hervormde Kerk en aan de Gereformeerde Ker ken in Zuid-Afrika (de zogenaamde Dopperkerk). „Het steeds toenemende aantal van gevallen van verbanning, huisarrest, uitwijziging van buitenlandse kerke lijke medewerkers, weigeren van in reisvisa en het innemen van pas poorten tast bij ons de naam van uw wijze aan", aldus de hervormde brief. „Dat men nu ook dr. Beyers Naudé door deze maatregelen in zijn bewegingsvrijheid wezenlijk beperkt, heeft niet nagelaten in ons land een diepe indruk te maken. Dr. Naudé heeft in Nederland de naam een ver zoeningsgezinde en vredelievende bruggenbouwer te zijn tussen de verschillende bevolkingsgroepen in uw land, die ook als zodanig de Ne derlandse kerken onvervangbare diensten heeft bewezen', zo schrijft het breed moderamen van de Her vormde Synode. Aan de drie kerken wordt gevraagd de Hervormde Kerk op de hoogte te stellen van het re sultaat van de stappen die de kerken hopelijk bij de Zuidafrikaanse rege ring zullen ondernemen. Kardinaal Mindszcnly, de 81-jarige voormalige pri- maat van Hongarije, heeft deze week een bezoek ge bracht aan New Brunswick (Nzw JerseyDe verbannen kardinaal werd bij zijn aan komst begroet met een kus op zijn ring fzie foto). Tij dens een persconferentie gaf hij een uiteenzetting over de Hongaarse revolutie. Kardi naal Mindszenty is in het velleden meermalen in moei lijkheden gekomen door zijn onomwonden politieke stel' lingname. it Namibië (het vroegere Zuid-West-Afrika) verbannen anglikaanse bisschop Colin Winter heeft een dringend 05 tp op het breed moderamen van de hervormde synode gedaan om het gesprek te openen met de bevrijdingsbewe- to® in zuidelijk Afrika. Bisschop Colin Winter sprak met het breed moderamen van de hervormde synode over 9' spannen toestand in zuidelijk Afrika, over het wester se investeringsbeleid en over de praktijken van de Zuidafri- m se regering, et libië" wordt volstrekt illegaal woestijn voor de toekomst eti zullen gingen, "opdat u als (kerken deze ring van Zambia moeten geven, die m üuid-Afrika bezet gehouden, ons land teruggeven zonder nog één mensen kunt leren kennen eti van gevluchte vrijheidsstrijders onder is resoluties van de Verenigde grondstof in de bodem. Wij eisen dat hen horen wat hen beweegt. De wes- dak geeft, maar te weinig geld heeft ondanks een uitspraak uit alle buitenlandse firma's direct wor- terse kerken praten graag over het in voor de humanitaire voorzieningen in het Internationaal of in Den Haag-dat deze vroe- luitse kolonie zelfbeschikking den verwijderd. Wij willen eigen be- stand houden van de dialoog met de als huisvesting, hospitalen e.d. De heer als volk in ons geboorteland". Zuidafrikaanse kerken en autoritei- Nederlandse kerken zouden een lief- "Toen ik in 1961 als Engels priester ten, maar u moet weten dat de dia- devolle dienst moeten opzetten voor ebben" aldus Colin Winter, die in Namibië kwam, was de bevolking loog in Zuid-Afrika tussen blank en de vele slachtoffers van het apart- uari 1972 door de regering- bang. Nu niet meer. Dat blijkt uit zwart uitsluitend wordt gevoerd met heidsregiem, aldus bisschop Colin het feit dat zeer recent 1500 jongens het blanke geweer op de Afrikaanse Winter in zijn klemmend betoog tot uit Namibië werd verbannen ns in Engeland woont. Vol- van de scholen verwijderd zijn om- borst. Voert u daarom óók de dialoog het breed moderamen van de her- im zou de hele apartheidstoe- dat ze zich tegen apartheid uitspra- met .de vrijheidsstrijders", aldus bis- vormde synode, n zuidelijk Afrika allang zijn ken. De christen arbeiders zeggen nu: schop Colin Winter, srd als het westen dit had ge- liever in gevangenschap dan de trek- Hij zei dat de Nederlandse kerken «aar de grote westelijke in- arbeid. De stammentegenstellingen moeten doorgaan met druk uitoefe iers, die ontzaglijke winsten van eertijds verdwijnen door de nen op de Zuidafrikaanse regering. zuidelijk Afrika, houden 't strijd tegen de bezetters. Er is een Er moet ook meer verzet komen te- Praeses ds. J. C. H. Jörg van de Vorster m stand. Een deel Nationale Conventie ontstaan. Het gen westerse firma's die te weinig hervormde synode zei Colin Winter Nog geen toezegging nog geen enkele toezegging te kun nen doen. In de novembersynode van ie investeerders ikan men zon- volk van Nederland weet wat bezet- loon aan de zwarte arbeiders betalen, er de piraten van de twintig- ting onder vreemde heersers bete- ff noemen", aldus de verban- kent. Het gaat het volk van Nami- Colin Winter vroeg het breed mo- de Hervormde Kerk zal 't vraagstuk schop tot het breed modera- bië niet om een beetje salarisverho- deramen voorts beurzen te verstrek- van de investeringen in zuidelijk de hervormde synode. ging, maar om de fundamentele ken aan verbannen Afrikanen die Afrika aandacht worden besteed, al- Winter haalde de volgende strijd voor de vrijheid", aldus Colin hier willen studeren. Er is ook een dus ds. Jörg. Aan de hervormde raad ak aan van chief Clemens Ka- Winter. leider van de Hererro-stam- Zuid-West-Afrika: "Naast of rijkdom is Zuid-West-Afri- fonds nodig voor rechtsbijstand in Namibië, naast steun aan het De fence and Aid Fund. Er is ook geld meren over de bedoelingen van het Hij vroeg de hervormde kerk het nodig voor de achtergebleven wedu- speciale programma ter bestrijding Geweer op de borst arm land, dat wordt uitgebuit initiatief te nemen tot directe ge- wen en wezen van vermoorde vrij- van het racisme van de Wereldraad Nederlandse kerken heidsstrüders. De kerken zouden ,e teuchtige, grote ondememin- l'C j maken het land tot een met d? Afrikaanse bevrijdingsbewe- voorts financiële hulp aan de rege- UTRECHT Voor de tweede keer gaat evangelist Ben Hoekendijk een zgn. "One Way Day" houden. Dat gebeurt op 13 oktober in de Juliana- hal van het Jaarbeurscomplex te Utrecht. De prediker wil zowel ker kelijke als buitenkerkelijke Jongeren op die happening bijeen brengen om te communiceren over Christus en christendom. Behalve het hoogtepunt van de door hem in de afgelopen maanden ge voerde aktie tegen occultisme ("Oc cultisme - Nee, Jezus - Ja") is de manifestatie ook een "pro-Jezus-de monstratie". Vorig jaar werd de eerste One Way Day toen de cli max van Hoekendijks anti-drugs-ak- tie door ruim vierduizend jonge ren bezocht. Op het laatste moment, moesten de organisatoren als gevoig van de grote belangstelling naar een grotere zaal uitwijken. Ditmaal verwacht men zesduizend bezoekers. Zij krijgen een program ma aangeboden waaraan, behalve een aantal bekende muziekgroepen, de evangelisten Kees Goedhart en Ni co van Biljouw en Heil des Volks-di- recteur J. J. Frinsel meewerken, 's Middags om half drie begint een getuigenismeeting, waarin jongeren vertellen over hun geloofservaringen, 's Avonds om zeven uur is er een programma met o.a. de professio nele Amerikaanse muziekgroep "The Children of the Day" die bekend werd door tv., produkties met Pat Boone. Van Nederlandse bodem, zijn de formaties "The Bu...ug Candles", 'The Lighters" en "De Pelgrims", die eveneens een aan deel in 't One Way-program ma heb ben. Er komt in de Julianaha! ook een soort evangelische markt, die «naar de fameuze zendingspionier» Oswald Smithstraat zal heten. Met informa tie-stands presenteren zich daar on geveer vijftig organisaties op het ge bied van zending en evangelisatie. In het kader van zijn anti-occultis- me-campagne heeft Ben Hoekendijk de afgelopen maanden in een oplage van 175.000 exemplaren een aan dat onderwerp gewijde krant laten ver schijnen als extra editie van zijn blad "Opwekking". Ook werden stickers en posters verspreid. Blijver STUDIO De nieuwe Nederland se film „Angela" van Nicolai van oer Heyde blijft deze week in Studio. Een niet onverdienstelijke rolprent ever de liefde tussen een non-con ventioneel Amerikaans meisje en 'n Nederlandse Jongen die het burger lijk-hypocriete van zijn milieu met haar ontvlucht. De film heeft echter een zwak slot. Kindermatinee JBeat" Regie: Paul Mor- Voornaamste rollen: Joe Sarah Miles The- driemanschap Andy War- i Morrisey- Joe Dallasan- at door ons de meest sombere van dit ondermaanse breed- te schotelen. Na „Flesh," het can een aan heroïne ver- Jongen, nu met „Heat," een zich afspeelt in het „andere" ood, de stad van de dollar als oekje, van de vergeten sterren nhopig proberen nog steeds w te zijn, van de vergeten die verbitterd, zonder hoop wt rondlopen. la of Warhol-Morrisey-Dalla- een beerput opentrekken, reinig filmmakers zijn erin ld de grauwste zijde van de zo grauw te laten zien. In loopt geen „normaal" mens Iedereen heeft zijn frustatie, areen bestrijdt die op een an- tonler. De hoofdpersoon (Joe mdro, foto) is een ex-jeugd- •e na zijn diensttijd niet meer is gekomen, en die nau- ln een toekomst gelooft. Hij !t leven over zich komen zoals tot. en als hij al emoties heeft, it diepvriesemoties, tegenspeelster is een verlepte 'Sarah Miles) die altijd alles opgeofferd voor geld en car- to die nu zielig alleen en uit- aerd achterblijft, op een na tonier bedelend om wat liefde klacht. Als wanproduct van olstrekt egocentrische levens- to er haar dochter, grillig, p-°P de grens van zwakzinnig- zoals iedereen in de film ats meer ln staat dan het kri- toegeven aan de behoeften op dat moment heeft of denkt ben. tableau de la troupe wordt pleteerd door een aantal vogels van de meest uiteenlopende sexuele pluimage, allemaal even troosteloos, meestal meer sexuele lopende band dan mens. Al met al geen prettig geheel, dat zal duidelijk zijn. Onbegrijpelijk ge noeg echter wel een uiterst boeiend stuk film. Het volstrekt primitieve dat de optredende figuren kenmerkt maakt, dat het nauwelijks herkenba re mensen zijn, maar daar staat te genover dat hun frustaties oprecht zijn, en bepaald wel herkenbaar. Daardoor wordt „Heat" een film waarin elke scène een verhaal vertelt, een film die van het begin tot het Titel: Raad eens wie er vannacht spelers, 't Was ook te merken aan met me slaapt?; theater: Luxor haar acteertalent. (18). Ergens verscholen tussen de bossen vreselijk angstige man, die z'n hob by heeft gevonden in het verzamelen van 't nodige hang- en sluitwerk der Oh, oh, wat was ik nieuwsgierig wie in Duitsland staat een heel mooi dames, dat zelfs tot in de asbak toe de gewenste bedgenoot zou zijn. En oh, oh, wat werd ik weer eens goed bedrogen. Wat er aan platvloerse "humor" over ons heen werd ge strooid, was niet te geloven. De film begint heel verstandig: einde fascineert. Het laten zien van Een juffrouw, gehuld in slip en b.h. de gevolgen van een verknald leven blijkt op zijn minst even effectief als het laten zien hoe dat leven nu pre cies mislukte. BERT VAN DOMMELEN vertelt ons, dat, als we niet tegen blo te vrouwen en mannen kunnen, we onmiddellijk de zaal moeten verla ten. Zoiets kan natuurlijk niet: min of meer vertellen dat het een rot- film is. Door één van de hoofdrol- AD VERTEN TIE Nooit geweten dat-ie zó lekker reed. En dat treite rige trillinkje... glad verdwenen! Tja, zo gaat dat als wij de on-balans uit uw wielen halen. Dat doen we met speciaal balanceer- lood, waar voor we per wiel het gewicht en de plaats haarfijn elektronisch uitmeten. Kosten f 30,16 incl. schriftelijke garantie. En nu het mooiste: 't kost u geen cent als u van te voren bij benadering voorspelt hoeveel gram lood er op üw 4 wielen moet. T/m 13 oktober a.s. de kans om ons mooi het loodje STEKBAND^/ ,e laten lessen! TS-BANDENSEKVICE Alphen a/d Rijn Amersfoort Amsterdam Apeldoorn Arnhem Bergen op Zoom Drachten Ede Emmen Enschedé Gorinchem 's Gravenhage Groningen Helmond Kampen Leiden Meppe) Middelburg Naarden Nijmegen Roosendaal Stadskanaal Temeuzen Tilburg Vlaardingen Leiden, Zoeterwoudseweg 7, hij Herenstraat/5-mei-Laan,.tel. 01710 - 43590. Alphen a/d Rijn, Prinses Margrietlaan 12, nab^j Aatfauna, tel. 01720 - 92844 huis waar een drietal meiden woont met een gouvernante. Eigenlijk twee zusjes, maar de derde komt terug van kostschool en telt dan óók mee, zij het in het begin als groentje. Het rijke geslacht (sorry) waarvan ze deel uitmaken, staat sedert eeuwen bekend om de sexuele vakkennis en techniek daaraan verbonden. En dat komt, doordat op het landgoed een bron met opwekkend water aanwe zig is. Een trouvaille. Iedereen drinkt er dagelijks een liter of wat van en is tot alles in staat. Moederlief, een baronesse, is weg. Op vakantie, naar ik aanneem, en de dochters worden bewaakt door een zeer schizofrene gouvernante. Dat wil zeggen: iedereen loopt vrijwel de hele dag bloot rond, ligt nooit alleen in bed en krijgt vioolles van een te vinden is. Hoe noem Je zo'n figuur ook alweer? Jawel, voor elk wat wils, hoor. De jongste dochter wil degelijk blij ven, maar ze heeft nog niet genoeg van het bronwater gedronken. Daar moeten eerst wat daagjes overheen gaan en dan is het ook helemaal voor de bakker. Alle personeelsleden, in clusief de etter van een butler, helpen mee, evenals het aantal mannelijke gasten, dat constant aanwezig is. Wanneer je voor het begin van de hoofdfilm de reclamespotjes ziet en leest "Climax"-matrassen te moe ten kopen, dan weet Je het weer erg duidelijk: sexfilms zijn net als Sin terklaas. Ze hebben een lange baard en verkopen goed. PAUL WOLFSWINKEL CAMERA Het theater aan de Hogewoerd brengt deze week de ro- vei-weldoener Robin Hood en zijn trouwe medewerkers in de strijd te gen corrupte rijkaards op het doek. De wat alternatieve wijze van inko mensnivellering die Robin er op na hield leverde hem nogal een paar vi'anden op, en dat betekent vech ten. spanning en helden daden. Nachtfilms CAMERA De film „Alices Res taurant" is vooral bekend geworden door de „titelsong" van Arlo Gu- tlirie. De zanger-gitarist speelt ook de hoofdrol in deze aardige film. die werd geregisseerd door Arthur Penn, de man van Bonnie and Clyde en Little big man. REX Rex draait als tegenwicht <an het Chinese geweld dat de bios coop overdag vult, 's nachts een sex- fhm: „The sex ranch". Een film vol gens de traditie: het nodige bloot in fen niet te ingewikkeld verhaaltje, het alles opgefleurd door wat humor. 14 Ir., dag. 2.15, 7.15, 9.30 uur. zo ook 4.30 uur. Cineac: "Mensen en bezemstelen" a.l. dag. 9.15. 11.15. 1.30. 3.45 uur; zo. v a. 11.15 uur. Elke avond: "La grande bouffe" 18 Jr.. 7.00. 9.30 uur. Corso: "Het doodskop eskader". 14 Jr 2.00. 8.15 uur; zat. 2.00. 7.00. 9.16 u. zo. 2.00, 4.15. 7.00. 9.15 uur. Du Midi: "Cabaret" 18 Jr.. dag. 8.15 uur; zat. en zo. 7.00. 9.30 uur. Euro-Cinema: "The sound of music", a.l. zat. zo. en woe. 3.45. 7.45 uur ove rige dagen 1.45. 7.45 uur. Flora: "Zomerzonden zonder grenzen" 18 Jr.. dag. 2.00. 7.00. 9.15 uur. ~o. ook 4.30 uur. Krlterion: "The triple echo" 18 dag. 3.00. 7.00. 9.30. Metropole-Tuschlnskl"Ladv sings ihe blues" 14 Jr.. dag. 2.00 8.00 uur: zo. ook 5.00 uur. Odeon: "Nanu zoon van de Jungle" a.l dag 2 00. 6.45. 9.15 uur: zo. 45. 4 15. 6.45. 9.15 uur. OlvmDla: "Chato's land" 18 fr.. dag. 2.00. 8.00 uur. Passage: "The getaway" 18 Jr. die. 2.30. 7.00, 9.30 uur; zat. en zo. 130. 4.00. 7.00. 9.30 uur. Rex: "Hap KI Do". 18 Jr.. dag. 9.30. 11.30. 1 30. 3.30 5.30. 7.30. 9.30 uur zo vanaf 1.30 uur. Roval '70: "De wreker van Avé Ma ria". 18 Jr.. dag. 2.30. 8.00 uur: vrij. zat. en zo 2.30. 7.00. 9 30 uu' Studio de Luxe: "Frank en Eva". 18 ir. dag 2.15. 7.15 9.30 uur: zo 1.30 4.00 7.15. 9.30 uur Studio 2000: "The hireling" 14 Jr. dag 7.30. 9 45 uur. De Uitkijk: "II conformlsta" 18 1r.. dae. 2.30 7.15 9 30 uur: zo. 1.45. 4 00. 7.15. 9.30 uur. Terug in Leiden Goede films in andere steden Titel "De wraak van de Gele Tij ger". Theater: Rex. Ook deze week woedt het Chinese Dan blijkt, hoe nuttig het ls om in De Gele Tijger, die eigenlijk niet van plan was ooit het zwaard nog te hanteren, gaat op wraak uit. In 'n simutlaan-vechtpartij brengt hij des schurks hele lijfwacht om zeep voor dat hij op de man stuit, die hem eens een arm heeft doen afhakken. over Leiden. Ditmaal is de Gele Tijger de held. Deze vech tersbaas delft op een gegeven mo ment het onderspit tegen een notoi re schurk. Een voor hem nogal on verwachte gebeurtenis, want hij was zo zeker van zijn overwinning dat hij er zijn rechterarm om verwed heeft Die ls hij dus mooi kwijt. Als kellner in een herberg leert hij de linker arm echter voortreffelijk gebruiken bij het eieren bakken. Dat komt la de keuken af en toe eens wat met eieren te Jongleren. Onze held plukt drie zwaarden achtereen uit de lucht en daar heeft de schurk niet van te rug. Het is zo langzamerhand overbodig om erop te wijzen dat de Chinezen hun vechtfilms met (wat mij betreft te) veel bloed opluisteren, en dat het afhakken van armen een bezigheid is die wat mij betreft niet op het cellu loid hoeft te worden vastgelegd. Nog Lady Sings The Blues (Furie) MetropoleTuschinski, Carnegie- piein Den Haag; Corso. Kruiskade Rdam; Nöggerath, Reg. Breestraat A'dam. Ii Conformlsta (Bertolucci)De Uitkijk, Congresgebouw Den Haag. Schreeuw zonder antwoord (Berg man) Kriterion, Groothandelsge- bouw R'dam. Met jouw tanden in mijn nek (Po- lanski)'t Venster, Gouvernestraat R'dam. Midnight Cowboy (Schlesinger): Bio, Middenweg A'dam. MASH (Altman): Hallen. Jan v. Galenstraat A'dam. Haagse bioscopen ter goed van pas, als zijn beste altijd trekken deze films drommen pu- vriend door .eerder genoemde schurk letterlijk in tweeën wordt gehakt. Asta: "De wraak van de gele zwaard vechter" 18 Jr.. dag. 2.30. 7.15, 9.30 uur; zo. 1.30. 4.00. 7.15, 9.30 uur. Camera: "Een slippertje met allure?* CAMERA Het theater aan de Hogewoerd draait deze week de oer oude, blijkbaar onverwoestbare film "El Cld". Spektakelwerk en vele mas sale scènes. LIDO De aankondiging dat de nieuwe James Bond er is wekt ver warring, want dan zou Je kunnen denken dat "Live and let die" met Roger Moore al op het vasteland van Europa ls. Het gaat om een oude re uitgave, namelijk met George La- zenby in de 007-rol. Geen bijster ster ke bezetting maar het was dan ook slechts voor één keer. Bovendien vergoedde Diana Rigg met wie Lazen- by overignes trouwde na het opne men van de film, veel. De schurk Blofeld heeft ditmaal domicilie op een van de hoogste Alpen-toppen, waar hij een onneembaar fort heeft laten bouwen. Onneembaar voor iedereen, behalve natuurlijk voor James Bond ADVERTENTIE Voor veilige schoonmaak van ALLE SOORTEN STEEN etc., etc., schakelt U vakmensen ml Prijsopgaven vrijblijvend. HEKRO hogedrukrelniglngsbedrijveii ZEIST, Laan van Vollenhove 2181, Telefoon 03404—24010.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11