LEIDSCH DAGBLAD KAPING BIJ KLM MISLUKT Verenigde Staten zetten mes in hulp buitenland (jewapende| Leiden weer in 3-oktobersfeer dronkaard wilde ehool bevrijden' MINISTER EN «- GENERAAL VERSCHILLEN VAN MENING 1121 Hl vandaag LEIDSCH DAGBLAD Publicisten steunen Weinreb niet langer DATSUN CIJFERDE WOENSDAG 3 OKTOBER 1973 OPGERICHT i MAART I860 34135 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AARLEM (ANP) Een dronken Haarlemmer heeft gisteravond een aantal leraren en leerlingen in 't Lorentzlyceum in Haarlem de stui pen op het lijf gejaagd, toen hij rond tien uur zwaaiend met een groot mes en een pistool een van de klassen binnendrong en tien leer lingen in een hoek bijeendreef. Toen de politie de man later over meesterde, bleek dat het slechts n alarmpistool ging. arige man was eerder in de avond ook al in de school geweest, maar was weggestuurd. Hij was toen al dronken, maar heeft waar schijnlijk! nog een café bezocht om wat meer moed in te drinken, een uur of tien waagde hij het erop: zwaaiend met pistool en mes P1ng hij het gebouw weer binnen. In één van de lokalen waar avondcursisten hun lessen volgden zette hij er tien in de hoek en stuurde de rest met de leraar weg. "Ik kom de school bevrijden van de onderdrukking", zo riep hij. gealarmeerde politie liet eerst het gebouw ontruimen, voor vier agenten en twee rechercheurs naar binnen gingen. Daar werden zij defend begroet. Eén van de agen ten vermoedde, dat de man slechts een alarmpistool had en samen met een colleva overmeesterde hij hem. irhoor was nog niet meteen moge lijk. omdat de man te veel onder Invloed was. f)EN HAAG (ANP) Minister tedeling van Defensie is het volko- ta oneens met de inhoud van een incil van zeventien pagina's, dat Peraal-majoor L. A. D. Kranen- Irg aan zijn ondercommandanten left gestuurd en waarin de gene- al-majoor zich keert tegen een ntal maatregelen zoals het vrfjla- van de haardracht, de verlaging het defensiebudget, het vrijwel schaffen van de dienstplicht en een ipeler hanteren van de normen i aanzien van de discipline. t)e minister beraadt zich nog over n reactie van zijn kant, aldus de orlichtingsdienst van het minlste- Defensie. De generaal is ver mening, dat de beroepsmili- iren tegengas moeten geven tegen i -vat hij noemt georganiseerde nva1 uit de linkse hoek. 20 PAGINA'S VVD-fractieleider Wiegel vindt dat er nu genoeg genivelleerd is: "De inkomstenverschillen moeten niet verder verkleind worden". Aldus zijn toelichting op de alter natieve liberale begroting, die gis teren werd gepubliceerd. Enkele punten daaruit: een forse bezui niging bij CRM, 50 miljoen meer voor defensie en het niet uitvoe ren van de voorgestelde belasting- verzwaring PAGINA 7 Dick van Rijn radioman in hart en nieren gaat jubileren. "Je kan op de radio zo'n lekker sfeer tje kweken" PAGINA 5 Mevrouw Meir is onverrichterzake uit Wenen in Israël teruggeko men. Zij is er niet in geslaagd de Oostenrijkse bondskanselier Kreis- ky ertoe te bewegen zijn belofte aan de Arabische ontvoerders in te trekken en het doorgangskamp voor Joodse emigranten uit de Sowjet-Unie gewoon open te laten PAGINA 9 Rijkspostspaarbank gooit de ver houding in de bankwereld danig door elkaar PAGINA 11 Miep Diekman: "Schrijven is geen roeping, maar een vak" PAGINA 19 Golda Meir: vergeefs KKENS AUTOLAKKEN (Opgemaakt om IQ i 4 OKTOBER op: 6.45 uur; onder: 18.11 n op: 14.47 uur; onder: 22.58 gwater te Katwijk te 7.58 en S laagwater te 3.28 en 15.45 WASHINGTON (UPI/AFP/RTR) De Amerikaanse senaat heeft gis teren zijn goedkeuring gegeven aan een economische hulpverlening aan het buitenland ter waarde van 1,2 miljard dollar, het laagste bedrag in het 27-Jarige bestaan van het hulpprogramma. Tevens heeft de senaat drastische wijzigingen aan gebracht in de besteding van het geld en de voorwaarden verbonden aan hulpverlening aan Chili en Por tugal. Het wetsontwerp gaat nu naar een gezamenlijke commissie van senaat en huis van afgevaardigden om een compromis uit te werken. Het Huls heeft namelijk een wet goedgekeurd waarin 1,6 miljard dollar wordt uit getrokken voor economische hulp en 1,1 miljard voor militaire hulp. De senaat wil de militaire hulp scheiden van het economisch hulpprogramma. De senaat heeft zich voorstander getoond van een ingrijpende heroriën tatie van het Amerikaanse ontwik kelingsbeleid. Het geld moet niet be steed worden met een groot propaganda-effect als staalfabrieken die de armste groe pen in de ontwikkelingslanden ten goede komen, zo meent de meerder heid van de senaat. De gewijzigde wet werd aangenomen met 54 stem men voor en 42 tegen. Een deel van de sprekers meende dat het geld beter voor doeleinden in de Verenig de Staten zelf kon worden gebruikt. Aan Chili mag geen economische en militaire hulp worden gegeven totdat de Junta de rechten van de mens voor Chilenen en buitenlanders eerbiedigt, zo heeft de senaat bU amendement bepaald. Gezien het zwygen van de regering over de situatie in Chili is dat het minste wat de senaat kan doen, zo meende de indiener, senator Edward Ken nedy. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 17 okt. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Dwangarbeid voor generaal SAIGON Een generaal van het Zuidvietnamese leger is gisteren door een krijgsraad in Saigon tot vbf jaar dwangarbeid veroordeeld omdat hij bij de slag om Quang Tri een zware nederlaag had geleden. Generaal Vu van Giai werd door de krijgsraad schuldig bevonden aan het verlaten van zijn post in het ge zicht van de vijand en het niet op volgen van bevelen van zijn supe rieuren. Tot het moment dat zijn troepen vorig jaar door de Noordvietname- zen uit Quang Tri werden verdreven genoot generaal Giai de reputatie van een van de jeugdigste en meest agressieve officieren van het Zuid vietnamese leger. Hij is 39 jaar. Het commentaar van generaal Giai op het vonnis: "Dit is de veroordeling van een onschuldige". LEIDEN Het feest "draait", 3 oktober begon on der een grijze hemel (maar droog) en in een met afval "bestrate" Breestraat (maar afgesloten)En natuurlijk met koraalmuziek in het Van der Werfpark en de uitrei king van haring en witte brood in de Waag. Een goede traditie met een vleugje nos talgie. Zeker toen 'De Burcht' op het Waaghoofd "1948" speelde. In het derde jaar na de bevrijding, die we in te genstelling met het ontzet van 399 jaar geleden niet meer gedenken, was geluk nog heel gewoon en heel die pannekoekensmaak vergeten. De smaak van haring en wit tebrood is er nog, evenals de geur van peen en uien. Ha ring en hutspot horen bij 3 oktober. Dat weet de hele wereld. Van ver was er be langstelling voor de uitrei king: de Canadese minister van CRM Honorable Laurent Desjardins kwam een kijkje nemen en een harinkje ver schalken (op foto Jan Hol vast). Verrassend ivas de me tamorfose, die "De Burcht" onderging: vanmorgen in het bekende rood-wit, vanmiddag in de optocht in hip oranje bruin met bolhoedjes. SCHIPHOL De man die gistermiddag een mislukte poging deed om het KLM-toestel van Düsseldorp naar Schiphol in de lucht te kapen, is vermoedelijk geestesziek. Het is de 35-jarige ex-kantoorbediende Franz-Jozef Stremmer uit het Westduitse plaatsje Kirchhellen. Zijn zuster vertelde zeer overstuur, man snauwde: lezen". In het even dat hij vier weken geleden is ontsla- verwarde als uitvoerige schrijven be- gen uit het ziekenhuis te Münster. klaagde de kaper zich over „een on- Volgens haar had men dat niet moe- menselijke behandeling door de ge- ten doen, want haar broer zou het heime dienst van West-Duitsland" en waandenkbeeld koesteren dat hij voor eiste onmiddellijke vrijlating van Ul- de Amerikaanse inlichtingendienst, rike Meinhoff en andere linkse extre- de CIA, werkt. Hij beweert dat hij misten. Het vliegtuig moest terug de opdracht heeft uit te zoeken wie naar de luchthaven bij Bonn en daar achter de moorden op de familie via de radio de eilsen doorgeven aan Kennedy zitten. KLM-gezagvoerder Hein Kegel i uit Abcoude en stewardess I. W. M. de Wijde-Timmer (28) slaagden er tijdens de vlucht in om Stremmer zijn revolver te ontfutse len. De kaper, die achterin het toestel zat, had de stewardess toen zij langs hem liep het wapen voorgehouden en een briefje overhandigd. „Ik zag dat 't beslist geen plastic speelgoedrevolver was," vertelde de stewardess later op Schiphol. „De Geen geloof meer in onschuld' Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Na rel aanbod van tandartsen UTRECHT Zeker vijftien tand artsen hebben hun hulp aangeboden na de rel om de stichting Gemiva, die alleen maar peperdure tandart sen bereid vond voor de tand verzor ging van zwakzinnigen. Een tandarts wil nu zelfs gratis komen werken. In dertijd had een tandarts een hono rarium van vierhonderd gulden per uur gevraagd. Inmiddels is afgesproken dat het Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg en de Maatschappij tandheelkunde zich samen zullen buigen over het probleem van de tandheelkundige hulp aan gehandicapten. Dr. Priedrich Weinreb heeft twee van zijn voornaamste supporters ver loren. De publicisten Aad Nuis en Renate Rubinstein die verantwoor delijk zijn voor de redactie van Wein- rebs herinneringen 'Collaboratie en verzet', hebben laten weten, dat het 'Weinrebcomité' is opgeheven. Nuis en Rubinstein geloven niet langer, dat Weinreb in 1968 ten onrechte tot gevangenisstraf is veroordeeld voor een zedendelict en onbevoegd uitoe fenen van de geneeskunde. Weinreb is ook in 1948 tot gevan genisstraf (zes jaar) veroordeeld, we gens collaboratie met de Duitse be zetters in de oorlogsjaren. Dat vonnis is tot op de dag van vandaag om streden geweest. Renate Rubinstein en Aad Nuis voorail, hebben de laatste jaren geen gelegenheid onbenut gelaten om te getuigen van hun geloof in de on schuld van Weinreb. Nu echter hebben Nuis en Rubin stein te kennen gegeven dat ze ge loven dat Weinreb handelingen heeft gepleegd die als onzedelijk kunnen worden aangemerkt. Renate Rubin stein heeft volgens NRC Handelsblad verklaard: „Ik ben belazerd. Ik weet het, Weinreb heeft mij belazerd". Dat het „Weinreb-comité" zich thans heeft opgeheven, houdt ook verband met het feit dat in Juni een rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie uitlekte. Daar in stond om. dat Weinreb „een uiterst gevaarlijke bedrieger en fan tast is en dat zijn optreden tijdens de bezetting van het begin af een bedrieglijk karakter had". De Haagse predikant ds. J. D. Wuister, die lid was van het „Wein reb-comité" en steeds een voornaam pleitvoerder is geweest voor Weinreb, zei ons vanmorgen dat hij wél in diens onschuld blijft geloven. „De wijze, waarop zowel in de zaak van 1948 als 1968 het onderzoek is ge schied, maakt dat ik wel móet gelo ven in zijn onschuld". kanselier Brandt. Nadat ze de brief had gelezen zei mevrouw De Wijde: „Zal ik hem nu aan de oaptain laten zien?" De kaper die zijn revolver steeds vanonder zijn colbertje op haar gericht had gehou den. vond dat goed. Even later kwam gezagvoerder Kegel naar hem tce Over wat er daarna precies is gebeurd houdt hij z'n mond. Waarschijnlijk heeft hij het toe- ste» inderdaad een stukje laten te rugvliegen en heeft intussen de man o' eimeesterd. Majoor E. Gerritse van de rijkspolitie op Schiphol: ,Pe methodiek, die van tevoren was uitgedokterd, is succesvol gebleken. Wellicht kunnen andere luchtvaart maatschappijen er in de toekomst hun voordeel mee doen". In elk ge val landde het vliegtuig later zonder verdere problemen op Schiphol wj-ai Stremmer werd weggevoerd. Volgens de passagiers was bij het vertrek in Düsseldorp alleen de hand bagage gecontroleerd en was men niet gefouilleerd. In het Duitse 9 mm revolver dat Stremmer bij zich had zat tussen loop en cylinder een prop zilverpapier. „Wij vermoeden dat hij dat heeft gedaan uit voorzich tjgheid". zegt majoor Gerritse. trDe it vol ver ging nogal gemakkelijk af. Het wapen bleef er echter even do delijk door". Achteraf blijkt dat Stremmer kor te tijd geleden een brief heeft ge stuurd aan tientallen politici, waarin dezelfde eisen werden gesteld ais die op het papiertje stonden dat hij aan dc stewardess gaf. Volgens zijn zus ter is hü sinds hy jaren geleden dienst heeft gedaan in de Bundeswehr wat labiel geweest. pAJTö Officieel Datsun dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79. teL 33861-20987 Roelof arendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 De tegenbegroting van de WD is achteraf niet zo'n verschrikke lijk imponerende aangelegen heid geworden. De smalle mar ges gelden niet alleen voor pre mier Den Uyl. De liberale leider Hans Wiegel heeft overigens zelf al toegegeven dat er niet zoveel surprises in de zak zit ten. Wat is 600 miljoen aan overheidsuitgaven op een to tale begroting van over de 50 miljard? Dat is zegge 1.4 pro cent. Er zitten positieve en negatieve kanten aan de alternatieven van de WD. Maar zowel het een als het ander is dan meer te verstaan als politiek gewin of verlies dan als werkelijk houtsnijdend in budgetaire zin. Dat de WD bijvoorbeeld het col legegeld weer op 1000 gulden wil pinnen is toe te juichen. Van studenten die nu per hoofd 20 duizend gulden per jaar aan de staat kosten en die later voor het merendeel begerens waardige en financieel aan trekkelijke posten zullen bekle den, mag dat bedrag van 1000 florijnen worden gevraagd, ze ker tegen de achtergrond van beurzen en andere geldelijke te gemoetkomingen. Den Uyl vindt zijn stiefkinderen meer bij de blokkers in de avond uren, die geen tijd hebben voor acties en hier en daar hun cur susgelden ferm zien stijgen. De tien miljoen meer voor de wer kende jeugd is eveneens een goed initiatief van de WD. Maar de voorgestelde verdubbe ling van de huurwaarde geheel laten vallen is een te algemene aanpak. Precies zoals Den Uyl's plannen op dit punt ook te al gemeen zijn, met alle onrecht vaardigheden van dien. Op trekken van de huurwaarde is op zich niet verwerpelijk, wan neer het maar genuanceerder gebeurt en niet de marginale huizenbezitter het zwaarst gaat treffen, zoals nu dreigt. De WD wil grotendeels de infla tiecorrectie doorvoeren, minder nivellering in de inkomstenbe lasting, maar wenst een gedeel te van de aldus gederfde reve nuen goed te maken door extra- stijgingen van de sociale pre mies. Dat is niet aan te beve len, omdat de premiedruk toch al de periferie van het toelaat bare bereikt en vooral In de kleine inkomens zal huishou den (hetgeen eventuele gunsti ge effecten voor de belasting vrije voet weer teloor doet gaan). Wiegel wil 50 miljoen meer voor de vervanging van de Starfigh- ter (waaraan minister Vrede- ling vroeg of laat toch ook zal moeten geloven); laten we het een stuk solidariteit met de NAVO-partners noemen. Aan de andere kant ls bij de liberale voorman betreurenswaardig weinig van de solidariteit met de arme landen te vinden, ge tuige zijn drastisch besnoeien op de ontwikkelingshulp. Hetzelfde kan opgemerkt worden over de weinige belangstelling in Wiegels kring voor een ac tief cultuurbeleid. Het is prille, maar goede traditie dat de oppositie met een tegen- begroting komt. Voor het eerst vervult de WD nu deze rol. De partij komt in elk geval met al ternatieven die politieke tegen stellingen accentueren en hier door bijdragen aan een stuk duidelijkheid. De Nederlandse politiek heeft te lang aan ver doezeling geleden. Maar één ding is ook bij dit huis werk van de WD weer geble ken: het gaat om nuances en werken met vlakgom naast de kantlijn. Het is of je één wor tel meer of een ui minder in de hutspot stopt. Een extra klap stuk heeft Wiegel niet aange dragen. Marokkaanse doodt baby: ontoerekenbaar WILLEKE EN JOOP GAAN SCHEIDEN Willeke Alberti en Joop Oonk be sloten uit elkaar te gaan. ZU zijn onder enorme belangstelling op 28 december 1965 niet elkaar getrouwd, maar het was in Hilversum allang geen gehem meer, dat er een verwij dering tussen het tweetal was ont staan. De zaken van Willeke zullen voorlopig door haar vader worden waargenomen. Een pas 17-jarige Marokkaanse moeder uit Alphen aan den Rijn, die op 4 september haar drie weken oude baby heeft gedood, is door de Haagse rechtbank ontslagen van rechtsver volging en onder toezicht geplaatst van een gezinsvoogdes. Het kindvrouwtje, dat in paniek had gehandeld uit angst dat zij zou worden verstoten, is door gerechts- psychiater dr Havermans volledig ontoerekeningsvatbaar verklaard ten aanzien van haar daad. Onder toepassing van het kinder recht behandelde de rechtbank deze zaak achter gesloten deuren. Het vonnis was conform de eis van offi cier van Justitie, mevrouw mr. A. P. R. Hel wig.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1